Zwitsaletten Koninklijke onderscheidingen voor de heren H. J. Voors en A. Belle PANDA EN DE HAND-VIS Wereldnieuws - Toch ió het zo r n WEK DE GAL IN UW LEVER OP Sluiting internationaal bloemenfeest De radio geeft Donderdag Verlenging zittingsduur gemeenteraden NU LENTE IN KLEIN BESTEK Keus uit 3 soorten Castella Masjumi eist ontbinding van Indonesisch kabinet Ir. Van Leeuwen over productiviteit en vrijere handel Korte staking bij W iltpn-F eij enoord „Geld zuivering" J WOENSDAG 20 MEI 1953 2 Curacao zat een paar uur in het donker HOOFDPIJN, KIESPIJN...? Wat is het beste voor Uw huid en Uw beurs? Tegoed van het rijk weer boven het milliard Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Kerkelijk Nieuws Congres der IKK Eerste vrouw doorbreekt de geluidsbarrière Conflict over dividend uitkering van 11 percent Opgave doodsoorzaak door arts verplicht Wat tabaksrook wel bevat Tijdens een Dinsdagavond in hotel Kasteel Oud-Wassenaer te Wassenaar gehouden ontvangst van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ad interim, ir. C. Staf, ter gelegenheid van de sluiting van het International Flower Festival of Holland, heeft deze meegedeeld, dat het de Koningin behaagd had de heer H. J. Voors te Heemstede bij bevordering te benoemen tot officier in de orde van Oranje Nassau eri de heer A. Belle te Lisse tot ridder in deze orde. Op deze ontvangst waren aanwezig de Commissarissen der Koningin in de pro vincies Noordholland en Zuidholland, bur gemeesters uit Haarlem en de bollenstreek, de directeuren van Flora, het bestuur van Keukenhof en velen uit kringen van de bloembollencultuur. In de inleiding van zijn toespraak zei minister Staf, dat de bloeiende velden ieder jaar in Nederland een attractie zijn. In de maanden April en Mei komen velen naar ons land en als er internationale bespre kingen in Nederland gehouden moeten worden kiezen de buitenlanders liefst de tijd van het voorjaar, als de^bloembollen in bloei staan. De cultuur is uit toeristisch oogpunt voor ons land van groot belang en bevordert het economisch leven bijzon der. Toeristen bewaren goede herinnerin gen aan ons land als zij de bloembollen- velden gezien hebben. Het bezoek gaat met sprongen omhoog. De tentoonstellin gen van de Koninklijke Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur en van Keu kenhof hebben in de afgelopen weken nog meer bekendheid aan de bollen gegeven. De besturen hebben samengewerkt ieder op eigen gebied, om het binnen- en buiten land te tonen wat Nederland biedt. De tentoonstellingen zijn geëindigd en vastgesteld kan worden dat, het doel be reikt is. Men heeft met recht kunnen spre ken van een internationaal bloemenfeest, waaraan de gehele' sierteelt heeft mee gedaan. Men moet in het oog houden, dat er ook in het buitenland tentoonstellingen gehou den worden. Daarom moet getracht wor den de volgende tentoonstellingen nog beter te organiseren. De minister herin nerde aan het wetenschappelijk werk van prof. dr. Van Slogteren, waardoor het mogelijk is de bol in alle delen van de wereld te laten bloeien. De heer Staf kwam tot de conclusie, dat de tentoonstellingen grote aantallen be zoekers hebben getrokken, dat Haarlem- Lichtstad vele gasten heeft ontvangen en dat het bloemencorso beter voor de dag is gekomen dan vorige jaren. Verdienstelijk werk Velen hebben verdienstelijk werk ver richt en zeer hard gewerkt. Twee namen wilde spreker noemen en wel die van de heren H. J. Voors en A. Belle. Beiden heb- Om precies tien minuten over acht op de avond van Hemelvaartsdag floepte op Curagao uitgezonderd in de oliegemeen schap, die een eigen centrale heeft het electrisch licht uit. Ook alle