Amerika fspresident was tot dusverre zeer voorzichtig Volgestorte en niet- volgestorte aandelen Kort en bondig U/A£A7/OUr£JRA TWEEDE KANS Beverwijk Castricurn Hij zal zich tegenover Taft en Mc Carthy op nieuwe tactiek moeten bezinnen Courses te Duindigt Post overwinnaar in Ronde van IJselmeer MAANDAG 8 JUNI 1953 Effecten- en Geldmarkt Schaken Gortlever eerste in candidatentournooi Kanosport Traversée d'Amsterdam Athletiek Theo Saat dit jaar niet meer aan de start? Sport in 't kort Wielrennen Strenge straffen voor aardbeien oppronken Beverwijkse damtiental speelt tegen „Den Helder" Karper-viswedstrijd gaf aaltjes aan de haak Bridgeclub „Bricas" huldigde kampioenen Y Van onze correspondent in Washington) Vijf minuten op een heel uur lijken niet veel. President Eisenhower is thans vier maanden aan het bewind. Dat is een twaalfde van zijn ambtstermijn vijf minuten van zijn uur. Hij begint dus pas. Maar wie heeft getennist of geroeid over lange afstand, zal wteen hoe belangrijk die eerste vijf minuten kunnen zijn. Na die eerste minuten kan het als een flits door de sportman heengaan: „dit of dat was zwak in mijn begin en als ik het niet snel corrigeer Wat zal men van Eisenhowers bewind kunnen zeggen tegen het eind van Sep tember, wanneer er tien minuten van het uur verstreken zullen zijn? Thans na vier maanden schijnt het de tijd voor de snel opgemaakte, zeer voorlopige ba lans. Dit is het moment, waarop de nieuwe Amerikaanse president zich moet bezin nen op zijn techniek en op zijn eigen po litieke ondernemingszin. Er zijn sympto- tomen, dat er iets gaat veranderen in de „wedstrijdstijl" van Ike. Het Amerikaanse volk is nog steeds vervuld van vertrouwen in de republikeinse kampioen, dat vertrou wen kan hem zeer sterken. Maar wil Ame rika naar binnen en naar buiten een sterk land zijn, een land waar voor de we reld leiding van uit zal gaan, dan moet naar het ons toeschijnt president Eisen hower niet schromen de zwakheden van zijn begin-techniek zo mogelijk te corri geren. De symptomen, dat hij dit gaat doen, zijn er. Maar ze zijn nog zwak. Telkens wanneer president Eisenhower spreekt, verneemt men het geluid van de vooruitstrevende en internationaal ge oriënteerde vleugel van de republikeinse partij, het geluid van de levenskrachtige groep, die op de cr ventie te Chicago Ike candidaat wist te maken. Maar telkens ook wanneer men naar Eisenhower luis tert op zijn uitstekende persconferenties of docr de radio voelt men de vraag bij zich opkomen: waarom wordt er in dit land nu ook niet in deze trant geregeerd? Er is namelijk op zijn minst een verschil in nuance en accent tussen de woorden, die Eisenhower spreekt en de daden die het kabinet en vooral het Congres tot stand brengen. De stem is Eisenhowers stem, maar de handen zijn Taft's of McCarthy's handen. Nu was het vóór de verkiezingen reeds duidelijk, dat er onder de republikeinen verschil van politiek inzicht bestond tus sen enerzijds mannen als Eisenhower, Hoffman, Cabot Lodge en Dewey, en an derzijds senatoren als Taft, Knowland, j Bridges, Jenner en McCarthy (de figuren uit de laatste groep mag men overigens niet over een kam scheren). Groeiende macht Het zal sommigen misschien verbazen dat Eisenhower, gesteund door de volks- I gunst en bekleder van een uitzonderlijke I machtspositie, tot dusverre niet krachtiger heeft geregeerd. Juist in de eerste maan den na de verkiezingen pleegt de macht van een president groot zijn. Al mag men het wellicht betreuren, dat Eisenhower niet resoluter van wal is ge stoken, toch is zijn gematigd en voorzich tig onder-de-republikeinse-wal-blijven wel enigszins begrijpelijk. In de 20ste eeuw zijn het vooral de democraten Wilson en Boosevelt geweest, die tegenover het Con gres grote macht hebben doen gelden. Men kan zich