DONKERRODE en DONKERGROENE m/FDUrMMTN UVtKntmULN Gerard van Praag Verordening voor het houden van waakhonden al van kracht VARIA „Euphonie" viert zevende lustrum Profiteert Havenberichten G A L A V A Z I 7 Dick de Reus speelt Mendelssohn Beverwijk Velsen-Noord Fivoy-zomerkampen in Speulde op Veluwe Castricum VRIJD/AG 5 JUNI 1953 Stoplichten bij spoorweg overgang Velserweg Belgische belangstelling voor zuiveringsinstallatie EEN GOEDE SIGAAR bij Kennemerlaan 17 Kinheim-Zaterdagelftal speelt voor promotie Woensdag begint Bever- wijkse volleyball-competitie Tweehonderd jeugdige athleten naar Watervliet Hengelaars vissen op baars in „De Kuil" Vrijwillige brandweercorps hield oefening in Ursem Voetbalveteranen speelden gelijk tegen kellners DEZE WEEK DAMES-, HERENJACKS en REGENMANTELS SPORTCOLBERTS en PANTALONS Jeugd uit Zeeland ging naar Amsterdam Dameshandbalteam van CSV naar Bloemendaal „APOLLO" 100 JAAR Directeur Fred Roeske koninklijk onderscheiden Scheepvaart ENGELAND Na 15 Juni een bon bij het riet voldoen aan de eisen De trompetsignalen en paukenroffels weerklonken vele malen in de lege concertzaal van het Verenigingsgehouw, voordat dirigent Stoffer tevreden was met hetgeen het symphonie-orkest „Euphonie" presteerde op een der laatste repetities voor het jubileumconcert. Het waren inderdaad krijgshaftige klanken, maar zij stemden dan ook uit de oorlogsmars van Mendelssohn's vrijwel onbekende opera Athalia Onvermoeid hebben de leden van het orkest met hun aanvoerder gestudeerd op de lang niet malse partituren, die de kern vormen van het feestprogramma,, dat „Euphonie" ter gelegenheid van de viering van het zevende lustrum zal uitvoeren: Mozarts 29ste symfonie in D K.V. 202, de Afscheidssymfonie van Hayden, de reeds genoemde triomfmars en „last but not least", het Concert in E-moll voor viool en orkest van Mendelssohn, met als solist Dick de Reus. Het werk van Mozart is het laatste van een serie van vijf symfonieën, die de kun stenaar op negentienjarige leeftijd schreef, nadat hij van een kostelijk en leerrijk be zoek aan Wenen, waar hij wegens de zeer bescheiden financiële middelen van vader Mozart slechts acht weken mocht ver toeven, zich wederom in Salzburg moest „opsluiten" zoals hij het betitelde. Na de terugkeer in zijn woonplaats ont laadden alle opgedane indrukken en door tegenslag opgewekte spanningen zich in deze cyclus van symfonieën en in zijn on vergelijkelijk mooie eerste pianoconcert. De symfonie in D laat ons geenszins Mo zart horen zoals men hem kent uit latere werken. Toch is het geen typisch jeugd werk, al hebben de jaren der Sturm und Drangperiode" ook hem niet onberoerd ge laten. Zeven jaar besteedde Mendelssohn aan zijn vioolconcert, voordat deze bril- lante componist het werk rijp achtte om het in het openbaar te laten uitvoeren. Hij was de aristocraat onder de musici van zijn generatie en dit deed hem doordrongen zijn van de artistieke verantwoordelijk heid werk af te leveren, dat de toets der scherpste critiek doorstaan kon. Zijn vriend Ferdinand David zei van dit steeds weer ontroerende concert, dat het in èèn adem met dat van Beethoven, het beroem de opus 61, genoemd diende te worden. Maar Mendelssohn, wiens bewondering voor Beethovens genie aan verafgoding grensde, vond dit een kleinering van het concert der concerten. Ook in deze be scheidenheid, die hem zo zeer kenmerkte, bleef dit gelukkige mensenkind de aris tocraat. Niettemin was hij uiterst dankbaar toen een Engelse criticus hem schreef, dat de muziek door de impulsiviteit en gevoelig heid zeker evenveel ontroering wist te wekken als de heroïsche klanken van Beethovens vioolconcert. Kernachtig voeg de hij er aan toe: „Indien Beethoven dan de Adam der vioolconcerten geschreven mag hebben, Mendelssohn komt de eer toe de Eva dezer muziek gecomponeerd te hebben". Deze onvergelijkelijk mooie melo dieuze muziek zal de bekende vioolsolist Dick de Reus Vrijdag 12 Juni tezamen met het jubilerende orkest ten gehore brengen. Het zal de hoofdschotel zijn van de uit voering, die een mijlpaal in het bestaan dezer vereniging zal zijn. Keur van dirigenten Vijfendertig jaar geleden begon „Eupho nie.' zeer bescheiden als een klein