Tweehonderd jeugdige athleten streden op „Watervliet" VARIA Goede resultaten van VZV op polodag te Utrecht Hoe de duiven dit weekeinde vlogen „VZV spreekt binnenkort weer een woordje mee" Auto Rijles Auto Rijschool Havenberichten Noordhollandse districtscompetitie van de KNAU Acht bedrijven willen uitbreiden H' Met eerste prijs huistoe A. REIJM MAANDAG 8 JUNI 1953 Burgerlijke stand Velsen RK Collectanten college vierde zilveren feest DCIJ reserves ontmoeten damclub „Sportief" Aanvaring in Vissershaven voor de Raad voor de Scheepvaart Orgelconcert in de Engelmunduskerk RECEPTIE VAN VIJFENTWINTIGJARIGE Stranding „Huguette Anne" voor de Raad Nelleke de Mayer schonk VZV een beker r7, Dank zij de uitstekende voorbereidingen van de a thletiekvereniging „Submi" van Kennemerstaten hebben Zondagmiddag meer dan tweehonderd jeugdige meisjes- athleten op en om de pas vernieuwde sintelbaan op „Watervliet" goede en in ver schillende nummers soms felle strijd geleverd in de meisjes-athletiekcompetitie van het district Noordholland-Zuid van de Kon. Ned. Athletiek Unie. Bijgestaan door een groot aantal juryleden kon het Suomi-bestuur ondanks het grote aantal deelneemsters van talrijke verenigingen de wedstrijden zo goed als op tijd laten beginnen. Ettelijke series van de loopnummers zorgden al direct voor grote activiteit. Ook de technische nummers, waarmee bijna gelijk werd begonnen, vroegen de aandacht van de toeschouwers. De athletes konden zich op temperatuur houden maar de kijkers wensten zich in de harde, koude ■wind dikke jassen. De wind kon de geestdrift niet temperen. Wel bleek de sin telbaan, die na de vernieuwing door de droogte nog een wat rulle toplaag had voor de jeugdige loopsters enig bezwaar te heb ben. De snelheid op de loopnummers werd verschillende keren beïnvloed, zodat in de finales fel werd gestreden. Dit gaf de tijd- waarnemers geen gemakkelijke taak. De Suomi-meisies, die pas deze maanden met de training zijn begonnen en dus nog geen wedstrijdroutine hebben, weerden zich flink. Een enkele kwam boven de middelmaat uit. Eén van deze was onge twijfeld het meisje E. v. d. Ploeg, dat op hoogspringen voor de eerste maal 1.35 m. liet noteren. Een fraaie prestatie. Ondanks de tijdrovende nummers, kon het chronologisch tijdschema worden afge werkt, dat besloot met de estafettes, waar niet minder dan zeven ploegen meedongen op de 4 x 60 meter C en 22 ploegen op de 4 x 80 meter A en B. Wegens de veelheid van uitslagen volstaan wij met de finales van: 60 m. C le serie: 1. R. Koppendraayer, (Volewiickersj 8.3; 2. R. Brandt (Sagitta) 8.4; 3. C. Schömakers (Sagitta) 8,6: 4. G. Huitema (Zaanl.) 8.6. 2e serie: 2. E. v. d. Ploeg (Suomi) 9; 3e ser'e: 2. L. Mevjes (Suomf) 9,2; 5e serie: 2. B. Vergunst (Suo mi) 9,9; 6e serie: 3. J. Romeyn (Suomi) 10,2. 80 m. A: le serie: 1. G. Onrust (Lycur- gus) 10.5; 2. E. Gieske (Gita) 10.9; 3. I. Vingerhoedt (Sagitta) 11; 4. R. Coenradi (Sagitta) 11,1. 2e serie: 6. T. Hommes Hier ziet u Rodney Dee Brodey één van de Siamese tweeling, die op 16 September 1951 in de V.S. werd geboren. Rodney is herstellende van een zeer riskante operatie die op 17 December 1952 werd uitgevoerd, waardoor de twee jongetjes, wier schedels waren samengegroeid, werden gescheiden. Het broertje van Rodney stierf na de operatie. GEBOREN: A. Koppen-Bonte, d., van den Vondellaan 48, Driehuis; J. Nagel- Goris, z., Snelliusstraat 47, IJmuiden; J. P. Bregonje-Docter, z., Schulpweg 94, Vel- sen-N. C. M. Hof-Strijbosch, z., Lange Nieuwstraat 778, IJmuiden; J. van. een- Louwaard, d., Snelliusstraat 2, IJmuiden; M. Schrama-Muts, z., Ladderbeekstraat 35, Velsen-N.; Burgemeestre-Soetari, z., Vel- serenderlaan 3, Santpoort. OVERLEDEN: A. Saarloos, 67 jaar, echt genote van A. Romeijn, de Ruyterstraat 61, IJmuiden-O.; J. Snijders, 77 jaar, weduw naar van A. T. van Zutphen, Schoonoort- straat 43, Velsen-N.; M. C. Rusch, 62 jaar, echtgenote van F. Mors, Fr. Naerebout- straat 39, IJmuiden-O. GEHUWD: T. Kippersluis