De Beurs van Berlage nieuwe norm Grote Prijs van Nederland der K.N.A.C. Het oude bord Universitaire talenstudie Automobielraces om het wereldkampioenschap Kort verhaal door Jan Louwen Er komt een Raad voor de Burgerlijke Rijksdienst ZATERDAG 30 MEI 1953 Toeristen in Italië door rovers belaagd Toch een raadszetel voor de P.v.d.A. in Den Ham BARTEIOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Openstelling voor bredere categorie bepleit Consumentenbond wil kopersgids uitgeven Hilversumse makelaar vrijgesproken Wilopo maant luchtmacht officieren tot kalmte Aanvangl uur Sportwagenrace Aanvang 2 u.30 Grote Prijs Bezwaar tegen Omzet belasting op huurauto's Nieuwe executiedatum voor de Rosenbergs Grote bakkerij in Zeeland afgebrand Eden naar Amerika voor operatie Op Woensdag 27 Mei was het vijftig jaar geleden dat de Beurs van Berlage aan hef Damrak te Amsterdaim werd ingewijd. Ter herdenking van deze belangrijke gebeur tenis heeft men onder de deskundige led- ding van de heer A. M. de Waal, archiva ris van de Nederlandsche Bank, in de ver gaderzaal van de hoofdstedelijke Kamer van Koophandel een tentoonstelling inge richt, die een overzicht geeft van de han del, zoals deze eerst in de Beurs van Hen drik: de Keyzer aan het Rokin, vervolgens in die van Zocher aan de Dam en de laat ste halve eeuw in de schepping van Ber lage gedreven werd. Hoe belangrijk deze expositie ook is, zo wel in historisch als kunstzinnig opzicht, ik had tooh gaarne gezien dat er meer do cumenten betreffende het ontstaan van de tegenwoordige Beurs waren bijeenge bracht. De grote betekenis van de door Berlage ontworpen Beurs voor de ontwik keling van de Nederlandse architectuur komt nu niet voldoende tot uitdrukking. Toch is deze van zo uitzonderlijk belang geweest," dat men bij de viering van dit gouden jubileum juist daarop graag de aandacht gevestigd had gezien. Overgang naar rationalisme De prijsvraag voor het ontwerpen van een beursgebouw werd in 1883 uitgeschre ven. In 1885 had de eindkamp tussen de vijf bekroonden plaats en in 1897 werd aan Berlage de definitieve opdracht gegeven. Berlage was toen 41 jaar oud, dus ouder dian de generatie van schrijvers van de Nieuwe Gids, maar ongeveer even oud als Breitner, Van Looy en Witsen. Hij had in Zurich gestudeerd en was in Italië ge weest, waar naar uit ziin eerste ontwer pen blijkt de architectuur der Renais sance hem geboeid had. Op het bureau van Cuypers had hij zich verder ontwikkeld. Het waren de jaren van het opkomende socialisme. De atmosfeer was gunstig voor de ontluiking van nieuwe ideeën in de kunst en er heerste een economische wel vaart. In de verschillende ontwerpen, die Ber lage voor zijn beurs maakte, kan men de grote overgang van de aan Gothiek en Renaissance ontleende motieven naar het rationalisme op de voet volgen. Berlage stond natuurlijk niet alleen in deze ont wikkeling. In Engeland en Duitsland vol trokken zich in die jaren gelijksoortige evoluties. De zogenaamde „Jugendstill" heeft hem beïnvloed. De gespannen-gebo gen lijn, die hij vooral in de sobere or namentiek van de Beurs toepaste, vindt men eveneens in de tekeningen van Toorop uit die tijd. Bij wijze van scheldwoord sprak men wel over de macaroni-stijl. Een typisch voorbeeld daarvan was Toorops affiche voor de Delftse slaolie. Welk een schok Berlages schepping aan het Damrak aan het einde van de vorige eeuw in het artistiek bewustzijn der jonge generatie teweeg bracht, werd later voor treffelijk genoteerd door Just Havelaar, diie schreef: „Het jongere geslacht zal nooit meer het enthousiasme kennen of ten volle verstaan, dat ons, die nog jongens waren, tijdens dé Beursbouw bezielde Plotseling wérd het' ons duidelijk dat de architectuur een kunst is.