Komende huurverhoging wordt ten halve door de fiscus gecompenseerd Grote Drie vragen Moskou om stap in Oostenrijkse kwestie Huren na verhoging gemiddeld op 141 pet van peil 1940 Weerbericht Grote politiek Vele ter faciliteiten voor het bedrijfsleven stimulering der werkverruiming Veteraan Herriot slaat alarm Het woord is aan Differentiatie naar gemeenteklasse velseb Haarlems Dagblad EDITIE Kardinaal pleit voor de Rosenbergs DE NIEUWE BELASTINGVOORSTELLEN Verliezen-compensatie Fiscus en huurverhoging Oost-Duits bezettings statuut wordt gewijzigd Hoger kinderaftrek Wat het Rijk derft „Frank-iijk voor de ondergang" Premier Nehroe wenst conferentie over Azië NIEUWE HUURWET INGEDIEND 6-7 e J A A R G A-N G N o 2 8 3 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATE R'D-A'G 1>3 JUNI 1^53 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 297e JAARGANG No 130 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.op/on-en Feestdagen. Abonnement per week 4'' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ER WORDT nu grote politiek bedreven; als men dat inziet lijkt het overigens ver standig, met grote politiek voorlopig alleen „van groot formaat" te bedoelen. Welke de feitelijke resultaten zullen zijn is op dit moment volstrekt niet te voorzien. Duide lijk is eigenlijk alleen, dat de drang naar het houden van een conferentie van de Grote Vier zeer sterk is toegenomen en dat daar van Russische zijde even scherp op wordt aangestuurd als van de Britse kant. Gisteren is de wereld verrast met de plot selinge frontverandering op grote schaal, door de communistische Oost-Duitse rege ring onder het toezicht van de nieuwe Rus sische Hoge Commissaris Semjonof vol bracht. De Oost-Duitse regering heeft daarbij „haar fouten erkend en de voorstel len van het bestuur der socialistische Een heidspartij, om ze te herstellen, aanvaard." Men ontvangt een dergelijke erkenning van begane fouten, als zij van een regering uitgaat, in het Westen met .weinig minder verbazing dan de berichten over bekente nissen van leidende communisten, die voor rechtbanken gesleurd waren, plachten te. wekken. Men vergeet dat de Russische mentaliteit zich niet door ovèrwegingen van prestige laat weerhouden als zij een bepaald beleid nastreeft. De eerste uitwer king is zeer duidelijk gebleken: dr. Ade nauer voelt zijn beleid en zijn positie wan kelen. De bejaarde West-Duitse Bonds kanselier heeft zelfs geen poging gedaan om dat te verbergen. Hij vreest onderhan delingen van de Grote Vier over het Duitse vraagstuk omdat hij meent te kunnen voor zien, „dat niet een toekomstige vrije Duitse regering daarbij de volledige vrijheid van handelen zal kunnen verkrijgen en binnen het kader van de U.N.O. verbintenissen zal kunnen aangaan met wie zij wenst." Dit is de voornaamste van zijn destijds geformu leerde voorwaarden. Hij heeft bij de hui dige stand van zaken geen hoop op een goed resultaat van een conferentie. Er is geen Russisch aanbod en hii ziet ook nu geen bijzonder teken van Russische bereid heid, om de Duitse eenheid in vrijheid te herstellen. Hij verwacht alleen maar een Russisch streven om terug te keren naar de beginselen van het accoord van Pots dam. De Duitse socialistische oppositie denkt er daarentegen anders over en heeft blijkbaar hoop op de resultaten van èen conferentie der Grote Vier. En in Washing ton acht men het nu mogelijk, dat de Sovjet-Unie ook het.beginsel van vrije ver kiezingen als uitgangspunt voor een hereni ging van Oost- en West-Duitsland heeft aanvaard.