Vorstelijke belangstelling, gedenkraam en gouden médaille van Haarlem voor jubilerend bedrijf Minister J. G. Suurhoff sprak congres van Ex-pogé toe Auto Rijles Auto Rijschool Havenberichten A. REIJM Haagse Comedie speelde „Storm" van Shakespeare Onderscheidingen der vereniging aan buitenlanders uitgereikt Aanvraagformulier Holland Festival 8 Medische verzorging tijdens het weekeinde VRIJDAG 19 JUNI 1953 Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard der Nederlanden heeft gisteren om streeks half tien de jubilerende Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen met een bezoek vereerd. De Prins werd in het Grafisch museum ontvangen door het College van Commissarissen en de directie van het 250-jarige bedrijf. De Prins heeft zich gedurende een klein uur laten inlichten over de essentiële onderdelen van het bedrijf, waarna de hoge gast weer per auto vertrok naar Schiphol, vanwaar hij naar Parijs vertrekt om daar een bespreking over N.A.V.O.-aangelegenheden bij te wonen. Dit was het eerste teken van de belangstelling die het feest van Haarlems oudste en grootste grafische industrie in de leidende kringen van ons land geniet. Het tweede teken daarvan vormde een vijftal koninklijke onderscheidingen, die van morgen door de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, tijdens de plechtige herdenkingsbijeenkomst in het Gemeentelijk Concertgebouw, werden over handigd aan de president-directeur en vier leden van het personeel. De heer B. F. Enschedé werd benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, ir. L. N. M. de Weerd, technologisch adviseur, tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau; de heren H. A. Hoogerheets, bedrijfsleider lettergieterij, P. C. De Wilde, chef boekdruk kerij en H. Frans, letterzetter, werden vereerd met de eremédaille aan die orde ver bonden, respectievelijk in goud, zilver en brons. De minister gewaagde in zijn toe spraak van de grote verdiensten van de heer Enschedé, niet alleen voor zijn bedrijf, maar ook voor het gemeenschapsleven der stad. Ir. De Weerd huldigde hij wegens zijn grote bekwaamheden op het gebied van de beveiliging tegen vervalsingen. Ook de andere gehuldigden zwaaide hij lof toe voor hun bekwaamheid en plichtsbe trachting. De minister van Economische Zaken, J prof. dr. J. Zijlstra, heeft de gelukwensen van de Nederlandse regering overgebracht. j De bewindsman zei van oprechte bewon dering vervuld te zijn voor de wijze waarop Enschedé zijn eervolle plaats onder de Nederlandse bedrijven heeft weten te be houden en in de loop vaji haar ontwikke ling nog te versterken. „Enschedé" is een begrip geworden waar op allen die van hoog tot laag aan dit be drijf hun krachten schenken met reden trots kunnen zijn. Minister Zijlstra memoreerde in een korte historische analyse hoe Izaak Enschedé zijn bedrijf stichtte in een tijd van malaise, met geringe middelen, maar toegerust met uit gebreide vakbekwaamheid en groot door zettingsvermogen. Dwars tegen het econo misch getij in wist hij zijn zaak op te bou wen en zijn nakomelirlgen hebben het hun toevertrouwde erfdeel stelselmatig uitge breid. Dat bewijst dat zij nimmer blijk hebben gegeven van star conservatisme, maar zich steeds hebben aangepast aan de steeds voortschrijdende technische ontwikkeling. Technische meesterschap, goed koopman schap en doorzettingsvermogen, ziedaar de factoren die Enschedé nationale en inter nationale vermaardheid hebben geschonken. Minister Zijlstra wees erop, dat men En schedé niet alleen moet zien als drukkers van waardepapieren als postzegels en bankbiljetten. Ook het minder tot de ver beelding sprekende familiedrukwerk is men blijven ontwikkelen en cultiveren, ter wijl daarnaast grote aandacht werd be steed aan het reclamedrukwerk, een tak die van het grootste belang is voor de bevor dering van de export. dispositie van de bevolking van Haarlem voor het drukkersbedrijf, die in Joh. En schedé en Zonen tot zo'n gelukkkige sa menwerking is gekomen. De