Zomer: 21 Juni om 18 uur Pleidooi voor klokkenspel Cryptogram - Gemeentelijke steun aan Avondlyceum in het belang van studerenden Zie Boven: Voor iedereen betaalbaar beter onderwijs In1 dag retour Bewaakte overweg open toen trein passeerde WEK DE GAL IN UW LEVER OP ZATERDAG 20 JUNI 1953 j Lederen en Suède Kleding j Bond van gepensionneerden richt zich tot regering Elsevier in 1952 Internationale zuivelbeurs in Utrecht T ramwegmaatschappij ontslaat conductrices ONZE PUZZLE Economische Liga voor Europese samenwerking Examens Zoals wij gisteren reeds in het kort berichtten, hebben B. en W. van Haarlem de gemeenteraad voorgesteld het bestaande „Haarlemse Avondlyceum" een gemeente lijke basis te geven. De raad zou zich daartoe moeten verenigen met het ter beschik king stellen van het Lorentzlyceum als onderdak van het Avondlyceum en zich in principe bereid verklaren hieraan een subsidie te verlenen. Dit voorstel is uiteraard niet uit de lucht komen vallen; integendeel: de eerste keer dat de kwestie aan de orde werd gesteld dateert van 5 Augustus 1947 toen het raadslid J. van Boek hoven (Arbeid) B. en W. verzocht de mogelijkheid te onderzoeken van de stichting van een avondlyceum. Over die aangelegenheid is toen een vrij uitvoerig onderzoek ingesteld in andere gemeenten in welke reeds avondlycea bestonden; er zijn adviezen gevraagd aan rectoren en directeuren der Haarlemse scholen voor gymnasiaal en middelbaar onderwijs, van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs en van de curatoren van het gymnasium. Al die gegevens zijn ten slotte in handen gesteld van een commissie bestaande uit vijf leraren bij het gemeentelijk gymnasiaal en middelbaar onderwijs. Deze commissie heeft in 1948 in een zeer overzichtelijk rap port haar zienswijze kenbaar gemaakt over de vorm en inrichtmg van een gemeen telijk avondlyceum. Inmiddels waren B. en W. in overleg ge treden met het bestuur van het „Haarlems Avondlyceum" aan de Wagenweg om te onderzoeken of samengaan met dit lyceum mogelijk was. Hoewel het bestuur aanvan kelijk wel enige toenadering toonde, ver liepen de verdere onderhandelingen moei zaam. Aangezien over de stichting van een ge meentelijkavondlyceum endebehoefte daar aan destijds binnen 't college geen eenstem migheid bestond, hebben B. en W. er in dat stadium de voorkeur aan gegeven voorlopig af te wachten hoe de bestaande school zich zou ontwikkelen. Door aanstelling van meer bevoegd personeel werden de resultaten in derdaad gunstig beïnvloed en hoewel in de laatste jaren het rijk niet meer subsidieer de, kon de gang van zaken niet ongunstig worden genoemd, al bleef de in feite com merciële opzet en de gebrekkige outillage van de school een belemmering vormen voor de verdere ontplooiing. Dit ging te meer klemmen bij de stijging van het aan tal leerlingen en vergroting van het aantal afdelingen. Gedurende haar bestaan heeft de inrich ting tal van jonge mensen een gelegenheid geboden, om in de avonduren onder be hoorlijke leiding te studeren voor de exa mens H.B.S. en Gymnasium; degenen on der hen, die de bedoeling hadden niet ver der te gaan dan het M.U.L.O. hadden in de lagere klassen gelegenheid zich voor het M.U.L.O.-examen te bekwamen. Thans bedraagt het aantal leerlingen 102 en zijn aan de school verbonden afdelin gen voor M.U.L.O., H.B.S. A en B. Toch hebben B. en W. de indruk, dat het aantal personen, dat op de inrichting had kunnen studeren groter zou zijn ge weest, indien de als gevolg van de opzet van de school vrij hoge kosten daarvoor geen beletsel hadden gevormd. Taak van overheid Hierin zou alleen verbetering kunnen komen, zodra de overheid zich de be langen van de leerlingen ging aantrekken, door de toch al veel moeite en energie ver gende manier van studie binnen het be reik te brengen van een bredere laag, waarin de behoefte aan verdere studie