VARIA Gouden jubilaris C. Schipper met koninklijk zilver beloond AUTORIJLES Agenda voor Velsen Havenberichten Grote belangstelling en veel waardering voor „baas CEES" bij Van Gelder „De vrouw bij de politie" voor NCVB-leden Beverwijk „Weenink" met zomer wedstrijden begonnen (Jastricum DINSDAG 2 JUNI 1953 5 Jubileumconcert „Euphonie" een week uitgesteld Arbeidsongeval bij het losmaken van slakken Houtboot „Hera" met slagzij Suomi-leden op de Nenyto-sintelbaan Om het wereldkampioen schap briefdammen Vissers naar concours bij Alkmaar Gebr. Groen bridgekam- pioen van „Never Down" Rederijkers-Kamer naar concours te Zuid-Schar- woude EHBO-vererri^irs^ oefent met GRB „De stille strijd" in het Patronaatsgebouw ZELDEN IS DE GROTE CANTINE van Van Gelder Zonen papierfabriek zo vol be langstellenden geweest als Maandagmorgen bij de huldiging van de populaire werk baas van de mechanische werkplaats, de heer C. Schipper, die bij dit bedrijf zijn gouden jubileum vierde. Het grote getal belangstellende beambten, personeelsleden van de werkplaats en de afdeling papierfabriek en vele oudgedienden, konden dan ook niet allen worden geborgen. Hoewel dit al pleitte voor de populariteit van de jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote en kinderen, illustreerde de hartelijke waardering van vele sprekers dit nog eens extra tijdens de huldiging, die volgde op een bezoek aan het gemeentehuis van Velsen. In tegenwoordigheid van ir. B. Ver doorn, fabrieksdirecteur, werden de jubi laris en de zijnen wegens ontstentenis van burgemeester mr. M. M. Kwint op het raadhuis ontvangen door de loco-burge meester, wethouder W. F. Visser. Met een hartelijke toespraak, waarin hij gewaagde van de halve eeuw trouw aan één patroon en van erkentelijkheid wegens de ver diensten voor de maatschappij deelde de heer Visser mede, dat de jubilaris was begiftigd met de zilveren ere-médaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. In de stampvolle cantine noemde ir. Ver doorn het een gelukwens waard dit zeer bijzondere jubileum te kunnen vieren van een man, die zeer populair is en voor wie allen respect hebben wegens het jeugdig enthousiasme, waarmede het werk alle ja ren plichtsgetrouw is gedaan. De jubilaris kon, volgens spreker, het werk niet aan een ander overlaten en pakte altijd zelf aan, zodat hij speciaal met de papierma chines vergroeid raakte. Sprekende over de zeer moeilijke taak na de oorlog, toon de de directeur bewondering voor het ge heugen van de heer Schipper. De verdiensten werden gehonoreerd met het vererend getuigschrift en de grote zilveren legpenning van de Maatschappij voor Nijverneid en Handel, waarbij werd gevoegd een schriftelijke felicitatie van de hoofddirectie. Mevrouw Schipper ont ving een foto in lijst van haar man en vervolgens overhandigde de directeur de draagmedailie, behorende bij het juist verworven tre-metaal. De chef van de M. W., de heer J. Grin- wis, herinnerde aan de grote evolutie van het bedrijf in de vorige halve eeuw, die het kleine „Schippertje" van dertien-jarige jongen af, voor wie een beunt je bij het aambeeld moest warden gemaakt, tot nu heeft meegemaakt. Dit moet wel even te denken geven. Van kleine knaap werd de heer Schipper een grote vraagbaak die niet slechts plicht kent, maar bovenal een goed kameraad is. Voor de steun „bij nacht en ontij" deelde mevrouw Schipper in de hulde. Namens het beambtencorps kreeg de jubilaris een prismakijker