ijskasten, koel systemen en electrische klokken staakten. In de electrische centrale van Willemstad was namelijk brand ontstaan. De brand weer wist het vuur, dat door een lekkende olieleiding was ontstaan, echter meester te worden voordat belangrijke schade aan de centrale was aangericht. Om elf uur brand de op het gehele eiland het licht weer. De radio-omroep is er nog in geslaagd de bevolking te waarschuwen. De studio ligt juist tegenover de centrale en het studiopersoneel zag de brand uitbreken. De omroeper begreep dat de electriciteits- voorziening zou stoppen en dus ook de radio zou uitvallen. Hij had nog net de tijd om de luisteraars te waarschuwen voordat de studio stroomloos werd. ADVERTENTIE Verjaag die tergende pijnen met: anti-pijn tabletten HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 An gelus. 12.03 Concert. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen)12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Bariton en piano. 13.45 Indonesische muziek. 14.00 Promenade orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Strijktrio. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Pla ten. 17.40 Voordracht. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Platen. 18.35 Op de stelling. 18.45 Leger der Heilskwartier. 19.00 Nieuws. 19.10 Le vensvragen van allerlei aard. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd program ma. 21.45 Vragen voor voorbijgangers. 22.15 Voordracht met muziek. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Liede ren. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gevarieerde muziek. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het Bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 18.20 Parijs.... in het voorjaar, klankbeeld. 14.00 .Désirée, hoorspel. 14.55 Platen. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Tussen vier en viif. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire actualiteiten. 17.40 Platen. 17.45 Regeringsuitzending: Gezinspro blemen in Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Reportage of platen. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Jazzmuziek. 19.40 Ham mondorgel en piano. 20.00 Nieuws. 20.05 In ternationale Radio Bridgedrive. 20.10 Om- roep-orkest en soliste. 21.25 Call me Madam, hoorspel. 22.30 Solisten-ensemble. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Parijstegen mid dernacht, klankbeeld. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Gevarieerde muziek. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Gevarieerde muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Koorzang. 13.45 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Om- roep-orkest, koos en solist. 15.35 Platen. 17.00 Nieuws. 17.15 Platen. 17.15 Voor de kinde ren. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Politieke causerie. 20.00 Platen. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoek-programma van de vrouw. 22.00 Nieuws. 22.15 Piano recital. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Engelse litteratuur geschiedenis. (Op 224 en 49 m.). ben bij de opbouw op deskundige wijze werk verricht. Daarmee is al vroeg begon nen. De heer Voors werkte ook al mee aan de Flora 1925 en steeds heeft hij als tuin architect zijn stempel gedrukt op de ten toonstellingen. De heer Belle heeft een eigen bedrijf, werkt mee aan het weten schappelijk onderzoek, behoorde tot de oprichters van de Keukenhof en had een aandeel in de opbouw van de tentoonstel ling te Lisse. Nu een einde is gekomen aan het „In ternational Flower-Festival of Holland" kon minister Staf meedelen, dat de Ko ningin uit waardering voor hetgeen de heren Voors en