Gunstige resultaten verwacht van Haarlemse honkbalteams dc half zware shag! iSpiegel Australië van 239 voor 4 all out voor 249 - Engeland 92 voor 6 I der i Sporten EHS-Animo voor een plaats in derde klasse Graham en Walker omgekomen bij TT-races Dames-course in Hilversum ZATERDAG 13 JUNI 1953 7 SPORT OP ZONDAG CRICKET HANDBAL KORFBAL HONKBAL 3^!% AUTO-FINANCIERING Zwemmen De Nederlandse ploeg voor Blackpool VOETBAL Cambridge leidt tegen I.G. Nederland: 7-5 Merkwaardigste testmatch sinds tijden IHiRiiH Tennis Om de Davis Cup Vrees voor jast Morris: 3x6 Team voor alles Hardste zes op Lord's In Indische verte Droeve dag op Man: Kapitaal voor 'n zes Waterpolo Zege van Haarlem tegen De Meeuwen: 9-6 ATu de voetbalcompetitie eindelijk is afgelopen, kunnen de geregelde be zoekers van sportvelden met ingang van morgen enige maanden hun aandacht wijden aan de zomersporten. Een aan dacht, die deze sporten ten volle verdie nen. Behalve de sluitingsavond van de sportweek, die hedenavond plaats vindt op het Haarlem-terrein, is er morgen verder crickt t, handbal, korfbal, honkbal en zowaar ook nóg voetbal, namelijk de beslissingswedstrijd om één plaats in de derde klasse lussen EHS en Animo uit Amsterdam. In de cricketcompetitie speelt Haarlem aan de Donkerelaan in Bloemendaal tegen VVV uit Amsterdam. Een moeilijke wed strijd voor de Haarlemmers, die vooral veel last zullen hebben met het zeer accurate bowlen van de VVV'er Alders. Een nederlaag behoeft het echter geenszins te worden. Rood en Wit heeft een uitwedstrijd tegen Hermes DVS. Twee weken geleden bleven de Haarlemmers de Schiedammers de baas, maar dat zou ditmaal wel eens anders kun nen worden. Vooral als Stolk en Tettelaar zich kunnen inspelen. In de tweede klasse spelen zowel het tweede als het derde elftal van Rood en Wit thuis. Het tweede tegen SCHC en het derde tegen Ajax (A.) In de derde klasse speelt BMHC uit tegen Roggewoning 2. Zondag gaat Concordia aan de laatste pro motiewedstrijd voor de hoofdklasse begin nen met de wetenschap, dat door ae mui punten uit drie wedstrijden, die tot nu be haald zijn, promotie naar de hoogste klas uitgesloten is. Wij verwachten ondanks dat, dat Concordia zijn. sportieve eer kent en dus Eindhoven aan de Van Oosten de Bruyn- straat de grootst mogelijke tegenstand zal bieden. Voor Eindhoven is dit in elk geval van zeer groot belang. Deze wedstrijd moet door de gasten gewonnen worden aangezien er anders een grote kans is dat de gestaakte ontmoeting Turnlust—Vlugheid en Kracht moet worden overgespeeld. De laatste damesontmoeting NilocWoen- sel '39 moet eveneens de beslissing brengen. Woensel staat er het beste voor, aangezien Niloc, om te promoveren met minstens 52 moet winnen. De kans daarop achten wij uiterst gering. De Haarlemse Korfbalbond „Haarlem" houdt Zondag op het sportterrein aan de Kleverlaan haar traditionele sportdag. In de ochtenduren vinden onderlinge wedstrij den plaats in het nemen van strafworpen, sneldoelen, vèrspringen, hardlopen enz. De sportdag wordt besloten me een vetera- nenwedstrijd tegen een twaalftal van thans actieve Haarlem-leden. Deze wedstrijd begint om drie uur. Sportdag „Sport Vereent" Evenals „Haarlem" houdt ook Sport Ver eent Zondag een sportdag, bestaande uit hardlopen, vèrspringen, vèrwerpen, enz. Aan het slot volgt een wedstrijd van twee veteranen-twaalftallen. Het komende wdbkeinde kan voor de Haarlemse honkballers gunstig