buiten Amerika nauwelijks voorstellen hoezeer Franklin D. Roosevelt zijn politieke opponenten geërgerd heeft door zijn vaak zeer autoritair optreden. De republikeinen hebben in hun propaganda vaak de wenselijkheid naar voren gebracht van groter macht en initiatief voor het wetgevende Congres en meer bescheiden heid voor de president, de drager van de uitvoerende macht. Geen wonder daarom dat Eisenhower tot op zekere hoogte moet en wil spreken overeenkomstig de republikeinse verlang lijst. Herhaaldelijk en in alle oprechtheid betoogt hij, dat er evenwicht moet bestaan tussen de uitvoerende, de wetgevende en de rechterlijke macht. Wanneer hij dat zegt, klink het echter een beetje als een alinea uit een H.B.S.-boekje, het klinkt wat erg braaf theoretisch. In de praktijk is namelijk de macht van de president aanzienlijk gegroeid in de loop der jaren. En waarlijk niet alleen omdat sommige presidenten zo bijzonder actief en supe rieur waren, maar omdat dit land het best te regeren bleek niet door het Congres, maar door de president. Het lijkt gevaar lijk om de theorie van het leerboek in de plaats te stellen van een praktijk, die zich niet zonder reden ontwikkeld heeft. Partij-eenheid Eisenhower is altijd een man geweest van het compromis. Dat bleek reeds in de oorlog, toen hij voortreffelijk wist samen te werken met generaals en politici van zeer uiteenlopende opvattingen. In de grote Amerikaanse partijen, zowel in de demo cratische als in de republikeinse, lopen de opvattingen eveneens sterk uiteen. Zozeer zelfs dat he meestal gemakkelijker is, een wetsontwerp te doen aannemen door een groep vertegenwoordigers van de twee grote partijen, dan door alle representan ten tezamen van de meerderheidspartij. Toch is er voor een president, die tevens partijleider is, veel voor te zeggen, wan- j neer hij zijn partij en bloc achter zich j heeft. Dan lopen zijn initiatieven in het Con- gres geen risico en dan ontwikkelen zich in de partij geen tegenstellingen, die bij j de nieuwe verkiezingen leiden kunnen tot j onenigheid over het programma en even- tueel zelfs tot splitsingen. Daarom was het ook wel begrijpelijk dat Eisenhower nie mand in zijn republikeinse partij voor het hoofd wilde stoten. Tot dusverre waren zijn initiatieven (op een enkele uitzonde ring na) zo gematigd en voorzichtig, dat zij aanvaardbaar waren voor alle republi keinen. Daarmede deed Eisenhower echter wel concessies en daardoor werd zijn lei derschap in elk geval minder markant. Wat erger is: Eisenhower moge nog zulk een groot compromissenmaker zijn, er zijn buitenbeentjes in zijn partij, die vroeg of laat en bij belangrijke kwesties toch niet in de pas zijn te houden. Daarmee ver valt dan de eenheid in de partij en daar mee vervalt tevens de min of meer com- mandeerbare meerderheid in het Congres. De republikeinse partij heeft namelijk in beide huizen slechts een zeer klein over wicht en een paar afvalligen zijn reeds voldoende om de partij-meerderheid te verliezen. In een volgend artikel zullen wij uiteenzetten, hoe Eisenhower niettemin zijn vat op het Congres zou kunnen versterken en hoe hij zich, ook tegenover het buiten land, groter gezag kan verwerven. De uitslagen van de op Zondag gehouden draverijen in Duindigt luiden: Stormprjjs (2040 m.) 1. Peter Snel 1.31.9; 2. Postduiftje K 1.31.6; 3. Quo Vadis Duluth Z 1.34.7. W. f2,40, PI. f 1,30, f 1,40, f 1,80, Gek. f3,10, Cov. f3,10. Mistralprijs (2500 m.): 1. Quicksilver S 1.29.6; 2. Query Hanover 1.27.5; 3. Prins Gregor 1.29.3. W. f2,50, PI. f 1,40, f 1,50, f2,60, Gek. f3,50, Cov. f4,50. Orkaanprijs (2000 m.): 1. Roland 1.29.9; 2. R. Petrosia 1.31.4; 3. Reve d'Or B 1.31.8. W. f 1,70, PI. f 1,30, f 1,70, f 1,80, Gek. f4,70, Cov. f3.20. Tornadoprijs (2100 m.): 1. Odylie Spencer 1.26.9; 2. Persimmon 