Van primitief spel tot een volwaardige (gemengde) sport ©rote Prijs van Nederland Het meisje uit Bois-Colombes Fa. B. ENGELENBERG .Clowntje Rick SPORT Korfbalbond bestaat vijftig jaar Nico Broekhuysen - 31 jaar praeses - nam het initiatief Jan Konings wint in klassieker van 250 km. Géoff Duke rijdt in Asser TT Courses te Duindigt ■WEEK! Henk Schijvenaar verlaat EDO Zwaluwen bedwongen de Rode Duivels: 1-0 OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Manometers luchtslang Korfbal Samenstelling van de HKB-juniorenploeg der K.N.A.C. Wielrennen Hofland derde in A'dam- Arnhem-A'dam-race Ronde van Haarlem-Noord in Sportweekprogramma Openingswedstrijden in Olympisch Stadion Waterpolo Grote overwinning van dames van DWR Biljarten Om de Nobelsbeker Motorsport Voor de kmdcren FEUILLETON Sportmiddag op het terrein van EDO Voetbal Bekerfinales in de HVB DONDERDAG 4 JUNI 1953 DEZER dagen was het vijftig jaar geleden dat door de Amsterdamse onderwijzer Nico Broekhuijsen het initiatief werd genomen tot oprichting van een bond, waarin de toen bestaande korfbalclubs in Nederland werden samengebracht. Een bond, die uitgroeide lot de machtige en grote Koninklijke Nederlandse Korfbalbond en thans niet minder dan dertigduizend leden telt. Een resultaat, dat tot stand kwam dank zij het onvermoeide werken van velen. Van een primitief spel, dat bij velen de lachlust opwekte door haar zonderlinge regels, groeide het korfbal uit tot een volwaardige gemengde sport, die ook al door het vele en goede werk van de bestuurs leden in de loop der jaren gedaan, doordrong in België, Engeland en Denemarken. Het land, waar wij rechtstreeks ons korfbal aan te danken hebben, zij het dan nog in embryonale toestand, is Zweden. Aan de August Abrahamson Stiftelse te Naas werden jaarlijks cursussen gehouden in handenarbeid en spel, met het doel hier in leiders en leidsters te vormen. Het pae- dagogische element speelde hierbij een grote rol. Tot de ongeveer vijftig Zweedse volksspelen, waaronder slingerbal, rondbal, tamboerijnbal, jachtbal en grensbal, die in Naas onderwezen werden, behoorde ook ringboll. Het leek enigszins op het tegen woordige Amerikaanse basketball for wo man, doch dan tot een spel gemaakt, ge schikt voor het klassikaal beoefenen. Dus voor een zeer groot aantal deelnemers en deelneemsters. Het begin De heer Broekhuysen maakte omstreeks het jaar 1900 een reis naar Zweden om deel te nemen aan een zevenweeks „holi day-college" in Naas. Daar leerde hij dat Zweedse ringboll kennen, dat hem inspi reerde tot het ontwerpen van het korfbal- spel, waar aan zowel jongens als meisjes en mannen als vrouwen konden deel nemen. In die jaren betekende het invoe ren van de vrouw in de sport een algehele revolutie. Gelukkig ontbrak het Nico Broekhuysen niet aan durf. Want het ge volg is geweest, dat thans korfbal dertig duizend beoefenaren telt. In zijn vijftig jarig bestaan is het voortbestaan van de Nederlandse Korfbalbond dan ook nimmer in gevaar geweest. Drie voorzitters Het voorzitterschap van de N.K.B. is slechts door een drietal personen bekleed, hetgeen wel wijst op stabiliteit in die functie. Broekhuysen hanteerde de voor zittershamer van 1903 tot 1934. In dat jaar nam de heer S. A. Wilson deze functie over. Onder het voorzitterschap van laatst- Nico