„Schouder aan schouder in een veilige, verenigde, vrije wereld" Et Aanpassing van de Grondwet aan internationale rechtsorde Tweede Kamer bepleit een royaler beurzenstelsel Agenda voor Haarlem Hartelijke woorden van Koning Frederik en Koningin Juliana aan gala-diner Financiële nood onder studenten Ook Spierpijn DA PO DEENS NEDERLANDSE VERBONDENHEID Een nieuzve fiets 1 DE GRAAF V EERSTE KAMER „Hochbahn" stopt niet meer in West-Berlijn Mevrouw Fortanier-de Wit (VVD) wijzigde haar motie Oud Brits-Grieks geschil moet gearbitreerd worden Twee MLD-„Seafuries" in Engeland verongelukt Weinig geestdrift voor Mayers hervormingsplan Amerikaanse kikker won de vèrspringwedstrijd Geen tweede evacuatie van Flakkee in de herfst WOENSDAG 20 MEI 195S Een bierkwaardige foto, gemaakt aan de Japanse kust, waar vissers in een lange rij hun reusachtige netten over het strand dragen om ze, na een dag vissen, uit te spreiden en te laten drogen. De eigenaardige zandvorming op de voorgrond is een pas drooggevallen gedeelte van het strand, nadat de eb is ingetreden. Tijdens het diner in het paleis Christians- borg te Kopenhagen werden toespraken ge houden door de Koning van Denemarken en Koningin Juliana, die beiden de nadruk legden op de verbondenheid der beide landen. De Deense Koning herinnerde aan de slagen die de oorlog aan beide volken toe bracht en aan de les, geleerd uit de in de oorlog opgedane ondervinding: „Tezamen met andere democratische naties traden wij toe tot een verdedigingsgemeenschap voor de handhaving van vrede en vrijheid. In Denemarken en in Nederland treffen wij dezelfde wil aan om de toekomst van de twee landen te beveiligen door versterking van de verdediging, door nauwe samen werking in de gemeenschap van de orga nisatie van het Noord-Atlantisch verdrag. Het is echter niet slechts op het gebied der verdediging dat onze landen nauw samen werken. In de economische, sociale en cul turele sfeer worden wij bezield door de zelfde idealen en streven wij naar dezelfde doelen: vrijheid, vrede en verdraagzaam heid onder alle volken." De Koning sprak zijn bewondering uit voor de „unieke energie waarmede het Nederlandse volk begon aan de heropbouw van zijn land, dat zo zwaar getroffen was." „Wij waren diep en oprecht getroffen in Denemarken toen wij hoorden van de ver schrikkelijke stormen en overstromingen, welke Nederland in het begin van dit jaar troffen. Met groot medeleven en tezelfder tijd met bewondering volgden wij de on versaagde strijd der Nederlanders tegen de elementen. Wederom zien wij hoe het Ne derlandse volk, vastbesloten en doelbewust, zich wijdt aan de taak van het herstel der ADVERTENTIE Dan moet U beslist onze uitgebreide collectie GAZELLE RIJWIELEN komen zien, met de nieuwste creatie: „GAZELLE SPORT SPECIAAL" CfCtMUe RIJWIELEN KLEV.ERPARKWEG 2A HAARtEM Vrij entrée zonder enige verplichting WOENSDAG 20 MEI De Leeuwerik: Leerlingenuitvoering Cor Teves, 7 uur. Concertgebouw: Filmavond OostenrijkZwitserland (Nederlandse Reis- vereniging), 8 uur. Begijnhofkapel: Christen Spiritualistisch Centrum „De grotere we reld", 8 uur. Cultura: Ned. Vereniging van Spiritisten „Harmonia", 8 uur. Palace: „Ontsnapt aan de guillotine", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les belles de nuit", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Het zwarte kasteel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „As- phaltliefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Wolven huilen in Alaska", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Eine Nacht im Séparée", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Viva Zapata", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 21 MEI Stadsschouwburg: „Colombe" (Haagse Comedie), 8 uur. Ged. Oude Gracht 104: Christelijk Historische Unie, verkiezings vergadering, 8 uur. Haarlemse Kegelbond: Katholieke Nationale Partij, propaganda- vergadering, 8 