verlopen. In de eerste klasse gaat RCH Zaterdagmiddag naar Blauw Wit en als de Haarlemmers cor rect veldwerk leveren zit er een kleine overwinning voor hen in. Kennemerland ontvangt Zaterdagmiddag om vier uur Ajax hetgeen betekent dat de oranje-zwarten een nieuwe kans krijgen om een of twee punten binnen te halen. HHC gaat Zondag naar TIW en moet daar kunnen winnen. Ze krijgen dan de kans om een of twee punten op de leiders in 1 B (VVGA), die bij OVVO op bezoek gaan Zaterdag in te lopen. Schoten ontvangt Zon dag om half drie ABC en kan zich dan verder van de onderste plaats distanciëren. In de overgangsklasse is Zaterdagmiddag om vier uur EDOSC Haarlem. Dat be tekent voorlopig de laatste kans voor de sportclub om de tweede plaats van EDO over te nemen. Wij houden het echter op een zege voor de thuisclub. EHS ontvangt tezelfdertijd RFC en kan dus ongeslagen blijven. VVGA 2—DWS is voor de thuis club, terwijl Sparta—De Volewijckers Zon- ADVERTENTIE FRANS VAN PAAIEN ASSURANTIËN (ODEWIJK VAN DEYSSEUAAM 194," HAARLEM - IEL J44I4 Voor de op 27 Juni in Blackpool te houden landenwedstrijd zwemmen en waterpolo tus sen Groot Brittannië en Nederland zijn voor de Nederlandse ploeg de volgende zwemsters en zwemmers aangewezen: Dames: 100 meter rugslag: Joke de Korte (ODZ)200 meter schoolslag: Rika Bruins (GZ en PC); 400 meter vrije slag: Geertje Wielema (HZC); 4 x 100 meter estafette vrije slag: Koosje van Voorn (DZN), Ria Vonk (HDZ), ESls van der ploeg (ADZ), Geertje Wielema (HZC). Schoonspringen: Els van der Horn ('t IJ). De zwemster voor de 100 meter vrije slag zal nog nader worden aangewezen. Heren. 200 meter schoolslag: Van Zip (Sleutelstad), 400 meter vrije slag: Ten Thye (LZO), 4 x 100 meter estafette vrije slag: De Vreng (AZ '70) Dikstaal (IJ), Pieters (DWR). Schoonspringen: Van Moll (Aegir). De deelnemers voor de 100 meter vrije slag en de 100 meter rugslag alsmede de vierde man voor de 4 x 100 meter estafette vrije slag zullen nog nader worden aangewezen. Voor de waterpoloploeg zijn negen spelers uitgenodigd. Het zevental zal pas in Black pool worden opgesteld. Het zijn: Van Gelder, Smol (beiden HZ en PC), Bijlsma (Haar lem), Korevaar (Merwede), Cabout (GZC), Van Feggelen (Meeuwen), Luchs (Robben), Sievers (HZC), Finee (Dolfijn). Voorts staat er zowel bij de dames als de heren een 3 x 100 meter wisselslag estafette op het programma. De Nederlandse ver tegenwoordigers voor dit nummer zullen in Blackpool uit de aanwezige zwemsters en gwemmers worden gekozen. dagmiddag op Spangen ook wel spanning zal brengen. TYBB tegen Catchers In de B-afdeling gaat TYBB Zondag naar The Catchers. Als de geel zwarten hun normale spel spelen wordt het een nieuwe zege voor hen. HCK ontvangt Zondag om 10 uur HFC Haarlem, dit is een wedstrijd, die meestal in het voordeel van de laatsten ein digt. Spanning zal er echter wel zijn! Alle Haarlemse ploegen in deze afdeling kijken dit weekeinde met veel verwachting uit naar Schoten 2. Gaan de Schoten-reserves het kunststukje van vorige week Zondag in Amsterdam tegen DEC herhalen? DOS Zeeburgia tenslotte moet door de thuisclub gewonnen kunnen worden. Zondag 14 Juni vindt opnieuw het jaar lijkse honkbaltournooi voor tweede klassers plaats, dat georganiseerd wordt door de SC Haarlem en dat gehouden wordt op het terrein in het Noordersportpark. Het programma voor dit Zilveren Bal Tournooi luidt: Groep A: HHC 2; Thor; ABC 