Veiligheidsdienst Hoogovens „denkt er eens over na" VISSER. IJ-VARIA Dr. ir. A. F. A. Reynhart vierde het zilveren jubileum Koeien van Geervliet hebben gras nog nooit zo zout gegeten Speeltuinen sluiten zich aan bij V.J.C. Ronde van IJmuiden wordt traditie Wijk aan Zee Heemskerk De jubileumzon scheen bij de Mekog Beverwijk Burgemeester mr. W. H. Sprenger was gast van adoptie-gemeente Castricum „ODE AAN DE SCHROOTHOOP" In een Goede Gemeenschap Goed Gereedschap Goed Gebruiken RK collectantencollege viert zilveren jubileum Tachtig amateurs op Zaterdag 18 Juli aan start „Peer Gynt" en „Reinaert de Vos" voor badgasten Watervliet-korfballers overzagen een jaar DONDERDAG 4 JUNI 1953 AAN DE HAND van een wel zeer origineel uitgevoerd programmablad in de vorm van „de Telegrüper" als compositie van het personeelsblad „de Grijper" en televisie worden deze week in Beverwijk in het Kennemer Theater en volgende week in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost, zes cabaretavonden verzorgd door de Veiligheidsdienst van de Kon. Ned. Hoogovens. De avonden worden aangeboden aan de prijswinnaars van de op dit bedrijf gehouden veiligheids-propagandawed- strijden 1953. Ir. F. W. E. Spies, bedrijfs-directeur, opende de eerste cabaret-avond met een korte inleiding, waarin hii het doel van deze veiligheids-acties: leven en gezond maken, nog eens extra onderstreepte. De besprekingen die vooraf tussen de heer Spies en de heer H. M. J. van de Wall, chef van de veiligheidsdienst waren gehou den, om vast te stellen, met welke midde len een grote veiligheidsactie kon worden gevoerd, had de heer Spies de opmerking „denkt u er maar eens over na" ontlokt. Dit zinvolle gezegde werd als hoofdmotief van de voorstelling gehouden, waarom heen een zeer décoratief en vlot program ma werd opgetrokken. De ten tonele gébrachte schetsen werden zonder uitzondering goed gespeeld, de één met een pittiger afloop dan de andere, maar nimmer zonder humor van de juiste soort. Tussen de bedrijven door vervulde de heer Van de Wall zijn blijkbaar nooit ein digende taak, om op onnavolgbare wijze de veiligheidsgedachte aan allen bij te brengen. Dit ging hem op een dusdanige manier af, dat de zaal, ondanks de ernst van sommige terloopse opmerkingen, schudde van het ladhen. Bijgestaan door Lida Dirksen en Her man van der Schaar van het H.H.V. Caba ret „De Toverlantaarn" uit Haarlem, brachten een twintigtal leden van het Hoogoven-bedrijf de overige nummers voor het voetlicht. Vele schetsen waren uit de aard der zaak op het bedrijf gericht. Zelfs voor buitenstaanders waren ze even wel volkomen aanvaardbaar. Andere wa ren ter afwisseling getoetst aan de buiten wereld, waaruit dan beslist wel de een of andere lering te trekken viel. Hoofdartikel Het „hoofdartikel" van „de telegrijper", bestaande uit een twee meter hoge be- drijfscourant, waarin levende hoofden als fotokoppen dienst deden, oogstte een groot succes. Hoe het wel en niet kon, werd op diverse wijzen aangetoond, maar „goed ge reedschap" kwam er als slagzin dit jaar meestal bij te pas. Uitgevoerd door de dames van de cor respondentie-inkoop, onder leiding van mejuffrouw G. Kuipers, werd er onder meer vertoond, hoe het zou gaan in huis en op de fabriek, als de echtgenoten eens van functie verwisselden. Dat dit de zotste situaties zou scheppen, sprak vanzelf. Al les kwam echter weer op zijn pootjes te recht en men (allen dames!) besloot een