Velsense huisvrouwen zagen „De voorpost in de bergen" Velsens cultureel leven in de komende week Problemen Nieuwe hogedrukcentrale van Hoogovens in 1954 in gebruik JiexJJieater Auto Rijles Auto Rijschool Cursisten van „De Zonnebloem" ontvingen de diploma's VULPENNEN Agenda voor Velsen GALAVAZI In de bres voor de tuberculosebestrijding „PALVU" besloot haar jubileumseizoen „De Heerenduinen" zonder water A. REIJM op de honderd velden J IP ül H! ^Hf lü G A L A V A Z I VRIJDAG 5 JUNI 1953 als gevolg van tunnelbouw? Mevr. van Wielink-Klimp: „We leren niet voor de school, maar voor het leven" (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) G p.-..- 'mi ''m m wm m KANTOOR-, SCHOOL- EN TEKENBENODIGDHEDEN BIJ BIJ Kennemerlaan 17 Dr. H. A. van Beuningen overleden THALIA Medische verzorging tijdens het weekeinde Waterloo-RGH 4 in finale om OHG-beker Zondag speelt VSV tegen DOS „Voorpost in de bergen" is de titel van de film, die de Velsense huisvrouwen gis termiddag in het Patronaatsgebouw heeft geconfronteerd met het werk, dat de „Ver eniging tot behartiging van de belangen van Nederlandse longlijders" verricht. Mevrouw J. W. Tupker, propagandiste van deze vereniging, heeft de film ingeleid. Op particulier initiatief van oud-patiën ten werd de vereniging in 1397 opgericht. Thans heeft men de beschikking over een uitermate modern sanatorium in Davos, waar Nederlandse doktoren en Neder landse verpleegsters de patiënten het ge voel geven thuis te zijn. Alleen de be sneeuwde bergen en het betere klimaat herinneren er de zieken aan, dat zij in een ander land kuren. ,,Het Nederlands sanatorium in Davos heeft uw hulp nodig". Dit is de slagzin, waarmee de propagandisten meer interesse trachten te wekken voor deze belangrijke instelling. Vooral de on- en minvermogenden van alle gezindten, voor wie de ongunstige omstandigheden vaak een beletsel vormen cm genezing te vinden, kunnen daar her stellen. Hoewel de vereniging niets heeft uit te staan met de plaatselijk werkende t.b.c. verenigingen in Nederland, heeft de uit zending altijd plaats via de plaatselijke consultatiebureaux. Men zou de inrichting kunnen noemen een volkssanatorium met individuele verpleging, want er kunnen niet meer dan hoogstens vier patiënten per kamer liggen. Geeft men er de voorkeur Het einde van dit toneelseizoen beteken de voor de arbeiders-toneelverening „Pal- vu" te IJmuiden tevens het besluit van de viering van het zilveren jubileum. Zij, die hebben verondersteld dat de slotuitvoerin- gen, welke Woensdag en Donderdag in het Rex Theater gegeven werden, na „Het kind van de buurvrouw" en „Gaslicht" een glo rieuze bekroning van dit festijn zouden vormen, zijn met mij toch wel enigszins bedrogen uitgekomen. Direct moet hieraan worden toegevoegd, dat de voorstelling zo als steeds kleurig en sfeerrijk was. Doch de uitstekende reputatie van deze vereni ging brengt nu eenmaal meer verplichtin gen mee. Vooral aan het slot van dit jubi leumseizoen hadden wij nu gaarne eens een evenement gezien: een voorstelling, die deze serieus werkende amateurs met hun bekwame regisseur Jan Velzeboer in de gelegenheid had gesteld hun artistieke as piraties ten volle uit te leven. De teleur stelling moet dan ook voornamelijk wor den toegeschreven aan de keuze van het opgevoerde stuk, namelijk „Bruiloft op de Appelbloesem", een landelijke Engelse comedie in drie bedrijven door Eden Phill- pots. „De Appelbloesem" is de poëtische naam van een goed florerende boerderij, waarvan de eigenaar, Samuel Sweetland, pas op latere leeftijd in zijn eenzame staat