Zeventig jaar wordt maximum-leeftijd voor het notarisambt GEEF OP VADERDAG PANDA EN DE GROEI-STRALEN Sn Wereldnieuws De radio geeft Vrijdag Morgen laatste dag van expositie-Grégoire Nerveus, mab en lusteloos «TOGEN «r 4f De verklaring van de Raad van Vakcentralen LOOSJES DONDERDAG 18 JUNI 1953 2 Wetsontwerp, dat tevens voorziet in notarieel pensioenfonds, ingediend. Millioenen dames Geef Vader alleen het allerbeste - dus Chief Whip. Wèt zal hij ge nieten... en vergeet niet, het is de beste sigaret voor zijn gezondheid. Beklaagde in meineedzaak: „ik heb geen eed afgelegd" Zeilend opleidingsschip voor Indonesische marine Vertegenwoordiger gokte met geld van zijn werkgever Nederlandse aardolie- boormaatschappij Nieuwe meelsoort voor zoutloos brood op komst Ir f V UIT ANDERE BLADEN LEERBOEKEN LEVEREN Toch ió het zo ff Zonnestralen van 500 jaar oud VJ Bij de Tweede Kamer is ingediend een steld op een voor alle notarissen gelijk wetsontwerp tot invoering van een leef tijdsgrens voor het notarisambt en betref fende de oprichting van een notarieel pen sioenfonds. Aan de Memorie van Toelichting van de minister van Justitie is het volgende ont leend: Door de ambtsvoorgangers van de minis ter is in 1947 nadat de broederschappen van notarissen en van candidaat-notarissen een rapport over de invoering van een leeftijdsgrens hadden uitgebracht een com missie ingesteld die onder voorzitterschap van prof. mr. A. Pitlo niet alleen de wen selijkheid van de invoering van een leef tijdsgrens onderzocht, doch tevens de mo gelijkheid bezag om aan notarissen een pensioen te verzekeren. De commissie heeft in 19'51 verslag uit gebracht. Bij dit verslag was gevoegd een wetsontwerp tot invoering van een leef tijdsgrens en oprichting van een pensioen fonds. De minister is na ampele overweging tot de conclusie gekomen, dat de ont stane situatie geen verder uitstel ge doogt. Er w&ren op 1 Februari j.l. 109 notarissen ouder den 70 jaar. De toe stand, dat van een ambtenarencorps 13.3 pet boven de 70 jaar is, kan niet langer worden getolereerd. Dat de leden van de broederschap der notarissen het spoedig eens zouden worden over de meest gewenste pensioenregeling is niet aannemelijk, nu een onderling over leg van zovele maanden geen resultaat heeft opgeleverd. De Verzekeringskamer heeft de minister geadviseerd het plan- Pitlo te handhaven, behoudens enkele wij zigingen in het ontworpen pensioenregle ment, die aan de desiderata van de candi daat-notarissen tegemoet komen. Deze wij zigingen zijn alsnog in het onderhavige ontwerp aangebracht. De strekking van het wetsontwerp is vooreerst, een leeftijdsgrens te stellen bij het bereiken waarvan aan notarissen ont slag wordt verleend, en wel op 70 jaar. De vraag is onder het oog gezien of deze regeling ook moet gelden voor notarissen, die vóór haar invoering voor het leven zijn benoemd. Naar het oordeel van de minister zijn er voldoende redenen aanwezig om de leef tijdsgrenzen ineens voor allen in te voeren. Als oplossing hebben de beide broeder schappen voorgesteld aan voor het leven benoemde notarissen bij hun ontslag pen sioen te verlenen op dezelfde voet als aan na de invoering der leeftijdsgrens benoem den ook al zouden de eerstgenoemden, niet ten volle of in het geheel niet voor hun pensioen hebben bijgedragen. De minister kan zich met deze oplossing verenigen, mits daardoor de rechten van degenen, die wel voor hun pensioen hebben betaald, niet in gevaar worden gebracht. Regeling van een ouderdomspensioen zal derhalve noodzakelijk zijn. Pensioenvoorzieningen De financiering zal door het notariaat zelf dienen te geschieden door middel van een collectieve pensioenvoorziening. Ook candidaat-notarissen zullen in deze rege ling worden betrokken. Als principe is aanvaard dat de bijdra gen onafhankelijk van de leeftijd en van de verstreken diensttijd zullen worden ge- ADVERTENTIE zeggen: Voor de handen niets beter dan HAMEA-GELEI. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 9.45 Schoolradio. 10.00 Philhar- monisch orkest. 10.40 Kamerkoor. 10.55 Pla ten. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Zang en Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Salonorkest en solist. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Zang en orgel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Promenade orkest en solist. 14.50 Platen. 15.00 School radio. 15.30 Metropole-orkest. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinder koor. 17.40 Piano en Hammondorgel. 18.00 Militaire reportage. 18.10 Instrumentaal octet. 18.30 Lichte muziek. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Radio Philharmonisch orkest en soliste. 21.15 Brabants halfuur. 21.45 Grinzing klanken. 22.00 Om de toe komst van Nederland, klankbeeld. 22.20 Politiekapel. 22.45 Ik geloof in ene heilige, katholiek kerk. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Schoolradio. 10.50 Platen. 11.20. Radio feuilleton 11.40 Viool en piano. 12.00 Mu- sette-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen. 12.33 Snort en prognose. 12.48 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Pianorectial. 14.50 Voor dracht met muziek. 15.10 Strijkkwartet. 15.30 Hammondorkest. 16.00 Lichte muziek. 16.30 Muzikale causerie. 17.10 Voor de kinderen. 17.40 Roemeens orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Het scholingswerk van het N.V.V., vraaggesprek. 19.00 Kinderkoor. 19.15 Radio-reiswijzer. 19.30 Humanitaire achter gronden van de Samenwerking tussen de Volkeren, causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Klas sieke muziek. 20.30 Europa één, causerie. 20.0 Aanpassing, causerie. 21.00 Tempo Giusto. 21.45 Platen. 21.45 Platen. 22.00 Bui tenlands overzicht. 22.15 Dansmuziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.35—24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15—21.45 Act.; Weeroverzicht.; Wij kam peren!, reportage. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Balletmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Schoolradio. 15.00 Causerie. 15.30 Operette muziek. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Mezzo-sopraan en piano. 17.50 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Filmmuziek. 20.15 Concert. 21.05 Kunst- kaleidoscoop. 21.20 Concert. 22.00 Nieuws. 22.10 Kroniek voor Oudstrijders. 22.15 Radio- Universiteit. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Overzicht van de weekbladen. Film en toneel. (Op 224 en 49 m.). percentage en een voor alle candidaat- notarissen gelijk percentage, met wettelijke verplichting om deel te nemen in een pen sioenfonds. Het pensioen zal worden opgebouwd met 75 per jaar voor elk dienstjaar als candi- daat-notaris en 150 per jaar voor elk dienstjaar als notaris, met dien verstande, dat een notaris ten hoogste 5000 per jaar pensioen zal genieten en een candidaat- notaris ten hoogste 3000 per jaar. Het pensioen gaat in bij het bereiken van de 70-jarige leeftijd, ongeacht of men tot die leeftijd in dienst is gebleven. Vereist is slechts, dat men ten minste vijf dienstjaren heeft volbracht, hetzij als candidaat-nota- ris, hetzij als notaris, dan wel in beide hoe danigheden. Tevens is overwogen de mogelijkheid om behalve