1.26.9; 3. Peter Spencer 1.26.8. W. f6,50, PI. f2,40, f 1,60, f 1,90, Gek. f8.40, Cov. f 4,10. Typhoonprijs (2100 m.): 1. Mc Heny 1.25.9; 2. Junoschka 1.24.3; 3. Nelson 1.26.9. W. f2.10, PI. f 1,60, f2,60, Gek. f 17,20, Cov. f8,20. Het zilveren schild (2600 m.l: 1. Shooting Box 3.05: 2. Marlotta; 3. Dicky. W. f2.10, PI. f2,80, f3,70, f 1,40, Gek. f48,90, Cov. f 13,50. Le Sextanprijs (2150 m.): 1. Sagita 2.28; 2. Brandal; 3. Gitana. W. f 1,90, PI. fl,10, f 1,20, Gek. f2,90, Cov. f3,40. Trommelinprijs (950 m.): 1. Dream Star 1.01; 2. Hidalgo; 3. Sunrise. W. f8,70, PI. f2,10, f 1,70, Gek. f9,90, Cov. f3,70. Totalisator omzet f 85.842,50. In Amsterdam werd het candidatentour nooi van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond beëindigd. Winnaar werd de Amsterdammer Cortlever. De uitslagen van de laatste ronde waren: SchefferVan den Berg 01; CortleverOrbaan 10; Karper Van Doesburgh 10; CrabbendamVisser 01; Van SteenisSpanjaard 10; De Jong Vinken 10. De eindstand luidt: 1. N. Cortlever (Am sterdam) 9% punt (uit 11 partijen); 2. B. van den Berg (Amsterdam) 8H pnt.; 3. mr. E. Spanjaard (Utrecht) 7 pnt.; 4. C. Orbaan (Amsterdam) 6% pnt. Onder gunstige weersomstandigheden en grote publieke belangstelling is de traversée d' Amsterdam gehouden. Tien verenigingen namen aan de kanowedstrijden deel. De uitslagen luidden: K 1 senioren heren, 10.000 meter: 1. Klin- gers (Geuzen) 44 min. 38 sec.; 3. Gravestein (Quo Vadis) 44 min. 38 sec.; 3. Gravestein (Zwetplassers) 44 min. 54.8 sec.; 4. Van Koer- sel (Spaarnevogels) 45 min. 40 sec. K 1 senioren dames, 10.000 meter: 1. Hit- tingen (Trekvogels) 47 min. 39 sec. K 1 nieuwelingen heren, 10.000 meter: 1. Dil (Quo Vadis) 47 min. 38.8 sec. RIS. Junioren heren:, 10.000 meter: 1. Scheringa (Trekvogels) 51 min. 27.2 scc. RIS. Nieuwelingen heren, 10.000 meter: 1. Labeur (Quo Vadis) 50 min. 51.2 sec. R 1 Senioren dames, 500 meter: 1. mej. Bosschieter (Geuzen) 2 min. 28 sec. Het ziet er naar uit dat de Nederlandse sprintkampioen Theo Saat dit seizoen niet meer aan de start zal verschijnen. De V. en L'er lijdt al enige tijd aan ischias en ge zien de aard van de kwaal kan verwacht worden dat hij de eerste maanden nog niet in staat zal zijn serieus te trainen en in wedstrijden uit te komen. ITALIë WINT EUROPEES- EN WERELD KAMPIOENSCHAP ROLHOCKEY. Het Europees- en wereldkampioenschap rol- hockey in Genève gehouden, is gewonnen door Italië, dat in de finale-ronde alle wed strijden wist te winnen. Op de laatste dag won Italië met eennul van Spanje. FENNY TEN BOSCH IN FINALE DUB BELSPEL. In de halve eindstrijd dames dubbelspel van het internationaal tennis- tournooi in Saarbrücken verloren de dames Hammann en Fucks (Duitsland) met 46, 75, 46 van het Amerikaans-Nederlandse paar Dorothy KnodeHead en Fenny ten Bosch. ARIE VAN VLIET VERSLAGEN. Op de Paddington-baan in Londen werden wie lerwedstrijden gehouden, waarvan het hoofdnummer werd gevormd door een sprintwedstrijd over 3 manches van 440 yards tussen Van Vliet en Harris. Harris zege vierde door in twee races als eerste in 24.9 seconde te eindigen. Vele buil.rdandse toeristen maken van de gelegenheid gebruik een bezoek te brengen aan Westminster Abbey. De foto laat zien hoe druk het wel was. Het is altijd een goede regel geweest dat het bedrijfskapitaal van ondernemingen, zowel industriële, handels- als cultuur ondernemingen, door de uitgifte van aan delen wordt bijeengebracht. Het gaat hier uiteraard in verreweg de meeste gevallen om risicodragend kapitaal, waarin de aan deelhouders voor een zeker bedrag deel nemen en waardoor deze juridisch eige naars van het bedrijf worden. In de prak tijk wordt hiermee door directie en com missarissen helaas wel eens te weinig reke ning gehouden, maar in feite is het toch niet