Wijsmullers sleepboot „Cycloop" gleed in Foxhol van de helling Eerste succes voor „Stabiel" in het zomer-damtournooi Eind Juli komt opvolger van de oude sleper naar IJmuiden AUTORIJLES Havenberichten Agenda voor Velsen ZES MAANDEN NA KIELLEGGING D.C.IJ.-reserves moesten afbreken met K.N.C. Jeugdige J. Dallinga kampioen dammen Schooldamtournooi begint Dinsdagavond Vijftig scholieren uit Velsen naar Amersfoort 7 Burgerlijke stand Velsen „Veiserbeek" tenniste Ons kabouterorkest Noordholland liet verstek gaan bij de eindstrijd Uitgebreid programma voor honkbalclub „Roos wijk" Schooluitwisseling van 25 Juli tot 15 Augustus DONDERDAG 4 JUNI 1953 (Van een verslaggever) MET DE BEZEM in de hand hebben de Groningers, die in de huisjes tegenover de werf van het N.V. Scheepsbouwbedrijf v.h. Th. J. Fikkers in Foxhol aan de weg langs 't Winschoterdiep wonen, gisteren tussen de middag de tewaterlating der nieuwe sleepboot „Cycloop" voor het N.V. Bureau Wijsmuller en de daarmee gepaard gaande omspoeling van hun woning door het over de weg geslagen water staan afwachten. Om veertien over twaalf bruiste de champagne tegen de bakboordsflank van het nieuwe schip, dat in grootte het midden houdt tussen de Noord Holland en de grootste van de havensleepboten. Toen even later de laatste beletselen voor de stapelloop van de dwarshelling waren weggenomen plofte het brede schip, dat zich zowel in het havenwerk als op de lange trip of in het bergingswerk zal thuis voelen, in het groe zelige, zwarte water van het kanaal, waar twee schepen elkaar ternauwernood kun nen passeren. Het met modder vermengde kanaalwater golfde over de rijweg, stroomde de tuinen en erven van de inwoners van Foxhol op en deed hen ijverig met bezems en emmers water naar buiten stappen om de straatjes en stoepjes weer te laten blinken van properheid. De „Cycloop" lag stoer en waardig na te steigeren. Nu heeft deze nieuwe sleper van Wijs muller zich wel met enige weerzin aan het brakke water van het Winschoterdiep toevertrouwd, want het duurde nog al even voor er beweging in de romp kwam, toen de vrouw van de directeur, mevrouw N. v. d. VuurstTiemeijer, met een fikse zwaai de fles champagne tegen de huid van het schip had laten barsten. „Ik doop u Cycloop en wens u een goede vaart," sprak zij. De heer Fikkers stond al zelf bij een van de borgen en nadat de kielblokken waren weggehaald en twee dommekrach ten wegvielen, kon hij met de bijl aan het werk. De geur van de pittige inhoud van de fles vervulde nog het hoekje van de werf, waar de genodigden op een klein bordesje versierd met de nationale vlag het casco met de roestkleur zijn element tegemoet zagen gaan. Toen kwam er beweging in het achterschip en rende de „Cycloop" krakend te water. Het schip rees op, daalde nog eens en lag daarna nog geruime tijd te dobberen. Op de rijweg waren de kinderen weggevlucht voor het over de weg spoelende water en op de tjalk „Hoop op welvaart" moesten de trosjes zelfs opnieuw worden belegd. Na enkele minuten was elke beweging uit de „Cycloop" verdwenen: ze zat vast in de Kanaalbodem. Stevige traditie Alvorens mevrouw Van der Vuurst tot de doopplechtigheid was overgegaan, heeft de heer Fikkers er nog aan herin nerd dat het een Groningse traditie is om de schepen dwarsscheeps te water te laten. Er