Stadsbibliotheek in nieuwe vleugel Cultureel Centrum VISS VARIA Overwinningen van Nijverheids- en Creutzbergschool in damtournooi Agenda voor Velsen Havenberichten Auto Rijles Auto Rijschool Goed kijken Met leeszaal en speciale jeugd- en uitleenbibliotheek Al dertig deelnemers aan VZV-puzzlerit Mooi gebaar Armband van f2000.- naar de Lekstraat Velsen-Noord W. Steyn directeur Hoogoven Harmonie Santpoort Kijk uitDenk aan voorrang (2) Heemskerk Castricum Old Clothes New A. REIJM 5 Co van der Heyden dwong DCIJ-speler B. Dukel remise al „Samson en Delilah" in Thalia Theater Burgerlijke stand Velsen VOOR GROEIEND VELSEN THALIA SIMSON en DELILAH Zomer-uitkering bij de papierfabriek Mooi bedrag voor het Rode Kruis Treinstel van Hoogovens gleed door bij overweg Burgemeester Nielen op zijn best Bouw R.K. Jongensschool aanbesteed Dry cleaning only Automobilist tot 9 maanden veroordeeld WO EN S/DAG 10 JUNI 1953 DERTIG JONGENS EN TWEE MEISJES zaten gisteravond als uitverkorenen van acht Velsense scholen in een van de zalen van het Cultureel Centrum, tegen over elkaar, toen de voorzitter van de damclub D.C.IJ., de heer K. de Jong, de wet houder van Onderwijs, de heer H. de Boer, de ambtenaar voor de sport, de heer Smakman, hoofden en onderwijzers van de scholen en de overige toeschouwers een welkom toe riep op de eerste slotavond van de dammerij die Velsens jeugd al maan den bezig houdt. De heer De Jong wees op het mooie van het damspel en riep de kwartetten op, de eer van de school hoog te houden. Daarna gaf hij wethouder H. de Boer de gelegenheid het damtournooi te openen. De wethouders van Onderwijs vond het eén goede gedachte van het D.C.IJ.-bestuur toen in het voorjaar medewerking aan Vel sens gemeentebestuur werd gevraagd om op de scholen voorwedstrijden op het hon derd ruitig bord te houden. „Dammen kweekt geest en de leerlingen die vlot een dans partijtje spelen kunnen gemakkelijker hun rekenlessen maken", aldus wethouder De Boer. Hij vond de damclub IJmuiden een sieraad onder Velsens cultureel leven, omdat het damspel alle eigenschappen voor een gezonde opbouw van de jeugd kent. Hij wenste de damclub IJmuiden veel succes met dit scholentournooi. Met de klok De technisch adviseur en instructeur van D.C.IJ., de heer B. Dukel, gaf de jeugd daarna in een gemoedelijk praatje een over zicht van de spelregels en de werkwijze van de damklok, waarmee het verplicht spelen was. De wedstrijden Ondanks de waarschuwing van de heer Dukel werd vooral in de eerste ronde door de jeugdige denkers te veel gejaagd en was snel spel te zien. Elke speler had een half uur tijd en met de tijd van de tegenspeler kon dus één uur over een ronde worden ge speeld. Na een kwartier kon wedstrijdleider Wim Zeeders al van verschillende kwartet ten uitslagen noteren. Het langst duurde de partij aan bord één tussen Piet van Eerden van de Creutzbergschool en de veel kleinere Goossen Kruithof van de Moerbergschool. Hoewel de Creutzbergschool de overige drie spelers van de Moerbergschool had versla gen en de school dus met 60 voor 6tond, was het toch leuk dat de kleine Goossen de eer voor de Moerbergschool redde door een zeer fraaie overwinning met een damcombi- natie. De uitslagen van de eerste ronde waren: Groep A: Clara SternschoolSt. Adalbert- school 44; NijverheidsschoolR.K. H. Hart- school 80. Groep B: CreutzbergschoolMoerberg school 62; InsingerschoolKohnstamm school 26. Na nog twee spannende ronden hebben de volgende scholen zich in de winnaarsronde geplaatst: Nijverheidsschool, R.K. H. Hart- school, Creutzbergschool en Kohnstamm- school. Deze vier kwartetten zullen Dinsdag- »xxjooooocx»coGonooocx3oocooooonooo<^ococooooocoooooooc>oco 8 Wilt u een rijweg oversteken? 