in étui. Voor de papierfabriek was de chef,' de heer W. J. Willems, de tolk, die de jubi laris gedeeltelijk als lid van deze afdeling erkende en hem een halve papiermaker noemde, die zijn ervaringen en oplossin gen van moeilijke problemen na nachtwa ken zonder omwegen prijs geeft. „Je hebt je hart in je werk gelegd op een wijze, die weinig voorkomt", zei de heer Willems, die bovendien respect had voor het „recht door zee"-systeem van de jubilaris. De baas van de M. W., de heer Joh. Hommes, vertelde uit de periode van 38 ADVERTENTIE A. REI] M S AUTORIJSCHOOL Van ouds het adres voor IJmuiden DENNENSTRAAT 12 - TEL. 6200 (TAXI BRANDWIJK) Het jubileumconcert van het symphonie- orkest „Euphonie", dat op 5 Juni zou wor den gehouden, is wegens verhindering van de solist Dick de Reus uitgesteld tot Vrijdag 12 Juni in het Ned. Herv. Verenigingsge bouw aan de Rembrandtlaan. Medewerking zal worden verleend door het mannenkoor „De Eendracht". Bij reparatiewerkzaamheden aan een van de plakovens van walserij West was men in de nacht van Zaterdag op Zondag bezig met het losmaken van slakken. Dit ge schiedde met behulp van een stang, die met behulp van een stalen beulblok in de slak ken werd gedreven. Door het afschampen van het beulblok raakte arbeider van wal serij West J. G. A. Sch. uit Beverwijk met de linkerhand bekneld. Met een gebroken ringvinger werd hij in het Rode Kruis Zie kenhuis te Beverwijk opgenomen. De Zweedse houtboot „Hera", een schip van 1524 ton van de rederij A.B. „Trans- marin" te Helsingborg liet gisteravond om streeks half zeven met ruim vijfentwintig graden slagzij de sluizen binnen, op weg naar Amsterdam. De Hera werd in 1935 ge bouwd. Dinsdag 2 Juni IJmuiden, Toneelvereniging „De Hooger Geest Ghesellen", opvoering van open luchtspel, 19.30 uur, buitenplaats „Wa terland". Toneelvereniging „De Plankeniers", to neelvoorstelling, 20 uur, Thalia. Woensdag 3 Juni IJmuiden, Toneelvereniging „PALVU", toneeluitvoering, 20 uur, Rex. Toneelvereniging „De Plankeniers", to neelvoorstelling, 20 uur, Thalia. Raadhuis, 1415 uur, spreekuur wethou der van onderwijs. jaar samenwerking, talrijke geestige episo den. Ondanks lange werktijden werd de sportbeoefening niet verwaarloosd en hier uit is in stijgende lijn een hechte vriend schap ontstaan. Spreker was trots met de jubilaris te hebben mogen samenwerken. Dit beaamde ook de heer J. Ph. Juckers, voorman, die gewaagde van het volste ver trouwen, dat de .jongens" in hun baas stel len. Ten slotte vertolkte de heer A. Mol de gevoelens van erkentelijkheid waardering en dank namens de werkplaats, waarin de jubilaris voor de jongeren een goede leer meester is geweest. Behalve een schrifte lijke felicitatie van de nachtploeg bevatte de doos van Pandora een fraaie koekoeks klok, die mei enkele geestige opmerkingen werd geschonken. Mevrouw Schipper had opnieuw bloemen en een bloeiende plant in ontvangst te nemen. De in het gemeentelijk ontspannings lokaal aan de Van Diepenstraat gehouden laatste seizoenbijeenkomst van de afdeling Velsen van de Ned. Christenvrouwenbond mocht zich verheugen in de belangstelling van vele leden: m,ejuffrouw A. Rozendahl uit Driehuis hield een causerie over de Vrouw bij de politie". Mejuffrouw A. Mulder, presidente, liet de bijeenkomst openen met het zingen van Psalm 19 en Schriftlezing waarna zij een verslag voorlas van de op 28 Mei in Am sterdam gehouden algemene vergadering van de bond. De bond telt