salon- orkest, waarbij piano en harmonium niet ontbraken, onder leiding van een thans vergeten dirigent de repetities in „Tivoli" aan de IJmuider Straatweg. Toen het ge bouw kort daarna in vlammen opging, verbrandde het gehele instrumentarium De spoorwegovergang VelserwegWij- kerstraatweg is niet alleen een ergernis voor de vele wachtenden voor de gesloten bomen, maar ook voor de man die de machtige sluitarmen moet bedienen en die vaak zijn hart vasthoudt wanneer hij de bomen neerlaat, terwijl een automobilist of wielrijder er net nog onderdoor denkt te kunnen rijden. Om deze gevaarlijke toeren in het vervolg tegen te gaan is men thans bezig aan beide zijden van de ovérweg waarschuwingslichten aan te brengen. Wanneer deze lichten branden, zal het ver boden zijn de overweg te passeren. De politie zal hier streng de hand aan houden. Op Dinsdag 9 Juni zal het voltallige ge meentebestuur van Lonneker uit België een bezoek aan de gemeente Beverwijk brengen. Om ongeveer half twaalf zullen zij ten stadhuize worden ontvangen. De belangstelling van de Belgen gaat in hoofd zaak uit naar de rioolwaterzuiveringsin stallatie, aangezien ook de gemeente Lon neker met dezelfde moeilijkheden als Be verwijk heeft te kampen. Uitgaande van de Federatie van Volks huizen in de ÏJmond zullen van de In dustrie-volkshuizen in Velsen-Noord (Ken- nemerstaten) en Beverwijk (Statenhuis Zeestraat) verschillende zomerkampen voor meisjes en jongens worden gehouden. Deze kampen zullen al op 18 Juli begin nen en verdeeld over enige weken duren tot 15 Augustus. Zij worden gehou den in Speulde op de Veluwe voor de jon gens van de sportafdelingen van Kenne- merstaten, die er op 20 Juli heen gaan; voor de meisjes van Statenhuis Zeestraat, die op 18 Juli vertrekken; voor jongens van het Jeugdhonk Velsen-Noord van 25 Juli af; voor jongens van Statenhuis Zee straat aanvangende 8 Augustus en voor meisjes van het Jeugdhonk en de Kenne- merstaten-sportafdelingen van 1 Augustus af. Voor deze kampen is het aantal deel nemers bijna volgeboekt, maar nu is de gelegenheid voor meisjes en jongens, die niet bij de Fivoy zijn aangesloten, openge steld om nog van een beperkt aantal plaatsen gebruik te kunnen maken tegen een matige vergoeding van kampgeld. Bovendien worden er nog twee kampen in Ommen gehouden voor meisjes en jon gens boven 15 jaar, behorende tot Staten huis Zeestraat en het Jeugdhonk Velsen- Noord, resecpectievelijk beginnende op 1 Augustus en 8 Augustus. en moest men opnieuw beginnen. Maar deze amateurs lieten het hoofd niet han gen en bouwden, zij het onder voortdu rende tegenslagen, een nieuw „Euphonie" op. Namen als Dries, Dreijer, Visser, leden van de oude garde die reeds lang zijn heengegaan, worden nog met eerbied ge noemd, als de huidige leden denken aan wat de eerste bestuursleden tot stand wis ten te brengen. Dirigenten die in Kennemerland geen onbekenden waren, hebben „Euphonie" in de voorbijgegane jaren geleid: Marinus Adam, Karei H. Kerkhoff, Willem Ret tich, allen „mannen van het vak". Thans zwaait H.O.V.'s tweede concertmeester Jack Stoffer er de dirigeerstaf en weder om met succes. Want deze amateurs zijn allen bezield met grote animo voor de muziek en zij zullen er zeker zorg voor dragen, dat het jubileumconcert, waar eveneens het mannenkoor „De Eendracht" der papierfabrieken Van Gelder Zonen zijn medewerking aan verleent, een hoog tepunt zal worden in dit muziekseizoen. A. J. v. d. WEIJDEN ADVERTENTIE Het Zaterdagmiddag-elftal van Kinheim, dat door zijn kampioenschap van de Zater dagmiddagcompetitie in de eerste klas van de Haarlemse Voetbalbond kan meedingen naar een plaats in de vierde klas K.N.V.B., zal morgenmiddag om half vijf op het sportpark „Tussenwi.ik" de eerste promo tiewedstrijd spelen. Op bezoek komt C.J. V.V. uit Amersfoort. Deze ploeg won de wedstrijd tegen de medecandidaat Desto met 20. Dit is voor Kinheim een aanwij zing om ook te winnen, teneinde promotie kans mogelijk te maken. De Kinheimers spelen met: Boerkoel; A. J. Bax jr. en A. J. Bax sr; Groothengel, Kroon en Van Beusekom; Morren, Roos, J. Bax, Van Dorp en Westra. Ter verdui delijking diene, dat C.J.V.V. en Kinheim deze wedstrijden spelen om één plaats