- Nu eerst besef ten wij geheel de schoonheid der oude ar chitectuur, nu wij deze kunst vertolkt za gen in de taal van onze eigen tijd". Raak typeerde Havelaar het verschil tussen de oude en jonge generatie, toen hij opmerkte: „Ons enthousiasme werd niet weinig versterkt door de vijandige hou ding, welke het oudere geslacht tegenover dit werk aannam. Men smaalde op de platte afdekking van de toren, ergerde zich aan de eentonige gestrektheid van de Damrak-gevel. Men schimpte op de vul gaire baksteen, die zelfs in de binnen architectuur niet verborgen bleef, kortom men wraakte dit werk om al dezelfde mo tieven, die voor ons redenen waren van bewondering.... Een nieuwe norm was ons gegeven',, zo stelde hij vast. Havelaar zal nauwelijks vermoed heb- Opnieuw zijn bij enige Nederlandse toe ristische organisaties klachten binnenge komen over berovingen van vacantiegan- gers in Italië. Het betreft hier automobi listen, die door „helpers" van hun contan ten werden afgeholpen. De gang van za ken is meestal als volgt: men parkeert zijn auto en gaat eten, een museum bezoe ken of iets dergelijks. Korte tijd later komt een vriendelijke man de automobi list waarschuwen dat de auto met een lekke band staat. De eigenaar spoedt zich er heen en besluit het euvel te verhelpen door het wiel te verwisselen. Het colbertje gaat uit, de mouwen wor den opgestroopt en dan verschijnt een be langstellende, die dan onopvallend de in ventaris van het colbertje van het belang rijkste ontdoet. De vriendelijke man, die de autorijder waarschuwde en die de auto band lek stak, is inmiddels reeds ver dwenen. De Italiaanse politie doet wat zij kan, maar de rovers, die van scooters gebruik maken, zijn moeilijk te grijpen. De raad wordt gegeven geld en waardepapieren goed weg te bergen. Zo kan men voorkomen, dat men zijn vacantie in het zonnige Zuiden ontijdig moet afbreken en zich om hulp tot een consul moet wenden om de terugtocht te kunnen financieren. De afdeling Vroomshoop van de Partij van de Arbeid had bezwaren ingebracht tegen de uitslag van de gemeenteraadsver kiezing in de gemeente Den Ham. Enige kiezers waren van mening, dat op een der stembureaux te Vroomshoop, dat in de ge meente Den Ham ligt, een fout was ge maakt. De Partij van de Arbeid behaalde daar 268 stemmen. Met één stem meer zou zij een zetel toegewezen hebben gekregen. Het hoofdstembureau achtte een nieuwe opneming van stembiljetten nodig. Inder daad moesten enkele correcties worden aangebracht. Ten gevolge hiervan werd de kiesdeler iets gewijzigd. De Partij van de Arbeid kreeg er één stem bij, hetgeen tot gevolg had dat zij alsnog een zetel kreeg toegewezen. De partij Gemeentebelang Den Ham i:ostte dit haar tweede zetel. ben, dat Berlages Beurs, een norm zou blijven voor vele generaties, die zou wor den tot het geweten der Nederlandse bouwkunst. Als in later jaren de architec tuur van de zogenaamde Amsterdamse school onder leiding van de gevaarlijk geniale De Klerk zich verliest in een mo derne romantiek om tenslotte aan de meest irrationele buitenissigheden ten onder te gaan, zal Berlages Beurs met zijn zuivere verhoudingen, zijn prachtige toe passing van de bouwmaterialen, zijn in drukwekkende ruimtewerking, een waar schuwing zijn, die