Alleen echte pioniers kunnen zich handhaven in Paraguay Problemen Y ader dag G. F. DICTUS vrouwen, meisjes en jongens Prima bankwerker Fa. J. P. Senft en zonen Verdachten van doodslag bij Woerden voorgeleid op de honderd velden J. Dum's Kistenfabriek nette verkoopster DONDERDAG 18 JUNI 1953 10 VOOR ELKE INWONER 400 HECTAREN Wilde natuur weert zich krachtig Prof. Brugmans sprak op Europees jongeren-congres Bestverzorgde boeken van 1952 bekroond Nogmaals herdenkings tocht naar kamp Rees Kerstpaketten voor de troepen overzee Bond Gepensionneerden in Utrecht bijeen HVA bezorgd over de arbeidssfeer in Indonesië Twee jaar wegens brandstichting geëist Werkman door rijdende kraan verpletterd Stuurman van ,,De Hoop" krijgt draagpenning (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) ^lü "lü een paar fietstassen, jasbeschermers, kilometerteller (in de lamp of aan het stuur gemonteerd) zadeldekje stofbril, bougiesleutel gereedschaptasje enz. enz. Motorenhandel Hierdoor is ons bedrijf op die dag gesloten Een handelszaak kan niet buiten reclame, dat is een erkend feit. De beste reclame Is: adverteren. Het beste adverteren doet men In dit blad, SLAGERSHALFWAS of LEERLING RENAULT 1 tons bestelauto en CITROëN 11 - sport sedan met verwarming en radio te koop. GARAGE DEN HOUT, Wagenweg 166-168 (Van een medewerker) Paraquay valt in twee helften uiteen, gescheiden door de rivier van dezelfde naam. In de Oostelijke helft, waarin ook de hoofdstad ligt en die een oppervlak heeft van ongeveer vijf maal Nederland, wonen wat meer dan een millioen mensen. Wie over Paraquay spreekt, bedoeld vrijwel steeds dit gedeelte, het rijkste, dichtstbegroeide en dichtstbevolkte. Aan de overkant van de rivier ligt, ongeveer zes maal zo groot als ons land, het Paraguayse deel van de Gran Chaco, een vlakte met een doorsnee van zeker 1000 kilometer, die zich over Paraguay, Bolivia en Argentinië uitstrekt. In dit vrijwel lege stuk van Paraguay wonen naar schatting een 50.000 mensen: on geveer 10.000 blanken en naar men vermoed een 40.000 Indianen en nomaden, die er rondzwerven door de' onmetelijke kreupelbossen, afgewisseld door uitgestrekte vlakten met hier en daar wat verspreide bomen. Men behoeft elkaar niet in de weg te lopen. Voor elke inwoner is er ongeveer 400 hectaren beschikbaar, de oppervlakte van een kleine Nederlandse gemeente. Ik ben juist terug van een kort bezoek aan het hart van dit gebied, een drietal landbouw-kolonies van Mennonieten, ongeveer 400 km ten Westen van Asuncion. Wat een leegte en wat een ruimte! Wij mogen in Nederland soms naar wat meer ruimte snakken, wanneer men er zo mee gezegend is als de Men nonieten in de Gran Chaco, blijkt zij uitsluitend problemen te scheppen. In het vliegtuigje, dat bij niet al te slecht weer een verbinding met dit gebied onder houdt, kan men zich al een indruk van het land vormen. Het eerste uur vliegen toonde ons een vochtige landstreek. Veel land staat onder water, dat spiegelt in de zon. Overal verspreid staan bomen en op de drogere plekken weidt men hier en daar koeien. Ergens vliegt een grote troep ooievaars of reigers op uit het ondiepe water, kennelijk opgèschrikt door het motorgeronk. Van tijd tot tijd passeert het vliegtuig een sterk kronkelende rivier met dichte stroken groen langs de oevers. Naarmate het vliegtuig vordert wordt het landschap droger. Slechts hier en daar is dwars door die grillige plekken en lijnen een scherpe rechte streep getrokken, de vaak tientallen kilometers langs afrastering van één van de geweldige slachtvee-bedrijven, die hier in de wildernis