Modern verenigingsgebouw en jeugdhuis in Velsen Noord Historisch orgel in Ned. Herv. Kerk aan Dijckmanstraat Veel groente en bloemen en toch mooie prijzen Een eigen belastinggebied voor de gemeenten Op de hoek Banjaertstraat-Wijkerstraatweg Voor R.K. parochie Santpoort over vier weken in gebruik Heemskerk Zestigjarige EHBO kreeg praedicaat „Koninklijke ZATERDAG 6 JUNI 1953 11 Twee priester jubilarissen in Oud-Katholieke Kerk Rooswijk-dames wonnen sof tball wedstrij d Donderdag veertien koren in Burg. Rijkenspark Scheenbeschermers, jeugd van Velsen Technische Avondschool Rede voor Instituut voor Bestuurswetenschappen OP DE BEVERWI.TKSE VEILINGEN ADO morgen naar de derde klasse? R. Polis overleden Request van intellectuelen over pensioenvoorziening Handelaar trachtte door brand uit de brand te komen Scheepvaart De R.K. parochie van St. Joseph, die in 1945 haar verenigingsgebouw aan de Wij kerstraatweg:, beter bekend als de R.K. Volksbond, in Velsen-Noord ten gronde zag gaan, zal nu en hopenlijk nog dit jaar na moeizaam wachten, een nieuw, modern jeugdhuis en verenigingsgebouw krijgen, dat is ontworpen door de architect Nico H. Andriessen te Overveen. Op de hoek van de Banjaertstraat en Wijkerstraatweg zal het door de heer G. Buur, aannemer te Velsen- Noord, worden gebouwd. Het nieuwe gebouw wordt een groot ob ject met een totale lengte van West naar Oost (langs de later door te trekken Doel manstraat), van 29.30 meter en een breedte van 10.30 meter. Het wordt opgetrokken van gele baksteen, waarbij het Zuidelijke muurvlak, zowel op de begane grond als op de verdieping van een in houten sponnin gen aan te brengen glaswand zal worden voorzien, die vier-vijfde van de totale muurvlakte beslaat. Gelijkvloers bevindt zich in deze wand de hoofdingang aan de Banjaertstraat. Voor de bovenverdieping is een ingang in de glasmuur geprojecteerd. Deze verdieping is met de begane grond verbonden door een betonnen brandtrap. Aan de Wijkerstraatweg is een ingang ontworpen voor een instuiflokaliteit van acht bij tien meter,waarin een buffet wordt geplaatst en ook een biljart zal komen te staan. Daarnaast komen in de lengterichting van het gebouw naar het Westen twee ver gaderlokalen, elk van ongeveer 4x6 meter. Dit deel wordt afgesloten door een brede hal met trappenhuis. Hierachter volgt weer in Westelijke richting een totale ruimte van 8 x 10 meter, die wordt gebezigd voor het onderbrengen van de R.K. openbare biblio-, theek, met leeszaal, ruilkamer en directie kamertje. Op de verdieping aan de kant van de Wijkerstraatweg is de grote zaal van 17 x 10.30 meter geprojecteerd, waarin plaats is voor een verhoogd podium. Deze zaal zal tenminste 180 personen kunnen bevatten. De zaal vindt bij het trappenhuis met bor des, portaal en een in te bouwen buffet, haar afscheiding. Aan de Westzijde van de verdieping komt een tweede lokaal van 8 x 10 meter voor bijeenkomsten van kleinere omvang. De Westelijke muur, die aansluit in het ver lengde van de nieuwe woningen aan de Doelmanstraat, zal een blinde muur zijn. De Noordgevel wordt onderbroken door een aantal kleinere ramen voor de glazen lichtval in het trappenhuis. De ingang aan de Wijkerstraatweg krijgt naar de Noord zijde een aanvulling van een achttal aan- In de Oud-Katholieke Kerk zullen op 10 Juni twee priesters het feit herdenken, dat ze vijfentwintig jaar geleden in de kapel van het Oud-Katholieke seminarie te Amersfoort door de toenmalige, thans emeritus-bisschop van Haarlem, mgr. H. T. J. van Vlijmen, hun wijding ontvingen. Professor M. A. Zwart, pastoor te Utrecht, werd te Egmond aan Zee op 1 Juni 1903 geboren. Na zijn wijding werd hij tot 1 Mei 1939 pastoor te Aalsmeer en vervolgens in Utrecht. In 1948 werd hij kanunnik van het Metropolitaan Kapittel van Utrecht. In het jeugdwerk nam deze jubilaris, die morgen zijn feest viert, een zeer belangrijke plaats in en thans is hij voorzitter van „Aposto- leia". Pastoor A. R. Heyligers is Rotterdam mer van geboorte (18 December 1900) en verbleef tot 1 September 1932 als prefect in het seminarie, waarna hij eerste kape laan en 1 Mei 1934 de opvolger werd van mgr. J. H. Berends, als pastoor te Den Haag. In 1939 volgde overplaatsing naar Aalsmeer en sinds 1945 is hij pastoor te Amsterdam. In talrijke verenigingen had en heeft pastoor Heyligers een leidende of besturende functie, doch was en is