niet is mis te verstaan. Gelijk gerichte idealen Het inroepen van de hulp van kunste naars als Jan Toorop, A. J. Derkinderen, Mendes da Costa,- R. N. Roland Holst en L. Zijl om in het gebouw een zinrijke ver siering aan te brengen, welke organisch in de architectuur is opgenomen, was even- ADVERTENTIE ZEEDUFFEL ZE1L3QPPERS eens een daad van de grootste betekenis. Dat dit samengaan verschillende kunsten in latere jaren wel eens minder gelukkige resultaten heeft opgeleverd, doet aan Ber lages verdienste niets af. Een gelijkgerichtheid van schoonheids idealen, zoals die toen een ogenblik be stond heeft zich in de volgende halve eeuw, die door twee wereldoorlogen geschokt werd, niet kunnen stabiliseren. Dat dit moment echter in ons land door het mo numentale bouwwerk aan het Damrak ge fixeerd is, dat het niet bij plannen geble ven is, maar een realiteit werd welke ieder die Amsterdam betreedt voor ogen staat, blijft een feit van historisch belang. Een toetssteen voor de toekomst. OTTO B. DE KAT Het intérieur van de Craanbeurs, gezien van de galerij. Schetstekening door Otto B. de Kat. De faculteit der letteren en wijsbegeerte van de rijksuniversiteit te Groningen heeft in een brief aan de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen enkele opmerkingen gemaakt over het wetsont werp tot regeling van het hoger onderwijs. De faculteit is het met de commissie-Van der Pot eens, dat er behoefte bestaat aan een studierichting, waarin na een studie van ten hoogste drie jaren een afsluitend examen kan worden afgelegd. Zij zou on der zeer bepaalde waarborgen de toegang tot rïeze studie, waarvoor zij zonder veel ge'èstdrift de naam baccalaureaatsstudie aanvaardt, voorlopig alleen zover het de moderne vreemde talen betreft, ook willen openstellen voor degenen die krachtens de wettelijke bepalingen geen toegang heb ben tot de candidaats- en doctorale exa mens. Zij denkt hier aan bezitters van het einddiploma gymnasium b, het einddiplo ma HBS-a en b, het einddiploma middel bare meisjesschool en de hoofdacte voor onderwijzer. Voor deze categorieën staat, indien zij moderne talen willen studeren thans alleen de weg via de middelbare acten open, zodat velen van hen van alle academische vorming verstoken blijven. Op 14 Januari is in Den Haag opge richt de Nederlandse Consumentenbond, die de algemene belangen van de consu menten iin ons land wil behartigen. In een persconferentie heeft de voorzitter, de heer B. Buitendijk, medegedeeld, dat het voor de consument zeer moeiliik en vaak zelfs onmogelijk is een verantwoorde keuze te doen uit de veelheid en versohei- denheid van de artikelen. Om de werke lijke waarde en eigenschappen van ver schillende producten te leren kennen, wil de bond die door deskundigen op hun bruikbaarheid en levensduur doen onder zoeken. De resultaten vasn die onderzoe kingen wil men bekend maken in een kopersgids. Men wil voorts de stem van de consu ment meer tot haar recht doen komen, waarom het noodzakelijk wordt geacht, dat er een hechte organisatie van consu menten wordt gevormd. Deze organisatie zou moeten worden betrokken in het over leg met het georganiseerde bedrijfsleven en de overheid. Als leden worden door de bond ook or ganisaties aangenomen, die geen belangen nastreven, welke strijdig kunnen zijn met de doelstellingen van de bond. Men denkt onder meer aan ambter.arenverenigingen, verenigingen van gepensionneerden en dergelijke. Het gerechtshof te Amsterdam heeft het vonnis van de