Nachttrein door de Balkan Hoedjes van veren in Volendam Kerkdagen99 Het broekje Weet u wel dat Agenda voor Haarlem PRIJSVERLAGING ZATERDAG 13 JUNI 1953 EEN VROUW OP AVONTUUR DIT MAKEN WE ZELF ^z-pirvy-Zf? 2, Recept voor spinaziesla KERKELIJK LEVEN <^£owojlc) HAARVERVEN thans 5.50 thans 5.50 thans 5.50 thans 5.50 <V oor de~V rouw ,,Bent u communist?" Voordat het tot me doordrong, had ik er deze woorden uitgeflapt. De hoofd officier met het partisanenkruis, die naast me op de bank zat, keek me enigszins onthutst aan en begon toen onbedaarlijk te lachen. „Enfant terrible", voegde hij me toe. En dan, na enig stilzwijgen: „En u, bent u communiste?" Hierop kon ik slechts lachend ant woorden, dat ik alleen maar een toeris- te was, op zoek naar de romantiek van Joegoslavië. „Van politiek heb ik geen verstand". „Ich bin nur ein Mensch", was toen zijn reactie. Wanneer we die koude nacht niet zo broederlijk met zijn vieren onder de warme officiersjas van de overste had den gezeten - de passagiers tegenover ons waren een zigeunerachtige jonge man en een oude boer - zou ik niet zo stoutmoedig zijn geweest om deze vraag te stellen. Ik was bovendien al enige dagen in Zagreb geweest en had daar de mensen leren kennen, zodat ik een beetje wist hoever ik kon gaan. In die paar dagen had ik al vele vrienden en vriendinnen gemaakt en ik had werkelijk een brok in mijn keel, toen ik bij mijn vertrek liefst vier van hen aan de trein trof, allen met een klein afscheidsgeschenk. Aanvankelijk was ik dan ook wat weemoedig ge stemd, maar op een treinreis in een land als Joegoslavië duurt zoiets niet lang. Je wórdt al spoedig geboeid en in beslag genomen door de mensen in de coupé en voordat je het weet, ben je in een druk gesprek gewikkeld. Dat gaat als vanzelf. Niemand onttrekt zich er aan, zoals bij ons. Het is een feest, zo'n treinreis door de Balkan. De officier naast me zag er goedmoedig uit en geen der andere rei zigers liet zich blijkbaar door zijn aan wezigheid beïnvloeden. Er werd druk gepraat, maar natuurlijk niet over po litiek. Het grote Partisanenkruis dat op zijn borst glinsterde, had al direct mijn opmerkzaamheid getrokken en ik vroeg hem eigenlijk naar de bekende weg, want men had mij al verteld, dat -alle officieren, die dit onderscheidingsteken dragen, speciaal door Tito zijn uitver koren. „U bent onze gast", had hij in ge broken Frans gezegd, tóen hij zijn rui me jas over onze knieën uitspreidde en daarna hadden wij in een vreemd mengelmoesje van Frans en Duits ver der gepraat. De trein rolde door de stikdonkere nacht en in de coupé heerste een vrien delijke stemming. Ik filosofeerde wat over die vier verschillende mensenty pen onder één officiersjas en wat ze nu eigenlijk van elkaar zouden denken. Aan de andere kant van het gangpad zat een familie, man, vrouw en .jonge tje. Het kind lag, gewikkeld in een mol ton dekentje, rustig te slapen. Nu en dan schikte de vader met een teder ge baar het schamele dek beter om het kind heen. De ouders namen af en toe deel aan het gesprek of zaten tegen el kaar aan te dommelen. Opeens stond de vrouw op. Ze ging voorzichtig naast het jongetje zitten: de heer gemaal Wenste blijkbaar de ruimte te hebben orn een dutje te doen. Maar eerst kamde hij zorgvuldig zijn lang, golvend haar, haalde vervolgens een grof groot haar net uit zijn zak en bond dat om zijn coiffure. Wij in onze afdeling keken elkaar grinnekend aan. Dit gemeenschappelijke binnenpretje scheen de tijdelijke band tussen ons vieren, hoe ongelijksoortig wij ook wa ren, te versterken. De zigeuner haalde De vorige maal gaven wij u het pa troon van een kinderjurkje met de be lofte erbij dat we ook voor het patroon