Plaatselijk gebrek aan blus water eist vindingrijkheid Zilveren rijksdaalders en guldens worden kleiner SWEATERS PANDA EN DE HAND-VIS Wereldnieuws De radio geeft Vrijdag Beter handelbaar geld gewenst Belastingaanslag wordt gemotiveerd ^Toc/t Ió /iet zo IJzeren tijdperk DONDERDAG 4 JUNI 1953 2 De brandweer in de Haarlemmermeer Meer brandkranen nodig 'n TIP VAN BOOTZ VOOR MIJ ALLEEN CHIEE WHIP Chief Whip is een klasse apart - een hemelsbreed verschil met gewone sigaretten. OP IEDERS LIP! Lr -v Bij afwijking van de aangifte Vlieland heeft waterleiding Apothekers bespraken ontwerp-geneesmiddelen- wet Politie maakt einde aan avontuur met Edith De rampschade in Noord-Brabant V ertegenwoordiger pleegde verduistering jfmilda ZPnnebruin r V J In het omvangrijke gebied van de ge meente Haarlemmermeer heeft de brand weer, steunende op ongeveer honderd wak kere vrijwilligers, een lang niet altijd een voudige taak maar dat zij zich er ook in preventief opzicht met toenemend succes van kwijt, blijkt wel uit de aantallen bran den van de laatste jaren: 90 in 1949; 42 in 1950; 53 in 1951; 39 in 1952 en dit jaar heeft men, ondanks het nogal droge voor jaar, nog maar twaalf branden geregis treerd. En „branden" is in verreweg de meeste gevallen door tijdig ingrijpen een groot woord geworden. De voor deze polder zo noodzakelijke decentralisatie is conse quent doorgevoerd en heeft de tijd tussen „alarm" en „water" zeer beperkt. Er blijft niettemin één zorg, die men misschien moeilijk kan „plaatsen" in een gebied, dat 4 a 5 meter onder de zeespiegel ligt: er is niet overal voldoende water. Nog niet zo lang geleden brak er brand uit op een boerderij aan de IJweg binnen het rayon van de in Hoofddorp gestation- neerde brandweer-eenheid. Uit de centrale post in Hoofddorp werd ook de autospuit uit Zwanenburg naar de brand gedirigeerd, niet omdat de capaciteit van de Hoofddorp- se autospuit (2500 liter per minuut) onvol doende werd geacht maar met het oog op het watergebrek, dat men op de plaats van de brand verwachtte. Aan weerszijden van de hoeve ligt een kavelsloot', waarin het water zeer laag stond. Bij beide sloten werd nu een spuit geplaatst, de een gaf dadelijk water en de ander wachtte. Wanneer de eerstgenoemde alleen nog maar blubber oppompte, begon de andere te spuiten. In die tussentijd stroomde dank zij de onvol prezen wet der communicerende vaten de tijdelijk leeggeslobberde sloot weer vol, zodat, toen de andere spuit ook modder zoog van de andere kant weer water kon worden gegeven. Door dit aflos-systeem kon het woonhuis van de boerderij, dat men bij dit Watergebrek weinig kans op behoud zou geven, gespaard blijven. Lager waterpeil Voor dergelijke problemen kan de brand weer op verscheidene plaatsen in de Haar lemmermeer gesteld worden, vooral nu de ver doorgevoerde mechanisatie in de landbouw tot een lager waterpeil heeft ge leid. In tegenstelling tot stedelijke brandwe ren, die over het algemeen uit brandkranen van bluswater voorzien worden, heeft de brandweer in de Haarlemmermeer van ouds voornamelijk op open water gewerkt, er zijn in de gehele polder 269 brandkra nen. Daarvan zijn er onlangs 8 nieuw aan gelegd aan de IJweg met een tussenruimte van 300 meter zodat daar niet meer dan 150 meter slang behoeft te worden uitge legd. Er zijn er ook op andere plaatsen nog tien geprojecteerd en gezien het gedaalde waterpeil zal in de toekomst nog een gro ter aantal van deze kranen noodzakelijk zijn. Aanjagen Het water-bezwaar in de omgekeerde betekenis van het woord kan gedeeltelijk ADVERTENTIE Het is el'ke maand passen en meten, De huur, de kleding en 't eten. Maardrink ik 'n Tip Dan verdwijnt de zorg in 'n wip Ben ik al m'n problemen vergeten. Inz. Heer A. v. B., te Amsterdam, ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. worden ondervangen door toepassing van het aanjaagsysteem, waarin thans ook her haaldelijk bij B.B.