Fords gouden jubileum, 50 jaar auto-historie Rechter William Douglas stelt executie van Rosenbergs uit Syngman Rhee zet poorten der gevangeniskampen open EXTRA VOORDELIGE: Agenda voor Haarlem Namaak Van „Tin Lizzie tot V-8" Tweehonderd millioen auto's rijden er thans over onze aardbol Douglas zélf daarop door afgevaardigde in Congres van „wangedrag" beschuldigd Laatste poging om uitvoering van bestandsovereenkomst te verhinderen DONDERDAG 18 JUNI 1955 Examens Nederlandse cabaretiers konden niet vertrekken n TIP VAN BOOTZ ïeKleme^Wt/ Opdracht tot componeren van balletmuziek Betaling abonnementsgeld per giro (Van een verslaggever) Met een bedrag van 28.000 dollar aan geleend geld en een handjevol arbeiders stichtte wijlen Henry Ford op 16 Juni 1903 aan de River Rouge bii Detroit de Ford Motor Company. Dat is dus vijftig jaar geleden: een gedenkwaardige dag in de historie van de automobiel, die in die halve eeuw de evolutie doormaakte van een uit vinding van twijfelachtige waarde en een kostbare liefhebberij voor enkelingen, tot een comfortabel vervoermiddel, zonder het welk de moderne tijd het niet meer kan stellen. In deze verbazingwekkende ontwikke ling heeft Henry Ford een grote rol, zo niet de hoofdrol gespeeld en het is goed nu de glanzende, soepel lopende auto van thans een alledaags verschijnsel is ge worden en het steeds haperende, gecompli ceerde benzinemonster uit die eerste dagen een vermakelijke curiositeit om bij dit gouden jubileum van de Amerikaanse Ford Motor Company even stil te staan. Twee honderd millioen auto's rijden er thans over onze aardbol, een aantal dat een dikke vijftig jaar geleden geen mens had durven dromen. De „wagen-zopder- paard" was toen slechts betaalbaar voor enkele uitverkorenen, die er overigens meer ergernis dan genoegen van beleef den. Ford heeft de auto populair gemaakt, door in millioenen te denken en zo'n uitge balanceerd en perfect werkend „lopende- band-systeem" te ontwerpen, dat tenslotte elke tien seconden een wagen zijn fabriek verliet. De verkoopsprijs ging met een re volutionaire gang omlaag en de concurren ten, die Ford's methodes niet volgden, moesten er stuk voor stuk het bijltje bij neerleggen of zijn voorbeeld volgen. Ford's bekendste wagen was de T-Ford, waarmee hij over de gehele wereld naam maakte. In 1909 won hij er de New York- Seattlerace mee en in September 1915 had hij al een millioen van die vrijwel nimmer haperende en haast onverslijtbare karretjes gebouwd. In 1923 verlieten in een jaar 2.200.188 van die populaire „Tin Lizzies" zijn fabrie ken. In de Verenigde Staten was Ford toen een welhaast nationale figuur met een enorm gezag, van wie algemeen werd aan genomen dat hij zonder veel moeite zijn intrek in het Witte Huis zou kunnen ne men. Maar Ford weigerde om tegen Coolid- ge candidaat te staan. „De man doet zijn werk goed", zei hij. Coolidge bedankte hem telegrafisch. „De oude wijze man van Detroit", zoals de Amerikaanse kranten Ford noemden, had toen de leiding van het enorme Ford imperium al aan zijn zoon Edsel overge dragen, maar in 1943, toen deze aan een ongeneeslijke ziekte overleed en zijn zo nen nog te jong waren, moest de 80-jarige Henry I de zware last van de Ford Motor Company met zijn vertakkingen over de gehele wereld weer op zijn schouders ne men. Twee jaar later, na het einde van de tweede wereldoorlog, kon marinier Henry Ford II, geassisteerd door zijn broers Ben son en William, het werk van zijn groot vader overnemen. Het Ford-rijk met zijn 150.000 arbeiders en 48 fabrieken in 23 landen stond toen echter op springen. De productie was ge daald tot 20 procent van het aantal in Amerika vervaardigde auto's, zelfs de V-8 motor ging er niet zo vlot meer in en in 1946 verloor de Ford Motor Company liefst 55 millioen dollar in zes maanden Nieuwe ideeën Henry Ford II kwam evenwel met nieu we ideeën en met aan de