2. Groep B: SC Haarlem 2; EDO 2; Schoten 3. Groep C: UW; HCK 2; DSB. Groep D: Hilversum; Quick; RCH 2. De wedstrijden worden als volgt gespeeld: SC Haarlem 2EDO 2; HCK 2—DSB; HHC 2—ABC 2; RCH 2—Quick; UW—ver liezer 2; Schoten 3—verliezer 1; Thor—ver liezer 3; Hilversumverliezer 4; UW winnaar 2; Schoten 3winnaar 1; Hilver sumwinnaar 4; Thorwinnaar 3. Halve finale: Winnaar Groep AWin naar Groep C: Winnaar Groep BWinnaar Groep D; Winnaar A-CWinnaar B-D; finale (om le en 2e prijs): om 3e en 4e prijs: verliezer A-Cverliezer B-D. Op het Haarlem-terrein wordt Zondag de beslissingswedstrijd gespeeld tussen EHS en Animo om een plaats in de derde klasse. De winnaar promoveert. EHS komt in de volgende opstelling: Doel: v. Zijtveld: achter: v. d. Eykhof en Stoete; midden: Bark. De Boer en Schuite maker; voor: v. d. Ham, Veldmeyer, Daut- zenberg, v. Esveld en De Nieuwe. De wedstrijd begint om twee uur. In de tweedaagse tenniswedstrijd tussen de universiteitsploeg van Cambridge en de internationale club van Nederland te Cam bridge hebben de Engelsen een 75 voor sprong. De gedétailleerde uitslagen van de eerste dag luiden: Enkelspel: Barrett (Eng.) sl. Dehnert (Ned.) 6—4, 6—3; McDonald (Eng.) sl. Van Dal sum (Ned.) 62, 6—1; Warwick (Eng.) sl. Karsten (Ned.) 64, 108; Hoist (Ned.) si. Kipping (Eng.) 63, 63; Hirsch (Eng.) sl. Scheurleer (Ned.) 63. 61; Reidt (Ned.) sl. Kidwell (Eng.) 61, 61. Dubbelspel: Barrett en McDonald (Eng.) si. Reidt en Hoist (Ned.) 46. 64, 6—4; Warwick en Cohen (Eng.) sl. Reidt en Hoist (Ned.) 6—4, 6—1: Barrett en McDonald (Eng.) sl. Scheurleer en Karsten (Ned.) 6—4, 6—1; Scheurleer en Karsten (Ned.) sl. Hirsch en Kipping (Eng.) 63, 57. 75; Dehnert en Van Dalsum (Ned.) sl. Hirsch en Kipping (Eng.) 10—8, 4—6, 6—4: Dehnert en Van Dalsum (Ned.) sl. Warwick en Cohen (Eng.) 7'5, 64. ADVERTENTIE De tweede dag van de eerste tcstmatch tussen Engeland en Australië op Trent Bridge in Nottingham is de merkwaardigste geweest sinds tijden. In onze editie van gisteren konden wij nog melden dat de Australiërs vlak voor de lunch een totaal hadden van 239 voor het verlies van vier wickets. Miller was toen juist gevangen door Bailey op het bowlen van Wardle. Drie kwartier later was het Australische battingteam all out voor. 249! Een volledige collapse dus. Doch niet alleen bij de Australiërs. Ook de Engelsen uitgezonderd Hutton en Graveney, die nog even stand konden houden faalden volkomen. Aan het einde van de dag vermeldde het scoringbord een totaal van 92 runs voor het verlies van zes wickets! En dat alles op een uitgesproken batting-wicket Vanwaar deze voor een testmatch zo on gelooflijk snelle val van de wickets zowel bij de Australiërs als bij de Engelsen? Op die vraag is rnaar één antwoord: Bedser en Lindwall. Deze beide bowlers hadden vol komen ae verhand. Bedser kreeg 's mid dags de nieuwe bal en was nagenoeg on bespeelbaar. Aan het einde van de Austra- (iscne innings had hij zeven wickets ge nomen voor 55 runs uit een totaal van 249. Het Engelse publiek juichte hem toe alsof de populaire Alec de match al gewonnen had. Lindwall: 3 wickets Het wist echter nog niet welk lot de Engelse batsmen te wachten stond. Want Lindwall deed met de nieuwe bal als het moest nog meer dan Bedser had gedaan. Als wij de Engelse commentators moeten geloven dan was hij nagenoeg onbespeel baar, Deze commentators van de BBC raakten overigens niet uitgepraat over de