8 Dan eerst naar links en S rechts gekeken. XXXXXXXXXOOOOOOCOOOOCOOOOOOOOOOCXDOCCOOOCiOOOOOOOOGOOCOOOC Te begrijpen is dat er een groot verschil bestaat tussen het verhaal uit de Bijbel (Richteren 13 tot en met 16) over de ster ke Simson en het verhaal, dat gemaakt is voor de film „Samson en Delilah", die Donderdagavond in het Thalia-Theater wordt gedraaid en waarin de nationale held der Israëlieten, behorend tot de stam Dan, een hoofdrol vervult. Cecil B. de Mille heeft de film geregisseerd en daar mee opnieuw zijn meesterschap in het re gisseren van groots opgezette scènes met veel figuratie bewezen. Hij laat de toe schouwer meeleven met het lot der Is raëlieten die door de Filistijnen overheerst worden. Deze kunnen niet op tegen de sterke Saanson en moeten een list gebrui ken om hem in handen te krijgen. Met be hulp van de Filistijnse vrouw Delilah wordt Samson van zijn haardos en daar door van zijn kracht beroofd. De tegen stand lijkt gebroken. De Filistijnen steken hem de ogen uit, laten hem slavendiensten verrichten en tenslotte nodigen zij hem uit in de tempel te spelen, als velen daar bij een zijn, om hun God Dagon te offeren. Samson komt te staan tussen twee pilaren en de scène waarin hij deze pilaren om ver drukt zodat de tempel instort is het spectaculaire hoogtepunt van de film, dat de Mille alle gelegenheid bood zijn stoutste dromen van massa scènes te realiseren. GEBOREN: H. M. van der VliesHarsveld, d., van Saelenplantsoen 24, Velsen-N.; H. E. BrouwerZwanenburg, d„ Trawlerkade 31, IJmuiden: J. ZeeuwJanda, z., Spilbergen straat 20, IJmuiden; W. A. SchaapRoos, z., Curacaostraat 70, Santpoort; M. C. Sanders van Duijn, z., Eemstraat 1, IJmuiden; G. Hopmanvan Brummelen, z„ Noorderdorp straat 1, Velsen; C. C. de Boervan der Zon, d., Rodenburgstraat 56, Rotterdam; P. C. MeyerLangereis, d„ Wijkeroogstraat 100, Velsen-N.; E. KeurLuppens, z„ Conrad- straat 4 rd, IJmuiden; H. Verswijveren Groen, z., Lekstraat 21, IJmuiden. OVERLEDEN: C. Snijders, 82 j., echtgenoot van A. Stengs, Gasthuisstraat 2, Beverwijk; J. Zonneveld, 73 j., echtgenoot van A. de Boer, Oosterstreng 72 a, Heemskerk. WOENSDAG 10 JUNI IJMUIDEN, Veiligheidsdienst Hoogovens, 20 uur: Veiligheidsavond, Patronaats gebouw. Centrale Bond van werknemers in het Transportbedrijf, veertigjarig jubileum, Kindervoorstelling, 14.00 uur, Hervormd Jeugdgebouw, IJmuiden-Oost. Thalia, 20 uur: „Daar komen de tanks". Rex, 20 uur; „Als de sirene zwijgt." Raadhuis, 1415 uur: Spreekuur wethou der van Onderwijs. DONDERDAG 11 JUNI IJMUIDEN, Centrale Bond van werk nemers in het Transportbedrijf, jubileum voorstelling m.m.v. het gezelschap Adri van Oorschot, 20 uur, Rex-Theater. Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling van „Simson en Delilah". avond de finale van de winnaarsronde om de fraaie door D.C.IJ. beschikbaar gestelde wis selzuil gaan spelen. In de verliezersronde komen: Moerberg school, Insingerschool, Clara Sternschool en de St. Adalbertschool. Wegens een school reisje is het kwartet van de laatste school verhinderd uit te komen. Als nog is toege staan, dat een kwartet van de H. Hartschool als invaller zal fungeren. Een prachtig „vaantje" is als eerste prijs beschikbaar ge steld voor de verliezersronde. Uitslagen Groep A. Tweede ronde: St. Adalbeirt- schoolR.K. H. Hartschool 26; Clara Stern schoolNijverheidsschool 08. 3e ronde: R.K. H. HartschoolClara Stern school 8—0; Nijverheidsschool—St. Adalbert school 80. Groep B. Tweede ronde: Moerbergschool Kohnstammschool 2—6; Creutzbergschool Insingerschool 62. Derde ronde: KohnstammschoolCreutz bergschool 08; InsingerschoolMoerberg school 26. De Nijverheidsschool wist alle wedstrij den met 80 te winnen en was dus verrre- weg superieur in de groep. In de B-groep wist de Creutzbergschool alle wedstrijden te winnen. Slechts één wedstrijd met 80. Simultaanseance Zestien jeugdige winnaars van het scho len tournooi: Jan Braveboer, Piet Kok Jr., Willem Kramer en Jan Bakker van de Nij verheidsschool; Co van der Heyde, Theo Koekenbier. Cees Kaan en Piet Morrien van de H. Hartschool; Piet van Eerden, Cor Kramer, Leo Boon en Wim Visser van de Creutzbergschool; Gerard Vos, Joh. Broek, Arend Rootzand en Klaas Broek van de Kohnstammschool mochten als deelnemers aan de winnaarsronde voor Dinsdagavond nog simultaanspelen met de heer B. Dukel. Na een uur slaagde Dukel er in van vijf tien deelnemers te winner- Co van der Heyde van de II. Hartschool slaagde er in met een zeer goed gespeeld eindspel onder groot applaus van de aan wezige jeugd, van de heer Dukel remise af te dwingen. Gog en Magog, twee reuzen, die zouden hebben gevochten bij de stichting van Lon den, keerden na een lange afwezigheid weer terug in Engelands hoofdstad. Tijdens de blitz - in 1940 - werden Gog en Magog, die stonden opgesteld in de Guildhall, onherstelbaar beschadigd. Sir George Wilkinson vond dat het verlies van deze twee beelden een groot gemis voor de stad betekende en gaf de beeldhouwer David Evans opdracht twee nieuwe reuzen te scheppen. De nieuwe Gog wordt bekeken door de beeldhouwer David Evans (links), Sir George Wilkinson (midden) en de Lord-Mayor van Londen, Sir Rupert de la Bere. Naar wij vernemen zijn de vertegenwoordigers van de geestelijke stromingen in de gemeente Velsen, die indertijd door de wethouder van onderwijs naar hun mening werd gevraagd over de stichting van een openbare leeszaal en bibliotheek, tot over eenstemming gekomen. De nieuwe stadsbibliotheek zal worden ondergebracht in een nieuw te bouwen vleugel van het Sociaal Cultureel Centrum aan het Moerberg- plantsoen. De gemeente heeft op de begroting indertijd al een stelpost van f 210.000 voor de bouw van deze bibliotheek en leeszaal uitgetrokken. De personen, die het verzoek hadden ontvangen advies uit te brengen over de stichting van de openbare leeszaal en bibliotheek, hebben eerst enige malen in eigen kringen vergaderd en zijn daarna bij elkaar gekomen op enige centrale vergade ringen. Uitgezonderd de Katholieken, die een eigen landelijke regeling kennen voor de stichting van bibliotheken, hebben allen de noodzaak van een dergelijk instituut in gezien en werd besloten irn de toekomst medewerking te verlenen. Het ligt in de bedoeling in de nieuwe vleugel van het Cultureel Gebouw een speciale jeugd- en uitleenbibliotheek, een leeszaal en een kantoorruimte een plaats te laten krijgen. De