Tentoonstelling karakter bij met bijzonder Hoogovens Aangevaren „Westerdok vervoerde Rembrandts Eigenschappen van jubilaris J. Blok waren toetssteen voor velen Velsens bejaarden gaan weer een dagje uit Ti „Werkplaats Mekog" werd eerste en ontvangt Holland I-beker Agenda voor Beverwijk Het meisje uit BoisColombes Visserij-varia .Clowntje Rick Zondag geopend van twee tot vijf uur Castricum Onze nieuwe feuilleton! 4 Bij Hoogovens' expeditie Vissersvaartuigen, die deze week de haven verlieten Gemeente koopt woningen aan Schulpweg Voor de kmdcren (k fé- KAV-dames zagen wetenswaardige film Asser kinderkoor weer naar Beverwijk en Velsen-Noord Tweede overwinning van „SIHI-Pompen" RAAD VOOR SCHEEPVAART Speciale maatregelen gevraagd voor transport kunstschatten 99 ATHLETIEK OP „WATERVLIET" Burgerlijke stand Velsen FEUILLETON ZATERDAG 13 JUNI 1953 DE EXPEDITIE-ORGANISATIE van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. heeft een hartelijk feest gevierd in de lunchkamer van het Hoofdkantoor ter gelegenheid van het zilveren jubiluem van de heer J. Blok, de eerste assistent van de afdeling. De Directie had als haar woordvoerder de directeur P. R. Bentz van den Berg afgevaardigd, die in warme woorden van de dank en de waardering van de leiding van het bedrijf getuigde en de jubileum-enveloppe over handigde. Het getuigschrift en het gedenkbord van de Maatschappij werden door de chef van de expeditie, de heer R. Prinselaar die eveneens tot de veteranen van het bedrijf behoort, en die de jonge jubilaris in de kring der zilveren beambten welkom heet te vereerd. In een gevoelige rede schet ste de heer Prinselaar de loopbaan van zijn „eerste man", roemde zijn werkkracht, strikte eerlijkheid en rechtschapenheid, die voor velen een toetssteen mocht zijn. Tot slot werd het geschenk van alle vrienden op het bedrijf een olieverfschilderij overgedragen. Vervolgens stapte de heer W. van Popta, adj. chef van de Administratie, op het po dium. Spreker begon zijn rede met een vlucht in de kosmos, om daarna een beeld te scheppen van de mens in het wezen van ruimte en tijd. In de reeks van wentelen de eeuwen is een jubileumherdenking als deze, voor de vrienden en de jubilaris een Trawlvisserti Maandag 1 Juni st. Sumatra IJM 62. Dinsdag 2 Juni: st. Limburgia IJM 54, mt. Shamrock IJM 129. Woensdag 3 Juni: ml. Wiron III IJM 221. Donderdag 4 Juni: st. Schoorl IJM 39, mt. Claesje RO 46. Vrijdag 5 Juni: ml. De Verwachting KW 28, Avontuur KW 114, mk Wiron V IJM 208. Zaterdag 6 Juni: st. Herman IJM 2, mt. Johannes Polderman IJM 20, Elie Chéné- vière IJM 32. Maandag 8 Juni: mt. Doggersbank KW 75, ml. Verwachting IJM 204, Hubertha Gerarda KW 9, Arie Nico KW 17, Concor dia KW 26, Cornelis KW 24, Floris KW 59, Willempje KW 89, Alida KW 91, Gebroe ders KW 108, Robert William KW 123, Pe- tronella KW 125, Willy KW 141, Arie KW 155, Java KW 159, Gebroeders KW 166, Gezina Geertrui KW 176, mk Texel IJM 5, Maartje IJM 8, De Jonge Willem IJM 230, Neeltje IJM 240, Magda IJM 272, Poolster IJM 11, Nehim I AM 16, NEHIM II AM 17, Nehim III AM 18, Tiny KW 34, Her- mina IV KW 53, Dina Marie KW 57, Aga tha Arie KW 126, Koningin Juliana KW 133. Dinsdag 9 Juni: st. Abraham VL 77, mt. Thorina IJM 33, ml. Heemstede IJM 53, De Arend KW 7, Everard Christina KW 40, Huiberdina Gijsbertha KW 85, mk De Twee Gebroeders IJM 3, Haarlem I IJM 276, Kralingen IJM 316, Samenwerking KW 21, Anna Marie KW 27, Rein KW 30, Twee Gezusters KW 77, Willem KW 94. Woensdag 10 Juni: mt. Dirkje RO 53, ml. De Vier