aanwezig is, doch die door sociale omstan digheden niet in staat is deze te bevredi gen. Om voor rijkssubsidie en voor erkenning in aanmerking te komen, moet de school aan een aantal voorwaarden voldoen be treffende de inrichting van het gebouw, het leerplan, de lesrooster, het schoolgeld, de leiding, de salariëring en bevoegd heden van het personeel e.d., welke onder de bestaande verhoudingen niet kunnen worden nagekomen. Deze overwegingen alsmede de plannen om de avondlycea een wettelijke basis te verschaffen met in de toekomst het jus promovendi, hebben 'de tegenwoordige rec tor geleid tot de conclusie, dat het onmo gelijk is op de bestaande voet door te gaan, zoals wij reeds eerder hebben ge schreven. Hem stond daarbij voor ogen een zogenaamde gemeentelijke stichting onder een door de raad te benoemen cura torium als bestuur. Deze vorm is echter wettelijk niet mogelijk. Aangezien thans wel als vaststaand kan ADVERTENTIE In een open brief aan de minister van Binnenlandse Zaken heeft de Algemene Nederlandse Bond van Gepensionneerden als zijn overtuiging te kennen gegeven, dat voorstellen tot verbetering van de pen sioenen van de middelbare en lagere groe pen van gepensionneerden evenzeer een plaats van urgentie in het rapport vain de staatscommissie voor de pensioenwetge ving hadden behoren in te nemen als de voorstellen omtrent de allerhoogste pen sioenen. De bond betreurt dat de pensioe nen van midden- en lagere groepen niet in de voorstellen zijn opgenomen niet alleen, maar door het interim-rapport, ook naai de mening van de staatscommissie zelf, slechts met vertraging zullen kunnen wor den verbeterd. In de brief, die op verscheidene punten critiek oefent, wordt voorts onder meer de aandacht er op gevestigd dat de staats commissie voor de bepaling van de pen sioenen voor de topsalarissen een nieuw element in het geding heeft gebracht, door de waardedaling van het geld recht streeks en volledig toe te passen op de be rekening van die hoogste pensioenen, welk element tot dusver alleen op salarissen is toegepast. „Wij menen, dat het billijk is dit element niet alleen op de toppensioenen van kracht te doen zijn maar op alle pen sioenen, dus ook op die, welke blijven be neden de in de Pensioenwet 1922 gefixeer de maxima van f4800 (voor eigen) en f2200 (voor weduwenpensioen). Op grond daarvan vragen wij algehele herwaarde ring van de pensioenen met als basis de sedert de ingang van die pensioenen geste gen indexcijfers voor normaal levenson derhoud, volgens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Een dergelijke herwaardering zal uiteraard veel tijd in beslag nemen, in afwachting daar van vragen wij een op korte termijn in gaande verbetering van de toeslagen. worden aangenomen, dat er aan een avond lyceum in Haarlem en omgeving blijvende behoefte bestaat het bewijs daarvan is door avondlycea in tal van grote steden en ook door het hier bestaande instituut geleverd hebben B. en W. het verzoek van de rector in ernstige overweging ge nomen. Reorganisatieplan Zijn plan komt in het kort er op neer om de bestaande school aan de gemeente over te dragen, de school over te brengen naar een gebouw waar zij gelegenheid zal krij gen zich meer te ontplooien en waar de materiële mogelijkheden beter onderwijs waarborgen, de bestaande onvoldoende salariëring van hel personeel eerlang te verbeteren om het mogelijk te maken de beste docenten aan te trekken en de school geldregeling zo te wijzigen, dat de oplei ding binnen het bereik van een groter aan tal gegadigden komt. Voorts ligt het dan in zijn bedoeling aan het bestuur voor te stellen de mogelijkheden voor opleiding uit te breiden met een eerste en tweede klasse als onderbouw en een gymnasiale afdeling. De twee tegenwoordige eigenaren van de school zouden bereid zijn zich geheel te rug te trekken, indien hun