-oefeningen wordt geoe fend. Daardoor kan op meer dan ander halve kilometer van een open water een brand worden bestreden. Twee of drie autospuiten worden dan met de slangen aan elkaar gekoppeld, een „haler", die het water oppompt en een „aanjager", die het doorgeeft naar de derde spuit, de „blusser". Men kan hierdoor wel een grote afstand overwinnen en voortdurende oefening kan ook de tijd van de daartoe nodige opstel ling beperken, maar er verstrijken toch teveel minuten voordat de rode haan kan worden aangepakt. Daarom is een moderne mistblus^er met een tankinhoud van 2500 a 3000 liter een hartewens van de brand weer. Die kan, onafhankelijk van een „bron", onmiddellijk een nevel van water over de vuurhaard sprengen en wanneer hij zijn inhoud kwijt is staan de andere spuiten in aanjaagverband gereed. Vergeleken bij haar vooroorlogse potentie is de brandweer in de Haarlemmermeer thans heel wat krachtiger. In Hoofddorp, dat het grootste rayon heeft, staat een moderne autospuit met een capaciteit van 2500 liter per minuut in gezelschap van een reserve-motorspuit. Badhoevedorp en Zwanenburg zijn elk eveneens een auto spuit (2000 liter) rijk en Nieuw Vennep, de Weteringbuurt, de Aalsmeerderbuurt en Lisserbroek hebben motorspuiten. Ook de preventieve brandbestrijding heeft alle aandacht: regelmatig wordt des zomers met peilijzers de temperatuur in HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 9.45 Schoolradio. 10.00 Kamer orkest en solist. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Klein koor. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Salonorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Viool en orgel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Maas trichts Stedelijk Orkest en solist. 14.50 Pla ten. 15.30 Cello en piano. 16.00 Voor de zie ken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Strijkorkest en soliste. 18.10 Gevarieer de muziek. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regerings-uitzending. Verklaring en toelichting. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Politiekapel. 21.05 Ouder worden en oud zijn, causerie. 21.20 Klein koor, kamerorkest en solist. 22.20 Om de toekomst van Nederland, klankbeeld. 22.40 Platen. 22.45 Ik geloof in ene, heilige, katholieke Kerk. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Schoolradio. 10.50 Platen. 11.25. Radio feuilleton. 11.45 Pianorecital. 12.00 Musette- orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Sportpraatje. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Dansmuziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Gitaar kwartet. 14.50 Voordracht, muziek. 15.10 Orgel. 15.30 Strijkorkest. 16.00 Lichte mu ziek. 16.20 Muziekcauserie. 17.00 Voor de kinderen. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Achter de horizon, hobr- spel. 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Radio-reiswij zer. 19.30 Humanitaire achtergronden van de samenwerking tussen de volkeren, causerie. 19.45 Een halve eeuw Buurthuis-werk, cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 De aanpassing van de student aan het studentenleven, causerie. 20.25 Kunstmaand Amsterdam. 21.00 Opera muziek. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Dansmuziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.35—24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.l 20.15 Actualiteiten; Weeroverzicht; Eind examen Toneelschool 1953. Uit Frankrijk: aansluitend aan vorige programma's Music- Hall. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 School radio. 15.30 Platen. 16.00 Litterair-muzikaal programma. 16.40 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 18.00 Dansmuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Kinderweelde. 