De toneelspeler en de Academie Visserij -varia Algemene Nederlandse Drogisten- bond volgende week zestig jaar Kort en bondigj Waren infiltranten afgedreven patrouille? Koningin opende groothandelsgebouw IJmuiden „De Plankeniers" met een „matrozen grap' Castricum DONDERDAG 4 JUNI 1953 Principiële opmerking naar aanleiding van het openbaar eindexamen ENGELAND IJSLAND Het incident bij Fakfak Indonesische beschuldiging aan Nederlands adres Rotterdammers hoorden weer de stoomfluit van de Statendam Padvindersband heeft nieuwe band-hopman Wet van 1865 op het ogenblik nog bindend Hoofdprijzen Staatsloterij Pseudo-vogelpest in Posterholt De veiling van Woensdag Scheepvaart Gelukkig was de belangstelling voor de herhaling van het openbaar eindexamen van de Toneelschool in de Haarlemse schouwburg Dinsdagavond zo groot, dat di recteur W. Ph. Pos het gerechtvaardigd acht in de toekomst met het geven van deze voorstellingen door de zojuist afgestu deerden in de toekomst door te gaan. Het optreden van de beide geslaagde Candida ten Lies Franken en Coen Flink had over het algemeen bijzonder veel succes. Voor de pauze wekten zij een weldadige hilari teit met de grote liefdesscène, die haast van Shakespeare had kunnen zijn, uit „Je kunt het nooit weten" van Shaw en daarna werd de complete éénacter „De Beer" van Tsje- chof een nieuw hoogtepunt. Dit laatste was overigens in hoofdzaak te danken aan de uitzonderlijk komische kracht van deze Russische vaudeville uit 1888, die de schrij ver zoveel geld opbracht, dat hij voor zich zelf de titel in „De Melkkoe" veranderde! In plaats van de Zaterdag in Amsterdam vertoonde scène uit „Jan Klaasz of de ge waande dienstmaagt" van Asselijn stond thans de amusante vrijage van de fiere held van Agincourt met de Franse konings dochter Catherine uit het vijfde bedrijf van het historisch spel „Hendrik V" van Wil liam Shakespeare op het programma, in gestudeerd onder leiding van Johan Fiolet, waarin Coen Flink bewees de lessen van Hamlet aan de toneelspelers voortreffelijk ter harte te hebben genomen. De woorden trippelden tenminste verheugend speels en met zwierige overtuigingskracht uit zijn mond. Het is heel moeilijk te voorspellen in welke richting zijn veelzijdig talent de lage registers van zijn stem zijn trou wens nog onvoldoende gevormd zich ontwikkelen zal, maar er bestaat alle reden om aan te nemen, dat hem een goede toe komst te wachten staat. Zijn afstamming uit glorieuze acteursgeslachten doet het beste hopen. Lies Franken liet zich van haar voor deligste zijde zien in de gedeelten uit het répertoire, waarin haar intelligentie kleur en diepte aan de gebezigde argumenten kon geven. Speciaal voor het moderne blijspel kan zij een belangrijke aanwinst gaan be tekenen. Het zwakste deel van haar overi gens innemende verschijning is haar plas tiek en het lijkt mij dan ook uiterst ge wenst haar te adviseren aan dit onderdeel van de toneelspeelkunst veel meer aan dacht te besteden. Zij zou de eerste actrice niet zijn, die juist door deze tekortkoming steeds net niet brillant is. Breuk in het vak En dit brengt mij op de principiële pun ten, die ik in mijn vorige beschouwing be loofde te zullen behandelen. Het betreft hier in de eerste plaats een moeilijk pro bleem. De Toneelschool is er om krachten op te leiden, die onmiddellijk een (zij het aanvankelijk doorgaans bescheiden) plaats bij de huidige gezelschappen kunnen in nemen. De daar gehuldigde speeltrant vindt dus zijn weerslag in de scholing, het geen nog versterkt wordt doordat de prac- tische lessen door vrijwel dagelijks werk zame acteurs en actrices gegeven worden. Maar helaas is veel van het répertoire uit de laatste tientallen jaren allerminst be rekend op grote toneelspeelkunst. Wat ik vrees, is een breuk in de edelste tradities van het vak. Zolang wij het moeten stellen met gezellige salonstukken of nabloeiers van het naturalisme, zolang zijn de nieuwe generaties gemakkelijk tegen hun taak op gewassen. Maar wat zal er gebeuren als er ooit weer echte tragedies of zuivere blij spelen worden geschreven? En zullen ze ooit worden geschreven, als er geen ver- c Wat nu. IJsland heeft een order va.n meer dan f 1.500.000 voor het bouwen vain een trawler bij de Goole Shipbuilding and Repairing Co. Ltd. geannuleerd, omdat de besprekingen over het geschil met Enge land op het dode punt zouden