Broekhuysen genoemde kreeg de N.K.B. bij het vijfen dertig jarig bestaan in 1938 het praedicaat „Koninklijke" en heette van die tijd dus Koninklijke Nederlandsche Korfbalbond. In 1946 trad de heer Wilson, nadat hij meer dan tweeëndertig jaar een bestuurs functie had bekleed, als voorzitter af; hij werd opgevolgd door de heer W. Chr. Schaap, de huidige voorzitter. Naast de genoemde voorzitters hebben ook vele andere bestuursleden een belang rijke rol in de ontwikkeling van korfbal ADVERTENTIE - Ha.irl»i|i Tri- iW'.ïl gespeeld, zoals de heren K. J. Heyboer, wijlen de heren H. Krijn, ir. Vorst en mr. H. Parfumeur en de heren prof. dr. ir. J. Mazure, mr. H. W. Vliegen, mr. H. Boekei. „Export" Korfbal is dus niet uit Engeland ge ïmporteerd, zoals vele andere sporten. In tegendeel, Nederland heeft korfbal naar vele andere landen geëxporteerd. Dank zij een demonstratie in 1920 tijdens de Olym pische Spelen in Antwerpen onder leiding van de toenmalige voorzitter van het N.O.C., baron F. W. Tuyll van Seroosker- ken, werd België voor korfbal gewonnen. Waren de politieke toestanden in de perio de 1930—1940 in Duitsland anders geweest, dan zouden ook in dat land korfbaldemon straties hebben plaats gehad. Nu duurde het tot 1946 eer korfbal in meerdere landen zou worden beoefend. Dank zij het initiatief van een oud-korf baller, de heer Albert Milhado, konden in 1946 twee demonstratietwaalftallen naar Engeland oversteken. Dat kostte veel geld ongeveer tienduizend gulden doch dat geld werd toen door alle leden van de K.N.K.B. gezamenlijk bijeengebracht. Gedurende veertien dagen werden in verschillende plaatsen in Engeland demon straties gehouden met het gevolg, dat de British Korfbal Association alsmede clubs in Londen en Sheffield werden opgericht. Het vorige jaar werd korfbal in Dene marken ingevoerd waar ook reeds een Deense korfbalbond is opgericht. Naast de genoemde landen wordt uiteraard ook korfbal reeds gedurende vele jaren in In donesië beoefend. De K.N.K.B. bestaat dus vijftig jaar; doch dit is tevens het jubileum van de heer Broekhuysen. Het N.O.C. waardeerde de kwaliteiten van Broekhuysen door hem op 20 Decem ber 1952 tot erelid van het N.O.C. te be noemen. Er zijn twee ere-voorzitters in de K.N. K.B.; t.w. de heren Broekhuysen en Wil son, aan wie de korfballers enorm veel te danken hebben. Festiviteiten Zaterdagmiddag aanstaande houdt het K.N.K.B.-bestuur in het Carlton-hótel in Amsterdam om half vier een receptie. Voorts is er 's avonds in datzelfde hotel een bijeenkomst van reünisten. Zondag vindt in het Ajax-Stadion te Amsterdam naast een vlaggenparade van alle bonden en verenigingen een korfbal-demonstratie plaats uit het jaar 1903. Daarna volgt de landen wedstrijd NederlandBelgië. Tijdens de Sportweek spelen de HKB- junioren op Woensdagavond 10 Juni tegen een combinatie van Nieuw Flora op het ter rein aan de Van Oosten de Bruinstraat. De HKB-ploeg komt als volgt uit: Aanval. Dames: R. Polderman (Oosthoek); M. Plooyer (Haarlem). Heren: T. Kaart (Aurora); C. v. d. Pieterman (O'kwartier). Midden. Dames: C. v. Baren en L. Her- kemij (beiden Animo Ready). Heren: H. Nijenhuis (Haarlem); C. Schinkel (Sport Vereent). Verdediging. Dames: G. de Looper (Haar lem); R. Smale (Nieuw Flora). Heren: J. v. Aken (Oosthoek); A. v. d. Linde (Nieuw