Hoogovenweger gewogen en niet te licht bevonden Rode Kruis ziet na de ramp de bodem van zijn beurs Vooruitstrevende protestanten waren bijeen in jeugdgebouw Samen met de „Hoop" geeft de „Jan van Brakel" vissers steun Verlovingsringen Agenda voor Velsen Auto Rijles Auto Rijschool Voorlopig Velsens jeugdelftal won van Stormvogels-junioren Rennemer c, Lantaarn Directeur Britse rederij over „Northern Gem" A. REIJM Velsen helpe zoveel Velsen helpen kan „Julius Rfltgers" twintig meter dichter bij zee Om te luisteren naar twee predikanten, wethouder J. C. Aschoff en het raadslid H. J. Lips Toch ook „oogje in de bezaan' Z=Z) Old Clothes New WOENSDAG 20 MEI 1953 De heer G. F. A. Lampink beloond voor een kwart eeuw arbeidstrouw Optochtje Velsen-Edmonton TIJD VAN ENTERHAKEN VOORBIJ ZATERDAG WEER EEN SPANTJE Wat op Urk in de visafslag kwam niÉWÉIii» In het schaftlokaal van het transportwe ien, vlak bij het spooremplacement, waar de treinen van het bedrijf af- en aanrijden, is het zilveren jubileum gevierd van de heer G. F. A. Lampink, hoogoven-weger van professie. De dank en de waardering van de direc tie voor zijn jarenlange trouwe dienst werden overgebracht door directeur P. R. Bentz van den Berg, die eveneens de ge bruikelijke enveloppe overhandigde. De heer W. Wiersma, dhef van het transportwezen, bracht in zijn rede in de eerste plaats de gelukwensen over van be- bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies en ver volgens wierp spreker een terugblik op de loopbaan van de jubilaris, die begonnen is bij de afdeling Kooksovens en sinds 1943 bij de weegbrug werkzaam is. Hoewel de jubilaris zelf nog jong is, is hij tooh een „oud-gediende", die steeds verdienstelijk heeft gewerkt. De weegbrug ligt wat afge legen op het bedrijf, behoudens met het personeel van het Vervoer komt men daar weinig met de overige afdelingen van het bedrijf in aanraking. In deze kleine ge meenschap is de sfeer goed en de jubilaris werkt er ongetwijfeld aan mede om deze goede geest te bewaren. De heer Wiersma besloot zijn woorden met het uitreiken van het vererend Getuigschrift en het Gedenk bord der Maatschappij. De heer D. K. Martens, dhef van de weegbrug en als zodanig de chef van de jubilaris, merkte in zijn pittige speech op, dat jubilea op zijn afdeling niet veel voor komen en het dus eerf bijzondere dag was. Dit werd geklemtoond door een met verve voorgedragen lofdicht op de jubilaris, dat door een collega was gedicht en dat een De directeur van de „Northern Trawlers Ltd" te Grimsby, waartoe ook de vorige week in IJmuiden verschenen stoomtrawler „Northern Gem" behoort, heeft verklaard dat hij over de besomming van 44.700 niet teleurgesteld was, maar over het resultaat ook niet al te geestdriftig kon zijn. „We staken over naar Nederland om eens te zien wat daar bereikt kon worden en de Hollanders verwachtten geen moeilijk heden met de verkoop en afzet van de vis. Liever dan onze schepen op te leggen, geef ik er de voorkeur aan de vangst op het vas teland te lossen," aldus de directeur. „Ik moet dan echter wel een geschikte markt weten. Het lijkt misschien dwaas dat Duit se schepen naar Grimsby komen om te lossen en wij met onze schepen naar Ne derland stomen om daar aan de markt te verschijnen, maar ik acht dat nu eenmaal verkieslijker voor de op te leggen schepen." De „Northern Trawlers" zijn namelijk ook betrokken bij het plan van de Britse rede rijen om de trawlers telkens voor een be paalde periode op te leggen. De voorzitter van de „Grimsby United Fish Merchants" en „Fish Curers Asso ciation" zei