ouderdomspensioen ook invalidi- teits- en weduwen- en wezenpensioen toe te kennen. Mogelijk is gebleken, invaliditeitspen sioen in te voeren voor algehele blijvende invaliditeit en voorts pensioen toe te ken nen aan weduwen en wezen van notaris sen, candidaat-notarissen en gepension- neerden. ADVERTENTIE Ctyief ÏCljip Op een rondreis van oorlogsinvaliden door ons land, onder auspiciën van de stichting „Moveo", heeft dit gezelschap, waarbij zich 14 Belgen en 21 Engelsen be vonden, gisteren een bezoek aan Soestdijk gebracht, waarbij enigen hunner aan de Koningin werden voorgesteld, die zich- ge ruime tijd met hen onderhield. De Britse onderzeeër van de „A"-klasse, de „Andrew" is in de haven van Portland aangekomen na een reis van Bermuda een afstand van 2500 mijl, welke geheel onder water werd afgelegd. De Andrewmaakte tijdens deze onderwater tocht gebruik van een verbeterd „snuiver" apparaat. De bemanning van de onderzeeër aan dek opgesteld na de aankomst te Portland. De procureur-generaal bij het Haagse hof heeft bevestiging van het vonnis van de rechtbank 6 maanden gevangenis straf gevorderd tegen de 38-jarige huis schilder Chr. R. uit Rotterdam, die ervan was beschuldigd in een echtscheidings procedure onder ede een onjuiste ver klaring van de vrouw in deze echtschei dingszaak te hebben afgelegd. Tijdens het onderzoek ter zitting verklaarde verdachte, dat hij geen eed had afgelegd. Hij zeide dat hij destijds „niet zijn vingers had opge stoken". De verdediger, mr. H. J. J. van den Bie- sen, zeide in zijn pleidooi dat hij meende dat de door de rechtbank opgelegde straf zo zwaar op verdachte had gedrukt, dat deze, geheel en al onder de indruk, eraan was gaan twijfelen of hij wel een eed had afgelegd. Pleiter meende dat men getuigen de belangrijkheid en de waarde van een eed beter zou kunnen bijbrengen, als de handeling van de eedsaflegging waardiger zou worden gemaakt. „Men zou deze plech tiger kunnen maken door bijvoorbeeld alle aanwezigen tijdens de eedsaflegging te la ten staan", zei hij, een lichtere straf voor de verdachte bepleitend. Het gerechtshof zal op 26 Juni uitspraak doen. Midden Juli zal uit Hamburg een zei lend opleidingsschip vertrekken, dat be stemd is voor de A.L.R.I., de Indonesische marine. Het is een driemaster, die plaats biedt voor tachtig man. Het schip zal wor den overgebracht door vijf officieren, ze ven onderofficieren en 18 manschappen van de A.L.R.I., die gisteren met de „Wil lem Ruys" in ons land zijn aangekomen en over drie dagen naar Hamburg vertrekken. De Amsterdamse rechtbank heeft de vertegenwoordiger H. O. uit Amsterdam conform de eis veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan acht maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar wegens ver duistering in dienstbetrekking van ruim f 11.000, alsmede van een bromfiets ten nadele van een technische uitgeverij te Haarlem. Ter zitting had verdachte indertijd als verklaring van de in de periode 1947 tot 1953 gepleegde verduistering opgegeven, dat hij had „gegokt" om grote bedragen; De bromfiets had hij als onderpand voor een lening gegeven. Deze maand zal de Nederlandse Aardolie Maatschappij op het Schoonebeekveld met een proef aanvangen om enkele harer boringen te doen verrichten door de nieuw opgerichte maatschappij „Drilvo", een com binatie van de Amerikaanse „drilling and exploration company incorporated" en Volker-maatschappij tot het uitvoeren van openbare werken N.V. te Rotterdam. De NAM zal hiervoor een harer boorinstalla ties in bruikleen geven en verder voor de nodige materialen en diensten zorgen. De ,-,Drilvo" voert met haar personeel de boring uit. Deze opdracht van de NAM betekent een eerste optreden van een onafhankelijke Nederlandse aannemingsmaatschappij voor het uitvoeren van boringen ten behoeve van de aardolieindustrie. In de V.S. wordt reeds een zeer groot percentage der borin gen door dergelijke gespecialiseerde aan nemingsfirma's verricht, hetgeen verschil lende voordelen met zich mede brengt. Morgen hebt u de laatste kans, in het Prentenkabinet der Universiteit aan de Kloksteeg in Leiden de unieke foto-histo rische expositie te gaan zien, die daar uit de collectie-Grégoire is bijeengebracht. Wij schreven reeds eerder, dat deze collectie voor de neus van enige Amerikaanse ver zamelaars is „weggekocht" Van de heer A. Grégoire, een Haagse veteraan in de lichtbeeldenkunst, wiens verzameling foto grafische curiosa (in totaal ruim 6000 ob jecten omvattend) zich een wereldver maardheid verworven heeft. Er zijn kos telijke „daguerréotypieën" uit de oertijd van de fotografie: opnamen op verzilverde, gepolijst-koperen platen, die met kwik damp ontwikkeld werden en kapitalen ge kost moeten hebben. Men ziet er ook de bijbehorende „martelwerktuigen" als hoofdsteunen voor de slachtoffers der toen malige portretkunst, die voor een deftige staatsiefoto vaak urenlang in de meest on gemakkelijke houdingen moesten poseren. Er zijn voorts schitterende Talbots en Hills om twee andere pioniers van het positief-negatief-procédé te noemen die niet alleen de tand des tijds met succes doorstaan hebben, maar tevens qua scherpte en compositie menige moderne fotograaf nog ten voorbeeld kunnen strek ken. Bijzonder belangwekkend zijn ook de vele voorbeelden van lang-vergeten of nauwelijks meer beoefende technieken als de albuminedruk, de amphytypieën (beel den die in doorzicht negatieven zijn maar tegen een donkere achtergrond als positief werken), de gom- en glasdrukken, de heliogravure, de prachtige „carbros", die stuk voor stuk het bewijs leveren, dat vo rige generaties van vakmensen en amateurs er geen been in zagen om dikwijls dagen lang aan een „plaatje" te werken. Komt daar nu nog eens om in deze tijd van ul trasnel materiaal en gestandaardiseerd donkere kamerwerk! Enkele vitrines en wanden 'op deze historische expositie zijn gewijd aan het werk van „nieuwe meesters" als Polak, Coppens en Berssenbruggè (de verstokte experimentator) en ook daar valt veel te bewonderen en te leren. Daarom is het eigenlijk wel jammer, dat het Prentenkabi net van deze nieuwe aanwinst geen per manente expositie kan maken, omdat daar toe de ruimte ontbreekt. Naar onze smaak hoort een unieke collectie als deze eigenlijk in een eigen fotografisch museum thuis; zoals het buitenland er al vele telt. Maar zo'n instelling behoort in Nederland blijk baar nog altijd tot de categorie toekomst muziek. Velen zijn op medisch advies verplicht zich gedurende kortere of langere tijd een zoutloos dieet op te leggen. Een van de be zwaren, welke dit met zich brengt, is de verplichting zoutloos brood te nuttigen. Dit gaat de patiënt dikwijls spoedig tegen staan. Het ligt in de bedoeling een nieuwe meelsoort voor zoutloos brood ter beschik king van de Nederlandsche bakkerij te stellen, waardoor aan de bezwaren voor een groot deel tegemoet wordt gekomen. Vele instanties, zoals de Voedingsraad, het ministerie van Landbouw, het directoraat- generaal van de Voedselvoorziening heb ben hun medewerking verleend en het T.N.O. heeft een groot deel van de voor bereidende werkzaamheden voor zijn reke ning genomen. li ADVERTENTIE V HEI ZENUWTONICUM 1 COP MARTEN TOONDER STUDIO* 