in de K.N.V.B. Voor de afdeling Beverwijk en omstre ken van de NeVoBo houdt VolleybaUclub „Kralenberg" een zomercompetitie, die Woensdag met de eerste wedstrijden cp het. fraaie, nieüw aangêiegde terrein van V.C.K. op „Watervliet" gaat beginnen. Aan deze competitie, die over twaalf speelavonden is verdeeld en waarvan de laatste op 15 Juli zal worden gespeeld, nemen deel de dames- en herenteams van De Kennemers, Beverwijk; Plaatwellerij en V.C.K. uit Velsen-Noord en D.G.S. uit IJmuiden. De „thuis"-wedstriiden van V.C.K. en voorlopig ook van Plaatwellerij worden gespeeld op ..Watervliet"; die van D.G.S. öp een terrein aan de Kanaalstraat in IJmuiden en van De Kennemers in het Beverwijkse sportpark. Alle dameswedstrijden beginnen om 7 uur 's avonds en voor de heren een uur later. GESLAAGD Voor de Hoofdakte van het Kleuteronder wijs (theorie en praktijk) is geslaagd mej. T. Koelmans te Velsen-Noord. Competitiewedstrijd van district Noordholland van de KNAU Gezien de voorbereidingen voor de wed strijd en de ontvangst van ruim tweehon derd meisjesahtleten, die zullen deelnemen aan de tweede competitiewedstrijd van het district Noordholland van de K.N.A.U. voor de meisjes in het rayon Zuid,' zal het Zon dag voor de Kennemerstaten-athletiekver- eniging Suomi een belangrijke dag worden. Voor deze wedstrijden, die al om één uur beginnen, zijn inschrijvingen binnengeko men van de Amsterdamse verenigingen Sagitta, A.D.A., Blauw Wit, De Vole- wijekers, Meteoor en V.S.D. en van Zaan land, Zaandam; Lycurgus, Krommenie; D.E.M. Beverwijk; Gita en Holland, bei den Haarlem; W.V.G.V., Weesp en Suomi. Het programma bestaat voor de verschil lende groepen uit 60 m. en 80 m. hardlopen; estafettes op deze afstanden; vèrspringen, hoogspringen, kogelstoten, speer- en dis cuswerpen. Voor de dames van „Suomi" is als aan vullend nummer de 100 meter hardlopen ingelast. Grondstoffen voor de papierfabriek Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Donderdag aangekomen het Finste s.s. „Baltic" met een lading van 600 ton cellu lose uit de Finse haven Oulou, bestemd voor zusterfabrieken. Tot de hengel aars verenigingen, die Zon dag een aanvang maken met het visseizoen 1953, behoort ook de afdeling Uitgeest van de Algemene Hengelaarsbond. Er zal van zes tot acht uur 's morgens worden gevist op baars in het eigen viswater van de ver eniging „De Kuil". Het ligt in de bedoeling op de eerste Zondag van iedere maand een onderlinge wedstrijd in dit viswater te houden en in tegenstelling tot andere ja ren niet aan een hcngelconcours buiten de plaats mee te doen. In „De Kuil" is de laatste vijf jaar niet minder dan 5000 pond vis uitgezet. De uitstekende verstandhouding, die er bestaat tussen de Vrijwillige Brandweer corpsen van Castricum en Ursem, is Woensdagavond tot uiting gekomen in het houden van een gezamenlijke oefening, waarvoor de Castricummers naar het plaatsje, even boven Alkmaar trokken. Er werd verondersteld dat drie boerderijen in lichterlaaie stonden. De brandweer van llrsem ging het vuur met drie stralen te lijf. De Castricumse brandweermannen hadden tot taak een drietal rondom lig gende boerderijen „nat" te houden. Na af loop van de oefening hebben beide corpsen getracht elkaar de loef af te steken in een partij „watervoetbal" Bij deze sport ge bruikt men, in plaats van de benen, een waterspuit om het leer voort te bewegen. Deze match is door de Castricumse Vrij willige Brandweer met 95 gewonnen én het dient gezegd, dat de gastheren zich goede verliezers toonden. Het behoort tot de goede gewoonte van verschillende Uitgeester verenigingen, om éénmaal per jaar een uitvoering te hou den, waarvan de opbrengst voor het jaar lijks uitstapje van de ouden van dagen is bestemd. Voor dit doel werd Woensdag avond op het USVU-terrein een voetbal wedstrijd gespeeld tussen het veteranen- elftal van USVU en een team, samenge steld uit kellners die in Uitgeest het dage lijks brood verdienen. De beide elftallen waren aan elkaar gewaagd, getuige de 77 einduitslag, nadat de rust met 2—2 was ingegaan. Voor deze ontmoeting was zeer weinig publiek op het terrein aan wezig en dit is dan ook de oorzaak dat het batig saldo slechts f 17.85 