VISSER IJ-VA RIA Nationale Reserve kreeg in Bevèrwijk eigen instructielokaal Heemskerk bouwt veertig woningen r Vim Kan schrijft een boek Zie Boven: Groot nieuws uit de wereld der sterren „Ceta Bever" bedwong „Verhorst" (3—1) Castricum WOENSDAG 17 JUNI 1953 7 Veel belangstelling bij officiële overdracht Extra toewijzing Gemeenteraad Donderdag in openbare vergadering CSV had een goed verenigingsjaar Castricum vooruit Benoemd „St. Thomas" weer in de Zaanstreek Provinciale Staten bijeen Geslaagde proefvaart van m.s. „Karimata" Burgerlijke stand Velsen Scheepvaart ONDER AANWEZIGHEID van burgemeester mr. H. J. J. Scholtens, It. kol. Lenderink, bestuursleden van „Steun Wettig Gezag" en vele andere belang stellenden is gisteravond het nieuwe instructie-lokaal van het Beverwijkse peloton van de Nationale Reserve door de echtgenote van de oud-commandant officieel geopend. De heer R. J. Vos heeft het gebouw daarna overgedragen aan de Nationale Reserve. Dit nieuwe tehuis, dat in bunker acht aan het einde van de betonweg achter de Staalfabriek is gelegen, bevat twee lokalen. Het ene lokaal is ingericht voor het geven van instructie en het andere zal als bergruimte voor wapens en instructie middelen worden gebruikt. Nadat de. heer Vos, als voorzitter van de plaatselijke commissie, allen welkom had geheten en vooral de gepensionneerde oud commandant lt. kol. Lenaermk voor zijn steun had dank gebracht, verzocht hij me vrouw Lenderink de openingsplechtigheid te willen verrichten. Door de onthulling van een bord, waarop „Overste Lenderink - bunker - oef en verband Beverwijk der Nationale Reserve" stond geschilderd, ver klaarde de echtgenote van de oud-comman dant de bunker voor geopend. De heer Vos overhandigde de Neder landse driekleur aan korporaal Damfeld, waarna burgemeester Scholtens het woord voerde. De burgemeester feliciteerde het oefenverband met de opening van het nieuwe instructie-lokaal en hij hoopte dat de mannen hier met plezier hun onderwijs zullen ontvangen. Spreker vond het jammer dat er na de les uit de laatste oorlog zich niet meer vrijwilligers hadden aangemeld. Hij weet dit aan een oorlogsmoeheid en een afwachtende houding. Tenslotte sprak hij de wens uit dat vele Beverwijkse vrijwil ligers de gelederen zouden komen ver sterken. Hierna hees burgemeester Schol tens de zojuist overgedragen vlag. Overdracht Weer was het de voorzitter der plaatse lijke commissie die het woord nam en onder dank aan de directie der K.N.H.S. voor hun spontane medewerking, de bunker over droeg aan de plaatsvervangende districts commandant, eerste luitenant J. H. A. Bijl, die op zijn beurt de bunker aan de zorgen van „de jongens" toevertrouwde. Voorts werd het woord gericht tot de in structeur, sergeant Van Eek, die wegens Het vastgestelde richtcontingent van 45 woningen voor de periode 1951/1953 voor de gemeente Heemskerk is verhoogd met 29 woningen en aldus nader bepaald op 74 woningen. Door een bijzondere toewijzing van de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting daartoe in staat gesteld, heeft het college van Gedeputeerde Staten nog een extra toewijzing van 11 woningen verstrekt, zodat het thans nog mogelijk zal zijn 40 extra woningen te bouwen. Zeer belangrijk is de mededeling in ge noemd schrijven dat Gedeputeerde Staten hebben besloten Heemskerk ten aanzien van de woningverdeling te beschouwen als een gemeente, welke de huisvesting voor haar bevolkingsaanwas moet verzorgen, zo dat ook bij de verderé verdelingen van bouwvolume het richtcontingent voor Heemskerk belangrijk hoger zal zijn dan tot nu toe. Gezien de zeer ernstige woningnood welke er bestaat, vinden B. en W. het noodzakelijk ten spoedigste tot de bouw van bedoelde 40 woningen te komen en dientengevolge hebben zij aan het archi tectenbureau De Groot en Holtman te Ha- velte opdracht gegeven tot het uitwerken van deze plannen, waarbij er rekening mee Wordt gehouden, dat nog op het einde van deze maand tot aanbesteding kan worden overgegaan. Van deze 40 woningen zouden B. en W. er 10 willen bestemmen voor een gelijk aantal bouwspaarders van de N.V. Bouw- kas der Noord-Nederlandse Gemeenten, welke als woningzoekenden staan inge schreven en welke te kennen hebben ge geven gebruik te willen maken van de gelegenheid om mede te bouwen