20.05 Voor de kinderen. 20.15 Symphonie-orkest. 21.00 Kunstkaleidoscoop. 21.15 Symphonie-orkest. 22.00 Nieuws. 22.20 Causerie. 22.15 Internationale Radio-Univer siteit. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Overzicht van de weekbladen. De Kroning als schouwspel (Op 224 en 49 m.). ADVERTENTIE V -\s *•-! alle delen van de Haarlemmermeer door zijn lange ervaring op zijn duimpje heeft leren kennen. Op de vijftiende van deze maand krijgt de heer J. S. Buré, die tot nu toe inspecteur van politie en als vrij williger ondercommandant van de brandweer in Zandvoort was, het com mando over deze brandweer met zijn hon derd vrijwilligers. Om de basis van vrijwilligheid, waarop de brandweer in de Haarlemmermeer rust, ook in de toekomst te verzekeren over weegt men in deze gemeente ook een jeugdbrandweer op te richten, zoals ook hooibergen gemeten om broei te voorko- in andere plaatsen van ons land met succes men. Voorts wordt in de hinderwet-bepa- geschied is. Jongens van 12 tot 15 jaar die lingen een betere brandveiligheid bewerk stelligd. De vaste kern van de brandweer werd tot nu toe gevormd doör één man, de brandmeester J. Wolfert, die de situatie in er voor voelen en er geschikt voor worden geacht krijgen dan een brandweeroplei ding. Zij doen uiteraard bij branden niet mee maar er worden wel aantrekkelijke oefeningen voor hen georganiseerd. In een wetsontwerp tot wijziging van de Muntwet 1948 stelt de minister van Fi nanciën voor ter vervanging van de thans gangbare rijksdaalders en guldens, munt stukken van dezelfde nominale waarde en hetzelfde gehalte maar van kleinere afme tingen in te voeren. De middellijn van de rijksdaalder wordt van 38 op 33 millimeter en die van de gulden van 28 op 25 milli meter teruggebracht. De rijksdaalder wordt daardoor 40 percent lichter (25 op 15 gram) en de gulden 35 percent (10 op 6Y, gram). De minister van Financiën merkt hier bij op, dat bij het totstandkomen van de Muntwet 1948 werd afgezien va:n het ner men van een beslissing ten aanzien van de technische uitvoering der toekomstigè rijksdaalders en guldens. Nu de prijzen en valuta's een zekere mate van stabiliteit hebben bereikt, is echter een definitieve regeling mogelijk geworden. Reeds vóór de laatste oorlog werd tegen de rijksdaalder het bezwaar gehoord, dat deze munt door haar afmetingen en haar gewicht onhandig was. Aan dit bezwaar wordt thans tegemoet gekomen. Reductie van de middellijn van de rijksdaalder zou echter bij handhaving van de oorspron kelijke diameter van de gulden gaan ten koste van een duidelijk onderscheid tussen genoemde munten. Een en ander maakt het wenselijk om de middellijn van de gulden eveneens te herzien en wel zo danig, dat met de overige munten van het Nederlandse muntstelsel een harmonisch geheel wordt verkregen. De voorgestelde gewiohtsverminderin- gen moeten wel als uitersten worden be schouwd, omdat men wat de dikte der munten betreft, aan bepaalde minimum grenzen is gebonden met het. oog op het randschrift en op de technische eisen, welke de aan te brengen beeltenis stelt. Marge nominale en zilver- waarde vergroot Bij de behandeling van het ontwerp- Muntwet 1948 werd voorkeur geuit voor het gebruik van zilver boven dat van nik kel als grondstof voor de muntslag van rijksdaalders en guldens. De minister wijst er thans op dat nikkel bovendien momen teel uiterst schaars is. Onder de huidige omstandigheden moet het dan ook volko men uitgesloten worden geacht, dat nik kel voor aanmunting van guldens en rijksdaalders zou kunnen worden verwor ven. Vermindering van het gewicht der rijks daalders en guldens heeft bij gelijkblij vend zilvergehalte een verlaging van de 'Zwarte cirkels op deze bestaande munten van f2.50 en fl