anders. Met het kapitaal van aandeel houders wordt gewerkt, worden risico's genomen en de winsten, welke worden be haald, moeten hen ten goede komen, even als de verliezen tenslotte door hen moeten worden betaald, althans voor zover hun deelneming strekt. Aangezien het aandelenkapitaal eigen dom is van de onderneming (aandeelhou ders) is er geen verplichting over dit kapi taal dividend te betalen, zodat als dit niet geschiedt, zij niet in gebreke kan worden gesteld. Obligatiekapitaal daarentegen wordt door derden verstrekt en de rente is een vaste verplichting, welke onder alle omstandigheden dient te worden betaald. Het is dus duidelijk dat het aantrekken van obligatiekapitaal door ondernemingen met wisselende inkomsten grotere of klei nere risico's meebrengt en dat het daarom in het algemeen werd en wordt afgekeurd als bijv. cultuurondernemingen, die voor hun exploitatieresultaten in sterke mate af hankelijk zijn van de prijsschommelingen hunner producten, tot de uitgifte van obli gaties overgaan.Naarmate een bedrijf meer stabiele inkomsten heeft, is het bezwaar tegen het uitgeven van obligaties kleiner en te minder, als tegenover het obligatie kapitaal vaste eigendommen aanwezig zijn, welke als tegenwaarde voor dit kapitaal kunnen worden beschouwd en die in vele gevallen dan ook hypothecair worden ver bonden. Een maatschappij, die bijv. huizen exploiteert, kan normaliter op vaste in komsten rekenen en haar bedrijf zonder bezwaar, althans in een zekere verhouding, met obligatiekapitaal financieren, terwijl daarnaast de aandeelhouders cle risico's van het bedrijf dragen. Bij een gezond in dustrieel bedrijf, dat ook bij een terug gaande conjunctuur op redelijke inkomsten mag rekenen en dat over vaste eigendom men beschikt, is er ook geen bezwaar tegen te maken dat de financiering van deze eigendommen door de uitgifte van obliga ties geschiedt. Wij hebben er de laatste tijd meer dan eens op gewezen dat de als ge volg van zware fiscale en sociale lasten verminderde winstmogelijkheden van de bedrijven er toe hebben geleid dat obliga ties werden uitgegeven, waar goed be schouwd, aandelen moesten worden ge plaatst, in welke gevallen men somtijds aan de obligaties het recht heeft verbon den om ze in een bepaalde verhouding in aandelen te kunnen converteren (Konink lijke, Leverbros, Aku, e.a.). Er zijn echter ook ondernemingen, die hun aandelenkapi taal niet voor de financiering van hun be drijf gebruiken, of omdat zij hiervoor geen grote kapitalen nodig hebben (verzekerings maatschappijen), of omdat van tevoren vaststaat dat de bedrijfswinsten bij vol ledige financiering met aandelenkapitaal slechts een zeer matig dividend zullen toe laten. Dit laatste is bijv. bij de hypotheekban ken het geval. Het verstrekken van hypo theek geschiedt tegen een rentepercentage, dat met de rentestand verband houdt en doorgaans weinig lager is dan de geldende obligatierente. Bovendien worden met het verstrekken van hypotheken bij een goed beheer, weinig risico's gelopen, omdat veel al niet meer dan 50 a 65 van de ge taxeerde waarde der onderpanden als hy potheek wordt verstrekt. Vandaar dat de hypotheekbanken hun bedrijf niet met aan delenkapitaal, maar met z.g. pandbrieven- kapitaal financieren. De naam pandbrief is in zoverre ietwat misleidend, omdat tegen over het pandbrievenkapitaal weliswaar panden aanwezig zijn,maar deze niet recht streeks tegenover de houders van de pand brieven zijn verbonden. De hier en daar gebruikte naam schuldbrieven is juridisch dan ook meer in overeenstemming met de werkelijkheid. Het aandelenkapitaal, dat de hypotheekbanken uitgeven, dient dus niet voor de bedrijfsvoering, maar als een grotere waarborg voor de houders der pandbrieven. Onder normale omstandig heden hebben de banken dit aandelen