Rhee- beangst voor Amerikaanse coup versterkt zijn greep op het leger Kenya rechtstreeks onder het Britse ministerie van Defensie Voor herstel ramp schade: f 400 millioen tegenwaardegelden Eindbalans der raads verkiezingen Weerbericht Mendès-France aanvaardt met tegenzin de formatie-opdracht Haarlems Dagblad Nieuwe perikelen in Korea Communisten ontketenen hevig offensief aan Westelijk front Dulles, weer thuis, tevreden over zijn reis Liquidatiecomplot in Tunis opgerold Generale repetitie van de Kroningsplechtigheid „Comet"-straalvliegtuig in tien uur over de Oceaan Luitenant-generaal Erskine belast met het ópperbevel; offensief tegen Mau Mau M.S.A. geeft goedkeuring Het woord is aan... Onderzoek naar oorzaak van ongeluk op Schiphol Pak met zwaar vergif verloren langs Ringdijk Overzicht van het gehele land „Nieuwe bases gelegd voor bredere samenwerking" „King of Arms" viel flauw De Franse kabinetscrisis „Mijn program brengt meer tranen dan vrolijkheid" Hoogteroer geblokkeerd? Vijftienhonderd Japanse ambtenaren gearresteerd 67e JAARGANG No 271 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle af delingen15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 30 MEI 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 29 7 e JAARGANG No 118 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4T' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft gisteren, nog steeds uitermate ver bitterd over het feit dat hij niet voldoende invloed zou hebben kunnen uitoefenen op de jongste UNO-voorstelIen in Panmoendjom, zijn greep op het Zuidkoreaanse leger versterkt door twee van zijn naaste militaire medewerkers op belangrijke sleutelposities in dat leger te benoemen. Volgens politieke waarnemers in Seoel is deze presidentiële maatregel bedoeld om een tegenwicht te vormen tegen een ver meende Amerikaanse poging, om de opperbevelhebber van het Zuidkoreaanse leger, luitenant-generaal Paik Soeng Joep, van Rhee's politiek „los te weken". Rhee heeft namelijk, zoals men weet, gedreigd de strijd te zullen voortzetten als bij een even tuele bestandsovereenkomst geen rekening gehouden wordt met zijn eis, dat Noord en Zuid-Korea herenigd worden. Rhee vreest nu, dat de Amerikanen Paik Soeng Joep, die onlangs een bezoek aan de V.S'. gebracht heeft, zouden willen overhalen om toch de wapens te strekken als het tot een bestandsaccoord komt, waarmee Rhee geen vrede zou hebben. Een andere uiting van de Zuid-Koreaan- se verbittering over de vermeende achter- uitstelling in Panmoendjom kwam gisteren vain de zijde van generaal-majoor Tsjoi Doek Sjin, de voornaamste onderhandelaar van Rhee bij ie bestandsbesprekingen. On danks de hem opgelegde geheimhouding heeft hij Vrijdagmiddag op eigen initia tief een persconferentie gehouden en bij die gelegenheid alle details van het nieu we UNO-voorstel aan de Noordelijken ont huld. Dat voorstel kwalificeerde hij als „één aaneenschakeling van onaanvaard bare concessies aan de communisten". Met name verklaarde hij dat de UNO-onder- handelaars in dit voorstel: 1) hun eis hadden laten vallen, dat Ko reaanse gevangenen, die repatriëring wei geren, onmiddellijk na een bestand dien den te worden vrijgelaten; 2) instemden met verlenging van de periode gedurende welke de weigerach tige gevangenen onder de neutrale com missie zouden staan door deze kwestie op den duur over te dragen aan een politieke conferentie en zo nodig aan de algemene UNO vergadering; 3) instemden met het communistische voorstel, dat de neutrale commissie, be staande uit India, Tsjechoslowakije, Polen, Zweden en Zwitserland haar besluiten