Flora). Reserves: Mej. E. v. Iperen (Oosthoek) en F. Heymel (O'kwartier). ADVERTENTIE ïci'ri Ju"' te Zandvoort Aanvang 1 "ur AUTOMOBIELRACES OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP Ze hadden het gehouden, die twee Bra banders: Jan Konings en Jan van Osta. Samen snelden zq kort voor de fel jagende kopgroep naar het Olympisch Stadion. Van Osta kwam als eerste het cement van de baan op met in zjjn schaduw de kleine Konings, die rustig het sprintje liet aantrek ken om in de laatste bocht zijn aanval te beginnen. Met pittige pedaalstoten kwam hij naast zijn tegenstander en op het laatste rechte eind ging hij hem in een fraaie eind sprint voorbij. Hij had daarmede de klas sieke wegwedstrijd AmsterdamArnhem TielAmsterdam op zijn naam gebracht. Dicht achter dat Brabantse tweetal ging de Beverwijker Jan Hofland als derde over de streep, gevolgd door Van Nispen, Pouw, Roovers, Van Dongen, v. d. Broek, De Jongh en v. d. Bosch, het kopgroepje waaruit Ko nings en Van Osta in de buurt van Duiven- drecht, ongeveer 2Q km. voor het einde, ont snapt waren. Zo eindigde een interessante 250 kilometer lange wegwedstrijd. Een wed strijd die een levendig verloop had. De uitslag luidde: 1. J. Konings (Breda) in 6.32.6; 2. Van Osta (Oude Molen); 3. Hof land (Beverwijk); 4. Van Nispen (Wille- brord); 5. Pouw (Utrecht); 6. Roovers (Etten); 7. Van Dongen (Breda); 8. v. d. Broek (Breukelen); 9. De Jongh (Made); 10. v. d. Bosch (Etten); 11. op 3 min. 46 sec. Vermast (AssendelftJ12. H. Stevens (Elslo); 13. v. d. Linden (Helmond); 14. Splinter (Ankeveen); 15. La Grouw (Amsterdam). Sterk deelnemersveld In het kader van de tiende Haarlemse Sportweek, organiseert de Haarlemse wie- Iervereniging H.S.V. „De Kamnioen" op Dinsdagavond 9 Juni haar jaarlijkse Ronde van Haarlem-Noord voor amateurs. Vele bekende renners zelfs enkelen uit Brabant schreven voor deze ronde in, zodat er een spannende strjjd verwacht mag worden. De wedstrijd, die over een afstand van 88 kilometer gaat, wordt verreden op het par cours, DelftlaanOrion wegMr. Jan Ger- ritszlaan en Anthonie Fokkerlaan in Haar lem-Noord. Het parcours, dat vrij goed te overzien is, heeft een lengte van 2200 meter en moet door de renners, veertig maal wor den afgeleged. Onder de deelnemers die in deze ronde starten, bevinden zich de Amsterdammers: Mahn, Zieleman, Boelaard, La Grouw, Wuur- man de De Clerk, de renners Tienstra en Wim Snijders uit Halfweg, Harrij de Koning uit Hoofddorp, de favorieten; Henk Kuit- waard, Jaap Bruggenkamp en Jan Hofland uit Kennemerland, de Brabanders Verstrae- ten, v. d. Elshout en als favoriet, de winnaar van de onlangs gehouden Ronde van Velsen- Noord en kampioen van Brabant: Piet de Bruin. De organiserende vereniging komt in de strijd met de winnaar van vorig jaar: Wim Rusman. de ex-wegkampioen Piet van Roori, Piet en Tonny Peters, de succesvolle Sassen- heimer; Arend v. 