smaak van het publiek aangepaste modellen, smeet liefst tien van de uit twaalf man bestaande top- ADVERTËNT1E Voor Uw Baby-uitzet LUIERS, OOGJES 0.78 LUIERS, TETRA 0.88 LUIERS, FLANEL 1.28 ONDERLEGGERS, MOLTON 128 PLASTIC BROEKJES, v a.0.78 LUIERTRUITJES 0.94 LUIER HEMDJES 0.70 Vraagt onze serie complete baby-uitzetten. staf, die zich onvoldoende om vernieuwin gen had bekommerd, eruit en twee jaar later stond het bedrijf weer stevig op po ten. Er werd toen een topproductie van twee millioen vierhonderdduizend wagens in één jaar bereikt. Henry Ford I, de stichter van dit we reldconcern stierf op 7 April 1947. Hij heeft een grote rol gespeeld in de ontwik kelingsfase van de automobiel die in 50 jaar het aanzfen van steden en dorpen, door de nodig geworden aanleg van mo derne wegen, totaal veranderde. Meer dan 44 millioen auto's, tractoren, jeeps, tanks en zelfs vliegtuigen hebben in die halve eeuw de Ford Motor Company verlaten. ADVERTENTIE En dit is dan de befaamde „Tin Lizzie" de T-Ford, in luxe-uitvoering. Zij was in alle kleuren te verkrijgen, mits die kleuren maar zwart waren. En met haar trapversnel- ling, haar ijzersterke hart en haar knijptoeter, heeft zij de eerste bladzijden van het boek der auto-constructie ruimschoots volgeschreven. Dezer dagen heeft het werk in die enor me fabrieken aan de rode rivier in Detroit erven stilgelegen, om dat te herdenken. Afltgsnf II HmtIsm - Til. tl41S DONDERDAG 18 JUNI Zuiderkapel: Zuiderstraat, spreker ds. I. Vasseur, 8 uur. Doopsgezinde Kerk: Doops gezind Zangkoor en Jeruzalemkerkkoor, concert, 8 uur. Spaarne: „Storm over Ben galen" en „De Spookstad". 14 jaar,, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Getuige, vermoord", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Verboden spel', 14 jaar, 7- en 9.15 uur. Palace: „De piratenkoningin". 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verdorven jeugd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een koningin wordt ge kroond", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Tramlijn Begeerte", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het gestolen gezicht", 18 jaar, 8.15 uur. VRIJDAG 19 JUNI Lange Veerstraat 16: B. v. d. Meer spreekt over de openbaring van Johannes, 8 uur. Concertgebouw: Haarlems Muziekinstituut, leerlingenavond, 7.30 uur. Bioscopen: Nieuw programma. Brinkmann: Algemene amtbenarenbond in verzekeringsbedrijf, openbare vergadering 8 In het nieuwe Ford-laboratorium, dat president Eisenhower enige tijd geleden opende, werken ingenieurs en ontwerpers aan de auto voor morgen, die wellicht door atoom energie zal worden aangedreven. Maar voor het zover is komt Ford over twee jaar eerst nog met de „Syrtis", een cabriolet met hard dak, dat in de bagageruimte kan wegglijden en die u hier ziet afgebeeld. WASHINGTON (Reuter). Rechter William Douglas van het Amerikaanse Oppergerechtshof, heeft gisteren de Rosen bergs een uitstel van executie toegestaan. In een verklaring van acht pagina's ver klaart rechter Douglas, dat hij geen bevel schrift voor een nieuw verhoor, zoals door de advocaten van de Rosenberg's verzocht, zou uitvaardigen, maar, zo zegt hij: „Ik zal een uitstel toestaan, geldig totdat de kwestie van de toepasselijkheid van de strafbepalingen van paragraaf 10 van de wet op de atoomenergie op deze zaak kan worden vastgesteld door de districtsrecht bank en het hof van beroep (te New York) waarna de kwestie van een verder uitstel kan worden behandeld door het hof van beroep of een lid van dit hof (het opper gerechtshof) op de gebruikelijke manier." Als wèl een bevelschrift voor een nieuw verhoor zou zijn uitgevaardigd, zou de re gering bij dat verhoor haar recht om de beklaagden in hechtenis te houden, moeten bewijzen. De minister van Justitie, Brownell, heeft het Hooggerechtshof verzocht het besluit van rechter Douglas te herroepen. De 55-jarige