burgemeester dankte de Enschedé's voor wat zij in de loop der eeuwen voor de stad hebben gedaan en sprak het ver trouwen uit, dat hun bedrijf altijd met Haarlem verbonden zou blijven, waar het stedebouwkundig wellicht minder goed, maar cultureel des te beter thuis hoort. De burgemeester overhandigde aan de president-directeur de gouden médaille der stad, toegekend aan de Grafische In richting Joh. Enschedé en Zonen N.V. In de médaille is verwerkt het wapen van de familie Enschedé, het monogram van het bedrijf, de Pegasus der drukkers en het griffioen der uitgevers. De volgende sprekers waren een ver tegenwoordiger van de minister van Finan ciën en van de waarnemend Hoge Commis saris van Indonesië, die de gelukwensen van de Indonesische regering vertolkte, en de secretaris-generaal van het ministerie van Financiën, de heer Van der Plas. Toen was het de beurt van de voorzitter van het bestuur van de personeelskern, de heer P. G. Wijnrox. „Wij vinden het vanzelfsprekend dit be drijf als een geheel te zien en het is de interesse van de president-directeur ge weest, die tot dit hoge peil heeft bijge dragen". Spreker wees erop, dat straks de onder nemingsraad de taak van het kernbestuur en met meer bevoegdheden zal overnemen. Het contact tussen directie en kern is van openhartige en prettige aard en ook daarvoor dankte de heer Wijnrox. Tenslotte sprak de voorzitter van het jubileumfonds, de heer J. van Krimpen, die een gedenksteen in de gevel van het gebouw aan het Klókhuisplein aanbood, die na de herdenkingsbijeenkomst door mejuffrouw D. de Koo werd onthuld. Tot slot dankte de heer B. F. Enschedé alle sprekers met een kort en kernachtig woord, waarbij hij onder meer meedeelde dat de bijdrage van de directie aan het Johezfonds verdubbeld zal worden, dat gisteren een nieuwe zaal in het Johez-huis in gebruik was genomen en dat op een heideterrein bij Apeldoorn zes zomerhuisjes zullen worden gebouwd. De bijeenkomst in de zeer smaakvol ver sierde zaal van het Concertgebouw werd voorafgegaan en besloten met orgelspel door George Robert. Dit facet van de werkzaamheid der En schedé's gaf de minister de gelegenheid enkele passages te wijden aan de noodzaak voor ons land zijn positie op de internatio nale markten, zowel de bestaande als de nieuwe in Latijns-Amerika, te versterken. Dit is een dwingende eis voor een voort schrijdende industrialisatie en een verbete ring van het welvaartspeil. De voorzitter van het College van Com missarissen van de vennootschap, mr. K. P..van der Mandele, hield vervolgens een herdenkingsrede, waarin hij de merkwaar dige opgang van het bedrijf in een tijd, die toch zeker geen bloeiperiode voor het Ne derlandse leven in het algemeen vormde, verklaarde uit de kwaliteiten van de reeks elkaar opvolgende leden uit het geslacht van Enschedé. Daarna sprak dr. M. W. Holtrop, de pre sident-directeur van een der oudste en be langrijke cliënten van Joh. Enschedé en Zonen, namelijk De Nederlandse Bank. Dr. Holtrop releveerde de historische banden die tussen Enschedé en Bank be staan. Op geestige wijze memoreerde spre ker de in onze tijd vreemd aandoende. haast waarmee de eerste leveranties wer den uitgevoerd en zette vervolgens uiteen in welke vormen de samenwerking met de Bank heeft plaats gehad en in het bijzon der gewaagde spreker van de grote moeiten en zorgen die de beveiliging tegen namaak stelde. Na de bankbiljetten de postzegels: de volgende spreker was de directeur-gene raal van het staatsbedrijf der P.T.T., de heer L. Neher, cue tevens de gelukwensen van de minister en de secretaris-generaal van Verkeer en Waterstaat overbracht. Uiteraard weidde de heer Neher uit over de oude relaties tussen zijn bedrijf en En schedé. Dat eenvoudige waardepapier, de postzegel van ons land, wordt over de ge hele wereld getoetst; een bewijs voor de vakbekwaamheid van de makers. Het res pect voor hen is dan ook steeds gegroeid. De heer Neher besloot zijn toespraak met de aanbieding van een gedenkraam