over het experiment met de Northern Gem: „Het is menselijk dat de eigenaars van trawlers nog trachten geld te maken wanneer Engeland de vangst niet nodig heeft en zoals in dit geval een „opgelegd schip" niet in Grimsby mocht lossen. Het is noodzakelijk dat de reder het doet en we keuren het in geen geval af. Het Engelse visserijblad „Fishing News" voegt hier aan toe: „De reders van IJmui den hebben er een hekel aan aangezien de Northern Gem een goede besomming maakte en zij moeite hebben een redelijke besomming te maken voor hun eigen vang sten. De Nederlandse viskopers beweren echter dat er onvoldoende verscheidenheid is in de door Nederlandse trawlers aange voerde vis. Deswege is het heel natuurlijk, dat een Nederlandse firma aan de „Nor thern Trawlers" vroeg een schip naar IJmuiden te dirigeren om hiermee aan te tonen dat de schepen nog steeds in staat zijn te vissen in de wateren bij IJsland. De Hollanders menen dat tochten naar IJs land een te groot financieel risico met zich meebrengen en te lang duren. De hande laren stellen daar tegenover dat de Nor thern Gem in haar achttiendaagse reis twee maal zoveel vis heeft gevangen als de gemiddelde trawler in drie weken in het ruim bergt." ADVERTENTIE GROTE SORTERING in verschillende prijzen. P. DE GROOT Juwelier Kennemerlaan 30 IJmuiden Tel 4127 WOENSDAG 20 MEI IJmuiden, Velser Kunstkring „Voor Al len", voorstelling door het Vrije Toneel, 20 uur, Rex Theater. Thalia, 20 uur: „De blauwe sluier", B.B.-tentoonstelling, Cultureel Centrum, 10—12, 14—IR en 19—22 uur. Tentoonstellingszaal, Heidestraat, 1921 uur expositie werken W. A. Oepts. Raadhuis, 14—15 uur: Spreekuur wethou der van Onderwijs. Ned. Herv. Kerk, Velsen, 20 uur: Opvoering lekenspe'l. Santpoort, Stationskoffiehuis, 20 uur: Openbare vergadering KVP. DONDERDAG 21 MEI IJmuiden, Geref. Evang. clubs, ouderavond 20 uur, in Gem. vergaderlokaal. Abelenstraat. Buurt- en Speeltuinver. „Door Samen werking Sterk", feestavond, 20 uur, Thalia- Theater. Rex, 14.30 uur: Filmvoorstelling Bond Ouden van Dagen, 's avonds geen voor stelling. B.B.-tentoonstelling, Cultureel Centrum, 10—12, 14—18 en 19—22 uur. Tentoonstellingszaal, Heidestraat, 19—21 uiir, expositie werken W. A. Oepts. Santpoort, Ned. Herv. Kerk, 21 uur: Burg. Enschedélaan, opvoering lekenspel. Ned. Herv. Kerk, 20 uur: Vergadering van As samenwerkende A.R. en Chr. Hist. Kies verenigingen. hartelijke gelukwens aan de jubilaris in hield. Namens het jubileum-fonds over handigde vervolgens de heer J. G. Bone kamp, weger, een der geschenken, een fraaie pendule, waarna een feestrede in dichtvorm werd uitgesproken door een an dere collega van de jubilaris, de heer S. van Willigen, die aa.n de hand hiervan en namens collega's, superieuren en vrienden de jubilaris een schemer Lamp en een boek, en mevrouw Lampink die door alle sprekers in de hulde was betrokken een mooie mand bloemen offreerde. ADVERTENTIE VAN OUDS HET ADRES Voor Santpoort (alleen) Hagelingerweg Tel. 8930 „Pat-Mat" gaat aardbeien-tournooi houden De schaakclub „Pat Mat" te - Beverwijk organiseert evenals vorig jaar een aard beien-tournooi. Dit schaakfestijn wordt ge houden op 20 en 21 Juni in het Statenhuis aan de Velserweg. E. G. Kayser uit Alk maar zal de wisselbeker in de hoofdgroep moeten verdedigen. Gisteravond speelde het voorlopig Velsens Jeugdelftal tegen een Storm vogels-junioren-elftal. De ploegen wogen voor rust aardig tegen elkaar op. Aanvankelijk was het Velsens Jeugdelftal iets meer in de aanval, waarbij het technisch goede werk van linksbinnen Van der