Haringvisserijbedrijf trok brokjes door de straten tn (fg zware AUTORIJLES Agenda voor Velsen Scheveningen en Vlaardingen: para derende vloot en bevlagde intimiteit M' Brabander Piet de Bruin winnaar van wielerronde in Velsen-Noord Vlaggetjesdag in IJmuiden Eerste prijs voor „Door Geloof Samen gebracht" en de Fakkeldragers Twee doden op Tweede Pinksterdag 8 „Geen haven nodig" Mooi en Mooier Acht scholen in school- damtournooi Tienduizenden gasten bij het lente-kijkspel der visserij In Velserend en op Lange Nieuwstraat Ruzie aan het slot Uitbreidingsplan binnen kort in de gemeenteraad Woning aan de Schulpweg in handen van de gemeente Wederopbouwbureau wordt opgeheven DINSDAG 26 MEI 1953 IN DE LAAIENDE ZOMERSE ZON van Zaterdagmiddag hebben duizenden Velsense ouders met hun kinderen gestaan en gezeten langs de weg, die leidt van het Ti- beriusplein naar de Nieuwe Tegeltjesmarkt om ons Nederlandse visserijbedrijf in een allegorische pptocht voorbij te zien trekken en toe te zwaaien. De zesde Vlaggetjes dag, de dag van het aantrekkelijke haringfeest, was weer in het land en al ver voor drie uur zwermden hondenden jongens en meisjes in wit gymnastenpak door de straten waar men al op de trottoirs stond om niets te missen van al wat er tussen de IJmuider Harmonie en de Hoogovens Harmonie in een stoet van twintig minuten lang voorbij zou trekken. Ze hebben hier en daar het volle pond gekregen want af en toe heeft men zich kunnen koesteren in de meest romantische voorstellingen uit het visserijbedrijf. Wat het allegorische gedeeelte betreft, heeft men van een optocht met als motief „de haring van. bron tot bord" ofwel uit de zee tot op tafel nogal wat onderdelen moeten missen. Toch heeft de in het zo- merpak gestoken burgerij van IJmuiden een serie praalwagens kunnen zien, die de visserij tot ondqrwerp hunner uitbeel ding had, maar de muziekkorpsen en de gymnastiekverenigingen vormden toch wel de hoofdschotel van de optocht. Al met al was het een fleurig geheel dat twintig minuten nodig, had om van kop tot staart te passeren. De vaandeldrager is al dadelijk door niemand benijd, maar die Oud Katholieke Jeugd van de groep „Door Geloof Samen gebracht" kwam voortreffelijk naar voren. Lieftallige jongedames lachten tussen de blazen en netten; jonge kerels sleepten de steekwsfgens voort, die beladen waren met manden en kisten en knaapjes sloegen in een rijdende kuiperij de vaatjes dicht. Met de Fakkeldragers had DGS een levendig geheel verkregen dat ieders bewondering mocht oogsten. „Gratio Plato" kwam op een grote oplegger aanrijden en liet een enorm blik visconserven zien dat het op schrift, droeg „Herring, in tomato sauce" en boven de hoofden van al die lieve peuters: „Holland can make it". Dat was voor de vreeemdelingen die langs de route stonden. Op blauwe bordjes werden de namen van alle exportlanden meegevoerd. Een hele rij, waarover men niet al te min mag denken. Na het inblikken van de haring aten de leden van DSS dat zilte product, nadat het muziekkorps van „Soli Deo Glo ria" met forse slagen de blikjes had ge opend. De jongens van de Visserijschool voerden op twee wagens hun school- en zeekaarten mee om iets van de hun onder wezen visserijkunde te tonen. De Velser gymnastiek, vereniging had de leden in een rokerijgeplaatst en de jongens stonden met de schorten voor de haring op te ste ken en te roken bij muziek van Wilhel- mina uit Santpoort. "ftieuwe haring: stoere athleten ::a: De supporters van Stormvogels floten er een deuntje bij in de met vissen behan gen touringcar, waar zij achter elk venster een iegelijk vriendelijk toeknikten. Stoere mannen in korte sportbroekjes van de krachtsportvereniging Hercules smeten