daar naast nog een goed publicist, van wie de brochure „De Oud-Katholieke Kerk" in een derde druk in omloop is. Deze jubilaris zal zijn zilveren priester feest op Zondag 14 Juni te Amsterdam vieren. Het is de nog jonge ploeg van de Roos- wijk-softball-afdeling gelukt om op Gym- nasion 5 in Haarlem al een tweede over winning te behalen, die overigens wegens het betere veldwerk volkomen is verdiend. Er werden soms heel goede staaltjes van het kunnen gedemonstreerd. De eer ste inning, die in het algemeen voor de Róoswijk-dames een slecht begin betekent, gaf Gymnasion gelegenheid een 4-1 voor sprong te nemen. Doch toen bij Rooswijk de binnenspeelsters zich op het maken van goede vangballen toelegden en ook het fiel den op de honken snel en goed werd ver zorgd, keerden de kansen. In de vierde in ning nam Rooswijk een 6-7 voorsprong om vervolgens steeds zonder tegenpunt uit te lopen tot de 6-13 zege. Het score-verloop was: Gymnasion 5: 4020009 6. Rooswijk 1:1024114 13. Drukte voor de papierfabriek Voor de steigers van de papierfabriek Van Gelder Zonen is deze week een drukke scheepvaart met het aankomen en vertrek ken van zeeschepen. Vrijdagmorgen kwam het Zweedse s.s. „Wallonia" binnen van Gothenburg met een lading van 1000 ton houtstof. IEV speelt laatste competitiewedstrijd Het eerste elftal van IEV gaat morgen in Haarlem de voetbalcompetitie besluiten met een wedstrijd'tegen Haarlem 3 A. IEV komt in het veld met: W. y. Tunen; H. Zonneveld en J. Bos; A. Leering, D. de Reus en Th. Koek; H. Branties, H. Duin, J. v. d. Vlies, J. de Reus en W. Castricum. Nieuwe motor voor logger KW. 95 „Toenadering" De motorlogger KW. 95 is Vrijdagmorgen naar Woubrugge overgebracht om van een nieuwe M.A.K.-motor van 360 pk. te wor den voorzien. Na ,.De Verwachting", KW. 28, en de „Annie", IJM. 14, is dit de derde logger in ons land, die met een dergelijke motor van Duits fabrikaat wordt uitgerust. eensluitende ramen. De eerste stap naar de verwezenlijking van een van de grote plan nen van het R.K. kerkbestuur onder leiding van pastoor A. M. A. Vollaerts, moet on getwijfeld veel voldoening geven, temeer daar direct al met de bouw wordt aange pakt en de aannemer Vrijdag de eerste voorbereidingen heeft getroffen. VELSEN-NOORD W Nieuwe zaak aan de Wijkerstraatweg De heer P. W. van Amersfoort, die als oorlogsslachtoffer zijn oude pand aan de Wijkerstraatweg door de bezetter zag afge broken en zich na 1945 aan dezelfde straat in een veel te klein pand heeft moeten be helpen, zal Dinsdagmiddag zijn nieuwe, dubbele winkel openen. Het nieuwe pand, dat een rijke aanwinst op de hoek van de Melklaan betekent,zal bevatten een rokers paradijs, annex afzonderlijke kapperssalon en een zaak in luxe galanterieën. Ds. A. van Biemen spreekt in Ned. Herv. Kerk over „Levenskunst" Zondagavond wordt in de Ned. Herv. Kerk een bijzondere kerkdienst gehouden. Ds. A. van Biemen van Bentveld zal spre ken over het onderwerp „Levenskunst". Het N. Herv. Kapelkoor onder leiding van de heer J. H. de Haas verleent medewer king. Organist is de heer Albert de Groot. Donderdag 18 Juni zal in het Burge meester Rijkenspark een zangavond wor den gehouden, die is georganiseerd door het Ned. Herv. Kapelkoor. Veertien koren met ongeveer zes honderd zangers zullen er aan deelnemen. Medewerking wordt verleend door een koperkwartet. Het pro gramma vermeldt eerst massazang. Daar toe worden vier groepen gevormd, twee van vier en twee van drie koren. Nadat zij gezongen hebben zal ieder koor zich apart laten horen en tot slot zullen de koren gezamenlijk zingen. Examens rechten De heer A. E. Dangermond is te Leiden geslaagd voor het doctoraal examen Rech ten. De nieuwe Nederlands Hervormde kerk aan de Dijckmansstraat, die tevens dienst doet als wükgebouw en in December 1951, na de komst van ds. H. P. Huisman, in ge bruik werd genomen, zal binnenkort de be schikking krijgen over een orgel. Bij de voltooiing van het kerkgebouw werd in de toenmalige bouwcommissie van de Ned. Hervormde gemeente al de wens geuit het gebouw te voorzien van een orgel, waarvoor echter met de bouw van het bedehuis in de tekeningen geen rekening was gehouden. Er werd een orgelfonds ge sticht en met het tot stand komen van dit fonds konden de gemeenteleden actief deel nemen aan de verwezenlijking van de plannen, die in het voorjaar van 1952 leid den tot een geslaagde