Congressen Ex-politieke gevangenen en vroegere verzetsstrijders geopend Een OVERHEMD van CORK Actie van internationale commissie wierp reeds resultaten af Kort en bondig^ VADERDAG Clowntje Rick Teleurstelling over houding van overheid jegens oude illegaliteit Van der Hoogtprijs voor Adriaan van der Veen DONDERDAG 18 JUNI 1953 7 Faillissementen V erzetsmonament gelaakt Geen bedelpartijen cfee MORRIS iejrnycu imj! BARTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Buitenlandse gasten v Meeting tegen concentratiekampen David Rousset sprak in Haarlem Begrafenis F. Pöttger Voor de kmdcren Rode Kruis-collecte bracht twintig mille op Honderden oud-illegale werkers, hetzij behorende tot de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke gevangenen, hetzü deel uitmakende van de bij de Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet in Nederland aangesloten organisaties waren van middag samengekomen in „Dreefzicht" te Haarlem voor de gecombineerde opening van de congressen van beide organisaties, die tot en met Vrijdag in de Spaarnestad worden gehouden. Na een begroetingswoord van de heer K. R. van Staal, voorzitter van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke gevange nen, waarbij hij een speciaal woord van welkom richtte tot de talrijke buitenlandse gasten van beide organsaties, werd een rede uitgesproken door de Commissaris der Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Deze zeide voorzichtig te willen zijn in de keuze zijner woorden. De ex-politieke gevangenen vormen immers minder een vereniging, dan wel een broederschap, die door het lijden werd geadeld. De Commis saris zeide: „Ik heb mij ernstig voorbereid, door bladerde twee jaargangen van „Aantre den". Aangrijpende lectuur in letterlijke zin, de herinneringen aan gevangenissen en concentratiekampen, aan verhoorsme- thoden. We wisten het wel, maar het ligt alweer zo lang terug. Aangrijpend ook, dat dit regime nog steeds voortduurt, al is het nu aan de andere kant van het ijzeren gor dijn, althans hoofdzakelijk. En dat het nodig blijft hiertegen front te maken, te ageren." „Uw doel is de geestesgesteldheid, welke de basis vormde voor het verzet tegen de vijand in de jaren 1940 tot en met 1945 ter verdediging van de begrippen vrijheid en recht in stand te houden en te versterken. De geest staat hier terecht voorop: het is de geest die levend maakt. Vrijheid en ge rechtigheid vallen hier samen, de dorst naar gerechtigheid is van alle tijden. Zalig die hongeren en dorsten naar ge rechtigheid, want zij zullen verzadigd wor den 'staat in de Bergrede. Dit beeld moet tot u spreken. Gij weet uit eigen ervaring wat hongeren en dorsten betekent. „In stand houden en versterken". Hoe moet dat geschieden? Niet door bitterheid of wraakzucht aan te kweken, maar wel door te zorgen, dat er niet vergeten wordt. En dat de jongere generatie, die deze jaren niet bewust heeft meegemaakt, door onze ervaring bespaard moge blijven een her haling te zien. Het is moeilijk om hier de juiste maat te vinden," zo zei de Commis saris. „Nu de houding tegenover het Duitse volk als geheel. Het zijn onze broeders, zoals Kaïn de broeder van Abel was; een deel was actief schuldig, een ander deel passief. Maar we hebben welbewust af stand gedaan van het oog om oog, tand om tand, afstand van bijltjesdag en de be rechting overgelaten aan de Overheid. Dit is geschied onvoldoende zegt de een, niet met gelijke maat zegt de ander maar wie kan zich op de borst slaan en zeggen dat hij in deze de ware gèrechtig- heid in pacht heeft? De collectieve schuld. Deze. bestaat on getwijfeld-, maar als-we deze van het Duit se volk eisen, dan moeten we ook bereid' zijn dit begrip op ander terrein zelf te aanvaarden." „Wij hongeren en dorsten naar gerech tigheid, daarvan getuigen wij, als we het concentratiekampsysteem in alle landen blijven bestrijden en niemand is daartoe eerder geroepen dan gij. En dit hongeren en dorsten vraagt niet om beloning, om waardering, maar is. de besten onder