parig dat men in een „Goede Gemeen schap Goed Gereedschap Goed Gebruiken" moest. Vlammers en zingende zaag Als verrassing traden er twee „vlam mers" van de Blokwalserij op, die op mondharmonica's enige stukjes ten beste gaven. Om het publiek nog enthousiaster te maken, kwam er nog een kraandrijver („....uit die gekke Blokwalserij" volgens de heer v. d. Wall) bij, die het trio com pleteerde met een zingende zaag. De op de Hoogovens alom geziene kunstvoorstel lingen werd nagebootst in een abstracte vorm. Beoordeeld door drie verschillende „echtparen" werd de „moderne" kunst over de hekel gehaald. Een goed succes-stuk, waarbij de aankleding het letterlijk „deed". „deed". Van hoog niveau was de humor, Onlangs hebben de speeltuinverenigin gen „Heuvelwijk" en „Jong Santpoort" het initiatief genomen om de speeltuincentrale, die de overkoepeling van alle, in Velsen bestaande speeltuinverenigingen beoogt, nieuw leven in te blazen. Al jaren is men bezig de speeltuinvere nigingen te coördineren en zelfs heeft ge durende korte tijd deze centrale bestaan. Het bleek echter, dat deze instelling niet levensvatbaar was. De gemeentelijke amb tenaar voor de sport heeft de suggestie ge daan geen nieuwe centrale in het leven te roepen, maar aansluiting te zoeken bij de Velsense Jeugd Centrale, die de speeltuin verenigingen gaarne in haar midden op neemt. Deze suggestie kreeg eenparig bijval, zodat van nu af de Velsense speeltuinvere nigingen deel uitmaken van het 'centrale orgaan, de V.J.C. Zij zullen met eigen bestuur en afge- vaai-digden in het centraal bestuur van de V.J.C. een afzonderlijke sectie speeltuin werk vormen. Het ligt niet in de bedoeling van de V.J.C. om zich te mengen in de interne aangelegenheden van de verenigingen. In tegendeel. Zij blijven volkomen baas in eigen huis. Het heeft echter wel het voor deel, dat, wanneer het gaat om gezamen lijke manifestaties, naast de jeugdvereni gingen en andere organisaties ook de speel tuinverenigingen naar buiten zullen optre den. De V.J.C. denkt hierbij onder meer aan het probleem van de vacantie-beste- ding, waarbij de medewerking van de speeltuinverenigingen van onschatbare waarde is. Voor de verenigingen zelf brengt het onder andere nog het voordeel mee, dat zij kunnen deelnemen aan de door de V.J. C. georganiseerde algemene kadervorming. Hout voor de papierfabriek Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Woensdagmorgen aangekomen het Finse s.s. „Modesta", dat van de Finse haven Hamina een lading van 1800 vadem hout aanvoerde. Dit schip nam ligplaats aan de Kanaal dijk voor de spoorbrug, daar de beide fa- briekssteigers nog door andere houtschepen zijn ingenomen. die de heer L. C. A. van Kuyk tentoon spreidde in zijn nummer „buitenlandse gasten", waarin hij zelf een Fransman, Duitser, Engelsman en een Vlaming voor stelde. De heer Van Kuyk beschikt over een fantastisch goede uitspraak en weet zijn nummers zeer goed te brengen. Psychotelepressor Een der hoogtepunten was wel de de monstratie met de „atomelectrondsche psychotelepressor", een instrument, dat een professor in de gelegenheid stelde, iemand zijn wil aan een willekeurig aantal personen te doen opleggen. Jammer voorde professor lukte dit experiment niet ge heel, doordat een lieftallige assistente het slachtoffer niet bepaald aan veiligheids- dingen deed denken. Zo werd het ene stuk na het andere af gewerkt. Ook.de zang was niet vergeten: „De