van een bijpassend broekje zouden zor gen. Als de rokjes van kinderjurkjes wat kort gedragen worden, staat dit kwiek, maar het is dan altijd mooier als het broekje er onder in dezelfde kleur gehouden wordt. Voor het broek je hebben we 90 cm stof nodig, dan houdt u hiervan nog enige resten over die we voor het jurkje nodig hadden. Als het patroon op de ware grootte na getekend is leggen we de stof in de lengte dubbel en knippen het broekje uit. Onder en bovenaan knippen we een zoom van 2 cm voor het elastiek. Het naaien levert vast geen moeilijkheden op,-dus hopen wij weer op een goed re sultaat- van uw werk. L. S. Een ondernemende journaliste trok deze zomer naar een vacantieland, dat nu niet algemeen als touristen- centrum voor Nederlanders geldt: Joegoslavië. Zij ging er zonder veel voorbereidingen naar toe en ver trouwde op haar goede gesternte. Zij kwam terug met talloze kostbare in drukken van Tito's land en vol be wondering en vriendschap voor de Joegoslaven. Hierbij geven wij haar eerste verhaal: Nachtreis per trein van Zagreb naar Split. Enkele stations voor Split werd de trein overvol. een fles slivovitch, de sterke Joegosla vische pruimenjenever te voorschijn. Ik griezelde een beetje bij de gedachte ervan te moeten drinken en tegelijker tijd begreep ik, hem te beledigen als ik het niet deed. Hij reikte mij de fles met een uitnodigend gebaar aan. Ik aarzelde heel even. „Vooruit maar", zei de officier, „dat is gezond. Een van onze spreekwoorden luidt: Op de nuchtere maag eerst een glas water drinken, dat maakt de bac teriën "actief, dan een stukje suiker eten, daar komen ze op af en tenslotte een paar slokken slivovitch om ze te do den". „Daar gaan ze dan", zei ik kordaat en nam een klein teugje. Het vocht gleed als vuurwater door mijn keel en ik moet wel een vreemd gezicht hebben getrokken, want de mannen bulderden het uit. Het zigeunertype bracht ook iets in het midden, wat prompt door de offi cier vertaald werd: „Hij vraagt of u soms meer van wijn houdt". Daarop kon ik volmondig „ja" zeggen, en nog voor ik was uitgeknikt was ér al op de een of andere geheimzinnige manier een fles zwarte Dalmatische wijn er gens vandaan gekomen. Ditmaal dronk ik uit mijn kroes en sloeg alle aanbie dingen mij nog eens in te schenken met enige spijt maar met grote standvastig heid af. Buiten bleef de nacht zwart als een boetekleed. In aangrenzende coupés klonk gepraat en gelach, soms zelfs ge zang. Een gelukkig volk, leek het, maar dat was iets te veel naar de uiterlijke schijn beoordeeld. In een land, waar een arbeider hoogop honderd gulden per maand verdient en waar een paar schoenen minstens vijftig gulden kost, kan wel natuurlijke levensvreugde be staan, maar geen zorgeloosheid. De te genstelling tussen de levensstaat van het gewone volk en die van een kleine bevoorrechte groep moet wel tot onte vredenheid leiden. Het is de toerist slechts zelden vergund achter de cou lissen te kijken, maar soms stort men, wanneer men onbespied is, maar wat graag -zijn hart eens uit, en dat des te eerder bij een vrouw. Onze trein sloeg geen enkel groepje huizen over en de reis van nog geen driehonderd kilometer duurde dan ook ongeveer tien uur. Na elke halte kwam de conducteur, een man met een inge togen gezicht, met een brandende lan taarn aan zijn koppel door het gangpad om na te gaan of er passagiers bij wa ren gekomen. Hij sprak geen woord, maar bewoog zich traag als een lui dier heen en weer. De huizen van Split baadden zich al in de verwarmende stralen van de Dal matische zon, toen de trein er met een laatste zucht tot stilstand kwam. Ik nam afscheid van mijn reisgenoten en riep een kruier voor mijn bagage. Ik