dépendances van de bibliotheek, die later naar behoefte kunnen worden ingericht, komen in Vel- sen-Noord en Santpoort. Opdracht verstrekt Nadat het gemeentebestuur adviezen van de „commissie" had ontvangen, heeft het aan de Dienst van Openbare Werken op dracht gegeven tot het maken van een ontwerp. Naar men verwacht zal de ge meentearchitect, die ook het Cultureel Ge bouw ontwierp, de plannen voor de biblio theek nader uitwerken. Schoolmuseum De vleugel, die later aan de andere zijde van het Cultureel Gebouw zal worden op getrokken, is zeer waarschijnlijk bestemd Zaterdag na zes uur 's avonds zullen bij hótel Kennemerhof aan de Kennemerlaan vele personenauto's starten voor de V.Z.V.- puzzlerit, die de Velsense Zwemvereniging houdt ter gelegenheid van het vijfentwintig jarig bestaan. Er hebben zich al ruim der tig deelnemers aangemeld. De deelnemers zullen zich een kwartier voor hun vertrektijd moeten melden in de bovenzaal van Hötel Kennemerhof om daar in het bezit te worden gesteld van een rij kaart. Een sein voor vertrek van de deel nemers wordt niet gegeven, zodat men er zelf voor dient te zorgen dat op tijd wordt gestart. Een minuut voor de vertrektijd wordt de rijopdracht in de wagen uitge reikt op de-hoek EdisonstraatKennemer laan. Hierna kan de rit beginnen. De bedoeling is de op de rijopdracht vermelde route te rijden volgens een pas bij het vertrek op die rijopdracht bekend te maken gemiddelde snelheid. Men zal dus eerst moeten berekenen hoeveel kilometer per minuut moeten worden gereden om niet te vroeg of te laat bij de verschillende controleposten aan te komen. Het einde van de rit is weer in Hotel Kennemerhof, waar de jury na berekening van de punten de winnaars zal bekend maken en de prij zen zal uitreiken. Men kan zich alsnog aanmelden vcor deelname aan deze V.Z.V.-puzzlerit bij de heren P. Visman, Stationsweg 83, Velsen, tel. 5640 en J. de Mayer, Edisonplein, tel. 5039. vcor het schoolmuseum van de Pieter Ver- meulenstichting. Deze uitbreiding ligt even wel, naar men ons meedeelde, nog in het verre verschiet. Wat via de afslag te Urk het land in ging De aanvoer van kuilpaling was vorige week nog steeds gering en de vangsten varieerden per dag en per vaartuig van 40 tot 100 pond. De noteringen voor de kuil paling liepen iets op. Deze waren per pond van f 1,12 tot f 1,32. Ook de aanvoer van lijn- paling was beneden de verwachting. De vangsten varieerden hjer per vaartuig en per dag van 45 tot 130 'pond en de noterin gen per pond van f 1,27 tot f 1,64. Een kleine hoeveelheid fuikpaling noteerde per pond van f 1,05 tot f 1,20. Voor de eerste maal in dit seizoen werd weer witvis aangevoerd. De vangsten waren evenwel gering. Snoekbaars noteerde per pond van f 0,66 tot f 0,77, rode baars per pond van f 0,59 tot f 0,78, voorn per pond f 0,03 tot f 0,05. De aanvoer van nest bedroeg ongeveer 110 ton. Prijs per bak van 75 pond f 2,60. De weekbesommingen van de kuilvissers waren onbevredigend: per vaartuig van f 1,50 tot f 4,50. Bij de lijnaalvissers was dit per vaartuig van f120 tot f300. Aangevoerd werd: 27.466 pond kuilpaling; 5529 pond lijnaling; 303 pond fuikpaling; 482 pond snoekbaars; 849 pond rode baars; 861 pond voorn; 20 pond karper; 8 pond snoek en 220.875 pond nest. De totale omzet aan de afslag bedroeg f49.889. ADVERTENTIE (het theater met de beste ftlms) DONDERDAG A.S., 