Predikbeurten „Internationale" en „IJzeren Paard" met de beste papieren naar demi-finale Agenda voor Velsen IJmuidense vis smaakte Edmonton best AUTORIJLES Havenberichten Kennemer t, Lantaarn 7^ AUTOVERHUUR Old Clothes New TAXI NODIG? Autorijschool 5000 9 Hoogoven-voetbaltournooi Velsen offert aan hen die belangeloos hulp verlenen Vandaag zwemt Velsen tegen Edmonton in Haarlem BEL 5000 Deens visserij-inspectie- korvet naar Amsterdam Scheepvaart EEBATYKCr Sportdemonstraties in Burg. Rijkenspark SATERDAG 30 MEI 1953 De strijd in het Hoogoven-bedrijfsvoet- baltournooi, dat verdeeld over drie afde lingen met negentig elftallen half Maart is begonnen, zal nu spoedig ten einde zijn en op 13 Juni met een feestelijke finale van voetbal, handbal en athletiek in het sport park „Watervliet" en een grootse feest avond in het Kennemer Theater te Bever wijk worden afgesloten. Voorhet zover is zullen Maandagavond op de „Rooswijk"-velden de halve eind strijden voor de voetbalafdelingen worden gespeeld, waarna in de loop van de komen de week de handbalwedstrijden nog zullen worden voortgezet. De atletiekwedstrijden van de perso neelsleden van Hoogovens en nevenbedrij- ven moeten vóór 13 Juni ook hun beslag krijgen. Op „Rooswijk" zal Maandagavond wel heel wat belangstelling komen voor de hal ve finale voetbal, die de sterkste ploegen van het tournooi tegen elkander in het veld brengt, waaronder IJzeren Paard en Internationale, die al eerder houder waren van de Holland I-beker. Om zes uur is de wedstrijd tussen een elftal van Walserij OostBreedband, dat zich De Gedoemde heeft genoemd en In ternationale, een team van Mekog. Daarna spelen de elftallen PEN I tegen IJzeren Paard (afdeling Vervoer). In De Gedoemde spelen enkele oud- eerste klasse-voetballers, die voor de eer- ADVERTENTIE Dry cleaning only Koningsplein 10 - Tel, 4886 De afdeling Velsen van het Nederlandse Rode Kruis heeft haar plannen gereed voor de jaarlijkse inzamelingsactie, die deze en volgende week in Velsen wordt gehouden. De P.T.T. heeft haar medewerking toe gezegd door huis aan huis een „klok- reclame" te bezorgen. Voorts zullen ge meenteauto's met grote biljetten erop de aandacht van het publiek op het werk van het Rode Kruis vestigen. De Rode Kruiscolonne, voorafgegaan door een muziekkorps, zal door de straten trekken en op een ander tijdstip, gezeten in particuliere auto's, door middel van re clamebiljetten de actie luister bijzetten. Op verschillende plaatsen in de gemeen te worden spandoeken bevestigd en door middel van circulaires is een oproep om geldelijke steun aan de bedrijven gericht. Evenals vorige jaren zullen de bekende fiets- en autovlaggetjes te koop worden aangeboden. Of het noodzakelijk is zoveel reclamemateriaal in te schakelen? Na de ramp van 1 Februari heeft het Rode Kruis zijn onmisbaarheid weer duidelijk bewe zen. Vooral in de getroffen gebieden zijn duizenden overtuigd van de nuttigheid van deze instelling. Het Rode Kruis kan zijn werk echter verantwoord verrichten, als de gehele Nederlandse bevolking deze ar beid steunt. Al vele malen is de hulpverlening van het Rode Kruis beschreven en iedere dag opnieuw zijn er, ook in Velsen, slachtoffers van het verkeer, door de zon verbrande badgasten, ouden van dagen en hulpbehoe venden, die belangeloos van de hulp van het korps profiteren. Zijn een verdere aanbeveling en oproep om steun nodig? Velsens inwoners zullen ook ditmaal ongetwijfeld hun plicht in deze kennen. Wegens de ongunstige weersgesteldheid worden de polo- en zwemwedstrijden, die vandaag in „Velserend" zouden worden gehouden verplaatst naar het Sportfond- senbad in Haarlem. Om kwart voor vijf begint de strijd. De afscheidsbijeenkomst in „Velserend" gaat echter gewoon door. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Gediplomeerd Instructeur ZATERDAG 30 MEI IJMUIDEN. „Advendo", toneeluitvoering, 20 uur, Herv. Jeugdgebouw, IJmuiden- Oost. B.B. tentoonstelling, Cultureel Centrum, 10-12, 14-18, 19-22 uur. Thalia, 19 en 21.15 uur: ,,'s Nachts langs de weg". Rex, 20 uur: „Storm over Haïti". SANTPOORT, Flora feestmaand, 20 uur: sportdemonstratie in Burg. Rijkenspark. ZONDAG 31 MEI 20 IJMUIDEN, KZOS, toneelvoorstelling uur, Patronaatsgebouw. Thalia, 15 uur: „Always in my heart", 19 en 21.15 uur ,,'s Nachts langs de weg". Rex, 15 en 20 uur: „Storm over Haïti". MAANDAG 1 JUNI IJMUIDEN, „Advendo", toneeluitvoering 20 uur, Herv. Jeugdgebouw, IJmuiden- Oost. KZOS, Toneelvoorstelling, 20 uur, Patro naatsgebouw. Nutsbibliotheek, uitlening van 19.30-21,30 uur, Heidestraat. Thalia, 20 uur: „Always in my heart". Rex, 20 uur: „Storm over Haïti". Raadhuis, 10-12 uur, spreekuur burge meester. ste maal in dit massale tournooi al een heel goede kans maken hun elftal aan het kampioenschap te helpen. Doch de andere candidaten zullen er evenzeer voor vech ten. De wedstrijdduur is vastgesteld op tweemaal een half uur met korte rust. Bij eventueel gelijk spel zal een verlen ging van tweemaal zeven-en-een-halve minuut worden toegepast. Het 920 brt. metende Deense visserij- inspectie korvet „Thetis", zal voor een tweedaags bezoek op Zondagmorgen 14 Juni in de Amsterdamse haven arriveren. De „Thetis", die een bemanning heeft van 80 koppen, bezocht in Maart 1948 ook reeds Amsterdam. Het schip zal ligplaats kiezen aan de De Ruyterkade. Zondag 31 Mei IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. D. C. v. Wijngaarden, 19 uur: ds. Broers van Amsterdam (Jeugddienst). Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. A. Tiemens; 15 en 17 uur: ds. R. D. Beukema. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 17 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: Jeugddienst. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis; 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers, Dins dag 9 uur: Heilige Dienst; Donderdag (Sacramentsdag) 9.30 uur: Hoogmis, 19.30 Vespers. Leger des Heils, 10 uur: Heiligings samenkomst, 12.15 uur: Zondagschool, 16.30 uur: Jeugddienst, 19 uur: Open luchtsamenkomst, 20 uur: Verlossings samenkomst o.l.v. Kapiteins E. H. Krom menhoek. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. F. C. Willekes van Beverwijk, 19 uur: ds heer J. Jimmink. In de gemeentelijke vergaderzaal aan de Abelenstraat in IJmuiden-Oost hadden de leerlingen van de Gemeentelijke Huis houdschool gistermiddag een aantal tafels gedekt en, dank zij de bloemengave van de Plantsoendienst, keurig versierd om ze ventig Edmontonse gasten en tien comité leden een smakelijke vismaaltijd voor te zetten. Gastheer van deze middag was de IJmuider Vishandelvereniging, die voor gebakken tarbotfilet had gezorgd. Tijdens de maaltijd heeft burgemeester Kwint een korte toespraak gehouden, v, aarin hij onder meer meedeelde dat de vertegenwoordiger van de gastheer, de heer P. Krab door drukke werkzaamhe den was verhinderd mede aan te zitten, reden waarom spreker