had die nacht geen onvertogen woord ge hoord en gfeen der mannen had zich een enkele vrijheid tegenover mij veroor loofd. Er waren geen namen uitgewis seld en geen adressen gevraagd, laat staan dat er een poging was gedaan een afspraakje met me te maken. Iedereen had zoveel mogelijk zijn best gedaan mij de reis zo aangenaam mogelijk te maken en me in te lichten over hun land waar ze zo trots op zijn. De hulp vaardigheid en beleefdheid van mijn medereizigers hadden me getroffen. Een beter compliment kan ik een volk niet maken. Wat er, naar onze begrip pen, in Joegoslavië ook nog verkeerd moge zijn, de ziel van het volk is puur. TINEKE RAAT krantenpapier een afdoend middel is tegen motten? Wanneer u uw wollen winterkleding dan ook opbergt, is het aan te raden de koffers of kisten met krantenpapier af te sluiten. u koperen voorwerpen goed schoon kunt krijgen door een behandeling met ammoniak? ,u zelf gemakkelijk een preparaat kunt maken om taftzijde waterdicht te maken? Hiertoe lost u 50 gr gelatine en 50 gr. huishoudzeep afzonderlijk op in kokend water, waarna u de beide vloei stoffen bij elkaar voegt. Vervolgens doet u er 50 gr. aluin bij. Dit mengsel van ongeveer 2 liter schenkt u dan door een zeef bij 8 liter lauw water. De zijde, die vooraf nat gemaakt dient te zijn, laat u één uur in dit mengsel staan, waarna de taftzijde gedroogd wordt zonder te wringen. .gordijnen na het wassen altijd nat dienen te worden opgehangen? „Het wordt onderhand eens tijd, dat we laten zien, dat Holland meer kan dan kazen maken", het was de Volendammer Jonk, die ons bij een bezoek aan zijn uniek hoedenbedrijf deze hartekreet toeriep en niet ten onrechte. De heer Jonk heeft namelijk in enkele jaren tijd in Volendam, waar door de drooglegging van de Zuiderzee steeds naar nieuwe bestaansmogelijkheden wordt uitgezien, een industrie in het leven geroepen, die enig is in de wereld. Een industrie, waar hoedjes van veren worden gemaakt. „Het is het bekende verhaaltje", be gon de man, die het vak van poelier vaarwel heeft gezegd om zich helemaal te gaan wijden aan een nieuw hoeden bedrijf. „Waar vissen zijn,, zijn eenden en waar eenden zijn, leven poelieren en waar poelieren leven, zijn ook veren. Tijdens en vlak na de oorlog, toen we zo weinig te doen hadden, zijn mijn broer en ik die veren gaan verzamelen. Aan de overkant van ons woonde een huisschilder, die het in die tijd ook al niet druk had en die wilde voor ons de veren verven. In het begin maakten we van die veren alleen maar wat garne ringen voor hoeden en zo, maar na ver loop van tijd groeide deze liefhebberij uit tot een compleet bedrijf. We lieten een deskundige uit Wenen overkomen, die ons het nodige kon leren over het hoedenvak in combinatie met de zogenaamde verentechniek..En door de jaren heen is er steeds meer perso neel bij gekomen. We werken nu met een staf van ongeveer 20 mensen, hoe- denontwerper en modiste incluis. En wanneer we nu eens een kijkje gaan nemen in het atelier, waar alle maal Volendamse meisjes achter lange tafels zitten te plakken, te knippen, te vormen en te naaien, gaan we de eerste hartekreet van de heer Jonk beter be grijpen. In eerste instantie worden de model len voor de nieuwe hoedjes weliswaar ontworpen door een speciale ontwerper, die zijn blik af en toe wel eens even gaat verruimen in andere modegebieden, maar het werk wort verder toch bijna helemaal uitgevoerd door meisjes, die geen enkele bijzondere opleiding heb ben gehad, maar die het handwerken als het ware in het bloed en in de vin gers zit. In Volendam worden tegenwoordig dan ook hoedjes gemaakt, die in stijl en smaak kunnen concurreren met de meest exclusieve en succesvolle