voor het trappenhuis in het nieuwe gebouw aan de Bakenessergracht. Het raam, naar een ontwerp van de kun stenaar Hans van Norden, vervaardigd bij Bogtmans in Haarlem, stelt de wording van de postzegels voor en draagt een La tijnse tekst, waarvan de vertaling luidt: „Moge de voorspoed van het huis duren". De burgemester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, gewaagde van de prae- ADVERTENT1E VAN OUDS HET ADRES Voor Santpoort (alleen) Hageiingerweg 134, Tel. 8930 Donderdag 18 Juni kwamen de haven van IJmuiden binnen: Glory van Rotterdam. Drittura van Kopmansholm. Annekerk van Antwerpen. Joost van Ramsö. Sint Luc van Le Havre. Trondjemsfjord van Antwerpen. Beekbergen van Fowey. Gannet van Londen. Rijnstroom van Londen. Asko van Kokkila. Zaanstroom van Huil. Captain Andreas van Newport. Hondsbos van Vlaardingen. Vertrokken zijn: Vinga naar Huil. Con tact naar Kopenhagen. Emmy Ottens naar Rafsö. Folias naar Londen. North Captain naar Bremen. Roelf naar Hamburg. Deuca- ljfin naar Londen. Saparoean n. Antwerpen. Cremona II naar Norrköping. Atlas naar Rot terdam. Jongkind naar Detroit. Prins Bernhard toonde grote belangstelling Inrichting, de heer A. D. voor een album letterproeven. Links de gedelegeerd Commissaris der Grafische Huijsman, rechts de directeur fhr. W. van Andringa de Kempenaer. IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uit sluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: P. J. W. van der Toorn, Fr. Naereboutstraat 70, tel. 4084 en J. J. Wuite, Röntgenstraat 1, tel. 4953. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts W. A. Oepts, Zeeweg 295, tel. 4023. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tel. 4204. V erloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5329 of mevrouw Bakker, Snellius- straat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen 9 uur: dr. M. H. A. Melchior, Noorderwijkweg 1, tel. 3340. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: dr. J. H. M. Rolink, Geelvinckstraat 112, Velsen-Noord, tel. 3745. Apotheken Apotheek H. v. d. Kolk, Zeestraat 27, tel. 3820. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts Ph. Haselager, Hoofdstraat 135, tel. 8570 te raadplegen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalse- weg 85, Bloemendaal, tel. K 2500 22181 en Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp, tel. K 2560 8284. VELSEN Wijkverpleging Voor Santpoort, zr. De Jong, Brederoodse- weg 43, Santpoort, tel. K 2560 8756; voor Driehuis en oud Velsen zr. Koerse, Leeu weriklaan 21, geen tel.; voor IJmuiden West en Oost, zr. De Beurs, Lijsterlaan 21, tel. 4378. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op IJmuider Courant 6.10 per kwartaal// 0.47 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 Juli 1953 per kwartaal abonneren, ontvangen de'nummers tot en met 30 Juni 1953 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Zelden zal na een Nederlandse toneel voorstelling zo'n langdurig applaus geklon ken hebben als dat, waarmee de Haagse Comedie Woensdagavond in de Koninklijke Schouwburg voor de als onderdeel van het Holland Festival gegeven opvoering van „De Storm" van Shakespeare werd beloond. Zaterdag hoop ik in een uitvoerige be schouwing op deze in al zijn speelsheid in drukwekkende gebeurtenis terug te komen, thans moet ik met een kort verslag vol staan. In zijn verantwoording in het program ma schrijft Karl Guttmann, de dramaturg van het gezelschap, dat men „De Storm" niet alleen heeft gekozen omdat het stuk, met zijn blijmoedige sfeer tegen een achter grond van tragische (leest: duistere) ge beurtenissen, zo uitermate geschikt leek als feestvoorstelling, doch evenzeer omdat men zodoende gelegenheid had een groot dichter te eren, die ons onlangs, te vroeg, ontvallen is: Martinus Nijhoff, die hier mede een onovertroffen meesterstuk van vertaalkunst leverde. De prosodie van Shakespeare op de voet volgend, slaagde hij erin de bouw en de betekenis van de oorspronkelijke tekst