zijn geko men. Een woordvoerder van de IJslandse regering moet aan de werf verklaard heb ben: „We vinden uw werk goed. We gaan accoord met uw prijs, maar we plaatsen de order niet, vanwege het geschil". Hierdoor wordt de zaak evenwel verkeerd voorge steld, want in feite heeft IJsland, nu het geen vis in Engeland aan de markt kan brengen, geen contact geld om een in Enge land gebouwd schip te betalen. Om de vis ergens anders aan te voeren, in Spanje bij voorbeeld, moeten de IJslanders goede ren betrekken uit het land waar ze met dé schepen aan de markt komen. Spanje heeft aangeboden trawlers voor IJsland te bouwen, maar tot dusverre heeft men hiervoor bedankt. Weg brieven. Een postzak, die van het British Railways stoomschip „Princéss Victoria" op 31 Januari te water was ge raakt, werd verleden week in Fleetwood aan laind gebraoht door de trawler „Dun- net". De zak werd opgepikt 30 mijl ten Zuiden van de plek, waar hij overboord gegaan was. Vele brieven waren na vijf tien weken in het water te hebben geie- gen, totaal vergaan. Oprecht. In een brief aan de IJslandse krant „Althydubladid" heeft een IJslandse visser er zijn verwondering over uitgespro ken dat zijn landgenoten met trawlers bin nen de territoriale wateren vissen. „Bijna de helft van de trawlvloot van IJsland" viste min of meer binnen deze wateren, sommige kwamen er zelfs in het geheel niet buiten en één ervan bedekte zelfs zijn naam en nummer, zoals de ergste zeerovers uit vroeger dagen plachten te doen. Er waren echter geen inspectie-schepen in de buurt, maar een Engelse trawler heeft een aantal foto's er van gemaakt. Het blad zegt in antwoord op deze brief onder meer: „Hoe kunnen we van buitenlandse traw lers verwachten dat ze zich aan de IJs landse bepalingen houden, als onze eigen schepen het al niet doen?" Een andere IJslandse courant, de „Morgunbladid", heeft na een interview met de heer Peter Sigurdsson geschreven dat de IJslandse visserij inspectie geen bijzondere gevallen van overtredingen door IJslandse trawlers had geconstateerd. De krant zelf geeft hierop, als commentaar, dat de schippers van deze trawlers strenger dan ooit ge straft moeten worden, juist nu IJsland over deze kwestie met Engeland in con flict gewikkeld is. tolkers zijn, die daar mede toe inspireren? Enkele voorbeelden mogen mijn sombere gevoelens, die hun schaduwen over een kostelijke avond wierpen, hier illustreren. Wat zag men, toen het doek voor de eerste keer open ging? Een vrouw met haar rug naar het publiek en een man met een van haar afgewend gelaat, die op deze wijze een conversatie voerden, waarin al spoedig het radiowoord „bevobbeld" te beluisteren was. Nu ja, zal men zeggen, het was een stuk van Ibsen en dat vraagt daarom. Psy chologisch is deze opstelling volkomen ver antwoord. Ik geef dit volledig toe, maar ik moet er toch aan herinneren, dat met Ib sen de ellende van de al spoedig tot co- pieerlust des dagelijksen levens ontaarde „natuurlijkheid" begon, zo onnavolgbaar gehekeld door James Thurber in zijn bou tade over het stuivertje wisselen met stoe len om althans een schijn van actie te sug gereren en over het ruggelings gedane hu welijksaanzoek. Dat de tekst soms nauwe lijks verstaanbaar klonk in deze scène, is mede een gevolg van een opvatting die ont leding van innerlijke motieven belangrijker acht dan karakteristieke expressie van ertioties. Buitenspel-positie In het te Haarlem niet vertoonde tafreel uit een klucht van Asselijn bleek duidelijk hoezeer men bezig is de kunst van de ware comediant te verleren. Er werd met het hoofd gespeeld, maar niet met de benen. Maar in een dergelijk blijspel komt het er voor alles op aan, dat de spelers een dui delijke positie innemen en wel in de let- terlijkste zin van het woord. Laat men er toch aan denken, dat er niet alleen met hart en ziel, maar evenzeer met lichaam en ziel gespeeld moet worden, opdat da houding niet logenstrafte wat de mond beweert! Het toneel kan, geloof ik, alleen maar bloeien bij de gratie van de waarlijk grote acteur, die in staat is een karakter volledig te ontplooien. Om dat te'worden, moet men jong de beheersing leren over het expansieve gebaar in harmonie met de evocatieve macht van het woord En ziet, op het eindexamen van de To neelschool waren de regels poëzie op de vingers van enkele handen te tellen. Het enige fragment uit het rijke