soms tienduizenden koeien hebben lopen. Van tijd tot tijd zien we in de volkomen eenzaamheid de kernen van deze estancias liggen: enkele gebouwtjes en de vierkantjes van de uit boomstammen samengestelde hekken, waarbinnen het vee kan worden samengedreven en het jong vee wordt gemerkt. Tropisch gebied Tenslotte zien we midden in het bos op enkele plaatsen de rechte lijnen van het cultuur-landschap. We naderen ons reis doel: de landbouwkolonies. Dit bos hier is geen echt oerbos meer, het is dicht en doornis kreupelbos,waarboven hier en daar wat grotere, meestal vrij kromme bomen uitsteken. Dat hier geen echt oerbos meer groeit, komt door het drogere klimaat, waarin wij verzeild zijn geraakt. We zijn tussen Asuncion en Philadelphia de keer kring gepasseerd en in tropisch gebied aan geland, waar men gerust wat meer regen hebben kan. In ieder geval is dit vrijwel ondoordringbare kreupelbos, dat niet eens zo verschrikkelijk dicht lijkt, kenmerkend voor warme droge streken. Dat men er zo moeilijk in doordringt vindt zijn oorzaak in de aanwezigheid van bomen en struiken, met lange, soms naaldscherpe doornen. Er staan hier ook cactusbomen met een hout achtige stam en lange scheuten en dwars- scheuten, geweldige schijfcactussen met lange doornen en een ruime sortering do renstruiken van allerlei vorm en grootte. De bomen die hier groeien, zijn meestal krom en van keihard hout. In groten getale komt hier ook de prach tig bloeiende en wonderlijk gevormde fles- senboom voor, waarvan de stam de vorm heeft van een karaf, dun aan de voet en de hals. Alleen voor doorzetters Is de streek dus tamelijk waterarm in negen van de tien gegraven putten stuit men bovendien op brak water landbouw is er toch redelijk goed mogelijk, wanneer deze wordt aangepast aan de omstandig heden en wanneer van tijd tot tijd een ver droogd zaaisel op de koop toe wordt ge nomen. In een woest en ledig gebied als dit is het beoefenen van landbouw wel wat anders dan in onze Noord-Oostpolder. Vele van de plagen van Egypte zijn ook hier bekend: sprinkhanen, allerlei onge dierte, „vorsen" in de zin van allerlei krui pend gedierte, machtige horden duiven en papegaaien, die het op het graan hebben voorzien, enzovoort. Wie zich in Paraguay wil vestigen moet wel gesneden zijn uit het hout der pioniers. Hij moet een ontzaglijke dosis eigen initia- Het internationale jeugdsecretariaat van de Europese Beweging houdt deze week te Roermond een congres voor jonge journa listen en voor jongeren, die bij de radio werkzaam zijn. Vrijwel alle West-Europese landen zijn op deze bijeenkomst vertegen woordigd. De bedoeling is de jeugd door middel van pers en radio meer bewust te maken van de noodzaak der Europese een wording. De afdeling radio is Maandagavond haar werkzaamheden begonnen en heeft Dins dag haar besprekingen voortgezet. Woens dag waren ook de persmensen gearriveerd. Deze dag heeft men benut voor een ge meenschappelijke vergadering. Des morgens heeft de heer P. Brijnen, algemeen gedelegeerde voor de voorlich ting van de Nederlandse Raad der Euro pese Beweging, de visie van Nederland weergegeven op de kwesties, die de toe komst van Europa raken. In de middagvergadering heeft prof. H. Brugmans, rector van het Europa College te Brugge gesproken over basis-elemen ten van huidige situatie in Europa en de wereld. Hij heeft daarbij gewezen op de revolutie der techniek, de totaal verander de machtspositie van Europa in de wereld, de ontwikkeling van Rusland en Amerika, en op de crisis op geestelijk, politiek en burgerlijk terrein. Daartegenover plaatste hij het ideaal der unificatie van Europa. Nader zette hij uiteen, hoe al de daarmee samenhangende problemen aan de jongere generatie moeten warden duidelijk ge maakt. 