bedroeg. Niette min brengt dit kleine bedrag het Uitgees ter comité weer dichter bij haar doel om de oudjes op Woensdag 24 Juni een gezel lige dag te kunnen aanbieden. De tocht zal ditkeer naar Bergen, Den Helder en de Wieringermeer gaan. Al op 29 Maart van dit jaar is in Velsen de verordening betreffende het houden van waakhonden in werking getreden. Het per soneel van de politie is thans opgedragen na 15 Juni bij het niet voldoen aan de eisen verbaliserend op te treden. Hier volgen nogmaals enige punten uit de verordening: De looplijn moet een stalen draad van minstens 1 cm dik en minstens 5 meter lang zijn. Ze moet gespannen zijn op twee steun punten die niet hoger dan een halve meter boven de grond reiken. Om deze looplijn behoort een metalen ring met een middel lijn van tenminste 8 cm te zijn aange bracht die zich vrij kan bewegen langs de looplijn. Aan de ring bevindt zich een ket ting van tenminste 2 meter. Het gewicht mag ten hoogste 300 gram per meter zijn. De halsband van de hond mag niet scha delijk zijn voor de huid. Hok Het hok moét tocht- en vochtvrij zijn. - De hoogte moet minstens anderhalf maal. de hoogte van de hond en de breedte min stens anderhalf maal de lengte van de hond hebben. Het hok behoort verdeeld te zijn in een slaapplaats en tochtgang, die door een tot het dak doorlopend schot ge scheiden moeten zijn. Het schot moet een ruime doorgang voor de hond hebben. De afmetingen van de slaapplaats moeten min- stens zijn: Hoogte: anderhalf maal de hoogte van de hond; lengte: anderhalf maal de lengte van de hond; breedte: eenmaal de lengte van de hond. Het hok moet goed zijn afgedekt tegen wind, zon en regen en de slaapplaats moet behoorlijk gereinigd kunnen worden. Een laag zindelijk stro van minstens 10 cm dikte op een vloer van 3 cm dik hout, is hier een eerste vereiste. In het hok mogen alleen een drinkbak en een voerbak aanwezig zijn. Tussen de slaapplaats en de tochtgang moet een drem pel zijn van 10 cm. Indien geen looplijn wordt gebruikt, ADVERTENTIE Speciale aanbieding in Veranderingen worden gratis en vak kundig verricht. Voorzorg- en Spaarfondszegels worden in betaling genomen. Tussen de jeugdige gasten uit Sint Maar tensdijk, die thans in Castricum vertoeven, zullen er ongetwijfeld enigen zijn geweest die nog nimmer Amsterdam hadden gezien Maar Donderdag hebben zij dan met Am sterdam kennis kunnen maken, want het Castricums comité dat het uitgaans-pro- gramma voor de kinderen heeft samenge steld, had voor hen een bustocht naar de hoofdstad in petto. De kinderen gingen per bus langs de Zaanstreek en in de hoofd stad werd het paleis op de Dam, de Bijen korf, Artis en Schiphol met een bezoek vereerd. De jeugdige gasten keken hun ogen uit en staken hun blijdschap over het gebodene niet onder stoelen of banken. De groepen stonden onder leiding van mevrouw Veltman-Jans en de heer J. Joosse uit Castricum. ADVERTENTIE van een grote zending tp gemaakt van oersterke shirtung tp gegarandeerd kleurecht en was- tp prima boord met baleinzakjes tp alle maten voorradig KENNEMERLAAN 100 TEL. 5501 Het eerste dames-elftal van de sportver eniging CSV, afdeling handbal, te Castri cum, heeft ingeschreven voor een tournooi, dat op 23 Augustus door BGV te Bloemen daal zal worden gehouden. De adspiranten zullen Zondag in het veld komen. Het b-elftal neemt deel aan de adspirantendag te Sint Pancras. Hei a-team van CSV-handbal speelt Zondag tegen DES uit St. Maarten om het kam pioenschap van de afdeling Alkmaar en omstreken. moet de hond zich in een ren bevinden. De afmetingen zijn minstens: lengte 3 meter, breedte 2 meter, hoogte 2 meter. De bodem moet zindelijk en niet drassig zijn en de omheining moet aan tenminste één zijde bestaan uit harmonicagaas of tralies, maas wijdte hoogstens 5 cm. Een zindelijke drinkbak met vers drink water moet steeds in het onmiddellijke be reik van de h'ond zijn. De raadzaal van het Amsterdamse stad huis heeft Woensdag getrild van het ge luid van krachtige mannenstemmen, die het Wilhelmus zongen in een koorarrange- 'ment van Fred? Roeske, sinds 1897 direc teur van de mannenzangvereniging „Apol lo". Ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van „Apollo" is Fred. Roeske bij Ko ninklijk Besluit van 2 Juni benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Ook Koningin Juliana heeft des avonds het feestconcert bijgewoond dat ter gele genheid van het honderdjarig bestaan der Koninklijke Mannenzangvereniging „Apol lo" in het Concertgebouw werd gegeven. Een kleindochter van de secretaris der vereniging bood de Koningin bij haar aan komst aan de Van Baerlestraat bloemen aan. De dirigent Fred. Roeske. het koor en de solisten Gré Brouwenstijn, Willem Andries- sen en Simon C. Jansen ontvingen hun deel van de opgewekte stemming. De benoe ming van Fred. Roeske tot officier in de Orde van Oranje Nassau werd nog eens ter kennis van het publiek gebracht en met een ovatie begroet. Prinses Wilhelmina had de heer Roeske het volgende telegram gezonden: „Met het honderdjarig bestaan van de Koninklijke mannenzangvereniging „Apollo" zend ik u allen, en bijzonder u, mijnheer de dirigent, mijn hartelijke gelukwensen en gedenk met dankbaarheid de vele vreugdevolle dagen in het verleden, waaraan gij met uw koor zoveel luister hebt bijgezet". De korte plechtigheid werd nog bijge woond door de wethouder voor Kunstzaken mr. A. de Roos, de heer W. Steinmetz, wet houder van Sociale Zaken en een aantal raadsleden. Aagtekerk, 4 te Suez. Abbekerk, pass. 3 Minicoy n. Aden. Aldabi, 3 v. Santos n. Rio de Janeiro. Alioth, 4 Las Palmas verwacht. Amor, 3 v. Philippeville n. Rotterdam. Albireo, 4 v. Antwerpen te Rotterdam Alkaid, 3 v. Victoria n. Rio de Janeiro. Alcyone, 3 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Amsteldijk, 4 v. New Orleans te Corpus Ohristi Arendsdijk, 3 v. New York n. Buenos Aires. Aalsdijk, 3 360 m. O.NO. Bahamas. Akkrumdijk, 3 v. Sydney n. Brisbane. Almkerk, 3 te Fremantle. Amerskerk, 4 v. Antwerpen te Rotterdam. Arendskerk. 4 v. Ilo Ilo n. Manilla. Arkeldijk, pass. 3 Scilly's. Averdijk, 4 18 u. voor Hoek v. Holl. verw. Aagted'ijk, 3 720 m. O.NO. Paramaribo. Aalsum, 3 nog te Chittaigonig. Alchïba, 3 100 m. NO. Recife. Ali.senib, 3 270 m. ZW. Lissabon. Alphard, 3 375 m. N.NO. St. Vincent. Alp-herat, pass. 3 ten W. Kaap Verdische eil. Amstelveen, 3 te Gravesend. Axeldijk, 3 300 m. W.t.Z. Bermuda. Bloemfontein, 3 te Teneriffe. Bonaire, 4 Port of Spain verwacht. Boschfontein, pass. 3 Guardafui n. Mombasa. Ba'li, 3 v. Soerabaja n. Pladju. Band'jermasin, 3 60 m. Z.ZO. Nias. Caltex Delft, 3 v. Si don n. Rotterdam. Ceronia, 5 Lorenzo Marquez. Corilla, 3 v. Singapore n. Bombay. Congostroom, 4 v. Freetown n. Le Havre. Callisto, 3 v. Rotterdam te Montreal. Caltex Pern.is, 3 80 m. O. Gavdo eil. Caltex The Hague, pass. 3 Espichel Camphuys, 3 v. Priok n. Semaramg. Cistula, pass. 3 ten N. Ma-d-oera. Delfland. 4 Rio de Janeiro verw. Domgedijk, 3 v. New York te Baltimore. Duivendreeht, 2 v. New Orleans n. Birkenhead Delft, 3 340 m. NO.t.O. Flores. Elnuina, 3 v. Cotono-u n. Monrovia. Etre-ma, 3 v. Fa-nara te Napels verw. Esso Amsterdam, 3 590 m. ZW. Fayal. Farmsum, pass. 3 Soerabaja. Gadilla, 3 v. Priok n. Pladju. Garoet, 3 te Priok. Groote Beer, 3 v. Quebec. Gooiland, 3 170 m. Z. Lissabon. Hersilia, 3 v. Amsterdam n. West Indië. Hilversum, 4 te Port Said. Hoogkerk, 3 v. Cadiz n. Antwerpen. Hathor, 4 te Rotterdam n. Lissabon. Hector, pass. 3 Burlings n. Algiers. Helicon, 3 210 m. W.NW. Lissabon. Indrapoera, pass. 4 Str. Messina n. Pbrt Said. Jupiter, 3 v. Mid-dell. Zee te Rotterdam. Japara (KRL), 3 nog te Damman. Kertosono, pass. 3 Flores r\. Beyrouth. Kota Inten, 11 v. Indonesië te Rotterdam verw. Karaton, 4 te Balikpapan. Laertes, pas. 3 Minicoy n. Penang. Leopoldskerk, 4 Bahrein verwacht. Lieve Vrouwekerk, 3 v. Rotterdam n. Calcutta Laagkerk, 4 v. Madras n. Vizagapatam. Lekkerkerk, 3 t.h.v. Lissabon verw. Loppersum, 3 40-0 m. O. Kp. Race. Leuvekerk, 3 Rasfartak gepass. Lucita, 3 v. Salt End n. Thameshaven. Maasdam, 4 v. Rotterdam te New York. Mapia, pas. 4 Kp. Bon. Mariekerk, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Muid-erkerk, 3 v. Le Havre n. Marseille. Marken, 5 4 u. Hoek v. Holl. verw. Mentor, 3 te Izmir. Merwede, 4 v. Antwerpen n. Hamburg. Madoera, 4 v. Soerabaja te Makassar verw. Molenkerk, 3 140 m. St. Johns eil. Noordam, 3 350 m. N.NW. Flores. Nieuw Amsterdam, 