creaties uit 's werelds modecentrum Parijs. Natuurlijk vraagt het materiaal van de hoedjes, de veren dus, een heel apart werksysteem. Het is niet moge lijk om bijvoorbeeld op het hoofd van een cliënte even in bepaalde lijnen het nieuwe ontwerp te modellei-en. En dit zult u helemaal begrijpen, wanneer u weet, dat voor een hoedje van bijvoor beeld fazantensprieten duizenden var deze kleine veertjes nodig zijn.... „Wat u daar ziet", wijst de enthou siaste ontwerper ons, „zijn de kasten met mappen, waarin al onze veren soort bij soort zijn gesorteerd en opgeborgen. Op kleur, op grootte enzovoorts. Nee, ik heb ze nooit geteld", geeft hij lachend toe, maar ik ben nooit goed in rekenen geweest en het zou waarschijnlijk een aantal worden, dat ik niet zou kunnen uitspreken. Hoe ik mijn oorspronkelijke ontwerp voor de verenhoedjes maak?'' Herhaalt de heer Berg onze vraag en glimlacht daarbij ietwat geheimzinnig. „Tja, dat werk heeft eigenlijk wel wat weg van beeldhouwen of in ieder geval van boetseren. Ik gebruik daar voor heel speciaal materiaal, nee, geen klei. En wat het wél precies is, vertel ik u niet" komt er ronduit achteraan, „dat is nóu dat bekende geheim van de smid, weet u wel?" „In ieder jjeval is het materiaal ge makkelijk handelbaar en zijn er alle mogelijke vormen mee mogelijk. Wan neer het model dan naar mijn zin is, laat ik het drogen. Het wordt dan hard en sterk en dan kan het als basis dienen voor het nieuwe hoedje. Het gaas ofwel fundament van de hoed wordt er over heen getrokken en daarop .worden dan de honderden of soms duizenden veer tjes stuk voor stuk geplakt in één be paalde richting." Door het grote succes met de vele nieuwe modellen, is men er daar in Volendam inmiddels toe overgegaan om ook hoedjes van allerlei ander mate riaal te maken, maar de veren exem plaren hadden toch het meest onze sym pathie en vooral in het buitenland lenen deze zich, juist door het specifieke ma teriaal, het beste voor een onverdeeld succes. Zo wordt ons een hoedje van veren getoond met als garnering een vogel kopje en daar komt de ontwerper aan gedragen met een exemplaar, dat de vorm heeft van twee uitslaande vleu gels. Och, het is tenslotte maar een kwestie van stijl. „Tachtig nieuwe modellen maken we steeds voor iedere nieuwe collectie", wordt ons even terloops medegedeeld. „Die hoedjes daar? O, die liggen klaar voor verzending naar de Nederlandse An tillen." Het duizelt ons eventjes. Zitten we hier nu eigenlijk in het kleine, grij ze houten gebouwtje in Volendam of in een van de grote modehuizen in Parijs. Maar wanneer we dan nog eens goed om ons heen kijken zien we duidelijk de onvervalste Volendamse meisjes met de bekende kapjes, die ook al helemaal naar de laatste mode worden uitge werkt en gemodelleerd. En dan weten we het zeker, dit is ons bekende, vertrouwde Hollandse Volen dam, maar niet zoals de meeste opper vlakkige bezoekers het zien, maar zo als het is. Een klein Hollands stadje met een doortastende bevolking en daardoor ondanks sombere voorspellingen van pessimisten met grote mogelijkheden. J. S. 100 g,spinazie, een stukje prei, een bosje grote radijzen, een gekookte aardappel, olie, azijn, zout (of aro ma). De groenten schoonmaken en wassen. Olie, azijn, en zout of aroma dooreen- roeren. De prei snipperen, de radijzen op een paar na grof hakken en de aard appel in blokjes snijden. Deze ingre diënten met het sausje vermengen en dit er enige tijd in laten trekken. Volendams meisje aan .het werk. i WAGENWEG 29 - HAARLEM TEL. 20518 Institut de Beauté - Haute Coiffure Bijoux Fransais MAANDAG 15 JUNI Spaarne: „Storm over Bengalen", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Getuige ver moord", 13 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Van een_ bruiloft komt een bruiloft", alle leeft., 8.15 uur. Luxor:- „Verdorven- jeugd", 18 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ver boden spel", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: ..Elizabeth is koningin", alle leeft., 10, 1.1 en 12 uur; „De-pirgtenkoningin", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Lido: „Een ko ningin wordt gekroond", alle leeft.. 