van weduwnaar verandering tracht te brenger, en daarom in de omgeving naar een hem passende echtgenote begint om te zien. Twee bedrijven lang dingt hij vergeefs naar diverse uitverkorenen, tot hij in zijn on middellijke nabijheid de ideale vrouw ont dekt die, zoals hij het zelf uitdrukt, al die tijd als een bloeiende roos aan de voet van de berg aanwezig is geweest, zonder dat hij haar, bij zijn pogingen deze te beklimmen, had opgemerkt. Wanneer Samuel zijn nieuwe bruid op „De Appelbloesem" intro duceert, komen zijn vroegere Dulcinea's allen op haar eens genomen besluit terug en geven zij in verschillende toonaarden te kennen toch niet ongenegen te zijn lief en leed met hem te delen. Doch Samuel's ogen zijn thans geopend en niet zonder triomf wijst hij de hevig teleurgestelde dames de deur, om zich geheel aan zijn toekomstige vrouw te kunnen wijden. Dit huwelijk is dan tevens het sein voor een drievoudige bruiloft op „De Appelbloesem",' want zijn beide dochters Sibley en Petronell hebben zich inmiddels van een passende bruide gom voorzien, zodat het toneel aan het slot straalt van de spreekwoordelijke rozengeur en maneschijn. Misschien kan de keuze van dit blijspel enigszins verklaard worden door de aan de spelers geboden mogelijkheid tot vermake lijke typeringen. Maar men heeft dan over het hoofd gezien dat de handeling vrij ma ger was, zonder dat de schrijver deze ar moede door een geestige dialoog wist te compenseren een kunst, waarin sommige Engelse auteurs zich overigens ware mees ters tonen. Daarbij telt dit stuk niet minder dan vijftien sprekende rollen en het is voor amateurgezelschappen meestal bijzonder moeilijk om met een dergelijk aantal tot een homogene voorstelling te komen. Want het gevaar is dan zeker niet denkbeeldig, dat zich hiertussen enige zwakke broeders bevinden, die door hun onmacht bepaalde scènes afbreuk doen en hierdoor de herin nering volledig uitwissen aan een vorig tafereel, dat dank zij enige sterkere spelers juist wel tot zijn recht is gekomen. Zo moest ook deze opvoering van „Palvu" lijden aan een zekere onevenwichtigheid, hetgeen gemakkelijk kan worden geïllu streerd door te wijzen op de manier, waar op bijvoorbeeld de rol van Richard Coaker werd uitgebeeld. Van de hiervoor gekozen speler ging wel bijzonder weinig uit, zijn toon was mat en zonder nuancering, waar door de tegenspeelster iedere kans ontno men werd zich te laten meevoeren en zij door een tekort aan stimulans evenmin een sterke indruk achterliet. Ik bepaal mij dus maar liever tot de ge slaagde typeringen, om niet geheel in mi neur te blijven. Zo wist de vertolker van Samuel Sweetland zijn teleurstellingen en uiteindelijke triomf in goed begrepen stemmingen weer te geven, zodat hij met voldoening op deze'opvoeringen kan terug zien. In Mary Hearn herkenden wij me vrouw Tabernal van „Jan van Dommelen" uit Santpoort, die van haar gastrol een dankbaar gebruik maakte zich ook in dit milieu bij de besten te scharen. De manier, waarop zij dit mallotige schepsel een ge- exalteerd-dwaze gestalte wist te geven, was niet minder dan kostelijk. Doordat de mij ter beschikking staande plaatsruimte eigenlijk reeds overschreden is, kunnen er geen verdere namen meer worden genoemd hoewel het bepaald onbillijk zou zijn nog niet even een uitzondering te maken voor de uitstekende vertolkers van de rollen van Louise Windaett en Churdles Ash. JAN VAN DAM. aan een kamer voor zich alleen te hebben, dan is daar ook gelegenheid voor. Zowel op medisch als op geestelijk ge bied wordt grote aandacht aan de ver pleegden