staalzangers" brachten een ode op de schrotkoop, waarin met een beetje fanta sie de kringloop van het leven was te be speuren. Aan het einde van de avond betuigde ir. Spies zijn hartelijke dank aan alle mede werkenden en overhandigde de dames een bouquet bloemen. Het collectantencollege van de n.iv. rochie van St. Joseph, zal deze maand vijf entwintig jaar bestaan en ter gelegenheid hiervan zal dit jublieum met enige feeste lijkheden gepaard gaan. Wegens de over belasting van het toenmalige kerk- en armbestuur der parochie nam wijlen deken Homulle het initiatief om een afzonderlijk college van collectanten in het leven te roepen. Het eerste bestuur werd samenge steld uit de heren P. Mooy, voorzitter; G. Langendijk, secretaris en C. v. Veen, pen ningmeester, die in het toenmalige college werden bijgestaan door H. v. d. Bos, W. J. v. d. Ham, N. v. Hesselingen en J. Stam. De laatsten zijn onafgebroken lid geweest en jubileren mede met de heer P. Mooy. thans oud-voorzitter. Van het nu 32 leden tellende college is het huidige bestuur samengesteld uit de heren P. W. V. Amersfoort, voorzitter; L. Wortel, penningmeester; J. H. Tekamp, secretaris; N. v. Hesselingen en W. Slok. Zondag wordt de oprichting in de paro chiekerk herdacht en 's avonds zal er een feestmaaltijd zijn. In café „De Groente- beurs" wordt een jubileumbijeenkomst ge houden. Op 18 Juli wordt voor de derde maal in Oud-IJmuiden de nu traditioneel geworden Wielerronde verreden. Aan deze ronde wordt deelgenomen door ongeveer tachtig bekende amateurs, wier namen binnenkort in de keurig verzorgde programma's te lezen zullen zijn. Het traject, dat evenals vorig jaar over een afstand van 100 km gaat, heeft het Sluisplein als startplaats en finish. Van het Sluisplein gaat de route door de Kanaal straat, via Kerkweg en Steigerweg, zodat deze ronde zeventig maal verreden moet worden. Geluidversterkers zullen langs de gehele route worden opgesteld. De wedstrijd zal door de bekende spreker uit het Olympisch Stadion, de heer Van Steenbergen worden verslagen. Er is al een bedrag van ongeveer 450 uitgetrokken voor prijzen en premies. Deze gelden zijn voornamelijk bijeengekomen uit de beurzen van enthousiaste donateurs. Het comité zal het echter op hoge prijs stellen als het korps donateurs wordt uit gebreid. Dan zal het in de toekomst moge- De Nederlands Hervormde gemeente van Wijk aan Zee houdt deze zomer drie avonden voor badgasten. De heer Henk Zoutendijk zal voorstellingen met zijn poppentheater geven. De heer Zoutendijk, wiens poppen zijn vervaardigd door de beeldhouwer Hans Petri zal op 17 Juni en 19 Augustus het on langs met groot succes voor de Nederlands Hervormde gemeente van Beverwijk vertoon de spel „Peer Gynt" opvoeren. Opj 22 Juli wordt „Keindert de Vos" vertoond. Zanguitvoering uitgesteld De voor Zondag 7 Juni aangekondigde uit voering van de Heemskerkse zangvereniging „uns ideaal" is wegens het vergevorderde seizoen uitgesteld tot het najaar. Biljartoverwinning van „de Zon" De Heemskerkse biljartvereniging „De Zon" heeft een nederlaag-wedstrijd tegen de ver eniging „Suisse" uit Haarlem gespeeld. De Heemskerkers wonnen deze match met 128. lijk zijn de Wielerronde tot een jaarlijks terugkerend sportfestijn te maken. Van gemeentewege en politiezijde is-al volledige medewerking toegezegd. Alleen. Gisteren was uitsluitend de „Polderman" binnen met een gevarieerd scheepje vis. De vangst was: 180 