oeuvre van Shakespeare was nota, bene een stuk oubol lig proza! Waar blijven op die manier de- jonge mensen, die moeten staan aangetre den als het gevleugelde woord van de dich ter zijn rechten op het toneel herneemt? Bijdragen leveren tot verduidelijking van argumenten kunnen ook mindere acteurs Intelligentie kan een prachtig hulpmiddel zijn, doch laat het cerebrale niet overheer sen en de Academie voor Dramatischë Kunst weer een echte Toneelschool worden. Of zouden de kortzichtigen dan toch ge lijk moeten krijgen, die beweren dat het theater de enige school is, waar men het vak kan léren? Maar ach, voor de onmid dellijke toekomst behoeven wij ons mis schien niet benauwd te maken. Het was in ieder gevat een opbeurend verschijnsel, dat' in „Detective Story" van Kingsley een op merkelijk goed figuur werd geslagen, om dat men naar fhijn gevoel in de eerst komende jaren op een herleving van het melodrama rekenen mag. En trouwens, mijn zorgelijke toon werd in hoofdzaak in gegeven door de behoefte de dingen weer eens bij -de naam te noemen. Want heus, ik heb het ook een heerlijke, avond -gevon den. DAVID KONING.- DJAKARTA (Aneta). Majoor Saleh Lahade-heeft Dinsdag namens het stafcom mando van het zevende territorium (Oost- Indonesië) verklaard, dat hij de Neder landse beschuldiging inzake infiltratie van Indonesiërs in West-Irian officieel kon tegenspreken. Hij deelde mee, dat het com mando op de Molukken gegevens omtrent het gebeurde heeft verzameld. Volgens deze gegevens was op 3 Mei een prauw met elf leden van de T.N.I., beho rende tot het 25ste regiment, onder leiding van sergeant Kalalo van het ten Zuiden van Ceram gelegen eiland Geser vertrok ken voor een patrouille naar de eilanden ten Zuidoosten vari Geser. Op 7 Mei werd de prauw, die toen op weg was naar Wa- tubela ten Oosten van Geser door een Zuid-equatoriale stroom meegevoerd, waar door het vaartuig uit de koers geraakte. Op elf Mei, aldus majoor Saleh, spoelde de prauw aan op de kust van Nieuw- Guinea, op ongeveer 20 kilometer ten Wes ten van Fakfak. De uit drie man bestaan de bemanning en de elf T.N.I.-leden waren inmiddels uitgeput van vermoeienis en honger en hadden op dat ogenblik dringend hulp nodig. Een eenheid van het Neder landse leger, die in het genoemde gebied was gestationneerd, gaf deze hulp echter niet, doch viel daarentegen de Indonesiërs aan, die deze aanval beantwoordden, al dus de lezing van majoor Saleh. Naar zijn mening waren er waarschijnlijk doden ge vallen onder de T.N.I.-groep, terwijl ver moedelijk ook enkele Indonesiërs waren gevangen genomen en andere misschien in de bossen gevlucht. „Dit is de ware toedracht van de zaak", zo zeide majoor Saleh, die hieraan toevoeg de, dat via de centrale regering bij de Ne derlandse regering scherp zal worden ge protesteerd tegen de aanval op de T.N.I.- groep. Voorts zal geëist worden, dat zowel de overlevenden als de doden zullen wor den uitgeleverd en hun wapens en de prauw zullen worden teruggegeven. Ma joor Pietersz zal dezer dagen naar Djakar ta gaan om rapport uit te brengen aan de centrale regering. Majoor Saleh verklaarde voorts, dat in April van dit jaar 46 Indonesiërs, afkom stig van het eiland Gede dat deel uitmaakt van het Indonesische grondgebied, die naar het tot Nederlands gebied behorende eiland Gao gingen om hun tuinen te bewerken, door de Nederlanders gevangen werden ge nomen. Drie hunner werden ter plaatse doodgeschoten, terwijl drie werden vrijge laten en de overige veertig naar Hollandia werden overgebracht op beschuldiging van infiltratie in Westelijk Nieuw-Guinea, al dus de verklaring van majoor Saleh. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag t.e worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Met een druk op de bij een maquette aangebrachte knop stelde Koningin Juliana Woensdag de stoomfluit in werking van het in de Meidagen van 1940 uitgebrande stoomschip „Statendam", welke fluit is op gesteld op het dak van het groothandelsge bouw te Rotterdam. Tevens gingen op het gebouw de Nederlandse en Rotterdamse vlag in top, geflankeerd door de vlaggen van vele landen, waarmee de groothandel in dit gebouw betrekkingen onderhoudt en hoopt aan te knopen. Dit betekende dat het groothandelsge bouw, het eerste Europese collectieve tehuis voor de groothandel, officieel was geopend. De Koningin was aan de grens van de gemeente nabij het viaduct te Overschie welkom geheten door de loco-burgemeester van Rotterdam, wethouder J. van Tilburg, die de burgemeester wegens ziekte verving, en door mr. K. P. van der Mandele, kamer heer in buitengewone dienst. In het groothandelsgebouw werd de Koningin begroet door de Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, mr. L. A. Kesper en de heren A. H. Veg- ter, voorzitter van de raad van beheer, F. Pot Jr., plaatsvervangend, voorzitter en mr. W. F. Lichtenauer, secretaris. Verder waren aanwezig de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte, en de staatssecretaris Van Economi sche Zaken, dr. 