bazar voor de vor ming van een beginkapitaal. Inmiddels werd contact gezocht met het bestuur van de Oud-Katholieke kathedraV kerk aan de Kinderhuissingel te Haarlem, dat voor zijn gebouw een ander instrument zou krijgen, afkomstig van de in de oor logsjaren gesloopte Oud-Katholieke kerk in Den Helder. Dit orgel is nu in de Haar lemse kerk in gebruik genomen. In Mei vorig jaar werd het orgel van de kerk in Haarlem aangekocht en men kocht daarmee een orgel dat al zeker tweehon derd jaar oud is. De aankoop van dit histo rische instrument gaf bijzondere voordelen ten opzichte van een nieuw orgel. Het ma teriaal van de orgelpijpen blijkt nog zo uitermate goed te zijn en zulk een prach- De leider van het junioren-elftal van- Edmonton, de heer L. A. Dunford schreef ons: Mag ik namens de juniorvoetballers van Edmonton (Londen) de mensen van Velsen bedanken voor hun gastvrij heid, welwillendheid en gulheid, tegen over deze jonge voetballers getoond? Ik dank U allen voor een prachtig, prettig verblijf en ik hoop, dat wij het volgend jaar in Edmonton iets terug kunnen doen. Ik dank U ook voor de goede partij voetbal. Zeg alstublieft tegen de Ne derlandse jongens, dat zij scheenbe schermers moeten dragen. L. A. DUNFORD, Londen Jeugdvoetbal-leider. Vijfenvijftig leerlingen van de Techni sche Avondschool hebben gisteravond uit handen van hun directeur, de heer P. Hub- beling, de cijferlijst over het laatste school jaar ontvangen. De mannen volgen aan deze school op drie avonden in de week een vijfjarige cursus, die hen een zodanige theoretische ontwikkeling geeft, dat zij, wat de kennis betreft, een leidende functie zouden kunnen bekleden. De school is na melijk twee jaar geleden opgericht naar aanleiding van stemmen uit het bedrijfs leven: men had een schakel nodig tussen de vakman en de M.T.S.'er. Werknemers van vele bedrijven, zoals enige machinefa brieken, de Hoogovens, Papierfabriek en Plaatwellerij kan men daar in de school banken aantreffen. In het bijzijn van het bestuur en de leraren werden de leerlingen, die na een schooljaar van negen maanden even met vacantie gaan, toegesproken door de heer P. Hubbeling, die er op wees dat de leer stof van deze cursus van de T.A.S. een stap in de goede richting is om de theore tische kennié bij de leerlingen op te voe ren. Vakontwikkeling in de grote bedrij ven is nu eenmaal noodzakelijk. De met moeite en financiële offers vergaarde ken nis, noemde de heer Hubbeling een kapi taalsuitzetting die later een hoge rente zal doen uitbetalen. Het zal de leerlingen in hun leven van pas komen. Hierna reikte hij aan de volgende leer lingen de lijsten uit: Bevorderd van 1 naar 2: L. Zieren, J. J. v. d. Kolk, H. v. d. Boogaard, Th. Fischer, M. Zuiderduin, J. de Valk, C. Stapper, W. Schoonewolf, J. C. Schilp, A. Ruggenberg, C. P. M. Pannekeet, H. Kiel, S. L. Kaan dorp, J. Hoogendorp, L. Hartsuyker, M. v. Bodegraven, A. Krab, A. C. Fruytier, C. A. Weterings, P. Sminia, A. A. Slootjes, C. J. Pannekeet, H. Oortwijn, J. Hendriks, H. Groenen, J. Bruinenberg, P. M. Bos. Bevorderd van 2 naar 3: J. v. d. Linde, J. A. F. Lampink, W. B. v. Wooning, S. Stammis, L. J. Smit, C. Luntz, W. L. Os kam, D. v. Fucht, P. J. v. Daele, B. B. Brui nenberg, E. A. de Brouwer, J. C. Sparre- boom, E. F. de Leeuw, H. v. Wijk, H. Vis ser, J. v. d. Sluis, F. L. v. d. Ree, K. Mooy, J. A. Pools, F. G. F. Kochx, D. Jansonius, H. Bleijndaal. Bevorderd 3 naar 4: M. J. Verdoes, P. Roodzant, A. F. J. Mertens, W. A. Kraaye- veld, J. Hilberts, C. Duitma. tige klankkleur te hebben, dat een nieuw instrument, waarvoor 't betrokken pijpen- materiaal niet meer geleverd kan worden, bij mogelijke nabootsing van de metaal legering veel meer zou gaan kosten dan de prijs, die thans is betaald voor het orgel. Het ontbreken van de gelegenheid om het aangekochte instrument te plaatsen, is oor zaak, dat eerst nu na een jaar hiermee kan worden begonnen. Bovendien was door de Haarlemse Oud-Katholieke gemeente ver zocht het instrument tot na Pinksteren vorig jaar te mogen gebruiken. Er is in de Ned. Hervormde kerk nu een zeer geschikte plaats gevonden om het or gel onder te brengen. Boven de toneelruim te in de kerkzaal is een nis gemaakt, waar in op een balcon een gedeelte van het orgel komt te staan. De speeltafel van het nu ge heel electrisch gemaakte instrument komt in de kerk. De ombouw, modernisering