en D. van der Valk, Platanenstraat 8, IJmuiden-O.; T. Snoek en A. J. P. Hardenbol, Boerhave- straat 8, IJmuiden; G. Dekker en C. Visser, Boerhavestraat 25 IJmuiden; P. C. Scheen- aard en M. A. C. Schelvis, Willemsbeek- weg 38, IJmuiden-O.; G. P. Gaarthuis en Sj. Hoekstra, Geelvinckstraat 31, Velsen- N.; C. N. v. Kaam en J. M. Stigter, Ka naalstraat 21 rd., IJmuiden; D. Mosk en A. S. van Lenning, Zeeweg 5, Bergen aan Zee; J. K. Oldendorp en M. Bron, Zinne- veldtlaan 35, Santpoort; F. Zijl en J. Meijer, Boerhaavestraat 6, IJmuiden; S. Boer en E. Ras; P. de Haan en I. I. Goilo, Jac. Catslaan 26, Driehuis; M. G. Spaan en A. E. G. Stel, Laurillardlaan 4, Sant poort; A. P. Drommel en I. van den Berg, Scheldestraat 86, IJmuiden. ONDERTROUWD: J. Dijt, Noorderweg F 183, Amsterdam en J. M. Th. van der Zon, Buitenhuizerweg 5, Velsen; toekom stig adres: Noorderweg F 190, Amsterdam; F. Korf, Zandersstraat 25, IJmuiden-O. en H. T. Klopper, Schouwbroekerstraat 7, Heemstede, toek. adres: De Genestetlaan I, Driehuis; D. Smit, Heidestraat 34 IJmui- den-O. en A. van de Velde, Snelliusstraat 9, IJmuiden; E. Stoelman, Kampersingel 42a rd., Haarlem en C. H. van Hooff, Ken- nemerlaan 147, IJmuiden; W. G. Dukel, Meidoornstraat 11, IJmuiden-O. en M. Lute, Bornstraat 40, Velsen-N.; C. J. Koks, Strengholtstraat 43, IJmuiden-O. en J. H. Glimmerveen, Julianakade 32, IJmuiden, toek. adres: Julianakade 32, IJmuiden; B. J. Steenhoek, Korte Begijnestraat 12, Haarlem en E. W. L. Gleijsteen, Ceder straat 8, IJmuiden-O.; J. de Ruiter, Korte- naerstraat 17, IJmuiden-O. en A. H. Phi- lippo, Rijnstraat 58, Haarlem, toek. adres: Kortenaerstr. 17, IJmuiden-O.; R. Theuns, Nova Zemblastraat 88 III, Amsterdam en R. de Bruine, Wüstelaan 11, Santpoort; C. Brouwer, Zanderstraat 10, IJmuiden-O. en M. Haring, Zanderstraat 4, IJmuiden-O., toek. adres: Zandèrstraat 4, IJmuiden-O. (Suomi). 3e serie: 1. F. Berghuis (Suomi) 11,4; 2. H. Nol (Suomi) 11,7. 5e serie: 1. M. Bakker (Suomi) 11,8. 80 m. B le serie: 1. M. Laadstra (Gita) 10,8; 2. R. Blaauw(ADA) 10,9; 3. H. Linde- man(Sagita) 10,9; 4. G. Maathuis (DEM) 11,1. Van „Suomi" 2e serie: 6. M. Schef- fers. 3e serie: 3. R. Steyn 11,4. 4e serie: K. Zwaan 11,9. 7e serie: 2. I. de Jong 12,2. 9e serie: 5. L. Pirovano 13,3. 10e serie: 2. E. Schouten 12,6. 11e serie: 1. C. Smit 12,6; 2. H. Smit 13,2 sec. Verspringen A: 1. S. Doevendans (Me teoor) 4,385; 2. Th. Ris (Holland) 4.30; 3. E. Stadt (Zaanl.) 4,285; 4. M. Schultz (AD A) 4,28 m. Verspringen B: 1. E. v. d. Goes (Gita) 4,39; 2. F. Bouten (Volew.) 4,37; 3. M. v. Belle (ADA) 4,315; 4. L. Koper (Gita) 4.25. Verspringen C: 1. G. Huitema (Zaanl.) 4,70; 2. R. Koppendraayer (Volew.) 4,59; 3. R. Brandt (Sagitta) 4,42; 4. B. Bakker (Meteoor) 4,28. Speerwerpen A: 1. L. Heynis (Sagitta) 28,09; 2. E. Veffer (Sagitta) 26,42; 3. J. Tamm (ADA) 22,47. Discuswerpen A: 1. B. Nijhuis (Meteoor) 28,16; 2. T. v. Egmond (Gita) 27,305; 3. G. H. Vloon (Lycurgus) 24,87. Kogelstoten A: 1. G. Tuinder (ADA) 9,90; 2. R. Coenradi (Sagitta) 8,57; 3. E. Veffer (Sagitta) 8,42 m. Kogelstoten B: 1. R. Steyn (Suomi) 8,74; 2. L. Stoltenborg (Sagitta) 8,58; 3. E. v. d. Hoff (Meteoor) 8,24; 4. L. Koper (Gita) 8,22; 5. E. v. Aalst (Suomi) 7,02 m. Dames 100 m. D: 1. H. v. Tiel (ADA) 14,3; 2. E. Schweitzer (Suomi) 14,3; 3. M. Grapendaal (Suomi) 14,3; 4. T. Mooy (Gita) 14,4; 5. G. Broekhuizen (Zaanl.) 14,5 sec. 100 m. C: 1. A. Wagemaker (ADA) 13,6; 2. G. Boerboom (Gita) 14; 3. R. Lut- teke (Zaanl.) 