Het meisje uit Bois-Colombes Een openluchtspel in Waterland CÉöEtlC Cütüer Jeugd-acht van Het Spaarne won in voorwedstrijden van Hollandia .Clowntje Rick Beverwijk Orgelbespeling in Ichtuskerk ^bleekt „Monsterbeker" voor Staalfabriek ^^Brieven aan de redactie 4 FEUILLETON Winnaar wedstrijd „Goed Huishouden" Tennis I.G. Nederland tegen Cambridge Voor de kmdcren Om de Nobelsbeker ZATERDAG 30 MEI 1953 ,,'s Nachts langs de weg" (Thalia Theater, Vrijdag tot en met Zondag). Uit jaren van ver vóór de oorlog herinnert men zich de aankondiging „Een Erich Pommer-productie". Vergezelde dat enkele zinnetje de titel van de film op het witte doek, dan ging men in de zaal eens even verzitten, want er was iets goeds op komst. Daar stond de naam van Pommer borg voor. Enige van die films zal men zich nog herinneren: „Het Kabinet van dr. Caligari" en „De' Blauwe Engel". Ook ,,'s Nachts langs de weg" is een Pommer-productie, maar nu heet hij geen Erich meer, maar Eric. Bij de komst van het Hitlerbewind vestigde hij zich in Ame rika. Zijn artistieke capaciteiten hebben daar niet onder geleden. Met deze nieuwe rolprent bewijst Pommer nog steeds een man van geniale invallen te zijn, die weet hoe een film in elkaar moet zitten om het bij het publiek te doen. Die wetenschap echter is hem noodlottig geworden. Zijn film kreeg daardoor het stempel van een maatwerk te zijn, uitsluitend geproduceerd met commerciële doeleinden voor ogen. Pommer's geniale hand echter zorgde er voor dat de jeugdige regisseur Rudolf Juckert toch met een aanvaardbare film voor de dag is gekomen, waaraan talent niet vreemd is gebleken. Hans Albers bij voorbeeld vervult een rol die hem op het lijf geschreven schijnt en de jonge maar snel opklimmende ster Hildegard Knef staat hem op uitstekende manier ter zijde. Ook het verhaal waarop de film is ge baseerd, is zeer goed gevonden: de weder waardigheden van een vrachtrijder die voor één keer in zijn leven het rechte pad verlaat en zich stort in een roekeloos avon tuur. Hoewel kunstzinnig bezien dus min der geslaagd, is ,,'s Nachts langs de weg" mede door de toevoeging van juiste doses sensatie en gevoeligheid een zeer aantrek kelijke film geworden. „Always in my heart" (Thalia Thea ter, Zondagmiddag en Maandag). Een vaak ontroerend verhaal van een onschuldig veroordeelde musicus, die ten onrechte meent, dat hij het geluk van zijn vrouw en kinderen in de weg zal staan als hij na zijn vrijlating bij hen terugkeert. De film is niet nieuw, maar men ziet met veel genoegen Kay Francis terug als een moeder die terwille van haar kinderen bijna haar eigen geluk opoffert. Maar vooral moet men deze film nog eens gaan zien om het voortreffelijke spel van Walter Huston als de musicus, die tenslotte weer met de zij nen verenigd wordt. Het verhaal gaat af en toe de sentimentele kant uit, maar men kan ook hartelijk lachen om de mondhar monica-virtuozen van het beroemde orkest van^Borah Minevitch en genieten van de zang van Gloria Warren, die vooral met het lied „You are always in my heart" ieders hart vertedert. S. K. „Storm over Haïti" (R e x Theater, Vrij dag tot en met Maandag). Napoleon heeft blijkbaar ook veroveringsplannen ge had met Haïti, het schone eiland ergens in de Stille Oceaan. In „Storm over Haïti" is dit hoogmoedige streven van de grote klei ne man in technicolor uitgebeeld en zelfs zijn zuster doet mee. De bewoners van dit tropische eiland voelen niets voor het Franse bezoek en bestrijden de aanvallen de partij met de