wedstrijd, die zij voor het Engelse publiek moesten verslaan. Vooral niet toen de ene na de andere Engelse batsman volkomen faalde tegen de Australische aanval. Aan het einde van de dag stond Engeland op 92 voor het verlies van zes wickets. Lind wall nam drie wickets voor 35 runs Een dag van de bowlers dus. die tweede dag van de eerste testmatch. Een dag ook waarop de duizenden langs de kant geno ten als nooit tevoren. Bij de score van 239 voor vier hadden zij er nog een hard hoofd, in. Meer dan zes uur spelen hadden de' Australiërs voor' dat totaal nodig gehad. Zouden zij het aansturen op een draw? Men wist na de lunch al spoedig beter. Zes batsmen: 19 runs Op Bedser met de nieuwe bal presteer den de Australiërs niets meer. Zes batsmen konden niet meer dan tien runs aan hei totaal toevoegen.... Aanvoerder Hasselt (115) was één van Bedscr's slachtoffers Voorts deed Evans achter het wicket een vang, die commentator John Alott be schreef als een van de mooiste die hij in zijn leven had gezien. En toen de Engelsen. Hutton opende met Kenyon. Laatstgenoemde verdween al heel spoedig voor acht. Het totaal was toen 17. Toen kwam Simpson. Een paar ballen wa ren genoeg voor hem: nul. Daarna Denis Compton: ook nul: Totaal: 17 voor 3 Hutton en Graveney hielden daarna even stand. Niet lang. Hutton werd gevan gen voor 43, evenals Graveney voor 22. Beide batsmen werden op wonderbaarlijke wijze gevangen door Benaud in de slips. May kwam ook al niet ver: negen. Waar na Evans en Bailey aan de wickets kwa men. Deze konden tot het einde van de dag wegens slecht licht werd een half uur voor het officiële tijdstip gestopt stand houden. Ng deze wonderlijke dag zal er heel wat moeten gebeuren willen de Engelsen de eerste match van de serie tegen Austra lië nog winnen. Vooral nu blijkt dat Lind wall inderdaad de sleutel voor over winning en nederlaag in z'n hand heeft. Ray Lindwall, de Australische fastbowler, die tijdens de tweede dag van de eerste tcstmatch zo'n enorm succes had tegen de Engelsen. Hij heeft reeds in 33 testmatches gespeeld, waarin hij 132 wickets nam met een gemiddelde van ongeveer 20. Ook als batsinan presteert Ray wel iets. In test cricket scoorde hij 863 runs met een ge middelde van 21. Lindwall is 31 jaar. En'kele resultaten na de eerste speeldag van tenniswedstrijden om de Davis Cup luiden: FrankrijkDuitsland 11; Dene markenPhilippijnen 20; België—Groot Brittannië 2—0; ItaliëZweden 2—0; MEN WEET HET, de Engelsen zijn dit jaar erg benauwd over de resultaten die het testteam in de serie testmatches tegen Australië zal behalen. Dat was eigenlijk al zo vóórdat de Austra lische cricketers een voet op Engelse bodem hadden gezet. Doch toen de Aus sies wedstrijden begonnen te spelen tegen de countt/teams en daar bewezen dat zij hun slechte vorm, die zij tegen de Zuid- Afrikanen hadden gedemonstreerd, hele maal kwijt waren ondanks het feit dat enkelen hunner hinderlijke blessures op liepen toen was zoals men dat zegt de boot helemaal aan. Twee tegen één tegen Engeland, zeiden de bookmakers. Wat een wonder dus dat de Engelse cricketliefhebbers en dat zijn er heel wat met nog meer dan gewone belang stelling de verrichtingen volgen van het Engels testteam, dat ten koste van heel veel in het Kroningsjaar The Ashes in Engeland moet weten te houden. DE grote vrees dat dat niet gelukken zal ontstaat voornamelijk door cje ver richtingen van de Australische