besteed. Behalve de Rooms-Ka- tholieke en Protestantse geestelijke is een sociaal werkster aan de inrichting verbon den, die in geval van persoonlijke proble men op maatschappelijk gebied meestal v.el raad we?t te geven. Doordat er een uitgebreide bibliotheek met boeken in vijf talen aanwezig is, is studie mogelijk. Ama- tcurtoneelverenigingen en meer van dien aard zorgen voor de onontbeerlijke aflei ding. Nederland kan trots zijn op dit sanato rium, want onlangs nog hebben buiten landse medici hun lof over dit werk geuit. In Nederland zelf echter zijn er nog te weinig mensen, die van het bestaan van het sanatorium afweten. Verdient meer steun Daarom was het goed dat door middel van de film „Voorpost in de bergen" de inrichting in het middelpunt kwam te staan. Het werk van de tuberculosebestrij ding moet meer en meer worden gesteund. T. B. C. is een volksziekte en het is een morele volksplicht hulp te bieden. Niet ieder kan daadwerkelijk aan deze hulp actie deelnemen, maar voor minder dan één cent per week de mininmum-con- tributie bedraagt een rijksdaalder per jaar kan men al financiële steun verlenen. Dit alles werd de Velsense huisvrouwen, die vol aandacht de film hebben bekeken, duidelijk gemaakt en ongetwijfeld zullen elen van nu af haar medewerking hebben toegezegd. De Amerikaanse ambassade had voor deze middag bovendien een aantal films beschikbaar gesteld, die eveneens op hy giëne en gezondheid betrekking hadden. Ook deze rolprenten genoten de aandacht die zij waard waren. Het zwembad „de Heerenduinen", dat gewoonlijk ieder jaar in het midden van Mei wordt geopend en dit jaar op 23 Mei de eerste zwemmers zou ontvangen, is we gens moeilijkheden met de watervoorzie ning nog steeds gesloten. Het bad betrekt namelijk met een pomp water uit een bij de inrichting gelegen put. Naar de heer A. Bleeker ons vertelde, moet het water thans drie meter dieper worden opgepompt dan in vorige jaren het geval was. Volgens zijn mening is dit geheel en al te wijten aan de onttrekking van al het grondwater door de vele pompen, die bij de bouwput voor de spoorweg- en verkeerstunnel bij het Noord zeekanaal dag en nacht in bedrijf zijn. Men heeft de put, die twee meter in diameter is, thans drie meter dieper ge maakt, opdat, evenals vroeger, in de eigen behoefte aan water kan worden voorzien. De put zal volgende week Dinsdag klaar komen. De heer Bleeker hoopt het bad dan Zaterdag voor het publiek te openen. ADVERTENTIE „Rex draagt de kroon voor beeld en toon Van REDEN t.m. MAANDAG Tyrone Power en Hildegarde Neff in DIPLOMATIC COURIER Spionnage in Parijs.... Salzburg.... Triëst ALLEEN WOENSDAG ALS DE SIRENE ZWIJGT Een fascinerend gegeven in realistische stijl verfilmd ZONDAG 7 JUNI Thalia. 15 uur „Dombo, de vliegende oli fant"; 19 en 21.15 uur: „April in Parijs". Rex, 15 en 20 uur: „Diplomatieke koe rier". MAANDAG 8 JUNI Veiligheidsdienst Hoogovens, 20 uur: Veiligheidsavond, Patronaatsgebouw. Thalia, 20 uur: „Daar komen de tanks". Rex, 20 uur: „Diplomatieke koerier". DINSDAG 9 JUNI Veiligheidsdienst Hoogovens, 20 uur Veiligheidsavond, Patronaatsgebouw. Toneelvereniging „De Hooger Geest Ghe- sellen", opvoering van openluchtspel, 19.30 uur, Waterland. Thalia, 20 uur: „Daar komen de tanks". WOENSDAG 10 JUNI Veiligheidsdienst Hoogovens, 20 uur: Veiligheidsavond, Patronaatsgebouw. Centrale Bond van werknemers in het Transportbedrijf, veertigjarig jubileum, kindervoorstelling, 14.00 uur, Herv. Jeugdgebouw, IJmuiden Oost. Thalia, 20 uur: „Daar komen de tanks". Rex, 20 uur: „Als de sirene zwijgt". DONDERDAG 11 JUNI