thans ruim 55.000 leden, verdeeld over bijna 500 af delingen. Mej. Rozendahl begon haar causerie met de verklaring, dat het werk van de kinder en zedenpolitie niet interessant is, maar zelfs beschouwd moet worden als een on aangename taak met een bijsmaakje. Ten aanzien van de veel geroemde psychologie illustreerde zij, dat deze door praktische ervaringen grotendeels wordt overkoepeld. Hoewel de taak van de vrouw bij de politie niet officieel is vastgesteld, is er in de loop van de jaren wel een zekere uni formiteit gegroeid. Het werk van de vrou welijke politie is echter veelzijdig, maar meer gespecialiseerd in de taak van kin- der- en zedenpolitie; van wie de theoreti sche opleiding en promotie bijna gelijk zijn aan die van de mannelijke collega's. Met talrijke illustraties uit de praktijk, die een schril beeld geven van droeve wer kelijkheid, lichtte de spreekster haar vele ervaringen toe, waarbij tevens de verschil len van ontzetting en ontheffing uit de ouderlijke macht en onder-toezichtstelling van de kinderen werden uiteengezet. Bij gevallen van moeilijke kinderen kan Jeugd zorg worden ingeschakeld. Voorts vertelde mej. Rozendahl enkele bijzonderheden van het strafrecht ten opzichte van het werk der zedenpolitie. Op de vraag of de jeugdcriminaliteit is toe genomen, kon zij geen concreet antwoord geven. Wel is een vervlakking bij de jeugd te constateren, die zich kenmerkt in de beklagenswaardige houding, die zij thans in velerlei opzicht aanneemt. De grote groep athleten van „Suomi", die Zondag in Rotterdam heeft deelgenomen aan de voorwedstrijden om de Prins Hen drik-beker, het Nederlands athletiekver- enigingskampioenschap, heeft het wegens enkele ongunstige lotingen voor de series, niet verder kunnen brengen dan de vijfde plaats. Op de 800 m. werd Joop Smit fraai twee de in 2.2.6 na Groen (DOS) 2.2.1. Het speerwerpen was met 50.83 m. voor G. Postma, in welk nummer P. Koeten vierde werd met 40.09 m. Op vèrspringen bezette W. Deenik met 5.42 m. de zevende plaats en in de series 100 m. werden G. Grapen- daal en B. Berghuis derde in respectieve lijk 11.5 en 11.6 sec. De overige uitslagen waren: Kogelstoten: 7. J. Adelaar 11.27 m.; 9. D. v. Zutphen 11.12 m.; 110 m. horden: 3. T. v. d. Werff 16,6 sec. (serie); 400 m. series: 4. P. Scheerman 57.3; 5. G. v. d. Veer 57.2 sec. Hoogspringen: 2. D. v. Zut phen 1.68 m.; 7. T. v. d. Werff 1.63 m.; 1500 m.: 13. J. Oosterman 4.35.4; discuswerpen: 7. G. Postma 34.61 m.; 5000 m.: 2. A. Spek 16 min. 19.6 sec.; 4 x 100 m.: 7. Suomi met B. Berghuis, G. v. Alfen, J. Smit, G. Gra- pendaal, 47 sec.; 4 x 400 m.: 7. Suomi met P. Scheerman, G. Oudendijk, G. v. d. Veer, J. Smit, 3 min. 45,4 sec. Suomi bezette in het totaal-klassement de vijfde plaats met 24 punten. B. Dukel op de eerste plaats De eindstand van de voorwedstrijd om het wereldkampioenschap briefdammen luidt als volgt: B. Dukel, IJmuiden O. Doornbos, App.dai P. Lome, Nancy d. gew. gel. verl. p.t 10 5 5 0 15 10 4 6 0 14 10 3 6 1 12 10 3 6 1 12 10 3 5 2 11 10 3 6 2 11 10 2 5 3 9 10 2 4 4 8 10 1 5 4 7 10 1 4 5 6 10 1 2 7 4 P. Piccioli, Livorno P. Zawiolkowsky, Kaalhe: G. Aubier, Paris M. Rausch, Caluite G. Kalfon, Oran In twee groepen is de strijd nog niet ge ëindigd. De bovenste drie spelers van iedere groep krijgen de titel van „meester" brief - speler en komen uit in de finale om de wereldtitel dammen,, welke wedstrijd door de Internationale dambond wordt georgani seerd. Deze