- (Oost-Duitsland dan, wel te ver staan, niet in zijn vooroorlogse omvang, maar met handhaving van de Oder-Neisse grens.) Volgens te' Washington verkregen inlichtingen zouden de Westelijke Hoge Commissarissen in Duitsland binnenkort door Semjonof worden uitgenodigd om het houden van vrije verkiezingen met hem te bespreken. Welnu: er is weinig ver beeldingskracht toe nodig om zich voor te stellen welk effect de kans op hereniging met het Oosten op het publiek in West- Duitsland heeft, en op de daartoe behoren de millioenen vluchtelingen, die kans zien op terugkeer naar hun haardsteden. Er is even weinig verbeeldingskracht nodig om te begrijpen dat Adenauer, met verkiezin gen in het vooruitzicht, tegenover deze plotselinge ontwikkeling niet sterk staat met zijn waarschuwend betoog: pas op, dat wordt geen vrij Duitsland met vrijheid van handelen; dat wordt een overeenkomst tus sen de Grote Vier, die op Duitslands kos ten zal worden aangegaan. Onder de vier punten, die Churchill na mens alle premiers van het Britse Gemene best op de a.s. conferentie-van-drie op de Bèrmuda Islands zal voorstellen, behoort als nummer drie: dat bij de onderhande lingen met de Sovjet-Unie een oplossing van het Duitse vraagstuk wordt voorge steld op grond van een Russische en een Westelijke garantie. Dat is voorshands nog maar een heel vage omschrijving. Zij spreekt alleen maar van garanties; zij zegt niets omtrent de oplossing zelf. Voor de Russen is deze Britse manoeuvre op het gebied der hoge politiek blijkbaar vol doende aanleiding geweest om aan de reeks bewijzen van toenadering de plotselinge concessies in Oost-Duitsland toe te voegen. Adenauer ziet zijn Europa-politiek wan kelen. Laat ons inzien dat de mogelijkheid, dat de eenheid in West-Europa in gevaar zou kunnen worden gebracht door zekere vormen van overeenkomst tussen Oost en West niet alleen voor hem een reden tot zorg is maar ook voor andere West-Euro peanen. Ook voor Nederland. De bewijzen daarvoor ontbreken overigens tot dusver. Dit stadium toont nog alleen grote politieke manoeuvres zonder duidelijke doelstellin gen. Opnieuw is er alle reden om de zwak te van het beleid en het ontbreken van een duidelijke koers in Frankrijk, dat West- Europa op de Bermudas moet vertegen woordigen, te betreuren. R. P. PARIJS (A.F.P.) Kardinaal Maurice Feltin, aartsbisschop van Parijs, heeft pre sident Eisenhower van de Verenigde Sta ten een telegram gezonden, waarin hij de wens tot uitdrukking brengt, dat het pro ces tegen het echtpaar Rosenberg - wegens atoomspionnage tot de electrische stoel veroordeeld - wordt herzien of dat de ver oordeelden gratie wordt verleend. Kardinaal Feltin heeft dit telegram ver zonden ook in zijn hoedanigheid van voor zitter van de internationale Katholieke „Pax-Christi"-beweging. Mgr. Feltin seint, dat het hem diep be roerd heeft, dat de echtelieden Rosenberg terechtgesteld moeten worden „enkele da gen voor de conferentie van Bermuda, waarvan de toekomst van de vrede ge deeltelijk afhangt". Een beslissing ten gunste van de. veroor deelden zou over de gehele wereld een weerklank vinden „die getuigenis zou af leggen van de door u, mijnheer de presi dent, op 16 April 1953, onder aanroeping van Gods héilige naam, gesproken woor den van naastenliefde én vrede", aldus het telegram van kardinaal Feltin. (Van een onzer redacteuren) „Nederland heeft de laatste jaren niet slecht geboerd. Onze financiële en mone taire positie is aanmerkelijk verbeterd, de betalingsbalans is gunstig en er zijn flinke reserves gekweekt. Maar dat alles impliceert nog geen blijvende stabilisatie, noch een sluitende begroting en daarom kan er voorlopig nog geen sprake zijn van een belastingverlaging „pur et simple". Aldus de kern van een toelichting, die minister Van de Kieft ons ten departemente gaf op de nieuwe fiscale wetsontwer pen, die vandaag bij de Kamer zijn ingediend. Helaas zullen die nieuwe ontwer pen niet in alle sectoren onzer samenleving verlichting van lasten of compensatie van nieuwe