el kaar al rijdende tegen de mat en vergast ten hun "publiek op het dichtwerk: „Ziet deze stoere athleten, nieuwe haring hebben ze gegeten". De honden van de politiehon densportclub tippelden met hun bazen voor de speeltuinvereniging „In veilige haven" uit; simpele maar smaakvolle groepjes, die met trots hun liefhebberij in deze stoet uitdroegen. De logger KW 7, „Arend" dob berde op rubber autobanden voorbij en kordate, in khaki EHBO-kleiding gestoken jongens en meisjes herinnerden eraan dat „uw rode kruis met onze loggers naar Zee land ging". Gok het muziekcorps Wilhel- mina van IJmuiden was op de been en sloeg en blies er geducht op los. De R.K. Sportbond opende de rij van gymnastiek verenigingen en Olympia volgde met drie wagens volgeladen de jeugdafdelingen. Het valt ook niet mee de kleintjes de grote pas van de muziekkorpsen te laten bijhouden en in de wagens hadden ze er niet minder plezier om. De Chr. gymnastiekvereniging IJmuiden kwam met het korps van „Oran je Nassau" van de Chr. Jeugd en Sport organisaties door de straten en de rood ge- broekte leden van de Culturele Arbeiders Sportbond lieten zich vooraf gaan door de drumband uit Haarlem. Kleuters op vracht wagens vertelden over „Sportluitjes eten haring met uitjes" en de Velser gymna stiekvereniging marcheerde mee op de ma ten en slagen van de (uitstekende) pad vindersband uit Haarlem. Gelijk alle optochten ter wereld stond de zaak ook ditkeer enige malen stil maar tegen vier uur was ook het sluitstuk, de Hoogoven Harmonie met TVIJ en een schip de Tegeltjesmarkt opgedraaid om daar bij de met veelkleurig dundoek versierde log- ADVERTENT1E A. RE 13 M S AUTORIJSCHOOL Van ouds het adres voor Dmuiden DENNENSTRAAT 12 - TEL. 6200 (TAXI BRANDWIJK) DINSDAG 26 MEI IJMUIDEN, Thalia, 20 uur; „Sterren stra len overal". B.B. tentoonstelling, Cultureel Centrum, JO-12, 14-18 en 19-22 uur. WOENSDAG 27 MEI IJMUIDEN, Frigo Ijsfabriek, personeels- avond, 20 uur, Ned. Hervormd Jeugd- gebouw, IJmuiden Oost. Thaiiai 20 uur: „Sterren stralen overal". Rex, 20 uur: „De wet der wetlozen". B.B. tentoonstelling, Cultureel Centrum, 10-12, 14-18 en 19-22 uur. CXOOGOCXDCOOCOCCOCOCr>OCCOOOOOCOCOOCOOOOCOOOOOOCOCOOOCOCiOOC Bij zijn toespraak op de nieuwe Tegel- I tjesmarkt en de mededeling dat het ge- meentebestuur van Velsen ook dit jaar een médaille zal uitreiken aan de schip per van de logger die de eerste haring aan land brengt vertelde burgemeester mr. M. M. Kwint onder meer, dat vorig jaar een Katwijkse schipper voor die onderscheiding in aanmerking kwam. De burgemeester van Katwijk was even wel na een radio-telefonische boodschap nog eerder aan de kant dan zijn Vel sense collega. „Is dat dan niet het beste bewijs" voegde burgemeester Kwint er zijdelings aan toe, ,,dat ze in Katwijk geen haven nodig hebben?" gers te luisteren naar de uitslag en enige toespraken. Médaille voor de eerste De burgemeseter van Velsen mr. M. M. kwint sprak een woord van erkentelijk heid tot allen, die IJmuiden op deze dag van een bijzonder accent deden voorzien. In de buurt van een haven, waar de IJmuidense, Katwijkse en Scheveningse loggers liggen is het een goede gewoonte geworden om Vlaggetjesdag te vieren en 't accent voor die dag geheel en al op de vis serij te leggen. Al is het dan niet meer de grootste, wel kan van IJmuiden worden gezegd dat het de veiligste vissershaven van het vasteland is, meende burgemeester Kwint.... Het gemeentebestuur heeft evenals vorig jaar gemeend een prijs beschikbaar te moe ten stellen voor de schipper die de eerste zelf gevangen haring in IJmuiden aan iand weet te brengen. Het is een zilveren mé daille en een certificaat zal daar worden bijgevoegd. Mr. Kwint