schelvis, 50 makreel, 40 wijting, 300 kg. tarbot, 260 stijve kabeljauwen en 125 kistjes kleine haring. Vandaag. Met duizend kisten vis was vanmorgen de „Haarlem" aan de markt. De vangst bestond uit 190 schelvis, 160 ka beljauw en gul, 350 koolvis, 50 wijting, 90 makreel, 50 haring, 50 wolf, 50 heilbot en tarbot, 10 stokkebit en 200 kleine kistjes haring. Klein spul. Behalve de „Polderman", die voor een elfdaagse reis f 21.500 besom- de waren er nog een paar Sylt kotters, de Noordlogger Java HD 87 en wat kleine vaart. De Java maakte f 11.800 en de Slot- boot noteerde f 12.500. Lang niet mis. Schollen. De schol was gistermorgen het goedkoopst. Goede tweetjes werden met f 18 tot f 23 betaald en de drietjes zakten van f 20 tot f 14. De tweetjes van de snurrevaad deden f 26 en schol 3 maak te f 18 tot f 22. Dure prijs. Vanwege de Belg was de Het Eindhovense spoorwegplan in beeld. Bij de voltooiing van het spoorwegplan zal de ellende van de beruchte overweg, in het hart van de stad, de Woenselse overweg, tot het verleden behoren. Men is doende met het bouwen van het hoogspoor, van een, perronoverkapping en het optrekken van de bestaande perrons. Enige tientallen nieters achter de plaats waar thans de Woenselse overweg zich bevindt, loopt de vernieuwde verhoogde spoorbaan, over de Weg heen. Op de voorgrond de Woen selse overweg, een lange file auto's, wielrijders en voetgangers wacht op het openen van de spoorbomen. De nieuwe verhoogde spoorbaan met de nieuwe overkapping in aanbouw op de achtergrond. 1— HOEWEL IN DONKERE WOLKEN ongetelde millioenen milimeters regen over IJmuiden dreven en de warmte van de Pinksterdagen alweer geheel vergeten bleek, scheen op Mekog de zon de jubileumzon in wier stralen zich honderden vrienden, collega's en bekenden koesterden, die samengestroomd waren in het Restaurant van de Walserij Oost om getuige te zijn van de openbare huldiging van dr. ir. A. F. A. Reynhart, hoofd -van de afdeling Bedrijfsontwikkeling. Directeur ir. P. van Delden, lid van de Raad van Beheer van Mekog, wierp een terugblik op de loopbaan van de jubilaris bij Mekog, welke nogal gevariëerd is geweest en verdeeld tussen „Moeder en Dochter", waarbij de B.P.M. de Moeder is en Mekog de Dochter. Uiteindelijk heeft de jubilaris de „doch ter" verkozen. De jubilaris interesseert zich speciaal voor de détails van het werk, voor de technische perfectionnering van het be drijf, voor de wetenschappelijke zijde en voor de toekomstige ontwikkeling hiervan, zodat hij bij de afdeling Bedrijfsontwikke ling zijn plaats heeft gevonden. De Directie ziet hem daar graag. Hij is de promotor van verschillende nieuwe lijnen, welke hij wetenschappelijk uitwerkt, zoals bijvoor beeld in internationaal verband samen met Noorwegen in het werk van de Norduco. Na de erkentelijkheid van de Directie te hebben uitgesproken, besloot spreker zijn woorden met.het uitreiken van het vererend getuigschrift en het gedenk bord der Maatschappij. De oude garde Hoofdingenieur W. Bakker, bedrijfsleider van Mekog, merkte in zijn rede op, dat er tussen de leden van de „oude garde", die de Mekog van den beginne af aan mee maakte, éen band is ontstaan.. Spreker ging de periode tijdens en na de oorlog na, toen de situatie geheel veranderde. Het is nu mogelijk om gelden voor research te be steden. Hij dankte de jubilaris voor de wijze waarop hij anderen van zijn kennis wist te laten profiteren en voor de