finale welke in September zal aanvangen loopt over een speelperiode van twee jaar. Moge de DCIJ'er Dukel de strijd met succes voeren. De leden van de Beverwijkse hengel sportverenigingen „Het Karpertje" en de „IJzeren Voorn" zullen op Zondag 21 Juni deelnemen aan een concours dat door de vereniging „Luctor et Emergo') te Alkmaar wordt gehouden. Er zal worden gevist aan de Westdijk in het Noordhollands Kanaal. „D.IJ.V." houdt op Zondag 7 Juni in de Beverwijkse fortgrachten haar eerste wed strijd. De leden van „Het Karpertje" vissen voor de eerste maal op Zondag 14 Juni bij Fort Velsen. De Beverwijkse schaakclub „Weenink" heeft een begin gemaakt met haar zomer wedstrijden. Er zijn groepen van vier spe lers gevormd die een halve competitie zul len spelen. Van de eerste wedstrijden die gespeeld zijn is de uitslag als volgt: Groep I: H. van 't HofC. Welagen 1-0, M. van LeeuwenC. Verduit 1-0. Groep II: G. van VerseveldJ. Limburg 1-0. Groep III: F. PiëtJ. de Wijs 1-0. Groep IV: W. NijkampA. v. d. Loos 1-0. Groep IV: J. RozemeyerN. Molenaar 1-0. Groep VI: J. Meyer Sr.W. van Leeuwen 1-0. Groep VII: J. SonneveldA. de Vries 1-0; J. van der DoesC. Kooman 1-0. In de onderlinge competitie is nog niet beslist wie van Groep I zal moeten degra deren. De wedstrijd J. MuyenJac. Meyer moest hierin de beslissing brengen; de partij werd echter afgebroken. In groep II verloor J. Jimmink zijn partij tegen A. Alders en is hierdoor nog steeds in degradatiegevaar. De laagstgeplaatsten van groep II zijn: J. Jimmink 6 pnt. en D. Duinmeyer 4 pnt. In groep III is nog geen kampioen: G. de Koter en J. van Verseveld staan gelijk en de match tussen hen beiden zal de beslis sing moeten brengen. G. Duisenberg had in groep IV een goede dag: hij behaalde twee punten uit twee partijen. „Weenink's" kampioen, de heer P. Stet, is door „Pat-Mat" uitgenodigd deel te ne men aan het aardbeien-tournooi dat door deze vereniging op 20 en 21 Juni wordt georganiseerd. De bekerhouder, de heer G. Kaiser uit Alkmaar, is dit jaar verhinderd aan dit tournooi deel te nemen. Geen beslissingen in jeugdkampioenschap schaken Voor het jeugdkampioenschap schaken, dat wordt gehouden door de Beverwijkse schaakclub „Weenink" zijn slechts twee partijen gespeeld, die beiden werden afge broken. Het waren: G. SchoutenK. Steyn en H. DuisenbergJ. Sixma. Collecte De Christelijke vereniging voor de ver pleging van lijders aan vallende ziekte houdt in Beverwijk van 8 tot 12 Juni haar jaarlijkse collecte. MARKTBERICHTEN 1 Juni Aardbeien 4280; asperge 70170; andij- ie 22; bloemkool 2147; bospeen 3650; postelein 1219; rabarber 1024; Radijs 38; sla 26; spinazie 1025; waspeen 52—56. Bij de Beverwijkse bridgeclub „Never Down" werden de heren W. en J. Groen kampioen. De eindstand is: 1. heren W. en J. Groen 28411 pnt.; 2. heren FluitmanSchaaper 27011 pnt.: 3. heren DuinRomein 269 pnt.; 4. heren FleereMaks 25414 pnt.; 5. de heer en mevrouw Groen 251 pnt.; 6. heren Schaa perTervoort 237 pnt.; 7. heren Van der GeestPonein 23614 pnt.; 8. heren Schram Kuys 233 pnt.; 9. heren HulsAldenkamp 229'4 pnt. In groep B werden de heren Hamers— Teseslaar kampioen en in groep C de heer en mevrouw Braun. De toneelvereniging „Jong Leven" te Zuid-Scharwoude heeft de Beverwijkse Rederijkerskamer „Kennemerland" uitge nodigd deel te nemen aan een door „Jong Leven" in de komende winter te houden toneelconcours. De Rederijkerskamer heeft in principe besloten deze