rechter William Douglas, het jongste van de negen leden van het Hooggerechtshof, heeft zijn beslissing ge nomen na een langdurige studie die tot diep in de nacht duurde, van stukken die hem door advocaten waren overhandigd. Het is verrassend, dat hij zijn besluit nam op grond van stukken van twee advocaten, die Maandag door een New Yorkse rechter „indringers en beunhazen" zijn genoemd en niet op grond van stukken van de eigen advocaten van het echtpaar Rosenberg. Twee dagen geleden heeft het Hoogge rechtshof geweigerd een uitstel van execu tie te verlenen en ook om het proces te herzien. Douglas stemde toen met drie anderen voor uitstel en met een andere voor herziening van het proces. Voordat Douglas zijn besluit bekend maakte, hadden juridische deskundigen verklaard dat het ongebruikelijk zou zijn als een der rechters een uitstel zou toe staan nadat het voltallige Hof zulks had geweigerd. Hij zou het evenwel kunnen doen als hij nieuwe bewijsstukken had ont vangen, zei men. De motivering Douglas twijfelt er ernstig aan, of rech ter Kaufman indertijd wel het recht had de Rosenberg's ter dood te veroordelen. Dit is namelijk geschied op grond van de spionnagewetten van 1947 en niet op grond van de wet, die speciaal de atoomspionnage betreft. Volgens deze laatste wet mag al leen de doodstraf worden gegeven op aan beveling van de jury en indien de spion- nage is gepleegd met de bedoeling Ame rika te benadelen. De jury heeft geen doodstraf'aanbevolen en ook vermeldde de acte van beschuldiging niets over het an dere punt. De democratische afgevaardigde Whee ler heeft in het Huis van Afgevaardigden aangekondigd, dat hij een wetsontwerp zal indienen om te bereiken, dat rechter Lorentzlyceum Geslaagd zijn voor het eindexamen HBS B aan het Lorentzlyceum: H. A. v. d. Bo gaard, J. van Eykelen, A. Hage, J. Kleyn, G. Londo, D. H. D. v. Tongeren, E. de Vries, R. W. de Vries, G. H. Zeilmaker. Drie candidaten werden afgewezen. Het examen is geëindigd. Kennemer Lyceum, Blóemendaal Geslaagd voor het eindexamen Gymna sium A: de dames: H. E. Clydesdale, A. A. Metz, A. M. J. v. Nouhuys, A. Siderius, A. A. v. Trooyen, Ch. M. v. d. Wal en M. P. M. v. Walraven; de heer Ch. W. Ie Rütte. Verlengd examen: 1 candidaat. Afgewezen: 3 candidaten. Teruggetrokken: 1 candidaat. Geslaagd voor het eindexamen Gymnasium B: de heren: C. J. G. Beek. F. Bootsman, G. F. Boreel, H. Y. Dijkstra, Th. A. Eversdijk Smulders, H. P. M. v. Ravestijn, R. Schicht, R. J. Vervuurt, H. R. Vincent. Verlengd examen: 2 candidaten. Afgewe zen: 1 candidaat. Rijkskweekschool Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen de dames: M. C. Scheffer te Halfweg; Tr. Driesen te Haarlem; Th. C. Vestering te Haarlem; A. Zeugner te Haarlem; de heren: P. Eriks te Velsen; W. P. Mazurel te Haarlem. Twee dollars zoek Het Nederlandse cabaretgezelschap van Wiesje Bouwmeester, dat na een tournée van twee maanden voor de B.P.M. en de Bond van Kunstkringen naar Nieuw- Guinea zou vertrekken, heeft deze reis moeten uitstellen. Toen zij op het punt van vertrek stonden, bleken de leden van het gezelschap de twee reisdollars, die zij bij hun vliegtocht naar Indonesië - zoals alle passagiers hadden ontvangen, maar die zij bij aankomst nog niet hadden besteed, niet te kunnen tonen. De douane liet daarop de bagage uit het vliegtuig terughalen, dat vervolgens zonder- de cabaretiers vertrok. ADVERTENTIE VERKOOP VOOR NEDERLAND N. V. ALVANA - DEN HAAG De ouderdom komt met gebreken, Dit is overtuigend duidelijk gebleken. Bij Tip is 't andersom Omdat door d'ouderdom Haar kwalen der jeugd zijn geweken. ïn'Z. Heer G. B.. Rotterdarr ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever Douglas in staat van beschuldiging wordt gesteld wegens „wangedrag". Indien het voorstel van Wheeler, dat in middels is ingediend, door het Huis wordt aangenomen, zou rechter Douglas voor