ons als ingeschapen. En zij zullen verzadigd worden wordt ons door Christus beloofd. Dit is de bood schap die ik u bij deze gelegenheid wilde meegeven en dit is met recht „een blijde boodschap". Met deze woorden verklaarde Baron de Vos van Steenwijk het Congres geopend. ADVERTENTIE -J OOK IN 4R0TE IUXE DOZEN VAN 5Q STUKS De Haarlemse rechtbank heeft Dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het faillisse ment van: G. Stada, aannemer, Jan Kostelijklaan 7 Velsen en handelende te 's-Gravenhage onder de naam D. Stada en Zn. Rechter-Commissa- ris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. A. W. Hellema Sr., advocaat en procureur te IJmui- den. Bij beschikking van de Rechtbank is met ingang van 18 Mei 1953 definitief surséance van betaling verleend aan: Th. H. A. Kramer, handelende onder firma Haarlemse Koper- en Metaalgieterij, Zanen- straat 52zw. Haarlem, voor de tijd van ander half jaar, met benoeming van mr. H. Peters, advocaat en procureur te Haarlem, tot be windvoerder. Bij beschikking van de Rechtbank is met ingang van 28 April 1953 definitief surséance van betaling verleend aan: J. M. Opdam, Binnenweg 24 Heemstede en N. W. Opdam, J. v. d. Berghstraat 5, Heem stede, tezamen handelende onder de naam Vennootschap -onder firma J. M. Opdam en Zoon, voor de tijd van anderhalf jaar, -met benoeming van mr. H. Jonker, advocaat en procureur te Haarlem, tot bewindvoerder. De voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Ex-politieke gevangenen mr. G. Ch. Aalders, zei in zijn openingsrede onder meer: ,Het gepasseerde verenigings jaar heeft ook intern in het teken van de storm gestaan. Deze storm is thans wel ge luwd, doch heeft ook de fouten aangewezen, waarvoor wij ons in de toekomst moeten wachten. Gelukkig mag geconstateerd worden, dat onze vereniging als het riet, wel onder de storm gebogen, doch niet ge knakt is en door haar levensvatbaarheid, haar taak en doel, in versterkte positie haar plaats heeft weten te behouden." Mr. Aalders ging uitvoerig in op de wa tersnood van Februari, herdacht de slacht offers en gewaagde van zijn dankbaarheid dat het Nederlandse volk zich een heerlijke eenheid had getoond. Ook memoreerde spreker de hulp door zijn organisatie ge boden en vervolgde: „Is het verwonderlijk, dat de ramp 1953 ons weer bepaalde tot de stalen vloedgolf, die op 10 Mei 1940 ons land en West-Euro pa overspoelde, verwoestingen aanrichten de van ongehoorde omvang? Gaat het te ver om een vergelijking te trekken tussen de onbekende mannen en vrouwen, die spontaan, met levensgevaar hun krachten hebben ingezet bij het dichten van dijken en redden van mensenlevens, en de talloze stille werkers en werksters in het verzet 1940-1945, die vaak met inzet van hun leven de vloedgolf van het barbarisme hebben trachten te keren en gered hebben, wat te redden was? Het is te hopen, dat de helpers van 1953 meer dank en waardering ondervinden, gerust kunnen wij, gezien onze eigen er- dan de kleine strijders in het verzet. Erg varingen, hierop niet zijn. In dat verband memoreerde mr. Aalders de onbevredigende gang van zaken ten aanzien van een in te stellen herinnerings- kruis voor ex-politieke gevangenen. Ook de gang van zaken bij de viering yan de Bevrijdingsdag werd door hem gelaakt. Over de gratieverlening van Lages zei spreker: „Erkennende de juistheid van de beslissing van de huidige minister van Justitie, zien wij in deze affaire de ellen dige gevolgen van de gevoerde barmhar- tigheidspolitiek, die tot onrecht moest lei den. Over de ontsnapping van de nazi boeven uit de gevangenis te Breda, zal ik maar niet spreken.. Met ergernis volgen wij deze historie in de pers," Vervolgens wijdde, spreker aandacht aan de verhouding van de vereniging tot enige andere uit de illegaliteit geboren organi saties en overheidsinstanties en besloot: „Een enkel woord wil ik nog wijden aan een onderwerp dat ons zeer geschokt heeft. Het is het goed recht van wie dan ook, een prijsvraag uit te schrijven voor de onbe kende