Centrale Bond van werknemers in het Transportbedrijf, jubileumvoorstelling met medewerking van het gezelschap Adri van Oorschot, 20 uur, Rex Theater. Thalia, 20 uur: speciale voorstelling van „Simson en Delilah". VRIJDAG 12 JUNI Symphonic-orkest „Euphonie", concert, 20 uur, Hervormd Jeugdgebouw IJmui den Oost. Thalia en Rex, nog niet bekend. ZATERDAG 13 JUNI Toneelvereniging „Kunst en Vriend schap", toneelvoorstelling met „Onder één dak", 20 uur, Patronaatsgebouw. ADVERTENTIE VAN OUDS HET ADRES Voor Santpoort (alleen) Hagelingerwcg 134, Tel. 8930 DEZE WEEK zijn in de huishoudschool te Velsen de diploma's uitgereikt van „De Zonnebloem", onderafdeling van de Stichting voor Karaktervormend Onderwijs in Midden Kennemerland. Voor deze gelegenheid waren in het gezellig versierde lokaal ook vele genodigden aanwezig: ouders, docenten, bestuursleden en een groep jonge cursisten. De leidster van de cursus, mej. Jansen, opende met een hartelijk welkomst woord en gaf daarna het woord aan mevrouw C. van Wielink-Klimp, die tot taak had de diploma's te overhandigen. Mevr. van Wielink begon met op te per ken, dat zij hier niet meer alle meisjes zag, die bij de opening van de cursus vol moed begonnen. „Het pleit voor de hier aan wezige meisjes, dat zij volgehouden heb ben, en na hun dagtaak, hun vrije avonden aan deze cursus hebben geofferd. Zoals zij hier zitten zijn zij bevoorrechte wezens. Menige huisvrouw, die bij het begin van haar taak met de handen in het haar zat, zou oneindig beter af geweest zijn, als zij de gelegenheid had gehad, te leren, wat deze meisjes geleerd hebben", zei mevrouw van Wielink, die hoopte, dat over enige ja ren velen zo bevoorrecht zullen zijn en dat de „Zonnebloem" een algemeen bekend be grip is geworden, waarover geen uitleg meer noodzakelijk is. Betrekking tussen geleerde en leven „Op school wordt ons dikwijls op jonge leeftijd het Latijnse spreekwoord voorge houden, dat zegt, dat wij niet voor de school, maar voor het leven leren. Van veel schoolkennis is ons dat niet zo gauw dui delijk, maar voor jullie", zei mevr. Van Wielink, „zal het wel begrijpelijk gewor den zijn, dat er betrekking bestaat tussen al wat jullie hier geleerd hebben en het leven. Allereerst het gewone dagelijkse leven met koken, naaien, geld beheren, tafel dekken, kinderverzorging; de gelukkig niet alle dagen voorkomende ziekenverple ging en het Zondagse van feest en verjaar dagen en wat de huisvrouw daarvan kan maken. Niemand kan alles weten, en als je hier, naast een grondslag van kennis, hebt geleerd, waar je raad kunt vragen en dat er heus niet al te moeilijke boekjes zijn, waarin je zelf eens kan opzoeken wat je nodig moet weten, dan ben je al een eind op streek. Maar naast deze kennis zijn er dingen, die je je niet met leren eigen kunt maken. Je zal in je later leven vaak onder vinden, dat er situaties zijn, waar je alleen zelf kunt besluiten, wat je te doen staat. Hetgeen mogelijk is door je te bezinnen met al je innerlijke krachten. Op deze cursus is ook getracht, de gedachten te richten op de achtergrond van het leven en het houvast dat daarin is te vinden. En om dat dit belangrijk is staan op de diploma's de drie letters S.K.O.: Stichting Karakter vormend Onderwijs". Cursus, een pleegkind Nadat de diploma's uitgereikt waren, richtte mevr. Van Wielink zich tot de direc trice van de huishoudschool, mej. Bregman, zonder wier hulp en steun deze cursussen niet zouden kunnen bloeien. Zij noemde deze cursus een der pleegkinderen. Mater Amabilis, Klimop en Zonnebloem, die door mej. Bregman zijn