zit natuurlijk meer risico aan vast en de buren over het water hebben er nog al eens last van, maar alia, dat nemen ze op de koop toe. De sleepboot ligt er niet minder stabiel en vast om. Binnen afzien bare tijd zullen de reders het schip in I.Tmuiden na de proefvaart tegemoet kun nen zien. Naar we vernamen zal de overdracht in de laatste week van Juli kunnen plaats vinden. De „Cycloop" wordt zeer waar schijnlijk uitgehaald door de huidige kapi tein van de Noordholland, de heer II. v. d. Burg. Naar machinefabriek De nieuwe „Cycloop" is voor vele doel einden gebouwd. Ze is slechts 31.90 meter lang, omdat er rekening moest worden ge houden met de breedte van de sluizen. De „Cycloop" zal daar moeten kunnen draaien. Om er een zeesleper van te maken was een grote stabiliteit nodig en deswege kon de heer F. Jonkman, chef van Wijs mullers technische dienst, vertellen, dat de breedte 8.20 bedraagt. Het schip is 4.20 hol en krijgt een gemiddelde, diepgang van 3.30 meter, zal bijna 120 ton olie kunnen bun keren en kan desnoods 90 ton ballast en 28 ton zoetwater meenemen. Het schip wordt uitgerust met een electrisch hydrau lische stuurmachine, een electrische anker- her en een trommellier. Vandaag is de sleper door een kleinere collega naar het bedrijf van de firma Gorter in Hoogezand gebracht, dat er voor zal zorgen dat de twee Bolnesmotoren met vloeistofkoppeling en een vertragingskast op een schroef ge ïnstalleerd zullen worden. De dubbele Diesel zal 1200 pk moeten leveren en de snelheid van deze Manus van Alles zal dan om en de bij elf mijl bedragen. Loslopend dan. ADVERTENTIE A. REI] M S AUTORIJSCHOOL Van ouds het adres voor llmuiden DENNENSTRAAT 12 TEL. 6200 (TAXI BRANDWIJK) „Een fijn schip" Scheepstekenaar J. Goedkoop uit Delfzijl heeft er een juweel van een schip van ge maakt. Dat is nu al te zien. In de sleper zijn nog slechts koude donkere ruimten te aanschouwen, maar wanneer ge met kapi tein M. de Koe en de heer Jonkman op trekt, kunnen zij veel vertellen van „hoe het worden zal". Zo van dek stap je binnen in het dekhuis waar de trossenlier komt te staan. Meer naar voren de kombuis, de douchecellen voor bemanning en officieren, toiletten, een ruime messroom voor de offi cieren en de hut van de eerste stuurman. De bemanning komt een dek lager te lig gen. De tweede en eerste machinist krijgen een eigen hut en verder is daar een hut voor een kok en twee maal twee matrozen en de messroom. Op het onderste dek is nog slaapplaats voor vier runners en twee matrozen. De „Cycloop", die 245 ton groot is, zal accommodatie kunnen geven aan zestien man. Over het gehele schip wordt centrale verwarming aangebracht. Naast het dekhuis heeft de sleper water keringsdeuren gekregen, zodat op het ach terdek bij stormweer zonder overkomend water kan worden gewerkt. Het water gaat nu via spiegaten weer in zee. De beting heeft tussen de twee staande palen ook een bijzonderheidje: twee draaibare rollen om de tros te geleiden. De vier losse bergings- pompen, die de Cycloop aan boord krijgt kunnen 120 kubieke meter water per uur uitslaan en desnoods zullen nog enige bal- lastpompen kunnen bijspringen. Flinke waterloospoorten heeft de Cycloop op het achterdek en als laatste snufje zagen we op het voordek dat de bolders in lijn met elkaar staan. „Een fijn