politieke gevangene. Dat in de jury tot beoordeling van de ontwerpen geen ex- politieke gevangene zitting neemt, wekt bevreemding, doch dat bekroond wordt een ontwerp, zijnde een aantal ijzerdraadjes, gebogen tot een soort kooi, waarin het na tuurlijke oog geen gevangene ontdekt, is krenkend en belachelijk. Moet men nu be slist zijn buitenissige kunstopvattingen gaan uitleven op het zo tere onderwerp „de onbekende politieke gevangene". Naar gemompeld wordt zou de gemeente Amsterdam verzocht hebben het definitie ve monument te mogen plaatsen. Met hand en tand zullen wij ons daartegen verzetten. Mocht dit verzet tevergeefs zijn, dan vrees ik, dat, gelijk met het ontwerp reeds ge beurd is, een der vele verontwaardigden met één slag het wanstaltig gedrocht, de normale vorm van een hoopje ijzerdraad zal doen aannemen. Eén ding demonstreert het ontwerp zeer duidelijk, n.l. het onbe grepen zijn van de politieke gevangene." Ook mr. B. W. Stomps, de voorzitter van de N.F.R., sprak in zijn rede zijn teleur stelling uit over de houding van de rege ring jegens het vroegere verzet, zoals die tot uiting is gekomen in de afwijzing van de instelling van het verzetskruis, het standpunt inzake de viering van de Bevrij dingsdag en het passeren van de N.F.R. bij de voorstellen tot wijziging van de buiten gewoon pensioenwet. Bij alle waardering voor het werk der Stichting 1940-1945, moet een weg gevon den kunnen worden, die het overbodig maakt, dat „bedelpartijen" opgezet wor den, om aan oorlogsslachtoffers in de ruimste zin des woords het hoogst nodige te verschaffen. Dit is Nederland onwaar dig en een hoon voor het verzet en de totale strijd tegen de overweldiger. De samenwerking met onze zusterorga nisatie is goed getuige dit samentreffen. Natuurlijk zijn er wrijfpunten, maar de geest van vriendschap is goed. Ons inter nationaal contact, gelegd in, de C.I.A.R., is een belangrijke stap in de goede richting. Ook daarin hebben wij een taak om dich ter als volkeren bij elkaar' te komen en mee te werken aan een verenigd Europa. Wij maken fouten en erkennen dit vol mondig, maar „Wij strijden voor een heilig leven, Voor lucht en licht en boomgeruisch, Voor al wat is van God gegeven, Voor onze kinderen en ons huis", zo besloot mr. B W. Stomps. Na de openingsplechtigheid werden kransen gelegd bij het monument aan de Dreef. ADVERTENTIE WEEK-END SHIRTS Van de buitenlandse gasten der Neder landse Vereniging van Ex-Politieke Ge vangenen uit de Bezettingstijd, noemen wij mevrouw Lize Borseum, Oslo, afgevaardig de voor Noorwegen; prof. Ballachowski, directeur van het Instituut Pasteur uit Parijs; David Rousset uit Parijs; de beken de strafpleiter mr. Bernard uit Parijs; de staatssecretaris J. Degois, die tevens secre taris is van de Internationale, te Brussel; mr. A. Alers, Brussel; Frans Ballhorn, bur gemeester Notteuen (Westfalen) en Willy Fuhrmann uit Düsseldorf, beiden als ver tegenwoordigers van de Duitse zusterorga nisatie; O. Clemensen en mr. Carl W. Bar- telsen uit Dennemarken en prof. Père Da- mien Reumont uit Banneux-Louveigne. Bij de opening waren ook aanwezig: mr. C. L. W. Fock secretaris-generaal van het kabinet van de minister-president; gene raal H. Koot, kanselier der Nederlandse Orde; de heer A. J. P. Koster, voorzitter van de Buitengewone Pensioenraad; mr. dr. N. H. Wiarda, directeur van het Com missariaat voor Oorlogsschade; de heren H. Kersten en J. Smallenbroek, respectie velijk directeur en voorzitter van de Stich ting 194Ó-1945. Minister J. G. Suurhof hoopt het congres der Expoge Donderdag te bezoeken. Op een circuit van bijna 3 kilometer in de omgeving van de Spaanse hoofdstad werden motorterreinwedstrijden gehouden. De wedstrijden, de zgn. Foria Internacional del Campe, waren voor motoren van 100 cc en 125 cc over afstanden van 33 en 41 1/4 kilometer. De deelnemers in actie. „Na drie jaren activiteit van de Inter nationale Commissie tegen het conccn- tratickampsysteem kunnen wij op een posi tieve balans bogen. Onder meer