geven de ware grootte aan van de toekomstige rijksdaalders en guldens. fijn zilverinhoud der munten tengevolge. De aldus verkregen vergroting van de marge tussen de nominale en de zilver- waarde is een tweede, doch niet minder belangrijk voordeel verbonden aan de munten vain het voorgestelde model. Bo vendien betekent het geringere gewicht van de geprojecteerde rijksdaalders en gul dens een aanzienlijke materiaalbesiparing. Immers, baseert men zijn schatting van de benodigde hoeveelheden rijksdaalders en guldens op de aantallen muntbiljetten van iedere coupure welke thans in circulatie zijn, dan blijkt dat voor de aanmaak van de nieuw ontworpen 2K- en 1-gulden stukken met 35 a 40 percent minder munt- metaal kan worden volstaan, dan indien men het oude model der guldens en rijks daalders zou handhaven. Het metaal, vervat in de oude rijksdaal ders en guldens, zal worden gebruikt voor de vervaardiging der nieuwe stukken van 2K en 1 gulden. Aangezien thans uiteraard niet kan worden voorzien, welk percen tage der thans nog uitstaande grove zilve ren munten bij buitenomloopstelling door het publiek zal worden aangeboden, kan nog niet worden aangegeven in hoeverre de aldus beschikbaar komende hoeveelhe den toereikend zullen zijn om de gehele muntslag van nieuwe rijksdaalders en guldens mogelijk te maken. Gelet op de percentages ingeleverde munten bij de recente intrekking van zilveren halve gul dens en kwartjes mag verwacht worden, dat de ontbrekende hoeveelheid zilver bin nen bescheiden grenzen zal blijven. Naar wij vernemen zal met ingang van de belastingaanslagen voor 1953 een wijzi ging worden ingevoerd. Tot nu toe kon de belastingplichtige, indien een van de aan gifte afwijkende aanslag werd opgelegd, bij de inspectie een verzoek tot motivering indienen. Dit belastingjaar zal bij afwijkende aan slagen een met redenen omklede overwe ging van deze afwijking bij de aanslag worden gevoegd. De inspecties zullen daartoe de beschikking krijgen over for mulieren waarop ruimte voor nadere toe lichting is opengelaten. Op deze wijze zal onnodig gecorrespondeer vermeden kun nen worden. Nadat in 1950 Schiermonnikoog als eer ste waddeneiland een waterleiding had ge kregen, volgde Woensdag het eiland Vlie land, dat met Ameland en Terschelling tot nu toe van waterleiding verstoken was. Dit was dus voor de eilandbewoners een heugelijke dag, maar ook de talrijke bad gasten, die ieder seizoen het eiland komen bezoeken verleden jaar waren er op een inwonertal van 672 niet mider dan 32.000 zullen deze verbetering met vreugde be groeten. Het hoofdleidingnet heeft een lengte van 2 km. Krachtens de bouwver ordening is iedere inwoner van het eiland verplicht zich op het net te doen aanslui ten. De Algemene Nederlandse Vereniging van Pharmacie heeft in Maastricht haar jaarcongres gehouden. De voorzitter, de heer J. C. Hupperets uit Weert, besprak in zijn openingsrede hpt wetsontwerp op de geneesmiddelenvoorziening. Hij meen de, dat bij deze behandeling wederom ge bleken is hoe weinig begrip men heeft van de taak en dé arbeid van de apotheker, omdat men de principiële basis mist, waarvan bij de regeling der geneesmidde lenvoorziening moet worden uitgegaan, n.l. de aard der verzorging, de noodzakelijke deskundigheid en de verantwoordelijkheid der betrokkenen. De heer Hupperets hoopte dat alle apothekers als één man gaan staan achter het hoofdbestuur, opdat ten aanzien van de geneesmiddelenvoor ziening alsnog met hun wensen wat meer rekening wordt gehouden. Besproken is voorts het besluit van de Koninklijke Nederlandse MaatschapDij ter Bevordering der Pharmacie om in afwach ting van een definitieve pensioenregeling de apothekers-assistenten alvast een oude dagsvoorziening te bezorgen. Iedere apo theker zal dan voor elke bij hem werken de