diende te nemen met meerderheid van stemmen; 4) voorstellen, dat slechts India gewa pende troepen naar Korea diende te bren gen voor toezicht op de gevangenen. Hulp der V.S. wordt in geen geval gestaakt. In Washington is thans bevestigd dat president Eisenhower een beroep op Rhee heeft gedaan om zijn verzet tegen het nieuwe bestandsplan te matigen. Het Witte Huis en het State Department weigerden echter te bevestigen dat Eisen hower persoonlijk tussenbeide is gekomen om te pogen de Zuid-Koreaanse bezwaren tegen het plan uit de weg te ruimen. Doch welingelichte kringen geven te verstaan dat hij minstens één boodschap naar Rhee heeft gezonden via de Amerikaanse ambas sadeur Ellis Briggs. John Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, is Vrijdag te Washington teruggekeerd van zijn reis van drie weken door twaalf landen van het Nabije Oosten en Z.O. Azië. Na een onderhoud van een half uur met president Eisenhower verklaarde Dulles tegenover de pers, dat Amerika een nieuwe grondslag had gelegd voor vriendschap met de landen van deze twee gebieden. Dulles verklaarde, dat hij en Stassen deze landen nieuwe hoop hadden gegeven, dat de V. S. „standvastig gekant tegen elke breuk in de keten van de Westelijke mo gendheden en zonder op enige manier Is rael te ondermijnen, vastbesloten zijn een weg naar bredere eenheid te vinden". „Wij zouden dan de landen van het Na bije Oosten en Zuid-Azië kunnen helpen samen te leven in vriendschap en vrede en hun ergste noden lenigen." Dulles zei, dat communistische demon straties tegen zijn bezoek overal waren mislukt. De kwesties van het Suezkanaal, Kasjmir en de Arabische vluchtelingen, de moei lijkheden tussen Israel en de Arabische staten en de heersende armoede in het Midden-Oosten noemde de minister typi sche toestanden, die vrees, verbittering en zwakheid scheppen. „Slechts het commu nisme kon hier wel bij varen", zo meende hij. De politie in Tunis heeft Vrijdag meege deeld dat zij 60 leden van een geheime Tunesische organisatie heeft aangehouden, welke een lijst met de namen van dertig personen had opgesteld, die in de strijd voor nationale onafhankelijkheid moesten worden „geliquideerd". Tegen 13 andere leden van de groep zijn arrestatiebevelen uitgevaardigd. Zij wor den beschuldigd van een moord en twee pogingen tot moord. Tot het „tribunaal" van de organisatie zouden vooraanstaan de Tunesiërs behoren. Volgens de politie was Kastalli, de vice- voorzitter van de gemeenteraad van Tunis die op 2 Mei op straat werd doodgescho ten, een van de slachtoffers der organi satie Het State Department heeft botweg de in het buitenland gepubliceerde berichten ge dementeerd dat de Verenigde Staten ge dreigd hebben, Zuid-Korea geen hulp meer te geven in de toekomst als het na een Koreaans bestand blijft doorvechten. Hevige Noordelijke aanvallen Inmiddels doen zich ook nog nieuwe ernstige moeilijkheden voor aan de front lijn van de UNO in Korea. In hun zwaarste aanval in acht maanden drongen de Chi nese communisten Vrijdagavond de ge allieerde troepen uit drie belangrijke voor posten die de Westerse verbindingsroute naar Seoel dekken. De roden wierpen 20 bataljons (ongeveer 15.000 man) in de strijd tegen een twintig tal belangrijke geallieerde stellingen aan het Westelijk en Oostcentrale front. Een geallieerde woordvoerder zeide dat waar de geallieerde zich terugtrokken, dit „op bevel" gebeurde. De Turken trokken zich terug uit de voorpost „Vegas" en de Amerikanen deden zulks uit „Elko". Reeds eerder waren de Amerikanen uit de nabij gelegen voorpost Carson" verdreven. Er volgde echter geen