Heyden (Velsen) opviel. Er waren echter een tweetal stevige backs en een spil in de Stormvogels-verdediging, die hun mannetje stonden en dan was daar nog doelman De Graaf, met heel wat in zijn mars. Langzaam maar zeker nam Stormvogels het spel wat meer in handen, doch de rap pe midvoor der Vogels had in Molenaar (Velsen) geen makkelijke tegenstander en ook de twee backs, Minsk (VSV) en Van Gelder (Terrasvogels) wisten van oprui men. Op enigszins fortuinlijke wijze nam Stormvogels via het lichaam van één der Velsense backs de leiding onhoudbaar voor doelman Jansen (Velsen). Kort hier na maakte het Velser elftal gelijk doch nog voor de rust veroverde Stormvogels opnieuw de leiding (2-1). Bovendien voor- Tuinbouw Studieclub „Velsen" houdt vakbespreking Op Donderdag 21 Mei houdt de Tuinbouw Studieclub „Velsen en Omstreken" in de koffiekamer van „Westérveld" een leden vergadering. De agenda omvat een onder linge vakbèspreking over bloeiende vaste planten en heesters, aan de hand van mee gebracht materiaal. Met het oog op een in het najaar te houden onderlinge tentoonstel ling, zullen ter vergadering aan de leden knollen van snij-dahlia's tegen de kostende prijs worden uitgereikt. Voor 4 Juni staat een avond-excursie naar de gemeente-kwekerij, gelegen aan de Rijks weg te Velsen, op het programma en op Donderdag 18 Juni zal een bezoek worden gebracht aan de Stads-kwekerij te Haarlem. kwam Jansen nog een tweetal zekere doelpunten. Na de rust wist het Velser Elftal door Reyerse gelijk te maken. De strijd om de leiding werd nu wel erg spannend. Het Velser elftal speelde opvallend veel beter dan voor de rust: Van der Heyden diri geerde steeds de bal haast wiskunstig zui ver naar zijn voorhoede en ook de Storm vogels-aanval zette gevaarlijke aanvallen op touw. Na een snelle rush en goed aan geven van Pellemans gaf Reyerse het Velser elftal de leiding (3-2), maar de Vogels hielden dapper stand. Haan en Nieuwenhuis onderbraken heel wat aan vallen en Van Gelder redde eens koppend een zeker doelpunt. Na een goede pass van Effern kon Verbaan echter gelijk ma ken (3-3). De laatste minuten waren weer voor het Velser elftal en in deze periode loste Reyerse een hard schot, dat doelman De Graaf blijkbaar volkomen verraste (4-3). De Plankeniers met „Daar was laatst een meisje loos" De Oud-Katholieke Toneel-vereniging „De Plankeniers" geeft ot slot van dit sei zoen een tweetal voorstellingen in het Thalia Theater op Dinsdag 2 en Woensdag 3 Juni. Onder regie van F. A. J. Hunsche zal worden opgevoerd het blijspel in drie bedrijven dooor Hans Nesma; „Daar was laatst een meisje loos". „Schijn en Werkelijkheid" bij K.Z.O.S. De R.K. Toneelvereniging „Kunst Zij Ons Streven" besluit haar seizoen in het Patronaats-gebouw op Zondag 31 en Maandag 1 Juni, met twee opvoeringen van het Ierse toneelspel „Schijn en Wer kelijkheid". De regie is ook ditmaal weer van Frans Hesmerg. De noodlotsdagen na de eerste Februari hebben niet alleen het uiterste gevergd van het uithoudingsvermogen der Rode Kruiscolonnes, maar bovendien de kas middelen dezer organisatie gevaarlijk uit geput. Daar staat tegenover, dat het publiek nu wel doordrongen is geworden van de vredestaak van het Rode Kruis. Maar er zuilen toch plannen gemaakt moeten wor den, om de bodem van de schatkist weer wat te bedekken met de zo hoog-nodige gelden. Het dagelijks bestuur van de afdeling IJmuiden-Velsen van het Nederlandse Rode Kruis heeft zich met een 10-tal dames en heren uit de gemeente beraden over wat er gedaan moet worden om de in zamelingsactie, welke