Gezusters KW 162, mk. Texel IJM 5, Wiron I IJM 210, Pieter Cornelis KW 31. Donderdag 11 Juni: st. Flamingo IJM 25, mk. Poolster' IJM 11, Rex IJM 228, Dage raad IJM 229. Vrijdag 12 Juni: st. eBrgen IJM 16, mt. Post Boy IJM 35, Wiron IV IJM 209, mk. Nelly v. B. IJM 23. Haringdrijfnet visser ij Dinsdag 26 Mei: ml. Vertrouwen KW 6, Orion KW 22, Rijnmond I KW 42, Neptu- nus KW 45, Noordzee KW 47, Elizabeth KW 49, Voorwaarts KW 140, Wilhelmina V KW 144, Katwijk III KW 161, Neder land IV KW 167, Eendracht KW 168, Ever- dina Jacomina KW 173. Donderdag 28 Mei: ml. Jan KW 50. Maandag 1 Juni: ml. Gorredijk IJM 75, Margrietha Maria KW 29, Bali KW 129. Dinsdag 2 Juni: ml. Martha IJM 74, Mr. Dirk Donker Curtius KW 2, Willem Cor nelis KW 16, Bertha KW 38, Helena KW 39, Cornelis Marinus K W48, Annie KW 54, Excelsior II KW 78, Sumatra KW 86, Ella Christina KW 97, Rijnmond V KW 110, Wilhelmina II KW 138, Wilhelmina III KW 147, Zeemeeuw KW 170. Woensdag 3 Juni: van Scheveningen: ml. Onderneming I SCH 140. Vrijdag 5 Juni: ml. Wilhelmina I KW 25 Volharding KW 65. Zaterdag 6 Juni: ml. Margaretha en Ma ria KW 23, Nelly Maria KW 70, Neeltje VL 166. Maandag 8 Juni: ml. Fierman Eduard KW 5, Dirk KW 19, Grietje KW 20, Noord ster KW 67, Nederland VII KW 130, On derneming KW 175. Van Scheveningen: ml. Willy SCH 7. Dinsdag 9 Juni: ml. Aafke Jacoba KW 41, Jo VL 61. Woensdag 10 Juni ml. Anna en Cornelia KW 14, Sakina KW 32, Rijnmond II KW 43, Rijnmond III KW 44, Maria Jacoba KW 73, Janna KW 163. Van Scheveningen ml. Bonefaas SCH 95. Donderdag 11 Juni: ml. Piet en Leen- dert Huibert KW 3, Hollandia KW 18. tijdloze episode, die nog lang haar stempel op de komende jaren drukt. Namens de boekhouding bracht de heer van Popta de gelukwensen tot uiting en dankte hem voor zijn nauwgezette medewerking. Mevrouw Blok, die door alle sprekers in de hulde werd betrokken, werd in het bij zonder dank gebracht voor haar onzicht bare medewerking. Een prachtige plant in pot accentueerde deze woorden. De geluk wensen van Bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies werden daarna overgebracht. De medewerkers van de afdeling Expeditie begonnen toen met hun speciaal program ma, dat door de vrolijke inslag de ruiten van het lokaal deden rinkelen. De lach was niet van de lucht. Er was, euphemis- tisch gezegd, een koor de heren W. Blaauw, G. Unger, P. H. Kochx, J. P. Kel- bling, J. Oosterveen, R. K. Nieborg en Mej. R. Kuiper een orkest de heren M. Stelder, R. L. Elzinga en P. Siebers en als vocalisten de heren Elzinga, Stelder, N. A. Mak en L. Spruit. Het programma, dat samenzang volle recht deed wedervaren, ontwikkelde zich crescendo en aan het slot van dit muzikaal-vocale programma werd uit volle borst meegezongen en meege- juicht. ADVERTENTIE DE NIEUWE TENTOONSTELLING bij de Hoogovens, die Zondag 14 Juni van twee tot vijf uur voor het publiek zal zijn geopend, heeft een bijzonder karakterniet alleen door de tentoongestelde werken, die op zichzelf al belangwekkend zijn, maar vooral door de bedoeling, waarmee de geëxposeerde kleuren-lithographiën werden vervaar digd. Deze „schildersprenten" zijn namelijk door bekende schilders èn tekenaars, onder auspiciën van de Stichting „Beeldende kunst binnen ieders bereik", in deze tech niek speciaal vervaardigd om de financiële kloof te overbruggen, die bestaat tussen het werk van de kunstenaar en het aan schaffen daarvan door het publiek. De naam van deze Stichting geeft het doel al aan. Het is ongetwijfeld waar, dat menigeen er de voorkeur