uitnodiging te aanvaarden en zal waarschijnlijk met het toneelspel „Goud en Antiek" deelnemen. t Landbouwers naar Arnhem De leden en hun dames van de afdeling Velsen en omstreken van de Hollandse Maatschappij van Landbouw maken op Woensdag 22 Juli een autobustocht met als doel een bezoek aan het Openluchtmuseum van Arnhem. BDC damde onderling De uitslagen van de in de onderlinge competitie gespeelde partijen van de Bever wijkse damclub zijn als volgt: Lauffer Brand 02: van HattumEngelhart 0—2; NijmanBakker 02: BakkerKoomen 20; SpanjaardRomeijn 02. In samenwerking met de Castricumse Reddings Brigade „De Strandlopers" houdt de Castricumse EHBO-vereniging „Cito" Zaterdagmiddag de eerste strandoefening van dit seizoen. Enkele leden van de red dingsbrigade zullen zee in gaan en door hun collega's „gered" worden. Op het strand zullen E.H.B.O.-ers klaar staan om de eerste hulp te verlenen. De oefening vangt aan om 15.30 uur. Maandag 1 Juni kwamen de haven van IJmuiden binnen: Belgian Coast van New-1 castle. Magnhild van Haugesund. Regea van Fowey. Abel Tasman van Exmouth. Rijvar- den van Narvik. Tyro van Port Talbot, Un- den van Otterbacken. Momma van Halden. Stad Breda van Three Rivers. Texelstroom van Manchester. Hoflaan van Hernösand. Luna van Kopenhagen. Aldo van Slotsbrunn, Sobak van Drogheda. Luise Weitert van Hamburg. Hera van Kemi. Harald Ottens v. Mantyluoto. Remmert van Swansea. Vertrokken zijn: Ropkesien naar Ham burg. Hr. Ms. Marnix naar Noordzee. Am- steltoren naar Bremen, Enisei naar Spits bergen, Radjah naar Djakarta. Frisian Coast naar Rotterdam. Abel Tasman naar Londen. Hinrich naar Brake. IJsselmeer. Door 103 vaartuigen werd Zaterdag aan de Gem. Visafslag op Urk aangevoerd: 7912i/2 kg kuilpaling, prijs van 93 tot 107 ct per y, kg. 67^2 kg fuikaal, 103 tot 105 ct per i/2 kg, 804 man den nest f 2,60 per mand. Weinig vis. Niet minder dan veertien loggers, dertien kotters en de trawlers „Claesje" en „Limburgia" waren gister morgen aan de markt. De „Claesje" bracht mee 10 schol, 45 wijting, 20 makreel, 15 koolvis, 130 schelvis, 10 wolf, 550 ijskabel- jauwen, 240 stijve en 25 kleine kistjes haring. Van de „Limburgia" mochten de lossers in de hal zetten 25 wijting, 35 ma kreel, 65 kab gul, 100 koolvis, 90 schelvis 15 platvis, 100 stijve kabeljauwen en 75 kleine kistjes haring. Veel vraag. Het was niet te verwon deren dat er bij deze voor Maandag geringe aanvoer grote vraag was naar de vis. De prijzen zijn er dan ook naar geweest: ma kreel deed van f 28-f 35 per 50 kg en de haring haalde omgerekend in kisten van 50 kg ruim f 30. Makreel. Het Noorse scheepje, dat met makreel binnen was voor de firma Wijnschenk, heeft gisteren goed verkocht Buitenland. België kocht, zoals ge woonlijk, weer de stijve kabeljauwen en de kisten goede kabeljauw. De rijen gingen weg voor ongeveer f 75 en de kisten goede brachten f 85 op. Voor een top-rij werd zelfs f 106 betaald. Binnenland. De binnenlandse handel was ook tamelijk willig. De piepers schom melden om de f 34 en wijting om de f 32 De gullen waren ook duur: grote liepen van f 38 op tot f 42, middel van f 34 tot f 38 en torren van f 22 tot f 26. Koolvis, die Zat.er dag werd opgehouden, noteerde nu f 43 tot zelfs f 55. Bij schol haalden de drieën f 25 en de tweeën f 36. Tongprijs omhoog. Van de tongen was slechts 10.000 kg in de markt. De lappen waren de enige soort, die niet in prijs ste gen. Zij gingen weg voor f 1,65. Grootmid