moed der wanhoop. Een ontluikende liefde is door het verhaal heen geweven, waarbij de norm van de neger koning „acht vrouwen beter dan één", ge lukkig geen rol speelt. De hoofdrolvertolkers van deze 19e eeuwse show-oorlog doen het uitstekend, ondanks de soms zeer doorzichtige ver mommingen. De strijd om de vrijheid wordt natuurlijk gewonnen en het omstre den lieftallige vrouwtje komt even natuur lijk bij de juiste levenspartner terecht. Prachtige natuuropnamen, dansende negers, fascinerende vrouwen en knallen de musketten maken de „Storm over Haïti" tot een aantrekkelijk geheel. „The quiet man" (K e n n e m e,r Thea ter). Een rustige man, die voor rust naar het rustige Ierland gaat, daar een zeer on rustige dame leert kennen en haar volgens de folkloristische gebruiken rustig ten huwelijk vraagt om haar uiteindelijk te onderwerpen aan zijn wil, rustig te zijn. Deze film, die in het Ierse landschap is opgenomen, heeft vele kwaliteiten: het natuurschoon geeft haar sfeer en de oude volksgebruiken maken haar hier en daar semi-documentair. De ongetemde jonge vrouw zal, volgens een dezer gebruiken niet bij haar man behoren, zolang zij de bruidsschat niet kan overleggen. Volgens hetzelfde gebruik moet de echtgenoot er dan nog om vechten ook, hetgeen met veel humor en grote klappen gepaard gaat. Aan het slot van de film vindt er een echte verbroedering plaats, die elke toeschouwer weet te appreciëren. „De onzichtbare tegenstander" (W. B. Theater). In haar groots opgezette en tourage behoort deze technicolor-Western wel tot de beste Wild-West-films. Enorme maar dan ook heel grote schietpartijen op zichtbare tegenstanders moeten de haat (Commissaris Gilles op onderzoek) door JACQUES DECREST Uit het Frans vertaald 32) De verpleegster had achter de voordeur gewacht zoal® zij hem beloofd had; zij had Gilles zonder lawaai te maken binnen ge laten en hem naar de eetkamer gebracht. Ze had een luik half opengelaten, zodat hij van zijn plaats af kon zien wat er in de tuin gebeurde. Gilles was er nu een half uur. Jeanne Lambert had hem fluisterend verteld, dat de jonge employé vain de be grafenisonderneming herhaaldelijk snel het vertrek had opgenomen, dat hij, onder voorwendsel de tafel te willen verschuiven bij de secretaire was gaan staan, maar dat zij vlak naast hem was, en dat hij geen enkele verdachte beweging had gemaakt. Gilles had haar zwijgend de hand ge drukt en zij was weggegaan. Nu zat hij daar, doodstil, met de asbak binnen het bereik van zijn hand. symboliseren tegen de onzichtbare vijand, die zich achter verschillende personen ver bergt en met allerlei intriges afbreuk tracht te doen aan de regeringstroepen. Gary Cooper is de held van deze film, die rijk aan spanning, forse mannen en galop perende paarden is. Zondagmiddag spelen „Bulletje en Bone- slaak" in het W.B. Theater, ditmaal ver tolkt door Abbott en Costello. Het komt ons voor, dat er geen ernstig woord gesproken zal worden. „De dokter en het meisje" (Luxor, Vrijdag tot en met Zondag) geeft Fernan- del te zien in een „serieuze" rol. Ditmaal is hij de goedhartige en wat naïeve dokter uit een klein stadje, die zich tot ziin 45ste jaar heeft laten leiden eerst door zijn moe der, later door zijn knappe, trotse, intelli gente vrouw Armande. Deze min of meer kind gebleven man raakt in amoureuze zin volkomen van de kook als hij in Marseille toevallig in aanraking komt met het meisje Martine, dat leeft van haar charmes, maar dat toch ook nog voldoende „hart" blijkt te