11. „Ziezo", zei professor Kalker, „ik heb u nu weer tot natuurlijke grootte terugge bracht en, behalve de ietwat te lang uit gegroeide arm, kunnen we het resultaat bevredigend noemen. Zullen we het dus hier maar bij laten?" „Het hierbij laten?!", hijgde Jolliepop, ,,moet ik in deze onge- proportionneerde toestand blijven rondlo pen?!!" „Maar zo'n lange arm heeft zijn voordelen", merkte de geleerde monter op, „u kunt bijvoorbeeld uw rug op elke ge wenste plek krabben". „Ik permitteer mij- zelve nimmer enig onsmakelijk gekrab!", riep Jolliepop verontwaardigd, „ik wil mijn normale arm terug, welke voordelen u ook aan deze onverkwikkelijke lengte moge toeschrijven!" „Goed, goed", suste profes sor Kalker, „dan zullen we daar iets aan doen. Maar het kan niet direct gebeuren, want de batterij van het apparaat is leeg. Ik zal die dus eerst dienen op te laden". En rhet deze woorden nam de geleerde het toestel op en verliet het vertrek. „Ach, wee!!", kermde Jolliepop, van wanhoop in- eenzijgend, „hoe lang zal dit duren?!" „Trek je arpi terug, Jolliepop!", waar schuwde Panda, „anders wordt die tussen de deur geknelcH" In een artikel'in de NieuweRotter- damse courant wordt de recente ver klaring van de Raad van Vakcentralen, waarin N.V.V., K.A.B. en C.N.V. samen werken, naar aanleiding van de aangekon digde compensatie voor de huurverho gingen, „hoogst wonderlijk" genoemd. De Raad van Vakcentralen had haar be vreemding over de regeringsmededelingen dienaangaande uitgesproken en vastgesteld, dat de onderhandelingen in de Stichting van de Arbeid en met de regering over deze compensatiemaatregelen nog niet zijn ge opend. Hij wees voorts iedere verantwoor delijkheid voor de mededelingen van de hand. „Natuurlijk komt deze verantwoordelijk heid geheel voor de regering, die de voor stellen heeft ingediend", aldus de N.R.C. „Indien deze wonderlijke uitlating zou moeten betekenen, dat de regering zich eerst de instemming van de vakcentralen zou moeten hebben verworven, dan zou dit een volkomen miskenning zijn: a. van het initiatiefrecht van de regering; b. van de positie van de Staten-Generaal, die als d e vertegenwoordiging van het Nederlandse volk mede te beslissen heeft over wet gevende maatregelen; c. van het bestaan van de Sociaal-Economische Raad, die im mers een uitvoerig advies over de huurver hoging en de daarmee samenhangende compensaties heeft uitgebracht". In het artikel wordt aandacht gevestigd op het feit dat de vakcentralen in de S.E.R. zijn vertegenwoordigd, waardoor het uiten van bevreemding door de genoemde Raad „lichtelijk belachelijk" wordt. „Wanneer de vakcentralen niet meer hebben willen zeggen dan dat de onderhan delingen over de looncompensatie nog moeten beginnen", zo gaat het artikel ver der,, „dan is het zonder'meer duidelijk, dat zij in de sociaal-economische sfeer zich nog niet hebben gebonden en dus nog geen ver antwoordelijkheid hebben aanvaard. Maar als dit inderdaad de bedoeling van de mede deling is, waarom dan zulk een ongelukkige formulering gekozen? Overigens mag wor den verwacht, dat de bewuste onderhande lingen afgesloten zullen zijn, wanneer de Tweede Kamer zich in het najaar tot de openbare behandeling van de dezer dagen ingediende voorstellen zal zetten". De N.R.C. concludeert, dat de Sociaal Economische Raad „met een representatief karakter ook voor de vakcentralen ten dele een functie vervult, welke voordien door de vrije organisaties werd waargenomen wil men deze functie tot ontwikkeling laten komen, dan past de vrije organisaties wijze zelfbeperking". BRITS-NEDERLANDSE BESPREKINGEN. LONDEN (A.F.P./Reuter) Gisteren zijn te Londen Brits-Nederlandse bespre kingen begonnen over economische en politieke kwesties van gemeenschappelijk belang. Minister van Buitenlandse Zaken Beyen leidt de Nederlandse delegatie. Minister Beyen heeft gistermiddag een bezoek aan Churchill gebracht. Eerst had hij gesproken met de Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, Anthony Nutting, en in de namiddag met minister van Staat, Selwyn Lloyd, en Nutting gezamenlijk. Minister Beyen en minister van Finan ciën Van de Kieft hebben de lunch met Selwyn Lloyd gebruikt. ADVERTENTIE LAAT LIEVER Snel (binnen twee dagen) en.... accuraat! GROTE HOUTSTRAAT 100 - TEL. 17472 RIJKSSTRAATWEG 125 - TEL. 23991 c Wisseling. De nieuwe Columbiaanse re gering, die Zondag aan de macht is ge komen, heeft Donderdag bekendge maakt, dat zij haar ambassadeurs in Washington, Londen, Bonn en Quito zal vervangen. Ook de Columbiaanse afge vaardigde bij de UNO, Carkos Echeverri Cortes, zal zijn functie niet behouden. Voorts werd melding gemaakt van het feit, dat Brazilië, Ecuador, Salvador, Peru en Spanje de regering van Rojos Pinilla hebben erkend. Te snel. Een Amerikaanseluchtvaartdes- kundige heeft Woensdag verklaard, dat de vliegtuigen, waarmee de Noordelij ken hun nachtelijke vluchten boven Zuid-Korea uitvoeren om doelen te bestoken, houten tweedekkers zijn, die dateren uit 1927. De deskundige ver telde aan journalisten, dat deze toestel len de verdedigingsgordel der geallieer den kunnen doorbreken, doordat de straaljagers te snel ziin om de twee dekkers, die slechts 60 km per uur vlie gen, goed te kunnen treffen. Critiek. Het centrale comité van de Li- thause communistische partii heeft op een onlangs gehouden voltallige verga dering de Lithause raad van ministers verweten schuldig te zijn aan „ernstige tekortkomingen en fouten", aldus radio- Moskou. De vergadering merkte op, dat de raad van ministers was afgeweken van de Lenin-Stalin-politiek, en wees voorts op tekortkomingen bij de econo mische versterking van collectieve boerderijen. Protest. Woensdag zijn afschriften van een schrijven, uitgaande van nationalisti sche bewegingen in Tunesië en Marok ko aan alle zestig leden van de UNO overhandigd, zulks op verzoek van de Aziatisch-Afrikaanse groep. Het schrij ven is gericht aan de secretaris-gene raal van de UNO en houdt een protest in tegen het „ondragelijke" bewind, dat door Frankrijk aan de Noord-Afrikaan-, se gebieden zou zijn opgelegd. Bereid. Wanda Wassiljefska, lid van de Russische delegatie op het vredescon gres te Boedapest, heeft verklaard dat men in Rusland gaarne bereid is tot een grotere uitwisseling met alle landen op cultureel en wetenschappelijk gebied. Terzijde. 'Op verzoek van het departement van Buitenlandse Zaken heeft de com missie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden besloten een resolutie waarin de UNO wordt verzocht tegen Rusland- op te treden wegens de massamoord op Pool se officierenin het bos van Élatyn in 1941, voorlopig terzijde te leggen. Ver dere behandeling door het Congres zou geen practisch nut hebben. Ongeluk. Een Constellation van de Brazi liaanse luchtvaartmaatschappij „Panair do Brasil", is Woensdagavond nabij Sao Paulo verongelukt. De 17 passagiers en de bemanning kwamen om het leven. Het ongeluk werd veroorzaakt door een ontploffing. Staking. Alle Amerikaanse schepen in havens aan de Amerikaanse Oostkust en de Golf van Mexico zijn Woensdag opgehouden door een staking van zee lieden, die hogere lonen eisen. Joseph Curran, de voorzitter van het verbond van zeelieden, heeft verklaard, dat de zeelieden