verwachtte een edele wedstrijd en een gunstige vaart en vangst. De voorzitter van Umuidens Bloei, de heer M. Roos kon nu na zes maal Vlagge tjesdag te hebben meegemaakt constateren dat de verwachting, die men er destijds van koesterde, geheel was overtroffen. De belangstelling, ook van buiten de stad, neemt ieder jaar toe. Hij wenste de reders een financieel goed jaar en de bemanningen van de loggers een ruime vangst en een goede teelt. „De goede kant óp" Namens de jury, die bestond uit de he ren J. J. Bolland, P. C. Grimbergen en Kwakkel deelde de laatste de prijzen uit. Men was van mening dat de opkomst, de uitvoering en het idee dat werd uitgebeeld, beter waren geweest dan in het vorige jaar. „Het was mooi en fris verzorgd en we gaan de goede kant op", zei de heer Kwakkel, maar langs de route is ons wel gebleken dat velen met de jury op dit punt van me ning verschillen. De prijzen werden als volgt toegekend: Allegorische deel: 1. zilveren tak voor de Oud-Katholieke groep „Door Geloof Sa mengebracht" en de „Fakkeldragers", 2. zilveren tak voor de Velser gymnastiekver eniging en 3. een' médaille voor de speel tuinvereniging DSS. Marswedstrijd: 1. zil veren krans voor de Chr. gymnastiekvere niging IJmuiden, 2. zilveren tak voor TVIJ en 3. een médaille voor de Velser gymna stiekvereniging. Vrije verenigingen: 1. zil veren tak voor „In Veilige Haven", 2. een médaille voor het Rode Kruis. Voorts is door een maatschappij in Velsen nog een sigarettendoos met een deksel van oud zil ver, beschikbaar gesteld. Over toekenning van deze prijs moet de jury zich nog nader beraden. Tussen kwart over vijf en zes uur heb ben daarna ruim drie honderd genodigden een vaartocht gemaakt met vijf logers, de KW 6 Vertrouwen, KW 15 Rijnmond 4. SCH 95 Bonefaas en IJM 283 Martenshoek. Aan boord van de Martenshoek bevond zich ook de burgemeester mr. M. M. Kwint, 's Avonds is het feest voortgezet met een concert en een taptoe van de IJmuider Harmonie en wat het mooiste was met lichtbundels op de gepavoiseerde sche pen in de haven. De beide Pinksterdagen heeft de gepa voiseerde loggervloot een enorm haast niet te verwerken bezoek getrokken. Al. is dan vanmorgen de jacht op de j eerste nieuwe begonnen, de herinnering aan een weekeinde vol fleur kan nog niet geheel verdrongen zijn door de ko- mende spanning rond het haringjagen. Daarvoor is de winter lang geweest en het feest van Vlaggetjesdag als reactie op de stilte op werven en erven te vro lijk. En dan is het moeilijk te zeggen, wat nu het allermooist was, gedurende deze Pinksterdagen en de Zaterdag daarvoor. Wij stemmen ondanks de glorieuze IJmuidense optocht, de fleur van de havens overdag en de vloot- 1 parade in Scheveningen voor het zachte licht, dat in de avond over de nog stil liggende loggers in onze Vissershaven gleed: met het strijklicht van de IJmui- dense vuurtoren als streling langs mast- toppen en nieuwgeverfde stuurhutten is deze illuminatie van een stil plekje aan de Zuidzij af bekeken een waar sprookje geweest. Dat niet alleen de organisato ren van het festijn, maar ook vooral de avondlijke wandelaar een diepe voldoe- I ning heeft moeten schenken. XXX)OOOOOCOOOCXX>DOCOOCOOOCOCOOOOOOCXX)OC)C)COOOOOOOOCXX)OOOOC Op een nog nader vast te stellen datum zullen de vertegenwoordigers van acht scholen in de finale uitkomen in een der zalen van het Cultureel Centrum. De deelnemende scholen zijn: Insinger- school, Moerbergschool, Clara Steinschool, Creutzbergsehool, Kohnstammschool, R.K. Jongensschool, St. Adelbert VGLO school en Nijverheidschool. Houtcampagne bij de papierfabriek begonnen Met de aankomst van het Finse s.s. „Thornsbury", dat van de Finse haven Wasa met een lading van 