't Hof en al haar andere amateurs, zoals: Bes, Storchart. Pieters, v. d. Eykhof, De Graaf, Kruyer, Kroezen, Wim en Piet Voorting enz. De start voor deze wedstrijd is 's avonds om zeven uur bij het voetbalterrein van E.D.O. Een paar duizend toeschouwers hebben Woensdagavond de openingswedstrijden op de wielerbaan van het Olympisch Stadion te Amsterdam bijgewoond. De weersomstandig heden waren vrij gunstig voor de renners. A-stayers le manche over 25 km.: 1. Queugnet (Frankrijk) achter Wambst 20 min. 6.8 sec.; 2. Lohmann (Duitsland) achter Goslimond op 10 meter; 3. Bakker (Neder land) achter Wiersma op 220 meter; 4. Pronk (Nederland) achter De Graaf op 300 meter; 5. Frosio (Italië) achter Van Engelghem op 740 meter: 6. Leliaert (België) achter kaeser op 980 meter. Klassementswedstrijd voor amateurs over 8 km.: 1. Jun (Amsterdam) 9 punten, 10 min. 32 sec.; 2. Koch (Utrecht) 8 punten; 3. Van Rossum (Amsterdam) 7 punten. Wedstrijd voor B-stayers over 25 km.: 1. Bijster achter Wiersma 10 min. 54.4 sec.; 2. Stakenburg achter De Graaf op 960 meter; 3. Wierstra achter Kaeser od 999 meter; 4. Van der Kamp achter Van der Bom op 1200 meter; 5. Kunst achter Van Roei op 1340 meter; 6. Tolen achter Wambst op 1820 meter. Achtervolging over 5 km.: 1. Schulte 6 min. 40,4 sec.; 2. Van Est 6 min. 45,6 sec. A-stayers tweede manche over 50 km.: 1. Lohmann 39 min. 44 sec.; 2. Bakker op 60 meter; 3. Queugnet op 170 meter; 4. Frosio op 875 meter: 5. Leliaert op 3350 meter; 6. Pronk op 3720 meter. De totaal-uitslag luidt: 1. Lohmann 3 pun ten; 2. Queugnet 4 pnt.; 3. Bakker 5 pnt.; 4. Frosio 9 pnt.; 5. Pronk 10 pnt.; 6. Leliaert 11 punten. DWR 1 is Woensdagavond naar Den Haag geweest om daar de eerste competitiewed strijd voor de tweede klasse dames te spelen tegen Vitesse 1. En met succes. De eerste punten werden binnengehaald door een zeveneen zege. In het begin leek het of DWR in Vitesse een zware tegenstandster zou hebben. De Haarlemse verdediging kreeg het zwaar te verduren, maar de DWR-keepster wist haar doel schoon te houden. Nadat DWR na een goed geplaatst schot van Riet ThuisVan Veen de leiding had genomen bleven de Haarlemse dames in de aanval. Nadat Riet Thuis nog tweemaal succes had geboekt, ging de rust in. Na de hervatting werd door Ria Spaans Verhagen (2), Riet Thuis en Carla Knijns- berg de Haarlemse voorsprong op zeven nul gebracht, waarna de Vitesse-midvoor tegenscoorde. In de laatste phase van de strijd, kreeg Vitesse een strafworp te nemen die echter op keurige wijze werd gestopt door Greet Spaans. Het bleef zeveneen voor DWR. De biljartwedstrijd om de Nobelsbeker heeft Hof van Holland (Haarlem) met 18-6 gewonnen van Het IJ (Amsterdam). De resultaten waren: Holtkaus 225 135 18 34 7.50 Koster 225 225 18 95 12.50 Bakker 250 155 24 40 6.45 Dijkstra 250 250 24 57 10.45 Bregman 250 250 43 27 5.81 Baardt 250 249 43 36 5.79 Ellerbroek 220 197 28 30 7.08 Scholten 185 185 28 38 6.60 Plas 220 125 20 25 6.05 Scholten 185 185 20 25 9.25 Ellerbroek 225 147 19 48 7.73 v. d. Berg155 155 19 37 8.15 Geoff Duke, de wereldkampioen 350 cc., die op zijn besluit niet weer in wegwedstrij den op motoren uit te komen, is teruggeko men en daarbjj tot de „stal" van Gilera is toegetreden, zal voor genoemde fabriek ook starten in de Grote prijs van Nederland der K.N.M.V., Dutch T.T., die op 27 Juni op het circuit van Drenthe wordt verreden. Gilera komt dus met ene équipe van zes "rijders, van wie Duke zijn oude „stal", Norton concurrentie gaat aandoen. Italië komt ver der met M.V., terwijl thans eveneens Morini voor de 125 cc. en Guzzi voor 250 en 500 cc. hebben ingeschreven. Bovendien wil Guzzi voor het eerst ook starten in de 350 cc., in welke klasse één machine zal