de honneurs waar nam. Burgemeester Kwint hoopte dat het IJmuidense product in de smaak zou val len en tevens complimenteerde hij de „aar dige meisjes" van de Huishoudschool, die haar taak zo prima vervulden en het ge recht in aanzien deden stijgen door de diverse sla'tjes die zij hadden bereid. Councillor Grant beantwoordde de bur gemeester, stemde in met het compliment, doch merkte op dat men in Edmonton eveneens „pretty girls" bezat. Mr. Grant sprak de wens uit dat de uitwisseling tus sen de beide plaatsen zou bestendigd blij ven en tenslotte legde hij nogmaals de na druk op de „goodwill and friendship" die beide volken bindt. Na de lunch vertrok een gedeelte van het gezelschap per autobus naar Volendam. In de ochtend was een bezoek gebracht aan de kaasmarkt in Alkmaar. ADVERTENTIE A. R EDM'S AUTORIJSCHOOL Van ouds het adres voor Dmuiden DENNENSTRAAT 12 - TEL. 6200 (TAXI BRANDWIJK) Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. C. W. Thijs. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- brootzijstraat, 10 uur de heer W. F. Kloos van Gouda. Vergadering van Gelovigen, Esdoorn straat 30. DRIEHUIS: Doopsgezinde Gemeente, koffiekamer Westerveld, 19.30 uur: ds. W. Veen. Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: prof. dr. W. J. Kooyman, van Amsterdam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink, Jeugddienst, 10.15 uur: de heer T. Snoek. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. G. Rip- hagen. Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man, 19 uur: ds. L. Brink. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel, 19 uur: ds. J. Huis man. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel Groe- nelaan, 10 uur: vicaris G. D. v. Goever- den. Vrijzinnig Hervormden, Prinsesselaan, 10 uur: ds. J. J. van Hille van Haarlem. Maranatlia, 10 uur: de heer H. v. d. Brink van Bloemendaal, 19 uur: Evangelisatie samenkomst. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst, 12 uur: Zondags school, 16.30 uur: Kindersamenkomst, 19.15 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Heiligingssamenkomst o.l.v. luite nante W. K. v. d. Veen. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, Julianaplein, 10 uur: ds. J. Wiersma. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds.'H. F. Winterwerp van Nijmegen. „De Toorts", 9 uur: ds. J. van den Berg van IJmuiden. „Kapel", 19 uur: ds. D. ter Steege. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. G. de Kluys. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, 3. p.m. Coronation Service, rev. Moss- Vrijdag 29 Mei kwamen de haven van IJmuiden binnen: Delfinus van Rotterdam. Suomen Nyto van Rotterdam. Sambre van Rotterdam. Mironoy van Riga. Rhone van Stanlow. Stad Dordrecht van Huelva. Co- met van Londen. Flotbeck van Antwerpen. Enisei van Riga. Myra van Londen. Holder- ness van Goole, Lavendon van Le Havre. Esso Badford van Fowey. Marie Christine van Caen. Lekkerkerk van Rotterdam. Vertrokken zijn: Werner II naar IJstad. Manta naar West-Hartlepoole, American Counselor naar Antwerpen. Borgfred naar Detroit. Paraat naar Bohus. Poseidon naar Antwerpen. Bittern naar Manchester. Oranje naar Southampton. Iberian Coast n. M' bro. Hilder I naar Bulfelo. Aslog naar Rotter dam. Sylvina naar Lulea. Medee naar Caen. Siegijn naar Stockholm. Hertha naar Ant werpen. Sambre naar Parijs. Nanny naar West-Hartlepool. Nordfahrer naar Rotter dam. Rika naar Antwerpen. Westland