'G N. J. Veldkamp, de pre sident-directeur en de directeur van de Herstelbank. Nadat de voorzitter van de raad van beheer een korte toespraak had gehouden, opende de Koningin officieel het groothandelsgebouw, waarna een rondgang door het gebouw volgde. i Dinsdagavond kwamen vele leidsters en leiders .uit het district Haarlem van de ver eniging „De Nederlandse Padvinders" in de Wethouder Westerveldschool in de Overtonstpaat bijeen om getuige te zijn van de installatie van de heer J. J. den Doelder tot bandhopman-instructeur van de „N.P.V.-districtsband Haarlem". De in stallatie werd verricht door oubaas 'D. Renzenbrink in tegenwoordigheid van de waarnemend districtscommissaris, hopman P. J. Middelhoven. De voorzitter van dè oudercommissie, de heer J. de Droog, verheugde Zich er in zijn welkomstwoord over, dat thans met de heropbouw van de band een goede voortgang wordt gemaakt. Vervolgens sloegen en bliezen de tien tallen bandleden onder leiding van vaan drig Piet van Arrtste! enige marsen, waar mede de installatieplechtigheid werd ge- eindigd. Op de weg die de Zuidhollandse stadjes Voorburg en Leidschendam verbindt tracht men er de voorbijgangers van te overtuigen dat Voorburg slechts één huis breed is. Twee borden, geplaatst op een afstand van enkele meters, kondigen duidelijk aan waar men zich thans bevindt. Zou Voorburg een „voorstad" zijn van Leidschendam, of isr het omgekeerd? Volgende week Dinsdag, 9 Juni dus, zal het zestig jaar geleden zijn, dat de (Algemene) Nederlandse Drogistenbond werd opgericht en ter gelegenheid van deze heugelijke gebeurtenis vertelde de huidige voorzitter van de bond, de heer M. Grevestuk uit Scheveningen, enkele belangwekkende feiten uit de roemruchte geschiedenis van deze organisatie van drogisten. Hij ging daarbij diep in op de vraag hoe de tekst van het wetsontwerp op de geneesmiddelenvoorziening nu eigenlijk wel moest luiden. Dit wetsontwerp zit de drogisten namelijk in hoge mate dwars. Immers wanneer de regering haar plannen ten aanzien van apothekers en drogisten doorvoert dan zal het voor de laatsten bijzonder moeilijk worden het hoofd boven water te houden. Hins Nesna heeft zijn blijspel „Daar was laatst een meisje loos" zelf aangeduid als „Een matrozehgrap" en beter had hij dit stuk werkelijk niet kunnen kwalificeren. Hët is immers een va.n de vèlë leutige nie mendalletjes, die niet' meer pretenderen te geven dan een vrolijke en onbezorgde avond welke bedoeling werd nagestreefd door een oud stramien van enige fleurige nevenpatronen te voorzien. Als resultaat verkreeg hij de historie van een scheeps kapitein, die, door een misverstand bij de correspondentie met een lieftallige dochter van een vuurtorer.wacnter, tegen wil en dank tot haar verloofde wordt gebomtoar- weera. Deze dwaling werd door twee ma trozen, die zich overigens een bijzonder amicale spreektoon tegenover hun meer dere magen veroorloven, danig in de hand gewerkt en zij moeten er dan ook eerst de wrange vruchten van plukken. Want de kapitein heeft natuurlijk al een verloofde, die met deze gang van zaken geen genoe gen wenst te nemen en prompt haar oude rechten komt verdedigen. Gelukkig slagen de ha.ndiige Jannen er in de slungel van een scheepskok als de zondebok aan te wij zen, zodat hetgeen nadere uitleg meer vereist om te weten, dat het doek zich aan het einde over enige kussende paartjes sluit. De Oud-Katholieke toneelvereniging „De Plankeniers" te IJmuiden heeft er slag van een dergelijke grap aannemelijk te ma ken en zij leverde hiervan Dinsdag en Woensdag in het Thalia Theater opnieuw het overtuigende bewijs. Toen het scherm aan het begin een alleraardigst décor ont hulde. met een fraai havengezicht op de achtergrond, was