Mendès-France wil impasse der onregeerbaarheid doorbreken Malik vroeg onderhoud met premier Churchill „Geen menselijke bewogenheid maar koude berekening" Voorkeur voor buitenlandse artikelen ongerechtvaardigd Weerbericht Haarlems Dagblad Franse Kamer delibereert lang over moedigmeeslepend en helder betoog Premiers van het Gemenebest wensen een conferentie tussen Oost en West Bestandsonder handelingen hervat Twee K.V.P.-wethouders in Voorburg afgetreden Het woord is aan Ernstige critiek op Rampschadewet Rede van voorzitter der Zeeuwse Landbouwmaatschappij Nog een probleem voor toekomstig kabinet DR. A. WINSEMIUS: Koningin Elizabeth bezoekt Oost-Londen De Koningin bezocht Rotterdam PANMOENDJOM Nadat raad bouw van R.K. school verwierp Vermist Meppels echtpaar blijkt verdronken te zijn mm Toenadering tussen Jordanië en Israel Indonesië Luchtmachtofficieren eisen aftreden chef-staf Nieuwe spionnage-affaire in Zweden Publicatie wetsontwerpen belastingherziening Verklaring van ter dood- veroordeelde Rosenbergs 67e JAARGANG No 275 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoof dredactie en alle af delingen15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 4 JUNI 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 122 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4T' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post, 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) Nadat formateur no. 4, de 46-jarige ra dicaal Pierre Mendès-France, gisterochtena zijn programma had ontvouwd, heeft de Franse Kamer tot middernacht gedelibe reerd over de vraag of hij op de basis van zijn plan ook een regering samen zal mogen stellen. Een vraag, die gezien het ongewone karakter van dat programma, dat men in zeker opzicht wel revolu.tionnair zou mo gen noemen, zo veel voeten in de aarde had, dat om even na twaalf uur besloten werd de debatten af te breken tot heden morgen half tien. Het zal waarschijnlijk wel Iaat in de middag, zo geen avond wor den, voor de beslissing vallen zal. Bij het sluiten van de markt was de stemming gisteren zeer verdeeld. Onder de rechtse partijen scheen men vooral huive rig over Mendès-France's economische voornemens en zjjn aangekondigde bezui nigingen in de militaire sector. De socialisten, die het lot van de premier wel in handen hebben, waren echter wat toeschietelijker dan aanvankelijk werd ge dacht. Als zij, nadat de minister-president-in- spe de vele vragen naar bevrediging beant woord zal hebben, „ja" zullen zeggen, dan slepen ze zeer waarschijnlijk ook wel het gros van de aarzelende Katholieken mee. En dan zal Mendès-France zijn kabinet dus kunnen gaan vormen. Intussen heeft Mendès-France gisteren een rede gehouden, waarmee hij 't prestige van het Franse parlement, dat door het grote merendeel zijner leden de laatste jaren met zulk een gulle hand te grabbel was gegooid,, in elk geval weer een weinig heeft hersteld. Wanneer er meer mannen in de Kamer waren van zijn kaliber, zijn karakter, zijn scherpzinnigheid, zijn moed, kortom van deze stijl, dan zou Frankrijk vermoedelijk nooit tot de diepte zijn afge zakt, die het nu helaas bereikt heeft. Volgens Mendès-France, die vijf kwar tier de Kamer, die niet éénmaal interrum peerde, in de ban van zijn geïnspireerde welsprekendheid hield, zullen alle politieke, economische, sociale en andere misstanden, die Frankrijk nu stuurloos hebben gemaakt, niet in een handomdraai door een simpele toverformule kunnen worden opgeheven. Die redding zal tijd, veel inspanning en misschien zelfs tranen kosten. Maar men voelde dat hier een man aan het woord was, die het recht had hoge eisen te stellen. Onregeerbaar Evenals Paul Reynaud, en alle politici, die over enige intuïtie beschikken en nog niet geheel de demagogie ten prooi zijn ge vallen, was ook Mendès-France tot de overtuiging gekomen, dat op basis van de heersende constitutie Frankrijk niet meer te regeren is. In plaats van een grondwets wijziging voor-te stellen, die zoals men weet Reynaud noodlottig is geworden, stelde Mendès-France de Kamer echter