14,2; 4. R. Cornelissen (Suo mi) 14,3 sec. Burgemeester en Wethouders van Velsen delen mee dat bij hen zijn ingekomen en ter gemeentesecretarie (4e afdeling) ter in zage liggen de navolgende verzoeken van: de firma Lagendijk te IJmuiden, om ver gunning tot het oprichten van een aan- brengcentrale voor lompen en metalen in het perceel Vareniusstraat 9 te IJmuiden; de firma Schellings en Co. te IJmuiden,- om vergunning tot het uitbreiden van de ma chinefabriek, door het bijplaatsen van 8 werktuigen en 4 electromotoren in het per ceel Midenhavenstraat 45 te IJmuiden; de firma Joh. de Korte, te IJmuiden om ver gunning tot het oprichten van een kuiperij, waarin zullen worden opgesteld 2 machines in het perceel Halkade 31 te IJmuiden; de N.V. Vishandel Jac. Visser. Jaczoon en Co., te IJmuiden, om vergunning tot het op richten van een kuiperij en een visdrogerij, in het perceel Loggerstraat 38 te IJmuiden; de N.V. Hera, Machinefabriek en Techni sche Handel te IJmuiden, om vergunning to het oprichten van een machinewerk plaats, in het perceel Rondweg 2 te IJmui den; de N.V. Ijsfabriek en Koelhuis IJs- vries te IJmuiden, om vergunning to het wijzigen en uitbreiden van de machineka mer, in het perceel Sluisplein 31 te IJmui den; H. Freriks en K. Metselaar, handel drijvende onder de naam: montagebedrijf Henfer, te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een montagefabriek, in het perceel Industriestraat 5 te IJmuiden; Pelt en Hooykaas N.V. te Roterdam, om vergunning tot het oprichten van een in stallatie voor het sorteren en transporteren van hoogovenslakken, op het hoogoventer rein te IJmuiden. Op Dinsdag, 23 Juni 1953, te elf uur, zal ten gemeentehuize, ten overstaan van het gemeentebestuur, één of meer van zijn Jeden, dan wel één of meer door dit bestuur aangewezen ambtenaren, aan een ieder ge legenheid worden gegeven om mondeling bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek in te brengen. De heer J. E. de Groot verliet Oud-Katholiek kerkbestuur Wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd en het juiist beëindigen va.n de ambtsperiode heeft de heer J. E. de Groot na 28 jaren in functie te zijn geweest giste ren afscheid genomen als lid van het kerk bestuur der Oud-Katholieke Gemeente van de H. Engelmundus. Tijdens de Hoogmis heeft pastoor Nieuwenhuyzen namens het kerkbestuur en de gemeente zijn grote waardering voor de langdurige dienst uit gesproken. Voorlopig zal niet in de vaca ture worden voorzien. 7f Ter gelegenheid van het vijfentwintig jarig bestaan van het R.K. Collectanten- coliege der St. Josephparochie is Zondag morgen in de parochiekerk een H. Mis van dankbaarheid gehouden, waarna in de R.K. meisjesschool aan de Corverslaan tijdens een intieme bijeenkomst de huldiging ge schiedde van de met het college jubileren de collectanten. De heer P. W. van Amersfoort, voorzit ter, die in vogelvlucht de belangrijkste gebeurtenissen van de afgelopen kwart eeuw de revue liet passeren en daarbij ge waagde van de goede onderlinge verstand houding in het college, die vooral wordt gedemonstreerd tijdens het jaarlijkse uit stapje, complimenteerde de heren H. v. d. Bos, W. J. v. d. Ham, N. v. Hesselingen, P. Mooy, K. Nogel en J. Stam. Als herinne ring werd hun een Delfts-blauw wandbord met afbeelding van de parochiekerk aan geboden. Pastoor A. M. A. Vollaerts, die het kerk bestuur vertegenwoordigde, dankte het „zilveren" college voor hetgeen in de afge lopen jaren voor het in stand houden van de kerk werd verricht. In café „De Groentebeurs" te Beverwijk is het feest 's avonds voortgezet met een gemeenschappelijke maaltijd, waarna een cabaretprogramma met medewerking van Herman Tholen en de „Wama's" voor een luchtig, amusant besluit zorgde. Voor de tweede ronde van het stabiel zomertounnooi ontmoeten de mannen van Sportief Vrijdag in het clublokaal de DCIJ reserve's. „Sportief" zal trachten Vrijdag zo sterk mogelijk op te komen, maar ook de DCIJ-ploeg is zeer aanzienlijk ver sterkt. „Stabiel" gaat voor de tweede ronde naar Haarlem om KNC te ontmoeten. Hoe wel „Stabiel" in de eerste ronde met een overwinning op Sportief startte en de winnaar var. het vorige jaar, KNC, ternau wernood een gelijk spel tegen de DCIJ- reserve's zal bevechten, geloven we toch, dat de Haarlemse spelers de ontmoeting tussen „Stabiel"-KNC. zullen winnen. De laatste ronde van dit „Stabiel"-zomertour- nooi wordt Maandag in het clublokaal van damclub „Stabiel' gespeeld. De raad voor de scheepvaart zal