niet eerder het werk zullen hervatten, dan wanneer een contract getekend zal zijn. Slechts de schepen, die militaire goederen vervoeren,, zul len van de staking geen hinder onder vinden. Oorlogsmisdadigers. Volgens een bericht in het Japanse blad „Mainitsji" over weegt Nederland spoedig ruim 100 Ja panse oorlogsmisdadigers, die door een Nederlands militair tribunaal werden veroordeeld, vrij te laten. In Den Haag verneemt A.N.P. dat het Japan op grond van het vredesverdrag van San Fran cisco mogelijk is de zaken der oorlogs misdadigers voor herziening voor te dragen. Ook bij Nederland, dat in ruim 200 gevallen straffen heeft opgelegd zijn zaken tot herziening voorgedragen, in geen geval betekent dit echter dat auto matisch 100 oorlogsmisdadigers zullen worden vrijgelaten. Men is bezig van Nederlandse kant de gevallen indivi dueel te bekijken. EEFT u in een warenhuis wel eens geprobeerd u heen te worstelen door de koop- en kijklustigen, die als een taaie, trage stroop de St. Nicolaas-, Kerstmis-, of uitverkoop-uitstallingen omvloeien? In de nauwe gangen werd u bij afwisseling zorg vuldig geplet of achteloos verfrommeld, al naar de grillen van het heen en weer dei nende publiek. Terwijl het u schijnt, of u gedragen wordt op de boodschappentas van zon. een uwer vóórlopers, dwingt een heerszuchtige dame uw bovenlichaam zijwaarts in een kunstzinnig bouwsel van breekbaar vaatwerk, waarvan de schelle kleuren in uw gla zige ogen verwazen door een snorrend molentje dat een lief kind zorgvuldig onder uw neus houdt. Het is vreselijk! Ondanks al deze nare ervaringen, kun nen we ons indenken dat een revolterende menigte nog moeilijker te doorworstelen is. Niet alleen lopen we rake klappen op, wannqer we daar in verzeild raken, maar bovendien worden we kris-kras door de stad gejaagd, zonder enige kans te hebben ons doel ook maar enigszins te benaderen. Om nu eindelijk bij ons onderwerp te belanden: we dienen de massa in het in wendige van de zon, waar de hitte tien tallen millioenen graden bedraagt en waar een druk moet heersen van milliarden at mosferen, we dienen de hier aanwezige en aan ontzagwekkende krachten onderhevige materie, te beschouwen als een revolteren de menigte. Niet alleen de moleculen moe ten hier volgens berekening verbrijzeld zijn, maar eveneens de electronenwolken, bevinden. De atoomkernen zelf zullen ech ter nog in takt zijn. Een lichtdeeltje, dat zich een weg moet zien te banen door deze revolutionnaire massa van materie-deeltjes, botst veelvul dig tegen atomen en electronen en wordt milliarden maal nog eensmilliarden malen uit zijn baan gebotst, mgar bereikt uitein delijk dan toch de buitenste lagen van de Deze reis, die in rechte lijn slechts 700.000 km. bedraagt, en over welke afstand het licht in normale omstandigheden niet langer dan 2 1/3 sec. doet, heeft door de langzame diffusie van de kern naar het zonne- oppervlak, gemiddeld niet min der dan 5000 jaar geduurd, er morgen eens aan, dat de die u koesteren vijftig eeu- welke zich óm de atoomkernen behoren te Denkt u zonnestralen wen geleden in het diepste inwendige van de zon ontstonden en naar u werden afge zonden nog vóór in oude tijden de Egyp tische pyramiden iverden gebouwd! „Maar zult u wellicht opmerken de zonnestralen kunnen toch ook afkom stig zijn van het brandende oppervlak van de zon?" Inderdaad kunnen de zonnestralen ook van het oppervlak komen, en daarom spra ken we hier ook van een gemiddelde duur. Maar wat het branden van de zon betreft, moeten we u teleurstellen, want de zon brandt niet. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2