906 vadem hout in de vroege Zaterdagmorgen binnen kwam, kan de nieuwe houtcampagne bij de pa pierfabriek van Van Gelder Zonen als be gonnen worden beschouwd. Thans liggen weer twee houtboten in lossing voor de steigers. uitstek voor de optocht, die zich dan door de stad slingert. Ditkeer onder een hete zomerzon, zodat dit eindpunt voor de vele deelnemers een verademing geweest moet zijn. (Van een onzer redacteuren) ET HET KLEURIG DUNDOEK uitwaaiend van stagen en want is de Scheve ningse vissersvloot Zaterdagmiddag te half vier als een smaldeel uit de gouden eeuw de smalle mond van de haven binnengevallen: een en al kleur onder de zon van deze voortreffelijke Vlaggetjesdag, die de schoonste propaganda voor het oude bedrijf kon worden dank zij tienduizenden langs kade en havenhoofd, langs boulevard en op de schepen zelf. Vanmorgen in de ijle vóorjaarsnacht is de vloot weer uitgegaan, nu niet voor een spelevaart langs de blonde kust maar voor de hoogst-ernstige jacht op het eerste zeebanket. Tussen die feestelijke Zaterdagmiddag en deze schemer van dé Dinsdagochtend hebben twee Pinksterdagen gelegen met een zó grote belangstel ling voor de vloot, dat de reders van Scheveningen hoofdschuddend langs de beide havens hebben gelopen. Ze hébben het nu eenmaal niet erg op al die drukte bij hun nieuwgeverfde schepen. De vlootrevue van Zaterdagmiddag was al erg genoeg, vonden ze, want toen die dikke dertig schepen gepavoiseerd de ha ven uittrokken heeft de jeugd van Sche veningen ongenood de loggers overmees terd. En bij het terugvaren door het slop van de haveningang zijn er zoals elk jaar ook een paar krasjes en deuken gevallen, want Scheveningens haventje kan nu eenmaal niet dertig haastige loggers tegelijk verwerken. Vlaardingens Wilhelminakade is al even zeer het kleurige toneel geweest voor een ouderwetse Vlaggetjesdag meer „onder ons" dan in de badplaats Scheveningen, maar daardoor misschien nog wel zo sfeerrijk. De Urkers waren hier in grote getale present in vol ornaat en de brede kade heeft van 's morgens vroeg tot en met de Tweede Pinksterdag de onverholen be wondering getrokken van allen, die een schip en een vlag maar vooral die twee samengevoegd tot een feest kunnen waarderen. Op de VL 172 heeft burgemeester mr. J. Heusdens de Bedrijfschapswimpel ge hesen met de complimenten voor de be manning, die dit schip de ereprens voor de best verzorgde vis en haring deed winnen. De zeeverkenners hebben daarna een wa terfeest op touw gezet, dat het daverde. Vele duizenden zijn al Zondagmiddag aan de haven saamgestroomd, waaronder enkele honderdtallen deelnemers aan de internationale haringrit, die immers dit jaar tegelijk met vlaggetjesdag wordt ge houden, Auto's, motoren en bromfietsen, niet alleen uit alle delen van ons land, doch ook uit België en zelfs enkele uit Zwitser land, kwamen hiervoor naar de haring- stad. Ds. H. J. Heida kreeg gelegenheid de wimpel van het hospitaalkerkschip te over handigen aan schipper G. Woensdregt van de VL 40, het schip, dat vorig jaar het grootste bedrag aan geld heeft ingebracht voor „De Hoop". Schip vol diplomaten In Scheveningen was de vloot nog maar amper binnen van de wat lang gerekte parade langs de boulevard (doordat het te lang duurt verslapt de belangstelling langs de kant merkbaar) en met de wimpel win naar SCH 233 voorop hebben de schepen daarna hun plaatsje, vier rijen dik, in de haven weer opgezocht. Drs. D. J. van Dijk heeft hier, terwijl de loggers nog moeizaam naar binnen kropen, op de 233 de Bedrijfschapswimpel gehesen. Hij gewaagde in zijn toespraak van de grote belangstelling voor het unieke evene ment van Vlaggetjesdag van de zijde van het Corps Diplomatique een schip