meedingen. Rijders zijn Enrico Lorenzetti, Bruno Ruffo, en Fergus Anderson. Wie van hen in de 350 cc. zal meedoen is nog niet bekend. Morini start met Luigi Zinzano, en Emilio Men- dogni. De Italianen krijgen echter zowel in de 125 als de 250 cc. concurrentie van de Duitsers. N.S.U. heeft namelijk voor beide klassen ingeschreven met als rijders de Duitser Werner Haas en de Engelsman Will A. Lomas. c Ja, met Bunkie was het gelukkig weer helemaal in orde. Van zijn knie had hij geen last meer. Hij hoefde het schaatsenrijden ook niet te laten, als hij maar voorzichtig was. En de winter duurde maar voort; ijs en sneeuw bleven liggen, want er was nog geen warm voorjaarszonnetje om ze weg te dooien. Het bleef ook nog flink koud. Er moest goed gestookt worden, om het in huis warm te houden. En voor stoken zijn kolen nodig. De kolenboeren hadden het druk; die reden in de stad maar af en aan met hun opgeladen auto's vol zakken. Tante Liezebertha had al gewaarschuwd, dat er weer kolen moesten komen, want de voorraad was al erg verminderd. Dus belde oom Tripje de kolenman op, en die beloof de, dat er gebracht zou worden. En zo stond op een dag de auto voor de deur; mannen met zwarte gezichten sjouw den de zakken met kolen van de wagen af het huis in en de trap op. Boven werden de zakken leeggestort in de grote kolenkist. Maar toen gebeurde er iets, dat niet de bedoeling was geweest.Juist, toen een van de dragers boven aan de trap was gekomen, scheurde de zak. En toen.... Roetsj!!!.daar hagelde het zwarte kolen op de trap! De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen te Duindigt luiden: Patienceprijs (1900 m.): 1. Queen Bonnie 1.32.7; 2. Rudolf G 1.35.6; 3. Ronald 1.33.7. W. f3,30, P. f 1,30, f 1,30, f 1,60, K. f 10,20, C. ƒ4,60. Bridgeprijs (2100 m.): 1. O. Marijke 1.26.2; 2. Oranaje Nassau 1.28; 3. Oosting's Oogappel 1.29.4. W. f 1,30, P. f 1,30, f2,30, K. f7,70, C. f5,60. Canastaprijs (2100 m.): 1. Qui Gagne A 1.30.6; 2. Quatrième Poulain 1.30.3; 3. Qui- rinus 1.29.9. W. f 12,20, P. f5,20, f2, K f34,10, C. f3,10. Pokerprijs (2100 m.): dead heat: 1. Odylie Spencer 1.30.1; 2. Octavianus K 1.29.3; 3. Pomona 1.30.2. W. f 1,30, f 1,10, P. f 1,50, f 1,60, K. f3,90, C. Odylie f 1,80, Octavianus f 2,30. Skatprijs (2140 m.): 1. Norton Williams 1.23.9; 2. Notekraker S 1.24.4; 3. Moquette de la Maire B 1.27.2. W. f7,30, P. f 1,90, f2, f6,20, K. f8,80, C. f8,90. Rennen Hystusprijs (2100 m.): 1. Truus; 2. Pistache; 3. Riphales. W. f2,40, P. f 1.10, f 1,10, K f5, C. f4,40 Yataganprijs (2800 m.) hordenren- 1 Dicky; 2. Moqueuse; 3. Brandal. W. fl,10, P. f 1,10, f 1,10, K f2,10, C. f2 30 Omzet f34.399. Eindhoven won van Bleyerheide De voetbalwedstrijd Eindhoven—Bleiier- H! ™™peeld V?-°r de eerste klasse D van de KNVB-competitie eindigde in een twee —nul overwinning voor Eindhoven (Commissaris Gilles op onderzoek) door JACQUES DECREST Uit het Frans vertaald 36) Maria had de nieuwgekomene in de eetkamer gelaten en bleef voor deze staan, haar fok voor de ogen, en stomverbaasd. Zij sprak niet, dat deed de dikke man wel, vragend en antwoordend op het zelfde ogenblik met een accent, dat het ene woord aan het andere verbond. Bent u dat, juffrouw Maria, waarvan mijn neef me altijd vertelde in zijn brie ven?.... Ja.... ja.... i'k herken u.... Ach ik ga