penetratie van de geallieerde hoofdlinie, die ongeveer drie kilometer ten Zuiden van de voorposten en 40 kilometer ten Noorden van Seoel ligt. Eerder sloegen de Engelsen twee com munistische bataljons af die een felle aan val op een stelling ondernamen die bekend staat als „De Haak". In Londen zei het ministerie van Oorlog dat aan de commu nisten daarbij een verpletterende nederlaag werd toegebracht door het Duke of Wel lington Regiment, het Kings Regiment en de Royal Artillery. Na verlies van Vegas en Elko werden deze posities onmiddellijk door de ge allieerde artillerie onder vuur genomen. Geallieerde vliegtuigen kwamen de grondtroepen Vrijdag te hulp. Zij wierpen 130 ton bommen op het gebied van de om streden voorposten, alsmede op de Vinger heuvel aan het centrale front, waar de Zuid-Koreanen al meer dan 50 uur in de strijd gewikkeld zijn. Woensdagavond vielen de Chinezen daar 14 voorposten aan en veroverden er vijf van. De Zuid- Koreanen proberen sindsdien die terug te krijgen. Vrijdag is in Westminster Abbey in Londen de generale costuumrepetitie van de aanstaande kroningsplechtigheid ge houden, waarbij de plaats van de Koningin werd ingenomen door de hertogin van Nor folk. De Koningin en de Hertog van Edin burgh waren bij deze repetitie niet aan wezig. Een der herauten, de 59-jarige King of Arms Sir Thomas Innes of Learney, is tij dens de repetitie flauwgevallen. Hij werd op een baar de kerk uitgedragen en per ziekenauto naar huis gebracht. Een „Comet"-transportvliegtuig met straalmotoren is gisteren in Canada geland na een vlucht van tien uur, hetgeen ver moedelijk de snelste transatlantische vlucht is, ooit door een vrachtvliegtuig gemaakt. Het toestel startte in Londen en is be stemd voor de „Royal Canadian Airforce". Het moet voorzien zijn geweest van extra brandstoftanks, daar een normale „Cornet" met passagiers niet in staat is een non stop vlucht over de Oceaan te maken. (Telefonisch van onze correspondent in Parijs) Tegen de bijna algemene verwachting in, heeft het radicale Kamerlid Mendès France gisteren de opdracht om een nieuwe regering te vormen aanvaard. Hij heeft al contact gezocht met vrienden en sym- pathiserenden, die hij op alle Kamerban- ken, die der communisten uitgezonderd, bezit en vermoedelijk zal hij Maandag of Woensdag zijn programma aan de Kamer voorleggen. Evenals zijn voorganger, formateur Reynaud, is Mendès-France van plan niet de gebruikelijke en tijdrovende weg te volgen en daarom laat hij de voorbespre kingen met de fractieleiders, wier mede werking hij behoeft, achterwege. LONDEN (Reuter) De Britse regering heeft besloten, een afzonderlijke Oost- Afrikaanse legerleiding in te stellen, die rechtstreeks onder het ministerie van Defensie zal komen te staan, aldus is Vrij dag te Londen bekend gemaakt. Luitenant-generaal sir George Erskine is tot opperbevelhebber van het nieuwe com mando benoemd. Hij zal 4 Juni naar Kenya vertrekken. Erskine wordt belast met het nemen van alle militaire maatregelen, die nodig zullen zijn om orde en rust in Kenya te herstellen. Daartoe zal hij alle koloniale hulppolitie en de veiligheidstroepen in Kenya onder zijn bevel krijgen. De huidige algemene bevelhebber in Kenya, luitenant-generaal sir Alexander M. Cameron, zal tot plaatsvervangend op perbevelhebber worden benoemd. De gouverneur van Kenya zal de volledige verantwoordelijkheid voor de regering en het bestuur van de kolonie, aldus de offi ciële bekendmaking, behouden. De gouverneur van Kenya heeft Vrijdag een gedeelte van het land, dat een opper vlakte van 16.000 vierkante kilometer be slaat en de