en uitbreiding wordt uitgevoerd door de bekende orgel bouwers, de firma J. C. Sanders en Zn. uit Utrecht. De orgelcommissie, die de organist Adriaan Verschoor als adviseur heeft, stelt zich voor het orgel in Juli in gebruik te nemen. Tot zolang zal voor de erediensten nog gebruik worden gemaakt van het har monium, dat daarna alleen zal worden ge bezigd voor bijeenkomsten in het Hervormd wijkgebouw. „Nu reeds jaren de algemene roep ge hoord wordt om een eigen belastinggebied voor de gemeenten vraag ik mij wel eens af of daarbij de gedachte aan verruiming van de inkomsten op de voorgrond staat dan wel de wens der gemeenten om zelf weer een belastingstelsel te hanteren, het peil ervan te bepalen en de volle verant woordelijkheid ervoor te nemen". Dit zei gistermiddag de heer N. A. Nap, chef van de afdeling Financiën B.B. bij het mini sterie van Binnenlandse Zaken in een be schouwing over de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten, die hij hield voor het Instituut voor Bestuurswetenschappen. „Er zijn verscheidene gemeenten met zeer grote tekorten en wanneer zij die met een eigen belastinggebied hopen op te heffen dan rijst de vraag welke belastingen daar dan wel toe kunnen dienen. Ik ben een principieel voorstander van een eigen ge meentelijk belastinggebied, al is het alleen maar omdat ik de huidige situatie, waarin de gemeenteraden eensgezind mopperen over de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten, wanneer zij over de finan ciën te spreken komen, ongezond vind. Het is beter, zoals ook prof. Oud dat heeft uit gedrukt, dat de raadsleden elkaar in de haren vliegen over een belasting, waarom trent zij zelf hebben te beslissen. Ik ben mij ervan bewust dat de omvang ervan beperkt zal moeten zijn. De gemeenten zullen thans nooit meer een belasting kunnen heffen, die diep in grijpt in het sociaal en economisch bestel, voorzover dat te maken heeft met het re geringsbeleid. De suggestie van een ge meentelijke bedrijfsbelasting bijvoorbeeld lijkt mij moeilijk te verwezenlijken. Neem bijvoorbeeld een gemeente, die industrie terrein aan de man tracht te brengen en die tegelijk een dergelijke bedrijfsbelasting zou gaan heffen, die zou zichzelf daarmee tegenwerken". Reserves en oude tekorten Tevoren had de heer Nap in grove trek ken de geschiedenis van de financiële ver houding tussen rijk en gemeenten doorge nomen. Sprekende over de invloed van de Noodvoorziening 1948, die in 1952 verlengd werd, op de totaliteit van de gemeente- financiën, vestigde de spreker er de aan dacht op dat de oude tekorten tot 1947 stijgende waren gebleven (tot 640 millioen) maai in 1948 bleken te zijn gedaald tot 525 millioen. Hij beschouwde tegenover deze ontwikkeling die der reserves, die van 1945 af toenamen en in 1948 154 millioen be droegen. Spreker kwam daarbij tot de prognose, dat de totaliteit der gemeentefi- nanciën in 1952 met meer aan reserves dan aan tekorten tevoorschijn zou komen en dat de gemeenten er (nogmaals: in hun to taliteit) 600 millioen gulden beter op zou den blijken te zijn geworden. Ofschoon er natuurlijk grote bestuurlijke bezwaren aan zijn verbonden, blijkt de regeling dus naar Ondanks een ruim aanbod was de groente aan de Beverwijkse veilingen deze week duur. Sla was in het begin van de week goedkoop, 26 cent per krop, maar Vrijdag werd de beste zaaisla al betaald met tien cent per krop. Bloemkool is de in zinking weer te boven en de prijzen liepen dan ook op tot 0.64 per stuk. Bospeen loopt nog al erg in prijs uiteen: van 0.28 tot 0.48 per bos. Waspeen draaide rond de 0.50 per kilo. Rabarber stond deze week in het teken van de belangstelling. Er gingen grote partijen voor export naar Zwitserland. De prijs varieerde van 0.10 tot 0.28 per bos en van 0.070.18 per kilo. Spinazie was in het begin van de week heel goed te verkopen en werd met 0.48 per kilo betaald. De eerste tomaten noteerden 1.55 per kilo. De glasaard beien liepen in prijs op tot 1.10 per doosje. Bloemenveiling Ook de bloemenveiling gaf een veel beter beeld dan vorige week, toen een groot ge deelte van de aangevoerde irissen door draaide. Nu betaalde men weer veel geld voor de irissen. Soorten als Imperator, Van Vliet, Golden Harvest en Yellow Queen gingen tot 0.48 per bos van de hand. Anemonen en ranonkels waren in grote partijen vertegenwoordigd. Dit was geen bezwaar voor