van 25 Mei tot en met 5 Juni in Velsen gehouden zal worden, evenals 2 jaar geleden tot een succes te maken. Deze bijeenkomst werd geopend door de plaatselijke voorzitter, de heer J. P. Wey- burg, waarna mej. Vaders, vertegenwoor digster van het Hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis een energieke uiteenzetting gaf van wat het Rode Kruis doet en wil doen. Ook zij memoreerde de ontzagwek kende taak tijdens en na de ramp van 1 Februari en haalde voorts als vredestaak het Welfare-werk in de ziekenhuizen, de hoornvlies-transplantatie, de bloedtrans fusiedienst en het informatie-bureau aan, „om nog slechts enkele taken van het Ne derlandse Rode Kruis te noemen". „Het Rode Kruis is geen politieke orga nisatie, is evenmin afhankelijk van welke regering ook. Dit heeft tot gevolg, dat de organisatie in s*and gehouden moet wor den met vrijwillige bijdragen, en het dus zonder subsidie moet stellen. En naast de inkomsten door leden en contribuanten is het onvermijdelijk eenmaal per jaar aan de bel te trekken, de collectebus te presen teren om het Rode Kruis een extra finan ciële steun in de rug te geven voor het veel-omvattende werk." Volgende week Om ook dit jaar in Velsen weer een zo groot mogelijk rendement uit de collectie te halen, is een werk-comité gevormd, waarin zoveel mogelijk de verschillende delen der gemeente Velsen vertegenwoor digd zijn. Zo zal de heer K. Nagel weer voor Velsen-Noord zorgen en verder heb ben hierin o.m. zitting de heer P. van Ren- sen, voorzitter, mevr. Karsbergen en de heer W. G. Meyboom, terwijl anderen hun welwillende raedwerking toezegden, en nog Dinsdagavond is de op het Santpoortse feestprogram vermelde lampiomoptocht gehouden tnet maar een handjevol kinde ren, die, met verlichte lampions, achter de muziek van Soli Deo Gloria aantrokken. Van een glorieuze'optocht, zoals- de or ganisatoren het zo graag hadden gezien, was geen sprake. De oorzaak hiervan moet vooral gezocht worden in het feit, dat het veel te laat in de avond werd voor de kin deren: het was ruim over negenen eer het sein tot vertrek werd gegeven. De belangstelling van het publiek was ook maar matig. enigen, die deze keer verhinderd waren de bijeenkomst bij te wonen, waarschijn lijk eveneens zitting in dit comité zullen nemen. Het Ned. Rode Kruis gaat de volgende week „de boer op". De actie duurt in totaal weer 14 dagen en in die tijd moet de ge hele gemeente Velsen bewerkt worden. Daarvoor zijn vele mensen nodig en wie daarvoor gevraagd wordt verzuime niet zijn medewerking te geven. Wie niet ge vraagd wordt, doch wel tijd ter beschik king heeft, zal ongetwijfeld wel een ken nis hebben, die in het Rode Kruiswerk zit en zich bij deze kennis aanmelden. En als de collectebus wordt aangeboden, denk dan aan wat er na 1 Februari gedaan is en wat er dagelijks gedaan wordt over de ge hele wereld: Veel en goed werk, dat alleen voortgezet kan worden, wanneer iedereen naar vermogen zijn steun daaraan geeft. Hoewel de troepen der Vietminh plotseling de aanvallen in Laos hebben gestaakt blijven de Fransen waakzaam. Soldaten zijn bezig met het versterken van de post Muong-Sai. Het personeel van het bergingsbedrijf van v. d. Tak uit Rotterdam is er gister morgen in geslaagd de op 1 Februari bij Noordwijk gestrande teertanker „Julius Rütgers" twintig meter naar open water de zee te verplaatsen. Met zijn 854 ton bruto wist men de Rüt gers in de oim het schip gegraven kuil drijvende te krijgen en dichter bij het mo ment van de bevrijding te brengen. Zodra het schip kan worden vlot getrokken