uur. Brinkmann: Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, openbare ver gadering, 8 uur. Zuiderkapel: Spreker H. J. Heilbron, evangelist, 8 uur. Palace: „Ont snapt aan de guillotine", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les belles de nuit", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het zwarte kasteel", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Asphaltliefde", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Wolven huilen in Alaska", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Eine Nacht im Séparée", 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Viva Zapata", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. zware verliezen, die door onvoorzienbare gebeurtenissen zijn veroorzaakt." De Koning dronk tenslotte op de gezond heid van Koningin Juliana, Prins Bernhard en de Nederlandse koninklijke familie en op de voorspoed en het geluk van het Nederlandse volk. De Koningin antwoordt Koningin Juliana dankte haar gastheer voor de vriendelijke woorden en het har telijke welkom. „Wij zullen ons altijd herin neren hoe u ons tweemaal te hulp schoot," aldus de Koningin. ,.De eerste maal, toen u ons geholpen heeft om de,verwoesting en de hongersnood, waardoor wij in de oorlog geteisterd zijn, te boven te komen en de tweede maal, onlangs toen u ons op nieuw geholpen heeft met zoveel goedheid, overvloed en doeltreffendheid na de grote overstroming, die onze natie met zo'n ver schrikkelijke slag getroffen heeft." Zij ver volgde: „Daar wij weten dat wij op elkaar kunnen rekenen in dingen die de meeste waarde hebben, zoals practische vriend schap, is er ook alle reden en een grond slag voor een reële hoop dat wij in de toe komst schouder aan schouder gezien zullen worden bij het vestigen van een veilige en verenigde, vrije wereld." „Laten we intussen ons een weg banen door de moeilijkheden van het moment, want, zoals Jens Peter Jacobson gezegd heeft, „grote en goede gedachten sterven niet, voordat nog betere uit hun zaad zijn opgebloeid." Kaj Munk heeft, als leider van uw verzet tegen de machten van het kwaad, de grootheid en het leiderschap van de kleine naties temidden van hun bondge noten tot uitdrukking gebracht en gewezen op de grote geesten die zij hebben voort gebracht en die de wereldgeschiedenis in de goede richting hebben veranderd. Ik ge loof dat uwe en onze natie met een speciale geestverwantschap elkaar vinden in het besef van deze gedachten. Ik hef mijn glas op Uwe Majesteiten en hun lieve dochters, op de ganse koninklijke familie en op het welzijn van het Deense volk." Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer begon gisteren met de behandeling van het wetsontwerp tot Grondwetswijziging inzake de buitenlandse betrekkingen. „Zoek het zelf maar uit," aldus moest men volgens mr. Pollema (C.H.) de' kortheid van de door de regering ingedien de Memorie van Toelichting op dit zo be langrijke voorstel beschouwen. Dit kwam volgens hem overeen met de onverschillig heid waarmee ook ons volk, welks gezicht te veel binnenwaarts was gekeerd, het ge hele herzieningsontwerp had begroet. Het gcede van de regeling is, zei mr. Pollema dat een regering van een land met een werkelijke Grondwet, zoals dus de onze, meer dan ooit de onafwijsbare plicht heeft tijdig tegenover de Staten-Generaal vol komen open kaart te spelen. Hij waar schuwde deze en toekomstige regeringen tegen mogelijk misbruik van de haar te geven bevoegdheid. De regering zal met haar beslissingen niet moeten vooruit lopen op het oordeel van de Staten-Gene raal, wanneer het gaat om belangrijke vraagstukken van' onze souvereiniteit. Mr. VanWalsum (P. v. d. A.) juichte het herzieningsontwerp toe. Het is een poging om de Nederlandse rechtsontwikke ling aan te passen aan de gewijzigde en zich wijzigende internationale rechtsorde. Maar vooral tengevolge van verschillende tijdens de parlementaire behandeling in het ontwerp aangebrachte