zitten, hè? Ik heb me zo ge haast, ik kom net uit de treinWeet u, ik heb het ongeluk pas uit de kranten vernomen, omdat men over hem sprak in verband met dat misdrijf, hè?.... Dorsel of zoiets.Men zei: Favier, maar ik heb er niet erg op gelet, want Faviers zijn er zoveel.... Maar toen ik Bois-Colom bes las, toen ben ik opgeschrokken, weet u.... en ik heb tegen mezelf gezegd: „Dat is neef LéonDat kan alleen hij maar zijn, Favier, in Bois-Colombes...." en ik heb bedacht, dat ik de enige familie ben, die hem overbleef, dat ik hem toch niet zo kon laten vertrekken zo helemaal alleen.... Hè?Maar hoe ljomt het dat u me niet hebt gewaarschuwd?.... Had u misschien het adres niet, hè? Jean Favier, neef Jean Favier.... uit Toulouse, ik ben er zeker van dat iiij over mij heeft gesproken met u?En de kleine?Waar is de arme kleine meid. Lysou had zich tot dusverre onder op de trap verborgen gehouden, terwijl zij luisterde naar de stroom van woorden van de onbekende neef. Ze was nu niet rood meer, maar erg bleek. Maar haar nieuws gierigheid won het, zij deed drie passen voorwaarts.... Aha, daar is zijals men over de duivel spreekt Wat was zijn stem luid onder die grote donkere snor! Kom eens hier, Lysoukom neef Jean eens een hand geven.... Kom eens wat dichterbij, kleintje. Ik maak je toch niet bang? Lysou deed nog twee stappen, tegelijker tijd angstig en nieuwsgierig, maar eerder om dichter bij Maria te komen dan om gehoor te geven aan de uitnodiging van neef Jean. Je herkent me niet, hè?.... Je was zo klein toen ik je voor de eerste keer ge zien heb, voordat je arme moeder.... Ach! Dat alles is zo droevigEn hoe laat begraaft men hem? Neef Jean veegde een traan uit zijn oog. Om half elf, zei Maria op een som bere toon. Half elf!en het is al ver over negen.... Hemel, ik moet me nodig ver kleden, een zwarte das omdoen.... Eh, hebt u ergens een hoekje voor mij? Er was zachtjes aan de deur geklopt. Dat zal juffrouw Jeanne zijn, ga eens opendoen, Lysou. Lysou rende, haastte zich in de armen van Jeanne Lambert met een ontzet ge zicht. Jeanne.... Jeanne.... Zo, wat is er?wat heb je lieve ling? Lysou omhelsde haar. Ze was nu vlak bij haar oor. De neef, mompelde zij heel zachtjes. Welke neef? Maar de Favier uit Toulouse stond al op de drempel van de deur. „Neef Jean", stelde hij zich zelf voor en u bent juffrouwjuffrouw Ik heb mijnheer Favier verzorgd, mijnheer. Ik ben verpleegster -Jeanne Lambert was heel bleek, alsof ze haar bloed verloren had, en haar benen weigerden dienst. Lysou had zich aan haar hals vastgeklemd en Jeanne drukte haar steviger in haar armen. Oh! heel goed, juffrouw. De arme Léon.... ik hoop, dat hij ten minste njet te veel geleden heeft Mën weet het nooit, mijnheer, in die gevallen. Heeft hij een beroerte gehad? Ja. Ik heb het hem altijd wel gezegd. hij rookte te veel!Zijn slagaderen. niet.... zijn slagaderen.... Maria was in de eetkamer gebleven, achter Jean Favier. Zij tikte hem op de arm. Pardon, mijnheer, maar de tijd schiet op, en Dat is waar!En te weten, dat ik hem zelfs niet heb gezienIk ben er in de war van, weet u Hij pakte het lange zwartleren valies, dat hij bij het binnenkomen in een hoekje in de vestibule had gezet: Waar kan ik. We hebben niet veel plaats, mijnheer. U moet u maar in mijn kamer verkleden. Lysou zal het