11 2' 4.15, 7 en 9.15 uurJcity: „Tramlijn .Begeer te", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uüf. In 1949 heeft de Evangelische kerk in Duitsland een zogenaamde Kerkdag geor ganiseerd. Nadien deed ze dit ieder jaar weer opnieuw en zo zal in deze zomer, van 12 tot 16 Augustus in Hamburg, de vijfde Kirchentag gehouden worden. Vele duizenden Duitse Protestantse chris tenen komen dan bijeen, terwijl ieder jaar het aantal buitenlandse gasten toeneemt. Het geheel eist "een grootse organisatie en een intense voorbereiding. De organisatie is in de handen van enkelingen, maar aan de voorbereiding doet iedereen mee, die aan de bijeenkomsten deelneemt. Wat dit laatste betreft, in 100.000 exemplaren wordt een boekje over geheel Duitsland verspreid waarin de onderwerpen en vele discussie vragen worden opgesomd. Het wordt in de eerste plaats toegezonden aan de predikan ten, ouderlingen, mannen- en vrouwen verenigingen, jeugdgroepen, studentenge meenschappen, kortom haar allerlei kerke lijke personen en verbanden. De bedoeling is dan, dat men in' groeps verband zich bezint en discussieert over' de vragen, die straks in Hamburg aan de orde zullen worden gesteld. Om een voorbeeld te noemen, het zal dit jaar onder anderen gaan over de vraag: „wat is de plaats van het gebed in de kerk, zowel in de samen komst van de gemeente, als in het persoon lijk leven van de christen?" Om dit onder werp heen worden de volgende problemen aan de orde gesteld: Is het juist, dat wij ons in het bidden oefenen naar inhoud, tijd en methode? Moeten Evangelische Christenen ook biddden voor bijvoorbeeld de Paus, de Patriarch van Moskou enz.? Moeten wij ook bidden voer de overheid wanneer dit de staat en de politici koud laat? Bestaat er een duivelse overheid, voor welke het gebed verstommen moet? En zo gaat het boekje maar door met onderwerpen en vragen. De opzet is nu dat dit alles in honderden kleine kringen wordt overwogen en doordacht. Het bureau van de Kirchentag ontvangt dan de resul taten van de besprekingen en deze worden verwerkt in de grote lezingen, die straks worden gehouden. Deze lezingen zijn dus voortgekomen uit maandenlange gemeen schappelijke bezinning, omdat men over al in Duitsland reeds vanaf April alles in bespreking heeft. Ongetwijfeld zullen het, evenals in de vorige jaren, weer uitermate boeiende dagen worden straks in Augustus. Ook nu worden weer veel buitenlanders verwacht. Voor Nederlanders ligt Hamburg niet on gunstig. Zij, die er zich voor interesseren kunnen het bovengenoemde boekje, het Vorbereitungsheft, verschenen onder de tit el „Werft euer Vertrauen nicht weg", verkrijgen bij het bureau van de Oecume nische Raad van kerken in Nederland, Janskerkhof 15, Utrecht. Overigens bestaat iets dergelijks, maar dan op veel bescheidener schaal, streeks gewijs, ook reeds in ons land. We kunnen daarbij denken aan de jaarlijkse Limburg se Protestantendag, die kort geleden voor de 36e maal reeds werd gehouden. Walen en Luthersen, Remonstranten en Gerefor meerden, Hervormden en Doopsgezinden komen dan uit heel Limburg bij elkaar, samen met de afgevaardigden van de Bel gische Kerk. Maar zulk een Protestanten dag is toch voornamelijk gesteld