bezitten om deze oudere man de illusie van de „grote liefde" te kunnen geven en als zodanig is zij voor hem de verpersoon lijking van het geluk. De dokter keert echter uiteindelijk naar Armande terug, die is gaan beseffen dat liefde belangrijker is dan carrière. Het verhaal is weinig origineel, maar van deze mislukte romance heeft Henri Ver- neuil toch zeker een charmante film ge maakt, waarin het ganse probleem met „Franse slag" behandeld wordt. „Het hunkerende hart" draait in dit thea ter van Maandag tot en met Donderdag. Met opmerkelijke warsheid van sensatie heeft Gottfried Reinhardt het verhaal ver filmd van een schatrijk meisje, dat nog maar een jaar te leven heeft en daarom van haar vader in alles haar zin krijgt. Zelfs weet hij iemand over te halen met haar te trouwen, omdat het toch maar tij delijk is. Daaruit komt dan het conflict voort. Rustig, soms zelfs traag, wordt dit alles verteld. De eerlijke manier, waarop de hoofdfiguren tegenover elkaar staan, maakt het alles bij elkaar tot een gezonde ontspanning, waarin deze ongewone ge schiedenis door Johnson, Dorothy McGuire en Ruth Romain aannemelijk wordt ge maakt. „Metroscopix". In alle voorstellingen draait de weinig sensationele want veel te blufferige drie-dimensionale film „Metroscopix" mee. Wijlen Jan Zw^rt heeft de vaderlandse orgellitteratuur met tal van bewerkingen van geestelijke liederen voor orgel verrijkt. Het kan nu eenmaal moeilijk anders bij een dergelijke massa-productie of er zijn geslaagde en minder geslaagde studies bij. Tot de laatste categorie behoort bepaald de bewerking van het bekende „Wilt he den nu treden", die behalve met weinig inspiratie ook met aanwijzingen voor een oorverdovende klank krachtproef ge schreven is. Deze bewerking fungeerde als openingsstuk van het orgelconcert, dat Adriaan Verschoor gisteravond in de Ich- thuskerk gaf als eerste van een reeks zo meravond uitvoeringen van „muziek voor iedereen". Inderdaad heeft Verschoor, wiens bij zondere begaafdheid hem tot een opmer kelijk kunstenaar stempelt, het met deze stemmige avond de eenvoudige muziek liefhebbers (en dat waren er gelukkig ve len) niet moeilijk gemaakt. Het program ma bevatte muziek, die tot allen gespro ken moet hebben wegens haar eenvoud van bouw en vriendelijkheid van melodie. Twee andere koraalbewerkingen van Zwart („Elegisch voorspel" en „Houdt Gij mijn handen beide") speelde Verschoor, gebruik makende van de rijkgeschakeerde dispositie van dit instrument, met be kwame hand. Onmiddellijk sloten hier op aan de frisse' Bach-preludia in C en in F, waarin deze ervaren componist op zo'n meesterlijke wijze als het ware speelt met de door hem gebruikte motieven, dat het een geestelijk genot en ontspanning tevens ls, dit notenspel te volgen. Hoewel van een geheel andere aard, gold dit niettemin eveneens voor de koste lijke, in parmantig oud-Duitse stijl ge schreven „Occasional Overture" van Han del, een geslaagde parodie van deze oude heer, die zo graag muzikale grapjes mocht maken. Een pluim voor Verschoor's juiste aanvoelen van de vereiste musiceertrant. Niettemin wachte hij zich voor een te scherp intoneren en een te groot volume, indien het kerkgebouw niet geheel gevuld is. De betrekkelijk kleine ruimte kan dan het geluid niet meer behoorlijk verwer ken. Een Pastorale van Guilmant op Franse wijze te registreren was voor Verschoor een kolfje naar zijn hand. Met nog meer belangstelling heb ik ge luisterd naar zijn magistrale interpretatie van het eerste