Belle gedaan hebben voor het welslagen van het bloemenfeest, dezen benoemd heeft respectievelijk tot officier (bij bevordering) en tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De minister wenste beide heren geluk. In het verslag der commissie van rap porteurs uit de Tweede Karmer over het wetsontwerp tot verlenging van de zit tingsduur der in 1953 te verkiezen gemeen teraadsleden verklaren verscheidene le den dat het voorstel er huns inziens toe kan leiden, dat de belangstelling in het politieke leven verzwakt wordt. Andere leden achten het een voordeel dat het ontwerp een tweetal verkiezingen in één jaar samendringt, omdat de voorbe reiding door de politieke partijen dan grondiger zal kunnen zijn. Dat de activiteit van het politieke leven en de werking van de democratie schade zouden lijden, wan neer de verkiezingen voor staten en raden in hetzelfde jaar plaats vinden, ontkenden deze leden. Sommige leden vreesden moeilijkheden doordat de partijen andere lijstnummers zullen hebben voor de gemeenteraads- dan voor de statenverkiezingen. Dit zal naar hun mening tot verwarring bij de kiezers aanleiding geven en bezwaren opleveren bij de propaganda. Voorts werd opgemerkt, dat de mogelijk heid niet uitgesloten zal zijn, dat de kie zers drie keer in één jaar naar de stembus geroepen worden, namelijk bij ontbinding der Tweede Kamer, gevolgd door de ver kiezing van een nieuwe Kamer in hetzelf de jaar waarin de verkiezingen voor staten en gemeenteraden gehouden worden. Vele leden vroegen tenslotte de gemeen teraadsverkiezingen niet op een Woensdag te houden maar op een Maandag, ADVERTENTIE Een stukje lente in klein bestek, dat is de nieuwe Bloemenzeep van Castella. Onverpakt in de wipkel te krijgen, zodat U direct de verrukkelijke rozengeur kunt ruiken. Castella Bloemenzeep wordt in vier beschaafde kleu ren geleverd. De prijs? Slechts 20 cent. Nu kan werkelijk IEDERE vrouw mooi zijn! Iedere vrouw kan nu immers de zeep kiezen, die voor haar huid en haar beurs het beste is. Heeft U een tere, gevoelige huid, dan neemt U Castella Spécial, die een koesterende laag roomdik schuim over handen en gelaat legt (32 cent). Natuurlijk blijft ook de zo geliefde Castella Schoonheidszeep (32 cent) alom ver krijgbaar. Tijdelijk levert Uw winkelier U thans twee stukken van deze heerlijke schoon heidszeep voor 50 cent. U profiteert toch ook van dat aanbod? Maar mocht U zich voor een gering bedrag willen hullen in de geur van prille rozen, laat dan Uw keus vallen op de nieuwe Castella Bloemenzeep voor slechts 20 cent DJAKARTA (Aneta). Het hoofdbe stuur van de P.N.I. en de executieve raad van de Masjumi hebben Maandagavond afzonderlijk vergaderd over de politieke toestand en de herschikking van het kabi net. Op de vergadering van de Masjumi, die tot laat in de nacht voortduurde, heeft het hoofdbestuurslid mr. Jusuf Wibisono de ontbinding van het huidige kabinet ge- eist. Op de vergadering van de Partai Nasio- nal Indonesia was de bezetting van de por tefeuille van Defensie de belangrijkste kwestie. In welingelichte kringen werd verklaard dat ook onder de regeringspartijen met inbegrip van de Masjumi bezwaren be staan tegen het aanwijzen van een candi- daat van de P.N.I. voor de functie van mi nister van Voorlichting. De huidige minis ter van voorlichting, A. Mononutu (P.N.I.) zal binnenkort als ambassadeur naar Pe king vertrekken. De portefeuille van De fensie wordt ad interim waargenomen door premier Wilopo, die eveneens lid van de P.N.I. is. In een toelichting op zijn eis tot ontbin ding van het kabinet verklaarde mr. Wi bisono aan Aneta, dat het huidige politieke beleid van het kabinet niet zal