veranderingen is het een onvolmaakt stukje mensenwerk ge worden. Met zijn fractiegenoten dringt spreker er bij de regering op aan alsnog het oordeel van de staatscommissie te vra gen of de bouw der artikelen geen wijzi ging behoeft. Mr. Van Walsum roerde vervolgens de moeilijkheid aan, die zich zou kunnen voor doen, indien de Tweede Kamer en de rege ring een overeenkomst niet strijdig zouden achten met de bepalingen van de Grond- wét, maar de Eerste Kamer wèl, die echter geen amendementsrecht bezit. Wat zou de Eerste Kamer dan kunnen doen ten aanzien van een in de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp ter goedkeuring van een trac- taat, zonder dat het ontwerp inhoudt, dat het hier een afwijking van de Grondwet betekent, hetgeen aanneming met twee derde meerderheid nodig maakt? De Grondwet zal straks toelaten overeenkom sten aan te gaan, die afwijking van be palingen van de Grondwet inhouden, mits de ontwikkeling van de internationale rechtsorde zulks vordert. Maar dan heeft de regering dit laatste te bewijzen en is voor de parlementaire goedkeuring een twee derde meerderheid vereist. De heer Geugj es (C.P.N.) was er tegen dat men door dit wetsontwerp in de Grondwet alles kan bijschrijven of schrap pen als betrof het „een kladschrift van Jantje". Prof. Anema (A.R.) maakte het kort. Nadat hij reeds ongeveer een jaar geleden verklaard had, dat en waarom zijn fractie gaarne zou voorstemmen, was er niets ver anderd. En dus kon hij zich hiertoe be palen. M r. Sassen (K.V.P.) achtte grond wettelijk kanaliseren van integratie, name lijk aanpassing aan de ontwikkeling der internationale rechtsorde, een van de hoofd doeleinden van dit ontwerp. De hiertoe geschapen regeling is wel zeer ruim. Men heeft meer opengehakt dan nodig en wen selijk was. Daarom is dan ook voorgeschre. ven, dat voor een afwijking van de Grond wet bij overeenkomst vereist is, dat de ont wikkeling van de internationale rechtsorde zulks vordert. Het desbetreffende artikel, 60 c, is echter nooit geschreven om afwij king van wezenlijke bestanddelen van de Grondwet mogelijk te maken. Vergroting van de invloed der Staten- Generaal op het buitenlands beleid is het tv/eede doelwit van het herzieningsvoorstel. Daarbij is echter niet alleen gegeven, maar ook wel genomen. Want artikel 59 eist geen voorafgaande parlementaire toestemming als deze tengevolge van een feitelijk be staande oorlogstoestand niet mogelijk is gebleken en verder is in het algemeen voor verdragen slechts uitdrukkelijke toestem ming der Kamers nodig, als zij, of één vijfde van haar aantal leden zulks binnen een bepaalde termijn vraagt. Anders wordt de toestemming geacht stilzwijgend te zijn verleend. Mr. Sassen achtte dit deel der voorgestelde herziening beter geslaagd dan die inzake de aanpassing aan de ontwikke ling der internationale rechtsorde. Indien dc Eerste Kamer mettertijd ken baar maakt dat volgens haar een bepaald verdrag wegens afwijking van de Grond wet een meerderheid van twee-derde be hoeft, ofschoon regering en Tweede Kamer zulks niet inzagen, zag mr. Sassen niet in, waarom zulk een motie ongrondwettig zou zijn. Mr. Sassen kon geenszins het in het ontwerp met behulp van een amendement opgenomen artikel bewonderen, waardoor de rechterlijke macht wetten aan tractaten zal kunnen toetsen. In elk geval verdiende deze bepaling mettertijd verbetering. Het artikel omtrent opdracht bij over eenkomst van wetgevende, besturende en rechtsprekende bevoegdheden van volken rechtelijke organisaties achtte spreker een voorbeeld van te ver opentrekken van de Grondwet. Wederom volgde een beroep op minister Beel om bij de komende algehele Grondwetsherziening dit punt niet als afge daan te beschouwen. Mr. DeVosvanSteenwijk (VVD) betwijfelde of de staatscommissie-Grond wetsherziening eigener beweging de nieuwe bepalingen nog eens zou willen bekijken. Daarom wenste ook hij, dat de regering