schip," zei kapitein M. de Koe, en wie kan het beter weten dan deze erva ren zeesleepbootkapitein. GEBOREN: E. Kremer—Pijper, 2 d., de Lethstraat 2 B. Velsen-N.; G. Dammersvan Berkum, z„ Warmenhovenstraat 21, zw, IJmuiden; G. Klepperde Ruijter, z., Kerk plein 7, Velsen; M. Buisde Bock, z., Rei- nier Claezenstraat 16, IJmuiden-O.; P, SintBerg, z., Torricellistraat 24, IJmuiden; D. Meijvogelvan der Plas, z., Lekstraat 27, IJmuiden; M. C. van RoodeVersteeg, z., Schuitsfraat 11, Santpoort; L. Borgartde Crasto, d., Feithlaan 7, Driehuis; A. Blaauw IJzerdraad, d., Grote Hout of Koningsweg 179, Velsen-N.; M. Hoornsvan der Sluijs, z„ Schoonoortstraat 29, Velsen-N.; H. Steig- straMorriën, d„ Gijzenveltplantsoen 63, IJmuiden; L. A. Beltman—Smits, d„ Kerk- weg 147, Santpoort; J. H. van Velthuijsen Udo, d„ Roerstraat 5, IJmuiden; W. P. van der LindenSmeets, d„ Dennenstraat 21, IJmuiden-O.; P. C. MolenkampJonker, z„ Rijksweg 464, Santpoort. OVERLEDEN: P. van den Berg, 52 j„ Fr. Naereboutstraat 52, IJmuiden-O.; D. Ree, 45 j., van Wassenaerstraat 63, IJmuiden-O. De uitslagen van de deze week door de Lawn Tennis Club „Velserbeek" gespeelde wedstrijden zijn: Velserbeek XClubhuis te Werve 35 J. A. v. SplunterL. v. d. Knoop 26„ 06; A. WiedemeyerW. Storm 6—4, 36, 26; mevr. M. J. Nicolaymej. M. J. Kolde- rie 36, 16; mevr. N. v. Spluntermej. P. v. Nieuwenhoven 26, 16; heer en mevr. Burgermej. Kolderie en L. v. d. Knoop 64, 46, 16; mevr. Nicolay en Wiede meyermej. v. Nieuwenhoven en W. Storm 26, 64, 61; mevr. Burger en mevr. Nico laymej. Kolderie en mej. v. Nieuwenhoven 64, 3—6, 61; v. Splunter en Burgerv. d. Knoop en Storm 4—6, 62, 62. Velserbeek IIIVliegende Hollander 44 H. NicolayO. Kost 36, 26; J. Wortel- boerD. Schroder 06, 16; mevr. B. Wor- telboermevr. R. Smit 26, 16; mevr. R. Möckelmej. F. H. Onstee 61, 36, 62; mevr. Wortelboer en Nicolaymei. Onstee en Schroder 36, 26; mevr. Möckel en J. Wortelboermevr. Smit en H. P. Pieter- sen 61, 62; Nicolay en WortelbeorKost en Pietersen 61, 75; mevr. Wortelboer en mevr. Möckelmevr. Smit en mej. Onstee 62, 75. Mozaïk IIIVelserbeek IV 71 A. v. d. BrugT. Blok 60, 61; J. A. de RijkN. Koningstein 46, 57; mej. J. Muilwijkmej. W. Broeze 60, 62; mej. E. Barneveldt Binkhuysenmej. N. Jonge- jans 76, 6—1; mevr. A. L. M. Lotgering mej. N. Jonge.ians en Blok 63, 61; mej. E. Barneveld Binkhuysen en J. A. de Rijk mej. W. Broeze en R. de Boer 62, 61; v. d. Brug en de RijkKoningstein en R. de Boer 63, 61; mevr. Lotgering en mej. Muilwijkmej. Broeze en mej. Jongejans 64, 6—2. Dinsdag 2 Juni kwamen de haven van IJmuiden binnen: Hampshire Coast van Rot terdam. Amazone van Antwerpen. Riazan van Riga, Maasland van Bremen. Rudolf van Otterbacken. Hollandia van Gothenburg. Willemstad van Curagao. Catharina F van Uddevalla. Titus van Hamburg. Jagersfon tein van Antwerpen. Jacob Polman van Rot terdam. Continental van Waterford. Vertrokken zijn: Delfinus naar Stavanger. Veruglenn naar New York. Batavier naar Bohus. Marie Christine naar Hamburg. Elbing II naar Storkvick. Albert D naar Rotterdam. Stad Dordrecht naar Setubal. Remmert naar Rotterdam. Eemstroom naar Leith, Jans naar Londen. Circe naar Ant werpen. Vechtstroom naar Londen. Het damtournooi dat de club „Stabiel" elk jaar in de maand Juni houdt, is in feite een krachtmeting