de handel. Er werd grif tot 0.45 per bosje betaald. Korenbloemen, margrieten en pyrethums waren eveneens duur. Duizendschonen liepen op tot 0.60 WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. „Weenink" schaakte voort In de onderlinge competitie van de Be verwijkse schaakclub „Weenink" werden de volgende partijen gespeeld: Afd. A: K. SlingsJ. Meyer Jr. 10. Afd. C: J. van Verseveld-G. de Koter afgebr.; hierdoor is nog steeds geen beslis sing gevallen om de bovenste plaats van deze afdeling, daar dit reeds de tweede af gebroken partij is. Op de volgende speel avond zal de beslissing vallen. Afd. D: J. DuisenbergJ. Limmen 01. De Heemskerkse voetbalveren. „A.D.O." speelt morgen in Amsterdam de beslissende wedstrijd voor promotie naar de derde klasse tegen Jan Hanzenkwartier. De op stelling van A.D.O. is: Doel: Geerlofs; achter: De Graaf en Vre- negoor; midden: Burger, Dam en Nijman; voor: Voormeer, Martens, Groot, De Wit en Nijman. De wedstrijd wordt geleid door de heer J. van der Weide, bijgestaan door de heren A. van Osch en J. Disselkoen die als grens rechters gungeren. per bos. Pioenrozen waren ongetwijfeld de duurste bloemen en werden met 1.80 per bos betaald. Te 's Gravenhage is op 66-jarige leeftijd overleden de heer R. Polis, tot voor kort hoofdkwartiercommissaris voor overzeese rijksdelen van de vereniging De Neder landse Padvinders (N.P.V.). Van 1930 tot 1934 was de heer Polis districtscommissaris van Soerabaja. In 1934 werd hij als leraar gepensionneerd en keerde hij naar Nederland terug. Op ver zoek van de Nederlands-Indische Padvin dersvereniging ging hij in 1935 terug. Van 1937 tot 1939 was hij hoofdcommissaris in Nederlands-Indië. In 1939 moest hij om gezondheidsredenen repatriëren. Van 1940 tot 28 Januari 1953 was hij, met een onder breking gedurende de oorlog, hoofdkwar tiercommissaris voor overzeese rijksdelen van de N.P.V. Zijn bijzondere verdiensten voor de pad vinderij werden op St. Jorisdag van dit jaar nog erkend, toen hem door de hoofd commissaris van de N.P.V. de zilveren yiaamse Gaai werd uitgereikt. De Nederlandse Orde van Advocaten, de Maatschappij tot Bevordering der Bouw kunst, de Bond van Nederlandsche Archi tecten,de Koninklijke Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst en de Nederlandsche Maatschappij tot Be vordering der Tandheelkunde hebben zich tot de ministerraad gewend met een request waarin zij uitdrukking geven aan de be zorgdheid, die in hun kringen leeft over de toenemende bezwaren, verbonden aan een behoorlijke ouderdomsvoorziening voor de bij requestranten aangesloten ca tegorieën van personen. Zij betogen dat deze personen geheel op zichzelf zijn aan gewezen voor het treffen van hun indivi duele ouderdomsvoorziening en de zorg voor hun nabestaanden en dat zij hun be roep pas kunnen gaan uitoefenen na een langdurige vooropleiding, ongeveer 9 tot 15 jaar later dan bijvoorbeeld de midden standers. Na een uitvoerige uiteenzetting over de oorzaken, waardoor de requestranten er niet toe kunnen komen voor een oudedag- voorziening te gaan zorgen, vervolgt het request, dat de enige oplossing slechts ge vonden kan worden in de fiscale sfeer. Na enkele suggesties voor een eventuele regeling gedaan te hebben, besluit het request met het verzoek er rekening mede te houden, dat de niet geringe opleidings- kosten voor het intellectuele vrije beroep bij de inkomstenbelastingheffing over daar mede later verkregen inkomsten bij de be staande wetgeving op generlei wijze in af trek kunnen worden gebracht. De Japanse rederij „Mitsui Line" heeft met de afvaart van het m.s. „Akashisan Maru", dat te Rotterdam is aangekomen, een geregelde lijndienst geopend van Rotterdam naar het Verre Oosten. hij zeide in materieel opzicht voor de ge meenten niet zo slecht te hebben gewerkt. Woonplaats belasting De heer Nap beschreef voorts het advi serend rapport van de commissie-Oud over de financiële verhouding rijkgemeenten en zeide gegronde redenen te hebben om een voorstel van de regering dienaangaande zeer binnenkort te verwachten. Over het zelfde onderwerp zijn destijds op het con gres van de Vereniging van Nederlandse gemeenten twee prae-adviezen besproken, waaronder een van prof. Oud, die daarin als gemeentelijke belasting een inkomsten belasting aanbeveelt welke niet onderge schikt is aan de rijksinkomstenbelasting. Die zou dan moeten