del werd met f 1,40 betaald en voor klein- middel en tongen I werd f 1,50 neergelegd. Slips brachten het tot f 1,20. In de handel met grote tarbot zat niet veel gang. Zij ging het land in voor f 1,15 tot f 1,25 per kg- Slecht weerreis. Dat de „Claesje" en de „Limburgia" bij de goede prijzen niet meer hebben besomd dan f 13.000 voor een elfdaagse en f 12.500 voor een dertien- daagse reis is het gevolg van de geringe vangst door het slechte weer. Boven de duizend. Hoewel de logger SCH 135 slappe vis meebracht en er een partij makreel van de vangst werd afge keurd besomde ze toch nog f 10.500. De derde reis van de „Annie" werd een besom ming van f 8000 en de „Shamrock" maakte f 7500. Nog niets. Van de Polderman en de Haarlem, de schepen, die het langste uit zijn (van 22 en 23 Mei) is nog niets be kend. Het slechte weer speelt bij dit lange wegblijven wel een rol. Bij de Sylt vissers was dit vorige week ook het geval. Zij hebben bijna geen net over boord gehad. Garnalen. Er waren gisteravond slechts 650 kg flauwe garnalen in de hal. De prijs ging van f 0,76 tot f 0,88. Mooi 'daan. Slechts drie dagen was Millioenen waren getuige van de grote luchtparade van de R.A.F. boven Londen, die plaats vond na afloop van de plechtige kroning van Koningin Elizabeth van Engeland. Honderdachtenzestig straaljagers gierden in formatie boven de Britse hoofdstad en brachten een saluut aan de zojuist gekroonde vorstin. Donderdag 4 Juni zullen de Velsense huisvrouwen in het Patronaat horen vertel len over het werk van de Vereniging tot behartiging van de belangen van Neder landse longlijders, gevestigd in Den Haag. „De stille strijd" is de titel van de hoofd film, waarin het sanatoriumleven in Davos de voornaamste plaats inneemt. De tweede film „American Women" geeft een beeld van een viertal Ameri kaanse vrouwen in haar beroep en privé- leven. In de tekenfilms van Walt Disney, die er gedraaid Worden, wordt een paral lel getrokken tussen de gezondheid en persoonlijke zindelijkheid in twee ver schillende families. Doel is het nuttige werk van de vereniging te propageren. Gasguldens De heer P. Hoekstra, Engelmundusstraat 15, verzoekt ons mee te delen dat het in de rubriek „Brieven aan de redactie" opgeno men schrijven van de heer P. Hoekstra niet van hem afkomstig is. Hij heeft zijn tegoed op de gasrekening afgestaan aan het Rampenfonds. J. A. B. Zoontjes verspeelde bij „Pat-Mat" kampioenschap In de wedstrijden van de Beverwijkse schaakclub „Pat Mat" verspeelde J. A. B. Zoontjes zijn kans op het kampioenschap door van H. de Vries te verliezen. Er zijn nu nog twee gegadigden, de heren P. Zwart en M. P. Suiker, waarvan de laatste de beste kansen heeft. De uitslagen zijn: Groep I: L. P. de Bruin Th. Spijker '414; J. A. B. ZoontjesH. de Vries 01. Groep II: J. Beentjes—F. Rij ken 1414. Groep III: P. SiebersD. Oort 10. Groep IV: J. van DijkP. Vons 01. Groep V: W GerritsW. P. Kuijper 01. Hout aangevoerd Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Zondag aangekomen het Finse s.s. „Sol- britt", dat van de Finse haven Jakobstad een lading van 846 vadem hout aanvoerde. De kok was ziek De kustvaarder „Sobat" liep gistermiddag de Vissershavsn te IJmuidsn binnen om de kok te ontschepen, die tijdens de reis ziek was geworden. De coaster vertrok daarna dadelijk weer. MEER DAN DUIZEND SCHEPEN IN MEI VIA IJMUIDEN Opgave van de scheepvaartbeweging op het Noordzeekanaal en in het havengebied van