3 v. Rotterdam n. New York Nieuw Holland, 3 370 m. W.t.N. Torresstraat. Oranje, pass. 3 Malta n. Port Said. Orion, 3 v. Mid-dell. Zee te Amsterdam. Oranjestad, 3 120 m. NO. Carthagena. Ovula, pass. 3 Str. Banika. Polydorus, 3 v. Suez n. Aden. Prins Willem V, nacht 3-4 te Le Havre. Polyphemus, 30 v. Philadelphia n. Priok. Prins Fred. Willem, 31 v. Toronto n. Hamilton. Prins Philips Willem, 31 v. Rotterdam te Chicago Phrontis, 3 Bizerta gepass. Prins Alexander, 3 420 m. W.t.N. Valentia. Prins Fred. Hendrik, 3 80 m. NW. ftebriden. Prins Maurits, 4 550 m. W.t.N. Va-lentia. Prins Willem III, 3 640 m. O. Belle Isle. Ridderkerk, 3 v. Basrah te Rotterdam. Rondo, pass. 3 Vlissingen. Rijndam, 4 12.30 u. voor Hoek v. Holl. verw. Rafaela, 3 100 m. Z.t.O. Bangkok. R-iouw, 3 v. Abadan n. Bandarshapur. Rotula, 3 540 m. ZW. Lands End. Rijnland, 3 330 m. Z. St. Vincent. Sohie, 3 v. Alexandrië n. Beyrouth. Silin-doeng, pass. 3 Sa-bang. Sirrah, 3 v. Madras n. Calcutta. Soestdijk, 3 v. Norfolk te Mobile verw. Sommelsdijk, 4 te Priok verw. Stentor, 4 te Madeira. Straat Banka, 4 Lorenzo Marquez verw. Sibajak, 3 330 m. NW. Wellington. Singkep, 3 Key West gepass. Slamat, 3 v. Hamburg te Rotterdam. Sloterdijk, 3 v. Hamburg te Rotterdam. Stad Breda, 4 v. Amsterdam n. Montreal. Stad Maastricht, 4 16 u. voor Hoek v. Holl. verw. Soherpendrecht, pass. 3 Kp. Frio. Sliedrecht, 3 140 m. O.NO. Ras Fartak. Stad Arn-hem, 3 480 m. W.t.Z. Valentia. Sta-d Dordrecht, 3 dwars Dungeness. Stad Vlaardingen, 3 480 m. W. Valentia. Stanvac Djirak, 1 v. Haiphong n. Sungeigerong Straat Makassar, 3 500 m. NW. Tristan da Cuniha Teiresias, 4 Penang verwacht. Thalatta, 3 dwars Gibraltar. Tjibodas, 4 te Singapore. Tjikampek, 4 v. Japan te Burban verwacht. Tarakan, 4 te Marseille. Tawali, 4 v. Alexandrië te Port Said. Ternate, 3 20.30 u. v. Suez n. Port Said. Talisse,- 3 230 m. W.NW. Flo-res. Tankhaven III, 4 v. Pen-ang te Sungeigero-ng verwacht. Tiba, 3 120 m. O.t.Z. Baihia. Tjiluwah, 3 v. Ba-likpa-pan n. Priok. Tjimenteng, 3 370 m. W.NW. Fort Aleza. To-mori, 3 v. Priok n. Semarang. Tongkol, 3 v. Palembang n. Singapore. Veendam, 3 v. Londen te Rotterdam. Van Spilbergen, 4 te Lagos. Willem Ruys, 3 560 m. O.t.Z. Socotra. Westerdam, 3 480 m. N. Azoren. Woensdrec-ht, 4 v. Spezia te Tripolis. Waiweraog, 4 v. Buleleng te Singapore verw. Westlan-d, 3 200 m. N.NO. Las Palmas. Wield-recht, pass. 3 Muscat. Wintersvyij'k, 3 v. San Juan n. Mayaguez. Zuiderkruis, 3 360 m- O.t.N Kp. Race. Zijpenberg, 3 225 m. O.NO. Socotra. KLEINE VAART Atlas, 3 v. Toulon n. Barcelona. Alice, 3 v. Delfzijl n. Southampton. Anna, 3 v. Horn-eborg te Delfzijl. Albergen, 5 v. Falmouth te Liverpool verw. Paling en aal. Woensdag werd door 102 vaartuigen aan de visafslag te Urk aangevoerd: 6615 pond kuilpaling, f 1,15 f 1.26; 224 p. lijnaal f 129—f 1,40; 71 p. fuikaal f 1.15f 1,20; 184 p. snoekbaars f 0,56f 0,60323 p. rode baars f0,65; 340 p. voorn, 4 cent. alles per pond; 911 bak nest, 12,60 per bak van 37K kg. Weinig. Van de trawlervloot was gisteren dan alleen de „Haa/rlem" binnen met een vangst van duizend kisten. Verder la-gen er nog een Noordlogger, weer een kotter van Slot, enige Syltvissers en wat kleine vaart. Dat de visprijzen niet meer zo hoog waren als in de ochtend van Woensdag is voor iedereen wel heel be grijpelijk. Toch werd er nog goed betaald. Minder fel. De Belg was gisteren heel wat minder fel dan op de Woensdagmarkt. De rijen uitleggers brachten zodoende on geveer f 75 op en de kisten goede kabel jauw gingen weg voor f 75 tot f 85. Dalende prijs. De zwarte kool zakte ongeveer f 20 per kist in prijs en ging gisteren dan ook weg voor f 42 per 125 kg. Wijting en goede schelvis bleven duur. Naar gelang de kwaliteit haalde de eerste f 33 en noteerden de piepers van f 33 tot f 39 per 50 kg. De schol was niet al te duur. Tweetjes van de sylt maakten f 18 en die van snurrevaad f 25. Voor de drie tjes waren deze cijfers respectievelijk f 11 en f 18. Ook lager in prijs. Ook de tongen brachten minder op. De lappen gingen weg voor f 1,75, grootmiddel deed ongeveer f 1,05 en kleinmiddel f 1.15. Makreel en haring waren gisteren zeer gevraagd. De makreel zat om de f 35 en de haring