Koraal van César Franck, de componist waar de solist terecht een zwak voor heeft. De laatste heeft het aan dachtig luisterende publiek een zeer knap pe vertolking van het boeiende meester werk te genieten gegeven, die weer eens te meer bewees, dat Adriaan Verschoor tot de meest te waarderen organisten van midden-Kennemerland behoort. A. J. VAN DER WEIJDEN Het onmiskenbaar grote succes, dat „De Hoger Geest-Ghesellen" verleden jaar met de opvoeringen van „Een liefde in Kenne- merland" mochten behalen, is voor dit en semble blijkbaar een stimulerende aanlei ding geweest opnieuw een serie openlucht voorstellingen op de buitenplaats „Water land" te Velsen voor te bereiden. Men is hiermee inmiddels reeds zover gevorderd, dat de première nu Dinsdag 2 Juni.'s avonds om half acht tegemoet kan worden gezien. Donderdag 4 en Zaterdag 6 Juni zullen dan nog twee voorstellingen volgen. Ongetwijfeld heeft de keuze van het op te voeren stuk niet alleen de spelers, maar vooral de regisseur, de heer C. de Jong meer moeilijkheden opgeleverd dan bij het vorige openluchtspel het geval is geweest. Het stuk van Marie van Zeggelen was im mers tamelijk eenvoudig van structuur, verlangde geen speciale décors en maakte evenmin het optreden van figuratie nood zakelijk. Doordat men nu tot opvoeding van Antoon Coolen's „De zeven rozen" be sloten heeft, werd ditmaal een uitgebreider entourage vereist. Dit openluchtspel is in deze omgeving nog geheel onbekend en werd onder regie van Jo van Erp in de zomer van 1951 voor het eerst opgevoerd te Heeswijk in Noord- Brabant. Het motief voor dit spel werd door dé schrijver ontleend aan een oud Noors volkssprookje, waarvan reeds door Hans Christiaan Andersen in een voetnoot van zijn reisbeschrijving „Uit Zweden" melding werd gemaakt. Andersen heeft met deze vermelding volstaan, doch Antoon Coolen voelde zich bijzonder tot het ro mantische gegeven aangetrokken. Hij werkte het verhaal uit ter publicatie in zijn bundel „Sprookjes uit alle landen", om het daarna weer tot een openluchtspel te herschrijven. Het motief van dit sprookje is gebaseerd op de overtuiging, dat Gods genade het menselijk oordeel steeds beschaamt. Want hoewel de jonge bruid Ingebjorg in haar dorpje van een zware zonde wordt beticht zij heeft immers de hulp van een ver foeilijke heks ingeroepen teneinde het le ven van haar nog ongeboren kinderen te vernietigen vindt ook zij uiteindelijk voor haar misdaad genade. Haar echtge noot, de jonge dominee, had reeds een vloek over haar wangedrag uitgesproken: „Eerder zullen uit deze stenen rozen ont bloeien, dan je misdaad tegen het leven je vergeven wordt!" Maar ziet, aan het einde van het spel, wanneer de verstoten In gebjorg na haar zwerftocht weer bij de pastorie is teruggekeerd, wordt het wonder aanschouwelijk gemaakt. Uit de harde stenen zijn zeven bloeiende rozen ontloken, die in hun stralende schoonheid van Gods milde genade getuigen. In hoeverre het regisseur en spelers zal mogen gelukken de bedoelingen van An toon Coolen te realiseren, kan uiteraard eerst bij de opvoeringen blijken. Wel me nen wij in deze prachtige omgeving een interessante avond te mogen annonceren, waarbij de enthousiaste voorbereiding der betrokkenen op mooi zomerweer aanspraak maakt. ADVERTENTIE Vanmorgen heeft ir. F. Spies, bedrijfs directeur van Hoogovens, met een vlot toespraakje de mannen van de Staalfabriek de halve meter hoge zilveren beker uit gereikt als beloning voor hun „goed huis houden". Het best van alle K.N.H.S.