en oefening voor de tientallen, die in September met nu al nieuw opge stelde spelers aan de bondscompetitie gaan beginnen. Met enige invallers moest het tiental van Sportief uit IJmuiden in de eerste ronde de strijd tegen de gastheren aanbinden. De uit slag bleef lange tijd onzeker, maar tenslotte wist de organiserende club te winnen. De winnaar van het vorige jaar een damcombinatie van de damclubs „Het Noor den" en „Kijk Uit" uit Haarlem-Noord speelde tegen het versterkte D. C. IJ.-tiental. De borden gaven alle een mooie strijd te zien en de voorlopige uitslag leverde een DONDERDAG 4 JUNI IJmuiden, Toneelvereniging „Advendo", toneelvoorstelling, 20 uur, Hervormd Jeugd- gebouw. Toneelvereniging „De Hooger Geest Ghe- sellen", opvoering openluchtspel, 19.30 uur, buitenplaats „Waterland". Toneelvereniging „Palvu", toneelvoorstel ling, 20 uur Rex-Theater. Thalia, 20 uur, Speciale voorstelling, „Schuld en boete". VRIJDAG 5 JUNI IJmuiden, Nutsbibliotheek, uitlening van 19.3021 30 uur, Heidestraat. Thaiia, 20 uur: „April in Parijs". Raadhuis, wethouder van Financiën, spreekuur van 10.3011.30 uur. Ieder jaar als er een nieuw jaar be gint, roept vader Tijd de vier jaarge tijden bij zich. Achter elkaar komen ze binnen in de zaal van zijn paleis dat het heelal heet. Voorop Winter, die nijdige, altijd sombere Winter in zijn jas van wit bont. Dan komt de Herfst, zijn jongere broer. Niet omdat het zijn beurt is, loopt hij achter de Winter aan, maar omdat hij nu eenmaal brutaal is en de dames Zomer en Lente niet wil voorgaan. Daarna komt de Zomer in haar groene Dit is de tweede figuur van ons or kest. Het is de kleine fluitist. Omdat hij zo klein is, moet hij op een grote pad denstoel staan. Maar fluiten kan hij! Zaag hem mooi uit en schuur eerst de randjes, voor je gaat schilderen. Op de plaatsen van de cijfers komen de daarachter genoemde kleuren: 1 is rood, 2 geel, 3 blauw, 4 wit en 5 groen. En als je klaar bent met schilderen, moet je hem lakken met blanke lak (vernis). Laat hem dan maar flink fluiten. zijden mantel en haar strohoed met bloemen en korenaren. De Lente komt altijd achteraan. Als ze een diepe bui ging hebben gemaakt voor de troon van vader Tijd, geeft hij ze één voor één een zak. Dat zijn de zakken met alle soorten weer. Winter krijgt een zak hagel en sneeuw, een zak vorst en een grote por tie storm. Herfst krijgt ook een zak storm, een veel grotere nog, een zak mist en een flinke portie regen. Zomer krijgt een zak warmte, een hele grote, een klein zakje wind en regen maar en een zak onweersbuien ook niet zo'n grote, gelukkig. En dan komt de Lente. Zij krijgt een bolle zak vol Zuidenwind, een zakje Meiregen, een paar kleine hagel- buitjes, maar verder niets dan warmte, heerlijke voorjaarswarmte. Als dat allemaal gebeurd is en ieder een zijn zakken met alle soorten weer op zijn rug heeft geladen, gaan ze de wereld in, elk naar een andere kant van de aarde. Winter blijft een paar maan den in Europa, de Zomer zit ergens in Indonesië, de Lente in Afrika en Herfst zwerft ergens op een oceaan rond. Ze verdelen de zakken met mooi en lelijk weer over de dagen van het jaar, een beetje wind hier, een beetje regen daar, een storm op een koude dag en zon en warmte als ze daar zin in hebben. Lente lag languit in een veld vol