het pleit bij het publiek on,middellijk gewonnen. Het was de spelers verder wel toevetrouwd er voor te zorgen, dat deze goedé stemming de volle zaal d>e gehele avond niet meer verliet. De regisseur, de heer F. A. J. Hunsche, had dit keer ook eens een speelrol voor zijn rekening genomen, waarbij hij de kan® niet liet voorbijgaan van de oude vuurtorenwachter een markant type te maken. Verder zagen wij een jolig matro- zenduo van E. Gravemaker en J. Wijker, een sympathieke kapitein van W. Bunte en een vermakelijk gespeelde sukkelaar- scheepskok van P. Ham. Bij de dames ga ven mej. G. Zwart en mej. A. Plug als Trinette en Marianne de twee rivalen het gewenste onschuldige en hautaine voorko men. Mevrouw A. van Kleef-Visser was een struise Marie en mevrouw A. Wijker- Van Pel een guitige Christine. Het publiek heeft zich met deze zotternij opperbest vermaakt. Wanneer men de toeschouwers naar hun oordeel had gevraagd,'zouden zij ongetwijfeld evenals Daantje de matroos „Peultjes!" hebben gezegd. JAN VAN DAM BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawler: een trawler met f 34.000. Loggers: HD 79 f 10.300; RO 2 f3900; KW 57 f5080. Kotters: WI 67 f5240; IJM 229 f3880; IJM 226 f290; IJM 227 f270; IJM 213 f32. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 3 op 4 Juni KW 3, 8; 5, 15; 6, 1; 14. 2; 47, 33; 140, 10; 22, 1; 45, 1; 2, 1; 73, 20; 138, 14; 147, 6; 54, 3; 127, 56; 175, 36; 18, 2; 38, 2; 48, 60; 67, 2; 83, 7; 86, 2; 144, 2; 20, 3; 29, 80; 32, 2; 39, 25; 49, 4; 78, 1; 15, 1; 42, 2; 43, 25; 97, 8; 50, 11; 173, 36; 151, 17; 167, 5; 129, 45; 161, 12; 163, 3; 168, 2; 19. 5; 170, 1; 16, 40; IJM 75, 60; IJM 74. 28; IJM 283. 1. De gemiddelde vangsten waren: Vlaar dingen 6, Scheveningen 10, Katwijk 17. Er wordt thans gevist op 56 gr. N.B. De schepen met de goede vangsten bevinden zich veer tig mijl Noordelijker dan de andere loggers. Aanleiding tot de oprichting van de bond. in 1893 was de ministeriële beschik king van 19 October tot wijziging van de wet van "1865, waardoor dè positie van de drogisten -ernstig werd bedreigd. Door ver andering van lijst C, die bij deze wet be hoorde, werd het de „niet-apotheker" vrij wel verboden zich rnet enig geneesmi '-'el te bemoeien, hetgeen, aldus de voorzitter, een ernstige bedreiging vormde voor dé bestaansmogelijkheden van de drogist. Eén landelijke organisatie werd toen dringend noodzakelijk en in 1893 werd ih een weekblad voor drogisten een oproep geplaatst tot alle vakgenoten. Hieraan werd echter geen gevolg gegeven en ver volgens verscheen er nog een oproep, die ondertekend was door elf personen. Geen van hen wist echter van deze onderteke ning iets af, want de redactie van het blad had de namen genomen van hen die wel eehs met, de redactie correspbrideerderi. Uit verschillende steden kwamen'" de be langstellenden naar de vergadering in Rot terdam en na langdurige besprekingen ont stond uit de reeds beslaande plaatselijke bond van winkeliers in drogisterijen en chemicaliën in Amsterdam de „Nederlandse Drogistenbond", die zich vooral de eerste jaren vrijwel alleen bezighield met de orga nisatie van vakcursussen op beperkte schaal. Sinds 1912 nam het bestuur onder voor zitterschap van de heer Volkert Swier de opvoering van de vakbekwaamheid ter hand. Toen begon men pas te spreken van een gereglementeerde, opleiding en het af nemen van examens. Het aantal cursussen heeft zich steeds uitgebreid, het vakonder wijs van de bond werd na de liquidatie tij - Vierde klasse zestiende lijst (ongecorrigeerd) ƒ50.000 18522 f 1.500 J6165 1.000 3389 5811 11083 11483 11616 17834 1.8346 19742 400 2744 4353 45<w 4890 6565 8557 10238 11395 18502 1S549 21324 21346 21467 200 1356 2938 3023 3185 3383 3691 3715 8315 8561 8824 8893 9218 9426 9584 9846 10194 10936 11163 11218 11226 11345 11424 12126 12154 13963 14464 14648 14695 14912 15278 15533 15700 16102 17163 17866 19383 19661 20043 VISSERIJBERÏCHTEN UIT ZEE 's GRAVENHAGE. 4 Juni. SCH 200, 10 k.; SCH 245, 4 k.; SCH 254, 32 k.; SCH 341, 5 k.; SCH 342, 2 k.; SCH 402, 110 miil afge legd; SCH 56. 20 k.; SCH 159. 7 k.; SCH 263, 11 k.; SCH 105, 5 k. n. huis; SCH 339, 11 k.; SCH 23, 40 k. nog 15 netten; SCH 53. 45 k.: SCH 332, 34 k.: SCH 39 nog 120 mijl; SCH 201, 25 k.; SCH 264, 4 k.; SCH 77, 3 k.; SCH 181, 1 k.; SCH 199, 4 k.; SCH 32, 10 k.; SCH 40, 16 k.; SCH 48, 3 k.; SCH 49, 45 k.; SCH 99. 