naar Buenos Aires. Donderdag heeft in de Veemarkthallen te Den Bosch de overdracht plaats gehad van vee aan door de watersnood getroffenen in Noord-Brabant. Deze geschenkzending die bestaat uit ruim 200 dieren, is georganiseerd door een commissie van veehouders in Kampen en omgeving. Dit kalfje wordt liefderijk onthaald door twee meisjes, afkomstig uit het getroffen gebied. In de diamanten gloria Pieter Schaap en zijn gade Pietje SchaapVan Duyn, die de leeftijd der zeer sterken beiden al met een jaar voorbij zijn, gaan op 10 Juni in IJmuiden het feest hunner zestigjarige echt vereniging vieren. En daarmee wordt bewezen, dat zelfs twee rasechte Katwijkers het in IJmuiden kunnen uithouden en er nog kerngezond bij blijven ook. Pieter 81 nu is uit het allerbeste bommenhout gesneden want als 9-jarige krent al vertrok hij met zo'n rondhouten schip ter visserij om sindsdien dat woelige bedrijf hou en troü te zwe ren. Van het bommetje kwam de bruigom van de 10e Juni op de logger terecht en al werd die logger dan ook verruild voor de hopperzuiger van Volker en Bos, nimmer viel deze oudge diende de visserij in zijn hart af. De rederij „Oceaan" had immers daarna 15 jaar een beste aan hem, maar bij het faillissement moest Pieter het zien te stellen met de keien van de Zuidzij. De Noordzij werd zijn hulp eft toe verlaat: de hal in als vislosser. Ja, dat is dan zo'n lang leven van ploeteren en sappelen voor het dagelijks brood in een bedrijf, dat soms gul, soms karig kan zijn voor degenen, die er aan getrouwd raken. Maar de bruigom zelf vindt, dat „moeders" het nog wèl zo moei lijk heeft gehad. Een huishouden van elf kinders bestieren is geen uweetwel en als er dan één uit weg gerukt wordt in de bloei van haar leven, komen de zorgen dubbel-op. Niettemin heeft moeder Pietje altoos tijd kunnen vinden om bij anderen ouderwets en degelijk te gaan bakeren. Geen kraamverzorging, maar ronduit en goed: bakeren. Is het wonder, dat de stammoeder van de familie Schaap nog altijd de toeverlaat is voor alle elf kinderen, 36 klein- en 10 achterklein kinderen en van nog een ontelbare rist mensen, die haar gedu rende haar 37 jaar IJmuidens staatsburgerschap hebben leren waarderen en meer dan dat? Hoe dat allemaal met de bruiloft moest, was een probleem apart, maar er is iets op gevonden, want op de 10e Juni zelf komen de tien kinderen met hun echtgenoten naar het feest en voor die tijd apart de kleinkinderen. Het grut van de familie tenslotte wordt op een Woensdagmiddag apart onthaald, want anders werd het waarlijk te bar in het huisje van Pieter en Pietje op het hofje in de Esdoornstraat 33. Als u het vriendelijk vraagt, zal de baas u gaarne even zijn trots tonen, zijnde de vrucht van een jaren-oude liefhebberij. Een miniatuurbom met het merk KW 59 op de steven gepenseeld is zo volmaakt geschapen, dat hij in de Vlaggetjesdagoptocht van het vorige jaar mocht worden meegedragen. En dan staat op de bovenverdieping nog een pronkje van een zeillogger naast een juweel van een klomp, die zo prima getuigd werd, dat hij zeilt als de beste wedden dat er op die Woensdagmiddag-voor-het- grut wel eens een peuter naar boven sluipt? Van harte proficiat, Katwuidenaren en nog menigmaal! Liften Tussen het somwijlen wel ge zellige koren der lifters schuilt helaas maar al te vaak het kaf, dat het voor de goedwillen de duimelotten-langs-de-weg meestentijds zwaar verbruit. Wie eenmaal gastvrijheid heeft