worden geheven van het zuiver inkomen, nadat het deel, dat de centrale fiscus toevalt, er reeds is afge trokken. Hetzelfde idee zeide de spreker in het Tijdschrift voor Overheidsadministratie reeds herhaaldelijk te hebben geponeerd onder de naam „Woonplaatsbelasting". Er moeten daartoe wel voorzieningen worden getroffen om de verhoudingen geen geweld aan te doen maar verder lijkt deze belas ting de heer Nap bijzonder geschikt, vooral omdat zij zich over een brede laag van de bevolking zou uitstrekken. Deze belasting behoeft niet al te zwaar te zijn maar toch wel zo dat iedere inwoner haar bestaan ge waar wordt, „zodat in de vertegenwoordi gende colleges ieder die meepraat over ge meentelijke uitgaven, weet dat hij een groep vertegenwoordigt, die ook in zijn in komsten kan meevoelen wat het gemeen telijk beheer kost". Een dergelijke belas ting kan, naar de heer Nap zeide, echter nooit in de kosten van de gehele gemeente huishouding voldoen. Uitkeringen uit het Gemeentefonds zullen daarnaast nodig blijven. Na een pauze kregen de leden van het Instituut gelegenheid om vragen over het onderwerp te stellen. De Nederlandse Vereniging E.H.B.O. heeft, ter gelegenheid van haar diamanten jubileum, van de Koningin, haar bescherm vrouwe, het praedicaat „Koninklijke" ont vangen, aldus heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff gistermiddag medegedeeld, toen hij tijdens de herdenkingsvergadering der vereniging in het Concertgebouw te Am sterdam het woord voerde. „Men zegt wel eens, ten onrechte," aldus de minister, „dat hulpvaardigheid in Nederland alleen bij rampen aan het licht treedt. De Vereniging E.H.B.O. achtte hij een zestigjarige weer legging van dit vooroordeel. Namens de re gering sprak hij diepe bewondering uit voor dit toonbeeld van georganiseerde ge meenschapsplicht. De minister noemde E.H. B.O. ook van belang voor het beperken van economische verliezen, die uit lijfsongeval len kunnen voortkomen. Mr. Arn. J. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam, schonk de vereniging de pen ning van de stad. Dit was, zeide hij, een herhaling 'van dezelfde schenking in 1929, waarvan de sporen in de oorlog verloren zijn gegaan. Vooraf had de voorzitter dr. E. E. Oter- doom, een herdenkingsrede uitgesproken, waarin hij de lotgevallen der vereniging sinds 1893 de revue had laten passeren. Voor de rechtbank in Groningen heeft terechtgestaan de 31-jarige handelaar in kunstmest C. D. uit Winschoten, wie brand stichting ten laste was gelegd. Hij bekende dat hij in 1950 toen hij in financiële moei lijkheden verkeerde, daaruit probeerde te komen door in verdovende middelen te gaan handelen. Toen hij daarmee 14.000 had verloren, besloot hij brand te stichten in een van zijn pakhuizen, in de hoop daar door een uitbetaling van 30.000 van de verzekering te krijgen. Hij kreeg na de brand slechts 13.000 uitgekeerd. In 1951 probeerde hij brand te stichten in een loods die hij in huur had aan de haven te Win schoten, maar het liep uit op enkele ge schroeide zakken. In Maart 1952 zat hij weer in moeilijk heden. Op 28 Maart heeft hij daarop in zijn pakhuis brand gesticht door stropak ken aan te steken. Bij deze brand werden voorraden kunstmest, granen, zakken, als mede machines tot een waarde van ƒ255.000 vernietigd. Aan het gebouw, waarvan het middelste gedeelte uitbrandde, werd een schade aangericht van ongeveer 45.000. De in het pakhuis opgeslagen goederen waren niet alle ziin eigendom. Op zijn naam was voor 105.000 verzekerd. Maar verder waren er veel grotere voorraden die het eigendom waren van de firma Van Breen in Rotterdam en de firma Zwartsen- berg te Groningen. Van deze firma's had de verdachte de goederen wel gekocht, maar ze daarna weer aan de verkopers teruggeven, waarbij de voorraden golden als zekerheid voor het betalen van de koopsom. Van de verschul digde bedragen moest hij een rente van 6Va percent betalen, zodat hij 1270 per maand moest opbrengen. Er is thans een civiele zaak gaande tus sen de liquidatoren in het faillissement van de verdachte en de firma Van Breen te Rotterdam over de vraag wie eigenaar van de goederen was. Deze vraag is namelijk van groot belang met het oog op de uit kering door de verzekering. De officier van justitie zei in zijn requi sitoir dat wel gebleken is dat verdachte ongeschikt is om zaken te doen. De officier achtte