gedurende een periode van drie jaren een schadeloosstel ling zou worden gegarandeerd. Voorts zou moeten worden overgenomen de op de school rustende schuld van vijfduizend gulden. B. en W. hebben zich beraden of het al gemeen belang dat er mede zou worden gediend de aan de instandhouding van de school verbonden uitgaven zou rechtvaar digen. De ervaring heeft uitgewezen, dat een vrij groot aantal jonge mensen met aanleg, dat door veelal sociale, doch ook door andere omstandigheden niet de gelegenheid heeft gekregen om het onderwijs aan een school voor middelbaar of voorbereidend hoger onderwijs of een M.U.L.O.-school voort te zetten, de behoefte gevoelt om naast hun dagtaak te pogen in dit gemis alsnog te voorzien. B. en W. achten het van grote betekenis, dat zij, die zich de moeite en de ontzeg gingen daarvoor willen getroosten, moeten kunnen vertrouwen op de deugdelijkheid van een geboden opleiding. Deze waarborg kan alleen een goed ge organiseerde onderwijsinstelling met vol ledig bevoegd personeel en een verant woorde outillage hun geven. Zijn deze voorwaarden niet vervuld, dan bestaat het gevaar, dat ook al bereiken zij hun aanvankelijk doel het einddiploma H.B.S. of gymnasium de opleiding te gebrekkig, althans te weinig wetenschap pelijk geweest is voor verdere ontplooiing van hun capaciteiten daarna. Ook zijn B. en W. van oordeel, dat het zeker verantwoord is, dat de overheid welke een groot deel van de kosten van opleiding van leerlingen van de dagscholen voor haar rekening neemt ook deze jonge mensen, wier streven naar verbete ring van hun maatschappelijke positie toch al veel meer moeite en opoffering kost, daarbij steunt en tegemoet komt. In beginsel achten B. en W. daarom de instandhouding van een avondlyceum ten volle gerechtvaardigd. Zij zouden echter die instandhouding niet als gemeentelijke instelling willen be vorderen. B. en W. achten deze soort on derwijsinstelling meer aangewezen voor be heer door een daartoe in het leven te roe pen particuliere stichting, vooral omdat dit beheer een grote deskundigheid van het be stuur vordert. Voorts ook omdat daarbij de mogelijkheid bestaat vertegenwoordigers van verschillende levensbeschouwing daar in op te nemen, hetgeen daarom van grote betekenis is, omdat het in een stad als Haarlem en de naaste omgeving niet moge lijk, niet noodzakelijk en zeker economisch niet verantwoord is avondlycea voor elke richting afzonderlijk te stichten. B. en W. hebben mejuffrouw dr. ir. N. H. J. M. Voogd, directrice van de meisjes H.B. S.. de heren dr. K. Huibregtse, rector van het gymnasium, dr. G. J. Dieperink, rector van het Eerste Christelijk Lyceum, dr. M. G. van Straaten, rector van het Triniteits- lyceum en P. J. Merckens, conrector van het Kennemer Lyceum bereid gevonden zo'n stichting tot stand te brengen en het bestuur daarvan op zich te nemen. Naam verkregen Wat nu het voorstel van de eigenaren van het „Haarlems Avondlyceum" betreft, menen B. en W., dat dit voor de op te rich ten stichting aanvaardbaar is. Hoewel deze inrichting door haar opzet en onvoldoende materiële middelen zeker geen ideale vorm van avondopleiding is, heeft zij toch een gevestigde plaats en op grond van de be reikte resultaten een bekende naam verkre gen. Indien de gemeente zou besluiten een avondlyceum op te richten naast het be staande, dan twijfelen B. en W. er niet aan, dat binnen betrekkelijk korte tijd het laatstgenoemde het veld zou moeten ruimen voor de gemeentelijke school al was het alleen maar omdat die aantrekkelijker voorwaarden voor toelating zou kunnen bieden. Toch zou het echter wel zo zijn, dat de gemeentelijke school in de eerste tijd een zekere strijd voor haar plaats zou moeten voeren, hetgeen niet wenselijk, doch ook financieel onvoordelig zou zijn. Indien de gemeente naast de verplichtin gen van de bestaande school ook de