- afdelingen. Elk jaar wordt als onderdeel van de veiligheidsdagen der K.N.H.S. de wissel beker uitgereikt aan de afdeling van het bedrijf, die naar het oordeel van de speu rende jury en de zeer critische veiligheids inspecteurs het begrip „veiligheid" het best in de praktijk heeft gebracht. Ver leden jaar was het de Walserij-Oost, die de trofee onder groot gejuich inhaalde. Nu ging ze met weemoed verhuizen naar de Staalfabriek, waar de vreugde over de overwinning niet minder groot was. Met de directie achter de muziek van de Hoogovenharmonie aan is een stoet van de W.O. naar de Staalfabriek getogen met de beker op een wagentje, dat door twee bedroefde arbeiders van de Walserij werd getrokken. De Hoogovenharmonie speelde voor het eerst in haar bestaan in de Staal fabriek en ir. Spies hield vervolgens een speech in de cantine. Het ongevals-ver- zuim-cijfer voor het jaar 1947 in de Staal fabriek was 2.8, nu is het teruggelopen tot 0.9! Voor het hele bedrijf is dit cijfer zelfs nog lager, namelijk 0.6, zodat de Staalfa briek als prijswinnaar nog wel wat te doen overhoudt. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawler Sumatra f 27.400. Loggers: KW85 f 6290, IJM204 f 1260, IJM221 f 2570. Kotters: KW12 f 610, KW60 f 740, KW21 f 410, KW35 f 1140, IJM226 f 150, IJM3 f 1430, IJM276 f 1110. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 29-30 Mei KW5 1 k„ KW6 4 k„ KW14 2 k„ KW23 2 k„ KW25 5 k„ KW47 4 k„ KW140 3 k., KW22 4 k„ KW45 2 k„ KW18 15 k„ KW38 7 k„ KW67 2 k„ KW83 3 k„ KW144 1 k„ KW20 2 k„ KW32 8 k„ KW78 11 k., KW42 6 k„ KW43 2 k., KW130 4 k„ KW157 4 k., IJM283 2 k. Geen vangst had: KW44. Gemiddelde vangsten: Vlaardingen 6 k„ Scheveningen 4 k., Katwijk 3 kantjes. Op 12 en 13 Juni speelt de internationale club Nederland in Engeland tegen Cam bridge. De Nederlandse tennisploeg is voor deze wedstrijd als volgt samengesteld: Reidt (aanvoerder), Teschmacher, Van Dalsum, Dehnert, Karsten en Holst. BAK NAAR OLYMPISCHE DAG. Aan de spelers en reserves van het Nederlands Bondselftal, dat morgen op de Olympische dag tegen Bolton Wanderers speelt, is toe gevoegd: Bak van Excelsior. Pas Zondag zal worden uitgemaakt, wie de linksbinnen plaats zal bezetten. „Kom, ik zal je voorzichtig in de slee zetten", zei Jaap. Hij tilde Bunkie zachtjes op, om hem zo weinig mogelijk pijn te doen. Toen zette hij Bunkie op het bankje en sloeg de warme deken om hem heen. „Ziezo, daar zit je jijn, niet?", zei hij. „Nou gaan we gauw naar een dokter, dan kan die je helpen. Het is hier niet erg ver vandaan!" Zo gingen ze op stap. Bunkie zat in de deken gepakt en Jaap en de anderen duwden de slee voort over de bevroren beek. Dat kostte niet veel moeite; de ijzers gleden gemakkelijk over het ijs. Een kwartiertje later kwamen ze op een weg, die naar een dorpje voerde, en toen hadden ze spoedig het huis van de dokter bereikt. „Wel, wat hebben we daar?", zei de dokter, toen hij het groepje voor zijn deur zag. Ze vertelden hem, wat er gebeurd was. „Zo, zo, dan zullen we eens kijken, hoe het met het patiëntje staat", zei hij. „Ik denk, dat het wel zal meevallen, al doet het pijn". Hij droeg Bunkie naar een bank en onderzocht zijn been. „Je hoeft niet zo angstig te kijken, vent!", lachte hij vriendelijk. „Ik zal je geen kwaad doen, hoor, en je been blijft er rustig aan zitten!" Het was nog te vroeg dan dat er iets zou kunnen gebeuren. Hij had trouwens niet veel hoop. De gasopnemer 's morgens, de man van de begrafenisonderneming 's middags