bloe men en strooide Zuidenwind en voor jaarswarmte om zich heen. De vogels bouwden wel nesten en ze zongen wel, maar het was toch lang zo vrolijk niet als anders. En waar was de Lente? Eerst was ze naar haar zuster de Zomer gevlogen en ze had gesmeekt om een beetje warmte en een paar mooie dagen, maar ja, die zuster zei dat ze dan zelf niet genoeg over hield en dat de Lente maar beter had moeten oppassen. En of de Lente al huilde en smeekte,, ze kreeg niets. Toen ging ze naar haar dolle neef, de Herfst, die in de mast van een groot schip zat en zijn zakken vol wind over het water blies. Hij wou haar natuurlijk boven haar hoofd zongen van blijdschap en de kinderen maakten kransen van bloemen en dansten over de velden. Lente genoot er zó van dat ze het niet laten kon om zelf ook een dansje te maken. Dat deed ze dan ook maar. Ze huppelde op haar blote voetjes achter de kinderen aan. Haar lange gazen sluier wapperde in de Zuidenwind en de bloemen om haar hoofd sprongen open. terwijl ze maar aan één stuk door danste. Toen werd het avond:: „Ik moet eens terug gaan," dacht ze, „mijn zakken met alle soorten weer liggen zo maar in het veld onder de boom waar ik vanmorgen begon te dansen." Ze keek om zich heen. De kinderen waren allang verdwenen naar de kleine huisjes, waar hun moeders wachtten met het eten, de zon had er ook al ge noeg van en kroop met een rood gezicht van slaap in haar wolkenbed. Langzaam liep Lente terug naar het bloemenveld. Maar overal waar zij die dag gelopen had, groeiden bloemen, zo dat het heel moeilijk was om precies de plaats terug te vinden. Voor ze het ge vonden had, was het donker en ze be sloot om maar niet verder te zoeken en eerst te gaan slapen. De volgende morgen, nog voor de zon op was, kwam ze al weer overeind om naar haar zakken met alle soorten weer te gaan zoeken. Ze vroeg de vogels, die veel van haar hielden, ,of zij haar mis schien de weg naar de bloemenwei kon den wijzen. En ja hoor, na heel lang zoeken kwam ze terug bij de plek waar ze de vorige dag zo vrolijk was gewor den. Uit de verte zag ze al dat de zakken er nog lagen, maar toen ze dichterbij kwam en nog eens keek, gaf ze een schreeuw van schrik. Ze holde naar de boom en wat zag ze? De kleine zakjes hagel en sneeuw waren er nog, het zakje Meiregen ook, maar ze had vergeten de bolle zak Zuidenwind weer dicht te doen, toen ze was weggedanst en daar was bijna niets meer van over. Maar. dat was het ergste niet. De grote volle zak met voorjaarswarmte was ver dwenen, zo maar gewoon verdwenen. Iemand moest hem hebben meegenomen. Maar wie? De Lente barstte in tranen uit en daar schrok de zon, die net te voorschijn kwam, zo vreselijk van dat ze weer gauw wegkroop, want een huilende Lente vond ze niets. „Wat moet ik doen, wat moet ik doen?", snikte de Lente aan een stuk door, „wat moet ik tegen de mensen zeggen, als ik niets anders meebreng dan regen, hagel en een klein beetje wind? En dat nog wel terwijl ik nu net naar Holland moet, waar de mensen zo vreselijk naar me verlangen!" Ze was echt radeloos van verdriet en ze schaamde zich zo, dat ze niet beter op haar kostbare zakken had gepast. Drie dagen lang zat ze te huilen onder de boom en toen was het toch echt tijd om naar Holland te gaan. „Ik kan niet", snikte ze, „ik kan niet." De vogels boven