Zater dag 13 Juni een onderzoek instellen naar de oorzaak van de aanvaring van de mo- torkotter HD 125 „Samenwerking" met het binnenschip „Anna Margrietha" op 7 Februari in de ingang van de Vissersha ven te IJmuiden. Voorts zal worden behandeld de aanva ring van de motorkotter „Berend ina Her- mina"; UK 34, met het Belgische vissers vaartuig „André", Z 480, op 12 Januari bij Zeebrugge, terwijl de UK 34 werd ge sleept door de UK 31. Weer geen. Zaterdagmorgen waren er weer geen trawlers aan de afslag te zien. Het bleef bij een viertal Noordloggers, enige syltkotters en flink wat kleine vaart. De hoogste besommer van de Noordloggers was de KW 162. Zij maakte 5400 en de KW 104 5000. Dalend. Bij de makreel brachten de goede soorten 23.50 op en voor de min dere kwaliteit werd 20 betaald. Haring was er niet. De kleinere soorten schol wil den niet erg. De drietjes deden tussen de 8 en 13 en de tweetjes van 12 tot 16. Ongeveer 17 werd neergeteld voor lekkere snurrevaadschol, tweetjes dan. Volop. Tongen waren er ditmaal ge noeg in de markt. De lappen gingen het land in voor 1.55 tot 1.70, grootmiddel voor ongeveer 1.05 en kleinmiddel voor 1.20. Tongen I maakten 1.20 en de slips gingen van de hand voor 0.95. Grote tar bot haalde ongeveer 1.20 per kilo. Belg met pech. De N(ieuwpoort) 819 uit België kwam Zaterdag met tweedui zend kilo tong aan de markt. Het schip had mankementen aan de motor en besloot des wege de vangst in IJmuiden te verkopen. Vandaag. Vanmorgen zouden uitslui tend de Abraham en de Dirkje in de Vis sershaven verschijnen. Het is vorige week wel heel slecht geweest. De vangsten van 'alle trawlers vielen niet mee. „Abraham" met nog geen zestig kanties. Als enige Nederlandse trawler heeft de VL 77'„Abraham" op de Hollandse Nieuwe ge trokken. Na een reis van even na de Pink sterdagen tot vandaag had schipper v. d. Plas bij zijn achthonderd kisten rondvis achtenvijftig kantjes maatjesharing op de kant te zetten. In de eerste dagen van de reis werden tien kantjes vol gevangen, maar die geringe vangst bleek voor de trawler in geen geval „lonend" te zijn. Schipper v. d. Plas zocht het Noordelijker em maakte toen nog achtenveertig kantjes in de Noord buit. Twee dagen. Om nu eens een lekkere kwaliteit voor de Maandagmarkt te lossen en kans te maken op een flinke prijs kwam de logger KW 159 „Java" na twee dagen vissen al weer binnen. Schipper Leen Plas vertrok Donderdagavond en kwam Zondag morgen om negen uur aan de kant om vannacht tweehonderdenvijftig kisten rond vis te lossen. Naar zee. De trawlers „Eli Chénévière" IJM 32 en de „Johannes Polderman" zijn weer vertrokken. De „Flamingo" is in het dok geplaatst en de „Tzonne" staat op de scheepshelling. Vlootvaria. Met de „Saturnus" KW 69 schiet het nu al wat op. Deze week wordt de logger op het droge gezet om de schroef aan de as te bevestigen. Ook de „Jan" KW 84 ligt als trawllogger voor de grote keu ring stil. In de Haringhaven ligt voorts de KW 24. Het visruim van de „Cornelis" is echter al klaar, zodat deze logger er weer op af kan. Visserij-onderzoek. Het bouwen van een nieuw visserij-onderzoekingsschip voor A 1. OA' )g< 3 vaóis r.£ A: 'ET EERSTE ZEVENTAL van de jubilerende Velser Zwem Vereniging heeft Zon dag te Utrecht deelgenomen aan de traditionele polodag. De Velsenaren startten in de afdeling III b met als tegenstanders L.S.Z. uit Leiden, de Kroosduikers uit de Zaan, S.N.A. uit 's Gravenhage, R.Z.P.C. uit Rotterdam en de Zwemclub Zeist. De V.Z.V. ploeg, die was samengesteld uit Hagedoorn, Schoone, Selderdijk, Hamers, Elzerman, Swier en Rozier deed het op deze dag heel behoorlijk: zij wist de eerste prijs in haar afdeling te behalen. In de eerste ronde kwam V.Z.V. tegen over de Kroosduikers in het water te lig gen. Al kort na de aanvang werd door Swier een doelpunt gemaakt. De Velsena ren hadden het aanvankelijk wel even te kwaad in het koude water maar toen later bleek dat het doelpunt van Swier het be slissende was geweest stonden ze al te