is bereikt, dat in Griekenland, Spanje en Tunesië de politieke gedetineerden onder gunstiger omstandigheden leven. Dit is een gevolg geweest van de omstandigheid, dat de Commissie de publieke opinie achter zich heeft gekregen, zodat een regering tegen woordig geen erger beschuldiging tegen zich ingebracht kan weten dan die van het tolereren van een „concentratiekamp- systeem". Dit zei gisteravond de stichter en voorzit ter van de Internationale Commissie tegen het concentratickampsysteem, de Franse advocaat en auteur David Rousset, op een bij „Dreefzicht" in Haarlem belegde mee ting door het Nederlandse Comité van die organisatie. De heer Rousset herinnerde eraan hoe I de commissie drie jaar geleden allereerst i het centrale probleem had gesteld: Wat is een concentratiekampsysteem en waar be staat het? Daartoe was een diepgaand onderzoek ingesteld, waarbij vooral getuigenissen, er varingen en indrukken werden verzameld. In dat verband herinnerde spreker aan het „proces" tegen het gewraakte systeem, dat in 1950 in Brussel werd gehouden en waarbij vele getuigen uit de Russische kam pen werden gehoord. Het gevolg is dat niemand meer kan zeggen (als laffe uitvlucht): „Ik heb er niets van geweten". - Maar de C.I.C.R.C. heeft niet alleen in formatie verschaft en geprotesteerd, zij heeft zich ook een inzicht in het systeem verworven door kampen te bezoeken en met gedetineerden te spreken. „Dat is een moeilijke en onaangename taak, want de regeringen zijn niet bijster gesteld op dergelijke dwarskijkers. Hard nekkigheid en geduld zijn in ruime mate nodig". De heer Rousset dankte zijn Nederlandse kameraden uit de vroegere nazikampen voor de krachtige medewerking die hij in zijn streven van hen ontving. En op de vraag: „Maar waarom dan niet al in 1933 met uw actie begonnen?" ant woordde de Fransman: „Pas toen we zelf aan den lijve ondervonden welke schade het concentratickampsysteem doet aan de ziel der mensen, wisten we bij alle ver scheidenheid van geloof of maatschappij beschouwing dat het onze heilige taak zou zijn dit stelsel te blijven bestrijden". We mogen niet ophouden erover te spre ken zolang het bestaat. De heer Rousset maakte gewag van het nieuwe verzoek dat de C.I.C.R.C. on langs aan Beria heeft gedaan om in Rus land zelf te worden toegelaten voor een onderzoek naar de kampen en het resultaat van de met zoveel ophef aangekondigde amnestie. „En de Russische regering is evenals iedere andere doodsbenauwd voor de beschuldiging er een „Auschwitz" op na te houden". „De strijd voor de vrijheid van de mens, door enkelen begonnen, moet een massa- Het stoffelijk overschot van sergeant F. Pöttger, die Dinsdag bij een vliegtuig ongeluk om het leven is gekomen, zal Vrij dagmiddag cm kwart over een op de Alge mene Begraafplaats aan de Kleverlaan ter aarde worden besteld. De begrafenis geschiedt met militaire eer; de stoet ver trekt van de Spaarnrijkstraat. De route is: Rijksstraatweg, Schoterweg, Kleverlaan. strijd worden. Dan kunnen we overtuigd zijn van de overwinning", zo besloot de heer Rousset zijn rede. Voor hem had de heer K. R. van Staal gesproken, die in een bezielde toespraak zijn gehoor met een reeks cijfers in de ban bracht van het leed dat heden ten dage in de kampen wordt geleden. Duizenden, die jaren gevangen gezeten hebben onder het Hitier regiem en per ongeluk hun leven gered hebben, zijn opnieuw en nu onder de knoet van Moskou in de eertijds door de Duitsers gebouwde concentratiekampen terug gekomen. Na 1945 hebben de Moscovieten vele tienduizenden gearresteerd waarvan 40% geen nazi's waren en waaronder 90.000 zuiver politieke gevangenen. Alleen in Torgau, Jenlitz, Lausburg, en Waldheim 180.000 gevangenen waarvan er circa 100.000 in de laatste jaren omge komen zijn. In Bautzen bevinden zich 4000 gevangenen, jonge mensen, waarvan er 1200 lijden aan t.b., waarvan 440 aan open t.b. Dagelijks sterven er mensen waarvan de familie pas wat bemerkt door retour zending van hun post. In Torgau zitten ook vierduizend ge