8 uur in onze serie speciale voorstellingen een reprise van CECIL B. DE MILLE'S machtig epos in technicolor Een emotioneel drama van liefde en wreedheid OGOOCCCOGOOOOOOOOOOOCCOOOCOOOOOOOOCOOOCOOC Door financiële medewerking van in woners van Oud-IJmuiden, de Vishan del en de vereniging „Samenwerking" is een groot bedrag bijeengebracht om de vroegere visknecht Henk Broek, die in Oud-IJmuiden woont, aan een invalide wagen te helpen. Er ontbreekt nog een klein bedrag aan, maar de heer Louwen op de Wilhelminakade te Oud-IJmuiden hoopt nog deze week de wagen voor de populaire IJmuidenaar te kunnen kopen. Als eerste in de reeks van prijswinnares- sen van de door een fabriek van schoon heidsmiddelen uitgeschreven prijsvraag stond in de advertentie van een dames weekblad vermeld mevrouw L. J. Schot man, Lekstraat 24 IJmuiden. Zij had daar mee de eerste prijs gewonnen ofwel een platina armband met vijftien brillamten, tezamen een waarde van f 20C0 vertegen woordigend. Ook haar kapper deelt in de vreugde, want de firma A. A. J. de Pauw, die volgende week Donderdag de nieuwe zaak aan het Marktplein opent, was de winnaar bij de afnemers. De assistenten krijgen elk een ring. De drie gelukkigen zullen hun prijzen bij de opening van de nieuwe zaak ontvangen. lOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Naar aanleiding van een algemene ver gunning van het College van Rijksbemid delaars en een bepaling in de C.A.O. voor de papierfabrieken, die toestaat, dat aan de werknemers een vacantietoeslag wordt ge geven, zal ook bij de papierfabriek Van Gelder Zonen een extra-uitkering worden gedaan. Deze uitkering zal echter in twee gedeelten worden uitbetaald en wel in Juli en December aan hen, die een vol jaar in dienst van dit bedrijf zijn geweest. Verder naar verhouding van leeftijd en eventueel korter dienstverband. Dank zij de voortvarendheid van de heer K. Nagel, die vorige week tijdens een door hem belegde bijeenkomst de spontane medewerking kreeg voor de Rode Kruis- collecte, kon hij al Dinsdagavond het voor- lopig resultaat van de lijst- en buscollecte mededelen. Hoewel nog verschillende gif ten worden verwacht, is de opbrengst thans ongeveer 1250,welk bedrag aanzienlijk groter is dan vorig jaar. Grondstoffen voor de papierfabriek Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Dinsdagmorgen opnieuw een scheeps lading grondstoffen aangevoerd. Het Zweedse s.s. „Ardennia" kwam van Gothenburg met een lading van 1000 ton houtstof. De Hoogoven Harmonie, die tot voor kort onder leiding stond van de heer Joh. Pinkse en tijdelijk werd geleid door de dirigent Marinus Adam, zal voortaan weer onder de directie van de heer Willem Steijn uit Zaandam staan. De heer Steijn, die de Hoogoven-muzi kanten al enige jaren lang leidde, maar zich v/egens zijn benoeming tot directeur van het Leeuwarder Symphonie Orkest genood zaakt zag afscheid te nemen, is nu dus teruggekeerd. Hij werd destijds opgevolgd door de heer Jan v. d. Peet, die thans ver bonden is aan de Philips' Harmonie in Eindhoven. Op de onbewaakte spoorwegovergang aan de Staalhavenweg is een treinstel van de Hoogovens in aanrijding gekomen met een vrachtauto met aanhangwagen. De botsing werd veroorzaakt doordat het treinstel, dat voor de overweg zou stoppen, doorgleed. Het chassis van de auto werd ontzet en de koppeling met de aanhang wagen werd