kunnen lei den tot het overwinnen van de slechte toe standen op financieel-economiseh terrein en op sociaal gebied. Wibisono zei, dat de samenstelling van het kabinet toch al niet meer compleet is en dat er grote spannin gen onder de regeringspartijen zullen ont staan, indien er over de vervulling van de vacatures moet worden gesproken. Mr. Wi bisono was van mening dat juist een kabi netswisseling de gelegenheid zou geven de huidige moeilijkheden te overwinnen. Hij wees in dit verband op de zeer weifelende houding van de tegenwoordige regering ten aanzien van de buitenlandse investe ring. „De slechte economische toestand kan verbeterd worden, indien industrialisatie zo spoedig mogelijk wordt uitgevoerd, het geen alleen mogelijk is met buitenlandse investeringen. De partijen, die aan het nieuwe kabinet zouden deelnemen, zouden principieel overeenstemming moeten be reiken ten aanzien van de buitenlandse in vesteringen en buitenlandse deskundigen en ten aanzien van een doelbewuste loon- en prijspolitiek", aldus Wibisono. Weekstaat Ned. Bank Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt dat het rijk zijn tegoed met ruim 87 millioen heeft versterkt tot 1.049 millioen, zodat het milliard weer ruimschoots is overschreden. Gedeeltelijk is deze stijging toe te schrijven aan de in schrijving op de éénjaars-promessen die vorige week Dinsdag openstond en waar van de betaling gisteren is geschied. De vermindering van de bankbiljetten- circulatie is slechts gering geweest, name lijk 13 millioen. De chartale geld hoeveel heid blijft boven de 3 milliard. De goud voorraad is onveranderd gebleven, maar de deviezenvoorraad is wederom gestegen met 12 millioen. Goud en deviezen te zamen belopen 4.027 millioen. ADVERTENTIE Haarlem Ned. Herv. kerk Beroepen te Scharnegoutum (toez.) C. P. v. Andel te Durgerdam. Aangenomen naar Voorburg A. D. Bak ker te Nijland. Bedankt voor Scherpenzeel (Gld.) (toez.) H. Harkema te Zeist. Beroepen te Oud-Alblas H. Stolk te Scheveningen. Bedankt voor Bleskensgraaf L. Trouw borst te Monster. Geref. kerken Beroepen te Ten Post B. Berends, cand. te Noord-Sleen. Bedankt voor Appingedam (vac. E. J. Oomkes) H. Hogenhuis te Onnen (Gr.). Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Bruchterveld B. de Vos, cand. te Utrecht; te Homewood (Canada) H. Scholten te Berkum. Chr. Geref. kerken Beroepen te Eindhoven W. H. Velema, cand. te 's-Gravenhage. „Er zal een periode van industriële her oriëntering in Europees verband moeten aanbreken tot opvoering van de producti viteit en tot het bereiken van vrijere han del op straffe van het niet bereiken van een hoger welvaartspeil," aldus betoogde ir. W. H. van Leeuwen, president-directeur van de N.V. Koninklijke Nederlandse Gist. en Spiritusfabriek te Delft in de algemene vergadering van het congres der Interna tionale Kamer van Koophandel in Wenen. De vergadering werd gehouden onder voorzitterschap van dr. F. H. Fentener van Vlissingen en in tegenwoordigheid van Warren Lee Pierson (Ver. Staten) en vele andere prominente vertegenwoordigers van het internationale zakenleven. In dezelfde vergadering werd gesproken over de voordelen van internationale han del en de betekenis van de invoer, over handel en het dollartekort, alsmede over de vermindering van handelsbelemmeringen. Als voorzitter van het productiviteitscen- trum in Nederland zeide ir. Van Leeuwen, van dichtbij te hebben kunnen gadeslaan welke stimulerende invloed er is uitgegaan van de geboden mogelijkheden om kennis te nemen van de in Amerika toegepaste werkmethoden. Hij onderstreepte de waar de van de verhoogde productiviteit, die in verschillende Europese landen