aan zou geven een kunstwerk in huis te hebben in plaats van de gebruikelijke „clichés-in-een-lijst" die zo vaak worden aangeschaft, maar aan deze wens geen gevolg kunnen geven door de hoge kosten, die aanu de aanschaffing van een origineel werk zijn verbonden. Van de gemaakte litho's worden er in dit geval meerderen gemaakt. Het is een bescheiden oplage, om „confectie" te voor De commissie voor ontspanning van ouden van dagen, die na 1945 de taak op zich heeft genomen, de bejaarden uit Vel- sen van 65 jaar en ouder een maai per jaar een onvergetelijke uitgaansdag te bezorgen, heeft haar taak in de loop der jaren aan merkelijk uitgebreid. Behalve de uitgaans dag heeft zij in nauwe samenwerking met de dames van de U.V.V. in Velsen al drie sociëteiten geopend. Tevens zijn er gedu rende de wintermaanden op drie plaatsen ontspanningslokalcn beschikbaar, waar de bejaarden meerdere dagen per week gezel lig biieen kunnen komen. Bovendien stelt de commissie de bejaarden in de gelegen heid gedurende de wintermaanden een aantal goed verzorgde ontspanningsavon den geheel gratis bij te wonen. Uiteraard vergt de omvangrijke taak van de commissie een groot bedrag aan geld per jaar: een bedrag, dat de inkom sten van de commissie verre te boven gaat. De inwoners van Velsen hebben echter ieder jaar weer getoond de ouden van da gen een warm hart toe te dragen. Dank zij de milde giften bij een in het vorige jaar gehouden collecte, was het mogelijk twaalf honderd bejaarden een onvergetelijke bus tocht te bezorgen. Thans blijkt, dat de be jaarden al weer hunkerend uitzien naar „het dagje uit". De commissie zit echter met een groot tekort. Een dagje uit met twaalf honderd be jaarden kost ongeveer f4500 en men be schikt flog over f 2000. Een tekort dus van f 2500. De commissie is er van overtuigd, dat het gezien de vele collecten niet ge makkelijk zal zijn dit bedrag bijeen te krij gen. Verschillende vrouwenorganisaties hebben evenwel spontaan haar medewer king toegezegd om te trachten door mid del van een liist-collecte, die gehouden zal worden van 15 tot en met 19 Juni, het ont brekende bedrag bijeen te brengen. De be jaarden uit Velsen zullen hun uitgaansdag hebben. Zij hebben recht op de sympathie en recht op één dag per jaar zonder zor gen eens echt uit te zijn. Wanneer men per giro wil storten kan men dit doen op giro no. 18905, ten name van de directeur van de gem. dienst voor Sociale Zaken, onder vermelding „Ont spanning bejaarden". De percelen, ter gezamenlijke oppervlak te van 350 m2, met de daarop staande wo ningen Schulpweg 97 en 98, zijn de ge meente Velsen te koop aangeboden, voor de prijs van 5500 in totaal. Ter realisering van het uitbreidingsplan „de Gilden" is het noodzakelijk, dat de gemeente daarover de beschikking verkrijgt. De gevraagde koop som achten B. en W. redelijk. De woningen kunnen, na de aankoop, in afwachting van de verwezenlijking van de toekomstige be stemming, worden verhuurd, tegen de daar voor thans geldende huurprijzen. B. en W. stellen de raad voor de boven omschreven percelen met opstallen aan te kopen. c 1 I 1 1 l i n l 3 y As \y J§ |i\ Dat was een lelijke schadepost voor Plop.... niet alléén moest hij véél geld betalen voor de vernielde tent, maar z'n grote zeilslee was ook niéts meèr waard dan brand hout. En het plezier van dé dag was er ook af.' Rick en Bunkie hadden medelijden met hem. Maar diè rare snijboon van 'n Plop lachte alweer. „Niks aan te doen, jongens.... wat gebeurd is, is gebeurd. Een andere keer