vol om daarna de haringvloot de beste wensen bij de nieuwe teelt mee te geven: „Al zal het weer niet altijd zijn als van daag, toch zal de Nederlandse visserman zijn beste beentje voorzetten om de beste, de allerbeste kwaliteit haring aan te brengen". Met een handdruk voor schipper Baard- houd Rog: van de 233 wilde hij namens een heel volk de visserij een goede visserij en een behouden teelt toewensen. De wimpel is daarna langs de mast ge rezen terwijl het Wilhelmus over de haven klonk. En vervolgens kwam er een nieuwe noot in de viering van elk jaar: een groep gymnasten heeft op het vrije carré voor de loggers een demonstratie vendelzwaaien ten beste gegeven, terwijl uit de zinderende verte de klanken al naderkwamen van de muziekkorpsen, die in een stertocht naar de vlaggende vloot optrokken. Met de loggers onder floodlight en de dui len bewonderend langs de kant is in de avond ter hoogte van „Seinpost" een knetterend vlaggetjesvuurwerk de lucht ingegaan met als slot en besluit een vurige gastronoom, die een even vurige Hollandse Nieuwe in het keelgat liet glijden. En de beide Pinksterdagen? 't Heeft zwart gezien langs de havens. De zonnige en overdrukke Tweede Pink sterdag heeft in de gemeente Velsen twee doden gekost: in het natuurbad Velserend is de ongehuwde 23-jarige H. V. in het diepe bad verdronken en op de Lange Nieuwstraat werd een 48 jaar oude inwo ner van Krommenie, d:e met zijn brom fiets de bus uit IJmuiden geen voorrang verleende, aangereden en zo ernstig ge wond, dat hij op weg naar het ziekenhuis overleed. V., die met een vriend in het natuurbad te Santpoort was gaan zwemmen had zich, ondanks het feit, dat hij de zwemkunst niet voldoende meester was, in het diepe bassin gewaagd en moet tijdens de enorme drukte onopgemerkt in de diepte zijn ver dwenen. Toen omstreeks kwart over drie twee spelende jongelui het lichaam toe vallig opdoken, waren de levensgeesten reeds lang geweken. Het stoffelijk over schot is naar het lijkenhuisje van de poli tie overgebracht en later door de vriend en een familielid geïdentificeerd Op het beruchte kruispunt Lange Nieuw - staat-Velserduinweg verleende om twee uur de bromfietsrijder S. Bruinink uit Krommenie toen hij uit de richting Velsen kwam, geen voorrang aan de NZH-bus uit IJmuiden. De man raakte onder de bus en liep een schedelbasis-fractuur op; tij dens het transport naar het Anthonius ziekenhuis is hij overleden. „Samenwerking" bijeen in Thalia Als belangrijkste nieuws voor vislossers, visknechts en overige leden van de ver eniging „Sa-menwerking", die in Thalia vergaderde, deelde de voorzitter, de heer B. Dukel mede, dat in het najaar de leden voor een buitengewone algemene vergade ring zullen worden opgeroepen, om op de statuten en huishoudelijk reglement van de vpreniging de Koninklijke goedkeuring aan te vragen. Als Zevende bestuurslid werd gekozen (voor de viskneohts) de heer W. Zwem mer, zodat het bestuur thans als volgt is samengesteld: 1ste voorzitter E. Dukel, 2de voorzitter H. Verduln, le penningmeester J. Kraaie-noord, 2e penningmeester K. An ker, le secretaris P. Groen, 2e secretaris W. Zwemmer, commissaris K. Zwaan. Er werden een inkoop-commissie en ziek tecommissie van respectievelijk drie en tien leden gekozen Het bestuur kreeg op dracht een ontspanningsdag te organiseren. Voor de kascomnussie werd als lid toege voegd de heer F. Kaan. ADVERTENTIE 'v4 ORCAM De eerste wielerronde van Velsen-Noord, die Zaterdagmiddag werd verreden ten bate van het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding, is na een bewogen slotronde waarbij Jan Hofland en Gijs Pouw handgemeen raakten over een val partij gewonnen door de Brabander Piet de Bruin