po pelen om de volgende tegenstander aan te pakken. Dat was S.N.A. uit 's Gravenhage en ook deze wedstrijd werd door de Velse naren gewonnen. Elzerman opende voor V.Z.V. de score en nog voor de rust maakte Swier er 30 van. S.N.A. verkleinde hifer- na de achterstand tot 31 en na de rust kwamen ze zelfs nog even sterker naar voren: 32. De strijd werd zeer fel en voor V.Z.V. was het Schoone die de stand op 42 bracht. Nadat Swier er nog 52 van had gemaakt werd deze ontmoeting beëindigd met 53 voor V.Z.V. In de finale kwam de Velsense ploeg uit tegen R.Z.P.C. De Rotterdammers bleken zeer snel te zijn en uit een goede combi natie scoorden ze aldra het eerste doel punt (10). V.Z.V. zat er echter boven op. Toen Elzerman vlak voor het doel te zwaar werd aangevallen kreeg hij een vrije worp toegewezen. Hij plaatste naar Swier en die wist er wel raad mee. Het was 11. Na de rust waren de Rotterdammers weer krach tiger maar door het sterke verdedigen van Selderijk en Hagedoorn bleef het bij 11. Toen V.Z.V. een vrije worp kreeg te nemén was Schoone goed van achter komen op- De afdeling „De IJmonden" van de Bond van Zaterdagvliegers heeft haar vogels dit weekeinde laten starten in Noyon voor de afstand van 340 km. De duiven werden des morgens om tien gelost en de eerste vogel kwam in IJmuiden bij de heer D. A. Visser om 16.12 uur op het hok. De dieren hadden een stevige Noord-Oosten wind tegen en bovendien in België en Zuid-Nederland last van regenbuien. De vlucht kreeg hierdoor een langzaam verloop. De uitslag werd: D. A. Visser 1 10 11; J- Suurmond 2 3 5 7 12; W. Kaale 4; D. Kofferman 6; H. Harms 8; Mevr. De Boer 9. Zaterdag aanstaande staat een vlucht van Pont St. Maxence over 380 km op het programma. De Reisduif De duiven van de Beverwijkse vereni ging „De Reisduif" vlogen Zondag van Quiévrain af, over een afstand van 240 km- Er waren 386 duiven in concours, die om zeven uur werden gelost. De eerste were' om 11.22 uur en de laatste om 11-22 geklok' De eerstaankomenden zijn: C. Castricum 1 J. van Roon 2; D. van der Bend 3; H. Hu bers 4 39 en 46; C. G. J. Dekker 5 15 en 31. J. Steffers 6 en 9; S. Zoet 7 en 44;- P. Luyt 8; D. Stiemer 10 11 21 en 38; S. Teeling 12; I A. J. Bruins 9. L. H. Kneppers 14; A. Kuilman 16 en 35; W. "ran Wijk 17; T. Loogen 18 en 47; P. H. van Minnen 19 20 en 22; B. de Smet 23 en 34; D. Joosten 24; P. Bruins 25; D. Philippi 26 en 48; C. Hoeks 27; G. van der Winden .28 en 42; J. C. Amels 29; M. Niesten 30; J. Vuyk 32; T. Gravemaker 33; A. van Son 36; J. Luntz 40 en 43; F. Versluis 45; P. van de Outenaar 49 en 50. Assumburg Negenendertig Heemskerkse duiven van .Assumburg" vlogen ook van Quiévrain af. Zij werden gelost om 7.10 en de eerste duif was om 11.52 uur binnen. De voornaamste uitsla gen zijn: P. van der Loos 1; J. Koper 2; P- Beentjes 3 4 en 5; G. Duim 6; P- Beentjes 7 en 8; J. Knap 9. Bevrjjde Vleugels Met vijftig duiven heeft het Heemskerkse Bevrijde Vleugels" deel genomen aan de vedvlucht van Quiévrain af. Om 7.10 uur /as de lossing en de duif van N. van Dui- envoorde kwam als eerste terug om .11.43 ur. De overige uitslagen zijn: O. J. Bley- ndaal 2 en 11; J. van Stralen 3 en. 10; N. /an Duivenvoorde 4; Th. de Nijs 5; P. Lot- terman 6; G. Lotterman 7; J, Huisman 8; zwemmen. Swier plaatste de bal voor hem -en met een onberispelijk schot maakte hij er 21 van. Toen Hamers de stand hier na nog op 31 bracht scheen er geen ge vaar meer te bestaan. R.Z.P.C. kreeg even wel nog een strafworp te nemen, die door Hagedoorn keurig werd gestopt. Toch kwamen de Rotterdammers nogmaals op zetten en slaagden zij er in de bal achter Hagedoorn te doen belanden. Kort voor het einde kreeg Rozier nog een strafworp te nemen. Deze wist hij echter niet in te schieten. Met 32 had V.Z.V. gewonnen, zodat de eerste prijs mocht worden mee genomen. ADVERTENTIE VAN OUDS HET ADRES Voor Santpoort (alleen) Hagelingerweg 134, Tel. 8930 Duitsland is opgedragen aan een werf te Cuxhaven, die het vaartuig binnen een