0 k.; SCH 132, 9 k.; SCH 189, 7 k.; SCH 233, 6 k.; SCH 247, 0 k.: SCH 285. 1 k.; SCH 40. 5 k.: SCH 50, 3 k.: SCH 53. 0 k.; SCH 89, 0 k.; SCH 56, 7 k.; SCH 61, 11 k.; SCH 71, 8 k.: SCH 80, 11 k.: SCH 84. 0 k.: SCH 2, 17 k.; SCH 5, 135 mijl afgelegd; SCH 15. 5 k.; SCH 19, 36 k. n. huis: SCH 25, 32 k.; SCH 30, 0 k.; SCH 35, 5 k.; SCH 37, 29 k„- SCH 69, 0 k.; SCH 84. 0 k.; SCH 130, 0 k.; SCH 210. 0 k.; SCH 236, 3 k.; SCH 2*9, 7 k.: SCH 250. 16 k.: SCH 297. 14 k.: SCH 312, 0 k.: SCH 51, 5 k.: SCH 108, 45 k.: SCH .353, 14 k. n. huis; SCH 223, 1 k.; SCH 225, 30 k.; SCH 314, 2 k.; SCH 79, 150 miil afgelegd; SCH 141, 5 k.; SCH 186, 30 k.; SCH 361, 14 k.; SCH 7, 34 k.; SCH 95, 65 k.; SCH 46. 40 k.; SCH 50, 4 k.; SCH 63, 10 k.; SCH 64, 0 k.: SCH 73, 15 k.; SCH 81. 1 k.: SCH 89. 30 k.; SCH 97. 70 k.. nog 15 netten; SCH 103, 25 k.; SCH 160. 17 k.; SCH 180. 2 k.: SCH 242, 40 k.; SCH 275. 34. k.: SCH 124, 3 k.: SCH 72. 7 k.' SCH 6, 40 k. uit 40 netten: SCH 14. 60, k.; SCH 21, 50 k.: SCH 24. 65 k.; SCH 47, 30 k. nog 25 netten; SCH 110, 15 k.; SCH 121. 11 k.: SCH 302, 30 k. uit 30 netten; SCH 325, 120 miil afgelegd; SCH 3.33, 5 k.; SCH 132, 3 k. Binnen te Scheveningen: SCH 87, 84 kantjes van 3 schenen; SCH 4, 72 k. van 2 schepen; SCH 262. 80 k. van 2 scheoen; SCH 36, 91 k. van .3 schepen; SCH 20, 78 k. van 3 schenen: SCH 66, 118 k. van 9 schepen, SCH 399, 110 k. van 9 schepen. Op een kippenfokkerij te Posterholt is nwudo-vügelpest geconstateerd. Een hon derdtal kippen is op last van de inspecteur van de veeartsenij kundige dienst in de provincie Limburg vernietigd. dens de bezetting, overgenomen door de vakgroep en later omgezet in de stichting vakonderwijs voor drogisten. Gezonde bond Reeds een jaar na de oprichting .van de bond kreeg men de beschikking over een vakblad. -In 1894 namen de drogisten. K. van Eden en J. de Jong met de redactionele hulp van de heer.J. C. Peereboom.uit Haar lem het initiatief, tot het. uitgeven, van „Het Weekblad voor Drogisten", In 1903 besloot de algemene vergadering echter het week blad „De.Drogist" van Bronsema's drukke rij uit Enschede tot bondsblad te procla meren. Op 1 Juli 1953 bestaat dit blad vijf tig jaar. Met nog geen honderd leden begon de bond .en. het ledental groeide steeds tot het jaar 1909. Toen trad, namelijk een aantal drogisten met het diploma -apothekers assistent uit en richtte een eigen vereniging op. In 1925 werd tot een fusie besloten en men koos toen de naam „Algemene Neder landse Drogistenbond", die thans met dé ?eventjeix afdelingen, over het gehele land -bijna „1200. lédepJtelt,. fn, 1935 stjQhttèmeh een federatie met de confessionele bonden en sinds dien is de samenwerking uit stekend. Vele malen heeft de bond geprotesteerd tegen wetsontwerpen op geneesmiddelen- gebied, die aldus de.voófzitter steeds een bedreiging van de niet-apotheker vormden. Opnieuw is onlangs door de mi nister van Sociale Zaken een nieuw wets ontwerp ingediend, dat volgens de heer Grevestuk onder meer bepaalt, dat de dro gist zich bijna niet meer mag bemoeien met de geneesmiddelenvoorziening en de voor zitter verklaarde, dat dé bond steeds zal tcezien, dat het toch al zo beperkte terrein door dit wetsontwerp niet nog nauwer wordt afgebakend. De herdenking van het jubileum op Dins dag 9 Juni geschiedt met een algemene ledenvergadering in Amsterdam, waarna de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond,, de heer L. dè Groot, een causerie zal houden. In de middaguren, recipieert het bonds- bestuur in het Carlton-hótel te Amsterdam. Wanneer het weer meewerkt, dan kan de Tijd niet vér meer zijn of de eerste aardbeien van de koude grond worden in Castricum op de markt gebracht. Woensdag werden nog aardbeien aangevoerd uit de kas, die per doosje van 52 tot 75 cent noteerden. Spinazie raakt ook al 'weer op en de Kennemer tuin ders kregen voor deze groente van 9 tot 231/z cent per kg. De tijd van sla is weer aange broken en de notering1 bedroeg 5 a 6 cent per krop. Bospeen ging van de kar voor 3038 cent per 'bos en rabarber besomdc 18 cent. Bosuien konden voor 914 cent een koper vinden. Sjalotten deden 23 cent en bos- kroten 24 cent. BINNENLAND Het aantal aangegeven radiotoestellen in Nederland bedroeg op 1 Juni 1.784.166 tegen 1.776.965 op 1 Mei 1953. Op 1 Mei wa ren er 433.824 aangeslotenen op het rijks- radiodistributienet tegen 