assistent aan het K.N.M.P. een bepaald bedrag moeten betalen, zodat zoodoende voor de betrokkene een redelijke ouder domsvoorziening kan worden gewaar borgd. De hoogte van deze uitkering zou telkens per jaar worden bezien. De vijf overgebleven opvarenden van het jacht Edith, dat met de Pinksterdagen op de Maasvlakte in nood kwam en later naar de berghaven te Hoek van Holland werd gesleept ter reparatie, zijn door de politie van boord gehaald en ter beschikking van de vreemdelingendienst gesteld. De toestand aan boord was bijna hopeloos geworden. De opvarenden waren inmiddels wel tot de overtuiging geko men, dat een poging om met het vaartuig naar Spanje te zeilen vrijwel gelijk zou staan met zelfmoord. Het jacht ligt nu bij de rivierpolitie in Rotterdam gemeerd. 58. Joris bracht enkele benauwde ogen blikken in de armen van de handvis door. Maar eindelijk zag hij kans zich uit de omhelzingen van het dier te bevrijden en de overkant van de vijver te bereiken. „Oef!", hijgde hij, het water uit zijn hoed gietend, „dat was op het kantje! Luctor et emergo, zoals wij latinisten zeggen!" Meteen zette hij het op een lopen en pas, toen hij zeker wist, dat niemand hem meer volgde, bleef hij staan om weer wat op adem te komen. „Foei", mompelde hij, „wat ben ik nog nat! Ik hoop, dat mijn horloge geen waierschade heeft.drom mels, waar IS mijn horloge?! En waar is het geld, dat ik met mijn lucratieve vis handel heb verdiend??!!" Verbluft keerde hij zijn zakken binnenste-buiten.maar van horloge en bankbiljetten geen spoorJ Had hij bij de vijver gestaan, dan zou hij met één oogopslag de oorzaak van deze ge heimzinnige verdwijning hebben gezien. Daar toch wees Panda juist verbaasd naar de handvis, die weer op zijn rotsje had plaats genomen. „Kijk eens!", riep hij, ,,de handvis heeft een hele stapel bankbiljetten en bovendien nog een horloge!" Waar zou hij dat alles vandaan hebben gehaald?! Overeenkomstig de toezegging van de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting is de taxatie van de herstelbare schade aan gebouwd onroerend goed in het rampgebied van Noord-Brabant, voor zover het de privaat-rechtelijke sector betreft, op 1 Juni 1953 gereed gekomen. Er zijn bij de rampschadebureaux aldaar in totaal 5400 aangiften van schade aan ge bouwen ontvangen. Hiervan zijn er 569 ge taxeerd op een herstelbedrag van minder dan f 50, in 3666 gevallen werd het herstel getaxeerd op een bedrag van f 50 tot f 1000, in 847 gevallen was de taxatie tussen f 1000 en f 3000 en in 318 gevallen was de schade groter dan f 3000. De totaal getaxeerde bedragen in de vier hierboven genoemde rubrieken zijn respec tievelijk f9625,32. f 1.294.080,44. f 1.435.471,73 en f2.125.543,05, totaal f4.864,720,54. Van al de schadegevallen zijn mededelin gen aan belanghebbenden gezonden. Van de 4831 gedupeerden van gevallen boven f 50 die werden opgeroepen op een „zitdag" te verschijnen, zijn 827 niet verschenen; 3506 belanghebbenden verklaarden zich accoord met het vastgestelde schadebedrag, 398 gin gen niet accoord. In de rubriek van f 50 tot f 1000 ging 92 percent accoord met de taxatie; in de rubriek f 1000 Itot f 3000 90 percent en in de rubriek boven f 3000 78 percent. Als verwoest zijn aangegeven 234 panden, waaromtrent alle belanghebbenden mede deling hebben ontvangen. ADVERTENTIE met wollen boord en manchetten nu ook in grote maten. Kindermaten Herenmaten vanaf., 5.75 vanaf., ƒ13. v-iiV Gen. Cronjéstr. 