u wijzen. Lysou zonder een woord te zeggen, met een strak gezicht, begon de trap op te lo pen, kaarsrecht. Haast je wat, Lysou. Ga je gauw aan kleden. Het is gauw tijd. Ja, Maria. Jeanne en de oude dienstbode volgden met hun blik Jean Favier, die zuchtte toen hij zijn valies droeg. Toen hij in de bocht van de trap verdwenen was, keken zij elkaar aan. Op de eerste verdieping sloeg een deur. Had jij over die neef uit Toulouse horen praten? mompelde Jeanne. Nooit, antwoordde Maria terwijl ze met haar hoofd schudde. Heb je geen brieven gezien, die mijn heer Favier aan hem geschreven zou heb ben? Neen. Maar dat wil niets zeggen. Mijn heer Favier schreef zijn brieven altijd in zijn kamer en hij ging altijd zelf zijn brie ven naar de bus brengenDan kwam hij er meteen even uit, zoals hij zei. Jeanne Lambert schudde, zonder iets te zeggen, het hoofd. Aglaé arriveerde tegen kwart over tien, helemaal in het zwart. Ze zag eruit of ze de hele nacht niet geslapen had. Zij ver ontschuldigde haar moeder, die de winkel niet alleen kon laten. Lysou, nauwelijks klaar, dronk haastig in de keuken haar melk, die ze vergeten had. Zij fluisterde alleen gauw Aglaé in haar oor: Ik heb alles aan mijnheer Gilles ver teld.... Maar daar de neef verscheen, gekleed in het zwart, met de rode wangen afste kend tegen zijn zwarte snor, zweeg zij plotseling, terwijl zij Aglaé in de pols kneep Buiten stonden enkele buren op het trottoir. De bloemenjongen kwam buiten adem haastig aan met een door Jeanne Lambert bestelde krans, juist op het ogen blik, dat de lijkwagen ging vertrekken. Neef Jeaii leidde de rouwstoet. Eigenmachtig pakte hij de hand van Ly sou, liet haar naast zich lopen. HAARLEM De sportmiddag op het EDO-terrein, als vanouds een der hoogtepunten uit de Haar lemse Sportweek, brengt ditmaal turnen en handbal. De handballers kunnen hun hart ophalen aan een interessante wedstrijd tus sen het Haarlemse elftal en de kampioen van Nederland Hellas. Het turnen wordt ditmaal verzorgd door de gymnastiekvereniging uit Haarlem-Noord, „Leonidas", zodat van goede sport kan wor den genoten. Het programma voor deze sportmiddag op Zondag 7 Juni a.s. luidt: 14.00 uur: Opmars en vaandelgroet. 14.15 uur: Kleuters doen hun best. 14.30 uur: Eerste helft handbalwedstrijd Haarl. ElftalHellas. 15.05 uur: Jongens 10-12 jaar touwtrekken. Meisjes 10-12 jaar brug-bankoefeningen Jongens 12-15 jaar bokspringen 15.25 uur: Tweede helft handbalwedstrijd. 16.00 uur: Ringzwaaien dames. 16.15 uur: Knotsoefeningen dames en meisjes. EDO zal het voortaan zonder haar grote steunpilaar Henk Schijvenaar moeten stel len. Schijvenaar heeft namelijk overschrij ving aangevraagd naar de Amsterdamse derdeklasser JOS, waarvoor hij zo spoedig mogelijk hoopt uit te komen. Schijvenaar, die een bloemenzaak heeft aan de Prinsengracht in Amsterdam vindt het rustiger om voortaan voor een Amster damse vereniging uit te komen, hoe zeer het hem ook spijt dat EDO het in de toekomst zonder hem zal moeten stellen. „Ik wil zo graag nog actief blijven", zo deelde Schij venaar ons hedenochtend mede", en dat kan ik alleen indien ik in Amsterdam speel en daar weer geregeld de training kan gaan volgen". Nog geen achtduizend voetballiefhebbers hadden gisteravond de moeite genomen zich naar het Feijenoord-stadion in Rot terdam