aangenomen naast de gewone school. Als blijk van dank en waar dering bood zij mej. Bregman namens het bestuur van Zonnebloem een boekwerk aan. In haar antwoord zei mej. Bregman, dat zij de pleegkinderen gaarne in haar huis ziet en zich verheugt, ze straks in de nieuwe school een ruimere gelegenheid voor al hun arbeid aan te kunnen bieden. HET OPLOSSEN VAN een goed en mooi probleem op het bord met de honderd ruiten kan vele personen voldoening geven maar het componeren van een damprobleem is een zaak die slechts zeer weinig dammers is gegeven. Tal van kundige en sterke spelers zullen niet altijd in staat zijn een probleem in elkaar te zetten, waar „pit" in zit. In de problematiek zijn bijzondere eigenschappen nodig, die weinig hebben uit te staan met de praktijk van het spel. Wereldkampioen P. Roozenburg heeft ons deze week nog gezegd, dat hij wel in staat is moeilijke damsituaties op te lossen en dat hij desnoods ook wel een naar het partijspel riekend probleem kan samenstellen, maar dat hij dit niet kan doen op een bepaald verplicht motief. Ook uw damredacteur ziet eerlijk gezegd geen kans een verplichte bewerking in de probleemkunst af te leveren. Laros kreeg als zeer kpap en sterk speler ook een naam op het gebied van de proble matiek. Het grootste gedeelte van de be kendste Nederlandse en buitenlandse com ponisten waren evenwel geen uitblinkers achter het bord in de wedstrijdzaal. Daarom trekt het altijd bijzondere aandacht als enkele meesters weer een uitzonderlijk staaltje naar voren toveren. Om dit bij te houden is het ook nuttig voor alle oplossers om met allerlei nieuwe en vreemde wen dingen van de problematiek op de hoogte te blijven. Voor de partijspeler kan het geen kwaad om van de nieuwste snufjes kennis te nemen. De Engelsman G. L. Gortmans en de Hol lander S. E. van der Meer hebben in 1916 een slotstand in het Damspel met de vol gende cijferstand gepubliceerd; wit dam op 19, stuk op 29. Zwart 2 stukken op 23 en 24. Zwart aan zet verplicht te slaan en wit wint steeds. Nu kan op verschillende „vierkantjes" dit blokje van vier stukken worden opgesteld, maar hoofdzaak is een probleem samen te stellen met als slotstand het beruchte vier kantje. En dit zijn nu juist top-prestaties in de problematiek. Onderstaand probleem veroorzaakte groot opzien zowel onder de buitenlandse als Ne derlandse dammers. De stand luidt: P WM. WM. Wm. wsk a W' WW///. ÜHt 'W7777//, 'W4 W iü S rw, WWW. W777W, W/M/ï, ■tam mg Hf Zwart 1 dam op 12 en 7 stukken op 7, 8, 17. 18, 20, 23 en 24. Wit 1 dam op 36 en 7 stukken op 26, 27, 29, 31, 32, 33 en 34. Wit speelt en wint door: 1. 2722 17x39; 2. 26—21 12x23; 3. 36x19. Met de bekende stotstand. Welke dammer ziet nu eens kans om een probleem samen te stellen met als verplichte bewerking de slotstand zonder figuranten! Het is tot nog toe aan enkele „problemis- ten" gelukt op de slotstand een probleem Samen te stellen. En daarom blijft dit slot- standje nieuw, omdat de gemaakte compo sities van 1916 tot 1953 gering zijn. We loven een prijs uit voor de dammer uit Kennemer land die er in slaagt. Oplossing De oplossing van het probleem Rens de Jong luidt: Zwart: 2, 4, 7, 9, 10, 12, 18, 22, 23, 27, 28 31 en 32. Wit: 11. 13, 20. 24, 30, 33, 35, 36, 30, 40, 42, 43, 44 en 49. Wit speelt en wint door 3025, 4338, 32x45. 44—40. 35—30, 49—44. 30x39. 20—15, 25x3. 18x9, 3x14, 21x8 2x13 waarna 363$ (een David—Goliath eindspel) is ontstaan dat vrij gemakkelijk wint. Oplosserswedstrijd De stand van de oplosserswedstrijd luidt: 1. G. Provoost, Santpoort 34 punten 2. J. Guyt, IJmuiden 33 3. W. 