in het kader van een toogdag. Dit in tegenstelling tot de Groningse Kerkedag, die onlangs voor het eerst in Baflo werd gehouden. De organisatie en voorbereiding hiervan waren, in het klein, een navolging van de Duitse Evangelische Kerkedagen. De slagzin was: „Wij zijn er voor elkaar". Honderden Hervormde Groningse plattelanders zijn alleen of in groepen, met de fiets en met de plof, per auto en per bus bijeengekomen. De leiding berustte bij een architect uit Winsum, de heer K. G. Olsmeyer. Zijn inleidende woorden op deze dag waren belangrijk genoeg om hier aan te halen: „Als het niet goed gaat in uw gemeente, geef dan nooit de dominéé de schuld. Niet hij is verant woordelijk, maar u bent het. U, leden van de kerk van Jezus Christus. En dan wor den er van u helemaal geen grote dingen gevraagd, u behoeft niet te spreken, noch ook te vertroosten. U behoeft er alleen maar te zijn, telkens weer. In blijheid en in trouw. U vormt de gemeente en de do- minée is uw dienaar. Laat hem dan ook niet alleen staan in grote eenzaamheid. Draag samen het leven der gemeente. Maar uw verantwoordelijkheid reikt nog verder, namelijk eveneens tot de- Gereformeerden, want ook zij behoren bij ons, bij de ge meente van Christus". Een tweetal inleidingen werden verder in Baflo gehouden, door ds. Krop uit Gro ningen en door zuster U. Kolopita uit Bolaang Mongondow op Noord-Celebes. Alles onder het thema: „Wij zijn er voor elkaar". - - Tussen de lezingen en besprekingen door werd de dag gevuld met een gemeen schappelijke maaltijd, met spel en muziek. Het welslagen van deze kerkedag was zo duidelijk,' dat in Groningen herhaling zal geschieden en in andere delen van ons land waarschijnlijk navolging. ADVERTENTIE ADVERTENTIE DAMES, De nieuwste en snelste methodes. A MOLENDIJK - DAMESKAPPER Santpoorterplein 1 Haarlem Tel. 19706 Buslijn 3-4.8 ADVERTENTIE door vermindering weeldebelasting SKIN FOOD SKIN TONIC VELVA ANTI WRINKLE. ZATERDAG 13 JUNI Openluchttheater Bloemëndaal: Weens ballet, 8.30 uur. Spaarne: „Storm over Ben galen" en „Dö Spookstad", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „Getuige vermoord", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Van een brui loft komt een bruiloft", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Verboden spel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De piratenkoningin", 18. jaar, 7 en 9.15 Uur. Luxor: „Verdorven- jeugd?, 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een konnigin wordt gekroond", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „De dodenrit in het spook- gebergte", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 14 JUNI Wilhelminastraat 43 a: Rudolf Steiner- school, 10.30 en 12 uur, bijeenkomsten. Open luchttheater: Weens ballet, 8.30 uur. Stads schouwburg: Opera „Martha" (Oratorium- en operakoor „Haarlem"), 8 uur. Spaarne: „Storm over Bengalen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Getuige vermoord", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Van een bruiloft komt een bruiloft", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: Zondag- morgenvoorstelling „Eroïca", 11 uur. „Ver boden spel",- 14 jaar, 2. 4.15, 7 ert 9.15 uur. Palace: Ochtendvoorstellingen „Elizabeth is koningin", 10, 11 en 12 uur. „De piraten- koningin", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en ,9.15 uur, Fuxor: „Verdorven jeugd",. .18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: Zonda'gmorgenvoorstel- ling „Ave Maria", 11 uur. „Een koningin wordt gekroond", alle leefd., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De dodenrit in het spook- gebergte", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3