zodanig met een mo dern taalgebruik te verenigen, dat het soms lijkt alsof het werk rechtstreeks in het Nederlands werd geschreven. Nooit heeft iemand de woordmuziek van Shake speare weten te benaderen. Cees Laseur heeft „De Storm" geregis seerd en is daarbij zeer ver in de richting van het spectaculaire gegaan. De bezwaren, die daartegen kunnen rijzen, zal ik in een volgend artikel onderzoeken, maar thans reeds moet in ieder geval worden vastge steld, dat op voorbeeldige wijze de droom sfeer van het Bermuda-eiland werd opge roepen, naar behoefte van de situatie beur telings bekoorlijk romantisch of bizar ver wrongen als fantastische weerspiegeling van gekwelde gedachten, mede dank zij een uiterst suggestieve belichting. Een ideale medewerker voor de verwezenlijking van zijn bedoelingen vond hij in Wim Vesseur, die magnifieke décors ontwierp, waarin de wederzijdse doordringing van de realiteit en het bovennatuurlijke zich sprookjes achtig kon voltrekken, al was het jammer dat door de noodzakelijke changementen ernstige verliezen aan tempo werden ge boekt. Een mooie vondst was het bouwen van de grot van Prospero in de vorm van een kinkhoorn, een hoorn des overvloeds tot welke associatie men vooral in de slot scène komt, wannneer daaruit de jong gelieven als belichaming van het geluk e de hervonden harmonie te voorschi; treden. Niettemin eiste de entourage di' WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. wijls teveel aandacht op en waren de schilderachtige plaatsjes, die men te zien kreeg, als „tableaux" niet altijd even „vi- vants". Albert van Dalsum vertolkt als gast de rol van de magiër Prospero met een waar lijk bezwerend gebaar en weldadig aan doende toets van de lichte humor der wijzen. Maar de ster van de voorstelling was Myra Ward als de lichtvoetige Ariël, de grote verrassing van deze avond. Ook op hun spel en dat van de vele anderen volgt nog een nader commentaar. Het muzikale geluidsdécor is gecomponeerd door Jurriaan Andriessen, de dansen wer den gezet door Albert Mol, die zelf de solo- rol moest dansen in plaats van Jan Leo Zielstra, die op de generale repetitie zijn enkel verzwikte en thans rust moet houden. De gala-première trok veel belangstel ling, al was de zaal niet uitverkocht. Tot de aanwezigen behoorde ook mr. J. M. L. Th. Cals, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. DAVID KONING. Scène tijdens de ondergang van het schip uit de proloog van „De Storm" van Shakespeare, in de vertaling van Martinus Nijhoff door de Haagse Comedie onder regie van Cees Laseur opgevoerd in décors van Wim Vesseur. De Nederlandse Vereniging van Ex-Poli tieke Gevangenen (uit de bezettingstijd) begon Donderdag in Dreefzicht haar werkcongres onder leiding van mr. G. Ch. Aalders. Onder de aanwezigen waren de minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff en buitenlandse gasten. De heer M. Dehousse (België), voorzit ter van de Fédération Internationale Libre des Déportés et Internés de la Résistance, sprak het congres namens de federatie toe. Hij zette het doel van de federatie uit een, namelijk het bespreken van interna tionale vraagstukken. Daarbij herinnerde hij er aan, dat er in West-Europa 150.000 politieke ex-gevangenen zijn. Samen vor men zij een macht, die het metaal zouden kunnen zijn, waarvan het nieuwe Europa kan worden gesmeed. Minister Suurhoff merkte in zijn toe spraak tot het congres op,dat de vereniging veel met zijn departement te maken heeft gehad, toen hij het ambt van minister nog niet had aanvaard. Er werden omvangrijke vraagstukken behandeld, zoals het mee werken aan nasporingen van hen die in concentratiekampen verbleven of daar ge storven waren. Dit vraagstuk is thans be perkt. Voorts heeft het departement nog bemoeiingen inzake emigratie. Spreker zei- de persoonlijk belangstelling te hebben voor het streven der vereniging en daarom is hij gaarne naar Haarlem gekomen. Zelf is hij geen ex-politieke gevangene, hoewel de Duitsers hem twee keer hebben