Amsterdamse rechtbank, waarbij de Hilversumse makelaar J. H. J. V. werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde oplichting, bevestigd. De makelaar had in 1950 een gezin, dat clandestien een perceel te Hilversum be woonde, voorgespiegeld een vestigingsver gunning te kunnen verzorgen. Voor deze bemoeiingen had hij een vergoeding van f 600 bedongen. De vestigingsvergunning werd verstrekt en de bewoner betaalde de makelaar de f 600. Tijdens de zitting op 15 Mei van het hof had de president scherpe critiek geoefend op het feit dat het bureau voor huisvesting in Hilversum vestigingsvergunningen aan makelaars afgeeft. „Hierdoor", aldus de president, „werkt men de corruptie in de hand. Verschei dene Hilversummers bevonden zich in de macht van de makelaars". De president had hieraan toegevoegd, dat in het dossier van het hof nog een aantal zaken liggen, waarin de eigenaardige gewoonten van de huisvestingsambtenaren aan de dag treden. Conflict met chef-staf nog niet opgelost DJAKARTA (Aneta). Het conflict bij de luchtmacht, dat aan de dag is getreden, toen vice-commodore Soejono zich in een schrijven met een klacht, waarin hij be zwaren maakte tegen maatregelen, die door de chef-staf van de luchtmacht waren genomen, tot de minister van Defensie ad interim, mr. Wilopo heeft gewend, is nog niet opgelost. Donderdag heeft Wilopo als minister van Defensie een circulaire gericht tot alle officieren van de luchtmacht om de kalmte te bewaren. Soejono was huisarrest opge legd. Nadien overhandigden enige tiental len officieren van de luchtmacht aan de president een petitie, ter ondersteuning van Soejono's zaak. Het huisarrest is in middels op 20 Mei weer opgeheven. Aneta verneemt thans, dat Wilopo in deze kwes tie nog geen beslissing heeft genomen, maar blijft streven naar de beste weg om een oplossing te vinden. Er zijn twee moge lijkheden: handhaving van aircommodore Suryadarma, hetgeen Soejono's ontslag zou betekenen, of omgekeerd. Gevreesd wordt, dat wanneer Soejono zijn functie neerlegt, zijn voorbeeld door de andere vice-commo- dores zal worden gevolgd. Zij zouden allen instemming hebben betuigd met het stand punt van Soejono en het beleid van Surya darma, (de chef van de luchtmacht, tegen wiens beleid Soejono in het schrijven een klacht heeft gericht) hebben afgekeurd. In het administratiegebouw van de Nederlandse Spoorwegen te Utrecht heeft het personeel van de spoorwegen in al zijn geledingen afscheid genomen van de heer W. R. Blankert, chef van de dienst der exploi tatie, die de dienst der N. S. met pensioen verlaat. ADVERTENTIE Zondag 7 Juni tc Zandvoort Terreinkaarten in voorverkoop t.m. 6 Juni ad. f 1.25 en f 3,50 bij KNAC-secr., Sophialaan 4, Den Haag, de bijk. en agentschappen der KNAC en kant. en agentsch. van het Reisbur. Lissone-Lindeman Kinderen en militairen in uniform ben. de rang van officier f 0.75. TRIBUNEPLAATSEN ad f 7.50, f 10. - en f 12.50 Bovendien voorverkoop te Haarlem bij: J. J. VAN KOOTEN, Houtplein 20 en te Hillegom: S. v. d. LINDEN, v. d. Endelaan 120. De Federatie van Nederlandse Organi saties voor het Personenvervoer heeft een adres gericht tot de minister van Financiën, waarin opgemerkt wórdt, dat voor perso nenauto's, welke gebezigd worden voor het beroepspersonenvervoer, 15 omzetbelas ting is verschuldigd. De huurauto- en taxi bedrijven gebruiken de personenauto's uit sluitend voor het vervoeren van personen tegen vergoeding. De personenauto is in deze bedrijfstak volgens de