vernield. „De Santhaes" met aannemersbedrijf in het veld Het winkeliers-voetbalelftal „De Sant haes" komt Donderdagavond weer in het veld. Er zal gespeeld worden tegen een elftal van het aannemersbedrijf Van Gel dorp op het terrein aan de Kweekerslaan. Zoals bekend zal zijn, bestaan er vier soorten kruispunten van ongelijkwaardige wegen. In de eerste plaats hebben wij het kruispunt van een weg met een voorrangs- weg. De voorrangsweg wordt aangegeven met vierkante borden, oranje gekleurd en met een witte rand. Bovendien zijn de kilo- meterpalen langs zo'n weg dikwijls oranje geschilderd of zijn de lantaarnpalen voor zien van een oranje band. Het einde van een voorrangsweg wordt kenbaar gemaakt door hetzelfde bord, dat dan is voorzien van een zwarte balk dwars over het bord. De weggebruikers die uit een zijweg komen kunnen aan een driehoekig wit bord met een rode rand, waarvan de punt naar beneden wijst, zien dat zij een voor rangsweg naderen. Dit bord staat op de zijweg, voor de voor rangsweg. Het verkeer, dat op een voorrangsweg rijdt, heeft voorrang op het verkeer, dat zowel van links als van rechts uit zijwegen nadert. Ook de wielrijder, die gebruik maakt van een rijwielpad, dat tot de\voor- rangsweg behoort, heeft voorrang op het verkeer uit de zijwegen. Een voorrangskruispunt is echter geen kruising van een weg met een voorrangs weg, maar een kruispunt van gewone we gen, waarvoor een bijzondere voorrangs regeling is getroffen door op één van deze wegen een bord te plaatsen. Dit bord heeft de volgende vorm: rond, wit veld, rode rand en daarin een driehoek met de punt naar beneden, rode rand, wit veld, In deze drie hoek staat het woord: Stop. Dit bord legt aan het verkeer, dat op de weg rijdt, de verplichting op om vóór de kruising te stoppen en voorrang te verlenen aan al het verkeer, dat zich over de andere weg voort beweegt. Als men op een weg een dergelijk bord nadert, moet men dus, alvorens de kruising op te rijden, eerst stoppen en daarbij voorrang verlenen aan het krui sende verkeer. Op het voetbalterrein Vele Heemskerkers waren Dinsdagavond getuige van een genoeglijk partijtje voet bal dat werd gespeeld tussen ploegen, die waren samengesteld uit personeel van de gemeente en het brandweerkorps. Bij de gemeenteambtenaren speelde bur gemeester H. Nielen mee. Hii toonde als oud-Vitesse speler het voetballen nog niet verleerd te zijn. Na een kwartier gaf hij zijn elftal de leiding door met een goed schot de brandweercommandant H. Been tjes te passeren. De brandweerlieden kre gen i>a de rust geen voet meer aan de grond en de gemeente voerde de stand ge leidelijk op tot vijf-nul. Enkele minuten voor het einde wist P. Groot de „brand weereer" te redden. De bedoeling van deze wedstrijd was om een elftal samen te stellen dat het binnenkort tegen het ge- m een t e per soneel van Beverwijk op zal nemen. Castricumse winkeliers gaan vergaderen Op de vergadering van de Castricumse winkeliers op Maandag 15 Juni in hötel Meijer zal de zcmeractie worden bespro ken. De mogelijkheid tot het houden van een beurs „Wat brengt Castricum" zal eveneens onder de loupe worden genomen. Deze beurs kan pas slagen wanneer er vol doende deelname is. Ledenwerfactie van het Centraal Genootschap Het Centraal Genootschap afdeling Castricum, heeft besloten een ledenwerf actie op touw te zetten. Het bestuur van de afdeling