de Senaat moeten terechtstaan. De Senaat zal dan beslissen of hij al dan niet van zijn ambt ontheven zal worden. De Amerikaanse opperrechter, Fred Vin- ston, heeft een bijzondere zitting van het Oppergerechtshof bijeengeroepen voor hedenmiddag om het besluit van rechter William Douglas te bespreken. Het echtpaar Rosenberg zal dan mis schien toch deze week worden terechtge steld als het Oppergerechtshof het besluit van rechter Douglas teniet doet. TOKIO (Reuter). President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft heden op eigen verantwoordelijkheid de vrijlating van alle anti-communistische Noord-Koreaanse krijgsgevangenen in Zuid-Koreaanse kam pen bevolen. Dit is zijn laatste zet om de ondertekening van een wapenstilstand te gen te houden. Troepen van de UNO werden in allerijl naar de kampen gedirigeerd zodra het be vel van Rhee bekend werd, maar volgens een Zuid-Koreaanse functionaris waren 20.000 gevangenen op vrije voeten voordat de troepen, die van traangas gebruik maak ten, de massale ontsnapping tot staan kon den brengen. De vrijgelaten Noord-Koreanen, die allen de eed van trouw op de Zuid-Koreaanse regering hebben afgelegd, zijn nu onder de hoede van provinciale gouverneurs en po litie in Zuid-Korea. Volgens de op 8 Juni te Panmoendjom getekende overeenkomst met de Noorde lijken over de krijgsgevangenen moesten alle gevangenen, die niet naar huis wilden Het zou plezierig zijn te weten, wat in het leven schijn en wat werkelijkheid is of hebben de philosofen gelijk die zeggen, dat er geen wer kelijkheid op deze wereld is te vinden? Er zijn theorieën die ons willen voorspiegelen dat ons bestaan niets meer dan een gedachte is, een flits van de geest, een vlug spel tussen licht en donker. Ge kunt het daar mee eens zijn of niet, maar ge zult moeten toegeven dat wij mensen het ver ge bracht hebben met het maken van dingen die er niet zijn. Wij scheppen zelf naar harte lust en zien met genoegen naar ons eigen gegoochel, zonder te beseffen dat het niets is, ge maakt uit niets. Het is diepzinnig gepeins, maar het komt niet zonder reden. Want wij zijn in de werkplaats geweest van een vriend, die zijn brood verdient met het scheppen van illusies. Hij maakt in zijn rommelka mer de onwaarachtigheden des levens, die wij plegen te slikken als de werkelijkheid. Wat maakt hij? Geluiden. Hij werkt voor het toneel en de radio, en levert de geluiden kant en klaar. Hij kan het achter de coulissen laten don deren en hagelen, hij kan er paarden laten galopperen en veldslagen laten woeden. Hij kan er menigten laten joelen en treinen laten daveren. En als ge voor het voetlicht in de zaal zit, meent ge nog dat het werkelijkheid is ook. Maar komt ge bij hem ach ter de décors, dan zit hij met wat plankjes en pannetjes en stukken blik te meesteren en te frutselen. Uit een vergiet met knikkers komt een hagel storm, en de daverende paar denhoeven zijn niets dan wat eikenhouten blokjes in zijn vlugge handen. De stappen van de schurk op de trap zijn stukken kurk op een leeg sigarenkistje, en de marche rende regimenten zwaarbe wapende soldaten stampt hij uit de grond met een bundel stokjes die hij op een karton nen plaat laat roffelen. Hij bedriegt de oren van duizenden met zijn schep pingswerk van de schijn. Hij maakt een eigen wereldje van levende geluiden, zonder leven. Maar hij streeft zijn doel wel eens voorbij, om zo te zeggen. Dan kunt ge mer ken hoe gevaarlijk sommige ambachten zijn. Zo komt hij eens bij ons binnen met een gezicht van oude lappen en vraagt om hulp. Er is een opdracht bin nengekomen van een toneel gezelschap om een geluid te maken dat ik niet ken, zegt hij. Zij voeren een stuk uit de Middeleeuwen op, het speelt in een oud kasteel met martel kamers en hoge witte gangen, waarin ijzeren harnassen en dekenkisten staan. Ge weet wel, zo echt oud en Middel eeuwachtig. Het verhaal is