verleend aan een persoon, die bij het verlaten van de auto mobiel ook nog een stuk eigen dom van de gastheer tot zich nam, „zal de volgende keer wel uitkijken". En dat is jam mer, want het liften op zich zelf is mijns bedunkens niet zulk een ergerlijk kwaad als toornende lieden wel hebben menen te moeten opmerken. Maar op het pontplein in Velsen heeft de politie toch een der misbruikers van de vriendelijkheid langs de weg in de ietwat smoezelige kraag gevat en de automan, die hem aangaf is vermoedelijk voorlo pig niet meer juichend bereid het rechterportier te openen ten behoeve van een lifter of lifteres. Want de manspersoon in kwestie, zonder vaste woon plaats zoals dat heet, peuter de tijdens de lift gelden los van de hem transporterende automobilisten waarbij hij een schone naam en een onver dacht adres opgaf om het ge leende later te kunnen retour neren. Daardoor beschikte deze knaap over een uitgebreid ar senaal visitekaartjes van zijn liftgevers en zijn oogst va rieerde van een riks tot vijf tientjes. De Eindhovense politie wou hem ook even spreken met het oog op diefstal en oplich ting. En dan stond hij maar langs de weg te staan met de ene hand in het verband om mededogen op te wekken. Z'n ene hand was stukken lichter dan de andere door die om- zwachteling-om-den-brode. Nou moet u niet ineens alle soldaten ook laten staan Dier en vacantie Het koffers-pakken is op di verse plaatsen in volle gang en er worden weerom grote plannen uitgestippeld met kaarten van de Dolomieten en Spekholzerheide. Witte vaders hopen als bruingebrande ath- leten terug te komen en de kinders overbieden elkaar in het speelkwartier met vacan- tiebespiegelingen. Dit is een schone tijd, vrienden, want de voorpret is haast nog mooier dan de vacantie zelf, want dan regent het hier meestal. Middelerwijl zit de hond of de poes met een half oor mee te luisteren, want als de vrouw en de baas vafi honk gaan, zal er voor hen toch ook gezorgd moeten worden. Denkt u daar alstublieft om, want het zou de eerste keer niet zijn dat Minet en Bob klaag lijk over het erf zwerven ter wijl de baas en de vrouw met het gemzenveertje op de hoed in een kabelbaan gezeten wa ren. Nu ik het toch over de ko mende vacantie heb: kent u de voordelen die een klein te lefoontje naar de politie bie den met de mededeling, dat u dan en dan van wiek gaat, op dat een agent eens even langs kan lopen om te zien of alles in orde is? Het kan u hoog stens een telefoontje naar Ve netië of het IJmuidense strand kosten, dat het keukenraam open of de vuilnisbak nog buiten staat en het kan een in braak schelen. De politie vindt het bovendien plezierig, want voorkomen blijft nog al tijd gezonder dan genezen. Tussen haakjes: vandaag poets ik de plaat voor een poosje, zodat deze ijle kolom men plaats kunnen maken voor serieuzer kost. Tot ziens! LAMPENIER Op de eerste dag van het tweedaags bezoek, dat Prins Bernhard aan de provincie Gelderland brengt, werd o.a. een bezoek gebracht aan een meubelfabriek te Wychen. Vol interesse keek de Prins naar het polijsten van de meubelen, zodat hij niet merkte, dat de fotograaf knipte. Aagtekerk, 29 Bahia verwacht. Akkrumdijk, 28 v. Melbourne n. Sydney. Aletta, 29 v. Bangkok te Pladju verw. Amstelveen, pass. 28 Gibraltar. Alkaid, 28 v. Recife n. Bahia. Alamak, 29 ca. 12 u v. Calcutta te Rotterdam verwacht. Alchiba, 28 v. Santos n. Rio do Janeiro. Aldabi, 28 te Montevideo. Alpherat, 28 v. Bahia