voor Mehagnoul en Van Steen- selen. Bij de nieuwelingen, die vooraf een wedstrijd over vijftig kilometer reden, ging de overwinning naar de Amsterdammer Teysse, die zich de snelste toonde van een zeven mans kopgroep. Halverwege de wedstrijd voor nieuwe lingen wisten de Zaankanters Ve-nnik en Schoen, de Amsterdammer Van der Valk en Geldermans uit Beverwijk een paar honderd meter voorsprong te nemen. En kele ronden later kregen zij gezelschap van de Amsterdammer Teysse, Piasmeier uit Voorhout en de Heemstedenaar Piet Steenvoorden. Deze kopgroep van zeven renners nam spoedig een straatlengte voorsprong op het peloton. Ondanks het feit, dat er in de laatste ronden nog enkele renners uit het peloton wisten te ontsnappen snelden de zeven koplopers onbedreigd op de eindstreep af, waar Teysse in de sprint de snelste bleek te ziin. Amateurs Gedurende de eerste twintig kilometer inde wedstrijd voor amateurs beperkten de renners zich tot enkeje kleine scher mutselingen aan de kop. Krijn Post uit nieuw-Vennep nam in de eerste ronde al een kleine voorsprong, welke hij slechts enkele ronden wist te behouden. De Haar lemmer Pief Pieters nam ondertussen de eerste premiesprint voor ziin rekening. Nadat er ongeveer 21 kilometers ware-n afgelegd ontsnapte Slot uit het peloton. De Utrechtenaar Gij-s Pouw en de Haar lemmer Tonny Peters slaagden er evenwel in om aansluiting met Slot te verkrijgen, zodat na 25 kilometer het drietal Slot- Pouw-T. Peters aan de leiding ging. Wim Snijders uit Halfweg zakte in deze periode van de wedstrijd door het frame van zijn fiets en staakte de wedstrijd. Een ploegje renners bestaande uit Piet de Bruin, Van Steenselen, Jan Mehagnoul en Jan Hofland, haalde na 30 kilometer de driemanskopgroep in. Op het tweede plan trachtten Wout Bos en de IJmuide- naar Jaap Bruggenkamp tevergeefs om zich hij de kopgroep te voegen, waaruit Slot inmiddels was teruggevallen. Een premie, uitgeloofd door de oud-wiel renner Arie Vooren uit Beverwijk, kwam na een felle sprint in het bezit van Pouw. Drie groepen Halverwege de wedstrijd de eerste vijftig kilometer werd in de zeer snelle tijd van 1 uur 17 minuten en 10 seconden afgelegd demarreerde de plaatselijke favoriet Henk Kuitwaard uit het peloton, hij kreeg gezelschap van Kayer en La Grouw, waarmede hij een derde groep vormde achter het paar Bos-Bruggenkamp. Deze twee groepjes wisten nog enkele ron den stand te houden, maar werden weer door het peloton ingelopen. Dertig kilometer voor het einde kreeg wereldkampioen Piet van Heusden een lekke band en verdween evenals zovele anderen uit de wedstrijd. Met onverminderde vaart reden de ze ven koplopers op de eindstreep af en ke ken daarbij spoedig het peloton in de rug. Bos er. Kuitwaard verlieten 27 kilo-meter voor het einde het tot de ondergang ge doemde peloton, dat zeven kilometer ver der door de kopgroep werd „gelapt". Het hele veld renners met uitzondering van het duo Bos-Kuitwaard, kreeg hierdoor een ronde achterstand. Bewogen slotronde Bij het luiden van de bel voor de laat ste ronde, waren de wielergeleerden langs het parcours, het er roerend over eens dat Gijs Pouw deze ronde zou gaan winnen voor Jan Hofland, maar het pakte geheel anders uit: de Brabander De Bruin ging met de zege strijken voor Mehagnoul en Van Steenselen en Hofland en Pouw bezetten de vierde en viifde plaats. Gemeente verkoopt grond aan de Velserduinweg Van de heer W. Th. Koks te IJmuiden is bij B. en W. van Velsen het verzoek in gekomen om voor -de bouw van een woon huis te mogen kopen een perceel grond, gelegen aan de Velserduinweg te IJmui- den-Oost, ter oppervlakte van ongeveer 175 vierk. m. Tegen inwilliging van dit verzoek heb ben B. en