in een complex, aangezien dit voor hen een be langrijke beparing geeft ten aanzien van de bouwkosten, zodat door de gemeente zelf voor de financiering van 30 woningen moet worden gezorgd. Voor de bouw van deze woningen zouden B. en W. de beschikbare gronden aan de Muilmanslaan, Jacob van Oostzanenstraat en omgeving willen ge bruiken. De totale uitgaven worden geraamd op 285.000.inclusief de bijkomende kosten, alsmede ;fc 45.000.voor grond- kosten en het bouwrijpmaken van de gron- den. De financiering hiervan zal plaats hebben met gelden, welke door het sluiten van een langlopende lening zullen worden verkregen. De gemeenteraad van Heemskerk houdt Donderdag 18 Juni een openbare vergade ring om de volgende agenda af te werken: Voorstel tot het onbewoonbaar verklaren van een drietal woningen, t.w. de wonin gen Muilmanslaan 9b, Jan van Kuikweg 7 en Oudendijk 25: voorstel tot het aanvul len met een bepaling in het raadsbesluit d.d. 30 December 1952 aangaande de ruil overeenkomst met de heer P. J. Mulder; voorstel tot aankoop van de woning van Coevenhovenstraat 1, alsmede de hierbij behorende schuur en erf, in eigendom van de Wed. Th. Winter; voorstel tot aankoop van een perceeltje grond, gelegen nabij de Zaalberglaan, in eigendom van de heer J Kuijper; voorstel tot het verlenen van ga rantie ten behoeve van een geldlening, welke zal worden verstrekt door de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten aan een bouwspaarder in deze gemeente; voorstel om tot de bouw van 40 woningen over te gaan in de omgeving van de Muil manslaan, Jacob van Oostzanenstraat en Carel van Manderstraat en hiervan 10 wo ningen beschikbaar te stellen en over te dragen aan bouwspaarders van de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten; voorstel tot overdracht van perceeltjes bouwgrond, gelegen aan de Muilmanslaan, C. van Manderstraat, Jacob van Oostzanen straat en Kerkweg, aan een aantal bouw spaarders; voorstel tot vaststelling supple toir® begroting voor het dienstjaar 1953. emigratie naar Australië zijn functie zal overdragen aan korporaal Damfeld. De heer R. J. Vos beschouwde het ver trek van de instructeur als een groot ver lies voor de plaatselijke commissie en de Nationale Reserve. Hij dankte hem voor zijn goede adviezen en stuwende werk kracht en wenste hem met zijn gezin in Australië een goede toekomst. Namens de commissie overhandigde hij de scheidende sergeant een vier-kleuren potlood. Ook sol daat eerste klasse H. Bleeker dankte ser geant Van Eek voor het verrichtte werk. Hij bood zijn sergeant een .groepsfoto in lijst aan. Oud lt. kol. Lenderink sloot de rij vaii sprekers van deze avond en wenste de in structeur veel goeds toe in het nieuwe va derland. Hij besloot met de wens uit te spreken dat vele buitengewoon dienstplich tigen,, die niet tot de Bescherming Burger bevolking of politie konden toetreden, zich bij de Nationale Reserve zouden aansluiten. Door leden der Nationale Reserve, die door twee ordonnansen uit Wijk aan Zee, Beverwijk en Velsen-Noord waren opge roepen, werd tot besluit van deze avond een grote openluchtoefening gehouden. Dinsdagavond traden in de bedrijfsvoet- balcompetitie de elftallen van „Verhorst" en „Ceta Bever" in het strijdperk. Ceta Bever had na de nederlaag tegen Sihi-pompen het elftal drastisch gewijzigd en het was een geheel andere ploeg, die in het veld kwam. Na enig terrein-verkennen wist Verhorst een meerderheid te veroveren, wat enige gevaarlijke momenten voor het Ceta-Bever doel tot gevolg had. De keeper bleek uit het goede hout gesneden te zijn en Was een onoverkomelijk struikelblok voor de Ver horst-mannen. Na een half uur hadden zij toch succes, toen de linksbuiten goed voor zette en de middenvoor kon inschieten, Ceta Bever werd hierdoor wakker ge schud en ontketende een hevig offensief. De middenvoor passeerde vier tegenstan ders, maar werd in het strafschopgebied ten val gebracht. De toegestane penalty werd door dé linksbuiten in de handen van de keeper geschoten. Twee minuten later werd de gelijkmaker geboren toen de rechtsbinnen van Ceta Bever de bal in het net wist te werken. Met deze stand kwam de rust en hierna was het een gelijkopgaande strijd, waarbij de ploegen afwisselend in de aanval waren. De tweede helft was "twintig minuten oud