jaar moet afleveren. Het schip zal 575 ton groot worden en als afmetingen werden opgege ven: lengte 57.8 meter en de breedte 9 m. Als aandrijving zal een stoommachine van 900 pk worden ingebouwd. Het vaartuig zal vijfenveertig dagen op zee kunnen blij ven. De visruimen kunnen ongeveer 1000 bennen bergen en bovendien heeft het de beschikking over een diepbevriezingsruim van 40 m3. Het schip zal aan stuurboord de trawler-vangstuitrusting krijgen en aan bakboord een kotteruitrusting. Aan boord wordt ook een hospitaal en een weerstation ondergebracht. Marktberichten. Noteringen: heilbot 2.15, gr. tong 1.72-1.48, grm. tong 1.14-1.02, kim. tong 1.25-1.16, kl. tong I 1.35-1.22, kl. tong II 1-0.92, tarbot I 1.22-1, alles per kilo; tarbot 34-32, tongschar 56-55, kl. tongschar 31-29, grm. schol 74, kim. schol 70-43, kl. schol I 40-33, kl. schol II 18-8, schar 18-8, bot 10-8, makreel 30.50-17.50, gr. schelvis 36, grm. schelvis 37-36, kim. schelvis 40-37, kl. schelvis I 43-36, kl. schelvis II 35-10, wijting 27.50-8.50, gr. gul 31-22, mid. gul 27-20, kl. gul 19.50-14, kl. wolf 14-8, hors makreel 8.50-8, kl. rode poon II 9.50, alles per 50 kilo; gr. kabeljauw 188-94 per 125 kilo. Aanvoer: 615 kisten tong en tarbot, 11 tongschar en schartong, 1500 schol, 117 schar, 11 bot, 158 makreel, 409 schelvis, 214 wijting, 205 kabeljauw en gul, 24 poon, 96 diversen, totaal 3360 kisten. Besommingen: KW 91 4790, KW 59 f 4240, KW 162 5390, KW 104 4990, KW 75 f 2900, N 819 2770, RO 2 890, KW 12 1127, KW 35 1570, KW 189 660, KW 30 1700, KW 60 880, KW 128 880, IJM 3 1619, IJM 227 359, IJM 213 428, IJM 226 339. IJsselmeer. Zaterdag werd door 135 vaartuigen aan de afslag te Urk aange voerd: 6443 pond kuilpaling, prijs 1.14-1.28, 2163 pond lijnaal, prijs 1.27-1.47, 28 pond snoekbaars, prijs 0.73, 144 pond rode baars prijs 0.66-0.77 en 579 baknest prijs 2.60 per bak van 37kg. Woensdag 10 Juni geeft Adriaan Ver schoor een orgelconcert in de Engelmun duskerk in Velsen. Medewerking wordt verleend door de fluististe Gerda Brands, die de Sonate IV voor fluit van Joh. Seb. Bach en de Sonate I van Lignor Schers zal vertolken. De nummers die de 'heer Var- schoor voor zijn rekening r.eeimt zijn: O, Heer die daar des hemels tente spreidt en U bid ik aan, beide composities van Jan Zwart. Vervolgens Praeludium en fuga in C dur en Praeludium en fuga in F dur van Job. Seb. Bach. Occasional Ouverture van G. F. Handel, Andantino van C. A. Franck en tot slot het bekende Dankt, dankt nu allen God van S. Karg- Elert completeren het programma. Zondag 7 Juni kwamen de haven van IJmuiden binnen: Heerengracht van Manty- luoto. American Attorney van Antwerpen. Mafalda v. Antwerpen. Bab T. van Speshuld. Mariekerk van Bremen. Grebbestroom van Hull. Alberto Dodero van Hamburg. Gooi land van Las Palmas. Danae van Caen. Vechtstroom xan Londen. Swift van Lon den. Brook van Duinkerken. Clio van Hel- singfors. Frisian Coast van Newcastle. Dui- veland van Newcastle. Arathon van Vestf is. Brof Jord van Kotka. Ardgantock v. Thijne. Eemstroom van Grangemouth. Plato van Kopenhagen. Amstelstroom van Fowey. Jans van Londen. Vertrokken zijn: Venus naar Rotterdam. Apollo naar Swensea. Tyro naar Fowey. Hyrcania naar Alkmaiden. Breda naar Bre men. Sumatra naar Southampton. American Attorney naar Rotterdam. AGENDA VOOR VELSEN MAANDAG 8 JUNI Veiligheidsdienst Hoogovens, 20 uur vei ligheidsavond, Patronaatsgebouw. Thalia, 20 uur: „Daar komen de tanks". Rex, 20 uur: „Diplomatieke koerier". DINSDAG 9 JUNI Veiligheidsdienst Hoogovens, 20 uur vei ligheidsavond, Patronaatsgebouw. Toneelvereniging „De Hooger Geest Ghe- sellen", opvoering van openluchtspel, 19.30, buitenplaats „Waterland". Thalia, 20 uur: „Daar komen de tanks". t j lUSSEN IELE BLOEMSTUKKEN heeft Velsens wethouder van onderwijs, de heer H- de Boer- Zaterdagmiddag bü de receptie van de vijfentwintig jaar be staande Velsense Zwem Vereniging kunnen verteilen dat Gedeputeerde Staten het crediet tot aankoop van het Velserbad