kapitaal dus niet nodig, vandaar dat zij volstaan met slechts 10 of 20 van dit kapitaal op te vragen. Dit zijn dan de z.g. niet-volgestorte aandelen, welke niet op de Amsterdamse beurs, maar niet-officieel worden verhandeld en waarbij de waarde niet, zoals bij volgestorte aandelen, in pro centen van de nominale waarde wordt uit gedrukt, maar in procenten van het gestorte bedrag. Is op een aandeel van 1000 10 gestort, dan stelt een koers Van 100 een waarde van 100 voor. Doordat de hier bedoelde instellingen een klein gestort kapitaal hebben en dus ook alleen over dit gestort kapitaal divi dend behoeven te betalen, kunnen de divi denden bij een goede gang van zaken soms zeer hoog oplopen. Het concern van de Friesch-Groningsche bijv. heeft bij een uitstaand bedrag van 193 millioen hypo theken slechts een gestort kapitaal van c.a. 3 millioen, waarover in 1952 22 divi dend is betaald. De koers van de aandelen is thans tot 270 opgelopen, wat wil zeg gen dat het rendement nog altijd meer dan 8 bedraagt. Er komen nog veel hogere rendementen voor. De aandelen Westland- sche noteerden nog niet lang geleden 125% (thans tot 180 opgelopen) en men keer de over 1552 op de aandelen met 10 storting 20 uit, hetgeen een rendement van 16 betekent. De aandelen van de Eerste Nederlandsche Scheepshypotheek- bank noteerden kort geleden nog 50 per aandeel, terwijl daarop over 1952 18 aan dividend is ontvangen, wat dus een rende ment van 36 betekent. Thans is de koers tot 120 opgelopen, hetgeen nog een ren dement van 15 uitmaakt. Deze percentages zijn voor niet-ingewij- den misleidend, omdat rekening moet wor den gehouden met de voor aandeelhouders bestaande verplichting de aandelen vol to storten als de directie zulks nodig acht. Bij een aandeel met 10 storting, kan 80, bij een aandeel met 20 storting, S0 van het nominaal bedrag der aandelen worden opgevraagd. Over dit niet gestorte deel van het aandeel wordt geen dividend of rente betaald, de aandeelhouder moet het feite lijk beschikbaar houden voor 'r.et geval de bank verliezen lijdt, welke niet uit de reserves kunnen worden bestreden. Van daar dat de aandelen op naam zijn gesteld en bij het uitgeven of overdragen van aan delen op de solvabiliteit van de koper wordt gelet en een aandeelhouder ook niet neer dan een bepaald aantal aandelen mag bezitten. De mogelijkheid dat volstorting zal wor den gevraagd houdt velen van de aankoop dezer aandelen terug. Het is in het verle den niet zo vaak, maar toch wel eens voor gekomen dat die volstorting gevraagd werd om geleden verliezen te bestrijden. Naar mate men die kans kleiner of groter acht zal men dus meer of minder voor het vol gestorte deel van het aandeel betalen Wordt het volstortingsrisico groot geacht dan is het uiteraard moeilijk om voor een dergelijk aandeel een nieuwe koper te vin den, want de eis tot volstorting hangt hem boven het hoofd. Vandaar dat soms aan delen met toebetaling worden verhandeld, hetgeen een paar jaar geleden bijv. bij de Vaderlandsche Hypotheekbank het geval was, welke thans weer met c.a. 75 won den betaald. Ook bij de scheepshypotheek banken heeft zich in de crisisjaren (1930— 193'6) het geval voorgedaan dat de aan delen met toebetaling werden verhandeld. Thans hebben zowel de gewone als de scheepshypotheekbanken een periode van nieuwe ontwikkeling achter de rug, welke ze in staat heeft gesteld flinke reserves te vormen, zodat het gevaar voor volstorting in vele gevallen uiterst gering of nagenoeg geheel verdwenen mag worden geacht. Krijn Post, de negentienjarige wielrenner uit de Haarlemmermeer, liet vorige week al zien dat hij in goede conditie is, toen hij voor de tweede achtereenvolgende maal in de Wijde Wormer de Noordhollandse weg- titel veroverde. En het afgelopen weekeinde heeft de knaap uit het