beter!" „Wat ga je nou doen, Plop?", vroeg Rick. „Ik ga maar naar huis, met de bus", zei Plop. „Die kapotte slee laat ik straks wel door iemand weghalen". ,,'t Is toch verschrikkelijk jammer van die mooie zèilslee", zuchtte Bunkie. „Je had er zoveel werk aan gehad en hij ging zo fijn!" „Ja", zei Plop. Maar het is nou eenmaal zo en er is niks aan te veranderen. Brengen jullie me even naar de bus?" Dat deden ze, en zo zagen ze Plop wegrijden, terwijl ze naar elkaar zwaaiden. ,,Ik kom vandaag of morgen weer eens bij jullie aan!", riep Plop nog. „Goed!", riepen ze terug. „En de groeten aan Juup, hoor!" Toen gingen de jongens ook naar huis. En achteraf moesten ze toch nog lachen om die rare Plop, toen ze aan tafel het verhaal vertelden. komen, waardoor het mogelijk is ze te ver kopen voor een prijs, die voor elke liefheb ber betaalbaar is. In het Restaurant van de Walserij Oost zijn thans op deze wijze tot stand gekomen werken te bezien van K. Andrea, Ch. Eyck, E. Fernhout, J. van Keulen, J. Radecker, W. Schuhmacher, J. Wieger en N. Wijn berg, een geheel gamma van stijlen en vi sie dus, die voor elke belangstellende een tocht naar deze tentoonstelling met zijn bijzonder karakter zeker de moeite waard maken. De afdeling Velsen-Noord van de Katho lieke Arbeiders Vrouwenbond heeft Vrij dag in de gymnastiekzaal van de R.K. meisjesschool aan de Corverslaan een film avond gehouden, die werd vërzorgd door een bekende Nederlandse garen- en vezelspinnerij te Arnhem. De presidente, mevrouw BerkhoutSchavemaker, kon be halve een groot aantal leden ook enige heren begroeten, die al evenveel belang stelling toonden voor hetgeen de heer Stuut op geestige wijze vertelde. Hij illustreerde op welke wijze de kunstzijde-fabricage in ons land in 1911 is ontstaan. Door talrijke chemische veranderingen en verbeteringen, beheerst het laatste product, Rayon, thans de Nederlandse en buitenlandse markt. De documentaire, die een beeld geeft van de garens- en vezelfabriek, die met haar nevenbedrijven in totaal 12.000 man per soneel over verschillende plaatsen heeft verdeeld, illustreerde het gesprokene. Een kleurenfilm met demonstratie van wat van garens kan worden gemaakt, besloot deze wetenswaardige filmavond. Nog meer hout aangevoerd Het Duitse s.s. „Birte Oldendorff", dat Vrijdag voor de papierfabriek Van Gelder Zonen voor lossing in aanmerking kwam, voerde van de Finse haven Imanka een lading van 953 vadem hout aan. Ook dit schip heeft enige tijd aan de Kanaaldijk moeten wachten op de losbeurt. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN Maria Gertruda, d. van M. Schut en J. Maier; Jacobus Franciscus, z. van W. Breetveld en M. M. Hofland; Johan na Anna Maria, d. van J. A. Middelhoff en B. A. E. de Wit; Wilhelmus Cornelis Adel- bertus, z. van C. P. Zijp en G. M. Aalberts; Johanna Adri, d. van O. Hoogeveen en D. van Regteren. ONDERTROUWD: W. H. Castricum en C. T. Kuijs. GEHUWD: G. A. Admiraal en W. M. C. Groen. OVERLEDEN: Geertje Kamp, oud 88 jaar, wed. van C. Bakker te Castricum. Het kinderkoor „De Jonge Zartgers" uit Assen, dirigent L. van Aalst, zal ook dit jaar weer naar Beverwijk en Velsen-Noord komen om van zee en duinen te genieten. Dit uit 162 kinderen bestaande koor zal in de week van 11 tot 17 Juli komen logeren. Het Da Costa-bestuur heeft de leiding hiervoor op zich genomen en heeft druk werk om voor al deze kinderen, wier leef tijden van 9 tot 18 jaar variëren, pleeg ouders te vinden. Het elftal van „Sihi-pompen" heeft in de Beverwijkse