deden hem denken dat men voortaan eerder van een list dan van ge weld gebruik zou maken. Maar wie waren die mannen? Wie verschool zich achter hen? Wat voor belang hadden zij er bij in het bezit te kotmen van het. document, dat Favier moest bezitten? Gilles zocht in alle richtingen, liet de indruk van de laat ste twee dagen weer voor zijn geest ko men. Heltzer? Hij zag de financier in zijn rustige bureau, heen en weer lopend met een kalme pas, Heltzer, die zo verheven scheen boven alles wat niet in direct ver band stond met hem, boven alles wat hem niet onmiddellijk interesseerde.. Moest hij hem benijden? In ieder geval wist die man wat hij wilde. Wat vreesde hij precies in die zaak-Dorsel? Dat moest nog blijken Gilles die zijn sigaret in de mond wilde steken, staakte halverwege die beweging. Plotseling dacht hij aan niets meer, nauwkeurig luisterend, in gespannen aan dacht. Een zwak geluid, een bijna onhoorbaar geluid op de trap, maar hij had het ge hoord. Wat hij van buiten het huis ver wachtte, kwam dat van binnen? Maria? „Als zij het is, is ze een harde", zei Gilles tegen zichzelf. Zijn ogen afgewend van het raam, richt ten zich op de donkerder rechthoek, die de deur in 't duister vr.n de vestibule vorm de, de deur die hij opengelaten had, zodat de warmte van de kachel in de keuken bij hem kon doordringen. Geen twijfel mogelijk. Nog eens het zelfde geluidIemand kwam de trap af. Gilles maakte zijn sigaret uit in de as bak en wachtte. Tweemaal, driemaal hetzelfde zwakke geluid, als een zacht geruis van zijde. Nog enkele seconden Plotseling verbrak de lichtstraal van zijn lamp de duisternis en hoorde hij een zachte kreet. Eerder eèn kreet van ver rassing dan van angst. Gilles had in de lichtstraal een tere witte vorm gevangen: Lysou, met haar kamerjas nauw om haar heen, terwijl zij hem aan keek met een vinger op haar lippen. Wel, begon hij Sssst Lysou kwam met kleine pasjes op hem toe zonder zich te haasten. We mogen Maria niet wakker maken, zei zij zachtjes. Gilles, verbaasd, doofde de lamp meteen toen zij vlak bij hem was. Ik wist dat u hier was. Hoe dat, meisje? Ik heb u door het hek naar binnen zien komen en niet weer weg zien gaan. En hoe komt het dat een klein meisje, zoals jij, nog niet slaapt? Omdat ik nadacht.... En bovendien heb ik een l^auwgommetje opgegeten.... en toen heb ik het hek gehoord.... Bent u een fee, mijnheer Gilles? Gilles kon niet nalaten in het duister te glimlachen. Een fee, Lysou, waarom? Is de kauwgom betoverd? Ze had vast gedroomd en wat toen plot seling wakker geworden. Was zij wel wak ker? Slaapwandelaarster misschien? Misschien, mompelde hij op een raad selachtige toon. Ze was nu zo dichtbij, dat hij haar warmte voelde. Hij trok haar naar zich toe, nam haar op zijn schoot. Ze bood geen weerstand. Ze waren vrienden, nietwaar? Het was een pact, getekend met een hand druk, en Lysou was haar woord trouw. Kan er niet wat licht gemaakt wor den? vroeg zij alleen. Neen, Lysou, ik moet naar buiten kunnen kijken. Ben je bang? Oh, neen, ik ben niet bainig. Je bent heel dapper voor zo'n klein meisje. O, neen, soms ben ik bang. Maar nu niet. Wat wilde zij? Wat zat er achter dat kleine voorhoofd met zijn lichte welving boven de goudbruine ogen. Nu, Lysou, waarom ben je zo, midden in de nacht, naar beneden gekomen, met de kans kou te vatten? Omdat ik wist dat u hier was. - Wou je met me praten? Ja. Dat is heel lief van je. Hoe is de vangst? Dat is de vraag, welke ieder aan boord van de haringlogger