40-44, Tel. 15438, Ilaarl. De officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam heeft tegen de vertegen woordiger van een technische uitgeverij te Haarlem, H. O. uit Amsterdam, wegens verduistering in dienstbetrekking van ruim f 11.000 en een bromfiets, 12 maan den gevangenisstraf, waarvan 8 voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de reclas sering geëist. De verdachte, die een blanco strafregis ter had, erkende de feiten en gaf als ver klaring voor de in de periode 1947-1953 gepleegde verduistering dat hij had ge speeld om grote bedragen. De bromfiets eigendom van de zaak, had hij als onder pand voor een lening gegeven. Op 7 Fe bruari was O. gevlucht, maar had zich op 12 Februari bij de politie gemeld. De directeur van de uitgeverij verklaar de, dat O. een buitengewoon goed verte genwoordiger is. De raadsman, mr. J. H. Polenaar, ver klaarde eveneens dat zijn cliënt een goed vertegenwoordiger is die een jaaromzet van f 150.000 bereikt. Het betreurde het, dat de directie de klanten niet had ver zocht geen betalingen aan O. te doen. De rechtbank zal op 17 Juni uitspraak doen. 3 Veldslag. Een ernstige botsing tussen neo fascisten en de politie heeft Woensdag avond het centrum van Napels in een slagveld herschapen. Ongeveer 65 per sonen, onder wie tien politiemannen liepen verwondingen op. De ongeregeld heden ontstonden, .toen de politie tracht te tienduizend leden van de neo-fascis- tische „sociale beweging" te versprei den, die, na het luisteren naar verkie zingstoespraken van enigen van hun leiders, zonder toestemming der autori teiten een optocht hadden gevormd. De betogers wierpen een barricade op, van waar zij begonnen de politie, toevallige voorbijgangers en de auto's, welke niet verder konden rijden, met stenen te be kogelen. Foto. De „Chicago Tribune" heeft Donder dag op de voorpagina een grote foto in kleuren van de Britse kroning afge drukt. Op de foto ziet men het staatsie rijtuig, dat de Mall in draait. De foto werd per vliegtuig van Londen naar Chicago gebracht, waar lithografen van het blad er in zes uur een cliché van maakten, een werk dat normaal onge veer twee weken vergt. Ziek. De leider van de Russische delegatie bij de UNO, Andrei Wysjinski, is met de „Queen Elizabeth" uit New York naar de Sovjet-Unie vertrokken, omdat, naar hij aan de pers meedeelde, zijn vrouw ernstig ziek is. Opgeborgen. Een Oostenrijker, een zekere Karl Klobuzcnik, die in de gevangenis van Wenen zat wegens een klein mis drijf, ontving enige tijd geleden een brief van zijn vrouw, waarin zij hem meedeelde, dat zij van een ander hield. Prompt heeft Klobucznik toen een hele serie bekentenissen afgelegd en de po litie meegedeeld, dat hij het hoofd was van een bende autodieven, waartoe ook zijn vrouw behoorde. De ontrouwe echt genote en vijf bendeleden verblijven nu ook in de Weense gevangenis en de be drogen echtgenoot is opgetogen, ondanks het feit dat zijn straftijd met enige jaren verlengd zal worden als gevolg van zijn bekentenissen, dat ook zijn echtgenote nu „veilig" opgeborgen is. Breuk. De regering van de kleine staat in de Pyreneeën Andorra, die onder ge zamenlijke souvereiniteit van Spanje en Frankrijk staat, heeft dezer dagen alle betrekkingen met de Franse resi dent verbroken. Deze maatregel werd genomen nadat de resident drie dagen geleden bepaalde, dat ingezetenen van Frankrijk, die Andorra wilden bezoe ken, in het bezit moesten zijn van een pas en een visum, dat 1000 francs kost. Hierdoor wordt een van de belangrijk ste bronnen van inkomsten van Andor ra, de Franse toeristen, ernstig bedreigd. Overtuigd. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft Woensdag in een besloten zitting van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van de Amerikaanse senaat medegedeeld te menen premier Nehroe van India te hebben overtuigd van de welgemeendheid van het Ame rikaanse streven, om bij de bestands besprekingen te Panmoendjom een zo rechtvaardig mogelijke oplossing voor het vraagstuk van de terugzending der krijgsgevangenen te verkrijgen. „Neh roe was aanvankelijk niet zozeer van die welgemeendheid overtuigd", aldus een mededeling van de voorzitter der commissie, senator Wiley. Resolutie. De Amerikaanse Senaat heeft Woensdag met algemene stemmen een verklaring goedgekeurd, luidend: „Het Amerikaanse Congres is van mening dat de Chinees-communistische regering niet als vertegenwoordigster van het Chinese volk in de UNO moet worden toegelaten". Deze verklaring is veel ge matigder dan de aanvankelijk opgestel de, die de Senaat evenwel op verzoek van president Eisenhower door de bo venstaande heeft vervangen. Papagaai. De papagaai „Jerry" heeft 20.000 dollar geërfd van zijn eigenaar, Luther Sawyer, die onlangs op 82-jarige leeftijdte Cambridge (Massachusetts, V. S.) is overleden. Een zuster van de overledene verklaarde dat zij, hoewel „niet geheel tevreden" met deze schik king, de laatste wens van haar broer zal respecteren. Afscheid. Te Parijs is Donderdag officieel medegedeeld, dat de huidige opperbe velhebber der NAVO-strijdkrachten in Europa, generaal Ridgway, het opper bevel op 13 Juli zal overdragen aan generaal Gruenther, thans chef van de NAVO-staf. Generaal Ridgway begint acht dezer met het brengen van af scheidsbezoeken aan de hoofdsteden der NAVO-Staten. Zijn eerste bezoek, op 8 Juni, geldt Ankara. De volgende dag wordt Athene bezocht en de daarop vol gende Rome. Ridgway heeft reeds af scheidsbezoeken gebracht aan Canada en IJsland. ADVERTENTIE Crème en olie HET heeft bij verschillende oudheidkun dige opgravingen de aandacht getrok ken, dat aan het einde van de bronstijd reeds direct het staal verschenen is (naast kleine voorwerpen van smeedijzer)ter wijl men toch eerst een periode zou ver kool gelegenheid zich in de oppervlakte- lagen van het ijzer te verbinden en deze verbinding vormt tezamen met het onaan getaste ijzer een mengsel dat we staal noemen. Snel afgekoeld, krijgt dit staal een grote hardheid, doch het wordt tevens wachten, waarin 't ijzer de boventoon voert. bros. Om dit nadeel weg te werken, dient Tot in de 18de eeuw nog ver onderstelde men dat geringe hoeveelheden zwavelverbin- dingen nodig waren om het ruwe ijzer in staal om te zet ten. Totdat de Zweed Berg- mann bewees, dat het niet de zwavel doch de koolstof is, die het staal zijn eigenschappen geeft. Eerst vanaf die tijd dateert de we tenschappelijke metallurgie, die de presta ties van ons tijdperk mogelijk heeft ge maakt. Het is dus niet zo vreemd dat men aan vankelijk de oude culturen, die met de chemische eigenschappen van het staal niet bekend waren, het vervaardigen van staal meende te kunnen ontzeggen. Maar even weinig bevreemdend is het, dat die oude culturen ondanks hun gebrek aan chemische kennis, er in slaagden het staal eerder te vervaardigen dan het gietijzer. De vorige maal hebben we ontdekt hoe het smeedijzer ontstond, Welnu, als dit smeedijzer in een houtskoolvuur wordt verhit en nogmaals gesmeed, en dit proces herhaalt zich enige malen, dan krijgt de 1 (Nadruk verboden) H. PéTILLON. het opnieuw verhit te worden, doch thans op minder hoge temperaturen. Al deze handelingeh wer den door de smeden der oudheid door ervaring verkre gen en aldus ontstonden uit het smeedijzer de stalen dolken en zwaarden die hoe kan het anders aan de ijzeren ge bruiksvoorwerpen blijken te zijn vooraf gegaan. Na het staal kwam het gietijzer, maar we zouden ons toch deerlijk vergis sen, wanneer we veronderstelden, dat dit werkelijk zuiver ijzer is geweest. Volslagen zuiver ijzer, d.w.z. met een gehalte van 99,9 procent, is pas in de laatste tijd be reid kunnen worden, en dit metaal blijkt geheel andere eigenschappen te bezitten dan we aanvankelijk dachten. We zullen daar te zijner tijd nog wel eens op terug komen. We willen het nu eerst hebben over ijs, met behulp waarvan we.... vuur willen maken. Daarover morgen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2