Kikoejoe-reservaten in Kiam- boe, Fort Hall en Nyeri, alsmede twee dis tricten ten Noorden en ten Zuiden van de berg'Kenya omvat, tot gesloten gebied ver klaard. Alle districten, waar Mau Mau-activiteit is gesignaleerd, vallen binnen dit gebied, dat voortaan door niemand zal mogen wor den betreden zonder speciale vergunning. Slechts de belangrijkste straatwegen en de spoorwegen die van Nairobi uit leiden, vallen buiten de nieuwe maatregel. Volgens betrouwbare kringen te Nairobi luidt de order een algeheel offensief tegen de Mau Mau in. Alle militaire eenheden hebben in de afgelopen veertien dagen nieuwe posities ingenomen in het thans af gezette gebied. In de laatste twee dagen hebben leden van de Mau Mau in de reservaten van de Kikoejoes met name in het gebied van Fort Hall, nieuwe aanvallen gedaan. Drie posten van de Kikoejoe-burgerwacht wer den overvallen, waarbij vijf leden van de burgerwacht en zes aanvallers werden ge dood. Vrijdag vernielden aanhangers van de Mau Mau vier bruggen, terwijl zij verder een aantal hoofdwegen versperden door er bomen over te laten vallen. De veiligheidstroepen in de reservaten zouden in het vervolg gemachtigd zijn op iedereen te schieten, die geen gehoor geeft aan een bevel om stil te blijven staan. De M. S. A.-missie in Den Haag heeft haar goedkeuring gehecht aan de Neder landse voorstellen tot het bestemmen van een bedrag van f 400.000.000 uit de tegen- uaarderekening van de Marshall-hulp voor het herstel van de watersnoodschade. De goedkeuring van de Amerikaanse regering kan dezer dagen tegemoet worden gezien. Aanvankelijk heeft de Nederlandse re gering zich tegen een zodanige financie- ringspolitiek verzet, wegens het te vrezen inflatoire effect. Beschikbaarstelling zonder dat er een begrotingspost tegenover zou staan, zou inflatoir hebben gewerkt. Door de indiening van het wetsontwerp werkt. op het herstel van de watersnoodschade is de situatie in zoverre gewijzigd, dat voor de geschatte f 860.000.000 schade een dek kingsplan is ontworpen en de dekking al thans is verlicht. In dat geval zal beschik baarstelling van gelden uit de tegenwaar derekening, naar werd medegedeeld, niet inflatoir werken. De afwikkeling van de tegenwaardereke ning, groot rond f 900.000.000, is nu zo dat daarvan f 400.000.000 voor het schadeher- stel beschikbaar komt, f 300.000.000 krach tens nieuw aangegane verplichtingen voor defensie-doeleinden, terwijl de resterende f 200.000.000 budgetair zullen worden ver- Hij wil uitsluitend op de verdiensten van zijn politieke geloofsbelijdenis beoor deeld worden, een geloofsbelijdenis, die de originaliteit bezit dat haar artikelen af wisselend door de linkse en de rechtse ele menten in het parlement worden toege juicht. Mendès-France is, evenals Reynaud, voorstander van een aanzienlijke verster king van het uitvoerende gezag ten koste van het parlement terwijl hij daarentegen door zijn economische inzichten, die in streng dirigistische richting gaan, eerder naar de socialisten overhelt. Op sympathie bij links zal hij waar schijnlijk eveneens kunnen rekenen van wege zijn progressieve opvattingen in zake de politiek die hij tegenover de Noord-Afrikaanse protectoraten en de deelstaten van Indochina wil zien toege past. Als een tactisch voordeel voor Mendès- France kan tenslotte gelden dat hij zich omtrent de kwestie van het Europese leger, die tot dusverre een zo voorname rol in de crisis heeft gespeeld, nooit heel duide lijk heeft uitgesproken, zodat hij dit om streden punt in zijn regeringsverklaring misschien in de schaduw zal kunnen laten. Voor- en tegenstanders zijn