fastbowlers, die heel moeilijk te bespelen schijnen te zijn. Schijnen te zijn. want er blijkt een recept te zijn. Dat bewees iemand enkele dagen voor het begin van de eerste test match in Nottingham.Een openingsbatsman van een countyteam presteerde het toen namelijk om niet minder dan vijf zessen te slaan op de Australische fastbowler Ron Archer. „Wat zou ik graag gezien hebben dat het een Engelsman was die deze moed op gebracht had", verzuchtte de cricketredac teur van een van de Engelse dagbladen. Want het was geen Engelsman. Het was Roy Marchall, de nieuwe aanwinst van Hampshire, afkomstig uit West-Indië, waar deze reeds bij vroegere gelegenheden uitblonk in testwedstrijden. Deze Roy trok zich in het geheel niets aan van het stoffige wicket en de groene caps om zich heen. Hij sloeg eerst een stij gende bal van Archer in het publiek bij square-leg, daarna 'n huizenhoge zes tegen het scoreboard, vervolgens een derde zes over long-on en een vierde opnieuw tegen het scoreboard. De laatste verdween daar na weer tussen de menigte rondom het crieketveld. En dat alles met een gemak alsof de Australische aanval geen reputa tie te verliezen had. Alles bijeen scoorde Marchall 71 runs in 85 minuten, waarvan 50 runs aan boundaries. WAT een wonder dat de grote mensen massa langs het veld in Southampton zich best vermaakte. Wat een voorstelling van perfect aanvallend cricket. Doch nog meer plezier kreeg men toen de Aussies lieten zien dat Marchall zich niet moest verbeelden dat hij alleen zessen kan slaan. Morris, die voor Australië opende, sloeg er drie die als het moest nog harder en ver der waren. Verder scoorde de Australiër nog even acht vieren en zijn zeer snelle 50 runs. Waarna Hole niet achter wilde blij ven. Ook hij sloeg een zes in zijn score van 20 in zes minuten.Tenslotte kwam De Courcy met 54 runs voor de dag, waarvan 50 aan boundaries. De Australiërs wonnen de tweedaagse met 158 runs.... A ANTREKKELIJK zo'n wedstrijd met fi sterk aanvallend batten aan beide kanten. We kennen een geregeld bezoeker van cricketwedstrijden in Nederland die alleen maar in z'n nopjes is indien er aan vallend wordt gespeeld en het zessen en vieren regent. Meestal komt hij dan ook teleurgesteld thuis, deze ondanks alles trouwe bezoeker. Bezoeker zeggen wij met opzet, want een cricketkénner is deze man zeer zeker niet. Wat overigens niet wegneemt dat ook de ware liefhebbers van cricket en dus de genen die het spel volkomen doorgronden graag een harde innings zien. Indien zo'n innings tenminste verantwoord is en niet gespeeld wordt ten koste van te veel risi co's, zoals men vooral bij vele jongeren de laatste tijd kan zien. Want cricket is voor alles een teamspel, waarbij onverantwoord spel van een speler hoe hard en aan trekkelijk deze ook mag spelen (misschien wel met z'n ogen dicht) het uiteindelijk resultaat voor zijn elftal volkomen kan bederven. OVER freehitters zijn de verhalen overi gens legio. Evenals de verhalen over zessen, waarvan de ene nog harder, hoger en verder moet zijn geweest dan de ander. We herinneren ons een tweetal zessen, waarover de batsman en bowler van Middlesex en Engeland, Bill Edrich vertel de in zijn boek „Cricket Heritage". Jaren vóór de oorlog speelde Edrich op Lord's tegen Lancashire, dat 233 runs scoorde op een wicket dat bijzonder onbetrouwbaar was. Tot overmaat van ramp verloor Middlesex in zeer korte tijd een viertal wickets voor