te begeven om getuige te zijn van de wedstrijd tussen de Zwaluwen en de Rode Duivels. Het is begrijpelijk dat men na de lawine van doordeweeks buiten- competitievoetbal en de talrijke slechte wedstrijden, die in deze staart van het sei zoen te zien waren geweest, nog maar wei nig vertrouwen kon hebben in een Zwa luwenteam, dat er op papier nu niet be paald sterk uitzag. Maar helemaal gelijk hebben de thuisblijvers niet gekregen, want vooral in de eerste helft was de wed strijd alleszins het aankijken waard. In de Nederlandse voorhoede was Lugt- hart vervangen door Wim van der Gijp (Emma) en met zijn broer Cor en links binnen Bak (Excelsior) vormde deze een vlot combinerend binnentrio, dat de Bel gische verdediging handen vol werk gaf. Bovendien stak het stuwende spel van de Nederlandse kanthalfs Van Schijndel en Dorr ver boven de matige verrichtingen van de Belgische middenlinie uit. Voor namelijk hierdoor konden de Zwaluwen voortdurend in de aanval blijven en wan neer Cor van der Gijp en Bak wat meer richting aan hun vele schoten hadden kun nen geven, was het niet bij één doelpunt gebleven, hoe dapper Gernaey en de backs Saeren en Devries zich ook weerden. Bak scoort Ruim een half uur was er gespeeld toen Bak na een doorbraak van de linkervleu gel een schot loste, dat eerst op een Bel gisch been afsprong, doch waarop de bal weer voor de voeten van de Rotterdammer kwam, die toen zonder moeite de score kon openen. Na de hervatting kwamen de Belgen, ge steund door hun betere techniek, wat meer los. Zelfs namen zij een tijdlang het initia tief, maar hun samenspel was te kort en te doorzichtig, het schieten zo men hier aan toe kwam te slecht en doelman Jansen te zeer op zijn quivive om de ge lijkmaker te kunnen opleveren. De finales om de Kennemerlandbeker en de OHC-beker van de Haarlemse Voetbal Bond worden Zaterdag en Zondag gespeeld. Zaterdagmiddag spelen Nieuw Vennep en IJmuiden 2 de eindstrijd om de Kennemer- land-beker op het terrein van VVD (Droste) aanvang vier uur. Zondagmorgen om tien uur spelen Waterloo en RCH 4 de finale om de OHC-beker op het terrein van VSV aan de Hagelingerweg. De kleine durfde het hoofd niet om te draaien om naar Maria en Jeanne te kij ken, die achter haar liepen. Ze dacht niet veel aan oom, maar zij had toch tranen in haar ogen. Ze was verbaasd, hoewel ze wel wist, dat het zo hoorde, te zien dat alle voorbij gangers hun hoed afnamen voor oom, die heen ging. XXIX Alles was tamelijk vlug afgelopen. Terugkomend van de begraafplaats vroeg Maria aan Jean Favier of hij bleef eten, en zij bleef toen achter bij de slager, omdat hij geantwoord had: „Natuurlijk". Er was niets tegen in te brengen. Ge durende de ceremonie was hij absoluut correct geweest, met zelfs een schijn van emotie, had een traan weggeveegd met zijn zwarte handschoenen, nadat hij ge wijd water over het open graf had uitge stort. Voor de deur verontschuldigde hij zich, vroeg waar het postkantoor was. Ik moet een telegram naar Toulouse sturenIk ben om half een weer terug. En Jeanne, en Maria, en Lysou bevon den zich alleen in het verlaten huis. Lysou was moe en versuft, haar ogen waren rood in haar tere gezichtje. De beide vrouwen zeiden niets, maar de zelfde gedachte deed hen verkillen. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6