toen de rechtsback van Verhorst in eigen doel schoot, waardoor de stand 21 in het voordeel van de lijmfabrikanten werd. Verhorst probeerde nog van alles, maar toen Ceta Bever een kwartier voor het ein de 31 maakte waren hun kansen ver keken. Vanavond wordt deze competitie voort gezet met de wedstrijd „Kennemerboys"— „Tekenkamer Hoogovens". WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. De Castricumse Sportvereniging C.S.V. heeft in het clubhuis aan de Zeeweg de jaarvergadering gehouden. Zowel uit het openingswoord van de voorzitter, de heer P. L. Duinker, als uit de jaarverslagen van de andere bestuursfunctionarissen, is ge bleken, dat de vereniging een uitstekend seizoen 19521953 achter de rug heeft. De voorzitter complimenteerde de .spelers van het derde elftal met het behaalde kam pioenschap. Hij sprak voorts de verwach ting uit dat men dit jaar in staat zou zijn de toegang tot de terreinen te verbeteren. De heer Duinker memoreerde tevens de uitstekende samenwerking met het bestuur van de supportersvereniging. De leden konden uit het jaarverslag vernemen dat het ledental van C.S.V. momenteel 149 be draagt. Van het bestuur waren de voor zitter en. de heer. E. C. Peys, de laatste als lid, periodiek aftredend. Zij zagen zich bij acclamatie herkozen. De elftalcommissie, die steeds uit vijf personen heeft bestaan, is tijdens deze vergadering teruggebracht op drie heren: J. Morelis, G. Grobbe en F. C. Peys. Het bestuur van C.S.V. heeft aan de competitieleider van de K.N.V.B. om een gunstiger indeling gevraagd in de der de klasse van de K.N.V.B. Zondag gaat het eerste elftal naar Schagen voor het spelen van een vriendschappelijke wedstrijd tegen de club van die naam. De gemeente Castricum, die op 24 De cember 1952 de 10.000ste inwoner kon in schrijven heeft thans 10.147 inwoners. j Als opvolgster van mejuffrouw E. van West, is met ingang van 18 Augustus tot onderwijzeres aan de Castricumse Kleuter school benoemd mejuffrouw M. Schouten uit Castricum. De Castricumse R.K. Damclub St. Tho mas zal in het damseizoen 19531954 weer in het district Zaanstreek uitkomen. Dit is besloten op de vergadering met het be stuur van de afdeling Noordholland van de K.N.D.B. en afgevaardigden van St. Thomas en Zaanse clubs. Het district waarbij St. Thomas is ingedeeld, bestaat uit de volgende clubs: Oostzaan, Westzaan, Zaandam, Wormerveer, Koog-Zaandijk, Edam, „Ons Genoegen" (Landsmeer) en D.D.D. (Alkmaar). Het is niet onwaar schijnlijk dat nog twee Amsterdamse clubs aan dit district zullen worden toegevoegd. In dc Dinsdagmorgen gehouden vergade ring van dc Provinciale Staten van Noord holland is benoemd tot economisch-direc- teur der Provinciale Ziekenhuizen de heer R. Verbeek, thans hoofdadministrateur der ziekenhuizen met ingang van 1 Maart 1953. Vorig jaar hebben de Staten het alge meen reglement der Provinciale Zieken huizen vastgesteld waarbij bepaald werd, dat er een eerste geneesheer-directeur voor elk ziekenhuis is en een economisch-direc- teur voor de gezamenlijke ziekenhuizen. Gedeputeerde Staten hadden de Provinciale Staten de heer Verbeek aanbevolen. Hij verwierf 57 stemmen; twee stemmen waren blanco. Alvorens tot stemming werd overgegaan, zeiden mevrouw T e e b o o mV anWest en de heer Gortzak (beiden C.P.N.) geen bezwaren te hebben tegen de enig voorge- dragene, doch zij hadden het beter gevon den, als Gedeputeerde Staten sollicitanten hadden opgeroepen voor deze belangrijke functie. Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer Rustige (C.H.). vond het dwaas heid sollicitanten op te roepen, bij wie de verwachting opgewekt wordt, dat zij kans maken benoemd te worden. Het staat bij voorbaat vast, dat de heer Verbeek be noemd zal worden, gezien het feit, dat deze de aangewezen persoon voor de functie is. Tot lid der Staten werd toegelaten en beëdigd de heer M. Lanser te Haarlemmer meer C.P.N.als opvolger van de heer Polak, die enige tijd geleden als lid bedankt had. De leden van de Provinciale Staten hebben een excursie, gemaakt naar de dui nen, om een inzicht te krijgen van de ge volgen van de watersnood. Naar aanleiding hiervan sprak de heer Gortzak (C.P.N.) woorden van dank tot Gedeputeerde Sta ten; hij verzocht de Staten een rapport aan te bieden, waarin een overzicht gegeven wordt van de stand der werkzaamheden en mededelingen worden gedaan over de plannen. Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer De Vries (Arbeid) deelde mee, dat het college geen bezwaren heeft een rap port uit te brengen. De heer Jac. Groen (K.V.P.) werd benoemd tot buitengewoon lid van Gedepu teerde Staten. Hij verwierf 51 van de 69 stemmen; op de heer Harmsen (C.P.N.) werden 12 stemmen uitgebracht. In de vacature-Jhr. J. P. W. van Doorn werd benoemd tot lid van de raad van toezicht op de provinciale bedrijven mr. J. F. Jansonius, burgemeester van Haarlem mermeer met 68 van de 69 stemmen. De overige punten der agenda worden eerst in de commissies behandeld. De ver gadering werd verdaagd tot Dinsdag 7 Juli. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: 1 trawler f 19.500; Schoorl f9800; Eli f 13.600; Aoraham f 15.700 gedeelt. Kotters: E 430 f760; HD 79 f9000; IJM 11 f2020; SCH 62 f540. """N Te veel vis. Gisteren lieten zich geen trawlers aan de afslag zien. Er waren een zestal NoordOoggers en wat daigscheepjes, hetgeen niet wegneemt dat er gezien de geringe vraag,, vis te veel was, De hoogste besemmers waren de IJm. 221 met f 10.400 (dank zij. vijfhonderd stijve kabeljauwen) en de IJm. 208 als mindere tweede ~met f3800. Buiteling. De piepers en wijting maakten vergeleken met Maandag een gro te buiteling' braad werd verkocht tot f 12 en wijting tot f 9.50 per kist. De soort was wel klein maar het was toch wel duidelijk diat er geen animo was. Ook met de kleine gullen was het goed fout. Veel van deze vis ging naar de vismeelfabriek. Duur. Alleen de kabeljauw was tame lijk duur. De rijen gingen voor f 100 van de hand en naar kwaliteit maakten de kis ten van f 105 tot f 120. Minder en gelijk. Met de makreel wilde het gisteren ook niet. Goede makreel Voor mijn nieuwe pro gramma heb ik al een titel en een aantal scènes, ver telt Wim Kan. Het zal heten „Herder, laat je schaapjes gaan" en het speelt op de Veluwe, zoals je trouwens wel aan Corrie ziet. Inderdaad ziet Corry, offi cieel mevrouw KanVonk, er Veluws uit. Als plaats voor dit interviewtje heb ben we namelijk het thea ter gekozen waar het en semble optreedt en daar repeteert Corry Vonk nu al een scène voor het nieuwe programma. Ter wijl zij op het toneel rond stapt als Veluws boertje, vertelt Wim Kan over hun werk. In ons nieuwe program ma zal ik tal van Veluwse elementen verwerken: bij voorbeeld de Echoput, de Bedriegertjes en het Kröl- ler-Müllermuseum. Voor de Bedriegertjes heb ik een goed idéé en voor het museum is er zelfs al een scène klaar: Madame Rou- lin (die door Van Gogh werd uitgebeeld als La Berceuse) geeft er haar visie op het werk van Vin cent van Gogh. We begin nen in December met dit nieuwe programma. Douda Poliakine zal dan. als pianist bij ons optreden. Speelt u „Bibelonië" dan door tot December? Nee, we spelen het tot eind Augustus. Daarna tre den we een paar maanden niet op, want Corry en ik zijn bezig aan een nieuw boek en dat moet half November verschijnen „Corry en ik". We vertellen er beiden in over onze jeugd, daarna hoe we voor het eerst samen optraden, over de oprichting van het A.B.C.-cabaret, over ons werk daarmee en hoe we samen de halve wereld zijn doorgetrokken. Hoe gaat de troep er uit zien? In Augustus komen Wim Kan en Corry Vonk Teddy en Henk Scholten weer in het programma, maar in het nieuwe seizoen gaan zij iets anders doen. Dan komt ook Lia Dorana bij ons. Verder kan ik nog niet veel vertellen: het moet allemaal nog groeien. Elke scène krijgt pas lang zamerhand, tijdens de voor stellingen, vorm. Mijn eer ste voorstelling is altijd de moeilijkste: dan heb je eigenlijk nog niets. Daarna komt het pas, dan groeit een scène, dan laat je weg, wat het niet meteen cjoet en maak je er 'n heleboel bij. Ik durf te zeggen, dat mijn laatste voorstelling altijd de beste is. Dus is er inderdaad in uw programma's een groot deel improvisatie? Nou en of! Ik zeg geen enkele avond hetzelfde. Wat je zegt hangt af van het publiek, van de stem ming, van allerlei omstan digheden. Ik vertel toch ook geen enkele mop meer. Ik zoek het alleen in de toon. Het theater begint lang zamerhand vol te lopen, de voorstelling moet over een kwartiertje beginnen. Ver scheidene bezoekers groe ten Wim Kan. Mijn popu lariteit