slechts enkele runs. Een be narde toestand. Toen kwam Edrich in. Met moeite kon deze de ene keer de op hoofdhoogte opko mende ballen, de andere maal haast rol lende ballen uit zijn wicket en uit de han den van de fielders houden. De tijd ging voort, maar runs bleven uit. Toen kwam Joe Smith een enorme figuur in. Met een boodschap voor Edrich: „De skipper zegt dat we het gaspedaal even op de plank moeten leggen". Wat een opgave.Maar Jim gaf zelf het goede voorbeeld. De eer ste de beste bal sprong hij naar voren en sloeg die zonder meer buiten het veld, over de screen, boven op het paviljoen. „Dat was een fraaie", voegde de verbouwereer de Edrich zijn collega bewonderend toe op het midden van de pitch. „Ach", antwoord de Smith, „dat moet je niet zeggen. Dat zou-ie alleen geweest zijn als ik hem goed geraakt had. De bal zag men niet meer terug Edrich zei er zelf van dat dat de hardste zes was die hij ooit op Lord's zag. En dat zegt wel iets! EEN harde zes? Edrich speelde ook al voor de laatste wereldoorlog tijdens een tour van het Engels testteam in het Brabourne stadion in Bombay. In die wed strijd sloeg de Engelsman Arthur Wellard de Indische fastbowler Amar Singh zo hard voor zes dat de bal over de screen en ver volgens over de grote tribune uit het ge zicht verdween. Edrich zat toen met Lord Bij een praatje .over zessen hoort een plaatje van Hier slaat BUI Edrich op Lord s een bal buiten het veld. ue bal is niet meer te zien, maar uit de gezichtsuitdrukking van de fielders kan men wel afleiden dat deze hoog en hard is. Tennyson aan de andere kant van het veld. „Lieve hemel", ontsnapte Edrich, „dat is er een zoals je maar zelden ziet." „Praat toch geen onzin," antwoordde Lord Ten nyson, „dat presteert niemand om hier in dit stadion een bal over de tribunes heen te slaan. Ik verwed er een pond op dat je er naast zit'. Een weddenschap met een bijzonder groot risico, want Tennyson had de zes even goed over de tribune zien gaan als Edrich, maar kon het alleen niet geloven. Hij was zelf een groot freehitter en wist volgens hem wel degelijk wat wel en wat niet mogelijk was. En dit was niét mogelijk. Edrich nam de weddenschap aan en een paar uur later ook het geld. Want de bal was inderdaad over de tribune ver dwenen. Toen men ging nameten welke afstand de bal had afgelegd, kwam men pas tot de ontdekking hoe hard de zes wel moest zijn geweest. Van het wicket naar de screen was iets meer dan negentig meter, daarna een sintelbaan, vervolgens enkele brede terrassen en daarna een tribune van ruim achttien meter hoog. En daarover was de bal in de blauwe Indische verte verdwenen In Engeland kan men met zo'n enor me slag een klein kapitaal verdienen. Al ruim zestig jaar looft men een prijs uit voor de batsman die een bal van het veld van East Mo- lesey Cricket Club, dat aan de Thames ligt, op Fagg's eiland in de Thames kan slaan. Dat is een af stand van ongeveer honderd vijfentwintig meter! Niemand is dat tot nu toe gelukt. Ook de Australische hitters niet die onlangs poog. den een beloning van zesduizend gulden in de wacht te slepen, uitgeloofd door en kele fabrikanten uit Londen. De Austra- liër Miller was er anders niet zo heel ver vanaf. Hij kwam met wind tegen iets minder dan drie me ter tekortOnno dig te vertellen dat de vijftienduizend be zoekers zich best hebben geamuseerd tijdens deze wedstrijd, waarin de Australiër Morris onder andere een century (103) scoorde in iets meer dan een uur E. K. 1 Vrijdag 12 Juni is een droeve dag ge weest bij de T.T.