zelf hierop zou aansturen. Met die fractiege noten, die er van uitgaan dat de nationale rechter wetten aan tractaten mag en moet toetsen aangezien hij het supra-nationale recht boven Grondwet en wet moet laten gelden en toepassen, ging deze Senator niet accoord. Als men echter dit toetsingsrecht in de Grondwet opneemt, behoort ook zijns inziens de rechterlijke macht mede in be zettingstijd de maatregelen van de bezetter te toetsen aan het Landoorlogsreglement en De Oost-Duitse autoriteiten hebben gis teren bepaald dat de treinen van de „Hoch bahn", die tussen de Russische zóne en Oost-Berlijn rijden via West-Berlijn, niet meer in West-Berlijn mogen stoppen. Volgens de eerste berichten heeft deze maatregel in de eerste plaats ten doel, be zoeken of ontsnappingen van employés der Oost-Duitse regering naar het Westen te bemoeilijken. De „Hochbahn", die op grond van vier- mogendhedenverdragen in geheel Berlijn onder Russisch beheer staat, is de voor naamste ontsnappingsroute naar West- Berlijn geweest. ADVERTENTIE Toen de Tweede Kamer in Februari debatteerde over de vestiging van een tweede Technische Hogeschool heeft de WD-afgevaardigde mevrouw Fortanier de Wit, min of meer buiten de aanhangige kwestie om de zorgelijke financiële om standigheden, waaronder studenten veelal moeten studeren, ter sprake gebracht. Haar hartekreet resulteerde in een motie, waarin de minister werd uitgenodigd op de vol gende begroting de post toelagen voor stu denten der T.H. te verhogen. De beperking tot de T.H. was nodig, om het verband met het aanhangige wetsontwerp te leggen. Minister Cals zegde toe, het vraagstuk van de studenten toelagen in een nota aan de Kamer te zullen voorleggen en daarmee zou de Kamer gelegenheid krijgen aan het gehele probleem een debat te wijden. Zo zou dan ook de motie tot haar recht kunnen komen. In de motie wordt uitgegaan van twee overwegingen. In de eerste plaats is het aantal van hen, die financieel in staat kun nen worden geacht, hun kinderen een universitaire opleiding te doen volgen, sterk teruggelopen en voorts heeft de maat schappij een steeds p-oter aantal acade misch gevormden nodig. Teneinde de eerst genoemde ontwikkeling te stuiten, zegt de ncta, dat het, met eerbiediging van de eigen verantwoordelijkheid van de student en zijn ouders, uit een oogpunt van sociale rechtvaardigheid plicht der overheid is, in de financiële noden van de student tege moet te komen: zij moet dat ook doen op grond van het welbegrepen eigen belang der samenleving. Minister Cals deelt in de nota mee, dat het zijn voornemen is, door middel van een royaler beurzenstelsel het bedrag van de renteloze voorschotten geleidelijk kleiner te doen worden. Worden er goede studie resultaten bereikt, dan kan het renteloze voorschot worden omgezet in een beurs. De minister kondigt verder aan, dat hij wil bevorderen, dat aan allen, die met een ren teloos voorschot studeren, vrijdom van collegegeld wordt gegeven. Vergeleken met 1952 is het totale bedrag der beurzen met 75 procent verhoogd, het geen moet worden beschouwd als een stap op de weg naar verruiming van het beur zenstelsel. Door een wettelijk voorschrift, waarvan de minister de voorbereiding toe zegt, zal het maximum bedrag van de beurs, niet meer bij de wet, maar bij algemene maatregel van bestuur worden vastgesteld. De nota geeft een overzicht van wat er op het terrein van de indirecte steun ge schiedt en toegevoegd is voorts het rapport van de interdepartementale commissie-Van RhijnMuntendam, alsmede e'en nota van prof. dr. A. Querido over de selectie bij het hoger onderwijs, waarin onder meer de in stelling van een Universiteitsbureau wordt bepleit. Het Kamerdebat, dat gisteren in eerste termijn werd besloten vandaag zal minister Cals spreken heeft een gewij zigde motie opgeleverd. Na de nota was de Februari-motie van mevrouw Fortanier be paald niet meer bruikbaar. In een nieuwe motie heeft