483.866 op 1 April Van 22 tot 25 Juni zal een aantal Oostenrijkse exporteurs en fabrikanten een bezoek aan Nederland brengen, teneinde besprekingen te voeren met Nederlandse collega's over de bevordering van de han delsbetrekkingen tussen Nederland en Oostenrijk. De tunnel onder de spoorweg Utrecht Arnhem bij het station Maarn zal nog dit jaar worden verbreed. Deze tunnel is zeer smal en staat bovendien niet recht op de weg, zodat het zicht daar zeer beperkt is. In de Staatscourant zijn opgenomen algemeen verbindendverklaringen van bepa lingen van de collectieve arbeidsovereen komst voor het grafisch bedrijf in Nederland, alsmede voor het administratief personeel in de grafische bedrijven' in Nederland. De politie te Delft heeft een inval ge daan in een clandestine speelgelegenheid ten huize van een slager. In de woonkamer zaten negen personen roulette te spelen. Roulettetafel en fiches benevens een bedrag van f 550 werden in beslag genomen. De bankhouder en zijn helper, die reeds vier keer wegens het geven van gelegenheid tot hazardspel waren gearresteerd, zijn af komstig uit Den Haag, de spelers, op een Belg na, uit Delft. Een van de spelers bleek reeds enige huizen en zijn zaak te hebben verspeeld. De Zweedse verenigingen ..Red de kin- déren" en „Hulp voor Holland" willen on geveer 60 kinderspeeltuinen in Noord- Brabant, Zuidholland, en Zeeland, die geheel of gedeeltelijk werden vernield tijdens de watersnoodramp, herstellen. De actie zal worden gefinancierd met geld, dat door „Hulp voor Holland" is bijeengebracht. HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het artsexamen lste gedeelte de heer R. M. Klep te Heem stede. Te Spaarndam zal op 5 en 6 Juni zowel des middags als des avonds een bazar in het Jeugdhuis gehouden worden ten bate van het Witte Kruis. Alblasserdijk, 3 v. Golf v. Mexico te Rotterdam. Aligenib, pass. 2 Madeira n. Antw. Aldabi, 2 100 m.-Z. Santos. Alhena, 3 te Santos. Amstelkroon, 4 Sydney verwacht. Appingedijk, 3 te Mobile. Aalsum, 14 v. Chicatting n. Aden. Aldabi, 3 Santos. Amstëlpark, 2 te Quebec. Amsteltoren, 2 te Bremen. Arundo, pass. 3 Ouessant n. Huil. Alamak, 3 te Bremen. Aagte-dijk, 2 510 m. N.NW. Fort Aleza. Aagtekerk, 2 dwars Port Soedan n. Suez. Adinda, 2 260 m. NO. Singapore. Alioth, 2 170 m. W. Kp. St. Vincent. Alphard, 2 150 m. W. Teneriffe. Annenkerk, 2 v. Hamburg n. Bremen. Arnedijk, 3 te Bremen. Bacchus, 3 v Bremen te Antwerpen. Bengkalis, 2 Kreta gepass. Bloemfontein, pass. 2 Kp. Blanco n. Teneriffe. Bosch fontein. 2 v. Aden n. Mombassa. Britsum, .9 Brisbane verwacht. Barendrecht, 3 165 m. W.NW. Alexandrië. Blommersdijk, 1 v. Boston n. Philadelphia. Bmtang, 3 nog te Kuwait. Cottica, 3 210 m. ZW. Ouessant. Caltex Pernis, 2 200 m. O.ZO. Malta. Ceronia, 2 200 m. Z. Mozambique. Duivendijk, 2 v. Carthagena n. Cristobal. De-lft, 2 400 m. W.NW. Finisterre. Eos, pass. 2 Kp. Vincent. Esso Amsterdam, 2 260 m. Z.ZW. Fayal. Etrema, 2 110 m'. O. Malta. Garoet, 3 Priok verwacht. Groote Beer, 3 te Quebec. Gaasterland, 2 te Rio Grande. Hector, pass. 2 Finisterre n, Algiers. Helicon, pass. 2 Finisterre n.' Madeira. Hilversum, 13-13 Ména al Ahmadi verw. Hecuba., 2 v. :Guanta n. Curasao. Heelsum,. 3 v. Bremen te Amsterdam. Helder, 2 v. Ciudad TrujilTo n. Barranquilla. Indrapoera, 2 v. Genua n- Port Said. Jagersfontein, 2 v. Antwerpen te Amsterdam. Joh. v. Oldenbarnevelt, 2 150 m. NW. Perim. Java, 3 Djeddah verwacht. Japara (KRL), 2 nog te Damman. Kota Agoeng, 2 v. Priok n; Rotterdam. Kota Inten, 3 te Marseille. Kedoe, 30 v. Rotterdam te Priok. Kertosono, 2 640 m. W. Flores. Lekkerkérk, pass. 2 Finisterre. Langkoeas, pass. 2 Perim. Laren berg, 9-10 v. La Mariel te Rotterdam verw. Laurenskerk, 2 v. Cochin té Bombay. Loosdreoht, 3 te Genua. Luttekerk, 3 140 m. Gavdo eil. Leuvekerk, 2 155 m. O.NO. Ras Fartak. Lissekerk, 2 nog te Khorramshar. Maasdam 2 170 m. Ot.Z. Sa.ble eil. Mataram, 2 v. Belawan n. Colombo. Meliskerk, 2 v. Kobe n. Hongkong. Merwede, 2 te Antwerpen. Mitra, 2 v. Vlaardingen te Rotterdam'. Modjokerto, 2t v.r Djeddah n. Suez. Molenkerk,- 2 v. Suez. n. Aden. Myonia, 1 v, Rastanura n. Beyrouth. Mirza, 3 v. Curagaó te' Stanlow. Markelo, '3 v. Karlshamn n. West Hartlepool. Madoera, -2 v. Soerabaja n. Makassar. Marken, 2 200 m. W. Scilly's. Mentor, 3 Izmiir verw. Noórdam, 2 580 m. W.ZW. Valentia. Nieuw Holland, 2 Torrestraat gepass. Omala, 2 v. Napels op rede Spezia. Ondina, 3 v. Spezia te Bombay. Oranje pass. 2 Algiers n. Port Said. Ootmarsurn, 2 v. New York n. De Havre. Oranjestad, 3 v. Aruba n. Pto Pilom. Oranjefontein, 2 v. Amsterdam te Durban. Orion, 2 dwars Wight. Overijsel, 3 680 m. O.ZO. Socotra. Papen drecht, 3 Port Said verwacht. Polydorus, 2 te Port Said. Poseid<5-n, v. New York te/Curagao. Poêlau Lautr pass. 3 Saban.g n.