hebben goedgekeurd. In het licht van deze goede mededeling binnenkort weer over een overdekt zwembad te kunnen be schikken hebben vrijwel alle vertegenwoordigers van verenigingen uit en van buiten de stad gesproken, zodat de voorzitter van V.Z.V. heel wat welgemeende ge lukwensen had te beantwoorden. Allen hebben er ook hun bewondering over uitge sproken over de wijze, waarop V.Z.V. zich door die vijfentwintig jaren heeft geslagen. De onderzoeksraad voor de scheepvaart in België heeft te Oostende onder voorzit terschap van de heer Julien Poll schipper Vlietinck van de Z. 288 „Huguette Anne" gehoord. Het schip strandde op 4 Januari op de Haaksgronden en moest door een sleepboot van Wijsmuller naar IJmuiden worden gebracht. De schipper wist weinig uitleg te ver strekken over de stranding. Volgens de raad kwamen de opgegeven uren in het zeeverslag niet met de werkelijkheid over een. De schipper gaf tenslotte toe dat hij op een of andere manier een fout heeft begaan. De zaak zal later worden voort gezet. Geslaagd voor kleuterleidster 'Mejuffrouw Jannie Thiissen, kleuterleid ster aan de Van Tuyli-bewaarschool in IJmuiden is geslaagd voor de hoofdakte kleuteronderwijs en mejuffrouw Elly Pracht uit Santpoort, leerlinge aan de kweekschool voor kleuterleidsters is ge slaagd voor akte A. Zomeravondconcert Op Dinsdag 9 Juni geeft de heer G. J. Moed in de Grote Kerk te Beverwerk een zomeravondconcert. Solist is de bariton Frans van de Ven. Het volgende concert vindt plaats op 23 Juni met medewerking van het klein vocaal ensemble „Con Anima". Wethouder H. de Boer vond het prettig nu eens bij het jubileum van een vereniging je zijn waarvan hij uit ervaring wist in welke moeilijke omstandigheden het be stuur de taak heeft weten te vervullen. Hij kon zich als een bewonderaar van de zwemsport de tijd herinneren dat de naam van de Velsense Zwemvereniging een grote klank had in den lande. In de snel uit groeiende plaats Velsen zag de wethouder in de toekomst met een bad dat aan de in ternationale bepalingen voldoet een goede tijd voor de vereniging weggelegd. Dan zal V.Z.V. haar roem zeker terugwinnen. Wan neer het nieuwe Velserbad geopend zal worden het moet goed gebeuren en dat neemt wel vier maanden zullen de moeilijkheden zich ongetwijfeld aankondi- j gen. Met wijsheid zullen de gemeente en V.Z.V. dan moeten regeren om het bad zo efficiënt mogelijk te gebruiken. Wethouder de Boer hoopte dat het bestuur in de ko mende jaren onder betere omstandigheden met de vereniging zal kunnen werken. Vrees voor de put Namens het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Zwembond trad de heer van Goor naar voren. Hij kon zich nog maar al te best de tijd herinneren, hoe de clubs met vrees naar de put in Velsen gingen, aangezien het moeilijk was daar tegen V.Z.V. ook maar iets te kunnen redden. Hij memoreerde ook het werk dat door vele leden van V.Z.V. in en voor de zwembond is verricht. „Het is niet gemakkelijk voor u geweest in al die jaren, maar met dat mooie geschenk de zekerheid dat u over enige maanden weer een overdekt zwem bad in gebruik kan nemen hoopt de Zwembond dat u nog vele mooie successen zal weten te behalen" sprak hij, om vervol gens de traditionele plaquette van de bond voor de jubilerende vereniging aan de heer P. Borst te overhandigen. De vroegere wanneer de zwembond er mee accoord gaat binnenkort weer actieve trainster van de Velsense Zwemvereniging, mevrouw S. W. de Dood —Koene verheugde zich er over nog steeds krachten in de vereniging aan te treffen, die V.Z.V. vooruit helpen brengen. De V.Z.V. zal op één lijn moeten komen met Stormvogels en een voorbeeld trachten te zijn voor de stad Velsen", merkte zij op. De heer P. Borst antwoordde, vroeger van mevrouw De Dood te hebben geleerd dat er in een vereniging aangepakt moet wor den. Welnu, dat is en wordt nog steeds ge daan. Na het voorlezen van enige binnenge komen telegrammen van zuster-verenigin- gen en oud-leden voerde de heer W. Schaap