vangenen waarvan twintig procent met t.b. In Torgau zitten kinderen van twaalf jaar met tien jaren tuchthuisstraf. Voor een groot werk aan de Dnjepper hadden de Russische machtshebbers 500.000 man con stant nodig om binnen twee jaren gereed te komen. Massa arrestaties in de steden en op het platte land waren daarvan het gevolg. Wanneer de slaven kwamen te vallen werd door nieuwe arrestaties ter vervanging voorzien. Dit werk heeft door deze methode 600.000 mensenlevens gekost. Hoe groot ook de morele ruïne is, moge blijken uit het feit dat te Naundorf kinde- c Dat was niet handig van die Bunkie.... Hij snorde op de slee naar beneden en dat ging even goed. Maar toen kwam de bocht! Het gebeurde precies, zoals Rick gevreesd had: in die bocht kon Bunkie, doordat hij rechtop zat, zijn evenwicht niet bewaren.en met een grote boog vloog hij door de lucht, terwijl ook de slee met 'n vaart onderstboven kukelde! Bunkie kwam terecht in de sneeuwhoop op zij van de baan, met zijn hoofd naar be neden. Gelukkig maar, dat de sneeuw daar niet hard was! Nu schoot hij tot aan zijn middel in de sneeuw, en alleen zijn spartelende benen kwamen er nog bovenuit! Dat kwam er nu van. Bunkie had het erg mooi en flink willen doen, maar het gaat nu eenmaal niet op die manier, dat ondervond hij nu. En Rick had hem nog willen waarschuwen. Ja, toen Rick dit zag gebeuren, terwijl hij Bunkie nakeek, was hij eerst wel even ge schrokken. Die Bunkie maakte me daar even 'n reis door de lucht, voordat hij in de sneeuw terecht kwam! Maar toen zag Rick al gauw, dat hij niet ongerust hoefde te zijn; de sneeuw had Bunkie's val gebroken en hij zou er wel geen last van hebben, al zat hij nu. zo ver in de sneeuwhoop.... Na de bijeenkomst in „Dreefzicht" ter ge legenheid van de congressen van de Ne derlandse Vereniging van Ex-politieke ge vangenen en van de Nationale Federatieve raad van het voormalig Verzet begaven de deelnemers(sters) der congressen zich naar de Dreef, waar het monument, ter nage dachtenis van in Maart 1945 gefusilleerde Nederlanders is opgericht. De heren mr. G. Ch. Aalders en K. R. van Staal, legden namens de N.V.E.-P.G. een krans bij het monument, de heren O. Clemensen en mr. C. W. Bartelson, namens de Deense ver zetsbeweging en Gestapo-gevangenen en de heren mr. B. W. Stomps en Brink na mens de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet. Een foto van het leggen van een krans door de Denen. ren van 14 jaar opgeborgen zijn, die in concentratie- en andere kampen geboren zijn en aan de moeders ontnomen zijn en aangeduid worden met de nummers van de moeders. Daarom riep de heer Van Staal zijn toe hoorders op mee te strijden voor de mil- lioenen die iedere avond God om hun be vrijding smeken. De laatste redenaar was mr. B. W. Stomps, die onder meer zei, dat velen die in de kampen de gelofte hadden afgelegd: „Dit nooit meer" de eerste jaren hadden gefaald. Aan David Rousset en aan Père Damien Reumont komt de eer toe, dat zij deze lauwen hebben wakker geschud. Aan de heer Van Staal was het te danken dat het geld bijeenkwam om de zeer hoge kos ten van de actie bijvoorbeeld het fa meuze proces te Brussel te dekken. Mr. Stomps ging nog nader in op het werk van de onderzoekcommissie waar van hij deel had uitgemaakt in Tunesië en herhaalde wat hij enkele maanden ge leden reeds in 'n onderhoud met een onzer redacteuren had gezegd, namelijk dat men in Tunesië niet van een concentratiekamp systeem kan spreken. De actie van de C.I.C.R.C. betekent een waarschuwing aan de wereld: „Vergrijpt u niet aan de rechten van de mens". Mr. Stomps zei ervan overtuigd te zijn, dat, indien de Russische regering vroeger of later toestemming tot een onderzoek zou geven er al niemand meer van de 18 millioen gevangenen nog in de kampen zou zijn. Tot slot bood mr. Stomps aan David Rousset een leren album met foto's van de reis door Tunesië aan. De vergadering werd met een enkel woord door de voorzitter van het comité, mr. C. van Rij, geopend en gesloten. De opbrengst