Bedrijfscompetitie Vrijdag avond de tweede overwinning behaald. Dit maal was het de ploeg van de Koninklijke wagonfabriek Beijnes, die met 31 ten onder ging. Alle doelpunten werden in de eerste helft gemaakt. De zege van Sihi was ruim verdiend en is geen moment in ge vaar geweest. Maandagavond wordt deze competitie voortgezet; dan zal de wedstrijd de Nijver heidKennemerland gespeeld worden. De Inspecteur voor de Scheepvaart heeft bij het onderzoek van de Raad voor de Scheepvaart naar de oorzaak van het on geval met het m.s. „Westerdok" in de Theems, bijzondere maatregelen aanbevo len van autoriteiten en initiatiefnemers bij het vervoer van een lading onvervangbare waarden, vooral vo<|r het vervoer van na tionale kunstschatten. „Als ik bijzondere voorschriften voor dergelijke lading vraag", zo zeide de inspecteur, „ben ik me ervan bewust, dat ik zeer moeilijke eisen aan de scheepvaart stel, doch men zal bovenal met het vervoer van kunstschatten over zee, zich van een behoorlijke zekerheid moeten overtuigen". De athletiekwedstrijden om de Holland I-beker voor het personeel van Hoogovens en nevenbedrijven, konden zich ditmaal in een aanmerkelijk grotere belangstelling dan vorig jaar verheugen. Voor de heren was er een vijfkamp met een daaraan ver bonden afdelingsklassement. De dames hebben hun kunnen getoond in een drie kamp. Gedurende een aantal avonden zijn deze athletiekwedstrijden op „Watervliet" gehouden onder leiding van de heren Nic. Adelaar en J. Post, die met hun medewer kers geen gemakkelijke taak hebben ge had. De onderlinge strijd was vaak scherp en de deelnemers betwistten elkaar op de ver schillende nummers een fractie van een seconde of een halve centimeter. Juist voor de eindstrijden van vandaag kon het athle- tiekprogramma worden afgewerkt en wer den de winnaars aangewezen. Alleen voor het afdelingsklassement zullen de resultaten van de te houden esta fettes nog wijziging in de eindstand kun nen brengen, maar „Werkplaats Mekog" za! niet meer onttroond worden. Deze af deling is eerste met totaal 6194 punten, ge volgd door „Peerlinge-werkplaats I" met Zaterdag 13 Juni Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Bittere rijst". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Anna". W. B. Theater, 8 uur: „Het legioen d,er verraders". Zondag 14 Juni Kennemer Theater, 2.15, 4.30. 7 en 9.15 u.: „Bittere rijst". Luxor Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur: „Anna". W. B. Theater, 2.30 uur: „De zeehavik"; 4.30 en 8 uur: „Het legioen der verra ders". Maandag Bioscopen als Zaterdag 5723 punten; 3. Centrale werkplaats 5490 punten; 4. Staalfabriek 5332 punten. Eindresultaat: 1. B. W. Wijnbergen 968 pi.; 2. D. Duin 886 pt.; 3. E. Zonneveld 859 punten. GEBOREN: T. M. den Heyerde Rijck, z., Tuindersstraat 96, IJmuiden-O.; A. P. M. BroekMichilsen, z., Pres. Krugerstraat 29, IJmuiden; K. M. van den OutenaarDekens, d., Noorderlaan 31, Velsen-N.; M. G. Eype— Schouten, z., Dinkelstraat 8, IJmuiden-O.; C. Visservan Egmond, z., Alexander Bell- straat 75, IJmuiden; C. B. Muldervan Bee- len, d., Pres. Krugerstraat 59, IJmuiden; W. van OmbergenHolman, d., de Ruyterstraat 54, IJmuiden-O. ONDERTROUWD: W. Bakker, Eikenstraat 17, IJmuiden-O. en G. Hoekstra, Engelmun- dusstraat 15, IJmuiden-O., toek. adres: Engel- mundusstraat 15, IJmuiden-O.; K. van Es, van Speykstraat 17, IJmuiden-O. en W. C. Fortuin, Cypressenstraat 27, IJmuiden-O., toek. adres: Cypressenstraat 27, IJmuiden-O:. T. Putman, Doverstraat 5, Haarlem en J. M. Huijbers, de