's Avonds hebben de gedelegeerden een bezoek gebracht aari de internationale foto tentoonstelling en aan de expositie van de mijnen en van het Schumanplan, beide ge organiseerd ter gelegenheid van de Roer- mondse „Europese weken". Daarna is het gezelschap officieel ontvangen ten gemeen tehuize. tief, handigheid, aanvaarding en vooral ook doorzettingsvermogen meebrengen en hij moet onverschrokken staan tegenover alles, wat hem uit de chaos van wildheid en oer bos bespringen kan. Want het is juist de nabijheid van de wilde en ongetemde na tuur, die de kolonist het meest belaagt en waartegenover hij tot op zekere hoogte machteloos staat. Op zijn land kan hij on gedierte verdelgen. Maar wanneer de grote wolken sprinkhanen van hun broedplaatsen ergens in de vlakte komen aanzetten, wan neer de papegaaien en duiven de wijk ne men in het kreupelbos, wanneer telkens opnieuw milliarden mieren hun zo juist verdelgde soortgenoten komen vervangen, dan ban de kolonist daartegen niets uit richten. Hij kan slechts aanvaarden. En soms kan het zo ver komen, dat" hij zijn met moeite op een bepaalde plaats ge stichte nederzetting eenvoudig weer ont ruimen moet, met achterlating van de zelf gebouwde huizen, omdat hij het bijvoor beeld tegen de mieren niet langer klaren kan. Onder verdenking, betrokken te zijn bij de in November gepleegde doodslag op de Woerdense politieagent Van Eek, zijn de gebroeders B. uit Bodegraven voor de officier van justitie te Utrecht ge leid. De beide broers zijn ook op grond van andere feiten in bewaring gesteld. Volgens de verklaring van een gedeti neerde in' het Huis van Eewaring te Rot terdam zouden de gebroeders B. met hem een afspraak hebben gemaakt voor het plegen van een inbraak in de omgeving van Woerden op de dag na de aanslag op de politieman. De gebroeders B., die volgens de genoemde gedetineerde ge woonlijk gewapend opereerden, hebben zich niet aan de afspraak gehouden. Het vermoeden bestaat, dat zij er daags te voren alleen op uit zijn getrokken en daarbij door de agent Van Eek zijn ver rast. In het Internationaal Cultureel Centrum te Amsterdam zijn gisteren voor de vijfde keer na de oorlog oorkonden aan uitgevers uitgereikt voor de vijftig bestverzorgde boeken. De voorzitter van de door de Com missie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek ingestelde jury ir. C. J. Asselbergs, opende in dezelfde bijeen komst de tentoonstelling der bekroonde boeken, die tot 1 Juli zal worden gehouden in de hoofdstedelijke Universiteitsbiblio theek. De heer Asselbergs loofde in zijn toe spraak de uitgevers die zich moeite en kosten getroosten voor de goede verzorging van hun edities, in weerwil van commer ciële successen die zovele „in het geheel niet verzorgde" boeken van andere uitge vers behalen. Een beloning achtte hij het met goede verzorging veroverde prestige dat niet kan nalaten een uitgever toch ook weer commercieeel ten goede te komen Spreker laakte de verzorging van school boeken en kinderboeken, waarbij nog altijd traditie, sleur en onmacht de zeer slechte vorm bepalen. De meest bekroonde uitgevers zijn: De Bezige Bij (6), De Arbeiderspers (4), D A. Daamen (4) en Het Spectrum (4). Het Rijksmuseum ontving een prijs voor zijn catalogus van meubelen en betimmering. Alhoewel het comité „Nazorg Kamp Rees" bij de overdracht van de graven in Duitsland aan de Nederlandse Oorlogs gravenstichting op 17 April van het