zal aan het college van B. en W. verzoeken ook dit jaar weer een huis aan huis collecte te mogen houden. Voor re kening van het Centraal Genootschap zijn vorig jaar vier kinderen uitgezonden. Een kind kwam voor rekening van het BIO- vacantiefonds. Dinsdagmorgen is in het Jeugdhuis aan de Overtoom te Castricum de bouw van een R.K. Jongensschool voor het lager on derwijs aanbesteed. Er waren 17 inschrij vingen binnen gekomein, waarvan de fa. R. Min uit Limmen de laagste was met f 112.980. Hoogste inschrijver was de heer S. Hoogenwerf uit Ursum met f 140.000. De begroting van architect Keesom uit Alkmaar bedroeg f 120.200. De gunning is aangehouden. ADVERTENTIE Koningsplein 10 - Tel. 4886 Het Amsterdamse gerechtshof heeft de 28-jarige directeur van een melkfabriek uit Veenendaal, H. S., wegens het onder invloed van sterke drank besturen van een auto en het veroorzaken van een ongeluk zonder daarna te stoppen om hulp te ver lenen, veroordeeld tot negen maanden ge vangenisstraf en intrekking van het rij bewijs voor de tijd van vijf jaar. Volgens de tenlastelegging heeft de ver dachte in Januari van dit jaar in de buurt van Scherpenzeel een fietser aangereden, die later als gevolg daarvan is overleden. De verdachte is na de aanrijding doorge reden zonder het slachtoffer hulp te ver lenen. Voor het hof verklaarde hij niets van de aanrijding te hebben gemerkt. De bescha digingen aan de wagen heeft hij de dag na de aanrijding samen met een van zijn on dergeschikten hersteld. Niets. Dinsdag zijn geen loggers met nieuwe haring de vissershaven binnenge lopen. Er is in de nacht van Zondag en Maandag weinig door de loggervloot ge vangen. In het weekeinde waren de vang sten uitstekend. De jager KW 3 kwam met 30 last binnen (een last is 17 kantjes). Deze 510 kantjes zijn door verschillende loggers gevangen, maar de „drie" was aan de beurt om naar huis te komen. Voor het uitvaren op vlaggetjes-dag hebben de bemanningen onderling geloot in welke volgorde de schepen naar huis mochten gaan. Beurtje. De „Saturnus" KW 69 is in dok geplaatst om van een nieuwe schroef te worden voorzien. Het schip wordt tevens schoongemaakt. Meer en meer. Er komen steeds meer trawlers in de vaart en alles wijst er op dat het haringseizoen in aantocht is. Na 15 Juli mag er weer verse trawlharing worden aangevoerd. Aan de Zuidzij liggen nu nog stil, maar komen over enige tijd in de vaart de trawlers: De Hoop, Antje, Gelria, Zeelandia, Flamingo, Vikingbank, Norma-Maria, Evelina, Haarlem en VIOS. Schipper Groen is met de Thorina IJM 33 weer ter visserij vertrokken. Wat er met de Bloemendaal gaat geschieden, is nog niet bekend. Het schip ligt zonder winch en de huidplaten zijn door de scheepvaartinspectie flink „getekend". Met de vleet. De Cornelia Maria Sch 133 is verbouwd om met de vleet te gaan vissen. De logger kan evenwel vlug over schakelen op de trawlvisserij, zodat de ge vangen haring gedeeltelijk gekaakt en vers kan worden binnen gebracht. Een paar kistjes. Slechts vier dag schuitjes lieten zich gistermorgen aan de afslag zien om in totaal tweeëndertig kis ten in de markt te zetten. Een rustige nacht voor de vislossers en heel weinig voor de handel. Enige restanten import-makreel werden ook voor de verkoop aangeboden. Vandaag en morgen. Vandaag waren dan de drie trawlers Postboy, Mary en Bergen aan de markt. Verder lag er een scheepje met Noorse makreel, ditmaal voor de firma Gouda. Donderdag komen de Maria van Hattem en Allan Water. Prijzen. Per 1 kilo kl. tong II 1.16 1.97; per 50 kilo kl. schol II 189.50, schar 9—8 en bot 12.50—11.50, hors makreel 8. Aanvoer. 