lasten brengen. De stormramp heeft namelijk een aanzienlijke streep door de Rijksrekening gegeven, die het aanvankelijk zeer gunstige begrotings beeld opnieuw op losse schroeven plaatst. De minister becijferde, dat de storm- rampschade de schatkist dit jaar en het volgende telkens rond 400 millioen zal kosten en dat 's fiscus duimschroeven daarom nog onverminderd moeten blijven knellen. Wel voorzien de nieuwe voorstellen in bepaalde belastingfaciliteiten, maar die dienen in hoofdzaak een economisch doel. De laatste tijd heèft zich nl. een beden kelijke terughoudendheid in investeringen gedemonstreerd, die op den duur de in- dustrialisatiepolitiek en daarmee de verruiming der werkgelegenheid zeer ongunstig zou kunnen beïnvloeden. Om dat te verhinderen wil de regering nu een prikkel tot ruimer investeringen scheppen door bepaalde belastingfacilitei ten als een gunstiger regeling voor ver vroegde afschrijving, verlaging der ven nootschapsbelasting, afschaffing der extra inkomstenbelasting, investeringsaftrek, verliezen-compensatie e.d. De eerste faci liteit maakt het mogelijk, op bepaalde, direct-productieve bedrijfsmiddelen in twee jaar tijd 50 pet. der aanschaffings- kosten af te schrijven, terwijl voor objec ten als kantoren en personenauto's een iets ruimere temporisering mogelijk wordt dan tot nu toe. Een belangrijke maatregel is ook die der investeringsaftrek: voor een machine van f 100.000 b.v. mag straks vijf jaar lang telkenjare 4 procent in minde ring op de winst gebracht worden, hetgeen dus voor de schatkist een reëel offer „a fonds perdu" is. Voor „conjunctuur-gevoelige" bedrijven is van belang, dat de verliezen nu van zes achtereenvolgende jaren met de winst van het zevende jaar gecompenseerd mogen worden. Een niet onaanzienlijk offer voor de fiscus is ook de voorgestelde wijziging der vennootschapsbelasting, die voor de resterende twee jaar van haar looptijd van 4553 pet. op 42 46 percent ge bracht wordt. Behalve de maatregel in zake investeringsaftrek, die per 31 Maart .1953 ingaat, treden al deze voorzieningen (natuurlijk behoudens goedkeuring van het parlement) op 1 Januari 1953 in wer king, zodat de betrokkenen er nog in dit belastingjaar profijt van hebben. Daartegenover staat echter, dat het wetsontwerp inzake bijzondere exportfaci liteiten nu wordt ingetrokken. In welke mate deze voorzieningen tot het beoogde doel verruiming der werk gelegenheid zullen bijdragen, is natuur lijk niet te voorzien, maar ook ten depar temente verwacht men er geen wonderen van, omdat de budgetaire en monetaire mogelijkheden nog altijd te beperkt zijn. Een tweede groep van maatregelen in de nieuwe wetsontwerpen strekttot com pensatie van de aanstaande huurverho ging; een compensatie, die slechts voor ongeveer de helft langs fiscale weg, voor de andere helft door loonsverhoging of bijzondere maatregelen zou moeten geschie den. Het offer van de fiscus, geschat op een ronde som van f 85 millioen, zou o.a. bestaan uit een verlaging van de accijns op suiker, die daardoor 9 cent per kilo BERLIJN (DPA). Naar het West-Ber- lijnse blad „Nachtdepesche" meldt, heeft de nieuwe Russische Hoge Commissaris in Oost-Duitsland, Semjonov, een belangrijke wijziging van het bezettingsstatuut aange kondigd. Semjonov zou bij zijn eerste offi ciële bezoek aan de plaatsvervangend Oost- Duitse president, Dieckmann, hebben mee gedeeld, dat er maatregelen worden voor bereid om de rechten en plichten der Sovjetstrijdkrachten, alsmede die van de burgerlijke Sovjet-autoriteiten en -be stuursorganen in Oost-Duitsland opnieuw vast te leggen. Volgens de „Nachtdepesche" zal het be zettingsstatuut voor Oost-Duitsland door deze wijzigingen een sterke overeenkomst met het in de West-Duitse bondsrepubliek geldende bezettingsrecht