federatie een productie-middel. De federatie verzoekt de minister dit productiemiddel vrij te stellen van de heffing van omzetbelasting of de normale heffing van 4 procent toe te pas sen. i De ter dood veroordeelde atoomspionnen Julius en Ethel Rosenberg zullen volgens de jongste beslissing van rechter Kauf- mann, in de week van 15 Juni door middel van de electrische stoel in de Sing-Sing worden terechtgesteld. Dit is de vierde maal sinds 1951, dat rechter Kaufmann een datum voor hun executie heeft bepaald. De bakkerij van de heer J. van der Maale aan de Kerkring te 's Heer Arendskerke, een van de grootste bakkerijen in Zeeland, is Vrijdag door brand volkomen verwoest. Het pand, dat twee jaar geleden was verbouwd, alsmede het woonhuis werden een prooi der vlammen. De bewoners, de bakker, zijn echtgenote en drie kinderen konden zich op het nippertje redden. De plaatselijke brandweer bestreed het vuur met twee stralen, maar daar het ge vaar voor omliggende panden niet denk beeldig was, werd ook de Goese brand weer gealarmeerd, die de strijd tegen het vuur met vijf stralen aanbond. Men wist hierdoor de omliggende panden te behou den. De bakkerij, het woonhuis en de in boedel waren verzekerd. De schade be draagt ongeveer een ton. Omtrent de oor zaak van de brand tast men volkomen in het duister. Ik kende MacFarry pas enige jaren, toen ik hem voor het eerst zag. Vlak na de be vrijding had ik me, evenals zovele anderen sterk aangetrokken gevoeld tot iedereen, die van nature Engels sprak een niet onbegrijpelijk gevolg van vijf jaren luis teren naar de taal, zoals de bezetters die spraken of schreven in hun „Bekannt- machungen". Ik had dus eind '45 in het wilde weg een correspondentievriend ge zocht en hoewel ik me later wel eens af vroeg, wat het nut van de maandelijkse brief naar de overzijde van de Noordzee eigenlijk was, had ik nimmer verstek laten gaan. Evenmin trouwens als MacFarry, een Schot uit Glasgow, die door het lot was aangewezen met mij te corresponderen. Ondanks het feit, dat mijn brieven niet altijd van harte waren geschreven, was er toch een vrij sterke band ontstaan tussen de Schot en mij en er was weinig wat we niet van elkaar wisten. Men komt er im mers al snel toe in een geregeld onderhou den briefwisseling iets over zichzelf en zijn persoonlijk leven te schrijven, wil men niet vervallen in het neerpennen van poli tieke beschouwingen en weerberichten. Dit alles zal wel duidelijk maken, hoop ik, dat de brief, die MacFarry begin 1951 schreef en waarin hij meedeelde enkele dagen voor zaken naar Holland te moeten, op welke trip hij mij gaarne zou ontmoeten, me al met al niet onwelkom was. Foto's hadden we elkaar nooit gestuurd, en om de waar heid te zeggen: ik brandde van nieuws gierigheid mijn pennevriend in levende lijve te zien. Hij viel uiterlijk heel anders uit dan ik verwacht had. Half en half had ik gehoopt op een magere man met een baard en wit haar ik vrees dat ik zijn beeld in ge dachten vereenzelvigd had met het portret van Shaw, die ik grotelijks bewonder. Edoch, MacFarry was klein en tamelijk gezet; hij droeg een vreemd snorretje, dat me op de een of andere manier steeds aan rose poeder deed denken. Tot op de dag van heden kan ik het verband, dat ik legde tussen die snor en poeder nog niet ver klaren. Voor de rest echter voldeed MacFarry heel aardig aan het beeld, dat ik van hem had geschapen: hij sprak niet veel, doch als hij het deed, waren zijn woorden wel overwogen en ze verborgen