Ruyterstraat 50, IJmuiden-O.; H. J. Winter, Lorentzstraat 12, IJmuiden-O. en G. Meijer, Warmenhovenstraat 82, IJmui den; J. Popping, Westerparallelstraat 11, Velsen-N. en J. Dragst.ra, Walravenstraat 9, Velsen-N.; A. H. van Vlissingen, Gladiolen- straat 27, Santpoort en M. T. Lamein, Gla- diolenstraat 27, Santpoort; I. J. Huijgens, Houtkade 47, Wormerveer en N. Dik, Regge- straat 22, IJmuiden, toek. adres: Dahlia straat 30 a, Wormerveer; L. Iskes, Huygens- straat 27, IJmuiden en L. C. Berkhout, Plan- ciusstraat 43, IJmuiden-O., toek. adres: Kom passtraat 65 bov., IJmuiden; H. Angenent, Heisterweg 6, Hoensbroek en E. van der Zwan, Tussenbeeksweg 10, IJmuiden-O. GEHUWD: R. Peeters en M. P. van Brus sel, J. T. Cremerlaan 34, Santpoort; M. F. Dobbelaar en J. Chr. W. Jansen, Trompstraat 168 a, IJmuiden-O.; H. de Gier en G. Visser, de Roemerstraat 17, IJmuiden; J. Smit en J. M. van Leeuwen, Tuindersstraat 43, IJmui- den-O.; J. G. van Rijn en J. Dienaar, Velser- duinweg 119, IJmuiden-O.; C. Eichhorn en M. Zijp, Velserduinweg 239, IJmuiden-O.; H. van Maaren en R. Eekhof; A. J. Boomhouwer en M. S. v. Bavel, Stratingplantsoen 21 rd, Velsen-N.; O. ,T. Boom en J. H. Veen. OVERLEDEN: D. Verdikt, 59 j., echtge note van W. Raap, Trompstraat 13, IJmui- den-Oost. (Commissaris Gilles op onderzoek) door JACQUES DECREST Uit het Frans vertaald 44) Plotseling zette Heltzer zijn bril op, opende een iade. Commissaris, zou u een cheque ter- hand willen stellen aan degene, die voor dat kind zal zorgen? Gilles aarzelde een seconde. Hij zag het kleine huisje weer terug; Maria, Jeanne Lambert en de ogen van Lysou, naar hem opgeheven. Ja. zei hij. XXXIII Het was die zelfde dag om vier uur, dat commissaris Gilles aan de deur van het huis in Bois-Colombes belde. Lysou kwam de deur opendoen. Wel, kleintje, hoe gaat het met Ma ria? Oh! ze heeft veel pijn, mijnheer Gilles. Zij klaagt maar voortdurend. Jeanne is be zig haar been in te wikkelen. Gilles sloeg zich voor het hoofd. Ja, dat is waar, ilk had haar een dokter beloofd. Ik heb het helemaal ver geten. En het v/as waar, dat Gilles het hele maal vergeten had, omdat hij na zijn be zoek aan Heltzer met Frangoise geluncht had, die zoveel beter was da" de dokter haar had toegestaan uit te gaan. En wer kelijk de commissaris had niet veel meer aan Maria gedacht! Maar ik zal hem vanavond nog naar haar toe sturen voegde hij er glim lachend aan toe. En jij, mijn kleine Lysou niet al te moe? Wanneer ga je weer naar school? Morgen mijnheer Gilles. Juist; wel, we gaan naar boven Ma ria in haar kamer opzoeken. Ik zou wel met haar willen praten en ook met je vriendin Jeanine. En Lysou klom de trap op, van haar ene voet op haar andere springend, zoals ze zo graag deed, wanneer ze tevreden was. Ga eens kijken of ik mag binnenko men. De arme Maria was helemaal in de war van de pijn. Maar zij ontving Gilles toch met een glimlach, want hij kwam haar voor als een soort éngel, die alles rond haar en Lysou had geregeld. En Jeanne Lambert drukte hem de hand, zoals ze het een vriend zou doen. Kom, zei Gilles, terwijl hij ging zit ten, ik geloof, dat het tijd wordt, dat u beslissingen neemt voor het verdere leven. Ik verohtschuldig me wel, maar ik heb me zo gehecht aan Lysou, aan mijn kleine mascotte, die alles ontdekt heeft, dat ik mijn steentje in deze zaak heb willen bij dragen! Dat is heel vriendelijk van u mijn heer, zei Jeanne Lambert. En Gilles merkte op, dat de uitdruk king van haar gezicht veranderd was. Iets als een masker, dat