vertonen. De Oost-Duitse premier, Otto Grotewohl, heeft Vrijdag bekendgemaakt, dat de op ideologische gronden gebaseerde zuivering van het onderwijzend personeel in Oost- Duitsland zal worden stopgezet. Deze maatregel is door de Oost-Duitse regering genomen in het belang van een goede verstandhouding in geheel Duits land, aldus Grotewohl. De premier kondigde deze nieuwe com munistische concessie aan in een redevoe ring ter gelegenheid van de viering van „de dag der onderwijzers" in de staats- opera te Berlijn. Hij zei, dat het aannemen van personeel voor scholen „niet afhanke lijk moet zijn van de erkenning van het Marxisme-Leninisme". Grotewohl verklaarde voorts, dat alle onderwijzers, die werden gedwongen ont slag te nemen, weer tót de-scholen moeten wórden toegelatêh. een inkomen van f 2790. (belasting f 24). Dit systeem heeft voornamelijk strekking, de minst draagkrachtigen en met name ook de z.g. „Vergeten groepen" tegemoet te komen. De verlaging van de personele belasting komt hierop nèer dat eerst zowel de vrij gestelde bedragen als- het tarief van de belasting zodanig aan de nieuwe huren worden aangepast, dat de verhoogde huur geen vermeerdering van personele belas ting tot gevolg heeft. Na deze aanpassing, welke de belastingvoet van 10 tot 7% terugbrengt, wordt voor de compensatie het tarief andermaal en wel met 40 ver laagd tot 4% Andere wijzigingen in de loon- en in komstenbelasting voorzien in uitbreiding van de kinderaftrek lot studerende kin deren van 25 en 26 jaar en verdubbeling van de aftrek voor schoolgaande en stu derende kinderen tussen 17 en 27 jaar en voor gebrekkige kinderen van 1722 jaar. Voorts wordt voorgesteld om de grens voor aftrek wegens buitengewone lasten (ziekte e.d.) te verlagen van 10 op 6 pet. van het inkomen. De genoemde verdubbe ling der kinderaftrek geldt ook voor de vermogensbelasting. Tenslotte ligt het in de bedoeling, de schoolgelden voor tenminste zes klassen I L.O. af te schaffen en die voor het voort- De belastingvrije minima van inkom- gezet onderwijs alsmede de collegegelden sten- en loonbelasting zullen met f 240 tot te verminderen goedkoper zal worden, door afschaffing van de omzetbelasting op huisbrand, huis brandolie en schoeisel (uitgezonderd luxe schoeisel), wijziging van personele, in komsten- en loonbelasting, en verminde ring van school- en collegegelden voor schoolgaande en studerende kinderen. f 360 worden verhoogd, hetgeen gepaard gaat met een verzachting aan de voet van het belastingtarief. Betaalde een gehuwde met 2 kinderen volgens het bestaande ta rief al bij een zuiver inkomen van f 2490 belasting (nl. f 18), volgens het nieuwe tarief wordt hij pas belastingplichtig bij Globaal zullen de gevolgen van de ,a.s. huurverhoging en belastingcompensaties er voor arbeidersgezinnen (en wonende in gemeenten van de tweede of derde klasse van de Noodwet Ouderdomsvoorziening) met een inkomen van f 3000 a f 3500 er als volgt uitzien: 2 pers. Gezinsgrootte 4 pers. Jaarlijkse verhoging van de huur metf 56. Jaarlijkse vermindering van de uitgaven door: verlaging van de accijns op suiker 8. afschaffing van omzetbelasting op schoeisel 2. idem huisbrand 6.50 verlaging van de personele belasting12. f 60.— 13— 4— 6.50 10.75 7 pers. en meer f 70— 20— 7— 6.50 6.50 f 28.50 f 34.25 f 40, Voor een dergelijk arbeidersgezin met I in de gemeente Amsterdam worden deze een gemiddelde grootte van vier personencijfers: Jaarlijkse verhoging van de huur met Jaarlijkse vermindering van de uitgaven dóór verlaging van de accijns op suiker Afschaffing van de omzetbelasting op schoeisel Idem huisbrand Verlaging van de personele belasting 60.