n. Antwerpen. Altair, 28 te San Francisco do Sul. Arendsdijk, 28 te Newport News. Aardijk, 28 185 m. ZW. Bands End. Abbedijk, 28 450 m. N.NO. Flores. Al'blasserdijk, 28 370 m- W.ZW. Lands End. Algenib, 23 260 m. Z.t.O. St. Vincent. Amstelpark, 28 460 m. O. Kp. Race. Bacchus, 28 te Bremen. Bali, 28 v. Priok n. Semarang. Blommersdij'k, 28 v. New York n. Boston. Blijdendijk, pass. 28 Scilly's n. Halifax. Bonaire, 28 1200 m. NO.t.O. Barbados. Bill.iton, 29 Durban verwacht. Blitar, 28 op de Weser. Bloemfontein, 28 650 m. Z. Kp. Palmas. Celebes, 29 Belawan verwacht. Chama, 28 Kp. Finisterre gepass. Cottica, 28 te Madeira. Castor, 28 v. Paramaribo naar Amsterdam. Callisto, 28 700 m. O.NO. Kp. Race. Ctaltex Pernis, 28 105 m. N.NO. Finisterre. Camphuys, 28 v. Priok n. Singapore. Ceronla, 28 370 m. ZO. Seychellen. Delft, 29 v. Antwerpen te Rotterdam. Dongedijk, 28 v. Halifax. Drente, pas. 29 Vlissimgen. Duiverudrecht, 29 v. Rotterdam te New Orleans verwacht. Dalerdïj'k, 28 te Victoria. Duivenidiijik, 28 250 m. NO. Antigua. Esso Den Haag, 27 400 m. NO. Sombrero eil. Eos, 28 v. Genua. Esso Amsterdam, 28 v. Rotterdam n. Aruba. Eendracht, pass. 28 Aligiers. E'lmina, 28 rede Cotonu. Esso Den Haag, 28 750 m. NO. Sombrero eil. Gadila, 27 v. Pladju n. Priok. Garoet, 28 v. Belawan. Groote Beer, 28 120 m. ZW. Valentia. Gordias, 28 v. Tanger n. Tunis. Groote Kerk, 28 v. Zanzibar te Dar es Salaam. Gooiland, 28 310 m. Z. St. Vincent. Hathor, 28 v. Hamburg te Amsterdam. Helder, 28 v. Amsterdam te San Juan. Hersilia, 29 v. Hamburg te Antwerpen. Hecuba, 28 v. Barbados te Port of Spain. Jagersfontein, pass. 29 Vlissingen. Jupiter, 28 v. Oran te Lissabon. Japara (KPM), 28 c. Makassar n. Batjan. Kota Gede, 28 v. Bombay n. Madras. Kota Inten, pass. 28 ten Z. Kreta. Karimata (nieuwbouw), 28 v. Rotterdam op proeftocht. Kaimana, 28 v. Soerabaja n. Kalianget. Loosdrecht, 28 v. Beyrouth n. Genua. Lutterker'k, 29 Genua verwacht. Leopoldskerk, 28 dwars Aden n. Muscat. La wak, 30 Singapore verwacht. Loenerkerk, 29 v. Rotterdam te Calcutta. Laertes, pass. 28 Jebel Attair. Macuba, 28 Singapore n. Miri. Mariekerk, 29 Teneriffe verwacht. Molenkerk, 28 v. Genua n. Port Said. Marpessa, 27 v. Miri te Balikpapan. Maasdam, 28 v. Cobh. Maashaven, 28 500 m. N. Flores. Maasland, 28 v. Bremen te Hamburg. Marken, 28 360 m. O. Kp. Race. Mirza, 28 205 O.NO. Fayal. Nieuw Amsterdam, 29 v. Rotterdam te Lissabon. Ovula, 28 v. Pladju n. Soerabaja. Ootmarsum, 29 Savannah verwacht. Overijsel, 29 7.15 u. v. Colombo n. Cochin. Phrontis, 29 Suez verwacht. Prins Willem V, pass- 28 ten Z. Ierland. Poseidon, 28 v. New York n. Curagao. Prins Fred. Hendrik, 29 v. Bremen n. Hamburg Pi-in.s Joh. W. Friso, 28 450 m. O.NO. Belle eil. R.ita, 28 v. Bangkok n. Pladju. Rijndam, 28 Lissabon verwacht. Rempang, 29 New York verwacht. Rotti, 26 v. Galveston te Houston. Rijnkerk, 28 v. Mombassa te Tanga. Reyniersz, 28 v. Menado n. Kota Bunan. Rotula, 28 780 m. W.ZW. Flores. Rijnkerk, 28 v. Mombassa n. Tanga. Rijnland, 28 140 m. NO. Bahia. Soestdijk, 28 v. New York te Baltimore verw. Stad Amsterdam, 29 v. v. Huelva te Amsterdam Stad Maastricht, vertr. 