door het geluk blij vend zou ziin. Ik denk, zei Jeanne, dat mijn woning, sedert het overlijden van mijn moeder, groot genoeg is om Lysou en Maria te huisvesten! Ik ben niet erg rijk, maar het oppassen van zieken 's nachts wordt niet slecht betaald. En Maria wil geen loon ont vangen, en.... me helpen. Zij kleurde enigszins. Ik geloof, dat Lysou het zo niet te slecht zal hebben. Ik geloof, ik ben er zelfs zeker van, dat Lysou het heel goed zal hebben. Geen enkele oplossing kan me beter voorkomen. Te meer Het gezicht van Gilles vertoonde nu ook een blijde glimlach. Daar ik in staat ben de toestand wat gemakkelijker te maken. Ja. Iemand, wiens naam ik u niet zal noemen, maar diè er veel belang bij had, dat het document niet werd gevonden, dat ik dank zij Lysou in de geheime muursafe heb ontdekt, die iemand heeft me een cheque gegeven voor mijn lieve kleine meisje uit Bois-Colom bes. Een cheque' Jeanne Lambert was verbaasd. Maria, die niet precies wist wat een cheque was, luisterde maar zonder te begrijpen. En Lysou wist ook al niet waar het om ging. Maar zij zag, dat iedereen er tevreden uit zag, en in vertrouwen glimlachte zij ook. Ja, zei Gilles. En hij gaf aan Jeanne Lambert een stukje wit papier. Maar. Jeanne, sprakeloos, kon haar ogen niet geloven. Maar dat is niet mogelijk.... Een mil li oen! Heus, het is werkelijk mogelijk. De cheque is gedekt, gelooft u dat maar ge rust. In haar bed lag Maria onrustig heen en weer te schuiven. Hoe is het mogelijkEen mil- lioen!.... Een mil.... Maar, Lysou, nu ben je rijk Lysou wist niet precies wat het zeggen wilde rijk te zijn. Toch begon zij van vreugde te dansen. En toen rende zij de trap af, omdat er gebeld was. Dat is Aglaé! Dat is Aglaé! riep zij. En zodra haar vriendin binnen was, trok zij haar uit alle kracht mee, sleepte haar mee, liet haar bijna struikelen op de trap. Kom vlug, Aglaé, kom vlug.... Het schijnt dat ik rijk ben.... En plotseling bleef zij staan en fluis terde haar in het oor: Zie je wel.... ik heb je wel ge zegd, dat mijnheer Gilles een fee was! EINDE HET HUIS VAN HAAR DROMEN (Korte inleiding) Elsie Gordon, een jong meisje, dat in een weeshuis is opgegroeid, krijgt haar eerste baantje en wordt, voor een periode van zes maanden, door een bekend schrijver, die na een oogoperatie naar men hoopt tijdelijk van zijn gezichtsvermogen beroofd is, als secre taresse aangenomen. Uit de afzondering van het weeshuis komt het jonge meisje opeens terecht in een geheel andere wereld. Ze gaat mee naar het buitenhuis van de schrij ver en voor het eerst woont zij in een normaal particulier huis. i Er gebeuren allerlei dingen, waardoor j ze tenslotte, na de periode van wachten op de uitslag van de operatie, waarin i ze de schrijver helpt bij zijn nieuwe boek, niet uit het „huis van haar dro- j men" behoeft weg te gaan. JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCX Aan boord van de „Westerdok", die op 4 Maart tijdens een zware mist tengevolge van een „foutieve schatting der zeestromin gen" tegen een Noors schip lek was gesto ten, bevond zich 25 ton stukgoederen, be staande uit machinerieën en een aantal waardevolle schilderijen onder meer van Rembrandt en Hals uit het Frans Hals mu seum te Haarlem. Deze nationale kunstschatten waren ge- exposeerd geweest in de National Gallery te Londen. Zij werden onder supervisie van de directeur van het Frans Hals museum, de heer H. P. Baard naar Neder land vervoerd. De schilderijen kregen bij de aanvaring geen schade, doordat het lek in het