't Hart, IJmuiden 32 4. G. Kok, Santpoort 32 5. J. v. Straten, IJmuiden 32 6. G. Eckhard, Driehuis 25 7. C. Spanjaard, Beverwijk 24 8. G M. Ploeg, IJmuiden 22 9. W. J. Tunnen, Velsen-N. 21 Verder kregen wij nog goede oplossingen binnen van C. Kramer, G. Zuiderduyn, A. W. Beukema, W. v. Wort en L. C. Vooys. De volgende week plaatsen we de eind stand van de ladderwedstrijd Stabiel-tournooi De clubs Stabiel, DCIJ II, KNC te Haar lem en Sportief, spelen in de eerste helft van Juni een tournooi. Daar de damrubriek op technisch terrein aandacht aan het verloop van de wedstrijd wel geven, verzoeken we de spelers die tijdens de wedstrijd een mooi fragment of eindspel ontmoeten dit aan ons kenbaar te maken. Ook van de Beverwijkse dammers die met Den Helder, DSTO en Onder Ons om het kampioenschap le klasse van Noordholland spelen zien we gaarne fragmenten, eindspelen en partijen tegemoet. Om te onthouden Zwart, P. Roozenburg "ju x||| ''ip Wit, ir. Van Dijk Het volgende fragment kwam voor in het tournooi om het wereldkampioenschap dat werd gehouden in Decemebr 1952. Zwart: 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16. 17, 18, 22, 25 en 26. Wit: 24, 28, 31. 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40. 42, 43, 44, 45, 48 en 49. Hier was zwart aan zet. Roozenburg dacht over de stelling lang na omdat de stand een kansrijke en niet alledaagse damzet inhield. Aangenomen, dat wit nu eens aan zet was in deze stelling, dan is het wel erg verleidelijk om te vervolgen met 1. 3430 25x34; 2. 40x29. De damzet, die nu uit de stelling door zwart wordt getoverd is wel van bijzondere schoonheid: 1721; 3. 28x17 13—19; 4. 24x22 8—13; 5. 14x34 39x30; 6. 21—27 32x21 26x50. Correspondentie De heer J. G. te IJmuiden: Uw inzending problemen was wel goed, maar over tijd. Wim Kuiter. Het probleem is te eenvou dig om geplaatst te worden. Wilt u voortaan uw brieven direct aan het onderstaande adres zenden. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 121, IJmuiden. ADVERTENTIE KENNEMERLAAN 17 Tot de nu gediplomeerde meisjes zei ze, dat deze er veel toe bij kunnen dragen, de mogelijkheden van de cursussen grotere bekendheid te geven, waardoor meer meis jes van deze mooie opleiding kunnen pro fiteren. Hierna werd door enige jonge cursisten thee geschonken en werden vele schone en lekkere bakproducten aangeboden. Met zang, voordracht, spel en muziek werd de opleiding van deze Zonnebloem afgesloten. Inlichtingen over Zonnebloem-cursussen zijn steeds te krijgen bij de directrice van de huishoudschool te Velsen en Beverwijk en verder bij mevr. F. M. Siebeles-Gillisen, Stationsstraat 90, Velsen, en mevr. J. v. d. Kieft-Overbeek, Lijsterbeslaan 62, Bever wijk. ADVERTENTIE In Zeist, waar hij na het ondergaan van een operatie vertoefde, is onverwacht op 42-jarige leeftijd overleden dr. H. A. van Beuningen, directeur van de Steenkolen Handelsvereniging te Rotterdam. De heer Van Beuningen promoveeerde in 1937 te Leiden op het onderwerp: „De steenkoleneconomie der voornaamste Eu ropese productielanden". Na directeur van de Verenigde Steenkolenhandel te IJmui den geweest te zijn, werd hij directeur van de Steenkolen Handelsvereniging te Rot terdam. Hij was voorts voorzitter van de afdeling machinale bedrijven van de Scheepvaartvereniging Zuid, lid van het werkcomité van het Nederlands Comité Waterwegen, directeur van het adminis tratiekantoor Unitas N.V. en voorzitter van de raad van beheer van de Nederlandse Opslagmaatschappij N.V. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) HEDENAVOND 8 uur, ZATERDAG en ZONDAG, 7 en 9.15 u. DORIS DAY in haar nieuwste film in technicolor APRIL IN PARIS me' Ray Itolgcr en Claude Dauphin Een vioftc, vrolijke musical, vol ver rukkelijke humor en nieuwe songs MAANDAG. DINSDAG en WOENSDAG 8 uur Een modern epos van vuur en staal DAAR KOMEN DE TANKS Het sensationele relaas van keiharde kerels, die van dóórzetten wisten en dwars door een muur van beton en staal gingen.18 j. ZONDAGMIDDAG 3 uur op veler verzoek nog éénmaal de vrolijke tekenfilm van Walt Disney DOMBO, DE VLIEGENDE OLIFANT Nederlands gesproken Een kleurig circusverhaal met DOMBO, de kleine olifant met de grote oren DONDERDAG a.s. in onze serie speciale voorstellingen SiMSON en DELILAH IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uitsluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: J. H. van Ginkel, Kennemerstraat 123, tel. 4058 en J. Mac Daniel, De Genestetlaan 4, tel. 4203. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts W. van Haselen, Leeuwerik laan 52, tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 of mevr. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 .uur tot Zondag morgen 9 uur wordt deze week waarge nomen door de arts: C. van Wielink, Duin- vlietstraat 109, tel. 4105. Van Zondagmor gen tot Zondagavond 12 uur: dokter R. W. Fierstra, Zeestraat 88, tel. 3737. Uitsluitend in spoedgevallen. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma, Wijkerstraatweg 164, telefoon 3883 doorlopende nachtdienst. Tijdens het weekeinde neemt waar: Apotheek Van der Kolk, Zeestraat 27, tel. 3820. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts D. R. Mans- holt, Vinkenbaan 23, tel. 8320 te raad plegen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalse- weg 85, tel. K 2500 22181 en Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan, tel. K 2560 8284. VELSEN Wijkverpleging Voor IJmuiden: zuster De Beurs, Lijster laan 21, tel. 4378. voor Driehuis: zuster Koerse, Leeuweriklaan 21 en voor Sant poort: zuster De Jong, Brederoodseweg 43, tel. K 2560 8756. Waterloo neemt Zondag de strijd op tegen RCH 4, dat in de competitie erg wisselvallig speelde. Op het RCH-terrein haalde Water loo een puntje binnen en de thuiswedstrijd werd een grote overwinning voor de IJmui- denaren, zodat Waterloo de beste kansen heeft. De wedstrijd wordt gespeeld op het VSV-terrein aan de Hagelingerweg om 9.45 uur. Waterloo komt uit met: K. Kok J. v. d. Steen, J. J. Schelvis J. Buding, J. Schaap, J. v. Sikkelerus A. F. Broek, J. Zwanenburg, G. Post P. Dekker, A. Holman Het eerste elftal van V.S.V. dat Zondag middag D.O.S. I ontmoet is als volgt sa mengesteld: Doed: J. v. d. Wint; achter: C. Schoon en C. Kunst; midden.: J. Tielrooy, W. Haze- veld en J. J. Stijger. In de voorhoede staan: S. Thoolen, H. de Bie, B. Bouwens, P. van der Kuil en S. de Graaf. Resreves zijn: D. Broekhuizen, M. Over- zier, J. J. Kloosterman en S. Zwanenburg. Nutsbibliótheek, uitlening van 19.30 tot 21.30, Heidestraat. Thalia, 20 uur: „April in Parijs". Rex, 20 uur: „Diplomatieke koerier". Speeltuinvereniging „In Veilige Haven", 9.30 uur, clubgebouw, jaarvergadering. ZATERDAG 6 JUNI Velser Accordéonvereniging, concert, 20 u., Patronaatsgebouw. Toneelvereniging Advcndo, toneelvoorstel ling, 20 uur, Hervormd Jeugdgebouw. Toneelvereniging „De Hooger Geest Ghe- sellen", 19.30 uur, opvoering openlucht spel, op Waterland. Thalia, 20 uur: „April in Parijs". Rex, 20 uur: „Diplomatieke koerier". TEN WESTEN van de huidige centrale van Hoogovens wordt thans, ter verbetering van de stoomvoorziening, hard gewerkt