vriend schappelijke wijze, waarop hij de „oude garde" leidde. Namens de ouders en de jonge medewerkers sprak Hoofdingenieur Bakker tenslotte een gelukwens uit en bood het geschenk aan, dat aller waardering verstoffelijkt: een tuinameublement: Uit de pillenpot Namens de collega's van de B.P.M. sprak ir. Heringa, die de gelukwensen over bracht van de professoren Uittenbogaart, Van Dijk en Waterman. Na een korte, pittige speech overhandigde spreker een geschenk der collega's: een fraaie reisnécessaire en een wetenschappelijk boekwerk. Hartelijk klonk daarna het gelach tijdens de geestige rede van dr. J. Pluim van de afdeling Bedrijfsontwikkeling, die gewaag de van de moed, die er voor nodig is om een' project voor een nieuwe fabriek door te zetten, en hoe soms achteraf kan blijken, hoe de realiteit kan afwijken van het oor spronkelijke plan. Na een kort woord van een der Noorse medewerkers ir. Harang kwam de „Pillenpot" aan het woord: uit-een meer dan levensgrote en met bloemen versierde pillenpot kwam een „stem uit het ver leden," die tot amusement van allen, en niet in het minst van de jubilaris, herinneringen uit de tijd van hun „samenwerking" op haalde. De oudste der technische beambten, de heer J. B. Kerkhof, sprak de gelukwensen van hen uit, die „aan de hand van de jubi laris de eerste schreden op het terrein der chemie deden" en die hun nog immer levende erkentelijkheid hiervoor toonden door de jubilaris een electrische klok aan te bieden in de vorm van een oven. Tenslotte sprak de heer P. A. Veldheer namens de kleine groep van ouderen op het laboratorium, dat van den beginne af aan met de jubilaris heeft samengewerkt, en de goede herinneringen aan de samenwerking kwamen tot uiting in een practisch ge schenk: een bord met een opgave van het periodieke systeem der elementen. In 1954 bestaat vereniging vijfentwintig jaar De heer B. de Heer, voorzitter van de korfbalvereniging „Watervliet", die Woens dagavond in het sportpaviljoen de jaarver gadering heeft gehouden, verheugde zich over de nu eens bevredigende belangstel ling van de leden, maar meer nog over de verrichtingen van de vier adspiranten- teams, die practisch allen, het kampioen schap behaalden of dit nog kunnen ver wachten. Hij bracht daarbij hulde aan de adspirantleider, de heer C. de Groot, die hieraan het grootste aandeel heeft gehad. Hij moest jammerlijk gewagen van de degradatievan het eerste twaalftal en de minder goede competitieresultaten van de andere seniorenploegen, van wie het vierde uit de competitie werd teruggenomen. De financiële toestand was minder roos kleurig. Watervliet kan zich maar net be druipen. Ondanks een geringe contributie verhoging laat de begroting een tekort van ruim 300 zien, waarvoor bij „Kennemer- staten" een subsidie zal worden aange vraagd. In een summier, maar kernachtig jaar verslag van de heer W. Berghuis, werd melding gemaakt van de diverse verrich tingen van de teams in het afgelopen sei- soen. Het verslag eindigde met hoopvolle verwachtingen bij gelegenheid van het 25- jarig bestaan, dat volgend jaar zal worden gevierd. Het bestuur ziet er als volgt uit na de verkiezing: S. Hartman, voorzitter; W. Berghuis, secretaris'; mej. T. Waagmeester, penningmeesteresse; mevr. S. Meyer-San- ders, B. de Heer, J. v. d. Berg, C. de Groot en A. Verkerk. Na langdurige gedachtenwisseling namen in de twaalftal-commissie zitting mevr. T. Gieze en de heren