- 13— 5— 5.50 10— 33.50 In het algemeen zal dus de fiscale com pensatie van de komende huurverhoging ongeveer de helft van de meerdere huur penningen. bedragen, en zelfs dit zal niet overal mogelijk blijken. Mensen die geen belasting betalen, kan men b.v. uiteraard niet langs fiscale weg tegemoet komen. Deze groep van maatrëgëlen zou per 1 Januari 1954 in werking treden. De andere Helft der huurver'meerdering zal dus, zoals gezegd, gevonden moeten worden in loonsverhogingen. Voor niet- loontrekkenden, ouden van dagen, gepen- sionneerden, e.d., is een aanvullende tege moetkoming in de huurverhoging in de pen. In totaal zal de schatkist door de ge noemde belastingmaatregelen in 1954 naar schatting f 257. millioen derven en het jaar daarop rond f 300 millioen. Volgens de bestaande regeling draagt van het overgrote deel van de verliezen aan belastingopbrengsten het Gemeente fonds (10.3 en het Provinciefonds (0.67 De gederfde bedragen zullen door het rijk aan beide fondsen worden vergoed. Ook de vermindering van inkomsten als gevolg van de verlaging der personele be lasting en de afschaffing (verlaging) van schoolgelden zal door het rijk aan de pro vinciën, het Gemeentefonds indien de hoofdsom van de personele belasting daar aan ten goede mocht blijven komen de gemeenten en eventueel aan de schoolbe sturen worden vergoed. In Den Haag verwacht men, dat de be sproken wetsvoorstellen in October in openbare behandeling zullen komen. Tegen die 'tijd zal echter ook overeenstemming moefen zijn bereikt over de loonsverho gingen. In de komende weken zal deze kwestie in de Stichting van de Arbeid moe ten worden behandeld. De regering ziet de voorstellen, zoals die thans ter tafel liggen, als een aaneenge sloten complex, waaraan op budgetaire overwegingen niet veel meer zal kunnen worden toegevoegd. Er zal echter ook niet met minder kunnen worden volstaan. PARIJS (Reuter) Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben de Sovjet- Unie verzocht een voor Moskou aanvaard bare tekst voor een vredesverdrag met Oostenrijk aan hen voor te leggen. De desbetreffende nota's zijn Donderdag te Moskou overhandigd. Zoals bekend heeft de Sovjet-Unie vorige maand geweigerd aan een conferentie van plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier" te Londen deel te nemen. Men meende eerst dat de Westelijke Grote Drie thans hebben voorgesteld de verkorte visie van een ontwerp-vredesver- drag met Oostenrijk, die zij reeds onder de aandacht van het Kremlin hebben ge bracht, als basis voor de besprekingen te nemen. pe Sovjet-Unie heeft dit verkorte vredes verdrag onaanvaardbaar verklaard. Naar nader vernomen werd, bleken deze berichten, als zou zijn voorgesteld de ver korte versie van het ontwerp-vredesver- drag als basis voor de besprekingente nemen onjuist te zijn. Verzoeningscampagne? Onze correspondent te Wenen schrijft: De mededeling van de Russische Hoge Commissaris dat vanaf 9 Juni de persoons bewijzen en paspoorten aan de Russische demarcatie-grens niet meer worden ge controleerd is heel onverwacht gekomen. Niet alleen de regering, maar het gehele volk verkeert daarover in een verheugde stemming, want deze maatregel maakt een einde aan veel angst en oponthoud en bovendien brengt zij economische voor delen, want ook het goederenvervoer w.er.dt vergemakkélij-kt en vooral het vreemdelm- genverkéér uit het buitenland naar Wenen en beneden-Oostenrijk kan nu een bloeitijd tegemoet gaan. In Oostenrijk ziet men wel degelijk in dat deze eerste „duif" nog geen vrede brengt en dat ook het vredesverdrag over morgen niet op tafel kan liggen zelfs niet met de beste wil van de wereld, maar nu Moskou toch een begin schijnt te maken met een verzoenende politiek verwacht men althans voorlopig verlichting op een paar punten, die voor Oostenrijk van veel groter belang zijn. De vermindering van de bezettingskosten door Rusland zou een