drie gevallen van brandstichting bewezen en eiste een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De raadsman, mr. G. Vriezendorp achtte niet bewezen dat de verdachte zich door de brand heeft willen bevoordelen en vroeg zo mogelijk een voorwaardelijke straf. Op 18 Juni zal de rechtbank uitspraak doen. Aagtekerk, 4 te Port Said. Akkrumdijk, 5 v. Sydney te Brisbane. Alkaid, 4 te Rio de Janeiro. Alpherat, 5 te Las Palmas. Arends-kerk, 5 te Manilla. A verdijk, 5 v. New Orleans te Rotterdam. Axejdijk, pass. 4 ten O. Bermuda. Alchiba, pass. 4 Fernando Noronlha n. St. cent. Alchione, 4 te Montevideo. Angos, 6 Lissabon verwacht. Arundo, 5 te Huil. Amstelstad, 5 v. Calcutta n. Australië. Aagtedijk, 4 690 m. NO. Paramaribo. Agatha, 4 v. Haiphong n. Saigon. Alamak, 5 Hamburg verwacht. Alderamin, 4 nog te Bush ire. Aletta, 4 v. Pulusambu n. Bangkok. Vin- -JV Aligenib, 4 100 m. W. Lissabon. I Alphard, 4 '100 m. NO. St. Vin-cent. Amor, 4 65 m. W. Al'giers. Annenikerk, 4 v. Bremen n. Hamburg. Arkeldijk, 4 430 m. W.ZW. Valentia. Bali, 5 v. Singapore te Pladju verw. Bengkalis, pass. 4 Pantellaria. Biiliton, 5 Lorenzo Marquez verwacht. Baren-drecht, 5 in Golf van Suez. Bacchus, 5 v. Port au Prin-ce te Amsterdam. Baarn, 4 v. Arica n. Mollendo. Bloemfontein, 4 120 m. N.NO. Teneriffe. Ceronda, 5 te Lorenzo Marquez. Caltex Pernes, 5 v. Sidon naar Rotterdam. Ca-ltex The Hague, pass. 4 Kp. de Gata. Castor, 4 160 m. ZW. Fayal. Cory da, 4 870 m. O.ZO. Yokohama. Clio, 4 v. Curasao n. Rotterdam. Delft, pass. 4 Flores. Duiven-drecht, pass 4 Key West. Duivendiijk, pass. 4 Balboa n. Los Angeles. Dalerdijk, 4 te Chemains. Los, pass. 4 Finisterre. E-lmina, 4 dwars Accra n. Monrovia. Enggano, 4 v. Hamburg n. Bremen. Gooiland, 7 v. Amerika te Amsterdam verw. Gaasterland, 4 v. Rio Grande n. Itajai. Groote Beer, 4 v. Rotterdam te Montreal. Gadila, 4 v. Priok te Pladju. Hector, pass. 4 Gibraltar n. Algiers. Helicon., 4 Madeira verw. Hera, 5 te Pto Cabello. Hoogkerk, pass. 5 Finisterre n. Antwerpen. Hydra, 5 v. Antwerpen te Amsterdam. Hilversum, 5 v. Port Said n. Mena al Ahmadi. Hersiüia, pas. 4 Beachyhiead. Java, 4 v. Djeddah n. Djibouti. Joh. v. Oldenibamevelt, 5 Suezkanaal n. Port Said. Jupiter, 5 v. Middell. Zee te Amsterdam. Japara (KPM), 4 v. Batjan n. Makian. Kota Gede, 4 v. Madras n. Calcutta. Kertosono, 4 100 m. O.t.N. Flores. Kieldrecht, 4 135 m. NW. Alexandrië. Kota Ajgoeng, 4 dwars eil. Bengkalis. Laertes, pass. 4 Ceylon n. Penang. Langkoeas, 4 v. Priok te Djeddah n. Singapore. Lekhaven, 4 v. Brisbane n. Melbourne. Lek'kerkerk, 4 pass. Gibraltar n. Marseille. Leuvekerk, 5 Aden verwacht. Limburg, 1 v. Los Angeles te Portland Oreg. Luna, 5 v. Amsterdam n. Middell. Zee. Lutterkerk, 5 te Port Said. Leersum, 4 v. Houston te Galveston. Lareniberg, 4 290 m. NO. Flores. Loppersum, 4 700 m. O. Kp. Race. Marken, 5 v. Threerivers. Mitra. 4 v. Rotterdam n. Stavanger. Modjokerto, 5 Port Said verw. Merwede, pass. 5 Vlissingen n. Hamburg. Metula, 2 v. Sydney te Newcastle. Maasland, 4 v. Amsterdam n. Z. Amerika. Maas, 4 v. Malta naar Patras. Mataram, 4 430 m. O. Ceylon. Melis-kerk, 4 160 m. O.ZO. Okinawa. Molenkenk, 4 100 m. O.NO. Port Sudan. Myonda, pass. 4 Ras Alllhadd. Nieuw Holland, 3 370 m. W.t.N. Torresstraat. Noord wijk, 2 van Baltimore te Havana. Nieuw Amsterdam, 4 v. Southampton. Nestor, 4 610 m. O.NO. Guadeloupe. Nieuw Holland, 7 v. Brisbane te Makas&ar verw. Omala, 4 v. Spezia n. Malta. Oranje, 5 te Port Said. Orion, 4 v. Amsterdam n. Hamburg. Ootmarsum, 4 460 m. O. New York. Overijsel, 4 370 m. O.ZO. Socotra. Parkhaven, 4 v. Bremen n. Rotterdam. Prins Fred. Hendrik, 4 250 m. Z. IJsland. Rondo, 4 v. O. Afrika te Amsterdam. Rijndam, 4 v. New York teRotterdam. Rijnkerk. 