zij het vraagstuk algemener gesteld en daarnaast drie concrete verlan gens geformuleerd. Zij vraagt vervanging van het stelsel van renteloze voorschotten door verstrekking van rijksbeurzen a fonds perdu, instelling van een kleine staatscommissie om de ver wezenlijking van deze gedachte op korte termijn te bestuderen en in afwachting daarvan reeds voor de cursus 1953/54 het aantal rijksbeurzen a fonds perdu te ver hogen tot 1000 en het bedrag per persoon en per jaar op een zodanige hoogte te bren gen, dat het volgen van de studie en het deelnemen aan het daarbij behorende, al gemeen opvoedende gemeenschapsleven mogelijk is. Mislukkingen Mevrouw Fortanier bepleitte een onbe krompen oplossing. De toestand van het ogenblik is, daarvan nog zeer verwijderd. De verhoging, waarvan "thans sprake is, is niet overweldigend: 3 millioen op een totaal-begrotingsbedrag van 510 millioen: het is een bitter klein beetje. Zij gaf nog de volgende becijfering: Van de 30.000 studenten voltooit 40 procent de studie niet. Alleen aan hen besteedt het rijk 30 millioen. De sociale moeilijkheden-en de psychische spanningen zijn van een zo grote invloed, dat velen beneden de maat blijven. Er blijkt uit, hoezeer het weten schappelijk peil van Nederland in het ge ding is. Ruim 20 procent van de studenten verricht betaalde arbeid, 25 procent is spoorstudent en komt daarmede aan weten schappelijke vorming te kort, 7 procent ge niet een renteloos voorschot en 0,7 procent heeft een beurs. D r. S to km an (K.V.P.) heeft tegen de ADVERTENTIE en rheumatische pijnen wrijft U weg met aan het Volkenrecht. De regering nu dient zulks zelf als richtlijn kenbaar te maken. Tenslotte betoogde de woordvoerder van de WD, die verklaarde de democratie boven een tractaat te stellen, dat in de gevallen waarin een meerderheid van twee-derde is voorgeschreven, steeds hoofdelijke stem ming nodig is. De vergadering werd hierna tot heden verdaagd. door prof. Querido aanbevolen selectie methode bezwaren ontwikkeld. Hij vestigde er de aandacht op, dat te weinig accent valt op de arbeidende bevolking bij het bepalen van de steunnormen en hij vroeg"in het bij zonder de aandacht voor de middengroepen. Hij bepleitte de aftrekbaarheid van stu diekosten van het belastbaar inkomen en drong aan bij afschaffing'van collegegelden de subsidie voor de bijzondere Universi teiten te verhogen een pleidooi waarin hij door de heer Roos jen (A.R.) werd bijgevallen. Verder formuleerde hij als het standpunt van de KVP, dat het denkbeeld der regering, om de collegelden te verlagen (van 325200) niet een stap mag zijn op de weg naar volledige afschaffing. De heer Roos jen (A.R.) achtte de motie als extra por in de ministeriële rug niet nodig: schiet niet op de pianist, hij doet zijn best. Hij bepleitte eveneens een verschuiving van het systeem renteloos voorschot, dat een zware belasting is, naar het systeem beurzen a fonds perdu. Sludieloon Met een ander denkbeeld kwam de heer VanSleen (Arbeid) voor de dag: studie- loon. „Tegen de afschaffing van school gelden heeft men indertijd heftig geoppo neerd en nu is de gedachte gemeengoed," zo zei hij. „Waarom ook niet eenzelfde ont wikkeling met betrekking tot het studie- loon?" Hij bedoelde een studieloon, variërend naar gelang van faculteit van 2000 2500 voor kamerbewoners, van 1500 f 2000 voor hen die in het ouderlijk huis blijven wonen. Hij drong voorts ook aan op een studie toelage voor leerlingen van het V.H.M.O., Kweekschool en M.O.. Er moeten andere criteria komen, dan die welke gericht zijn op de welstand. Zijn wensen voor het ogenblik formulerend stelde heer Van S 1 e e n als terstond te realiseren: Beurzen even groot als het studieloon, een pariteit tussen beurzen en renteloze voorschotten, vrijdom van col legegeld en een afbetalingsregeling alleen voor de hogere inkomens. De heer Lemaire (K.N.P.) deed de suggestie aan de hand, dat zij, die zich ver plichten