2 kisten tong en tarbot, 15 schol, 5 schar, 2 bot, 8 horsmakreel, totaal 32 kisten. DENEMARKEN Nou? Een visserij-bioloog uit Dene marken heeft in een studie over de vis- voorraad in de wateren bij Groenland ge zegd dat er momenteel te veel kabeljauw in de zeëen in die buurt leeft. Hierdoor groeit de kabeljauw te langzaam. Er zou dus sprake zijn van onderbevissing. Door intensieve bevissing zou, nog steeds volgens de Deense bioloog de voedselvoor raad voor de overblijvenden groter worden en zou de kabeljauw sneller groeien en van betere kwaliteit worden. AMERIKA Netten overboordDe kans bestaat dat het vissen over enige jaren zal verdwijnen. Bij Amerika heeft men op de kusten van de Stille Oceaan proeven genomen met een lichtinstallatie en een pomp. Het licht lokte de vis naar een bepaald punt en de elec- trische pomp aan boord van het onder zoekingsvaartuig zorgde er voor dat de vis uit het water werd gezogen en in het ruim werd „geperst". Deze manier van visvangst kan slechts gebruikt worden voor kleine soorten. Met kabeljauw zou het moeilijker gaan. JAPAN Weer naar de Beringzee. Onder con trole van enkele inspecteurs van de Natio nale Visserij-onderzoekingscommissie uit Tokio zijn drie flottilje's visserijvaartuigen uit Hakodate in Japan naar de Beringzee vertrokken om daar de zalmvisserij uit te oefenen. Een van de flottilje's, die elk uit 25 tot 30 schepen bestaan, wordt aange voerd door een moederschip. De tachtig schepen zijn al vooraf gegaan door drie onderzoekingsvaartuigen, aan boord waar van wetenschappelijke onderzoekingen zul len worden gedaan. Men hoopt de zalm te vangen met drijfnetten. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 9 op 10 Juni KW 5 8 k.; KW 173 46 k.; KW 6 20 k.; KW 15 1 k.; KW 23 60 k.: KW 42 7 k.; KW 25 28 k.; KW 97 10 k.; KW 140 22 k.; KW 110 19 k.; KW 22 18 k.; KW 45 25 k.; KW 167 7 k.; KW 138 22 k.; KW 168 8 k.; KW 147 42 k.; KW 127 30 k.; KW 175 2 k.; KW 74 27 k.; KW 38 38 k.; KW 48 56 k.; KW 63 13 k.; KW 86 15 k.; KW 144 40 k.; KW 20 4 k.; KW 29 25 k.: KW 39 15 k.; KW 49 3 k.; KW 28 28 k.; KW 50 53 k.; IJM 75 30 k. Geen vangst hadden: KW 65, KW 70. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 12 kantjes. Scheveningen: 16 kantjes. Katwijk: 22 kantjes. Thuisstomend: KW 83 met 32 k.; KW 151 met 9 k.; KW 2 zonder vangst; IJM 283 met 30 k. Dinsdag 9 Juni kwamen de haven van IJmuiden binnen: Hagno van Rotterdam. Ardennia van Gothenburg. Niobe van Rotter dam. Munkfors van Otterbacken. Noord holland met Kusakov van Rotterdam. Diala van Immingham. Ulmbrueder III van Kal- mar. Pavo van Sundsvall. Siegijn van Hamburg. Vertrokken zijn: Duiveland naar Goole. Wegro naar Helsingborg. Belgian Coast ft. M' bro. Jumiges naar Gent. Orestes naar Rot terdam. Monte Navarrate naar Antwerpen. Bittern naar Rotterdam. Brook naar Ham burg. Arathon naar Calais. Swift naar Lon den. Spaarnestroom naar Huil. Vechtstroom naar Leith. Jans naar Londen. Clio naar Rotterdam. Mafalda naar Hamburg. ADVERTENTIE VAN OUDS HET ADRES Voor Santpoort (alleen) Hagelingerweg 134, Tel. 8930

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7