29 v. Lulea n. R'dam. Stad Vlaardingen, 29 v. Vlaardingen n. Wabana Sambas, 28 v. Singapore n. Bangkok. Scherpendrecht, 28 v. Santos te Rio Grande. Sloterdijk, 28 v. Rotterdam te Bremen. Stad Alkmaar, 28 600 m. N. Flores. Stad Breda, 28 555 m. W.t.Z. Valentia. Stanvac Talang Akar, 29 v. Sungeigerong te Singapore. Tabian, 29 v. Cheribo-n te Priok verw. Tomini, pass. 28 Minicoy n. Singapore. Talisse, 29 v. Algiers n. Halifax. Tabinta, 28 v. Banjuwangi n. Probolinggo. Tankhaven II, 29 Sungeigerong verwacht. Telamon, 28 90 m. Z.t.O. Ciudad Trujillo. Tiba, 28 275 m. Z. ZW. St. Vincent. Tjiluwah. 28 v. Soerabaja n. Makassar. Tjipondok, 29 v. Makassar te Soerabaja verw. Veendam, pass. 28 Scilly's n. Southampton. Van Riiebeeük, 28 v. Belawan n. Singapore. Van Spilbergen, 28 v. Abidjan n. Takoradi. Waterman, 30 ca. 12 u. Rotterdam verwacht. Waal, 29 v. Pto Limon te Cristobal. Willem Ruys, 28 v. Singapore n. Belawan. Waikelo, 29 v. Priok te Belawan. Wieldrecht, pass. 29 Ras al Hadd. Winsum, pass. 28 S2. Wonosari, 28 v. Soerabaja n. Makassar. Zaan, vertr. 29 v. Toppila n. Zaandam. Zijpenberg. 28 v. Mormugao n. Rotterdam. Zeeland, (SSM), 30 te Kopenhagen verw. Zonnewij'k, 28 900 m. ZO. Bermuda. KLEINE VAART Actinia, 28 v. Guernsey n. Londen. Admiraal Nelson, pass. 29 Owers. Asuncion, 27 v. Haifa te Mersin. Algarve, verm. 30 v. Manchester n. Lissabon. Atlas, 28 te Livorno n. Barcelona. Ber-nisse 1 Juni v. Tunis te Dublin verw. Betty, 28 v. Tel Aviv te Alexandrië. Betty Anne, 30 v. Swansea te R'dam verw. Breezand, 29 v. Casablanca te Liverpool. Birmingham, 28 v. Harlingen te Goole. Catharina, 28 v. Calais n. Caen. Citadel, verm. 30 v. Portland n. Rotterdam. Daje Bohmer, 28 v. Marseille te Casablanca. Duiveland, pass. 29 Cromer. El jo, 29 Dundalk op rede Millom. Express, 28 v. Parijs n. Rotterdam. Flevo (KNSM), pass. 29 Kp de Gata. Follonica, 29 v. R'dam te Jersey verw Frïsia, 29 v. Dakar te Fecamp verw. Gerry, verm. 30 v. Antw. n. Dublin. Haskerland, 28 v. Goole te Harlingen. Henrica b, 29 v. Grangemouth te R'dam verw. Import, 28 v. Rotterdam te Lissabon. Ilias, 28 te Amsterdam v. Hamburg. Jakob Oorburg, 29 v. Goole n. Schwarzenhuette Julia, 29 v. Newcastle te Antwerpen. Joost, 28 van Zaandam n. Blyth. Kenitra. 28 v. Fedalah te Port Lyautey. Lacra, 28 v. Grangemouth n. Londen. Larix, 27 v. Kopmanholmen naar Jersey. Meres, 27 v. Casablanca te Sami. Mirach, 28 v. Casablanca te Nantes. Matthew, 28 v. Grangemouth n. Leith. May Star, 1 Juni v. Cagliari te Great Yarmouth verwacht. Mirzam, 27 v. Duinkerken te Rouaan. Midsland, 28 v. Rotterdam te Leith. Muphrid, verm. 29 v. Ronneby n. Karlshami. Midas, 28 te Tunis n. Napels. Nero. 29 te Rotterdam n. Lissabon. Netta, verm. 29 v. Reyka n. Pt. St. Louis du Rhone. Noorderhaven, vertr. 29 v. Rotterdam n. Norr- koping. 1 At* Op het moment, dat de visprijzen deze week dreigden te bezwijmen tengevolge van de warmte, kwam de redding in de vorm van de afkoeling en eens te meer werd voor de visserij bewezen, dat het een be drijf is, als geen ander afhankelijk van de grillen van moeder natuur. Want hadden we die afkoeling van Dinsdag niet gekre gen, het was de verkeerde kant uitgegaan met de markt en er was in de nieuwe haringtijd helemaal geen spaan van over gebleven. Nu nam de vraag naar vis weer regelmatig toe en de prijzen stegen nave nant, zodat de reders tenslotte eens op een week kunnen terugzien, waarin hun sche pen van bijleg veranderden innee beslist nog niet in goudmijntjes. Maar Zo was het al redelijk en verheugend. Wat de Allan Water gisteren voor de piepers maakte, waarvoor de wijting en de gul Van de hand ging en hoe gevoelig het hele ap paraat der visserij reageert op dergelijke onverwachte invallen van ons klimaat is weer