-Aden. Prins Alexander,.2 700 m. W.t.N. Valentia. Prins Fred. Hendrik, 2 t.ti.v. Orkaden. Prins Maurits, 2 100 m. W. Valentia. Prins Willem III, 2 400 m. O. Belle Isle. Ridderkerk, 2 v. Hamburg n. Rotterdam. Rijnkerk, 2 Aden verwacht. Ruys, 2 v. Singap-ore n. Penang. Réyniersz, 2 v. Belang n. Menado. Riouw, 2te Abadan. Rotula, 2 410 m. NO. Fayal. Scherpendrecht, 2 v. Paranagua n. Curasao. Sibajak, 1 680 m. ZW. Cook eil. Stad Alkmaar, 3 v. Montreal te Rotterdam. Straat. Banka, pass. 2 Zuidpunt Madagascar. Saparoëa, 3 te Antwerpen. Saroena, 3 v. Pladju te Balikpapan verw. Slamat, 3 17.30 u. Hoek v. Hall. verw. Sloterdijk, 3 19 u. v. Hamburg voor Hoek v. Holland verwacht. Stad Dordrecht, 2 v. Amsterdam n. Setubal. Sliedreeht, 9 Suez verwacht. Stad Arnhem, 2 370 m. W.t.Z. Lands End. Stad Vlaardingen, 2 250 m. W.t.Z. Valentia. Straat Makassar, 2 930 m. O.ZO. Rio de Janeiro Straat Soenda, 2 v. Kobe n. Hongkong. Sunetta, 2 60 m. N. Belawan. Tarakan, 2 te Genua. Teiresias, pass. 3 Saibang n. Penang. Tero, 2 Mozambique verw. Tibia, 3 v. Balikpapan te Pladju. Titus. 2 v. Antwerpen te Amsterdam. Tawali, 3 te Alexandrië. Tomini, pass. 2 Sabang n. Singapore. Talisse, 2 140 m. NO. Flores. Tankhaven III, 2 v. Penang n. Sungeigerong- Tasman, 4 v. Hongkong te Kobe verw. Tegelberg, 2 500 m. N.NO. Tristan da Cunha. Tjiluwah, 2 v. Makassar n. Balikpapan. Tjipanas, 2 v. Yokohama n. Yokkoitchi. Trompenberg, 2 165 m. W.ZW. Flores. Veendam, 3 v. Londen, 12.30 u. voor Hoek van Holland verwacht. Van Linschoten, 3 v. Amsterdam n. Antwerpen Willemstad, 12 v. Cristobal te Amsterdam. Willem Ruys, 2 Mimicoy gepass. n. Suez. Waal, 3 te Port au Princê. Winsum, 6-7 v. Vlissingen te Archangel verw. Wonosari, 4 v. Makassar te Soerabaja verw. Waikelo, 2 v. Belawan n. Priok. Wieldrecht, pass. 3 Jezirattamb. Woensdrecht, pass. 2 Oostp'. Kreta. Zuiderkruis, 2 750 m. Kp. Race. Zijpenberg. 6-7 Aden verw. Zeeland (SSM), 2 v. Kopenhagen n.' Newcastle KLEINE VAART Arak, pass. 3 Flambrohead. Arnoudspolder, 3 te Antwerpen. Batavier III, pass. 3 Kp. Espichel n. Cacablanca Birmingham, 2 v. Harlingen n. Goole. Barracuda, pass. 3 Holtenau. Binnenhaven, 3 Rouaan n. Casablanca. Coolhaven, 3 v. Limmerick n. Duinkerken. Capro,. 2 rede Falmouth met machineschade. Casablanca, 2 v. Tonnay Charente n. Bordeaux Dildgentia, 2 v. Oran n. Marseille. D'Ollard, pass. 3 Brunsibüttel n. Ronskar. Frejo, 2 v. Requejada n. Gent. Glashaven, verm. 4 v. Aalburg n. R'dam. Goote, verm. 3 v. Rouaan n. Duinkerken. Ha.gno. 2 v. Rotterdam te Dublin. Harold, 1 v. Brunsbüttelkoop n. Reykjavik. Hertel, verm. 3 v. Le Havre n. Antwerpen. Import, 2 v. Oporto n. Antwerpen. Java-, 2 v. Hamburg n. Grangemouth. Jokurma, 2 v. Londen te Antwerpen. Jongkind, verm. 3 v. Port Lyaütey n. R'dam. Jan Kreumer, verm. 2 v. Munksund n. Exeter. Jo, 3 v. Delfzijl n. Londen. Koningshaven, 3 v. Limmerick te Duinkerken. Marne, 2 v. Rotterda te Stockholm. Monica, 3 v. Belfast te Irvine. Maasym, verm. 3 v. Wasklot n. W. Hartlepool Mirfak, 3 te Antwerpen. Muphrid, 2 v. Karlshamn n. Rotterdam. Markab, 2 v. Dublin n. Manchester. MenJkar, verm. 4 v. Rouaan n. Casablanca. Merwehaven, pass. 2 Finisterre. Noord, pass. 2 Newarp. Noorderhaven, 2 te Norrkoping. Nassauhaven. verm. 6 v. Gothenburg n. R'dam. Palma, 1 v. Drogheda n. Gonfreville. Peter, 2 v. Gent te Stockholm. President Roosevelt, 2 v. Harlingen n. Rijeka. Rijnhaven, 1 v. Duinkerken te Casablanca. Spes, 2 v. Stralsund n. Norresundet. Saimbre, 2 v. Amsterdam te Parijs. Sian, 1 v. Lemmer te Moll. Si rips, 3 v. Londen n. Duinkerken. Swallow, pass. 3 Texel. Vindicat Atque Polit, 4 Lowestoft verw. Virgo, 2 v. Vlissingen n. Rotterdam. Vrouwepoldier, 2 v. Rotterdam te Lissabon. Wickenburgh, 2 te Rouaan. 'W>stla<ari. 2 V. Hamburg n. Rotterdam. Westpolder. 3 v. Rotterdam r. Onorto. Wiebold Bobmer, 3 Fedala verw. SLERPVAART Noordholland, 2 230 m.-.-W. Lands i:.d.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3