omgerekend in kisten van vijftig kg. ging van de hand voor f 28 tot f 30. De kleine kistjes van de Haarlem, met een inhoud van 22 kg., vonden hun weg voor f 11,80 tot f 12,50. Knap. De trawler „Haarlem" mocht voor een elfdaagse reis de lieve som van f 34.750 noteren. De HD 79 van Slo kwam net even boven de f 10.000 en besomde f 10.250. De WR 67, die een mooi scheepje tong en schol meebracht, maakte f 5.250. Het schip had ondermeer een goede hon derd kisten schol aan boord. Nog niets. Voor vanmorgen waren geen trawlers bekend. De „Dirkje" is in Aberdeen binnen geweest omdat „zijn kop" was leeggelopen. Van de motor dan. Wellicht zien we de Abraham en de Dirk je dus morgen. Garnalen. Gistermiddag werden acht honderd kg. garnalen in de hal gezet. De prijs schommelde tussen f 0.55 en f 0.46 per kg. Klandizie. De Haarlemse „mechani sche roestbikker", die de trawler „Viking- bank" goed heeft gereinigd met een zand straal op een sterke compressor, krijgt nog meer te doen. De zeer binnenkort naar Brazilië vertrekkende kotter Sterna nu n-og IJm. 99 krijgt ook een beurt, om daarna de kwast over de huid te krijgen. Dagje uit. Nog deze maand zullen de havenarbeiders en visknechten, die zijn aangesloten bij de vereniging „Samen werking" een dagje op stap gaan. Zij zul len via Alphen aan de Rijn in Oud-Sche- veningen terecht komen en de avond in Amsterdam doorbrengen. 't Raakt op. De kotters en loggers die thans van de Sylt terugkomen melden bijna allemaal eenstemmig dat het met de tongvisserij is gedaan. Ook de „bijvis", zo als schol, laat zich al veel minder vangen. Marktberichten. Prijzen: heilbot 2,50- 1.75, gr. tong 1.83-1,69, grm. tong 1,19-1, kim. tong 1,26-1.09, kl. tong I 3,54-1,29, kl. tong II 1,66-0,91, tarbot I 1,26-1,02, alles per kg.; tarbot II 66-62, tarbot III 62, tar- Albatros, pass. 4 Vlissingen. Aries, pass. 3 Vlissingen. Bernisse, 4 nog te Dublin. Betty Anne 4 v. Antwerpen te Billingham verw. Beekbergen, pass. 2 Gibraltar. Beren-d, pass. 3 Vlissingen. Bemina, 3 v. Hogenaes te Gothenburg. Batavier III, pass. 3 Kp. St. Vincent. Bornrif, 3 te Grimsby. Casablanca, 3 te Bordeaux. Contact, 3 v. Ellesme report te Delfzijl. C'laes Compaen, 3 v. Marin te Leixoes. Casana, 4 v. Rotterdam n. Antwerpen. Catharina, 3 v. Caen n. Bergen. Cornells Houtman, 4 v. Dundalk n. Parting. Dep a, 4 v. Heroen n. Norrkoping. Deneb, 3 v. Whitehaven te Antwerpen. Do-mburgh, pass. 4 O u ess an t. Deni, 4 v. Krimpen n. Glasgow. Evertsen, 4 v. Rotterdam te Antwerpen. Fen, 3 v. Vliss-inigen n. Gent. Elsenburgh, 4 te Casablanca. E-scaut, 4 v. Hamburg n. Rotterdam. Follonica, pass. 4 Kp. de La Hague. Friedi. 3 v. Delfzijl n. Abo. Goote, 4 v. Rouaan te Duinkerken verw. Gerry, verm 4 v. Dublin n. Swansea. Glashaven, verm. 4 v. Aarhus n. Rotterdam. Gazelle, 3 te Delfzijl. Hast V, 3 te Bergkvara. Hondsrug, 3 v. Delfzijl n. Greenwich. Hagno, 3 v. Dublin n. Belfast. Hartel, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Heron, pass. 4 Vlissingen. Houtman, 3 te Sharpness. Ilias, 4 te Rotterdam n. Gribraltar. Ida Pieter, 3 Es-bjerg n. Bristol. Ju-lia, pass. 3 Vlissingen. Jan Kre-umer, 3 v. Munksund n. Exeter. Jorina, 3 v. Ronsikar n. Yxpilla. Josien, pass. 4 Vlissingen. Kathleen, pass. 3 Vlissingen. Keyser, 3 te Newcastle. Kortenaer, pass. 4 Vlissingen. Larix, 3 te Jersey. Leny 3 v. Poole n. Rotterdam. Maasym, 3 v. Wasklot n. W. Hartlepool. Marietje Bo-hmer, 2 v. Dakar n. Narites. Mirfak, pass. 3 Vlissingen. Mirzam, 3 te Port Lyautey. Monica, 4 v. Irvine te Belfast. Myphri-d, pass. 3 Brumsbüttel. May Star, 3 v. Great Yarmouth n. Fraserburg. Merwehaven, 5 Casablanca verwacht. Midas, 3 v. Bari n. Venetië. Missouri, 3 te Delfzijl. Mies 3 te Herrang. Maine. 3 te Sodertelje. Mypuck, verm. 4 v. Huil n. Beringen. Myson, 4 v. Goole n. Vlissingen. Noord. 4 v. Billingham n. Shellhaven. Noord-land, 3 v. Sunderland -n. Blyth. Nettie, 3 v. Bo-hus n. Mantyluoto. Nottingham, 4 v. Kingslynn n. R'dam. Oleum, vertr. 