aan de bouw van een geheel nieuwe hoge drukcentrale met twee ketels, die elk een capaciteit zullen hebben van 45 ton stoom per uur en een turbogenerator van 10.000 kw. Het gebouw - op de tekening uit Zuid- Oostelijke richting gezien - wordt 23 meter hoog en zal dus iets hoger reiken dan het hoofdgebouw. De betonconstructie is al in een vergevorderd stadium, zodat de cen trale aan het einde van dit jaar grotendeels gereed zal zijn. Het kenmerkende van de nu in aanbouw zijnde centrale, schrijft ir. P. M. Gunst in „Samen", is de toepassing van hoge druk 80 atmosfeer en hoge temperatuur (535 gr. C.) van de opgewekte stoom. Deze hoge druk en temperatuur maken het mo gelijk, naast de verzorging van de normale stoomvoorziening, in een deel van de eigen electriciteitsbehoefle te voorzien. Met de toepassing van hoge druk en temperatuur sluit men aan bij de ontwikkeling, die de laatste twintig jaar sterk op de voorgrond is getreden als gevolg van de steeds stij gende brandstofprijzen. Terwijl twintig jaar geleden drukken van 15 atmosfeer normaal waren, is nu 125 atmosfeer en hoger geen zeldzaamheid meer. In som mige gevalen zijn temperaturen van niet minder dan 600 gr. C. toegepast. Het is begrijpelijk dat deze ontwikkeling allerhande nieuwe problemen met zich mee brengt. Bijzondere materialen moeten worden gebruikt, zeer gecompliceerde con structies zijn nodig, zorgvuldige behande ling van het voedingwater is vereist, ter wijl aan toezicht, bediening en onderhoud ook hogere eisen worden gesteld. Als ge volg hiervan komen de aanschaffings- en exploitatiekosten niet onaanzienlijk hoger te liggen. Dit alles wordt echter gaarne aanvaard, vanwege de er aan verbonden economische voordelen. Inmiddels is men dan tevens begonnen aan de vervaardiging van de eigenlijke ke- de bedoeling de centrale omstreeks het tels en andere apparatuur en het ligt in midden van 1954 in gebruik tc nemen. De bestaande centrale zal dan buiten werking gesteld kunnen worden; ze zal ia hoofdzaak dienen als reserve, wanneer een van de nieuwe ketels voor reparaties en onderhoud buiten werking is. Tevens zal ze piekbelas- tingen moeten opvangen. In de centrale zal in afwijking van wat gebruikelijk is, geen scheidingswand tus sen het eigenlijke ketelhuis en de ruimte, waarin de turbogenerator staat opgesteld, worden aangebracht. De toegevoerde stoom brengt de schoe- penwielen van de turbine aan het draaien, waardoor de aan de turbine gekoppelde generator electrische energie opwekt tot een vermogen van ongeveer 10.000 kW. Hiermee zouden niet minder dan 10.000 lampen van 100 watt kunnen branden. Toch is dit nog slechts een klein deel van wat het bedrijf aan electriciteit nodig heeft. De opgewekte electriciteit wordt aan het bedrijf afgegeven via een uitgebreide scha- kelapparatuur. Deze staat opgesteld in een aparte uitbouw aan de Oostzijde van het gebouw, zoals zichtbaar op de tekening. In hetzelfde gebouw zijn kantoren voor het toezichthoudend personeel, en ook de was- en kleedlokalen ondergebracht. De stoom wordt van de turbine in het bedrijfsnet gevoerd. De druk en tempertauur, die bij de ketels nog 80 atmosfeer en 535 gr. C. bedroegen, zijn nu gedaald tot 15 atmos feer en 330 gr. C.; juist wat nodig is voor het bedrijfsnet. Teneinde de nodige ervaring op te doen, is bij de bestaande centrale een proefin stallatie in gebruik genomen, een verklein de uitgave van de uiteindelijke installatie. Hiermee wordt nu geëxperimenteerd met het doel de beste methode van werken te vinden.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10