voor met hem een.contract te sluiten. Een contract, dat ten minste drie weken -- en dus geen anderhalf jaar, zoals Reynaud gevraagd had van kracht zou blijven, en dat zijn regering ondermeer in de eerste week van haar optreden het recht zou ver schaffen een aantal financiële en econo mische maatregelen tè nemen, waardoor hij aan de meest urgente problemen het hoofd zou kunnen bieden. Die maatregelen betreffen: de moderni sering van pumlieke diensten en genationa liseerde bedrijven, bezuiniging op de mili taire uitgaven, modernisering van de land bouw in welk verband hij Nederland als voorbeeld stelde en van de industrie. Die beslissingen of decreten van de re gering zouden later door de Kamer dienen te worden geratificeerd, maar direct in werking dienen te treden. Zolang de rege ring zich aan het pact zou houden, zou, volgens Mendès-France, het parlement niet het recht bezitten haar in minderheid te brengen. Keuze Regeren, zei Mendès-France, is niet al leen vooruitzien, het eist ook de bereidheid tot het maken van een keuze. Wanneer men alles gelijktijdig wil doen, kan men er zeker van zijn alle partijen te verliezen. Frankrijk staat nu voor de keuze een oorlog te voeren in Indo-China of zijn taak te aanvaarden als leidende mogendheid in Europa. De aspirant-premier liet er weinig twijfel aan bestaan dat voor hem Europa het zwaarst moest wegen. Hij zei een vredes plan voor Indo-China in portefeuille te hebben, dat hij op de Bermuda-conferen tie met Eisenhower en Churchill wilde be spreken. Om zijn kaarten niet voortijdig uit te spelen, kon hij er daarom in het openbaar nog weinig over zeggen. De problemen rond Tunis en Marokko werden door Mendès-France in zeer don- LONDEN (Reuter) Koningin Eliza beth van Engeland en haar echtgenoot, de Hertog van Edinburgh, hebben Woensdag een autorit van dertig kilometer gemaakt door Oost-Londen, waarbij zij door de armste wijken van de Britse hoofdstad reden. De auto, waarin het Koninklijk Paar was gezeten, werd gevolgd door zeven andere en door achttien motorrijders. De inwoners dezer armste Londense wij ken bereidden hun vorstin een zeer harte lijke ontvangst. De toejuichingen waren niet van de lucht. Op een gegeven ogén- blik ontstónd een gevecht tussen politie mannen en toeschouwers, die de auto met het vorstenpaar niet dicht genoeg konden naderen. kere kleuren afgeschilderd. Als Frankrijk zijn politiek niet ingrijpend wijzigt, dan moet men hier voor een herhaling van de Indo-Chinese tragedie vrezen. Het gesprek met beide landen moest daarom weer zo gauw mogelijk worden opgenomen. D.e kwestie van het Europese leger be schouwde Mendès-France niet als een vraagstuk van zeer urgente orde. Vóór October heeft het ook met het oog op de Duitse verkiezingen geen zin de de batten over de E.D.G. te beginnen. Mendès-France, die wel van neutralis- tische neigingen is verdacht in 1946 stemde hij consequent tegen alle militaire credieten heeft zich met nadruk vóór het Atlantisch pact en de herbewapening uitgesproken. Alleen de condities van de Atlantische samenwerking stuitten hem, zei hij, tegen de borst, en dat liet hij in uiterst tactische termen blijken. Natuurlijk, riep hij uit, was het verleide lijk voor onze ministers dank zij een han dige diplomatie en persoonlijke relaties te trachten bij de Amerikanen in het gevlei te komen om zo wat extra dollars los te krijgen. Maar dat is zeker niet de manier om een verenigd en sterk Europa op te bouwen. We moeten als Europeanen zo in tiem mogelijk samenwerken, zei hij. Voetvolk overtuigd Mendès-France heeft met dit programma zich eerder tot de Kamerleden individueel gericht, dan tot de fracties der partijen. Zijn programma van actie, dat hij in z'n geheel aanvaard wil zien, bood ook zo ieder de gelegenheid tot een persoonlijk gewe tens-onderzoek. Hij heeft daarmee zeker zijn doel wel bereikt. En als direct de stemming had plaatsgevonden, dan zou hij waarschijnlijk een overweldigende meer derheid verworven hebben. Hij had het parlementaire voetvolk over tuigd, maar de politieke bevelvoerders, de meeste