is bereikt en stellig nog verder verbeterd zal worden als gevolg van de door de V. S. gegeven technische bijstand. Spreker zette uiteen hoe men in de V. S. „de luxe heeft kunnen democratiseren", hetgeen te danken is aan de grondstoffenrijkdom, de ruime afzet markt en een doelbewuste opvoering der productiviteit. Komende tot de kern van zijn betoog zeide ir. Van Leeuwen dat de wisselwer king tussen lage prijzen en een vergrote afzet alleen mogelijk is als de beide fac toren die deze werking veroorzaken aan wezig zijn: namelijk hoge productiviteit en grote afzetmogelijkheid. Voor talrijke producten zou ook in Europa een ruime afzet gevonden kunnen worden, mits zij tegen lagere prijzen kon den worden aangeboden en dit wordt pas mogelijk als een ruime markt wordt open gesteld. Ir. Van Leeuwen onderstreepte dat de Nederlandse Spoorwegen ijveren voor een standaardisatie van het Europese spoor- wegmaterieel, waartoe aan twee voorwaar den zou moeten worden voldaan coör dinatie van bestellingen en concentratie van de industrie van rollend materieel. Als voorbeeld haalde hij aan, dat de Ne derlandse Spoorwegen zich na de oorlog met modern materieel hebben ingericht en de productiviteit zodanig hebben opge voerd, dat ons spoorwegnet het enige in Europa is, dat met winst wordt geëxploi teerd. De heer Van Leeuwen betoogde ten slotte dat nauwe samenwerking van de Europese industrie nodig zal zijn, want zou de vrij making der tolgrenzen leiden tot een on gebreidelde concurrentie, dan zou niet het doel bereikt worden van concentratie der vervaardiging van gespecialiseerde produc ten in grote productie-eenheden. Prof. Ten Doesschate over de Benelux Aan een Benelux-lunch ter gelegenheid van het congres heeft prof. dr. J. F. ten Doesschate, voorzitter van de Nederlandse delegatie en directeur van de Hoogovens te IJmuiden, in een tafelrede het belang van de Benelux uiteengezet. Hij betoogde o.m. dat de Benelux zich in een kritieke phase van haar bestaan bevindt, maar dat het gevoelen van de overgrote meerderheid in België, Luxem burg en Nederland toch is, dat ermee moet worden doorgegaan. Wanneer in de ge hele Benelux de lonen op het nominale Belgische peil gebracht zouden worden, zou zulks betekenen, dat het gebied slech ter zou kunnen concurreren op de wereld markt. Een algehele vrijlating der lonen in Nederland zou anderszins zeker niet tot een loonsverhoging op grote schaal leiden. Wel zal men in Nederland voor groter soepelheid bij de loonsvorming te vinden zijn. Spreker betwijfelde niet of de verschil len zouden zich na en door de economische unie enigermate nivelleren zonder dat zij gelijk behoeven te worden. Integratie zon der offers is ondenkbaar. Twee wereldrecords haar beloning De Amerikaanse Jacqueline Cochran is de eerste vrouw die de geluidsbarrière doorbroken heeft. Zij deed dit met een F-86 „Sabre"-straalvliegtuig, waarin zij een snel heid van 652,337 mijl per uur behaalde. Zij brak twee wereldrecords: dat voor vrou wen met straalvliegtuigen, dat met 534,375 mijl op naam stond van Jacqueline Auriol, de schoondochter van de Franse president, en dat over 100 kilometer, dat met 635 mijl per uur op naam stond van kolonel Fred Ascani van de Amerikaanse luchtmacht. Mevrouw Cochran, de vrouw van de finan cier Floyd Odium, maakte haar record vlucht boven de luchtmachtbasis Edwards bij Los Angeles. 