voorruim was geslagen en de schil derijen zich in het achterruim bevonden. Afgezien van de onvervangbare waarde der lading'achtte de inspecteur de kapitein van het schip, de heer C. Smith, die als betrokkene door de raad werd gehoord, niet geheel vrij van schuld, onder meer omdat hij geen loods aan boord had geno men. Hij vroeg de raad tegen de kapitein als straf „een berisping" uit te spreken. De Raad voor de Scheepvaart heeft con form dit verzoek een berisping uitgespro ken. Maria alleen. Na een dertiendaagse reis bracht de Maria van Hattum mee 100 kis ten schelvis, 160 blanke kool en leng, 75 zwarte kool, 75 makreel, 105 wijting, 40 rog en poon, 20 diversen, 25 uitleggers en 50 kleine kistjes haring. De trawler be- somde 14.700 en van de twee Noordlog- gers, die er waren, maakte de KW 52 als hoogste 4800, Vandaag stil. Vanmorgen was geen en kele trawler aan die markt. Wel flink wat kleine vaart. Goedkoper. Voor de kabeljauw werd gistermorgen weer 'heel wat minder be taald dan op de markt van Donderdag. Mooie uitleggers gingen voor ongeveer 75 en de kisten kabeljauw brachten het maar tot 85. Zwarte kool ging van de hand voor 34. De goede makreel bracht ongeveer 25 op en voor de slappere werd 22 ge boden. Kleine kistjes haring van twintig kilo haalden juist 11,50. Niet veel. Er waren bijna geen tongen in de markt te zien. Toch verschilde de prijs niet veel van die van Donderdag. Lappen gingen het land in voor 1.75, grootmiddel voor 1.45, kleinmiddel voor 1.55 en tongen I voor hetzelfde bedrag. Slips deden 1.15 en grote tarbot kreeg 1.30 tot 1.45. De tweetjes van de snurre- vaardschol werden met 15 betaald en de slappere soort moest het doen met 11. De drietjes brachten voor mooie snurrevaard 13 op en de mindere kwaliteit werd ver kocht voor 8. Schadepostje. De kotter RO 29 van de rederij Roelofs moest na vijf dagen de reis afbreken doordat het net geheel was stuk getrokken. Door het vastlopen van het net gingen verder 30 vaam lijn en een bord verloren. Nieuw bureau. Aan de achterzijde van de houten loodsen aan de Noordzijde van de Vissershaven wordt thans een nieuw bijkantoortje van de V.S. opgetrokken. De houten loods met het kantoor aan het einde van de Vissershaven gaat verdwijnen. „Afhalers" droog. Twee afhalers van het loodswezen zijn gister in het dok ge plaatst om een schoonmaakbeurt te onder gaan. Marktprijzen. Heilbot 2,40-1,93, gr. tong 1,85-1,70, gr.m. tong 1,61-1,37, kl.m. tong 1,63-1,42, kl. tong I 1,57-1,47, kl. tong II 1,21-1,06, tarbot I 1,50-1,16 per 1 kg. Tarbot II 61, tarbot III 55, tongschar 54- 50, schartong 28, gr.m. schol 66, kl.m. schol 68-39, kl. schol I 36-27, kl. schol II 27-8, schar 14-8, v. haring 29, makreel 26-19, gr. schelvis 35-28, gr.m. schelvis 39-32, kl.m. schelvis 42-38, kl. schelvis I 42-33, kl. schelvis II 26,50-8, wijting 19-8, gr. gul 34-27, midd. gul 27-19, kl. gul 18-13,50, kl. leng 26-21, kl. haai 16, ham 48-41, kl. wolf 32-29, poontjes 13-8, pieterman 25, hors makreel 8, lommen 17, kl. kool vis zw. 15,50-14, kl. koolvis wit 23-22, kl. rode poon II 22-16 per 50 kg. Gr. kabeljauw 180-76, gr. koolvis zw. 38-33, gr. koolvis wit 65-56, gr. leng 58-46,50, gr. wolf 82-64 per 125 kg. Marktaanvoer. 168 kisten tong en tar bot, 6 heilbot, 7 tongschar en schartong, 920 schol, 40 schar, 71 haring, 127 makreel, 270 schelvis, 306 wijting, 127 kabeljauw en gul, 70 leng, 2 kl. haai, 6 ham, 32 wolf, 28 poon, 165 koolvis, 75 diversen, totaal 2420 kisten.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6