boeiend en meeslepend van romantiek en heldendom, maar ik vrees dat ik met mijn geluid verstek moet laten gaan. Want ik kan het niet vinden. Er is namelijk een scène in dat de moordenaar met zijn speer naar binnen komt slui pen achter de rug van de kas teelheer, die het slachtoffer zal moeten worden. Er is een oude, zware, eikenhouten deur in de achtergrond, die lang zaam opengaat om het onheil spellend creatuur van de moordenaar door te laten. Maar dan. Dan piept de deur. De deur verraadt de laaghartige slui per. Zij geeft dat echt middel eeuwse, sinistere, naargeestige, knersende, schurende piepge luid dat ge wel kent van die oude deuren met scharnieren als vliegtuigvleugels en spij kerkoppen als aardappels. Dat geluid moet ik maken maar ik weet niet hoe. We hebben gezocht en ge probeerd met allerhande in strumenten en middelen. We hadden met hem te doen, om dat hij het toch al niet te breed heeft mèt zijn geluiden- fabriek. We wreven schuur papier over emaille, tot we er bij stonden te rillen we probeerden het met een vork op een scherf glas en met een oude gummihak op een school bord. Het leek wel wat maar het was niet dat, zei hij telkens. We vonden een menigte van geluiden die hij wel eens zou kunnen gebrui ken voor het een of ander maar het knarsend piepen van de Middeleeuwse deur bleef verborgen in de geheimzinnig heid. Toen we tenslotte met een baksteen op een fles elkander hadden doen ijzen van af schuw, hebben we het opge geven en hij ging ongetroost naar huis in de overtuiging, te hebben gefaald. Later ontmoetten wij hem weer, hij was toen de leven digheid zelf. Hij vertelde trbts het geluid te hebben gevonden van een stervende olifant, dat echter niet zo vaak zal voor komen in een toneelstuk, voegde hij erbij. En toen wij vroegen hoe het was gegaan met die Middeleeuwse deur, lachte hij breed. Dat geluid heb ik nog ge vonden, zegde hij, al had ik het niet meer nodig. Ik maak te het door eierschalen te malen in een roestige koffie molen. Maar het hoefde niet, zoals ik al zei. Die deur vanzelf. piepte namelijk J. L. terugkeren, worden overgegeven aan de zorg van een neutrale commissie. President Rhee heeft meegedeeld dat hij tot vrijlating is overgegaan „ter voorko ming van ernstige gevolgen." Een woordvoerder van de UNO heeft meegedeeld, dat naar schatting 25.000 anti communistische Noord-Koreaanse krijgs gevangenen op vrije voeten zijn. De UNO heeft in Zuid-Korea ongeveer 132.000 krijgsgevangenen. Het merendeel dezer gevangenen wordt door Zuid-Ko reaanse troepen bewaakt. Onder de gevan genen bevinden zich ongeveer 50.000 man, die als niet-communistisch zijn geregi streerd. President Rhee heeft zijn bevel gegeven nadat hij een voor hem teleurstellend tele gram had ontvangen van zijn eerste-minis- ter, die gisteren te Washington een onder houd met Eisenhower heeft gehad. Het geallieerde hoofdkwartier meldt, dat uit zeven van de elf gevangeniskampen niemand is ontsnapt. In twee kampen te Seoel die door Amerikanen en Zuid-Korea- nen gezamenlijk worden bewaakt, hebben zich geen incidenten voorgedaan. President Eisenhower had Woensdag een nieuwe brief aan de Zuid-Koreaanse pre sident Syngman Rhee geschreven, waarin hij het'Amerikaanse standpunt ten aanzien van het sluiten van een wapenstilstand uit een zet. Eisenhower zegt in de brief, dat Amerika zal blijven streven naar de doelen, die het op het oog had toen het aan de Koreaanse oorlog ging deelnemen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan Hugo Godron te Bussum opdracht verleend tot het compo neren van een ballet, geschikt om door de groep „Scapino" te worden uitgevoerd. Het is de bedoeling de première van het ballet in het volgende seizoen te geven. 3oockxooooooooooooooooooooooooooo< U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f6.10, post- abonnés f 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5