46, Nu hij zijn achtervolgers eindelijk was kwijt geraakt, achtte Joris de tijd ge komen om geldelijk profijt van zijn on eerlijke handelingen te gaan trekken. „Wacht hier op mij, waardevolle", zei hij, de handvis in een bosvijvertje werpend, dan ga ik ondertussen eens omzien naar iemand, die genegen is een flinke som voor u te betalen". En vrolijk fluitend, alsof hij een rein geweten had, begaf hij zich op weg. Opeens zag hij een drietal aankomen, dat hem zeer bekend was en haastig dook hij achter een boom. Het waren Pat en Panda, in gezelschap van professor Botte- bleker. Zij spraken zo luid, dat Joris elk woord kon opvangen. „Wees gerust, pro fessor", riep Pat O'Nozel, „met deduceren en combineren vang ik alle dievens". „Maar ik wil geen dieven hebben", ant woordde de professor, „ik wil mijn hand- vis terug. Toe, meneer O'Nozel, deduceer mijn visje terug, het is mij ALLES waard!" „Hm", mompelde Joris in zijn schuilplaats, „ik ben benieuwd, welke somma dat „AL LES" van de geleerde heer vertegenwoor digt". En hieruit kunnen wij opmaken, dat de gewetenloze schavuit de mogelijkheid overwoog, om de professor zijn eigen vis te verkopen ADVERTENTIE U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Dinsdag is bij Wilton Feyenoord te Schie dam een wilde ;,sit down"-staking uitge broken, die werd georganiseerd door per sonen, die buiten de Unie van' Vakbonden staan en gebruik maakten van het feit, dat de fabriekskern op excursie was. Zij slaag den er in, het ongeveer zesduizend man sterke personeel er toe te brengen, het werk neer te leggen. Zodra de Unie van Vakbonden kennis kreeg van de staking, hebben vertegen woordigers daarvan alles in het werk ge steld, de arbeiders weer aan het werk te krijgen, de aandacht er op vestigende, dat dit een staking was tegen hun eigen belan gen en eigen besluit, omdat zij is 1952 een overeenkomst hebben goedgekeurd, waar tegen zij thans in verzet kwamen. Het werk werd om 4 uur des middags hervat. Hel gaat hier om een reeds enkele weken lopend intern conflict. In 1952 zijn werkgevers en werknemers overeengeko men, dat indien bij Wilton Feyenoord een dividend van vier percent werd uitgekeerd, de arbeiders recht zouden hebben op acht enveertig uren loon. Bij een dividend van' acht percent zou dit aantal uren 96 bedra gen. Dit jaar is inmiddels elf percent uit gekeerd en nu ontstond er kwestie over de vraag, of de arbeiders recht hadden op een uitkering in verband met deze drie percent extra. Juist vandaag zou er in een bijeenkomst van het college van rijksbemidde laars met vertegenwoordigers van de Unie van Metaalbewerkers een beslis sing worden genomen, namelijk over de vraag, of de drie percent extra zoals oor spronkelijk was aangenomen als reserve voor het pensioenfonds zou worden aange wend, of direct uitgekeerd. Vier weken ge leden heeft eveneens een „sit down"-sta- king gedreigd, maar die kon toen door in grijpen van de vertegenwoordigers der vakbonden voorkomen worden. De laatste tijd werden in verschillende delen des lands goedgelovige lieden opge licht door een woonwagenucwoonster. Als zij bezig was de toekomst van haar slacht offer uit de lijnen van diens hand te ont sluieren, kwam er een moment, dat de openbaringen stokten. Haar verklaring was dat op het in huis aanwezige geld een vloek rustte. Maar als de mensen maar even hun besmette geld voor den dag haal den, zou zij de vloek subiet uitbannen. Er zijn verschillende lichtgelovige men sen geweest, die de vrouw haar geheim zinnige manipulaties lieten uitvoeren. Als zij goed en wel haar hielen gelicht had, bleek gewoonlijk, dat mèt haar een gedeel te van het „gezuiverde" geld was verdwe nen. Sommige slachtoffers zijn op deze ma nier honderden guldens kwijtgeraakt. De vrouw is nu in Ede aangehouden. Zij was in gezelschap van twee mannen. Het drietal beschikte blijkbaar ruim over con tanten, want het reed in een fraaie per sonenauto. Hoge Raad: De Hoge Raad heeft arrest gewezen