in dienst te treden van publiek rechtelijke instellingen of van de overheid na 5 jaar vrijgesteld zullen worden van terugbetaling van renteloze voorschotten. Perfectionisme? Op al deze verlangens heeft de heer Tilanus (C.H.) de domper der nuchter heid gezet: wat wij hier doen is het leveren van een spiegelgevecht, zonder dat wij tot enige conclusie kunnen komen. De zorg, waarmede het rapport-Querido de-student wil omgeven, noemde de heer Tilanus een uiting van perfectionisme. Hij was niet zo ontevreden over wat voor de studenten wordt gedaan. Er kan onge twijfeld veel verbeterd worden, want er is nood. Maar men moet de zaak niet te ge compliceerd maken. Hij verklaarde zich tenslotte tegen de motie van mevrouw Fontanier. Handhaving van renteloze voorschotten gedurende het eerste en tweede jaar blijft gewenst, aan een staatscommissie is geen behoefte en de uitbreiding van het aantal studiebeurzen zou vooruitlopen op de begroting en aan vaarding daarvan zou betekenen, dat de Kamer haar bevoegdheid overschrijdt. Vandaag spreekt minister Cals. Uitspraak van Internationale gerechtshof Het Internationale Gerechtshof in Den Haag heeft met 10 tegen 4 stemmen als zijn oordeel uitgesproken, dat het Verenigd Koninkrijk verplicht is, in overeenstem ming met de verklaring van 1926, het ge schil met betrekking tot de geldigheid van de éis van de Griekse reder Ambatilos, onder het verdrag van 1886, aan arbitrage te onderwerpen. Deze zaak dateert van 1919, in welk jaar de genoemde Griekse reder een con tract sloot met het Britse ministerie van Scheepvaart voor de aankoop van 9 sche pen, welke in Hongkong en Sjanghai in aanbouw waren voor de Britse regering. Volgens Ambatilos moesten de schepen hem worden geleverd op vastgestelde data, het geen door het Britse ministerie werd ont kend. Ambatilos achttte zich benadeeld door de te late levering, waardoor hij een scha devergoeding van 2 millioen pond sterling van de Britse regering eiste. Er volgde een procedure in de Britse gerechtshoven, welke voor Ambatilos geen resultaat opleverde. De zaak bleef rusten tot 1939 toen zij weer aan de orde kwam. Toen kwam de oorlog, waardoor de zaak opnieuw slepende werd gehouden. In 1951 bracht de Griekse regering de zaak voor het Internationale Gerechtshof. Generaal Hasselman in het Pentagon Luitenant-generaal B. R. P. F. Hassel man chef van de Nederlandse generale staf, heeft Maandag een bezoek gebracht aan het Pentagon, het hoofdkwartier van het Amerikaanse ministerie van Defensie te Washington, en besprekingen gevoerd met een aantal hooggeplaatste Ameri kaanse militaire functionarissen. De generaal maakt een rondreis van 18 dagen langs de voornaamste bases van het Amerikaanse leger. Maandagavond zou hij een onderhoud hebben met generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van Amerikaanse stafchefs. De b eide Nederlandse piloten kwamen om het leven In de omgeving van Rhydwen (Noord- Wales) zijn Dinsdagavond twee eenper soonsvliegtuigen („Seafuries") van de Ne derlandse marineluchtvaartdienst in de lucht met elkaar in botsing gekomen. De twee piloten kwamen om het leven. Het ongeluk gebeurde toen de toestellen, die tezamen met een derde vliegtuig van de marineluchtvaartdienst een formatie- vlucht maakten, terugkeerden van een Blits vliegdckschip in de Ierse zee waar zij zich iii het maken van deklandingen ge oefend hadden. De piloten, beiden officieren, zijn geïden tificeerd. Hun naaste familieleden worden op de hoogte gesteld. Het derde vliegtuig landde onbeschadigd op het vliegveld van Valley in het graaf schap Anglesey. (De drie Seafuries behoorden tot het squadron nummer drie van de Marine Luchtvaartdienst dat al enige tijd in Enge land oefent. Commandant van dit squadron is de luitenant ter zee vlieger eerste klasse K. L. Labree. De Hawker „Seafury" is de snelste schroef jager ter wereld (max. snel heid circa 727 km. per uur). Het is het