de werkwijze met het graven van een kuil zal zich nog een maal herhalen koanen de zeeslepers van Bureau Wijsmuller er aan te pas. Dit zal echter nog wel enige tijd duren. Als onderdeel van de komende sport- I uitwisseling Velsen-Edmonton worden i er ook twee voetbalwedstrijden ge- speeld. Woensdag 27 Mei ontmoeten de j i junioren elkaar en de dag daarop meten i de senioren-elftallen eikaars krachten, f De wethouder van Financiën, de heer J. C. Aschoff en het raadslid, de heer H. J. Lips, beiden candidaat voor de nieuwe raad, hebben gisteravond tijdens een pro- paganda-avond in de bovenzaal van het Ned. Herv. Jeugdgebouw te IJmuiden-Oost gesproken over het gemeentebeleid in Vel sen. De vergadering werd niet druk be zocht. In het openingswoord waaraan zang en gebed vooraf gingen merkte de heer H. Homburg op dat de predikanten ook op politiek terrein een taak hebben te vervul len. Dit vinden velen nog wel eens vreemd maar men zal moeten beseffen dat de kerk niet los staat van de politiek. Ds. D. C. van Wijngaarden verheelde niet dat er in deze tijd veel moed voor nodig is om als Hervormd predikant voor de christelijke politiek te kiezen. Hij houdt zich bij het oude beproefde om zich daar in goed gezelschap van de sfeer van de bijbel te bevinden. De kerk moet zich ook wel terdege met de politiek bemoeien. Zij zou anders zondigen. Wanneer men de Christelijke partijpolitiek wil voeren komt men niet alleen op het horizontale vlak maar wordt het oog ook omhoog gericht, op Christus. „In de P. v. d. A.", aldus dr. Van Wijngaarden, „heeft men een schei ding willen maken tussen het geloof en het gewone leven en kent men het verticale vlak niet". Ds. van Wijngaarden wees er tot besluit op dat het de Protestanten niet gaat om een machtspositie maar om de ge tuigenis van Christus ook in de raadszaal te laten doordringen. v De wethouder van financiën, de heer J. C. Aschoff, wee's er op dat het beleid van de prot. christelijke raadsleden dé kenmer ken „vooruitstrevend en voorzichtig" draagt. Dit laatste vooral om het financiële beleid, dat samenhangt met de financiële toestand in het land en de gehele wereld. Men houdt de blik naar voren gericht om dat de leden er van overtuigd zijn, dat hun beginsel hen oplegt op die manier te werken. Hij ging dieper in op de vele pro blemen die betrekking hebben op de op bouw van de stad aan de zee. Was IJmuiden vroeger een groot dorp, thans krijgt het een stedelijk karakter en deze overgang brengt de problemen met zich mee. In dit opzicht besprak de heer Aschoff ook het investeringsplan voor de gemeente Velsen, de toenemende industria lisatie, het gevaar van het onstaan van de massamens. Een visie op de lange baan is desgewenst nodig. De financiële positie van de gemeente noemde hij met zeven millioen reserve „gezond", zodat alle wer ken regelmatig uitgevoerd kunnen worden. De raadsleden trachten te doen wat het evangelie van hen vraagt en bij dit politie ke leven is de bijbel voor hen de basis waarop ze werken. Zij kunnen het werk alleen maar doen wanneer ze de richtlijnen uit de Bijbel halen. Na de vertoning van het filmpje „De Staten Generaal" kwam het raadslid de heer H. J. Lips aan het woord om het ge meentebeleid uit principieel oogpunt te be lichten. Hij schetste daarbij in de eerste plaats wat christelijke politiek is en in het bijzonder die van de gemeente. Er wordt in eigen kring vaak nog te weinig aandacht geschonken aan de Chris telijke politiek. De gemeente staat echter meer dan ooit in de frontlijn van het West- Europa, dat meer eenheid tracht