het er nu trouwens wel over eens, dat de E.V.G. tot na de Duitse verkiezingen van het komende najaar „in het ijs" zal moeten blijven. Geen persoonlijke ambities Het is onder sterke pressie van zijn par tijgenoten geweest, dat Mendès-France, ongetwijfeld tegen zijn zin, zijn kansen nu gaat wagen. Een van zijn Vele persoonlijke kwalitei ten is namelijk, dat elke ministeriële am bitie hem zeker vreemd is geweest. Maar zijn politieke vrienden hebben hem er nu blijkbaar van weten te over tuigen, dat er misschien een meerderheid op zijn naam te verenigen is en met het oog op de uitermate zorgwekkende toe stand van 's lands financiën voor 15 Juli moet er 180 milliard francs worden „gevonden" en ook met het oog op de aanstaande Bermuda-conferentie heeft Mendès-France gemeend, aan dit beroep gevolg te moeten geven. Men kan slechts hopen dat zijn even onbaatzuchtige als moedige pogingen door succes zullen worden bekroond, al moet nu al worden getwijfeld aan een vlotte samenwerking tussen een man van zijn T a g o r e Het zijn de kleine dingen die ik achterlaat voor mijn beminden; grote dingen zijn voor iedereen. Naar aanleiding van het ongeluk met de „Paulus Potter" in de middag van de twee de Pinksterdag wordt gemeld, dat het hoogteroer van het verongelukte toestel in geblokkeerde toestand is aangetroffen. Daardoor zou de machine niet vrij hebben kunnen manoeuvreren. Bij informatie ter bevoegde plaatse werd ons medegedeeld, dat de rijksluchtvaart dienst nog niet met het onderzoek naar de oorzaak van het ongeval gereed is. Inderdaad zo vertelde men ons stond de handle, waarmede het hoogteroer wordt geblokkeerd, ingeschakeld. Uit dit feit, zo werd ons met klem verklaard, mag niet de werkelijke oorzaak worden afge leid. Het is namelijk logisch dat door de schok, waarmede het toestel op de grond is gekomen, handles uit hun gebruikelijke stand geraken. Bij het gehele onderzoek zijn van door slaggevende betekenis de verklaringen van de gezagvoerder. Zijn rapport, evenals de bevindingen van de andere leden der be manningen, worden momenteel door de commissie van onderzoek bestudeerd. Men acht het tijdstip nog niet geschikt deze verklaringen reeds thans te publi ceren. Op de weg langs de Ringvaart tussen Zwanenburg en Badhoevedorp in de Haar lemmermeer heeft een sproeiwagen een doos zeer gevaarlijk sproeivergif verloren omstreeks 7 uur gisteravond. Toen het ver lies ontdekt werd is men teruggereden,doch van de doos was geen spoor te vinden. Het vergif dinitro secundair ortho grysol wordt in zeer verdunde toestand gebruikt voor het besproeien van fruitbomen. De groepscommandant van de rijkspolitie in Haarlemmermeer heeft een speciaal waar- schuwingsbericht via Hilversum laten om roepen. Hij deelde mede, dat de kartonnen doos 12 kokers vergif met elk een halve kilo gram kleurstof in poedervorm bevatte. Nader vernemen wij, dat inmiddels is gebleken dat de kokers met vergif reeds gisteravond om ongeveer half 10 zijn ge vonden in de Houtrakpolder bij Halfweg. PRINSES VAN SAKSEN-MEININGEN SCHENKT LEVEN AAN EEN DOCHTER. Prinses Regina van Saksen-Meiningen, de echtgenote van de Oostenrijkse troon pretendent aartshertog Otto van Habsburg, heeft Zaterdagochtend te Wuerzburg in Beieren het leven geschonken aan een dochter. Moeder en kind maken het wel. Prinses Regina en aartshertog Otto tra den in 1951 te Nancy in het huwelijk. karakter en beginselen en een parlement dat in het één, noch in het ander uitmunt. In een verklaring aan de pers beloofde Mendès-France gisteren „meer tranen dan vrolijkheid" wanneer hij premier zou wor den. Er zou harder moeten