zich stelt wanneer de netten worden binnen gehaald. Het grote moment aan boord van de SCH 233 is aangebroken; de vleet wordt in de nachtelijke uren binnen gehaald. Vrijdagmiddag werd het tweedaagse roeifestijn in Alphen a. d. Rijn geopend. Diverse spannende races werden aan het voor deze avond talrijke publiek voorge zet. De meeste spanning bracht de eerste voorwedstrijd in de Jonge Vier B tussen De Hoop (A'dam) en de cadetten van de K.M.A. De militairen wonnen dit nummer na een prima eindspurt, die hen 1/5 sec. eerder dan de Amsterdammers deed aan komen. I. Cadetten 7.23 2/5, II De Hoop 7.23 3/5. De tweede voorwedstrijd in dit nummer werd overtuigend gewonnen door Njord (Leidse studenten) in 7.25. De voorwedstrijd in de Jonge Skiff B werd met groot verschil gewonnen door de Spaarne skiffeur P. G. Mulder in de tijd van 8.15. J. Zeegers van Wetterwille (Leeuwarden) eindigde als tweede. In de eerste heat van de Jonge Skiff A moest de Hoop-skiffeur wegens ziekte verstek laten gaan, zodat H. Britzei (Spaarne) vanmiddag direct de finale roeit tegen Njord. Jeugd-achten De eerste voorwedstrijd in de jonge acht A werd na een fel duel met Proteus (Delft), dat in de eindspurt gevaarlijk kwam opzetten, met gering verschil ge wonnen door de Jeugd-acht van Het Spaarne. Njord won de Tweede voorwed strijd en is ook favoriet voor de eerste plaats in de finale. De Haarlemse jongens zullen weer de strijd aanbinden met de Delftenaren, daar zij als snelste tweede in de finale zullen starten. Ie voorwedstrijd: 1 Spaarne 6.45, 2 Pro teus 6.46, 3 Nereus (A'dam); 2e voorwed strijd: 1 Njord 6.46, 2 Triton (Utrecht). De voorwedstrijden in de lichte vier werden gewonnen door Nautilus (Rotter dam) en Triton. Aegir (Groningen) ein digde als snelste tweede. De eerste finale die geroeid werd bracht de Leidse studenten hun eerste zege. Dat was in de Jonge Twee B, waarin Triton en Skadi (Rotterdam) respectievelijk als tweede en derde eindigden. Debuut In het nummer overnaadse vier dames stijlroeien maakte de bedrijfsvereniging De biljartvereniging Hof van Holland won in de nederlaagwedstrijden om de Nobels beker met 168 van KETS uit Amsterdam. De resultaten waren: Wieffering 85 50 25 18 2 Duinker 85 85 25 16 3.40 Waars 70 46 21 8 2.19 Nouwland 70 70 21 10 3.33 Theuerseit 130 129 33 23 3.90 Van Koersel 125 125 33 20 3.78 Pos 250 250 40 24 6.25 Hoek 250 234 40 50 5.85 Dijker 145 139 31 30 4.48 Kraayer 140 140 31 24 4.51 Voorn 145 49 9 13 5.44 v. d. Berg155 155 9 48 7.22 Er volgde een korte stilte, en Gilles wierp ee<n blik in de richting van het venster. Hoe weet u dat er iets in de secre taire is? Gilles bewoog zich niet, maar hij wacht te een seconde voor hii antwoordde: Dat, dat is mijn geheim. O ja? Hij glimlachte nog, maar Lysou kon zijn glimlach niet zien. Je weet toch dat ik een fee ben?. Ja. Weet u het andere dan ook? Misschien. Lyscu kneep haar handen samen langs haar lichaam en Gilles voelde die bewe ging. "Laat u me nou door de politie weg halen? Haar stem was plotseling verscheurd door angst. En kinderangst kon Gilles niet verdragen. Maar ze moest spreken. O, misschien niet, zei hij. Lysou scheen diep onder de indruk. Dat hangt er van af, zei hij. Van wat, mijnheer Gilles? Van jou, Lysou. Helemaal van jou. Ze was op het punt in huilen uit te barsten, ondanks al haar bravour. Wat moet ik doen, mijnheer Gilles? Het was werkelijk nog een heel klein meisje. En Gilles geneerde zich bijna over dit gesprek in het duister met een kind, dat hij