in de bomen kregen medelijden met haar en ze zeiden: „Kun je niet ergens wat warmte en mooi weer gaan lenen? Bij je zuster de Zomer bij voorbeeld of bij de Herfst, die heeft toch ook wel een paar mooie dagen in zijn zak." De Lente knikte: „dat zal ik maar doen," zei ze treurig en ze sloeg haar vleugels uit en ging op zoek naar haar zuster Zomer en haar neef Herfst. Ondertussen wachtten alle mensen en jij en ik hier in Holland op de Lente, die maar niet komen wou. Het leek nog wel winter, zo koud was het. De mensen stookten de kachels nog en de kinderen liepen nog in hun wollen jasjes op straat. „Wat duurt het dit jaar toch lang voor de lente komt," zeiden de mensen tegen elkaar, „zou ze ons vergeten zijn?" De bomen e., de bloemen waren uitge lopen, maar ze stonden in hun nieuwe jasjes te bibberen van kou en de vogels In een rondtournooi van tien provinciale kampioenen is het de zestien-jarige Jan Dallinga uit Appingedam gelukt de titel van jeugdkampioen dammen van Nederland te veroveren. Tweede werd de Zuidhollandse vertegenwoordiger v. d. Wetering. Het tour- nooi werd in Putten gespeeld. Kennemerland's jeugdkampioen Langbroek speelde niet mee, omdat Noordholland niet bij de wedstrijd aanwezig was. Al in April was het district Kennemerland gereed met de voorwedstrijden en was Heime Langbroek de vertegenwoordiger in de eind strijd om de provinciale damtitel, maar het bestuur van het district Noordholland schoot te kort in de organisatie van het provinciaal jeugdtournooi. Vele malm hebben de besturen van DCIJ en Kennemerland er op gewezen dat in de week na Pinksteren de eindstrijd voor het kampioenschap van Nederland zou aanvan gen, maar het bestuur van de Noordhollandse Dambond is de moeilijkheden niet te boven kunnen komen. Tal van jeugd-districtkam- pioenen zijn daar het slachtoffer van gewor den. Voor DCIJ, voor Langbroek en voor Kennemerland en Noordholland is hier een fraaie kans op een succes verloren gegaan. Kenners van het jeugdspel zagen in Lang broek een ernstige kampioenscandidaat van de Nederlandse damtitel. schien dat dan de dromendoos voor je opengaat. Ga je gang", ook niets geven. „Want," zei hij, „ik heb al zo weinig warmte." Toen de Lente helemaal treurig, haar gazen sluier gescheurd en de bloemen om haar hoofd verlept, terug wilde vlie gen, riep hij opeens: „Wacht eens even, één van mijn stormbuien, die ik naar het land van sneeuw en ijs gestuurd had, waar jouw oom de Winter woont, is gisteren teruggekomen, want in het land van sneeuw en ijs wilden ze hem niet hebben. Voor het eerst sinds de wereld bestaat, was het daar voorjaar, niemand weet hoe. Kan dat jouw zak met warm te niet zijn?" „Dat heeft die boze oom gedaan," liep de Lente, „hij heeft natuurlijk mijn zak gestolen. Hij is jaloers op me, om dat iedereen van me houdt en niemand van hem! Ik moet er dadelijk heen." Na twee dagen vliegen, kwam ze in het land van sneeuw en ijs. En ja, het was er heerlijk warm. De Lente maakte zich onzichtbaar en sloop naar het paleis van haar oom. Ze gluurde door de ramen en keek net zo lang tot ze de zak met voorjaarswarmte zag staan. Hij was er hoor, in een hoek van een kamer stond hij en je kon zien dat er al heel wat uit was. Lente wipte naar binnen, nam de zak op haar rug en schoot als een pijl uit een boog het