Jacq. Sleyser, M. v. d. Brink, C. de Groot en B. de Heer. Prijzen bij „de Kennemers" Woensdagavond werd in café Wilker de laatste contactavond gehouden van de voet balvereniging „De Kennemers". De voorzitter de heer Max. Lindner heeft na afloop de prijzen uitgereikt. De drie eerst- geplaatsten ontvingen een wisselbeker. De uitslagen luidden: Sjoelen dames: 1. mevr. Landwehr; 2. mevr. Koning. Biljarten: 1. K. Smit; 2. G. C. Tabak. Klaverjassen: 1. A- v. d. Brink 31019 pnt. 2. W. Smit 30311 pnt. 3. P. Nielen 30825 pnt. Landdag van N.G.V.-B. De Ned. Christen Vrouwenbond houdt op Donderdag 25 Juni in de Gereformeerde kerk, Moensplein te Beverwijk, een landdag. Ds. G. Toornvliet uit Leiden zal spreken over het onderwerp: „Christelijke levensstijl". Zomeravondvoetbal Maandagavond 8 Juni wordt op het DEM- terrein de eerste wedstrijd gespeeld van de bedrijfs-elftal-competitie. Deze wedstrijd zal worden gespeeld tussen de elftallen van machinefabriek Maters en Ceta Bever. MARKTBERICHT 3 Juni Aardbeien 3876; asperge 70155; bloem kool 1642; bosuien 69; bospeen 2844; porselein 2327; rabarber 1226; sla 27; spinazie 23—48; tomaten 160; kroten 26. St. Aloysius op concours Het R.K. fanfarecorps „St. Aloysius" uit Castricum neemt Zondag deel aan het con cours van de R.K. Bond van Harmonie en Fanfarecorpsen in Noordholland. Dit con cours wordt gehouden in Heer-Hugowaard en St. Aloysius komt uit in de afdeling Uit muntendheid, onder leiding van de heer H. van Ossenbruggen. De burgemeester van de gemeente Geer vliet, mr. W. H. Sprenger en zijn echtge note waren gisteren de gasten van het ge meentebestuur van Beverwijk. Dit bezoek gold een hernieuwde kennismaking, thans als geadopteerde gemeente tegenover de adoptie-gemeente. Na de ramp van I Fe bruari bood de gemeente Beverwijk name lijk de burgemeester van Geervliet aan, zijn dorp van alle mogelijke steun te voor zien. In de morgenuren heeft de Bever- wijkse burgervader, mr. H. H. J. Scholtens, zijn Geervlietse collega Beverwijk en om streken laten zien. In de oude burgemeesterskamer in Schei- beeck werd gistermiddag de thee gebruikt, ter gelegenheid waarvan een aantal leden van de Beverwijkse Jeugdraad en enkele dames en heren die steun hadden verleend, waren uitgenodigd. Burgemeester Schol tens merkte op, dat het de bedoeling was om de heer Sprenger en zijn vrouw door het tonen van een welvarende gemeente de courage bij te brengen om ook in hun ge meente die bloei weer te bereiken. Hij me moreerde de steun, dié vooral door de vrouwen was verleend en door de ambte naren van de secretarie. Ook de speelgoed actie werd een groot succes. Namens het gemeentebestuur, de ge meente en vooral namens de getroffenen sprak mr. Sprenger zijn hartelijke dank uit. Hij stelde het op prijs niet door hulp te zijn overstroomd, zodat de verstandige houding van het Beverwijkse-gemeentebe stuur om eerst dan hulp te verlenen als er om gevraagd werd, ten volle kon worden benut. Hoog zoutgehalte Na de thee kwamen enkele bijzonder heden voor de dag. De gast-burgemeester vertelde ondermeer over het zout-gehalte van de bodem, waarvan het zoutcijfer nor maal tussen 1 en 2 schommelt. Na de over stroming bedroeg dit 25 en een tuinder, die de moeite had genomen een klein stukje grond een week lang telkens van zoet wa ter te voorzien, kon tot zijn genoegen con stateren, dat het zout-cijfer was gedaald tot twee. Enige weken daarna was dit cijfer echter weer opgelopen tot 19 en in andere stukken was door de grote droogte zelfs een getal van 42 waar te nemen. Een grondproef bracht aan het licht, dat de grond tot 83 cm diepte geheel verzadigd was van het zout. Voor de tuinders dus een bijna hopeloze taak deze grond weer bouw rijp te maken. Mevrouw Sprenger vertelde, dat de koeien al weer graasden, maar ze hadden het nog nooit.