streelt mijn ijdel- heid, zegt hij, maar soms is zij toch ook wel een tik je hinderlijk, bijvoorbeeld als we met vacantie zijn. Voor mijn Kröller-Müller- scène wilde ik in' n museum de reacties van de bezoe kers bestuderen als ze schilderijen zien. Er kwam een klas opgeschoten schoolmeisjes. Ik stond kwasi-aandachtig een schil derij te bekijken en hoorde die kinderen achter me fluisteren. Ik deed mijn best, op te vangen wat ze nu van dat schilderstuk zouden zeggen. Toen hoorde 'ik het ineens: „Niks laten merken die vent vóór je is Wim Kan. JAN KOOMEN werd verkocht voer ongeveer f 15. De schol bleef op het prijspeil van Maandag staan. De tweeën deden f 15 en de drietjes ongeveer f4ll. Ook de tongen brachten on geveer hetzelfde in prija op als (Maandag. i Vandaag. De Sch-oor 1' '.la g gisteren al bimiften voor de losbeurt van vanmorgen en voorts kwamen daar bij: de „Elie Ché- névière", de „Herman", en.de „Abraham". De „Schoorl" ving 100 schelvis, 200 wij ting, 60 makreel, 70 gul en kabeljauw, 100 diversen, 40 stijve kabeljauwen, 40 kistjes haring; de „Herman" bracht mee 400 kool- vis, 130 haring, 80 makreel,'50 schelvis, 180 wijting open, 60 wijting dicht, 150 kistjes haring; uit de „Abraham" werden gelost 400 makreel dicht, 240 makreel open, 65 schelvis en 75 kantjes haring; de „Elie Ohénevière gaf op 600 kisten vis, waarvan 100 schelvis, 120 bl. kool en leng, 80 ma kreel, 100 kabeljauw en gul en 100 wijting. Garnalen. Gistermiddag werd 580 kg. zoute garnalen aangevoerd. De prijs was f 0.94 tot f 1.22. Het was de IJm. 205 die als de hoogste 194 kg. meebracht. Pieterman: zomer. De kotter Deo Duce (God is Leidsman) TX 33 bracht an derhalve kist pietermannen in de markt. De prijs bedroeg f21 per kist. Met rode poon en pieterman is de zomer eindelijk in de visballen. Naar zee. Donderdag gaat de „Gelria" IJm. 21 weer ter visserij. De „Liimburgia" IJm. 54 blijft voorlopig nog binnen voor een opknapbeurt. En dat op Dinsdag. Om op Dinsdag een snurrevaad kotter aan de markt te zien is in de visaanvoer een bijzonder heid je. Het was een kotter van de Helderse vloot, die het weekeinde in Den Helder doorbracht en in IJmuiden kwam lossen. Prijzen. Heilbot 2.65-2.55, gr. tong 1.57-1.45, grm. tong 1.27-1.20. kim. tong 1.63-1.50, kl. tong I 1.56-1.53, kl. tong II 1,12-1 02, talbot I 1.36-1.19, alles per k.g.; tarbot II 58-51, tarbot III 58, tarbot IV 47- 28.50, kl. griet 20-16.50, tongschar 63-51, kl. tongschar 32-20.50, kim. schol 44-42, kl. schol I 47-26, kl. schol II 20.50-8, schar 14-8, makreel 17.50-11.50, kim. schelvis 40-34, kl. schelvis I 37-36, kl. schelvis II 17-8, wijting 12-8, gr. gul 31-27, mid. gul 20-14, kl. gul 11.50-8, kl. leng 22.50, kl. haai 33-24, kl. wolf 33-31, poontjes 10-8, pieterman 21-13, kl. koolvis wit 24, kl. rode poon I 27, kl. rode poon II 12-8, alles per 50 kg.; gr. kabeljauw 256-84, gr. kool- vis zw. 48, gr. leng 56-51, gr. wolf 80-73, alles per 125 kg.. Aanvoer. 103 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 5 griet, 10 tongschar en sdhar- tong, 248 schol, 52 schar, 262 makreel, 204 schelvis, 114 wijting, 288 kabeljauw en gul, 18 leng, 4 kl. haai, 21 wolf, 43 poon, 6 koolvis en 25 diversen, totaal 1410. IJselmeer. Donderdag werd door 103 vaartuigen aan de afslag te Urk aange voerd: 8359 p. kuilpaling, f0.87-f0.97; 718 p. lijnaal f 1.18-f 1.63; 138 p. Fuikaal, f 0.97-f 136 p. snoekbaars f 0.48-f 0.5042 p. rode baars f 0.79-f 0,86, 76 p. Voorn f 0.04, alles per pond en 405 bakken nest, prijs f 2,60 per bak van 3T/, kg. Na een geslaagde proefvaart op de Noordzee is het door de machinefabriek en scheepswerf van Piet Smit Jr. te Rot terdam voor rekening van de Stoom vaart Maatschappij „Nederland" gebouwde vrachtschip „Karimata" Dinsdag door deze rederij overgenomen. Gezagvoerder van de „Karimata", een vrachtschip van 12.500 ton d.w. met een passagiersaccommodatie voor 12 personen, is kapitein D. Lap. Het schip is voorzien van alle moderne navigatiemiddelen en heeft een dienstsnelheid van 16 1/4 mfjl. Sensatie in de journalis tiek is verwerpelijk maar er is nu eenmaal geen ontkomen aan als de feiten zelf sensatio neel zijn. En dat zijn ze: er is groot nieuws uit de sterrenwereld. Die blijkt namelijk ongeveer acht keer zo groot te zijn als wij dachten. Wij moeten