vorig jaar, haar taak als geëindigd beschouwde, ontvangt zij van verschillende zijden steeds opnieuw verzoeken om nogmaals een tocht naar Rees te willen organiseren voor de nabestaanden. Bij voldoende deelname wil 't comité hier aan voldoen, mits zij die deze tocht, die waarschijnlijk in begin September zal plaats vinden, willen medemaken, hier van vóór 1 Juli per briefkaart aan het secretariaat Comité Nazorg Kamp Rees, Ramplaan 86 Haarlem, met opgaaf van adres en het aantal personen kennis geven. De kosten zijn afhankelijk van de grootte van de deelname. Evenals vorige jaren zullen Kerstpakket ten gezonden worden aan de troepen over zee en ook met St. Nicolaas hoopt men de militairen buiten onze grenzen een verras sing te kunnen bereiden. De Kerst-acties voor de troepen in Nieuw Guinea en in de West (in totaal 7000) zullen verzorgd worden door het Katholiek Thuisfront en door het Protestants Inter kerkelijk Thuisfront (P.I.T.); de-St. Nico- laasactie zal worden voorbereid door „Humanitas" en „Femiba" (de voortzetting van de vroegere „Band NederlandIndië). Met deze acties is een bedrag van 100.000 gemoeid, waarvan het rijk de helft zal bij dragen, zo wordt van officiële zijde ver nomen. De pakketten voor de militairen in Korea zullen, evenals vorige jaren, verzorgd wor- dane door het Nederlandse Rode Kruis, In de jaarvergadering van de Algemene Nederlandse Bond van gepensionneerden te Utrecht, heeft de voorzitter, de heer G. Wolters te 's Gravenhage, over de huurver hoging gezegd dat men de maatregelen zal moeten vastknopen aan belastingvoorstel len, die niet worden gezocht op het stuk van de inkomstenbelasting. Ten aanzien van de ziekteverzekering moet naar het oordeel van de voorzitter voorshands nog een af wachtende houding worden aangenomen. Dit sluit niet uit, dat het straks, in verband met de besprekingen nuttig en nodig zal zijn aan de raad van ministers en aan de Kamerleden op een of andere wijze na mens deze jaarvergadering uitdrukking te geven aan de grote ongerustheid en de on tevreden stemming, die een gevolg zijn van de grote en voor vele gepensionneerden funeste vertraging in de tot standkoming van regeringsmaatregelen ter leniging van de nijpende nood van de oud-ambtenaren van hoog tot laag. Vertegenwoordigers van de pensioenbond van spoorwegpersoneel en van de militaire pensioenbond zegden krachtige steun toe aan het gemeenschap pelijk doel: de materiële toestand der ge pensionneerden te verbeteren. De directie van de N.V. Handelsvereni ging „Amsterdam" constateert in haar ver slag over 1952, dat exorbitante looneisen en bedreigingen met staking, indien deze niet worden ingewilligd, een ongunstige invloed hebben op de gehele arbeidssfeer in de ondernemingen in Indonesië en daar door op de prestaties, die nog op een veel te laag niveau staan, mede als gevolg van de nog steeds gehandhaafde 40-urige werk week en 7-urige werkdag. Dit vervult de directie met zorg, te meer nu de wereld marktprijzen waarvan de ondernemingen afhankelijk zijn, zich op een enkele uitzon dering na in dalende richting bewegen. Het aantal Indonesiërs werkzaam in staf functies, kon verder worden uitgebreid. Niettemin blijft het noodzakelijk Neder landse krachten naar Indonesië uit te zen den. De directie spreekt haar vertrouwen uit, dat de Indonesische regering maat regelen zal willen treffen om de bestaande belemmeringen op dit gebied weg te ne men. De Java-ondernemingen hebben ge produceerd 61.910 ton suiker (vj. 66.235 ton), 564 ton tapiokaproducten (3.552 ton), 71 ton vezel (126 ton) en 227.145 kg rubber (156.757 kg). De suikerproductie is belang rijk bij de taxatie ten achter gebleven als gevolg van het ongunstige moessonverloop, rietdiefstallen, ernstige rattenvraat en te laat afplanten, in verband met de onwettige occupatie op een drietal ondernemingen. In dit euvel is helaas nog geen verbetering ingetreden en dit belemmert in belangrijke mate een rationele bedrijfsvoering. De vele besprekingen met autoriteiten hebben nog geen uitzicht op een bevredigende alge mene regeling geopend, aldus het verslag. Tijdens de ongeregeldheden in Oost-Berlijn hijsen Oost-Berlijners de vlag van West-Berlijn op de Brandenburger Poort, nadat ze de communistische vlag hadden neergehaald. De rechtbank te Groningen heeft heden morgen de 31-jarige kunstmesthandelaar G. Chr. D. uit Winschoten veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Hij stond op 4 Juni terecht, verdacht van het plegen van brandstichting, waarbij een totale schade werd aangericht van ruim drie ton. De officier van justitie had een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. Ongeveer een jaar geleden heeft de ge meentepolitie te Winschoten een aantal per sonen gearresteerd, verdacht van handel in verdovende middelen, daarbij bleek, dat een Ingezetene van Winschoten, die zich daarmee ook had ingelaten de dupe was geworden en in deze handel een bedrag van ongeveer 14.000.had „verloren". Bij het onderzoek kwam volgens de politie aan het licht, dat de kunstmesthandelaar verscheidene branden heeft gesticht, waar onder een brand, die op 28 Maart 1952 in zijn pakhuizen had gewoed en waarbij voorraden kunstmest, granen, zakken, machines en der gelijke waren vernietigd tot een waarde van f 255.000.terwijl aan het gebouw waarvan het middelste gedeelte uitbrandde, de schade werd aangericht van ongeveer 45.000. In een bouwdok van Wilton-Feyenjoord te Schiedam is de 45-jarige Rotterdamse opperman C. W. door een rijdende kraan tegen een betonnen muur gedrukt. Hij was op slag dood. Vrijdagmorgen 26 Juni zal in IJmuiden aan boord van het hospitaalkerkschip „De Hoop" de draagpenniinig van de „Dr. C. B. Tilanus-medaille" aan de stuurman Floor van den Nieuwendijk worden uitgereikt, mede in verband met zijn zilveren jubi leum in dienst van de Nederlandse Ver eniging ten Behoeve van Zeelieden van elke nationaliteit. Deze vereniging ontving de gouden Dr. C. B. Tilanusmedaille on langs ter gelegenheid van het zestig-jarig bestaan der Nederlandse vereniging eerste hulp bij ongelukken als blijk van waarde ring voor het jarenlange werk op de Noordzee. VISSERIJBERICHT SCHEVENINGEN Scheveningen 18 Juni. Vangstberichten van hedenmorgen uit zee: SCH78 5 k. n. huis; SCH305 20, SCH87 15, SCH195 21, SCH246 2, SCH254 21, SCH342 26, SCH402 4, SCH412 32 n. huis, SCH159 5, SCH229 14, SCH105 15, SCH339 5, SCH23 nog 120 mijl; SCH104 3, SCH332 9, SCH39 30, SCH201 12, SCH4 23, SCH75 nog 110 mijl; SCH77 15, SCH199 70 n. huis; SCH32 6, SCH40 7, SCH48 31, SCH49 11, SCH99 0 n. huis; SCH132 0, SCH133 4, SCH189 12, SCH233 12, SCH247 8, SCH262 9, SCH2 25, SCH5 80, SCH8 120 mijl afgelegd, SCH19 8, SCH25 50, SCH37 30, SCH45 42, SCH69 30, SCH84 2, SCH170 7, SCH210 21, SCH236 14, SCH248 34, SCH197 125 mijl afgelegd; SCH399 60, SCH36 6, SCH51 19, SCH107 2, SCH353 9, SCH20 19, SCH225 16, SCH314 14, SCH79 10, SCH141 nog 110 mijl; SCH186 7, SCH361 4, SCH7 35, SCH95 5, SCH140 14, n. huis; SCH46 8, SCH50 5, SCH63 17. SCH64 3, SCH66 7, SCH73 8, SCH81 20, SCH124 9, SCH97 50, SCH103 2, SCH116 6, SCH160 1, SCH122 3, SCH242 140 mijl afge legd: SCH123 30, SCH72 8, SCH3 0, SCH6 30, SCH14 18, SCH24 