„zo zout gegeten". Kinderen op bezoek De heren J. van Hattum en J. v. d. Berg deelden daarna het een en ander mee over de plannen die zij koesterden om een twin tigtal schoolkinderen uit Simonshaven enige dagen in Beverwijk en omliggende gemeenten te verwennen. Contact met het betreffende schoolhoofd zou nog worden opgenomen. Na een korte bespreking werd overeengekomen, dat de kinderen in de aardbeientijd zouden komen van Dinsdag 23 Juni tot Zaterdag 27 Juni. kabeljauw peperduur. De hoogste prijs of, zoals die in de markt wordt genoemd, de krantenprijs, voor een top rij bedroeg f 145. De rijen haalden tussen f 98 en f 116 per tien stuks en de goede kisten kabel jauw noteerden van f 115 tot f 130. Natuurlijk waren de gullen ook duur. De grootsten deden f 40, de middel f 35 en de torren schommelden om de f 25. Flink wat. De makreel bracht aardig geld op. De gestripten werden betaald met f 31 tot f 36 en de dichte makreel zat om de f 36. De in kleine kistjes aangevoerde haring ongeveer 22 kg bracht per 50 kg omgerekend f 30 op. Wijting klein. De wijting, die ditmaal weer klein was, was even duur als de pie pers en liet vijfendertig gulden neertellen. Spuitje. Het onderschip van de traw ler Vikingbank, IJM 183, die in het dok staat om zich een nieuwe schroef aan te meten, wordt thans door een Haarlemse firma roestvrij gemaakt door de huid met een zandstraal schoon te spuiten. Een sterke compressor op de wal wordt hierbij gebruikt. Nieuwe kar? De „Toenadering" KW 95, welke logger al een jaar stil ligt we gens mankementen aan de motor, heeft nu ligplaats gekregen aan het einde van de Zuidzij vlak bij het dok. Om zo te zeggen: op het laatste plekje van dé „Machiel", die naar Noorwegen ging. De logger heeft nog wel een reis gedaan indertijd, maar na alle reparaties aan de motor wilde het toch niet meer vlotten. Kranen in actie. De „Avontuur" bracht een lading zout die in een van de pakhuizen is opgeslagen. Een kraan van de V.S. heeft het schip leeg gehapt. Een twee de kraan is Dinsdag bezig geweest een schip te vullen met kolen, die met acht wa gons op de Zuidzij waren aangevoerd. Weer naar zee. De Helderse kotter „Verwachting" HD 37, die enige dagen op de werf te Amsterdam een schoonmaak- beurtje heeft gehaald en de motor heeft laten nazien, is na het innemen van pro viand weer naar de visserij vertrokken. Ook de kotter van Piet Hamers IJM 23 heeft ijs geladen. Schipper Axel dat is zijn voornaam gaat dus na zestien da gen stil te hebben gelegen weer schar snurren. Uithalen. De nieuwe motorlogger „Onderneming 2" voor de N.V. Visserij Maatschappij Corn. Vrolijk te IJmuiden zal volgende week worden uitgehaald en kan Woensdag of Donderdag in IJmuiden tegemoet worden gezien. Het schip komt ongeveer overeen met de Cornelia Maria, die vorig jaar werd gebouwd. Tevreden. Na een week vissen met de vleet door de eerste ploeg loggers kan wor den vastgesteld dat de resultaten, verge leken bij de eerste dagen in het vorige jaar, niet al te ongunstig zijn. De haring is uitstekend van kwaliteit en niet al