IJmuiden over de maand Mei: Aangekomen: voor Amsterdam 418, voor Zaandam 27, voor Haarlem, Spaarndam 3, voor Buitenhuizen 1, voor papierfabriek 12, voor Oost Binnenhaven 18, voor Hoogovens Buitenhaven 27, voor Vissershaven 6, voor IJmuiden bijleggers 6. Totaal 518 schepen. Vertrokken: van Amsterdam 450, van Zaandam 16, van Haarlem, Spaarndam 3, van Buitenhuizen 1, van Papierfabriek 6, van Oost Binnenhaven 24, van Hoogovens Buitenhaven 25, van Vissershaven 6, van IJmuiden bijleggers 12. Totaal 543 schepen. Hiervan gingen er 11 van Amsterdam via O B H en vier van Amsterdam bleven als bijlegger, zodat er in totaal 528 zee kozen. In totaal passeerden dus 1046 schepen de pieren van IJmuiden. Basketball op parkeerterrein Het district Haarlem van de Nederlandse Basketballbond houdt op Vrijdagavond 19 Juni op het parkeerterrein een basketball demonstratie. Na demonstratie en uitleg door een N.B.B.-official zullen spelers van het Haar lemse team een propaganda-wedstrijd spelen. de KW 75 naar zee geweest en toch wist schipper Guyt tweehonderd kisten te los sen. Door de dure visprijzen zelfs de horsmakreel van de Doggersbank ging weg maakte de Katwijker nog een mooie reis met een besomming van f 5300. Tot half Juli. De thans in de vaart zijnde trawlloggers uit Katwijk, Scheve- ningen en IJmuiden zullen tot 15 Juli op verse vis blijven trawlen. Na die datum kunnen de loggers verse haring gaan trek ken. Belg met pech. De Belgische kotter O 127 „Basile George" liep Maandagmor gen met motorpech de haven binnen. Het scheepje kreeg ligplaats aan de Zuidzij. Tweede „Vlaggetjesdag". Gisteren was het dan weer de dag voor de Katwijkers om met vaders en zoons naar de IJmuid- dense haven te komen om de loggers te be wonderen die vandaag met de tweede ploeg naar zee zijn vertrokken. De vlaggen had men er echter ditmaal niet bij gehaald. Tubantia bij Klaas. De geheel leeg ge haalde trawler „Tubantia" IJM 37 is naast de „Klaas Wijker" IJM 85 in de Haring haven gelegd. Voorts liggen daar nog de „Johanna" RO 25, en de twee trawlers van Groen „Horn Riff" en „Prinses Bea trix". Omhoog. De kotter IJM 239 heeft op het strandje voor de bunker in de Haring haven een goedkoop dokbeurtje gehaald. Met laag water kwam het scheepje goed droog en kon men het onderschip schoon maken. Naar zee. Na drie weken uit de vaart te zijn geweest, is de ttrawllogger „Arie" KW 155, gisteren weer naar zee vertrok ken. De kotter KW 94 is ook weer opge knapt en zou vandaag naar de visserij gaan. Marktprijzen. Heilbot 2,45-1,90, gr. tong 1,76-1,60, grm. tong 1,44-1,26, kim. tong 1,62-1,41, kl. tong I 1,55-1,36, kl. tong II 1,26-1,03, tarbot I 1,34-1,02 per 1 kilo. Tarbot II 81-57, tarbot III 56-49, tarbot IV 50-41, tongschar 52-43, gr. schol 42, grm. schol 62, kim. schol 58-25, kl. schol I 32-26, kl. schol II 51-11, schar 25-14, v. haring 32-16, makreel 31,50-16,50, gr. schelvis 32-27, grm. schelvis 46-26, kim. schelvis 45-27, kl. schelvis I 45-28, kl. schelvis II 38-15, wijting 34,50-15, gr. gul 49-26, mid. gul 42-25, kl. gul 27-15, ham 56-49, kl. wolf 31-25, poontjes 19-8,20, kl. koolvis zw. 17-14, kl. koolvis wit 30, kl. rode poon II 17-10 per 50 kilo. Gr. kabeljauw 224-69, gr. koolvis zw 55-41, gr. leng 75-60, gr. wolf 60-48 per 125 kilo. Marktaanvoer. 