fractieleiders, ex-ministers en oud premiers, tegen zich in het harnas gejaagd. Zijn woorden zijn echter door de publieke opinie begrepen en zij zullen onmogelijk zonder gevolgen kunnen blijven. Als het niet nu is, dan is het later. LONDEN. (Reuter). Jacob Malik, de Russische ambassadeur te Londen, heeft gisterochtend gedurende een half uur met premier Churchill gesproken. Naar verno men wordt, had het onderhoud plaats op verzoek van Malik. Het was niét van zui ver formele aard. Het onderwerp van be spreking is nog niet bekend gemaakt. Na Malik ontving Sir Winston de- Indi ase premier Nehroe op de lunch. Kort daarna werd de openings vergadering ge houden van de premiers van het Gemene best. waarop over de conferentie van drie op Bermuda en de vooruitzichten van be sprekingen tussen Oost en West van ge dachten zal worden gewisseld. De eerste plenaire zitting werd bijge woond door de eerste ministers van Enge land, Canada, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika, India, Pakistan, Ceylon en Zui'd-Rhodesia. Alle deelnemers aan de vergadering ver klaarden zich eens met het voorstel van Sir Winston Churchill tot het houden van besprekingen op hoog niveau tussen Oost en West, aldus werd van bevoegde zijde verklaard. Zij zouden ook voorstander zijn van de voorgestelde conferentie van de Westelijke „Grote Drie" die waarschijnlijk op 29 Juni op de Bermuda, eilanden zal beginnen. Critiek op Adenauer De diplomatieke stappen, die dr. Adenauer in Washington heeft genomen om de Duitse invloed bij de aanstaande conferentie op Bermuda tot gelding te brengen, hebben tot critische opmerkingen in een deel van de Duitse pers geleid. Het wordt betwijfeld of Adenauer er goed aan doet al te nadrukkelijk gebruik te maken van de goodwill, die zijn ijver voor de Europese verdragen hem in de Verenigde Staten heeft verschaft. Dit moet, zo vre zen sómmige commentators, de tegenzin der overige partners der verdragen ver sterken. In dit verband laakt het de rege ring wélgezinde Bonnse blad „General An- zeiger" het m het bijzonder, dat de jongste diplomatieke acties van Adenauer zich uit sluitend tot de Amerikaanse deelnemer van de conferentie van Bermuda hebben gericht. Dit kan volgens het blad de indruk wekken, alsof de Duitse regering Washing ton tegen de voornemens van Engeland en Frankrijk meent te moeten waarschuwen. Herbert Blankenhorn van het West-Duit se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren met de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Za'ken Foster Dul les gesproken over de komende conferentie van Bermuda en de vooruitzichten voor een bespreking van de Grote Vier. Na gisteren het grocthandelsgebouw in Rotterdam officieel geopend te hebben, heeft Koningin Juliana een bezoek ge bracht aan het Bouwcentrum waar de Vorstin door de bestuursleden dr. ir. Z. IJ. van der Meer en prof. ir. H. T. Zwiers, alsmede door de directeur, ir. J. van Ettin- ger, werd rondgeleid op een tweetal ten toonstellingen. De Koningin gebruikte de lunch in het stadhuis. Des middags bezocht de Vorstin het R.K. St. Clara-ziekenhuis in Rotter dam-Zuid en de onlangs geopende blinden- inrichting in de binnenstad. Des morgens had de Koningin bij rrur. G. E. van Walsum, burgemeester van Rot terdam, die wegens ziekte het Koninklijk bezoek niet kon meemaken, bloemen doen bezorgen. PANMOENDJOM (A.F.P./Reuter). De delegaties van de U.N.O. en de Noor delijken hebben vandaag haar besprekin gen te Fanmoendjom hervat. Tien dagen geleden waren de onderhandelingen ver daagd teneinde de Noordelijken de gele genheid te geven, de nieuwe voorstellen der U.N.O. om een einde te maken aan de impasse over het krijgsgevangenenvraag- stuk te bestuderen. De voornaamste onderhandelaar van Zuid-Korea, generaal Tsjoi Doek Sjin, maakte dit maal geen deel uit van de de legatie der verbondenen. Volgens berich ten uit Tokio is hij dezer dagen afgetre den, nadat hij gewag had gemaakt van een Zuid-Koreaans protest tegen de jongste voorstellen der U.N.O. De enige Zuid- Koreaan in de delegatie der U.N.O. was Donderdag