te vor men. De gemeente is het centrale punt van het maatschappelijk en ander leven en de taak van die gemeente wordt steeds uitge breider, de gemeenteraadsleden dragen ten aanzien van het gemeenschapsleven een grote verantwoordelijkheid en, aldus de heer Lips, die is nu juist tanende. Er be staat een makkelijke verantwoordelijkheid bij vele leden. Zij moet als het ware ge torst worden en dan is het pas goed. In Gods woord zijn de richtlijnen gegeven voor het gehele leven en ook op het staat kundig terrein. „Wie komen we in het politieke leven tegen?" stelde de heer Lips zich als laatste vraag. Verschillende geestesrichtingen in enige partijen, ook de P. v. d. A., ant woordde hij. „De P. v. d. A. pretendeert zich dat een ieder bij haar onderdak kan krijgen. Men moet evenwel niet vergeten dat de P. v. d. A. in zijn beginselprogram ma niet uitgaat van het woord van God", aldus de heer Lips, „en op dat beginsel staat de groep van protestanten wel." De avond werd gesloten door ds. J. W. v. d. Gronden, die opriep de wacht te be trekken bij het beginsel. De groep is klein maar „in het isolement zit onze kracht". Men zal er voor moeten waken dat de Christelijke beschaving niet van de bron wordt afgesneden, aangezien dan veel te gronde zou gaan. Hr. Ms. fregat „Jan van Brakel" speciaal gebouwd voor de dienst als visserij-inspec- tie-vaartuig, ligt dus zoals gemeld in de haven van Den Helder, gereed uit te varen naar IJmuiden, om voor het eerst sinds jaren-zijn vredestaak te hervatten. Die taak dateert reeds van omstreeks 1890, toen politietoezicht op de visgronden niet ge mist kon worden. De varensgasten waren niet al te zachtzinnig en als een „collega", landgenoot of niet, iets deed wat de heren niet aanstond, dan waren de enterhaken welkome attributen om de tegenpartij aan het verstand te brengen wat wel en wat niet toelaatbaar werd geacht. De tijden zijn veranderd en met de tijden de mensen, maar het toezicht is gebleven, zij het ook in gewijzigde vorm. Over dit toezicht zijn wij een praatje gaan maken met de commandant van de F 816, zoals de „Jan van Brakel" officieel genummerd is, de luitenant ter zee eerste klas jhr. J. A. Feith, die voor de eerste maal ter visserij-inspectie uitvaart. „In derdaad" zó zei hij, „zullen wij onaange naamheden tussen de talrijke vissers van verscheidene nationaliteiten, behalve Ne derlanders ook Engelsen, Fransen, Belgen, Duitsers en Denen, moeten voorkomen en indien ze zijn ontstaan, beslechten. Ook het tegengaan van smokkelen of het aan boord brengen van minder gewenste artikelen is een van die delicate opdrachten. Bij over treding van de visserij reglementen volgt voorts een onderzoek, waarvan de resul taten in een proces-verbaal, dat aan de Straatstenen De klinkers zijn, mij arme, inderdaad om de oren ge vlogen naar aanleiding van het goedmoedige critiekje over de hobbels in de Rivieren buurt. Velsens hoogste stra- tenvoogd heeft te kennen en te verstaan gegeven dat ik wat ik zelf allang wist er Veen snars van weet. Want heus melieden, die hob bels in de Rivierenstraten van IJmuiden, waar u en ik en wij allemaal onze kostelijke nek ken op breken, verdwijnen op den duur. Ze moeten beklinken, écht. En de straten zullen zelfs her- geplaveid worden, zodra de volhandige stratenmakers der gemeente hun handen enige momenten vrij hebben. Het is druk in Velsen met klinkers leggen; zie maar om u heen en ge zult het beamen. Hobbelt dus nog enige tijd in vrede, doe het zachtjes aan en tracht de onheuse termen, die ongetwijfeld nog wel eens in ulie^en zullen