in de zaak van dr. J. B. S., directeur van het Tilburgse Gemeenteziekenhuis, die in een overlijdensacte de doodsoorzaak van de patiënt opzettelijk niet had ingevuld, om dat hij dit in strijd achtte met zijn ambts geheim. De kantonrechter te Tilburg had dr. S. zes gulden boete opgelegd, welk vonnis werd bevestigd door de rechtbank te Breda. De Hoge Raad heeft thans het cassatie beroep van de arts verworpen. Het arrest werd ter zitting niet gemotiveerd. ADVERTENTIE F1ELDJACKETS SWEATERS Bezoekers. De Griekse premier Papagos en zijn minister van Buitenlandse Zaken Stefanopoelos, hebben een uitnodiging van de Franse minister van Buitenland se Zaken, Bidault, om een bezoek aan Parijs te brengen, aangenomen. De da tum is nog niet vastgesteld. De Franse premier en minister Bidault zullen eind Juni een tegenbezoek brengen aan An kara. De Turkse premier Menderes en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Koeprulu, hebben reeds een bezoek aan Parijs gebracht. Luchtmacht. De kracht van de Ameri kaanse luchtmacht is bijna verdubbeld sinds de republikeinen in Januari het bewind overnamen, zo heeft Dewey Short, voorzitter van de Huiseommissie voor de strijdkrachten verklaard. In Januari bestontj de Amerikaanse lucht macht uit 47 volledig uitgeruste groe pen („Combat Wings"). Thans waren er 73 en men hoopte binnen twee tot drie maanden de beschikking over 93 groepen te hebben. Opzichters. Het bestuur van de Oost- Duitse socialistische eenheidspartij (S. E.D.) heeft besloten, groepen geschoolde communistische industrie-arbeiders uit de stad naar het platteland te zenden ter bestrijding van „saboterende" boe ren. De arbeiders zullen als. politieke commissarissen en opzichters de collec tivisering van de landbpuw bevorderen. Dergelijke methoden werden indertijd ook in de Sovjet-Unie aangewend bij de collectivisering in de Oekraine. Overdracht. Te Ybbs-Perenbeug aan de Donau, honderd km ten Westen van Wenen, waar een hydro-electrisch sta tion zal worden gebouwd, hebben de Sovjet-autoriteiten gisteren aan Oos tenrijk gedeelten van een stuwdam overgedragen, die reeds voor het einde van de oorlog waren gebouwd en door de Russen als Duitse eigendom werden beschouwd en geconfiskeerd. Plof. Voor de negende maal hl de huidige serie proefnemingen is Dinsdag vroeg in de woestijn van Nevada een atoom ontploffing teweeg gebracht. Deze proef was viermaal uitgesteld, driemaal we gens nog aanwezige radio-activiteit van de voorgaande ontploffing en de vierde maal wegens het slechte weer. De lucht druk van de ontploffing was merkbaar tot op 120 kilometer afstand. Er hebben geen troepen deelgenomen aan deze proefneming. Troebelen. Volgens de jongste berichten zijn bij de ongeregeldheden in Kano, op twee na de grootste stad van Brits Ni geria, 43 personen om het leven ge komen en meer dan 200 gewond. De ongeregeldheden begonnen Zaterdag avond, nadat een bijeenkomst van de „actie groep", een partij welke vóór 1956 zelfbestuur wenst, was verboden. Gezant De Sovjet-Unie heeft Dinsdag een nieuwe zaakgelastigde in Belgrado, Kir- sanof, benoemd. Hij is een deskundige voor Balkan-aangelegenheden en zou de rang van gezant hebben. Eden. De Britse minister van Buitenland se Zaken, Anthony Eden, is"Dfnsdag ontslagen uit de Londense kliniek, waar hij twee operaties heeft ondergaan. Tot herstel van gezondheid gaat hij enige tijd doorbrengen op Churchill's buiten bij Londen. Staking. Onderwijzers van Belgische lagere scholen hebben Dinsdag 24 uur gestaakt voor hogere lonen. De onderwijzersbond die tot de staking opriep, verklaarde, dat deze bijna algemeen was. In vele scholen verschenen Dinsdagochtend de onderwijzers