kolonel Lee Soo Yoeng, die reeds sinds het begin der onderhandelingen deel van de delegatie heeft uitgemaakt. Nadat men vijf kwartier bijeen was ge weest, werden de besprekingen op verzoek van de verbondenen tot Zaterdagochtend verdaagd. Te Tokio is men van mening, dat op de bijeenkomst van heden voortgang is ge maakt. Men gelooft, dat de Noordelijken de jongste voorstellen der verbondenen hebben aanvaard, maar zeker voorbehoud hebben gemaakt en tegenvoorstellen ge daan, hetgeen de verbondenen er toe zou hebben gebracht tot Zaterdag uitstel te vragen om Washington te kunnen raad plegen. Men blijft in kringen der U.N.O. te Tokio optimistisch en verwacht, dat de onder handelingen spoedig met succes zullen worden bekroond. Men is voorts van mening, dat Syngman Rhee, ondanks het feit, dat de voornaam ste Zuid-Koreaanse onderhandelaar niet aanwezig was op de bijeenkomst van heden, reeds besloten heeft zijn instem ming te betuigen met de gang van zaken bij de wapenstilstandsonderhandelingen, maar dat hij zich voor het ogenblik buiten de besprekingen wil houden. De twee K.V.P.-wethouders in Voorburg zijn gisteravond afgetreden nadat de ge meenteraad een voorstel van B. en W. tot bouw van een Rooms-Katholieke school had verworpen. Het voorstel was tevoren in de commis sie voor Openbare Werken en de commis sie voor Financiën in meerderheid goed gekeurd, zodat algemeen werd verwacht, dat ook de niet-Rooms-Katholieke raads leden met het voorstel zouden instemmen. Op de vergadering van gisteren werd het voorstel echter na uitvoerige beraadslagin gen verworpen met alleen de stemmen van de K.V.P.-fractie alsmede de vier wet houders, dus ook die van de V.V.D. en van de P. v. d. A. voor. Aan het einde van de vergadering, nadat de gehele agenda was afgewerkt, legden de beide K.V.P.-wethouders, mr. L. A. J. M. Jonkergouw en drs. J. K. A. van Nooy, respectievelijk wethouder van Openbare Werken en van Sociale Zaken, de verkla ring af, dat zij aftraden daar zij het ver werpen van het voorstel als een motie van wantrouwen beschouwden. De lichamen van een man en een vrouw, beiden voorzien van een zwemvest, zijn gistermiddag in Urk aangebracht. De UK 212, schipper Wolter de Vries, bracht de vrouw binnen en even later kwam de UK 294, schipper K. Ras, binnen met het lichaam van de man. De doden zijn geïden tificeerd als het echtpaar Spiker-Van Werven uit Meppel. De heer Spiker was 54 jaar en zijn echtgenote 43. Men neemt aan, dat zij getracht hebben zich zwem mende te redden. Hun jacht is, zoals eer der werd bericht, Zondag bij Kampen ge zonken. Victor Hugo: Ik ken mij niet; ik ben voor mij zelf verhuld. God alleen weet wie ik ben en hoe ik heet. Koningin Juliana heeft Woensdag het Groot Handelsgebouw te 'Rotterdam officieel geopend. Hier verlaat de Vorstin het gebouw toegejuicht door de over de étages verspreide belangstellenden. Tijdens een te Zierikzee gehouden ver- gadei'ing van het hoofdbestuur der Zeeuwse Landbouwmaatschappij heeft ir. M. A. Geuze, algemeen voorzitter van deze maat schappij, een redevoering gehouden, waarin hij ernstige critiek heeft geuit op de Ramp schadewet. Hij noemde deze wet „een re kensommetje, waarvan men in Den Haag zo goed mogelijk probeert af te komen". Ir. Geuze begon met te zeggen, dat het wets ontwerp hem zeer heeft teleurgesteld. Huis- raadschade en. gebouwenschade worden grotendeels aan de getroffenen overgelaten, maar vooral krijgen zij een belangrijke achterstand in het afgelopen boekjaar door artikel 17 van deze wet. Gemiddeld was per 1 Februari nog 40 percent van de handels- en bedrijfsvoorraden aanwezig. Deze zal tegen kostprijs en niet tegen de marktprijs per 31 Januari 1953 vergoed worden, terwijl dat met vee wel gebeurt. Ir. Geuze vroeg zich af, waaraan dit verschil in behandeling tussen veehouders en akkerbouwers is te wijten. Dr. J. van Beekom, de rijkslandbouw- consulent voor Zeeland heeft berekend, dat de herstel-bewerkingskosten voor de grond het dubbele van het geraamde bedrag zul len vragen. Ook hier is een klaarblijkelijke onderschatting van de nog