16, SCH110 30, SCH121 15, SCH302 15, SCH325 35, SCH333 3; VL14 65, VL40 30, VL50 17, VL56 10, VL84 nog 150 mijl, VL89 5, VL112 12, VL132 5. Binnen te Scheveningen: SCH250 32 last van 5 schepen; SCH264 14 last van 3 schepen; SCH56 26 last van 4 schepen; SCH275 528 kantjes van 10 schepen; SCH341 14 last van 6 schepen. IN DE JAREN voor de oorlog vertegenwoordigde de heer A. de Graag uit Heusden op succesvolle wijze de provincie Utrecht in de strijd om het persoonlijk kampioen schap vanNederland. De dammeester bracht het nooit tot een nationale damtitel, maar het was bekend dat van de taaie Brabander moeilijk was te winnen. Zoals vele dammers, had ook De Graag een hobby: sterk dammen en daarbij een hoge plaats in de problematiek te veroveren. Dit gaat nu eenmaal moeilijk samen. Een dammeester moet zich aan het prac- A' de GraaS te Heusden tische spel houden en mag om zijn concen tratie te peilen soms een goed en diep verborgen oplossing van een probleem trachten te vinden. Zijn hobby: het samen stellen van problemen, overwon het van het practische spel en de Heusdenaar verdween uit de strijd van de allersterksten. Hij won terrein in de wereld van de problematiek. Zijn composities trokken een enorm aantal oplossers en het toen geschreven boek ,,'n Keur van 100 Damproblemen" was snel uitverkocht. Een dezer dagen heeft de pro blemist A. de Graag een tweede druk van zijn 100 damproblemen laten verschijnen. Op meesterlijke wijze geeft hij eerst 14 Miniaturen of Bladproblemen. Miniaturen zijn probleempjes waarin voor elke kleur ten hoogste zeven schijven zijn gebruikt. Een kleiner aantal schijven van iedere kleur is dus toegestaan, maar er mogen beslist geen dammen in de aanvangsstelling voorkomen. Zij dienen te voldoen aan de constructie- regels. Oplossers denken nog al eens dat notendopjes en miniaturen hetzelfde zijn doch dit is niet het geval. Notendopjes zijn probleempjes, waarin tenminste van één kleur een dam in de aanvangstelling moet voorkomen, en waarbij het totaal aantal schijven niet meer dan acht bedraagt. Voor beide genres geldt de constructiewet, dat de afwikkeling problematisch dient te zijn en er in de beginstand geen figuranten mogen staan. In het tweede hoofdstuk van de nieuwe uitgave wijst De Graag er in „Meerslag en Slagproblemen" in een vijftigtal zeer fraaie composities op welke mogelijkheden de pro blematiek op dit terrein biedt. Bij dat alles staat de oplossing van elk vraagstuk over zichtelijk aan de anderen kant. Uit deze serie bieden we de oplossers een vraagstuk aan. We verloten onder de goede oplossers dit damboekje. Iljjpl lip Zwart: 2, 7, 15, 18, 20, 23, 24, 25 en 30. Wit: 33, 34, 35, 38, 39, 40, 41, 43, 45 en 48. Wit speelt en wint. Oplossingen van dit probleem inzenden binnen een week na plaatsing van deze rubriek. In een derde hoofdstuk behandelt schrij ver de motiefproblemen. Dit zijn vraag stukken met slotstellingen. Het is ongetwij feld het moeilijkste gedeelte van de com positie-problematiek. Een zeldzaam en zeer moeilijk te bewerken slotstand is verkregen in de volgende cijferstand: Zwart: 8, 9, 13, 18, 19, 22, 23, 24, 29 en 45. Wit: 21, 30, 34, 38, 40, 48, 49, en 50. Wit speelt en wint door 2117, 17x28 en 34x23. Probeer nu eens een compoistie samen te stellen met deze verplichte eindstand! En in een vierde en vijfde hoofdstuk van het fraaie boek, dat voor een populair prijsje is te bestellen bij de administrateur van de Koninklijke Nederlandse Dambond, de heer J. W. van Dartelen, Koediefslaan 42 te Heemstede, komt de schrijver weer als sterk damspeler met het practische gedeelte van het spel: lokzetten en eindspelen. Uit de scholen-simultaanseance Het was een leuke gedachte van het D.C.IJ.