land van sneeuwen ijs uit, waar het meteen weer erg koud werd. „En nu op weg naar Holland," dacht ze, „wat zullen ze wel van me denken!" Ja, daar had ze gelijk in. Wat hebben we allemaal gemopperd, hè, op die Len te, die maar niet kwam met haar mooie dagen. Maar ik weet zeker, dat ze nu onderdweg is en dat ze alles wat ze aan zon heeft aan ons zal geven om het goed te maken. Misschien is ze daarmee al begonnen als jij dit leest. En anders is ze onderweg. Het wordt tijd, vind,je ook niet? Ik wou zo graag een ezeltje, zo één als aan het strand, waarop je voor drie stuivertjes mag rijden door het zand. Laatst belde er een vreemde man hij fluisterde: „Kom mee, 'k weet waar je ezels krijgen kan, net zulke als aan zee". We liepen en we liepen maar en kwamen op een plein. „Hier", fluisterde de tovenaar, „is 't ezelmagazijn". Ik zag wel honderd grauwtjes staan, ik zocht er eentje uit: „Die", riep ik en ik wees hem aan, „die met die leuke snuit". Voor ik het wist zat ik erop en onze reis begon, eerst stapvoets en toen in galop, zo hard als hij maar kon. Als moeder niet geroepen had, 'k werd wakker van de schrik dan waren wij nu nog op pad, dat ezeltje en ik. MIES BOUHUYS. gelijk spel (77) op. Wel staat bord 2 van D.C.IJ., de nieuwe aanwinst v. d. Berg, iets beter, maar remise zal het resultaat zijn. De eindspelkansen van de IJmuidenaar Kop pelman op de trix-trax lijnen zijn zeer gunstig voor IJmuiden. Bij D. Ott zal dit spel wel remise worden. Met het voortzetten van de strijd is er kans op een kleine D. C. IJ- overwinning, maar een gelijk spel is het aannemelijkste. De uitslagen van de twee ontmoetingen waren Stabiel I: Sportief I 1. T. HoekJ. Jonker 11 2. J. OosterlingR. Mooi 02 3. J. H. BakhuisP. Westerwal 2—0 4. H. JanssenJ. Boer 02 5. E. ZuiderduinJ. de Ruiter 20 6. J. BurenH. Dijkhuizen 20 7. T. Bontebal—J. ,1. Wesselius 2—0 8. P. de Kort—P. Bakker 2—0 9. N. ZonneveldW. Post 02 10. J. ProvoostJ. Muntz 11 Totaal 128 K.N.C. I D.C.IJ. II 1. H. v. d. LindenH. Swier11 2. L. FopmaJ. v. d. Berg afgebr. 3. J. ter HaakL. Vooys 02 4. T. de NobbeD. Ott afgebr. 5. K. JotterL. Koetsier 1—1 6. J. DijkslagW. van Wort 11 7. F. v. LeufferH. Nieuwenhuizen 20 8. J. BreemserJelle-Post 11 9. M. van LeuverG. Kaan 11 10. F. KraaienhagenJ. Koppelman afgebr. Voorlopig 77 De tweede ronde van dit tóurnooi wordt de volgende week gespeeld. De D.C.IJ.-reserves gaan dan op bezoek bij de damclub Sportief in het Cultureel gebouw op Vrijdag 12 Juni. De Stabiel-mannen trekken op Woensdag 10 Juni naar het clublokaal van K. N. C. te Haarlem. De slotronde wordt in het club lokaal van de organiserende vereniging ge speeld. De acht scholen die deelnemen aan het damtournooi, zijn na loting in de volgende twee groepen ingedeeld: Groep A. Eerste ronde: Clara Sternschool St. Adalbertschool; NijverheidschoolR.K. H. Hartschool. Deze ronde wordt Dinsdag in het Cultureel Centrum gespeeld. Tweede ronde: St. AdalbertschoolR.K. H. Hartschool; Clara SternschoolNijver heidschool. Derde ronde: R.K. H. HartschoolClara Sternschool; NijverheidschoolSt. Adal bertschool. Groep B. Eerste ronde: Creutzbergschool Moerbergschool; Insingerschool—Kohn- stammschool. Tweede ronde: MoerbergschoolKohn- stammschool; CreutzbergschoolInsinger school. Derde ronde: KohnstammschoolCreutz