wel om de orde te hand haven, doch zij onderwezen de kinderen niet. Bisschop. De „vliegende bisschop", Archi bald Lang, is dezer dagen te Toronto op 69-jarige leeftijd overleden ten gevolge van een hartaanval. De bisschop ver richtte zijn werk onder de Canadese Eskimo's en verplaatste zich over de grote uitgestrektheden met een vlieg tuig. Stakingen. Personeel van de Parijse bus diensten en de ondergrondse heeft Dins dag, voor de tweede keer in een week, gestaakt. Hierdoor waren op de piek uren 88 pet. van de bussen en de helft van de métro-treinen buiten dienst. De honderden gevorderde auto's, vracht auto's en particuliere bussen veroor zaakten opstoppingen in het gewoonlijk toch al drukke verkeer van de Parijse hoofdstad. De vervoersstaking zal van daag gevolgd worden door een staking van 24 uur bij de gas- en electriciteits- bedrijven in geheel Frankrijk. Alleen de ziekenhuizen, klinieken en brandweer posten zullen van de staking geen hin der hebben. De stakers eisen eveneens hogere lonen. Afgevaardigden van drie niet-communistische vakbonden van spoorweglieden hebben 27 Mei vastge steld als datum voor een staking van 24 uur in het gehele land. Het commu nistische algemene vakverbond had 22 Mei voorgesteld. VAN alle planten die wij kennen bevat alleen de tabak nicotine en dus ligt de gevolgtrekking voor de hand dat de teleurstelling die we bij het roken van andere plantaardige combinaties ondervin den, moet worden toegeschreven aan het ontbreken van de nicotine. Als het zo een voudig was. hadden de sigaren- en siga- rettenfabrikanten in de oorlogsjaren voor treffelijke producten kunnen leveren, want zij hadden dan niet anders behoeven te doen dan wat neutraal smakende bladeren te drenken in synthe tische nicotine en u zoudt een uitstekend smakende sigaar of cigaret hebben gekregen. Want nicotine kon reeds vóór de oorlog synthetisch worden bereid en dus zou er geen enkel beletsel zijn geweest aan de rookbehoefte tegemoet te komen. Maar zo eenvoudig is het niet. Behalve de nicotine bevat de tabak ook een reeks alkaloïden en juist deze geven er de „lek kere" smaak aan. Als u hoort, welke stof fen tabak allemaal bevat, zal het u evenals ondergetekende gaan duize len. Mogen we er enkele noemen? Daar zijn dan, behalve de nicotine, ook nicotoïne, nicotimine, nicotelline, allemaal verwante stoffen, maar toch van verschillende che mische samenstelling. Voorts nog: anod- mine, lathraeïne, lyosmine, obeline en so- cratine, namen die ons geen steek zeggen, zodat we het hierbij maar moeten laten. Wellicht kunnen we hierop een andere keer wel eens wat dieper ingaan. Ook de gebeurtenissen die zich bij het roken in chemisch opzicht voltrekken, zul len we maar laten voor wat ze zijn, want wellicht zou u de trek in een sigaar of cigaret ontnomen worden wanneer u wist dat zich daarbij pyridinebasen, ammoniak, methylamine, zwavelwaterstof, blauwzuur, koolmonoxyd, me thylalcohol, formaldehyd en teer ontwikkelt. Is hét wonder dat we somtijds hoofdpijn krij gen van te veel roken en dat een slecht geventileerd vertrek zich bij tijd en wijle door een kwalijke lucht kenmerkt? Zoals gezegd, we laten dit alles voor wat het is, want we wilden uw aandacht ves tigen op het volgende rare geval: in één dag draait de aarde om haar as. Dat is een waarheid als een koe. Een jaar telt 365 1/4 dag. Dat is de tweede koe. Dus draait vol gens Bartjes de aarde in een jaar 365 1 /4 X 1 365 1/4 keer om haar as? Roept u niet te hard dat dit het derde stuks vee van de veestapel is, want de rekensom is fout. In dit geval moet het zijn: 365 1/4 v 1 3661/4. Raar hè? Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2