-races op het eiland Man. Tijdens de wedstrijd in de 500 cc-klasse reed Leslie Graham Donderdag had hu de 125 cc-klasse gewonnen aan het eind van de steile afdaling van de Bray Hill tegen een muur en werd op slag gedood. Zijn snelheid bedroeg op dat moment 160 kilometer per uur. En tijdens de vierde ronde van deze race raakte de Australiër Walker met zijn voetsteun de trottoirband op zijn Norton en reed daarna tegen een boom. Ook hij was op slag dood. Deze on gelukken brengt het aantal doden in deze wedstrijd op twee, het totaal van deze week op vier en het aantal van de T.T.-races op Man sedert het eindigen van de tweede wereldoorlog op zestien De race werd gewonnen door Amm (Zuid Rhodesia) met Norton. Hii reed de 425.02 kilometer in 2 uur 48 min. en 51.8 seconde. Zijn gemiddelde snelheid bedroeg 151.03. Tweede werd Brett (Gr. Br.) met Norton 2.49.03.8 (150,85 km/h).. De uitslag luidde verder: 3. Armstrong (Ierland) met Gilera 2.49.16.8 (150.66 km/ h). 4. Coleman (Nieuw Zeeland) met AJS 2.50.49.6 (149.29 km/h). 5. Doran (Gr. Br.) met A.JS 2.54.25.0 (146.22 km/h). 6. Friend (Gr. Br.) met Norton 3.02.44.6 (139.56 km/h). Ray Amm ontsnapte in de zevende ronde ternauwernood aan een ernstige val toen zijn Norton vervaarlijk begon te slingeren na met een der voetsteunen het wegdek te hebben geraakt. Maar de steun brak af en Amm ging tenslotte als winnaar over de eindstreep. Gezond verstand Graham, die als deelnemer aan enkele T.T.-races in Assen ook voor ons land geen onbekende was en wiens duel met zijn thans voor Gilera rijdende landgenoot Geoff Duke in de komende Grote Prijs van Nederland met belangstelling tegemoet werd gezien, werd 39 jaar. Reeds 20 jaar nam hij regelmatig aan motorraces deel. In 1949 werd hij wereldkampioen in de 500 cc-klasse. In de 125 cc-race, die Don derdag word gehouden, ging hij als eerste over de finishlijn. Na afloop verklaarde hij in een vraaggesprek voor de radio, dat „het rijden in de T.T. op Man niet gevaar lijker is dan het oversteken van de straat. Wanneer een rijder tenminste zijn gezond verstand gebruikt en zijn persoonlijke grens niet overschrijdt." 79 renners kwamen aan de start van de race in de 500 cc-klasse, die over zeven ronden met een totaal afstand van 425.04 km ging. Een van hen was Geoff Duke, winnaar in 1950 en 1951 op Norton en houder van het circuit record met een ge middelde van 151 km per uur, nu uitko mend voor Gilera. Het tempo lag reeds dadelijk zeer hoog, wat wel bleek uit het feit dat Duke in de eerste ronde, dus met staande start, het ronde-record verbeterde en bracht van 153.24 km per uur op 155,10 km/h. In de tweede ronde deed hij het nog sneller: 155.99 km/h. Nog geen kilometer na het beindieen van zijn eerste ronde, met een gemiddelde van 150,95 km. gebeurde het ongeluk met Leslie Graham. Amm aan kop Na de tweede ronde had de Zuid-Afri kaan Amm dè leiding met zijn Norton vóór Duke (Gilera) en Armstrong (Gilera). Tijdens de felle strijd tussen Amm en Duke sneuvelde het ronde-record opnieuw. Duke draaide de derde ronde met 156.43 km/h gemiddeld en Amm met 156,76 km/h. Voor Duke kwam echter spoedig het einde. In het begin van de vierde ronde raakte hij de macht over zijn stuur kwijt, begon te slingeren en het was voor alle oogge tuigen een opluchting toen hij ongedeerd kon opstaan