namelijk alle afstanden tussen sterrenstelsels met twee vermenigvuldi gen. De Andromedanevel staat niet één maar twee millioen lichtjaren van ons af en de verste spi raalnevel die de Hale telescoop (de grootste kijker op aarde) zicht baar maakt bevindt zich niet op één maar op twee milliard lichtjaren af-, stand. De hemelbol is dus ruimtelijk gemeten acht keer zo groot als men tot dusver aannam. Deze ontdekking, kort geleden gedaan, is van dr. Walter Baade, astro noom van de Mount Pa lomar-sterrenwacht in Californië. Op grond van minutieuze onderzoekin gen is hij tot de conclu sie gekomen dat wij tot dusver van een onjuiste veronderstelling zijn uit gegaan bij het bepalen van heelal-afstanden aan de hand van een bepaald soort veranderlijke ster ren. (Wij bespraken dit type hemellichamen enige tijd geleden als „knipper lichten aan de sterrenhe mel"; er bestaat een ze ker verband tussen hun lichtsterkte en de periode van lichtwisseling. Op grond van die relatie be rekent men de afstand van zo'n ster). Al vermijde men dan technische details om trent Baade's wijze van onderzoek, wel moet worden gezegd dat het resultaat een stevige ba sis heeft; het enige waar over nog onzekerheid be staat is de nauwkeurig heid. Maar Baade bezigt zelf de factor 2; hiermee wordt dus bedoeld dat de afstanden tussen de sterrenstelsels twee keer zo groot zijn als tot nu toe was verondersteld. Sterrenstelsels zijn zoals men weet de grote con glomeraten van enige honderden milliarden sterren ons Melkweg stelsel is er een en een ander bekend stelsel is de zgn. Andromeda-ne- vel, de enige die voor het blote oog zichtbaar is, namelijk als een nevelig vlekje in het sterren beeld Andromeda. Wat betekent nu deze ontdekking? Ten eerste dat alle sterrenstelsels tweemaal zo ver van ons af staan als men ons tot dusver leerde. Ten twee de dat hun middellijnen tweemaal zo groot zijn als vroeger werd aange nomen. Ten derde dat ons Melkwegstelsel een systeem van middelmati ge afmetingen is en niet een van de allergrootste, zoals men meende. En verder: dat de uit dijing van het heelal zich dus met een veel gerin-, gere snelheid voltrekt dan men dacht. Half zo snel! Er is dus met andere woorden twee maal zoveel tijd verlo pen om te komen tot het huidige heelal, oftewel drie en een half milliard jaar. Het heelal is dus ook ou der dan men dacht. En zie, dit klopt ineens weer heel goed met de ge schatte ouderdom van de aarde. Want reeds lang bestond er verschil in leeftijd tussen onze pla neet en de rest van het heelal, een verschil dat de geleerde wereld ei genlijk voor een raadsel plaatste. Na de correctie van Baade is er ineens een goede overeenstem ming ontstaan. Reden te meer om aan te nemen dat zijn werkwijze de juiste was, al ontbreken exacte waarden nog. G. v. W. GEBOREN: R. van der SteenKort, d., Dirk Hartoghstraat 18, IJmuiden; M. C. BruijnsDekker, d., Wijkerstraatweg 295, Velsen-N.; B. H. KeijzerFontain, z., Brees- aapstraat 1, IJmuiden; T. H. de Goedede Man, z., Lekstraat 13, IJmuiden; M. C. van LochemAerts, z., Stationsweg 98, Velsen; G. J. H. VrielinkKoopmans, d., Laurillard- laan 10, Santooort; H. J. Brussel—Homborg, d.. Pres. Steijnstraat 70, IJmuiden; M. H. LammersSchrijer, z., Anemonenstraat 12. Santpoort; H. de Jongde Vries, z., Korte- naerstraat 25, IJmuiden-O.; H. Moerkerken de Groot, z„ Nobelstraat 3, IJmuiden; G. Kaminkvan Rijsse, z„ Giizenveltplantsoen 139, IJmuiden; J. M. van Baar—de Wit, z. Parallelstraat 9, Velsen-N.; C. Voerman van Leeuwen, d., Velserduinweg 20, IJmui den-O.; N. J. Beekvan Mullgm, d„ Jacob v. Heemskerkstraat 25, IJmuiden; A. Schou tenLangbroek, z„ van Diepenstraat 4, Vel- sen-N.: W. GroenGroen, d., Trompstraat 182, IJmuiden-O.; E. H. C. van Laarvan der Linde, z., Lindenstraat 14, IJmuiden-O. OVERLEDEN: W. Zwart, 90 j., weduwnaar van C. Radder, de Ruyterstraat 180, IJmui- den-Oost. VANGSÏBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 16 op 17 Juni KW 15 26 k.; KW 54 3 k.; KW 42 5 k.; KW 73 7 k.: KW 43 7 k.; KW 147 2 k.; KW 97 7 k.; KW 127 31 k.: KW 110 10 k.; KW 175 3 k.; KW 65 5 k.; KW 18 13 k.: KW 130 8 k.; KW 38 17 k.: KW 167 1 k.: KW 48 5 k.: KW 16 41 k.: KW 67 9 k.; KW 19 2 k.; KW 83 30 k.; KW 70 10 k.; KW 86 4 k.; KW 129 5 k.; KW 20 8 k.: KW 163 15 k.; KW 32 20 k.; KW 161 47 k.: KW 39 43 k.; KW 170 11 k.: KW 41 12 k:; KW 3 11 k.; KW 78 31 k.; KW 5 11 k.: KW 6 2 k.: KW 14 35 k.; KW 23 34 k.; KW 25 7 k.: KW 22 6 k.; KW 45 5 k.; KW 2 5 k.; IJM 75 7 k.; IJM 283 45 k. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 15 kantjes. Scheveningen: 17 kantjes. Katwijk: 15 kantjes. Axel dijk, 15 New Orleans te Rotterdam. Aagtekerk, pass. 16 Ouesant n. Duinkerken. Almkerk, 16 te Melbourne. Amerskerk, 16 v. Genua. Amstelvaart, 16. Sydney te Rotterdam. Abbedijk, pass. 16 Vlissingen v. Antw. Amsteltoren, 16 v. Amsterdam n. Z. Afrika. Abbekerk, 16 te Napels. Agamemnon, 17 v. Santiago de Cuba te Houston verwacht. Amstelland, 15 v. Rio de Janeiro n. Ilheos. Appingedijk, 15 v. Galveston n. Rotterdam. Albireo, 15 400 m. Z. St. Vincent. Alchiba, 15 440 m. Z.ZW. Finisterre. Arendsdij'k, 15 190 m. N. Natal Aldabi, 16 400 m. Z. Kaap Verd. eil. Algenib, 16 v. Bremen n. Hamburg. AmsteLkroon, 16 400 m. O. Albany. Arkel'dijk, 16 v. Norfolk n. New York. Arnedijk, 15 170 m. Z.ZO. Kp. Race. Barendrecht, 16 v. Antw. te Mena el Ahmadi. Boschfontein, 15 te Zanzibar. Breda, 16 v. Rotterdam te Amsterdam. Borneo, 13 v. Penan n. Port Swettenham. Boissevain, 15 t.h.v. Formosa. Caltex Delft, 14 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Leiden, pas. 15 Ouessant. Caltex The Ha,gue, pas. 15 Gibraltar. Congostroom, 16 ca. 20 u. v. W. Afrika voor IJmuiden verwacht. Callisto, 17 v. Montreal te Rotterdam verw. Corsica, 15 170 m. N.NO. v. Finisterre. Danae, 15 v. Amsterdam te Kopenhagen. Duivend recht, 15 710 m. W.ZW. Kp. Clear. Dongedij'k, 15 4.10 m. N.NW. Flores. Eendracht, pas. 15 Malta. Esso Rotterdam, pass. 15 Sombrero eil. Esso Amsterdam, 15 770 m. NO. Sombrero eil. Friesland (SSM), 15 v. Setubal n. Rotterdam. Gordias, 15 v. Alexandrië n. Triest. Heemskerk, 16 v. Zanzibar te Tanga. Hathor, 15 v. Tunis te Malta. Hermes, 13 te Santiago de Cuba. Haarlem, 16 v. Willemstad te Guanta. Haulerwijk, 15 v. Cienfuegos n. Antwerpen. Helder, 16 v. Tela te Puerto Cortez. Hera, 16 te Barranquilla. Hilversum, 16 v. Mena al Ahmadi n. Gothenburg Hersilia, 15 750 m. NO. Guadeloupe. Hestia, 15 220 m. N.NO. Abaco eil. Ittersum, 15 v. Balikpapan n. Brisbane. Indrapoera, 15 360 m. N. v. Belawan. Ilos, 15 3H0 m. NO. Abaco eil. Jagersfontein, 15 330 m. Z.ZW. Kp. Palmas. Kota Ba roe, 15 v. Colombo n. Aden. Loosdrecht, 16 te Antwerpen. Lang'koeas, 16 v. Djeddah te Singapore. Leersum, pass. 15 Key West n. Jacksonville Lekhaven, 16 op rede Adelaide ten anker. Lekkerkerk, 16 v. Suez n. Bahrein. Lintge, 16 v. Kopenhagen n. Helsinki. Leuvekerk, 15 90 m. W. Kp. Matapan. Maasdam, 15 New York te Rotterdam. Murena, 15 v. Miri n. Balikpapan. Myonia, 15 v. Ras Tanura voor Beyrouth. Markelo, 16 v. Kopenhagen n. Pernoviken. Malea, 16 v. Tripolie n. Heysham. Maasland, 15 Kp. Verd. eil. n. Recife. Mariekerk, 16 v. Hamburg n. Rotterdam. Maashaven, pass. 15 ten Z. Anticosti eil. Mataram, 14 21.30 u. v. Aden. Macuba, 16 360 m. N. Sydney. Maetsuycker, 15 v. Tj. Priok n. Fremantle. Noordam, 15 470 m. Z.ZW. Cape Race. Oranje, 16 te Belawan. Overijsel, pas. 15 Kp. Bon n. Halifax. Ovula, 15 v. Balikpapan n. Beira. Oranjefontedn, 16 v. East London te Port Eliza beth. Oberen, 16 v. W. Indië te Amsterdam. Poelau Laut, pass. 14 Perim n. Suez. Polydorus, 16 te Penang. Prins Willem III, 15 v. Rotterdam te Antw. Prins Willem V, pass. 15 Zuid v. Cape Clear n. Montreal. Prins Maurits, 16 te Toronto. Prins Philips Willem, 12 v. Toronto n. Montreal Prins Joh. W. Friso, 15 740 m. W. ten N. Kp. Clear. Rijndam, 15 in Str. v. Belle lie. Ruys, 13 v. Mauritius n. Lorenzo Marquez. Scherpendrecht, 16 v. Curasao te Pto La Cruz. Stad Amsterdam, 16 v. Narvik te Birkenhead. Sibajak, 16 400 m. O. ten Z. Albany. Stad Dordrecht, 17 v. Setubal te Rotterdam verwacht. Stad Vlaardingen, 19 v. Wabana te Rotterdam verwacht. Samarinda, 12 v. San Francisco n. Portland Oreg. Stad Arnhem, pass. 15 Anti Costi eil. Stad Breda, 16 v. Amsterdam te Montreal. Stentor, 17 v. Trinidad te Paramaribo verw. Sliedrecht, 16 dwars Kp. Tenez. Schiedijk, 15 110 m. Z.ZO. Kp. Comorin. Silindoeng, 15 120 m. Anderhalfgraadskan. Sarpedon, 15" dwars eil, Vache. Stad Alkmaar, lö 540 m. Z. Kp. Race. Straat Makassar, 15 270 m. O.NO. Durban. Teiresias, 16 v. Amsterdam te Tj. Priok. Thalatta, pas. 15 Socotra. Tamo, pass. 15 Kp. Frio n. St. Vincent en Londen Tosari, 12 v. Rotterdam te Houston. Trompenberg, 17 v. Mobile te Houston verw. Themisto, 15 260 m. ZO. Kp. Farewell. Tibia, pass. 15 Soembawa. Tjibodas, 15 120 m. ZO. Kp. Padaran. Trajanus, 11 v. Kingston, Ternate, pass. 15 Kp. Palos. Tankhaven III, 15 200 m. NW. Kp. Cambodia. Tawali, 15 160 m. W. Minicoy. Titus, 15 580 m. W. ten Z. Palma. Veendam, 15 360 m. O. v. New York. Waal, pass. 15 Azoren n. Antwerpen. Westerdam, 15 290 m. W. Scilly's. Willem Ruys, pass. 15 Ouessant n. Southampton Waterman, 15 v. Halifax n. New York. IJsel, p.as. 14 Ouessant n. Algiers. Zeeland (SSM). 