dorpje Nieuw Ven nep velen versteld doen staan door de wijze waarop hij de zesde IJselmeer-étapperace van „De Germaan" op zijn naam bracht. In de eerste rit, van Amsterdam naar Meppel, plaatste hij zich als derde achter de twee groten in de eindfase van die 217 km rit: de Zuidhollanders Piet van Steen- selen en Wout Verhoeven. En Zondagmid dag ontnam hij alle favorieten de kans ver voor het peloton uit te komen. De uitslag van de eerste étappe luidde: 1. Van Steenselen (Mijnsheerenland), 5 uur 37 min. 44 sec.; 2. Verhoeven (Over- schie); 3. Post (Nieuw Vennep); 4. Piet van Roon (Haarlem; 5. Stolker (Zuilen); 6. Donker (Amsterdam); 7. Bos (Greup); 8. Piet Peters (Haarlem); 9. Daan de Groot (Amsterdam); 10. Mehagnoul (Amster dam), allen in dezelfde tijd als de winnaar. De uitslag van de tweede étappe van de Ronde van het IJselmeer, van Meppel naar Amsterdam over een afstand van ongeveer 180 km, luidde: 1. Daan de Groot (Amster dam), 5 uur 1 min. 33 sec.; 2. Krijn Post (Nieuw Vennep), z.t.; 3. Donker (Amster dam) 5 uur 2 min. 6 sec.; 4. Looyen (Steen bergen), 5 uur 3 min. 4 sec.; 5. Versluis (Waddingxveen) z.t.; 6. Tonny Peters (Haarlem) 5 uur 3 min. 20 sec.; 7. Wout Verhoeven (Overschie) z.t.; 8. J. Verhoe ven (Overschie) z.t.; 9. Boellaard (Am sterdam) z.t.; 10. Bos (Greup) z.t. Het eindklassement luidde: 1. Krijn Post (Nieuw Vennep) 10.39.17; 2. Daan de Groot (Amsterdam) 10.39.17; 3. Donker (Amster dam) 10.39.50; 4. Wout Verhoeven (Over schie) 10.41.05; 5. Bos (Greup) 10.41.05; 6. Van Roon (Haarlem) 10.41,05; 7. Van Steenselen (Mijnsheerenland) 10.41.05; 8. Boellaard (Amsterdam) 10.41.05; 9. Stolker (Zuilen) 10.41.05; 10. Mehagnoul (Amster dam) 10.41.05. De Nederlandse bloemenkwekers nemen met een bloemententoonstelling deel aan de feestelijkheden van de kroning van Koningin Elizabeth II van Engeland. De Nederlandse ambassadeur in Londenmr. D. U. Stikker, heeft de expositie officieel opengesteld voor het publiek. Van links naar rechts: mr. Stikker, zijn echtgenote en sir Leigh Ashton, de directeur van het Victoria en Albert Museum. BINNENLAND De Nederlandse Spoorwegen gaan de spoorbaan tussen het station Schiedam en de plaats, waar de spoorlijn naar Vlaardingen en Delft afsplitst, verhogen. Er komt een viaduct bij de Overschiescheweg, waar de spoorwegovergang een groot obstakel voor het verkeer vormt. De uitvoering van dit plan gaat tegen de opvattingen van B. en W. van Schiedam in. Aan de Vrije Universiteit in Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen rech ten de heer J. M. Hulleman te Haarlem. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Dinsdagavond van 89 uur, door George Robert luidt: 1. Toccata en Fuga d. kl. t., J. S. Back; 2. a. Kyrie, Gott Vater in Ewig- keit; b. Chrisie, aller Welt Trost; c. Kyrie, Gott, heiliger Geist (Koraalvoorspelen met koraal), 3. S. Back: 3. Pasacalles, J. Caba- nilles; 4. Pieces d' orgue sur les Psaumes huguenots; a. Ps. 24: la terre appartient au Seigneur; b. Ps. 25: a Toi, mon Dieu, mon coeur monie; c. Ps. 29: La voix du Seigneur tonnant va sur les eaux résonnant, Henri Cagnebin; 3. Chorai III, César Franck. Dinsdag 9 Juni hoopt de heer W. J. Groothuis, wonende Acaciastraat 63, de dag te herdenken, dat hij 40 jaar geleden in dienst kwam van N.V. Stork Hijsch te Hen gelo, sedert 1833 Werf Conrad en Stork Hijsch N.V. tc Haarlem. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het doctoraal examen genees kunde de heer H. S. Keinhold, Heemstede. De oud Bloemendaler de heer J. R. Houlgrae." sinds enige jaren onderwijzer aan een Clnlstelykc -rhool te Sliedrecht. is als zodanig berm..: ..1 en een Christelijke School i i Den Haag. Tijdens een jachtpartij te Doorn is de tandarts K. Lunshof uit Amerongen door een schot hagel uit zijn eigen jachtgeweer in de buik getroffen cn kort daarop over leden. De burgemeester van Wassenaar heeft de nieuwe Louise-liaï in het Wassenaarse dierenpark officieel geopend, waarin een groot aantal zeldzame vogels zijn onder gebracht. Tot burgemeester van Didam :s be noemd de heer H. J. A. Verberk, wethouder van de gemeente Arnhem. Hij is lid van de K.V.P. Tot burgemeester van Mook en Midde laar is benoemd de heer J. Th. Hendrix, secretaris der gemeente Heythui~.cn. Ook hij is lid van de K.V.P. Luitenant-generaal B. R. P. Hasselman, chef van de Generale Staf, die een reis van drie weken door de Verenigde Staten heeft gemaakt, is met de „Westerdar::" in ons land teruggekeerd. Hij heeft de bekende militaire academie te Westpoint cn veie andere mili taire instellingen bezocht. Het bestuur van de coöperatieve fabriek van zuivedproducten Da Ommelanden te Groningen zal niet ingaan op het aanbod van de Semarangse Administratiemaatschap pij f51.000 te deponeren, teneinde de faillis sementsaanvrage van De Ommelanden in getrokken te krijgen. Op een te Amsterdam gehouden ge westelijke bijeenkomst van AVRO-leden is heftig gedebatteerd over het aftréden van de heer W. Vogt als directeur. Aangedrongen werd op het instellen van een neutrale commissie, die de wederzijdse beschuldi gingen zal onderzoeken. Te Nijmegen is op 73-jarige leeftijd overleden ir. Th. Rosskopf, oud-directeur en stichter van de N.V, Willem Smit en Co. transformatorenfabrieken te Nijmegen. Op de jaarvergadering van de Konink lijke Nederlandse Vereniging „Ons Leger" is de Prins Mauritsmédaille uitgereikt aan de luitenant-kolonel van de generale staf G. H. Christian, oud-commandant van het Neder landse UNO-détachement. De prins Maurits médaille werd in 1935 ingesteld, zowel in de vorm van een draagmédaille als van een legpenning. Luit.kol. Christian kreeg de draagmédaille, die slechts wordt toegekend na verkregen machtiging van de minister van Oorlog. Er blijkt verwarring te bestaan over de regeling betreffende visa voor Duitsland. Het ligt wel in het voornemen, de visa voor Duitsland geheel af te schaffen, maar er is dienaangaande nog steeds geen officiële mededeling ontvangen van de Duitse Bonds regering. Op het ogenblik moet men der halve voor reizen naar of door Duitsland nog in het bezit zijn van een visum. Te Bussum is aanbesteed het aanleggen van een ceintuurbaan, welke de rijksweg AmsterdamGooiAmersfoort zal verbin den met het viaduct in de weg Amsterdam Hilversum. Deze weg zal een nieuwe ver binding vormen tussen de rijksweg door het Gooi en de provinciale weg Hilversum SchipholHaarlem. Laagste inschrijfster was de N.V. voorheen gebroeders Hogenbirk te Laren met f594.430. De Staatscourant bevat een algemene vergunning van de Nederlandsche Bank aan ingezetenen om uit de huren of pachten van hun in eigendom toebehorende in het bui tenland gelegen onroerende goederen be talingen in het buitenland te doen verrich ten voor normale onderhouds- en exploitatie- kosten, noodzakelijke reparaties, belastingen cn andere dergelijke op het onroerende goed drukkende lasten cn voor rente en aflos singen op hypotheken, rustende op het on roerende goed. HAARLEM EN OMGEVING Mr. J. C. C. W. Hijszeler, wethouder van Sociale Zaken en huisvesting te Bloe- mendaal is op Dinsdag 9 Juni verhinderd spreekuur te houden. Dinsdag zal een veertigtal kinderen van de kleuterschool, Haarlemmerliedestraat met het onderwijzend personeel een dagje naar Artis gaan. Dit reisje wordt ieder jaar gehouden voor die kinderen die na de grote vacantie de lagere school gaan bevolken. De besturen en de directies van de vei lingen Kennemerland en BET en het be stuur van de aanvoerdersvereniging „De Vooruitgang" hebben de aardbeientelers meegedeeld dat dit jaar zeer strenge maat regelen zullen worden