bergschool; InsingerschoolMoerbergschool. De eerste twee van elke groep komen op 16 Juni in de winnaarsronde en de onderste twee in de verliezersronde. De speeltijd is een uur. De eerste prijs is een zeer fraaie wisselzuil, die in de étalage van de heer K. de Jong, Kennemerlaan is te bezichtigen. Voor de verliezersronde is door het DCIJ- bestuur een vaantje als eerste prijs beschik baar gesteld. De wedstrijden zijn voor dam liefhebbers toegankelijk. De slechte weersgesteldheid van het vorige weekeinde heeft het „Rooswijk"-honkbalpro- gramma in de war gestuurd. De wedstrijden van de eerste, tweede en vierde teams wer den afgelast. Nu wacht „Rooswijk" weer een uitgebreid competitieprogramma, dat van avond in Haarlem wordt geopend met een softballwedstrijd voor dames tussen Gymna- sion 5 en Rooswijk 1. Vrijdag en Zaterdag spelen respectievelijk RCH aRooswijk a junioren en EHS 2— Rooswijk 3. Zondag is de wedstrijd DSB 1Rooswijk 1 en Rooswijk 4EHS 3. Het programma voor de komende week is: Maandag 8 Juni: SC Haarlem 3Roos wijk 1 dames; Vrijdag 12 Juni: Rooswijk 1 damesEDO 3 en Rooswijk a junioren SC Haarlem a. De opstelling van Rooswijk 1 heren is: werper: J. Ketting; vanger: C. Klesser; le honk: J. Gaartman; 2e honk: C. Heemskerk; korte stop: K. Heinen; 3e honk: E. Sauer; 1. velder: B. Disselköter; m. velder: J. Fel- lemans; r. velder W. Reymer. Het gaat met de belangstelling voor de honkbal- en sofballsport overigens goed, want „Rooswijk" heeft na een ledenaan winst van 48 leden in enkele maanden nu een totaal van 80 bereikt, van wie 17 voor softball, 22 jur.ioren en 41 senioren. Enige tijd geleden heeft de Velsense Jeugd Centrale contact gezocht met de Amersfoortse Gemeenschap, om tijdens de vacantie te komen tot uitwisseling van scholieren in gezinsverband. Het staat nu vast, dat een vijftigtal Velsense kinderen gedurende een week naar Amersfoort zul len gaan, om daar onder meer mee te doen aan de Amersfoortse actie: „Kinderen van de straat", die de juiste besteding van de vrije tijd in de vacanties betoogt. Een zelf de aantal scholieren uit Amersfoort zal de week daarop naar Velsen komen en hier worden opgenomen in het vacantiebeste- dingsprogramma, waarmee de Velsense Jeugd Centrale dit jaar een begin maakt. Het betreft hier kinderen van het vijfde en zesde leerjaar van alle lagere scholen in Velsen. De groepen zullen begeleid worden door zes jeugdleiders drie uit Velsen en drie uit Amersfoort die regelmatig ge durende de tijd van uitwisseling contact zullen onderhouden met de respectievelijke „pleegouders". De uitwisseling heeft plaats in de periode van 25 Juli—15 Augustus. De hoofden van scholen is gevraagd hun me dewerking te verlenen. Daar er 29 lagere scholen zijn en slechts 50 kinderen kunnen worden uitgezonden 'zullen ditmaal door middel van loting vijf scholen worden aan gewezen, die elk tien kinderen kunnen uit zenden. De keuze van leerlingen wordt aan de hoofden van deze scholen overgelaten. De uit te zenden kinderen worden vooraf medisch gekeurd. Hoewel dit een der eerste keren is, dat in groot verband deze schooluitwisseling plaats heeft, worden al serieuze plannen beraamd voor een eventuele internationale uitwisseling in de komende jaren, waar schijnlijk in Unesco-verband.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9