niet, dat hij leraar in de aardrijkskunde was. Hij was zeer nuchter, hield van whisky zonder nochtans ons Schiedamse product te ver smaden en reeds een half uur na onze ken nismaking verzocht hij mij hem alle anti quiteitswinkels van de stad te laten zien. Op dat laatste had ik me al geprepareerd; uit zijn brieven wist ik dat hij verzot was op alles wat oud en klassiek heette, hoewel hij openlijk toegaf in het geheel geen expert op dit gebied te zijn. En zo namen wij een hele middag voor het „afgrazen" (zoals hij dat in het Engels noemde) van antiquariaten. Erg opgetogen over wat al die winkeltjes konden bieden, werd hij echter niet en dat begon ik me persoonlijk een beetje aan te trekken. Per slot van rekening is het oordeel van de vreemdeling over een land als Holland meestal gebaszerd op allerkleinste kleinig heden: een beleefde kellner, een koekje bij d.e thee of een voorkomende politieagent cn ik vermoedde dus, dat de inhoud van de Nederlandse winkels in tweedehands en oude goederen uiteindelijk de grootte zou bepalen van de waardering, welke Mac Farry in zijn geboorteland en op zijn school te Glasgow zou uitspreken over het landje aan de Zuiderzee. (MacFarry, hoewel leraar in de geographie, weigerde hard nekkig het woord IJselmeer te aanvaarden. Bij hem op de kaart stond nog Zuydersea, zei hij). TTet liep al tegen zessen, toen we nat want er viel een druilerig regentje en beiden ontevreden, ofschoon we dat zo goed mogelijk voor elkaar trachtten te ver bergen, voor de laatste étalage stonden te kijken. Ik kende de winkel niet, hij lag in een smal achterafstraatje, even buiten het centrum van de stad, en de étalage zag er weinig aanlokkelijk uit. De zaak was een kruising tussen „tweedehands" en „Anti quiteiten" met de klemtoon op het eerste woord, hoewel het opschrift op de ruit anders wilde doen geloven. Ik zag wat oude zilveren knopen op een verschoten stukje fluweel liggen, een tweetal kapotte para plu's, wat koperwerk, waarvan een deel kennelijk pas dit jaar de fabriek had ver laten, een oud-Hollandse doek vol gaten, wat tinnen schaaltjes, die er ook in mijn ondeskundig oog te nieuw uitzagen om onder antiek gerangschikt te kunnen wor den en nog een paar oude prenten achter glas, waarin het weer zat. Doch MacFarry zag nog iets anders en ik herkende hem door zijn enthousiasme nauwelijks terug. Zijn wijsvinger gebaarde gebiedend naar een groot bord van aarde werk, slechts ten dele zichtbaar, doordat de oud-Hollandse doek er overheen lag. Ik keek aandachtig en vaag ontwaarde ik, dat het bord een middeleeuwse voorstelling droeg, geschilderd in fletse kleuren. Mac Farry greep me bij de arm en trok me mee in het duistere winkeltje. Toen de deur achter ons dichtsloeg, kwam uit het donker een klein bedrijvig mannetje te voorschijn. MacFarry vroeg hem het bord uit de étalage te halen. De man dook onmiddel lijk achter het winkelraam en kwam terug met het bord. MacFarry pakte het aan en bekeek het aandachtig. Hij knikte eerst goedkeurend, doch daarna deed hij of het stuk hem tegenviel. Maar daar liep ik zelfs niet in, dus ik veronderstel dat de anti quair met zijn mensenkennis dat zeer zeker niet deed. Hij kwam tenminste naast Mac Farry staan en uitte in afgrijselijk Engels zijn grote bewondering voor de goede smaak van zijn cliënt, daaraan toevoegend, dat hij het bord liever niet wilde verkopen, aangezien hij er zelf bijzonder op gesteld was. MacFarry schrok daar zichtbaar van en bood vijfentwintig gulden, hetgeen