aange houden en verder heeft hij in een gijze laarskamp vertoefd. Wel heeft hij vele contacten gehad tijdens het verzet en mede daardoor heeft spreker sympathie en be langstelling voor de vereniging. Mochten er in de toekomst vraagstukken aan de orde komen, waarmee zijn departement te maken heeft, dan zal hij trachten aan de oplossing mee te werken. In het verleden zijn verscheidene ver langens naar voren gebracht en de rege ring kon de vraagstukken niet oplossen. Dat wekte teleurstelling bij de leden. De gevoelens kan spreker zich indenken, maar gelukkig mag men zich. uiten en hardop zeggen, wat men denkt. Spreker wilde niet uitvoerig ingaan op de gebeurtenissen van de laatste dagen. Wel wilde hij verklaren, dat het zeer kort zichtig is te zeggen, dat een Duitser maar een Duitser is. Zij die thans in congres bijeen zijn, weten wat régime betekent. Laten wij ons daarom een ogenblik ver diepen in het leed en de angst die velen vannacht doorstaan hebben en de volgende dagen te doorstaan hebben. Wij hopen, dat het régime van de oorlogsjaren in Ne derland nooit meer zal voorkomen. In die zin wenste de minister de leden der ver eniging een goed en vruchtbaar congres toe. Voorts spraken het congres toe Père Damien Reumont, secretaris van de Inter nationale organisatie tot bestrijding van concentratiekampen en Alers, namens de Belgische vereniging van expolitieke ge vangenen. De voorzitter deelde mee, dat het bestuur een kruis van verdienste had ingesteld, dat voorlopig uitgereikt zal worden aan bui tenlanders. Hij overhandigde de onder scheidingen aan Père Damien Reumont (Frankrijk), mejuffrouw Lise Borseum (Noorwegen), David Rousset (Frankrijk), dr. André (Frankrijk), dr. Theo Bernard (Frankrijk), Franz Balhorn (Duitsland), José Calmaza (Spanje), allen behorende tot de internationale organisatie tot be strijding van concentratiekampen en M. Dehousse (Belgi), mevrouw Thiriart (Bel gië), G. Degois (Frankrijk), Alers (België) en Clemensen (Denemarken) allen van de internationale federatie van ex-politieke gevangenen. Onze taken Vervolgens hield de heer W. Bakker, vice-voorzitter,een rede over „Onze taken". Nog steeds is onze vereniging een strijd organisatie, aldus spr. Ook nu nog menen wij een taak te hebben. Officieel werd de vereniging in 1945 opgericht, maar het ver langen naar bundeling bestond reeds in de gevangenissen, in de tuchthuizen en in de kampen. Hulp en bijstand verlenen wij aan onze DE ADMINISTRATIE. makkers, die zulks behoeven. Deze trachten wij ook te geven aan onze vrouwelijke leden, die in de plaats van hun gestorven echtgenoot volwaardig lid van de vereni ging zijn. Hulp en bijstand niet in mate riële zin, want het enige orgaan dat zulks doet is en moet blijven de stichting 1940 '45. Spreker bracht de stichting hulde voor haar werk. Met nadruk pleitte hij voor de instelling van een statuut, dat de titel ex-politieke gevangene beschermt. Jarenlang zijn wij al bezig geweest voor de ex-politieke gevan gene een statuut in het leven te roepen, dat de titel beschermt en erkenning in houdt. Overal in het buitenland kent men een dergelijk statuut en wij willen van de zeldzame gelegenheid, dat een minister een deel van ons werkcongres bijwoont gebruik maken, hem namens ons allen te verzoe ken, te willen bevorderen, dat deze aange legenheid nog eens in de ministerraad komt. Honderden zijn de periode van 1940'45 geestelijk en lichamelijk nog niet te boven. Talloze vrouwen staren nog dagelijks naar de lege plaats van hem, die stierf voor het ideaal van een vrij Nederland. Een erken-, ning, .een officiële waardering voor dit ma teloze verdriet, zou voor velen een war me lichtstraal zijn in een troosteloos be staan. Sprekende over voorstellen van de afde lingen Groningen en Assen waarin voor bundeling van krachten en voor uitbouw wordt gepleit, zeide de heer Bakker te moeten erkennen, dat de vereniging in zijn huidige vorm een uitstervende is en dat uiteindelijk een andere organisatievorm de draagster