15 v. Huil te Lubeck. Zuiderkruis, 18 in Southampton verwacht. KLEINE VAART At/las, 15 te Amsterdam naar Hamburg. Albergen, verm. 16 v. Coruna n. Santander. Arctic, 15 v. Sunderland n. Norrkoping. Audacia, verm. 16 v. Teigmouth n. Genua. Bab-T, 15 te Holmsund. Betty Anne, verm. 17 v. Swansea n. Nederland Beekbergen, verm. 16 v. Fowey n. Amsterdam. Birmingham, 16 v. Rotterdam te Harlinge». Batavier Hl, pass. 1'5 Finisterre. Blue Boy, 16 v. Maassluis n. Boston. Binnenhaven, verm. 17 v. Agadir n. Duinkerken Bonaire, 16 Vlissingen. Cornelis Houtman, 15 v. Narvik n. Messane. Claes Compaen, verm. 16 v. Great Yarmouth. Coolhaven, pass. 16 Finisterre. Da Capo, 15 v. Ryeka n .Liverpool. Da je Bohmer, 15 v.. Port Lyautey n. Rouaan. Depa, 15 v. Raumo n. Rotterdam. Deneb, 15 v. Rotterdam te Whittehaven. Daviena Goekoop, 15 v. Huil n. Methill. Duiveland, 15 v. Hamburg te Goole. Domburgh, 16 v. Casóblanca te Rouaan verw. Deni, 15 v. Plymouth n. Rouaan. Escaut, 15 v. Rotterdam te Bremen. Equator, 16 v. Vlissingen n. Chicago. F re jo, 15 v. Gent te Stockholm. Ferocia, pass. 16 Kp. Skagen. Gerry, 16 v. Billingham n. Bremen. Hagno, 15 v. Rotterdam te Dublin. Henrica b, 16 v. Norrkoping n. Stockholm. Heemskerk, 14 v. Rotterdam te Gravelines. Haskerland, 15 v. Hariingen te Goole. Hondsrug, 15 v. Calais te Bergen verw. Harold, verm. 16 v. Huil n. Vlaardingen. Havik, pass. 15 Vlissingen. Holland, pass. 15 Vlissingen. Heron, pass. 16 Vlissingen. Ingeborg, verm. 16 v. Harburg n. Reykjavik. Ilias, 16 v. Pirèe n. Limassol. Joost, 13 v. Rafso n. Zaandam. Jonex I, pass. 15 Vlissingen. Java, 15 v. Hamburg n. Kemi. Jokurma, 14 v. Rotterdam te Kingslynn. Kenitra, 15 v. Bordeaux te Casablanca. Koningshaven, 16 v. Casablanca n. Fedalah. Kortenaer, 15 v. Vlissingen te Teignmouth. Larix, 13 v. Newcastle n. Vasteras. Leendert b, 15 v. Gravancihon n. Fedalah. Lies, 15 v. Waija n. Kingslynn. Lucas Bols II, pass. 16 Westminder. Lucas Bols I, pass. 16 Vlissingen. Megrez, 15 v. Bordeaux te Port Lyautey. Michel Swenden, 15 516 m. O. ten N. Dundee. Midas, 15 van B.ougi n. Lissabon. Marcella, 16 v. Rotterdam n. Casablanca. Mame, 15 v. Kopenhagen n. Stockholm. Makkum, pass. 16 Vlissingen. Merwehaven, 16 v. Casablanca te Belfast. May Star, pass. 15 Vlissingen. Netta, 14 v. Port St. Louis du Rhone te Ryeka. Nero, 15 van Napels n. Algiers. Noorderlicht, 15 v. Methil n. Kopenhagen. Nijenburgih, 16 v. Oscarshamn te Amsterdam. Nieuwehaven, pass. 16 Vlissingen. Nassauhaven, 16 v. Antw. te Kopenhagen. Nezo, pass. 15 Vlissingen. Noord, 15 v. Billingham te Shellhaven. Ponto, 13 v. Hangshamn n. Zaandam. Ponza. 13 v. Raumo n. Kingslynn. Prima, 15 te Blyth. Prior, 16 v. Lissabon n. Jersey. Quo Vadis, pass. 16 Vlissingen. Robert, pass. 15 Brunsbüttel. Rapid, 15 v. Le Havre. Raket, pass. 15 Vlissingen. Rijnhaven, 15 v. Port Lyautey te Duinkerken. Saba, 15 v. Cuxhaven te Rafso. Sambre, 15 v. Rouaan. Spora, 16 v. Cardiff n. Bordeaux. Spurt, 16 v. Londen n. Kopenhagen. Tilly, 13 te Zaandam. Ton, 15 v. Ferrol n. Lissabon. Taormina, 15 v. Naesgbed n. Borga. Tyro, pass. 15 Lizar Head. Trompemburgih, 15 v. Le Havre. Vecht, verm. 16 v. Colchester n. Maassluis. Vlier, 16 v. Oporto te Antwerpen. Volharding, 16 v. Vlissingen n. Haifa. Westlaan, verm. 16 v. Hamburg n. Rotterdam Wiekenubrgh, 14 v. Rotterdam te Casablanca. SLEEPVAART Atlantis, 15 v. Rotterdam te Vlissingen. Ebro, 15 v. Portland n. Vlissingen met caisson. Humber, 16 v. Geelong n. Sydney met bagger molen en bak. Noordzee, met zuiger pass. 15 Burlings. Oceaan, 15 v. Portland n. Vlissingen met caisson Tholen, 12 te Suez.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3