opborrelen, in te slikken. Fluiten Zo af en toe heb ik de jeugd van IJmuiden wel eens een tikje om de lieve oren moeten toedienen vanwege haar to meloze levensdrang, die zich manifesteert in ettelijke ka potte ruiten van rood-aanlo- pende slachtoffers, vertreden gazons van gemeentelijke plantsoenen en uitgehaalde nesten van trotse vogelouders Maar ge moet nu niet gaan denken, dat het in het goede Santpoort zulke engelen zijn. Daar kunnen de arme feest- mannen, die een maand lang met betraande ogen trachten Santpoort op te vrolijken en zoals dat heet „in het centrum der belangstelling te plaatsen", een hartig woord over mee- babbelen. In het Rijkenspark was het Zaterdagavond tij dens de cabaretvoorstelling niet leuk meer en in de Wey- man, waar twee avonden na dien bloembollenfilms over het witte doek dartelden, niet mooi meer. Daar kwam namelijk in die Weyman ons volkslied bij te pas, toen Koningin Juliana in de Keukenhof verscheen en het jonge bioscooppubliek meende dit bekende „deuntje" te moeten meefluiten. Het pleit voor ze, dat ze wel even verschoten, toen een boze stem hen door de microfoon diets maakte, dat de nationale hymne voorwaar niet bedoeld is, om op deze wijze met de lippen te worden geaccom pagneerd. Maar wat wilt ge ook, als ^e ouderen ten voorbeeld met de handen in de zakken en dc hoed op het hoofd aan ons Wilhelmus voorbij slenteren? Onbrandbaar Het is een vreemde zaak me* sommige oud-Hollandse ge woonten om dingen te regelen die niet geregeld hoeven te worden. Als ge bijvoorbeeld van plan rijt uw vrienden, magen en kroost een smalfilmprogram ma voor te zetten in uw tot theater gepromoveerde suite, dan is er geen macht ter we reld, die u dat kan ot zal be letten. Ge hebt geen nooduit gangen noch brandblusappa- raten van node, want de mo derne smalfilm is toch on brandbaar en al was ze als nitroglycerine zo ontvlam mend: ge mocht er rustig mee gaan spelen in uw pas-schoon gemaakte huiskamer. Waag het evenwel niet een zaal te huren en lieden op te trommelen, die een kwartje willen neerleggen om die zelfde volstrekt-onbrandbare film te aanschouwen, want daar zult ge een vergunning, een betaalde brandwacht, een emmer water en een hele serie nooduitgangen voor over moe ten hebben. Op die film staat kalmerend en terecht het woordje „inflamable", het geen onbrandbaar beduidt. „Kan me niks schelen", zegt de overheid» brandwacht-wa ter-nooduitgangen. Mocht de operateur met een sigarettenpeukje of een kort- sluitinkje brand stichten in de gordijnen en mocht dan iemand de emmer water over het toestel kieperen dat dóen mensen in zo'n geval welaan dan hadt ge dank zij dat wettelijk voorgeschreven water de poppen aan het dan sen want water op zo'n stroomding kan een eminente hoop vonken geven. Voor wie het interesseert: die brandwacht wordt per uur betaald voor zijn wake bij de onbrandbare smalfilm. Blijf in uw suite het is heus beter. Maar denk om de gor dijnen. LAMPENIER Het rampenfonds heeft de Hoop, ons zo naar vernieuwing snak kende hospitaalkerkschip, in een hoekje gedrukt, waar die ouwe schoener zich bescheiden heeft opgehouden om evenwel nu aarzelend terug t'e komen met de aankondiging, dat hij er óók nog is. Nou.... bescheiden is het juiste woord niet, want wat de ijveraars in IJmuiden voor elkaar hebben gespijkerd om Zaterdagavond in het Patronaat een spantje bij te dragen tot het nieuwe hospitaalkerkschip is zo kinderachtig nog niet. Voor één papieren gulden en pak weg één nikkelen kwartje omdat de belasting ook moet rondkomen krijgt ge daar een non-stop-cabaret-revue