eens een afdoend bewijs geweest van de lemen fundering van dit bedrijf. De nieuwe haring is er en het feest van de eerste jacht is beklonken met een mooie reis voor de Zuiderkruis. Op de stalletjes en de kramen waaien de vlaggen ten teken dat er Nieuwe in het land is en de dokter nu dus wel met vacantie kan gaan. Maar de visverkoop is er niet zo heel erg blij mee, want elk nieuw product, dat periodiek of plotseling op de voedingsmarkt ver schijnt, bederft het voor het zwakke artikel verse vis. Dat is met de aardbeien merk baar en het is voelbaar als de eieren een cent goedkoper worden: de vis legt zonder mankeren het loodje. En toch wordt de schol weer zo mooi, dat men likkebaardend langs de platvisvelden in de hal kan gaan de schelvis begint ook mee te doen en wat dikker te worden en juist nu zou deze mooie kwaliteit af te zetten zijn, ware het niet, dat de belangstelling plotseling over gegaan is op dat magische magneetje: de groene haring van twee kwartjes per stuk. Toch is het op dit terrein ook geen koek en ei: de handelaar kan u vertellen over de trawlmaatjes, die voor nieuwe haring weg gaan, zelfs open en bloot op Vrijdagochtend de 29e Mei 1953 des ochtends om negen uur van het station IJmuiden, op een momënt, dat de afslag in Katwijk en Scheveningen nog gaande was. Inmiddels ziet het er voor de nieuwe week niet zo rooskleurig uit: het weer kan alleen maar beter worden. Slechter dus voor de visafzet en vasten dagen levert de week niet op. Toch moet er met kwaliteit en dan ook uitsluitend kwaliteit een bredere markt op te bouwen zijn in het binnenland. Al zijn we dan geen fishminded volk, we willen aan de andere kant ook niet van tijd tot tijd bij de neus worden genomen als we dan eindelijk eens aan de vis beginnen. En om nu op die warmte terug te komen, waarvan we een hoop hopen te krijgen: ware het alleen maar, dat de vis gekoeld werd aangevoerd, gekoeld het land inging en gekoeld werd opgeslagen er zou al heel wat aan dat kwaliteitsprobleem ge daan zijn. Of in drie woorden:: koelruimén. vriesketen-containers. ADVERTENTIE Bel 5050 IJSSELSTR. 49 IJMUIDEN Onder leiding van de heer J. Nauwe- laerts de Agé zal vanavond op de sport- demonstratie-avond in het Burg. Rijkens park te Santpoort het volgende programma worden afgewerkt: Jeugdjudo, boksen, schermen, lange mat (grondgymnastiek), jiu-jitsu (zelfverdediging), 3 partijen bok sen, judowedstrijden, jiu-jitsu demonstra ties. Het programma zal worden uitgevoerd door leerlingen van de Sportacademie J. Nauwelaerts de Agé, leden van de Judo club Haarlem, leerlingen van het Centraal Instituut voor Opleiding van Sportleiders te Overveen en leden van de boksvereni ging De Ring te IJmuiden. Noord, 28 v. Shell'haven n. Blllingham. President Roosevelt, verm. 28 v. Londen n. Rot- terdarn. Prima, verm. 28 v. Londen n. Nantes. Rapid, 27 v. Amsterdam te Parijs. Sambre, 27 v. Rotterdam te Amsterdam. Sporota, 28 v. Bordeaux -n. Cork. Strijpe, 31 v. Hamburg te Liverpool verw. Theano, 28 v. Dublin te Drogiieda. Tom van der Heide, 27 v. Bordeaux n Fedalah Tyro, 29 v. Manchester te Port Talbot Ton, 29 v. Antw. te Ipswich. Volharding, 29 v. Bordeaux te Vlaardingen. Vlier, 30 v. Antwerpen te Rotterdam verw Vrede, 27 v. Bremen te Manchester. Vnjburgh, 29 v. Londen te Rotterdam verw Westpolder. 31 v. Antw. te Rotterdam verw. SLEEPVAART Noordholland, 28 370 m. N.t.O. Flores.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 11