W. geen bezwaar. De prijs voor de bovenvermelde grond dient naar de mening van B. en W. te wor den gesteld op f 10 per vierk m., met welk bedrag verzoeker zich heeft verenigd. De oorzaak van deze uitslag was gelegen in het feit dat Pouw en Hofland in de laatste ronde waren komen te vallen, waardoor deze spannende wielerronde nog een bewogen slot kreeg. De beide renners raakten na afloop handgemeen en de poli tie moest er aan te pas komen om de ge moederen enigszins te bedaren. Protest De Utrechtse renner Pouw diende bij de jury een protest in tegen Hofland, die hem in de laatste ronde ten val zou hebben ge bracht. Na een langdurig onderzoek met verklaringen van enkele getuigen kon de jury zich niet ontvankelijk verklaren voor het protest van Pouw, zodat Hofland op de vierde plaats gehandhaafd bleef. Pouw zal nu in hoger beroep gaan door het in dienen van een schriftelijk protest bij de K.N.W.U. in Den Haag. Uitslagen De uitslagen luidden: Nieuwelingen: 1. A. Teysse (Amsterdam) 50 kilometer in 1 uur 23 minuten en 10 se conden; 2. C. Piasmeier (Voorhout); 3. A. Geldermans (Beverwijk). Amateurs: 1. Piet de Bruin (Roosendaal) 100 kilometer in 2 uur 38 minuten en 20 seconden; 2. J. Mehagnoul (Amsterdam); 3. A. van Steenselen (Mijnsheirenland Z.-H.). B. en W. van Velsen hebben de gemeen teraad meegedeeld dat binnen afzienbare tijd zal worden aangeboden het ontwerp van een plan van uitbreiding, voor het ge deelte van de gemeente, gelegen ten Noor den van het Noordzeekanaal. Om het uitbreidingsplan „de Gilden" te Velsen-Noord te verwerkelijken is het noodzakelijk, dat de gemeente Velsen de beschikking verkrijgt over de aan de Schulpweg gelegen percelen, voor zover die in dit plan zijn opgenomen. Over aan koop daarvan door de gemeente wordt dan ook met de eigenaren onderhandeld. De eigenaar van de woning met erf en stenen schuur Schulpweg no. 93 heeft zich thans bereid verklaard, dit perceel aan de gemeente te verkopen, voor de prijs van 5000 in totaal. Het bedoelde perceel is 230 m2. groot. B. en W. stellen de raad voor het per ceel grond met de opstallen aan te kopen. Gemeente geeft grond aan Grote Hout- of Koningsweg in gebruik De heer K. de Groot te Heemskerk heeft verzocht om, als toekomstige eigenaar van het krachtens de Wet op de Materiële oor logsschaden aan hem toe te wijzen perceel grond aan de Grote Hout- of Koningsweg te Velsen-Noord, van de gemeente Velsen in gebruik te mogen ontvangen de aan de Westzijde van dit perceel grenzende grond- strook, ten einde deze als voortuin voor de aldaar te bouwen woningen te kunnen be zigen. B. en W. hebben geen bezwaar om voor de tijd, dat de gemeente in afwachting van de voorgenomen verbreding van de Grote Hout- of Koningsweg ter plaatse, nog niet over deze grond behoeft te beschikken, de gemelde grondstrook voor het beoogde doel aan verzoeker dan wel aan zijn opvol gers in de eigendom van de aldaar te bou wen woningen, ieder voor het gedeelte, dat voor zijn woning zal zijn gelegen, in gebruik te geven, tegen een ter erkenning van het eigendomsrecht der gemeente op de ingebruik gegeven grond te betalen ver goeding. De wederopbouwwerkzaamheden in de bij de gemeenschappelijke regeling inter communaal wederopbouwbureau Noord holland-West aangesloten gemeenten Cal- lantsoog, Castricum, Egmond-Binnen, Eg- mond aan Zee, Wieringermeer en Zijpe zijn thans zo ver gevorderd, dat er geen aan leiding bestaat, het gemelde wederopbouw bureau langer in stand te houden. Het ligt in het voornemen van B. en W. van Velsen de thans door dit bureau ten behoeve van de gemeente Velsen te ver- richteq werkzaamheden per 1 Juli 1953 over te nemen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10