te lijden schaden, aldus ir. Geuze. Hij zeide: „niet de mense lijke bewogenheid met leed en ellende, maar koude economische overwegingen hebben tezeer bij de regering de overhand gehad in tegenstelling tot het volk, dat in het Rampenfonds het-goede hart heeft laten spreken". Hij vervolgde: „de monetaire ge volgen van de gevraagde hulp zijn voor Ne derland niet onoverkoombaar. Het is niet, dat men niet voldoende kan helpen, maar het gaat er om, of men voldoende wil hel pen". „Thans krijgen wij", aldus ir. Geuze, „nog een trap van onvolwaardigheid mee. Laten we hopen, dat de volksvertegenwoor diging dit odium zal opheffen". Teleurge steld bleek ir. Geuze ook door wat hij noemde het weinig krachtige geluid, dat de Stichting voor de Landbouw over de wet op de rampsohade aan de Kamers heeft laten horen. De nota van de Stichting voor de Landbouw verzuimt aan te vangen met op de herhaling van zoutwaterschade in de meeste der getroffen gebieden de nadruk te leggen. „Wij hebben nooit mee willen doen aan het voeden van .de gedachte, dat Zeeland wel achtergesteld werd. Doch nu beginnen wij tot de conclusie te komen, dat we tevergeefs verwachtingen hebben ge koesterd. Wanneer men Zeeland tot twee- derangsgebied wil declasseren, kan men van geen Zeeuw verwachten, dat hij dat zal JERUZALEM (Reuter) De regering van Jordanië is ingegaan op het Israëlische voorstel om de besprekingen tussen plaat selijke commandanten met het doel de spanning aan de grens te verminderen, te hervatten, aldus een woordvoerder van het leger van Israel. De woordvoerder zei, dat Jordanië deze toezegging had gedaan op de spoedverga dering van de gemengde Israëlisch-Jor daanse wapenstilstandscommissie, die van daag werd gehouden. accepteren. Moeten we het accepteren, dan is er nog meer in Zeeland kapot gemaakt, dan we in Februari dachten", zo besloot ir. Geuze. In de vergadering was men het er over eens, dat zal moeten worden aangedrongen op integrale schadevergoeding voor hen, die nu reeds voor de tweede of derde keer zijn getroffen. Men noemde de herstelregeling voor gebouwen zeer onbillijk en ook de na- schade zou beter geregeld dienen te worden. President Sukarno zal Maandag beginnen met het raadplegen van politieke partijen voor het vormen van een nieuwe regering na dev al van het kabinet-Wilopo. Uit een verklaring van de demissionnaire premier Wilopo blijkt dat behalve de kwestie van de grondenverdeling in Noord- Sumatra ook de opening van een Indone sische ambassade te Moskou en de motie betreffende de importmaatregelen tot moei lijkheden aanleiding gaven, die het kabinet door onvoldoende steun van de regerings partijen, niet kon overwinnen. „Het is duidelijk voor ons", aldus de ver klaring, „dat het Indonesische volk zich nog bevindt in het proces van zoeken naar een vorm van democratie, welke met zijn gees- tesgseteldheid overeenkomt". In verscheidene perscommentaren wordt op nieuwe samenwerking van de Masjumi met de P.N.I. aangedrongen! In een verklaring van de P.N.I.die een conflict heeft met de Masjumi, wordt ge zegd, dat, hoewel de samenwerking in het kabinet-Wilopo goed is geweest, deze haar betekenis heeft verloren, „aangezien zij niet gericht was op de verdediging en hand having van de belangen van staat en volk". Een nieuwe regering zal al dadelijk ge confronteerd worden met het conflict bij de Indonesische luchtmacht. Dit conflict dat aan de dag is getreden, toen de chref-staf, air commodore Suryadarma, huisarrest op legde aan de vice-commodore Sujono we gens indisciplinair optreden, is thans in een critiek stadium getreden, zo schrijft onze correspondent in Djakarta. Want 67 leden van de A.U.R.I., die sleutelposities bekle den, hebben aan de chef-staf een brief ge richt met het verzoek om in het belang van de luchtmacht af te treden. Zij zijn de mening toegedaan dat geen andere oplossing van het conflict te vin den is. In de brief wordt volgens „Pedoman" critiek uitgeoefend op het personeelsbeleid van Commodore Suryadarma en op zijn houding ten tijde van de tweede politionele actie, toen Nederlanders