van de krachtsportvereniging Her cules het woord. Hij wees op het verband tussen de verenigingen, al is die misschien iets concurrerend en riep alvorens de hand van de voorzitter te drukken „Tot over vijfentwintig jaar". „Ik hoop het met u", zei de heer Borst. „VZV en Rloetnen" De IJmuider Vishandel Vereniging werd vertegenwoordigd door de heer H. A. Osen- darp, die sprak omdat zijn vereniging er bovenal van overtuigd is, dat de zwem sport van belang is voor een ieder. Aange zien bloemen en V.Z.V. beide niet zonder water kunnen hadden de vishandelaren het plan laten varen om een bloemetje te zenden. De heer Osendarp wilde, naar hij het zelf noemde, een klein steentje bijdra gen om V.Z.V. het hoofd boven water te helpen houden. Opdat weer spoedig moge klinken: „V.Z.V. spreekt ook een woordje mee". Hij vond het wel enigszins jammer i Aan de hand van haar moeder kwam I de zesjarige Nelleke de Mayer Zater- j dagmiddag in de bovenzaal van hotel Kennemerhof op het bestuur van de Velsense zwemvereniging toegestopt om Ier gelegenheid van het vijfentwintig- 1 jarig bestaan van de vereniging, aan de voorzitter, de heer P. Borst, een glin- j stevende wisselbeker te overhandigen. I Deze Nelleke de Mayerbeker is bestemd »t>or de adspiranten en dient om het stijlzwemmen bij de jeugd te stimuleren. De beker moet twee maal achter elkaar I of drie maal in het geheel worden ge- I wonnen om haar definitief in bezit te krijgen. Onder de tien jaar zullen de j kinderen moeten stijlzwemmen: 10 m. schoolslag, 10 m. borst crawl en 10 m. rugcrawl. Voorts zullen zij van de één- meterplank een diepte-, een hurk- en j een snoeksprong moeten maken. Voor de kinderen van tien tot zestien jaar is j de afstand vijfentwintig meter. I Nog deze zomer zullen de eerste wed- strijden om de beker in het open bad worden gehouden. dat de vereniging slechts vijfentwintig jaar bestondhetgeen de heer Borst deed opmerken „U bent nooit te oud om zwem men te leren". Voor het bestuur van de kring Haarlem sprak de heer L. Roozenkrans: „U heeft veel klappen gehad, maar U bent er nog steeds bovenop gekomen", zie hij. De heer Rozenkrans zag V.Z.V. een goede tijd tege- moet gaan in een nieuw bad en merkte op: „De trip die V.Z.V. elke week naar Haar lem maakt om daar te kunnen zwemmen getuigt van sterkte, grote activiteit en en thousiasme De heer P. Borst herinnerde in zijn dankwoord aan de prettige samen werking en verwachtte van de heer Roo zenkrans over enige jaren te horen: „Die V.Z.V. is er weer boven op". Zeven kaasjes Met zeven in rood cellophaanpapier ver pakte Alkmaarse kaasjes stapte de heer J. H. van Straaten van de Alkmaarse Water ratten naar de bestuurstafel. Een bestuur van tien man had hij niet verwacht, maar de heer Borst stelde hem al gauw gerust: „We zijn nog al vreedzaam en daar vinden we wel een oplossing voor". De Alkmaarse afgevaardigde verwachtte volgend jaar weer tegenstand van V.Z.V. in de compe titie. Van „Stormvogels" werden de geluk wensen overgebracht door de heer K. de Jong, aan wie V.Z.V., volgens sprekers zeg gen, nimmer een goede klant heeft gehad. Voetbal en zwemmen stalen de mens naar geest en lichaam en deswege hebben zowel Stormvogels als de jubilerende V.Z.V. een taak te verrichten. Hierna spraken nog de heren E. Klaver van de athletiekvereniging SUOMI, de heer A. F. A. Bongers als voor zitter van de feestcommissie, die hoopte dat een van de leden van V.Z.V. nog eens de moed zou krijgen om het (grote) kanaal over te zwemmen, en voorts de heren K. de Jong, thans namens D.C.IJ.. de heer C. Don voor V.S.V. en als oud-V.Z.V.-lid dé heer E. Hagen. Als lid van de oude zwem vereniging „Kinheim", die in de Wijkerpijp zwom, is de laatste een van de personen geweest, die de zwemsport in Velsen krachtig hebben gepropageerd. Het feestprogramma van V.Z.V. zal Za terdag worden voortgezet met een auto- rallye over een afstand van zestig kilo meter binnen en buiten de gemeente.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3