4 v. Middlesbro n. Rotterdam. Ponto, 3 v. Kopmanholmen n. Hudiksvall. Prior, verm. 3 v. IJsland n. Lissabon. Rijnhaven, verm. 6 v. Casablanca n. Duinkerken Reliable, pass. 3 Vlissingen. Ro-bert, 3 v. Newport n. Gent. Strijpe, 5 Barry verwacht. Skagerak, 3 v. Londen te Delfzijl. Sumatra, pass. 3 Vlissingen. Tom v. d. Heide, 2 v. Fedala te Casablanca. Ton, 4 v. Antwerpen te Kopenhagen verw. Theano, 4 v. Amsterdam te Rotterdam. Tromp, 3 v. Glasgow n. Dublin. Vecht, 3 v. Delfzijl te Goole. Vlieland, 3 v. Rouaan. Veenenburgih, 3 te Kingslynn. Wilpo, 3 v. Zaandam n. Blyth. Wes-terschel-de, 4 v. Hull n. Sunderland. Westlaan, 4 v. Hamburg te Rotterdam verw. Wickenburgh, 4 te Lon-den. Zwaantiena, 3 v. Vlissingen n. Sun-dsvall. SLEEPVAART Loire, met kraan en 2 pontons 3 v. Bizerta n. Mata-dii. Noordholland, 3 140 m. W. Lands End. Oceaan, zonder sleep 3 n. Portland. Oceanus, 4 te Piraeus. Poolzee, met zuiger 3 v. R'dam n. Paranagua. Rode Zee, 4 met schip te Terneuzen. Tyne, 4 ter hoogte v. San Juan E-na vlot ge sleept. Witte Zee, 3 te Port Said. bot IV 60, tongschar 48-50, gr. schol 41, grm. schol 65, kim, schol 58, kl. schol I 40-28, kl. schol II 32-10, schar 24-13, v. haring 31-22,50, makreeL 41-31, giv. schel vis 32-27, grm. schelvis 46-35, kim. schel vis 50-42, kl. schelvis I 54-35, kl. schelvis II 41-22, wijting 36-28, gr. gul 36-27, mid. gul 31-26, kl. gul 28-21, ham 50-43, kl. wolf 33-32, poontjes 14-9, horsmakreel 13- 8, kl. koolvis zw. 18,50-14,50, kl. koolvis wit 30-28, alles per 50 kg.; gr. kabeljauw 188-69, gr. koolvis zw. 54-38, gr. leng 86, gr. wolf 71-63, alles per 125 kg. Aan voer: 400 kisten tong en tarbot, 20 k. heil bot, 5 k. tongschar en schartong, 720 k. schol 60 k. schar, 130 k. haring, 110 k. ma kreel, 310 k. schelvis, 130 k. wijting, 350 k. kabeljauw en gul, 10 k. leng, 6 k. ham, 54 k. wolf, 25 k. poon, 445 k. koovis, 45 k. diversen, totaal 2820 kisten. Nu al weer. De jacht op de haring gedurende de zomer is nog niet in volle gang, maar toch komen iedere week weer schepen aan de markt. Het aanbod begint de vraag zelfs al te overtreffen, hoewel de kwaliteit steeds beter wordt. De Noord- Oostelijke Schotse havens moesten deze week al grote hoeveelheden haring aan de vismeelfabrieken kwijt. Twee nieuwe schepen. Vorig weekend werd de vissersvloot van Fleetwood uitge breid met twee nieuwe schepen. Hiermee is de sterkte van de vloot gebracht op 121 schepen. Voor de oorlog hadden 143 traw lers hun thuishaven in Fleetwood. De nieu we trawlers, de zusterschepen „Irvana" en „Gavina" zijn het eigendom van J. Marr en Son Ltd. en bestemd voor visserij op de nabijgelegen visgronden. Ook daar? Mr. P. O'Donnell heeft ge vraagd welke stappen werden ondernomen door het Ierse ministerie van Landouw om de visrechten in de Ierse territoriale wateren ter hoogte van Antrim, London derry en Dowm, te beschermen. Hierop antwoordde de secretaris van het mi nisterie, dat dergelijke maatregelen nog niet waren getroffen. De desbetreffeude plaatsen met hun territoriale wateren val len onder de Noord-Ierse wet. Confereren. Verleden week Dinsdag werd de conferentie van de Internationale Commissie voor Noord-West-Atlantische Visserij, waarvan tien landen lid zijn, te New Haven in de V.S. geopend. De onder directeur van de United Statis ^ish and Wildlife Service, is voorzitter. De bedoe ling van deze vergadering is, methoden samen te stellen om zo doelmatig mogelijk te vissen in het Noord-Westelijke gedeelte van de Atlantische Oceaan. Donderdag 4 Juni kwamen de haven van IJmuiden binnen: Dieter Waltraut van Rot terdam. Ulmbrueder V van Geffle. Mirfale N. van Antwerpen. Trude K van Karlsand. Dagny van Antwerpen. Oran van Norresun- det. Ganneff van Londen. Westerdok van Londen. Rijnstroom van Londen. Rondo van Antwerpen. Sint Michael van Le Havre. Finn van Soudarne. Gruno van Sandvick. Monto Naporata van Almeria. Isa Parodie van Melilla. Vertrokken zijn: Catharina S. naar Ter neuzen. Vygacero naar Londen. Hathor naar Rotterdam. Amazonis naar Kington. Con tinental naar Pole. Wittekind naar Köping. Anna Hugo Stinnes naar Hull. Hoflaan naar Rotterdam. Van Linschoten naar Antwerpen. Stad Breda naar St. Laurens Castilla Cor- derillas naar Antwerpen. Alja naar Antwer pen. Libelle naar Rotterdam. Baltic naar Antwerpen. Bianca naar Bergen. Maasland naar Las Palmas. Mirfalk N naar Rotterdam. Dieter Walstraut naar Hamburg.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9