5 Aden verwacht. Raki, 5 te Djeddah. Reael, 4 v. Labuan n. Ampenang. Reyniersz, 4 v. Kwadang n. Donggala. Riouw, 4 te Bandarshapur. Rotula, 4 310 m. ZW. Lands End. Ruys, 4 190 m. O. Sabang. Rijnlanidj, 4 250 m. W. Dakar. Stad Breda, 4 v. Amsterdam n. Montreal. Stad Dordrecht, pass. 4 Ouessant. Straat Banka, 4 v. Lorenzo Marquez. n. Durban Salatiga, 30 v. Tacoma te Portland Oreg. Sarangan, 2 te Los Angeles. Schie, 5 v. Alexandrië te Beyrouth. Sibajak verm. 7 10 v. Wellington n. Sydney 5 15 u. te Wellington. Singkep, pass. 4 Miami n. Charleston. Saparoea, pass. 4 Vlissingen n. Amsterdam. Soestdijk, 3 v. Norfolk te Mobile. Stad Alkmaar, 5 v. Rotterdam n. Golf v. Mexico Stad Maastricht, 4 v. Lulea te Vlaardngen. Scherpendrecht, 4 120 m. N.NO. Victoria. Sirrah, 5 v. Madras te Calcutta verw. Stad Leid-en, 4 375 m. NW. Wake eil. Stad Schiedam, 4 180 m. O.NO. Newcastle. Stad Vlaard-ingen, 4 5-10 m. O.ZO. Kp. Farewell. Stanvac Djirak, 4 dwars Kp. Varella. Straat Makassar, 4 300 m. N. Tristan da Cunha. Straat Soenda, 4 90 m. ZO. Okinawa. Swartenhondt, 3 v. Soerabaja n. Makassar. Tarakan, 4 v. Marseille. Tawali, 4 te Port Said. Ternate, 4 v. Port Said n. Genua. Tero, 5 v. Mozambique te Beira verw. Tiba, 5 te Victoria. Taria, 5 v. Miri te Singapore. Tomini, 5 te Singapore. Tamo, 5 Buenos Aires verwacht. Tegelberg, 4 1020 m. O.t.Z. Rio de Janeiro. Thalatta, pass. 4 Algiers. Tjimenteng, 4 120 m. NW. Fort Aleza. Tomori, 5 te Soerabaja. Tonigkol, 4 v. Palemibang te Singapore verw. Trompenberg, 4 730 m. W.ZW. Flores. Utrecht, 4 Honolulu verwacht. Van Linschoten, pass. 4 Vlissingen n. Antw. Waterland, 5 Montevideo verwacht. Westerland, 4 580 m. W. Scilly's. Woensdrecht, 5 v. Tripolis n. Heysham. Waikelo, 5 v. B-elan te Priok. Westland, 4 100 m. Z.ZW. Las Palmas. Wieldrecht, pass. 4 Marisa. Zaan, 4 v. Toppila te Zaandam. Zuiderkruis, pass. 4 Kp. Race. Zeeland (SSM), 4 v. Kopenhagen op de Tyne. KLEINE VAART Annie, 5 te Bordeaux. Arcitic, 4 v. Shomass n. Hull. Ascuncion, 7 v. Mersin te Genua verw. Arnoudspolder, 5 v. Antwerpen te Rotterdam. Atlas, 5 v. Barcelona n. Tarragona. Barracuda, 4 te Zwolle. Batavier III, 4 v. Port Lyautey. Birmingham, vertr. 5 v. Goole n. Harlin-gen. Bornrif, 4 v. Grimsby n. Middelfat. Brem, 4 v. Nantes n. Rotterdam. Bernisse, 4 v. Dublin n. St. Na-zaire. Betty Anne, verm. 6 v. Billingham n. Antw. Binnenhaven, pass. 4 Ouessant. Barendsz, 4 v. Rotterdam te Amsterdam. Bab-T, 4 v. Spesshult n. Za-andam. Cal and, 4 v. Narvik n. Liverpool. Coolsingel. 4 v. Rotterdam te Hull. Cornells Houtman, 5 te Partington. Daje Bohmer, 4 v. Casablanca te Caronte. Douro, 5 te Amsterdam v. Algiers. Da Capo, 5 te Reijka verwacht. Domburgih, pass. 5 Finisterre n. Casablanca. Duiveland vertr. 5 v. d. Tyne n. Amsterdam. El jo, 3 van Swansea n. Plymouth. Elisa, 4 v. Port Lyautey n. Casablanca. Express, 4 v. Middlesbro n. Rotterdam. Folonica, 5 v. Portsmouth n. Fecamp. Glashaven, 4 v. Aarhus n. Rotterdam. Goote, 4 v. Rouaan te Duinkerken. Houtman, 4 v. Sharpness n. Teign-mouth. Hagno, 5 v. Belfast te Dublin. Haskerland, 5 v. Goole te Harlingen. Hondsrug, 5 v. Delfzijl te Greenwich verw. Hartel, verm. 5 v. Antwerpen n. Bremen. Ilias, 4 v. Rotterdam n. Gibraltar. Ida Pi eter, 6 Bristol verwacht. Import, 6 v. Oporto te Antwerpen verw. Joost, 4 te Sundsvall. Jorina, 4 v. Ronskar te Yxpilla. Julia, pass. 5 Brunsbüttel n. Kopenhagen. Koningshaven 5 v. Duinkerken te Rouaan. Mirach, 13 v. Bordeaux n. Casablanca. Mirzam, 4 v. Port Lyautey n. Fedala. May Star, 5 te Fraserburg verw. Merwe-haven. 5 te Casablanca. Markab, 4 Dublin te Manchester. Marne, 4 v. Sodertelje n. Kopimg. Midsland, 5 v. Grangemouth n. Rotterdam. Monica, 5 v. Belfast te Irvine. Netta, 4 v. Riieka te Port St. Louis du Rhone. Noordt 5 v. Billingham te S'hellhaven. Nottingham, 5 v. Kings! vnn te Rotterdam. Nero, 4 v. Lissabon n. Barcelona. Oleum, 5 v. Middlesbro n. Rotterdam. Palma, 4 te Gonfreville. Rao-id, 5 te Amsterdam. Peter, 4 v. Stockholm n. Mantyluoto. Pavo, 4 v. Sundsvall n. Zaandam. Ponto, 4 te Hudiksvall. Ponza, 4 Kiel gepass n. Karskar. Robert, verm. 6 v. Gent n. Malmö. Soes. 5 v. Stralsund te Stugsund verw. St rijpe, verm. 5 v. Barry n. Hue-lva. Sourt, pass. 5 Dun.geness. Tilly, 3 te Gefle v. Skutskar. Tom v. d. Heide, 4 v. Casablanca n. Rouaan. Tromp, 4 te Dublin. Trompenlbungh, 4 te Bordeaux. Ton-, vertr. 8 v. Kopenhagen n. Ferrol. Veenenbungh, 4 v. Kingslvnn n. Boston. Van Gelder. 4 v. Nor-rkoping n. Zaandam. Vrouwepolder, 5 v. Lissabon te Opnrto verw. vindicat Atoue Polit, 4 te Lowestoft. Westerseihelde, verm. 5 v. Sunderland n. R'dam Westlaan, 4 te Rotterdam. Westpolder, 7 Oporto verwacht. SLEEPVAART Atlantis, 4 v. Vlissingen n. Nvkop-ing. Noordholland. 4 65 m. W. Scilly's. Noordzee, met zuiger 4 270 m. ZO. Madeira. Oceaan, 4 te Portland. Oceanius, 5 v. Piraeus n. Bremen. Poolzee met zuiger pass. 4 Dover. Rode Zee, 4 v. Terneuzen n. Cherbourg. Witte Zee, 4 v. Port Said n. Nemours.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9