amper kende. Wat wist zij? Welk ge heim had zij ontdekt? Ondine haar debuut. Deze damesploeg bracht het tot 71 punten en liet daarna de vrouwelijke Leidse studenten met 86 pun ten achter zich. D.D.S. (Delft), Het Spaar ne en Argo (Wageningen) behaalden ech ter 107, 104 en 94 punten en plaatsten zich daardoor als de drie hoogst geclassificeer- den in de finale. De beginnelingen vier heren werd als tijdrace geroeid, waarin de zestien deel nemende ploegen telkens met een verschil van 15 sec. werden gestart. De start vond in alfabetische volgorde plaats. De baan- lengte bedroeg 4000 m. De Groningse studenten (Aegir) slaag den er in om dit sterk bezette nummer te winnen in 15 minuten en 16 seconden. De wijze waarop dit nummer geroeid werd moet gezien worden als een experiment. Een van de doelstellingen is o.a. het on dervangen van het grote aantal voorwed strijden in dit nummer. En daarin is mén zeker geslaagd. (Verkort weergegeven) Hierbij kom ik tot u met het verzoek om enige inlichtingen inzake terugbetaling van het veelbesproken gasgeld. Heden, Donderdag 28 Mei 1953, vernam ik op het Gem. Gasbedrijf dat dit eerst nog in de raad behandeld moet worden. Dit begrijp ik niet erg, want het afgestane bedrag voor het rampenfonds is toch ook afgedragen of komt dit eerst ook nog in de raad? Als er betaald moet worden is men altijd precies op tijd met de kwitantie, maar daar is dan iets voor geleverd. Nu moet er terugbetaald worden en nu duurt het allemaal zo vreselijk lang. Voor dit geld is niets geleverd maar wel wordt er steeds de rente voor ontvangen. Zijn B. en W. niet' van mening dat in deze een vlottere afhandeling als tot nu toe op zijn plaats is? P. HOEKSTRA Bij informatie aan het gasbedrijf bleek ons, dat er generlei ongerustheid hoeft te bestaan over de uitbetaling der zogenaam de restitutie op kookgas, maar dat de uit betaling pas plaats kan hebben, zodra de gemaakte winst volledig bekend is. De raad heeft overigens al het besluit geno men de wnist boven de f 30.000 aan de gebruikers uit te betalen. Redactie. Naar aanleiding van uw stukje in de IJm. Courant (Kennemer Lantaarn) over vreemdelingenverkeer en lekke banden, deel ik u mede, dat wij de afgelopen feest dagen (Hemelvaartsdag en Pinksterdagen) steeds geopend zijn geweest en dat menige dorstige of door lekke banden geteisterde bezoeker van IJmuiden op de been of op de fiets is geholpen. Hopelijk krijgen we nog vele mooie Zondagen en veel bezoekers, wij zijn ge opend. C. ZWIER Je moet, zei hij met een ernst die hem verdriet deed, je moet bekennen. An ders. Maar. Het moet, Lysou. Maar als u het nu al weet? Dat doet er niets toe. De bekentenis dat is de straf. Een straf die soms vol doende is en die de gevangenis voor komt Lysou wierp zich plotseling tegen zijn schouders, schokkend van het snikken. Ik wil niet, dat Maria het weet, of Jeanne of iemand anders.ik.wil hetniet. Gilles liet haar een ogenblikje uithuilen, streelde haar zachtjes over de haren. Kom, Lysou, kalmeer wat. Luister eens Hij sprak haar bijna in het oor, en nu op een lieve toon. Luister eensIk beloof je, dat als het mogelijk is, ik niets tegen Maria of Jeanne zal zeggen. Hè? We zullen probe ren dat samen te regelen. We zijn toch vrienden, Lysou, is het niet? Ja.... Dan ga je me nu alles vertellen, zachtjes, zoals nu. En dan zullen we het wel eens worden en ik beloof je van te voren, dat je niet naar de gevangenis gaat. Is dat afgesproken? Ja. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6