voorgeschoteld van Kees Stet en zijn Westfriese kwanten en van de Velno's, het grootste amuse mentsorkest tussen Wijdenes en Hillegommerdijk en of dat nog niet genoeg ware: de PW-boys komen ook een deuntje blazen op hunnen mondorgelen. Aangezien, mijne IJmuidenaren, de Hoop volgend jaar moei varen, wordt ge Zaterdagavond in ovérweldigende getale in het Patronaat verwacht. Met de hele familie. bevoegde instanties wordt toegezonden, worden vastgelegd. Op onze vraag of andere nationaliteiten interventie van de Nederlandse marine zullen accepteren, antwoordde de comman dant, dat bijna alle landen aan dit toezicht deelnemen; Engeland zelfs met vier sche pen. Medisch en mechanisch De hoofdzaak ziet jhr. Feith echter in de medische verzorging van de vissers en assistentie bij reparaties, waarvoor zijn schip volledig is uitgerust. Een hospitaal met 5 bedden, met aan het hoofd de luite nant ter zee derde klasse dr. Timmer is compleet uitgerust voor niet al te grote operaties. Wij vroegen of het hospitaal-kerkschip „De Hoop" zich, behalve de reparaties, niet op hetzelfde terrein beweegt en of dit leidt tot een teveel aan hulp en het antwoord luidde bevestigend en ontkennend: beves tigend wat het zelfde werk, ontkennend wat een teveel aan hulp betreft, want zo zeide de commandant, „er kan nooit genoeg hulp zijn." Tot slot vroegen wij of zijn manschap pen, die tot November of December zullen blijven varen, voldoende werk en vertier hebben om die tijd door te komen, doch daarover had de commandant geen zorgen. „Wij doen ongeveer om de tien dagen een haven aan, zetten de sloepen uit om bij de vissers een visite af te steken, houden het schip schoon en verrichten het nodige on derhoud, gooien zelf onze netten uit voor sportvisserij en versmaden daarbij een lekker vers visje niet, terwijl ook aan oefeningen volledige aandacht wordt be steed. Een programma, dat de nodige af wisseling brengt", zo besloot de comman dant. Dinsdag 26 Mei als de vissersvloot tenminste varen gaat vaart de „Jan van Brakel" de haven van IJmuiden uit om zijn taak te beginnen, doch zal na enige uren moeten terugkeren om de genodigden, die het uitvaren van de vissersvloot van nabij zullen gadeslaan, weer vaste grond onder de voeten te geven. Maar daarna gaat het beginnen: voor de vissers om de Hollandse nieuwe te vangen; voor de „Jan van Brakel" om zijn politiële en mens lievende taak te vervullen. ADVERTENTIE Dry cleaning only Koningsplein 10 - Tel. 4886 De aanvoer van kuilpaling aan de afslag te Urk was de afgelopen week nog zeer ge ring. De vangsten waren aan de lage kant en bedroegen per vaartuig en per dag 60 tot 120 pond. De noteringen voor de kuil paling waren vrij goed: per pond van f0,99 tot f 1,20. De lijnaalvissers boekten soms goede resultaten en de vangsten liepen van 60 tot 160 pond. De noteringen voor de lijn- paling waren van f 0,99 tot f 1,54 per pond. De fuikaalvissers voerden slechts weinig paling aan. De prijzen waren per pond van f 0,90 tot f 1,20. De aanvoer van nest was de afgelopen week slechts gering. In totaal werd ongeveer 81 ton aangevoerd en de prijs per bak van 75 pond bedroeg f2,60. De weekbesommingen van de kuilaalvis- sers waren over het algemeen onbevredi gend en per vaartuig van f200 tot f450. Bij de lijnaalvissers was dit per vaartuig van f300 tot f700. Vorige week werd in totaal aangevoerd 30.155 pond kuilpaling; 6726 pond lijnpaling- 594 pond fuikpaling en 161.399 pond nest. De totale omzet aan de afslag bedroeg ongeveer f 48.000.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7