382 kisten tong en tar bot, 16 heilbot, 24 tongschar en schartong, 1040 schol, 71 schar, 83 haring, 220 ma kreel, 618 schelvis, 357 wijting, 542 kabel jauw en gul, 15 leng, 1 kl. haai, 3 ham, 101 wolf, 72 poon, 190 koolvis, 35 diversen. Totaal 3770. DUITSLAND Opgebracht. In de driemijlszöne van de Duitse bocht zijn vorige week enige buitenlandse vissersvaartuigen aangehou den en opgebracht door de Duitse politie. De vangsten werden in beslag genomen en en bemanningen van een Franse en Bel gische logger werden overgeleverd aan de justitie. ENGELAND Drifters naar Grimsby. Op de jaar lijkse vergadering van de Grimsby Her ring Traders Association, die de vorige week werd gehouden, maakte de voorzitter, de heer H. E. Nixon, bekend dat in Grims by een aanzienlijke vloot drifters haar thuishaven zal krijgen. De haven zal uit gebaggerd worden en de haringmarkt wordt in goede conditie gehouden. Het vorige jaar had Grimsby een slecht sei zoen, wat haring betreft. Trawler gezonken. De 217 ton meten de stoomtrawler „Hero" uit Milford Haven is na een aanvaring met de vrachtboot „Rivercrest" in St. George's Channel tij dens een dikke mist gezonken. Een lid van de bemanning werd dodelijk gewond en een ander gekwetst. Sloepen van de „River- crest" pikten de bemanning op en de vrachtboot bracht hen vervolgens naar Milford Haven. Trawler op de rotsen. De trawler „Sturdee" uit Aberdeen is vorige week Vrijdag op de thuisreis van de visgronden in alle vroegte en bij mistig weer, op de rotsen bij Inverbervie gelopen. Schipper William Wilson liet onmiddellijk de machines volle kracht achteruit slaan en bij de volgende golf kwam het schip weer vrij. Later werd ontdekt dat er water in het voorlogies en het voorste visruim stond, en ofschoon direct met pomnen werd begonnen, helde de „Sturdee" toch lelijk voorover toen ze in Aberdeen aan kwam. De brandweer pompte terwijl het schip gelost werd en later ging de „Stur dee" in het dok om te repareren. NOORWEGEN Niemand is te vertrouwen. De „Thor Iversen", een trawler, die onderzoekings werkzaamheden verricht voor het Visserij Directoraat van de Noorse regering, is vorige week vastgehouden wegens illegaal vissen binnen de Noorse grenzen ter hoogte van de Finse kust. Het verbod voor traw lers om binnen de Noorse visserijgrenzen te vissen geldt zowel voor Noorse, als voor buitenlandse vaartuigen, maar dit is waar schijnlijk de allereerste maal dat een trawler, die het eigendom is van en werkt voor een afdeling van de Noorse regering, voor een dergelijke overtreding werd vast gehouden. Men kan er de Noorse regering, zeer zeker niet van beschuldigen, dat zij in deze zaak partijdig is opgetreden. Dit voorval toont weer eens, dat men tegen woordig niemand kan vertrouwen. Grotere uitvoer. Noorwegen zal deze zomer meer zalm naar Engeland mogen uitvoeren. PORTUGAL Kabeljauwvisserij met lijnen. Ook Portugal bezit nog een mooie vloot die de kabeljauwvissrij uitoefent. Dit geschiedt echter niet met netten maar met lijnen, waardoor de kabeljauw frisser aan dek komt en de kleinere vissoorten niet be schadigd worden. Binnenkort wordt er weer een dergelijk schip - een viermaster- te water gelaten, want de Portugezen hou den vast aan de verouderde methode of traditie van het vissen met lijnen. De „Luisa Riba" is tot nu toe de grootste in deze serie schepen en is 52 m lang en 11 m breed. Het schip is voorzien van een hulpmotor van 520 pk en telt een beman ning van 85 koppen. De „Luisa Riba" kan zesduizend ton kabeljauw laden. Er is een diepvriesinstallatie voor 55 ton aan boord.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7