laatste jachtvliegtuig met zuigermotoren dat in Groot-Brittannië is gebouwd, de nieuwere zijn alle straalvliegtuigen. Ook bij Fokker is een aantal voor de MLD be stemde „Seafury"-jagers in licentie ge bouwd). Franse Kamer bijeen De Franse Nationale Vergadering is Maandagavond begonnen met een bespre king van Mayer's financiële hervormings voorstellen. Het debat zal vier dagen duren. De ontvangst der voorstellen was over het algemeen nogal afwijzend. De critiek richtte zich tegen de voorge stelde belastingen op sterke drank en weg- vervoersmiddelen. Zij was bijzonder hevig bij de bespreking der door premier Mayer gevraagde speciale volmachten om de staatsuitgaven te verminderen. Mayer wil de voor het lopende jaar be grote uitgaven voor burgerlijke en militaire doeleinden met 120.000.000.Ö00 francs ver minderen. Hij wil voorts een volmacht ont vangen om de begrotingsuitgaven ook voor de komende vier jaar te verlagen en be voegdheid om wetten op te schorten, die deze bezuinigingen zouden belemmeren. Parlementaire overzichtschrijvers in de Franse pers voorspelden Dinsdag dat Mayer het in de Donderdagavond verwachte stem ming „juist zal halen". Montel's ontslag Premier Mayer heeft het ontslag van zijn minister voor Luchtvaart, Pierre Mon- tel, aanvaard. Montel had Zaterdag zijn ontslag ingediend, omdat de regering had voorgesteld, de begroting voor de lucht macht met vijf milliard francs te besnoeien. De jaarlijkse kikkerspringwedstrijd in Californië, is een fraaie overwinning ge worden voor de in Amerika geboren en getogen mannetjes-kikker „can't take it". Uit een veld van 15 binnenlandse en 10 buitenlandse concurrenten sprong hij als beste naar voren en won daarmede de eer ste prijs, zijnde 250 dollar. Als afstand werd voor hem gemeten 4.74 meter. Hoewel dit een beste sprong was, bleef hij nog 19 cen- tometer onder het wereldrecord dat in 1946 door de Amerikaanse kikker Maggie geves tigd is. Slough foet sue, ook een Amerikaan, werd tweede met een sprong van 4.34 meter en won daarmee 125 dollar. Een teleurstelling was wel het falen van de „African Magic", die in minder dan twee dagen uit Johannesburg de halve we reld was komen omvliegen om hier mee te dingen. Hij sprong in fraaie stijl 3.73 meter in de halve finale en werd daarmee een van de favorieten. In de finale bracht hij het echter niet verder dan 1.75 meter. Zijn trainer wist geen verklaring voor dit vol komen falen te geven. Burgemeester D. Rijnders van Middel- harnis heeft gisteravond in de gemeente raad het gerucht tegengesproken als zou de bevolking van Goeree-Overflakkee dit na jaar opnieuw worden geëvacueerd. Hij verklaarde, dat de veiligheid wel niet ab soluut is, doch dat van ongerustheid geen sprake behoeft te zijn. Dezer dagen zal een oproep worden gedaan voor een vrijwillige organisatie van dijkwachten. Deze vrijwil ligers dienen in een eventueel geval van hoog water paraat te zijn, vooral geduren de de weekends, wanneer de dijkwerkers naar huis zijn. Het schema, dat de provinciale water staat zich ten opzichte van het herstel van de dijken heeft voorgesteld, verloopt ge heel volgens plan, mede dank zij het gun stige weer. Medio October zal men met de opspuiting van de dijken gereed zijn, doch het definitieve herstel zal langere tijd vor deren. Schouwen De burgemeester van Haamstede heeft medegedeeld dat voor de gemeenten Haam stede, Burgh en Renesse geen „inreisver- gunningen" meer nodig zijn. Alleen het be treden van het gedeelte van de gemeente Haamstede, dat overstroomd is, blijft voor lopig verboden. Hiervoor is een speciale vergunning noodzakelijk. Het gigantische werk van de dichting van het gat in de zeedijk bij de Schelphoek kan van vrij na bij worden gevolgd. De hotel- en pension- bedrijven zijn weer geopend, evenals de kampeercentra. Het strand en de doma- niale duinen kunnen als de vorige jaren worden

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5