te groot. De KW 32 heeft tot nu toe het hoogste schot behaald: vijftig kantjes in een nacht. De trawlloggers KW 41, Aafke Jacoba en de SCH 135 Cornelia Maria lig gen aan de Zuidzij thans om te bouwen voor de vleetvisserij, om er tot 15 Juli met de vleet op af te gaan. Na die datum gaan deze schepen weer trekken met de trawl om de vangst gedeeltelijk vers en gekaakt aan de markt te brengen. Inmiddels mo gen de loggers vijftien netten meer mee naar zee nemen, zodat ze in totaal vijfen zestig netten aan boord hebben. Vele log gers die Dinsdag vertrokken hebben voor de schepen, die nog op zee vertoefden, deze vijftien netten meegenomen. Ook weer aan de kant. De bemanning van de naar Amerika verkochte trawler Medan is weer aan de Vissershaven te vinden. Zondag zijn ze in het vaderland teruggekeerd. Dag extra. Aangezien de bemannin gen van de Claesje en de Polderman tij dens de Pinksterdagen op zee vertoefden krijgen zij volgens het zeeliedencontract een dag extra vrij. De Polderman gaat Zaterdag weer naar zee om nog één reis te doen. Dan krijgt ze een opknapbeurt. De Claesje vertrekt vandaag. Vlootvaria. De trawler „De Hoop" IJM 73, die sinds vorig jaar December stil ligt, wordt weer opgeknapt. Reder J. de Groot is voornemens voorlopig zelf het commando op zich te nemen. Men hoopt over drie weken gereed te zijn. De KW 51 „Prinses Beatrix" is weer klaar voor de visserij en de KW 176 gaat na een opknap pertje volgende week op de verse vis. De lanen van de Herman, IJM 2 zijn inmid dels al weer aan boord gebracht, de Tho- rina is bijna klaar en de Schoorl heeft ko len liggen laden. Garnalen. Gistermiddag werd 1275 kg garnalen aangevoerd. De prijs was f 0,49 tot f 0,55 per kg. IJselmeer. Dinsdag werd door 50 vaartuigen aan de afslag te Urk aange voerd: 2604 pond kuilpaling, prijs f 1,15- f 1,29; 544 pond lijnaal, prijs f 1,20-f 1,30; 117 pond fuikaal, prijs f 1,00-f 1,04 alles per pond en 288 bak nest, prijs f 2,60 per bak en 37y2 kg. Marktprijzen. Heilbot 3,15-2,25, gr. tong 1,82-1,67, grm. tong 1,27-1,13, kim. tong 1,47-1,26, kl. tong I 1,60-1,30, kl. tong II 1,14-0,97, tarbot I 1,34-1,10 per 1 kilo. Tarbot II 65-62, tarbot III 57-53, tarbot IV 61-32, tongschar 51, grm. schol 62, kim. schol 54, kl. schol I 38-27, kl. schol II 24-9, schar 22-12, bot 18-17, v. haring 32,50- 25,75, makreel 44-30, gr. schelvis 45-28, grm. schelvis 45-33, kim. schelvis 48-37, kl. schelvis I 50-36, kl. schelvis II 39-21, wijting 37-24, gr. gul 49-33, mid. gul 37-28, kl. gul 30-26, kl. haai 24, kl. wolf 32-31, poontjes 18-9, kl. koolvis wit 43 per 50 kilo. Gr. kabeljauw 296-96, gr. koolvis zw. 82-61, gr. koolvis wit 96, gr. leng 86, gr. wolf 88-62 per 125 kilo. Marktaanvoer. 283 kisten tong en tar bot, 3 heilbot, 15 tongschar en schartong, 826 schol, 72 schar, 14 bot, 62 haring, 260 makreel, 316 schelvis, 134 wijting, 338 ka beljauw en gul, 12 leng, 3 kl. haai, 36 wolf, 40 poon, 41 koolvis, 25 diversen. Totaal 2480. Hengelaars gaan op karper vissen De hengelaarsvereniging „Castricum" houdt Zondag de eerste viswedstrijd van dit sei zoen. Vijftig leden van de vereniging zullen trachten de grootste karper uit het water te slaan. De wedstrijd vangt om 9 uur in de morgen aan en is om 12 uur ten einde. Als plaats voor de sportieve strijd is het water „De Kroft" in Bakkum gekozen, een niet ge dempt gedeelte van de vroegere tankval.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10