daad zijn, die de Oostenrijkse lasten zou verlichten. PARIJS (Reuter). De Franse radicaal Herriot heeft Vrijdag aangedrongen op een spoedige oplossing van de Franse politieke crisis, in een verklaring waarin hij zegt, dat „het land dichte bij zijn ondergang is dan ooit te voren". Herriot, die sprak op een bijeenkomst van de radicale fractie uit het Huis van Afgevaardigden, zei, dat hij zich niet kan herinneren dat Frankrijk al eerder zo'n eritieke tijd heeft doorgemaakt als op het ogenblik. „De intrigues van de partijen hebben lang genoeg geduurd", zo verklaarde deze veteraan uit de Franse politiek. „Thans is het moment gekomen, en ik hoop dat het nog- niet te laat is, dat we moeten probe ren tót elke prijs êen regering te vormen". LONDEN, (Reuter). De Indische pre mier, Nehroe, heeft Vrijdagavond in een televisiegesprek verklaard, dat naar zijn mening op een viermogendhedenconferen- tie nauwelijks kwesties, die op Azië be trekking hebben, kunnen worden aange sneden zonder dat Aziatische landen ver tegenwoordigd zouden zijn. Na de viermo- gendhedenconferentie zou een ruimere conferentie nodig kunnen zijn, waaraan landen als India deel zouden kunnen nemen. Hij geloofde niet, dat China naar ex pansie streeft. Dit land heeft op zichzelf reeds genoeg problemen, aldus Nehroe. Ortega y Gasset: leder ding kan op een van de drie volgende manieren gedaan wor den: of slechter, of op dezelfde wijze, of heter dan men het ge woonlijk doet. Deze drie werkwij zen brengen automatisch de groe pering van de mensen teweeg. Onze innerlijke aanleg noopt ons, dwingt ons een van de drie te kiezen. Er zijn mensen die slechts dan het gevoel hebben werkelijk te leven, als al hun krachten en gaven tot het uiterste gespannen zijn. Bij de veehouder J. Boogaard te Diemen heeft een zeldzame gebeurtenis plaats gevonden. Een zijner koeien is n.l. bevallen van een drieling. Is dit op zichzelf al een zeer sporadische gebeurtenis, noch sterker is het volgens insiders dat alle kalfjes na vier dagen springlevend en kerngezond zijn. De drieling bestaat uit twee stiertjes en een vaarsje. Éij de Tweede Kamer is ingediend het aangekondigde wetsontwerp tot wijziging van de huurwet (huurverhoging). Na ampele overwegingen meent de regering met de huurverhoging niet zover te kunnen gaan als door de S.E.R. onlangs is voor gesteld. Het wordt niet verantwoord geacht de huren in de grootste gemeenten en haar randgemeenten verder te doen stijgen dan tot 135% van 1940. Dit betekent een gemiddelde huurverhoging tot 141% van het peil van 1940 hetgeen neerkomt op een verhoging van de huidige huren met gemiddeld 22.5%. Deze hüurverhoging is niet voldoende om een rendabele exploitatie te voeren op grondslag van de huidige bouwkosten. Daartoe zouden de huren op 250 procent van het huurpeil van 1940 moeten worden gebracht. Verwacht mag worden dat de bouwkosten zich op een lager niveau dan 250 procent zullen stabiliseren. De voorgestelde beperkte huurverhoging is niet voldoende om de huren van de voor oorlogse en de na-oorlogse woningen gelijk te trekken. Dientengevolge zal de huur verhoging niet kunnen leiden tot een ver mindering van de financiële steun, welke het rijk verleent bij woningbouw door particulieren. Wel zullen de jaarlijkse bijdragen, wélke krachtens de financieringsregelingen wo ningbouw 1947 en 1948 zijn verleend, wor den herzien op basis van de nieuwe huren voor zover de thans betaalde huurprijzen beneden het nieuwe huurpeil liggen. Dit is ook het geval met de bijdragen van wo ningwetwoningen en van woningen, waar van de bouwkosten werden gefinancierd met credieten krachtens de oorlogsschade regelingen. Differentiatie woninghuren De differentiatie is aldus gesteld, dat tussen iedere twee gemeenteklassen de huurverhoging een