genomen tegen het oppronken van aardbeien. Dit is een ge volg van klachten uit het binnenland over de Beverwijkse aardbeien. Met name werd steeds beweerd dat door het mooie opkop- pen van de manden de verdere inhoud al tijd wat tegenviel. Voor het aanstaande seizoen is deswege besloten de aardbeien vóór de veiling door twee keurmeesters te laten beoordelen. Voor „Kennemerland" zal dit geschieden door de heren Jo Beentjes en Jac. Mey- la.nd en voor de BET door de heren A. Tervoort en Jac. Adriehem. Zij zullen één of meer sloffen „keren". De Beverwijkse damclub speelt Vrijdag haar tweede kampioenswedstrijd in Alk maar tegen de kampioen van het Noorden: de damclub „Den Helder". D.S.T.O. ont moet deze week „Onder Ons". De laatste ronde van deze kampioens competitie, waarvan de winnaar promotie wedstrijden moet spelen tegen de onderste van de hoofdklasse, wordt op 18 Juni te Alkmaar gespeeld. „Onder Ons" ontmoet dan Den Helder en Beverwijk ontmoet die zelfde dag thuis D.S.T.O. uit Amsterdam. Zoals bekend werd de eerste ontmoeting van Beverwijk met „Onder Ons" een ge lijk spel: 10-10. De leden van de hengelaarsvereniging „Castricurn" hebben Zondag, tijdens de eerste wedstrijd van dit seizoen in het vis water van de vereniging „De Kroft" geen geluk gehad. Er werd gevist op karper en niet één van de 31 deelnemers is er in ge slaagd een karper uit het water te halen. Er stond een koude Noordoostenwind, die volgens deskundigen niet bevorderlijk is voor een goede vangst. Volgens de voorzit ter van Castricurn, de heer J. Terol, is het nog nooit gebeurd dat er tijdens een wed strijd op een bepaald soort vis, geen wed- strijdvis aan de haak werd geslagen. De buit van de hengelaars bestond slechts uit enige aaltjes. De Castricumse Bridgeclub „Bricas" beeft Zaterdag in hotel Meijer de sluitings avond van dit seizoen gehouden. Alvorens de voorzitter van „Bricas", de heer W. Wemmers, aan de kampioenen van de ge wone drives en aan die van de viertallen competitie de prijzen uitreikte, vond een wilde di'ive plaats. Hierbij werd mevrouw Morelis winnares met 6210 punten. Tweede werd de heer J. Nuyens met 5800 punten en derde de heer A. Toepoel, die 5640 pun ten op zijn naam bracht. De kampioenen van de onderlinge competitie, de heren J. van Kleef-A? Kossen, die voor de derde achtereenvolgende maal het club-kam pioenschap behaalden, kregen uit handen van de voorzitter een fraaie sigaretten- houder met inscriptie aangeboden. kampioenen van de viertallen-com petitie, de heren J. van Kleef-A.Kossen- Tj. van Eik en P. Peters, werden in het bezit gesteld van een asbak. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Scheveningen, 8 Juni SCH78 5 kantjes, SCH305 2, SOH195 9, SCH245 2, SCH 246 1, SCH341 6, SCH342 4, SCH56 9, SCH159 2, SCH229 2, SCH263 2 SCH339 9, SCH23 8, SCH104 8, SCH264 4 SCH4 6, SCH75 17, SCH77 19, SCH57 10, SCH181 2, SCH32 2, SCH40 2, SCH48 2 SCH 49 3, SCH99 3, SCH132 5, SCH133 2 SCH233 7, SCH247 1, SCH262 0, SCH285 2 SCH2 2, SCH8 2, SCH15 2, SCH30 0 SCH35 0. SCH37 5, SCH45 8, SCH69 1 SCH84 3, SCH210 6k, SCH236 7, SCH249 6 SCH250 4, SCH297 5, SCH310 8. SCH312 2 SCH399 5, SCH51 nog 50 mijl, SCH107 1 SCH223 7, SCH225 2, SCH141 2 SCH186 2 SCH284 8, SCH140 1, SCH46 17, SCH50 2 SCH63 7, SCH64 2, SCH66 2, SCH73 2, SCH81 18, SCII89 3, SCH97 5, SCH122 12, SCH116 6, SCH160 10, SCH180 14, SCH242 2, SCH275 5, SCH3 6, SCH6 6, SCH14 5, SCH21 20, SCH24 0, SCH47 6, SCH110 3, SCH302 3. Binnen te Scheveningen: SCH103 20 last van 12 schepen,SCH314 15 last van 4 schepen, SCH332 27 last van 5 sch., SCH48 38 last van 9 schepen, SCH25 20 last van 10 slhepen, SCH361, 24 last van 4 schepen. SCH95 18 last van 4 schepen; SCH124 35 last van 10 schepen, SCH199 300 kantjes van 2 schepen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8