van de Rode Kruis-cam- pagne van de afdeling Haarlem en Omstre ken van het Nederlandse Rode Kruis be draagt f20.039,69. Hierbij zijn begrepen de bedragen, die in Aerdenhout, Bennebroek, Bloemendaal, Heemstede, Overveen en Vogelenzang zijn bijeengebracht. Het bestuur van de afdeling Haarlem en Omstreken van het Nederlandse Rode Kruis wil gaarne alle medewerkers (sters) dank zeggen voor het vele werk, dat zij ten behoeve van deze collecte hebben verricht. BINNENLAND Naar de bedrijfsraad voor het bouwbe drijf mededeelt, is alsnog voor een aantal Limburgse en Brabantse gemeenten de bouwvakvacantie 1953 gesteld in de week van 3 tot 8 Augustus. In alle overige ge meenten is de bouwvakvacantie op Maan dag 27 Juli en eindigt zij op Zaterdag 1 Augustus. De Franse President heeft prof. ir. H. E. Jaeger, hoogleraar in de scheepsbouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft, be noemd tot ridder in het Legioen van Eer. Prof. Jaeger heeft veel werk in Frankrijk verricht en maakt regelmatig met studenten excursies naar Franse werven. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het artsexamen le gedeelte de heer E. W. J. M. Klunnaar te Haarlem. De minister van Landbouw Visserij en Voedselvoorziening heeft op haar verzoek eervol ontslag verleend aan mevrouw J. MeihuizenTer Brake te Wassenaar als lid van de Nationale Commissie van Advies voor de Europese Landbouwintegratie. In haar plaats is tot lid van deze commissie be noemd mevrouw M. C. W. RohlingVan Spanje, econ. dra. te Bloemendaal. ADVERTENTIE IIIIHMIIOMimi 'y •"ièS.-"- Gen. Cronjéstraat 40-44 Tel. 15438 De Maatschappij van Nederlandse Let terkunde heeft vanmorgen in het Leidse Academiegebouw, onder voorzitterschap van dr. P. Minderaa, haar jaarvergadering gehouden. Onder meer werd bekend ge maakt dat de Lucy B. en C. W. van der Hoogtprijs dit jaar is toegekend aan Adriaan van der Veen voor zijn roman „Het wilde feest" en de dr. Wijnaendts Franckenprijs aan II. A. Gomperts voor zijn essaybundel „Jagen om te leven". In de rubriek biografie en cultuurgeschiedenis werd de prijs toegekend aan mej. dr. Jo hanna K. Oudendijk voor haar werk „Ko ningin Victoria, een mensenleven en een eeuw". In haar advies verheugde de commissie voor schone letteren zich over het niet- onbelangrijke aantal Nederlandse romans en novellenbundels, verschenen in de pe riode 19511952, die elkaar de eer van de aanmoedigingsprijs betwistten. „Het wilde feest" wordt beschouwd als een der voor naamste litteraire beloften van deze tijd. Grote lof verdient de wijze, waarop de schrijver een probleem en verschijnsel, dat onze dagen helaas zo diep beroert namelijk het anti-semietisme, tot beslissend motief van zijn roman wist te maken. Hier is geen ogenblik sprake van gezochte actualiteit of bewust opgelegde strekking, maar veel eer van een innerlijk doorleven, uitgebeeld met meeslepende bewijskracht. Het boek is met vaste hand en kernachtig geschre ven. Het behoort onmiskenbaar tot het genre van de boeiende vertelling, hetgeen van vele hedendaagse romans niet kan worden gezegd. Aldus enkele zinnen uit het rapport van de genoemde adviescom missie. Nieuwe leden Tot nieuwe leden van de Maatschappij van Nederlandse Letterkunde werden be noemd: dr. C. Wiskerke, dr. G. A. Klinken berg, Anthony van Kampen, Maria Der- moüt, dr. A. Teeuw, dr. R. E. Dinger Hat- tink, dr. W. F. Dankbaar, P. Verhoog, prof. mr. H. J. Scheltema, D. P. Oosterbaan, dr. C. Hooijkaas, J. Gerhard Toonder, dr. J. H. J. van der Pot, dr. F. Veenstra, dr. J. W. Meyer Ranneft, prof. W. J. H. Caron, dr P. van der Meulen, mevrouw G. E. G. van Giffen-Duyvis, M. Hertzberger, Annie M G. Schmidt, prof. dr. H. Meijer, dr. P Paardekooper, dr. A. A. Kampman en D van der Meulen. Tot buitenlandse leden werden benoemd: K. Lekkerkerk te Kaapstad, Herwig Hensen te Antwerpen, mevrouw Soewarsih Djojo- poespito te Djakarta, Louis-Paul Boon te Antwerpen en prof. dr. A. Hijma in de Verenigde Staten.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7