Djocja binnen vielen. Uit dit bericht valt de conclusie te trek ken, dat premier Wilopo er niet in geslaagd is een oplossing voor het conflict bij de luchtmacht te vinden. STOCKHOLM (AFP) In Stockholm is een nieuwe spionnagezaak ontdekt; de reikwijdte ervan kan op het ogenblik ech ter nog niet worden overzien. De Stockholmse politie heeft de 19- jarige Lars-Henrik Torselius, die van goe de huize is doch met zijn familie heeft ge broken, aangehouden, verdacht van po gingen om militaire geheimen uit te le veren aan de Sovjet-ambassade in de Zweedse hoofdstad. De directeur-generaal van de Industria lisatie, dr. A. Wjnsemius, heeft in een ver gadering van de Katholieke Werkgevers vereniging in Den Bosch een rede gehou den, waarin hij onder meer zei, dat de reeks van Nederlandse artikelen, welke zich ten volle kunnen meten met wat de beste bui tenlandse fabrikanten kunnen leveren, aan zienlijk is toegenomen. Dit is echter helaas nog lang niet tot alle kringen van ons volk doorgedrongen. .Terwijl het Nederlandse volk er langzamerhand wel ten volle van Naar wij vernemen kan de publicatie van het complex wetsontwerpen tot belasting herziening en de voorstellen met betrek king tot de huurverhoging de Volgende week tegemoet worden gezien. NEW YORK (AFP/Reuter). De ech telieden Rosenberg, die op beschuldiging van atoomspionnage op 18 Juni zullen wor den terechtgesteld, hebben Woensdag ver klaard, dat het Amerikaanse ministerie van justitie nogmaals heeft aangeboden hun het leven te schenken in ruil voor alles wat zij zouden kunnen meedelen over het spionnagenet in de Verenigde Staten. In een verklaring, die de twee veroor deelden aan hun advocaat hebben over handigd en die deze aan de pers heeft medegedeeld, bevestigen zij dat zij er lie ver de voorkeur aan geven te sterven dan een dergelijk aanbod aan te nemen, dat voor hen gelijk staat met het bekennen van een misdaad waaraan zij onschuldig zijn. „Wanneer wij worden terechtgesteld, zal dit een moord zijn op onschuldige mensen en de schande zal rusten op de regering van de Verenigde Staten. De geschiedenis zal uitwijzen of wij leven of niet dat wij de slachtoffers waren van het meest monsterachtige machinatie in de geschie denis van óns land", aldus de verklaring van de Rosenbergs. overtuigd is, dat industrialisatie een levens voorwaarde is, beseffen consumenten en ook vaak de tussenhandel niet voldoende, dat een zich ontwikkelende industrie grote behoefte heeft aan een binnenlandse markt. Het is een zeer onbevredigende toestand, dat industrieën, die op hoge eisen stellen de markten als de Zwitserse en de Ameri kaanse met hun product succes weten te behalen, in Nederland zelf soms zeer grote moeite hebben er bij het publiek in te komen, omdat men ten onrechte van de mening uitgaat, dat het buitenland wel iets beters zal maken, aldus dr. Winsemius. Dr. Winsemius gaf een overzicht van de industrialisatie sinds 1948. Op het terrein van de industriële groei zijn aanzienlijke vorderingen gemaakt: een toeneming van het aantal arbeidsplaatsen in de industrie door beter gebruik en uitbreiding van het industriële apparaat van circa 240.000; een stijging van de industriële personeelssterk te met rond 135.000 personen; een totaal bedrag aan industriële investeringen van ruim 7 milliard, in huidige prijzen gere- kepd; een stijging van het productievolume der industrie met circa 30 procent, van een kleine 20 milliard in 1948 tot ruim 25 milliard in 1952. ^oonry- "-rrr v-v-^Y7orxTrVYX)TOCVXX30COOCOCOOCCOOfXX*>^OOOOC KANS OP ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met hier en daar enkele buipn en een kans op on weer. Dezelfde temperatuur als van daag of iets hogere. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid. 5 Juni Zon op 4.23 uur, onder 20.54 uur. Maan op 1.06 uur. onder 13.29 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 4 Juni Hoog water: 8.29 en 21.01 uur. Laag water: 3.54 en 16.20 uur. Vrijdag 5 Juni Hoog water: 9.32 en 22.05 uur. Laag water: 4.50 en 17,26 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1