worden ge werkt en meer belasting betaald, verdui delijkte hij. Veertig jaar geleden werd de, verzameling schilderijen van het Frans Halsmuseum ondergebracht in het gebouwencomplex, in de zeventiende eeuw gesticht als oudemannenhuis, tussen de beide Heiliglanden. Ter gelegenheid van dit jubileum werd gisteravond in de Renaissancezaal onder leiding van Cruys Voorbergh (geheel rechts op het podium) een costuumshow gegeven voor ruim honderd genodigden van het dagelijks bestuur der gemeente. Op de foto ziet men, zittende op de eerste rij stoelen, onder andere burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers en de wethouders D. J. A. Geluk, A. J. M. Angenent en W. F. Happé, bene vens de gemeente-secretaris mr. H. E. Phaff Na de deze week in ons land gehouden gemeenteraadsverkiezingen zijn wij thans in staat een overzicht te geven van alle gemeenteraden tezamen. Van de gemeen ten, waar de stemming tot een later datum is verschoven wegens de ramp van Februa ri, zijn de cijfers van 1949 ongewijzigd in het overzicht opgenomen. Voor de groep „gemeentebelang" is de kleur moeilijk te bepalen. Onder deze naam kwamen hier en daar de communisten uit, terwijl in andere plaatsen zowel de V.V.D. als de P. v. d. A. onder die benaming op traden, zodat men veilig mag aannemen dat een deel van de door de groep gewon nen zetels door leden van V.V.D. of P. v. d. A. worden bezet. Wij moeten ons evenwel aan de benaming houden waaronder de verkiezingsstrijd is gevoerd. Onder1 de R.K. groepen bevinden zich zelfstandig aan de verkiezing deelnemende groepen, die niettemin toch tot de officiële katholieke partij behoren. In Limburg en Noord-Brabant geschiedt dit veelvuldig en daar ontmoet dit geen enkel bezwaar aan gezien er geen partijen van een andere po litieke schakering aan de stemming deel namen of vrijwel geen kans maakten. Het aantal zetels is sinds 1949 toegeno men met 124, zodat het totaal 11.442 be droeg. 1953 1949 winst verlies K. V. P 4271 4320 49 R.K. groepen 165 132 33 K. N. P 16 16 A. R 1276 1319 43 C. H 1130 1165 35 St. Geref 296 287 9 Prot. Chr 484 462 22 V. V. D 670 646 24 P. v. d. A 2377 2180 197 C. P. N 195 265 70 Gem. Belang.. 403 380 23 Kleine groepen 159 162 3 Verhoogd ledental 124 124 Noordholland K.V.P. 448 8), P. v. d. A. 413 34), A.P.. 94 2), C. H. 89 3) V.V.D. 99 12), C.P.N. 76 26), St. Geref. 3 (onv.), Prot. Chr. 62 3), Gemeentebe lang 103 5), R.K. groepen 2 1), K.N.P. 2 (4- 2), Kleine groepen 5 2). Totaal 1396 30). Gefraudeerd bij verkiezingen? Naar de Japanse politie meedeelt, zijn 1568 ambtenaren aangehouden op beschul diging van het schenden van de kieswet gedurende de algemene verkiezingen in April. Dit is meer dan het dubbele van het aantal, dat in October van het vorige jaar op dezelfde beschuldiging werd gear resteerd. Toen werden slechts weinigen van de 780 aangeklaagden schuldig bevon den. XXJOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC KOUDE ZONDAG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met enkele regenbuien. Matige tot vrij krachtige naar Noord ruimende wind. Aanhou dend koud. 31 Mei Zon op 4.27 uur, onder 20.49 uur. Maan op 23.48 uur, onder 6.27 uur. 1 Juni Zon op 4.26 uur, onder 20.50 uur. Maan op onder 7.49 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 30 Mei Hoog water: 4.34 en 17.01 uur. Laag water: 0.17 en 12.36 uur. Zondag 31 Mei Hoog water: 5.14 en 17.41 uur. Laag water: 0.55 en 13.15 uur. Maandag 1 Juni Hoog water: 5.56 en 18.24 uur. Laag water: 1.34 en 13.57 uur. *3COCOOCOOOOOOOOOOCOXX^^ CCCO XOOOOOC*

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1