verschil van drie pun ten toont. Gerekend naar de huidige huren bedraagt de huurverhoging dan respectie velijk 17, 20, 23, 26 en 29 procent. Uitge drukt in het huurpeil van 1940 bedragen de huren na deze verhoging respectievelijk: 135, 138, 141, 145 en 148 procent. Huurprijs bedrijfspanden Hoewel de regering een algehele vrij lating van de huren der bedrijfspanden nog niet meent te kunnen voorstellen vindt zij wel aanleiding voor een andere regeling van de huurprijzen dan bij woningen. Met handhaving van de huurbescherming zou zij partijen in beginsel vrij willen laten bij het overeenkomen van de huurprijs. Daarbij wil zij echter deze beperking aan brengen dat de overeen te komen huur niet meer mag bedragen dan 150% van de huur van 1940. Berekend naar de huidige huren betekent zulks een verhoging met ten hoog ste 30%> daarvan. Indien de grootte van de bedrijfsruimte in verhouding tot het woon gedeelte van ondergeschikt belang is, ware de regeling, welke voor woningen.geldt, te handhaven. Een aanvaardbare grens schijnt, dat van een pand meer dan 40"'n van het vloeroppervlak voor bedrijfsdoel einden in gebruik moet zijn. Alleen voor winkelwoningen zal het voorschrijven van een minimum vloeroppervlak niet nodig zijn. Huurprijs van ongebouwd onroerend goed. In het onderhavige wetsontwerp wordt voorgesteld de huurprijs-beheersing voor ongebouwd onroerend goed op te heffen. De huur-bescherming blijft gehandhaafd. Huurbelasting en huuregalisatie- fon'ds Bij één beperkte huurverhoging, zoals wordt voorgesteld zegt de regering zal van het- invoeren van een huurbelas ting en het instellen van een huuregali- satiefonds geen sprake kunnen zijn. Dit kan pas aa-n de orde komen, indien ter wil le van de aanpassing van de huren van de „oudbouw" aan de huren van de nieuw bouw de eerstbedoelde dusdanig zouden worden verhoogd dat het redelijk kan wor den geacht, de inkomsten van het vooroor logs huizenbezit extra te belasten. Waar nodig zullen de wettelijk bestaande mogelijkheden inzake dwang tot behoorlijk onderhoud nu op ruimer schaal toepassing vinden. Over onderhoudsplichten zijn geen nadere voorschriften in de Huurwet opge nomen. Sleutelgeld Het is wenselijk duidelijk uit de wet te doen blijken, dat „sleutelgeld"-betalingen deel uitmaken van de overeengekomen huursom en dus mede in aanmerking moe ten worden genomen bij de vergelijking van de overeengekomen prijs met de bij of krachtens de wet bepaalde prijs. Huurverhoging wegens inwoning Nu de thans voorgestelde huurverhoging voor de verhuurders betekent, dat de huur prijs de oude huurprijs bij enkelvoudige bewoning met 3548 procent te boven gaat, is voor een verdergaande huurver hoging wegens mede-inwoning geen aan leiding meer. Wanneer de huurprijzen van de bedrijfs panden in beginsel worden vrijgelaten, kan de rechter worden geroepen om te beslissen of een door de verhuurder gevraagde huur prijs redelijk is. Het is de bedoeling dat deze wijziging van de Huurwet in werking zal treden op 1 Januari 1954. ZELFDE WEERTYPE Verwachting, medegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: In de nacht en ochtend hier en daar mist. Veranderlijke bewolking met plaatselijk een enkele bui. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen. Weinig verandering in tempe ratuur. 14 Juni Zon op 4.19 uur, onder 21.01 uur. Maan op 6.54 uur, onder 23.17 uur. 15 Juni Zon op 4.19 uur, onder 21.02 uur. Maan op 8.10 uur. onder 23.36 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 13 Juni Hoog water: 4.38 en 17.09 uur. Laag water: 0.20 en 12.39 uur. Zondag 14 Juni Hoog water: 5.23 en. 17.51 uur. Laag water: 1.03 en 13.22 uur. Maandag 15 Juni Hoog water: 6.05 en 18.30 uur. Laag water: 1.43 en 14.00 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1