zal zijn van de idealen der ver eniging. Met de uitbouw van de organisatie wilde hij accoord gaan, doch er is volgens hem maar een beperkt werkterrein en bo vendien zeide hij aan kwaliteit de voor keur te geven boven kwantiteit. In het orgaan van de Nationale Federa tieve raad is enkele weken geleden, aldus vervolgde spreker, een artikel opgenomen over de Europese Defensie Gemeenschap, waarin de rol van Amerika in het huidige wereldgebeuren wordt geschetst op zo danige wijze, dat men het ons niet kwalijk zal nemen huiverig te zijn met de Natio nale federatieve raad aan tafel te gaan zit ten. Onze vereniging, aldus spreker, heeft het lidm|atschap van de communistische partij en/of haar mantelorganisaties on verenigbaar verklaard met ons lidmaat schap, doch een gelijkluidend voorstel werd enige dagen geleden in een afdelingsverga dering van de Nationale federatieve raad ingediend, maar door onvoldoende steun en op advies van het bestuur niet in be handeling genomen. Spreker achtte een rustig afwachten van de ontwikkeling van alle hierbij betrokken organisaties het beste en zeide voorts, dat als het gunstige ogenblik is gekomen, alle krachten zullen worden ingespannen om een samengaan te bevorderen. De heer Bakker besloot zijn rede met er op te wijzen, dat het voor de ex-politieke gevangenen alleen zin heeft in verenigings verband bijeen te blijven, als blijvend wordt gestreden voor datgene waarvoor onze duizenden doodgemartelde en geëxe cuteerde makkers zijn gevallen: voor gees telijke vrijheid, voor verdraagzaamheid en voor gerechtigheid. Gedachtenwisseling Na de rede van de heer Bakker volgde een korte gedachtenwisseling, waarbij mr. C. v a n R ij, Amsterdam, een beschouwing hield over het Europese federalisme; hij verzocht het hoofdbestuur hieraan aan dacht te besteden. Ook besprak mr. Van Rij de Velser-affaire en de zaak-Men ten. De Nederlandse rechter heeft de Velser-affaire nog in onderzoek en met vertrouwen mag het resultaat worden afgewacht. Spreker protesteerde er tegen, dat enkele couranten zich in ongunstige, zin over per sonen uitlaten. Ligt het niet op de weg van de vereniging ter wille van de zuiverheid van het volksleven een onderzoek te laten instellen door een commissie van hoog staande mensen? Kan het bestuur zich hierover niet in verbinding stellen met de regering? Een andere afgevaardigde vroeg hoe het stond met uitkeringen voor schade aan ex- politieke gevangenen toegebracht. De heer Bakker antwoordde mr. Van Rij, dat het niet mogelijk is op dit congres te spreken over het Europese federalisme. Het is beter het vraagstuk eerst in een be stuursvergadering aan de orde te stellen, omdat het van ingrijpende en belangrijke aard is. Een commissie samen te stellen om „gore" onderwerpen te bespreken achtte spreker overbodig. Er is reeds veel in het orgaan der vereniging over de Velser- afaire e.d. geschreven en het bestuur zal de leden op de hoogte blijven houden. Wat de kwestie van het uitkeren van gelden wegens schade aan ex-politieke gevangenen be treft, zeide de heer Bakker, dat de regering een verzoek heeft afgewezen. Het bestuur zal trachten in deze zaak te doen wat mogelijk is. De heer K. R. van Staal deelde mee, dat de Commissie Bijzondere Gevallen in de laatste twee jaar 550.000 heeft uitgegeven, waarvan 125.000 a fonds perdu en het restant in de vorm van een lening. Als het verlangen bestaat zal met uitkeringen worden doorgegaan. Gelukwens Joh. Enschedé en Zonen De vergadering besloot het volgende 'elegram te zenden aan de Grafische In lichting Joh. Enschedé en Zonen: „De Vereniging van Ex-Politieke Gevan genen uit de Bezettingstijd, bijeen voor laar achtste Congres in „Dreefzicht" en dus n de stad van de roemrijke drukkers uit ite verleden en het heden, feliciteren als mdste en op nationaal en internationaal niveau het meest bekende bedrijf, recht hartelijk met Uw 250-jarig Jubileum en wensen u een prettig feest toe."

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8