een ten dele medelijdend, ten dele verontschuldi gend lachje bij de antiquair uitlokte. Nee, het speet hem heel erg, maar meneer zou wel begrijpen, dat hij voor zo.'n bedrag. voor zo'n enig stuk.al zoveel gegadig den had hij de winkel weer uitgestuurd. erg kostbaar en zelf wilde hij het liever niet missen. MacFarry begreep en er volgde een langdurige onderhandeling, die vooral van de zijde van de winkelier zeer tactisch ge voerd werd. Tenslotte kwam men overeen: mijn vriend werd eigenaar voor zevenen vijftig gulden en de antiquair zou proberen over het verlies heen te komen. Het bord werd zorgvuldig in kranten ge pakt en even later stonden we buiten. Mac Farry een en al enthousiasme. „Een prach tig bord," verklaarde hij. ,,'t Moét uit de vroege middeleeuwen zijn en dat voor een bespottelijk laag bedrag, 't Wordt het pronkstuk van mijn collectie." Ik begon zijn enthousiasme te delen: het was inderdaad een prachtstuk, één brok naieve schoonheid. De eerste kantjes nieuwe haring zijn Vrijdag aan wal gebracht. Foto: in volle zee werden de kantjes haring door de SCH 233 aan boord genomen. YVfe waren de straat al uit, toen ik ont- YV dekte, dat ik mijn handschoenen in de winkel had laten liggen. MacFarry was bereid even te wachten en snel liep ik terug en wipte de winkel weer binnen. Voordat ik de deur achter me dichtsloeg, hoorde ik de antiquair telefoneren en de inhoud van het gesprek deed me besluiten de deur nog niet geheel dicht te doen. „Zeg Frits," hoorde ik het mannetje zeg gen. „Er is er weer een verkocht, 't Is de zesde al deze week.nee, ik ben er nou doorheen. Kun je er vanavond nog een stuk of vier maken?Ja, met dezelfde voorstelling erop'tuurlijk, we doen weer sam-sam. Voor deze laatste heb ik twintig pop gekregen.... ha, hada's niet gek, hè? Aan een Schot nog wel Goed, ik zie je morgen wel, tot ziens." Toen hij de laatste woorden uitsprak, stond ik al weer met mijn handschoenen buiten en overlegde bij mezelf wat ik zou doen. MacFarry vertellen? De politie erbij halen? Tenslotte deed ik niets van dat al. Mijn correspondentievriend was volkomen te vreden met zijn koop. Frits kennelijk een aan lager wal geraakte kunstschilder en de antiquair waren eveneens in hun nopjes. En wat me belangrijker leek: de indruk die mijn Schotse vriend van Hol land had gekregen, was ongetwijfeld zéér goed en wat zou hij in Glasgow rond bazuinen, als ik hem vertelde, dat hij op gelicht was? Nou ja, opgelicht is een zwaar woord en de enige, die er over piekerde, was ik. Destijds tenminste, nu ben ik er al weer overheen. Trouwens ik heb die antiquair een week later nog eens opgezocht. Ik kreeg veertig gulden terug en daarvoor heb ik Mac Farry een ingelijste plattegrond van de stad uit 1669 gezonden. Natuurlijk nadat ik me ervan had verzekerd, dat hij inder daad antiek was. (Nadruk verboden) Naar het A.N.P. verneemt, is de instel ling te verwachten van een vast college uit de raad van ministers, dat Raad voor de Burgerlijke Rijksdienst genoemd zal worden. Het ligt in het voornemen, dat dit nieu we college in het bijzonder zaken zal be handelen betreffende de rechtstoestand vau het overheidspersoneel, personeelsbeleid en personeelszorg, en algemene vraagstukken van organisatie en efficiency bij de burger lijke rijksdienst. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Eden gaat, naar verwafcht wordt, spoedig naar Amerika voor een derde operatie wegens zijn galaandoening.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8