na met zijn Giléra van het circuit te zijn geslipt. Hij kon echter de strijd niet voortzetten. Amm, die op dat moment in tweede positie lag met een minuut achterstand, nam de leiding over. Kavanagh slipt De Australiër Kavanagh, lid van de Norton-ploeg, slipte aan het einde van de derde ronde. Hij bleef ongedeerd, maar zijn machine was onberijdbaar geworden, zodat hij opgaf. Intussen behield Amm de leiding met ruim anderhalve minuut voor sprong op Armstrong en de Nieuw-Zee- landse AJS-rijder Coleman. Ziin gemid delde bedroeg op dat moment 152,32 km/h. Coleman werd tenslotte van de derde plaats verdrongen door de Engelse Norton- ri.ider Brett. Toen ging Brett op Armstrong af en hij slaagde er inderdaad in zijn land genoot voorbij te komen. De aanval op de leider Amm mislukte. Amm behield de kop en won vóór Brett en Armstrong. een zes. De Zondagmiddag geeft Hilversum een enorm drafprogramma, dat door het grote aantal paarden waarschijnlijk zelfs 10 nummers zal tellen. De attractie zal ongetwijfeld zijn het nummer voor de amatrices, die dit sei zoen weer voor de eerste maal op de sulky kunnen klimmen. De ervaren amatrice mej. Oosting krijgt Nike van Hollo tot haar be schikking. Deze combinatie kan als de sterk ste worden beschouwd. Mej. Peenstra en mej. Wagenaar, met Nestkuiken S en O Nelly Zora zijn de andere favorieten. Het hoofd nummer is de continentale draverij om de Kitselaar-beker. Jammer is dat Mac Kinley Zondag a.s. in Hamburg start, waardoor het publiek gespeend blijft van het duel tegen Over Again, die nu wel voor Norton Wil liams en Narciso van Zora zal arriveren. De Friese stal Oosting, die over een goede collectie jonge paarden beschikt, zal zowel de Isabella- als de Ivonne-prijs kunnen winnen, resp. met Querelle Spencer en zijn keuze uit Pamona S en Redloff W B, waar mee hij echter eerst de tegenstand moet zien te overwinnen van René M en R. Petrosia. Ook in de Mathilde-prijs is Friesland sterk vertegenwoordigd en wel met B. U. de Jong, die ongetwijfeld Proximity zal kiezen. In dien deze prachtige vos zijn kuren thuis laat is hij niet te kloppen. Paul B en Querida Do- num zullen bij een eventueel falen van de favoriet zijn plaats innemen. Het is merkwaardig dat de paarden, die na een lange rust weer in de baan komen, op 't ogenblik zo'n grote rol spelen. Eén van deze is Our Volann die de Charlotte-prijs kan winnen voor Nora B en Peter Chestnut. Het andere nummer voor de klasse-paarden brengt Oriënt Express G uitstekende kan sen voor de regelmatige Kondor. Een draverij onder de man is het sluit stuk van deze dag. De specialiste in dit werk Meeske S zal hiervoor de reis uit Groningen maken, zodat een interessant gevecht te verwachten is met My Darling, Our Dream en Narcis, waarbij door het on derlinge afstandsverschil de balans iets door slaat in het voordeel van Meeske S. In de hoofdklasse heren van de zomer competitie KNZB heeft Zwemclub Haarlem met 96 van De Meeuwen (Amsterdam) gewonnen. Voorts speelde HVGB (Haarlem), eveneens in de hoofdklasse heren, met 33 gelijk tegen HZ en PC (Den Haag). Voor de tweede klasse dames werd ge speeld de ontmoeting HVGB 1Nereus 1 Met het ingaan van de rust hadden de Zaan- damse dames een voorsprong van drienul. Het einde kwam met viernul. HVGB 4 heeft in Amstelveen, voor de reserve derde klasse tegen Futen 2 gespeeld en verloren met tweeeen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9