-bestuur om de zestien winnaars van de Nijverheids-, Creutzberg-, R.K. H. Hart- school en Kohnstammschool na afloop van de wedstrijden een suprise aan te bieden in de vorm van een simultaanseance. Nu leent het sumultaanspel zich goed voor specula tief spel. De simultaanspeler moet dit wel doen, omdat de aandacht die de seance vraagt en de tijdsduur verdeeld moet worden over de zestien borden. De seance duurde zestig minuten, zodat de simultaanspeler vier minuten voor elke partij heeft. De jeugd een heel uur! In deze vier minuten moeten wel eens met technische kennis stellingen worden opgebouwd en ingenomen die in het nor male spel niet verantwoord zouden zijn. Het slagspel en combinatiespel zijn de zwaarste troeven van de simultaanspeler. Toch hebben wij er van genoten hoe geniaal enkele jeugdige damspelers soms valstrikken voor de simultaanspeler opzetten. Het is daarom leuk enige fragmenten uit deze simultaanseance naar voren te halen. Jan Braveboer De zwarte stukken aan bord één waren van Jan Braveboer van de „Nijverheid school". Jan toonde beel bravour door in de diagramstand op te treden met 2429, 33x24 en 20x29. Nu was de aanval mogelijk te zwak opgezet, want voordat de beschikbare reservetroepen (onmisbaar om de opgezette aanval te ondersteunen) waren aangekomen, was een der schijven al het slachtoffer van de vroegtijdig opgezette actie. Let op het volgende spel uit de diagram stand: na 20x29, 3934. Direct volgt een stuk winst als 1520 wordt gespeeld doqr 3731, 26x37 en 32x41. Het beste tegenspel levert na 3934 nog 1217 op maar het is interessant te onderzoeken, hoe wit met 2721 in het voordeel komt. In de partij verliep het spel na 3934, 49, 3731, 26x37, 42x31 waarna met 611 wit via 2721 een stuk winst werd geforceerd. Maar na 2429 in de diagramstand krijgt wit alijd voor deel. Dit te onderzoeken is leerzaam. ïsËfiy, Bij een van de jongens wiens naam on bekend is gebleven, kwam het volgende interessante openingsspel voor: Wit Dukel: 1. 33—28 20—25: 2. 39—33 14—20; 3. 44—39 18—22; 4. 31—26 19—24. Nu schoot ons een slag te binnen welke eens in een Frans damblad heeft gestaan. Wit mocht hier niet vervolgen met 3731 want dan had de scholier rustig de winst uit de stelling getoverd.... indien hem de slag bekend was, want anders had hij er zeer gemakkelijk overheen kunnen spelen. Er wordt gewonnen door 5. 3731? 2430; 6. 35x24 20x29; 7. 34x23 22—27 gevolgd door 13—18 en later 17—21. We komen later in deze rubriek op de interessante damontmoeting met de jeugd nader terug. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 121, IJmuiden. ZONDAG 21 JUNI Dagelijks horen wij wat Vader graag voor zijn bromfiets zou willen hebben, b.v.: Komt U dus eens geheel vrijblijvend kijken bij Meidoornstraat 1 - Telefoon 4694 - Haarlem De Personeelsvereniging biedt haar leden op Zaterdag 20 Juni a.s. een reisje aan. Industriestraat 61 - IJmuiden. Gebr. DOCTER N.V. te Beverwijk, Conservenfabrieken vragen Dagelijks aanmelden: Koningstraat en Wijkermeerweg. t GEVRAAGD in Papier- en Kantoorboekhandel Fa. J. MUIJS, Ged. Oude Gracht 103, Telefoon 11723. SLAGERIJ A. SCHIPPER, Bloemendaalsestr.weg 63, Sant poort-Station, vraagt zo spoedig mogelijk een Gelegenheid om slachten te leren. GEVRAAGD voor direct liefst bekend met rolluiken- en zonneschermenbranche, electrisch- en autogeen lassen. NASSAULAAN 76 - HAARLEM Beide heel behoorlijke wagens.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 12