be staande organisatie en de goodwill verkrijgt .is het mogelijk terstond met een behoorlijke bezetting te beginnen, hetgeen de financiële verplichtingen, welke de nieuwe school op zich zou nemen, voor een belangrijk deel compenseert. B. en W. menen daarom, dat de nieuwe stichting in staat moet worden gesteld deze verplichtingen, onder garantie van de ge meente op zich te nemen. Indien de raad zich met deze opzet kan verenigen, dan is daarvan de consequentie, dat de gemeente zich uitspreekt, dat zij be reid is, deze school te subsidiëren tot zo danig bedrag, dat de stichting aan haar gel delijke verplichtingen kan voldoen. Natuur lijk zal de subsidie zich beperken tot de in Haarlem wonende leerlingen. Voor de bui ten de gemeente wonende leerlingen zal de stichting de financiële medewerking van die gemeenten moeten inroepen of de voor waarden van toelating van die leerlingen zo regelen dat zij geen geldelijk nadeel voor de stichting opleveren. In de ontwerp-begroting is rekening ge houden met een schoolgeldregeling, welke een zodanige verlichting van de studiekos ten betekent, dat de opleiding voor vrijwel ieder bereikbaar moet zijn, terwijl boven dien een reductieregeling zal worden opge nomen voor hen, die door bijzondere om standigheden dit schoolgeld niet kunnen opbrengen. De bedrijfsuitkomsten bij de N.V. Uit geversmaatschappij Elsevier zijn ook in 1952 gunstig geweest. De verkoop van de uitgaven in het buitenland ontwikkelde zich zeer gunstig. De resultaten van 1952 vertonen een stijging boven het reeds hoge cijfer van 1951. De winst- en verliesreke ning wijst een batig saldo aan van ƒ564.758 (v.j. 583.648). Voorgesteld wordt 9 pet dividend (v.j. 12y2 Pet, waarvan 10 pet in aandelen en 2!/2 pet in contanten). Hiervan werd reeds 5 pet als interimdividend uit gekeerd. De gestegen kosten der grondstoffen sinds het Koreaanse conflict hebben nog steeds een verhoging van de prijs per deel van de encyclopaedic (Winkler Prins) ver oorzaakt. De uitbreiding van het overige Winkler Prins-fonds vond verdere voort gang. De zaken van Elsevier Press Ine te Houston (V.S.) namen gestadig in omvang toe. Met vele Amerikaanse auteurs werden contracten gesloten. De opening van een verkoopkantoor te New York City bleek noodzakelijk. In September 1953 verschijnt een grote uitgave op populair wetenschap pelijk terrein: een medische encyclopaedie voor de leek, waaraan door ruim 250 Ame rikaanse artsen wordt medegewerkt. Er bestaat een goede kansdat de Virgo", de Zweedse boot die op 1 Februari op de Vliehors strandde, begin volgende maand vlot komt. De positie van het schip bij eb. De schroef steekt nog boven het water uit. De behandeling van de faillissements aanvrage van de coöperatieve zuivelfabriek de Ommelanden te Groningen gedaan door de Semarangse Handelmaatschappij, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. - Zou het iets te maken hebben met de reputatie van „zwaar op de hand zijn" die op ons volk drukt? Het moet wel hoe komt het anders dat wij wel een naam heb ben voor „de donkere dagen voor Kerstmis" doch de dagen voor en na de 21ste Juni onge noemd laten verstrijken? Want hoewel de week die aan de 25ste Dec. voorafgaat een spreek- woordelijke bekendheid geniet, kent niemand de pendant ervaji bij name. Toch is dit „de lichte week", om het zo eens te dopen: wie een zakagen da heeft of een kalender met de tijden van zons opkomst en -ondergang kan zelf zien dat van 18 tot en met 24 Juni de zon zestien uur en bijna drie kwartier per etmaal schijnt. Althans boven de horizon staat. Goed, wij mogen dan ja loers zijn op Zuidelijker wonende volken met hun spreekwoordelijk milde klimaten vrienden van mij keerden overi gens dezer dagen terug van drie weken vacantie in Corsica zonder zich ook maar één keer in badpak te hebben ge waagd; het goot er voortdurend deze grote hoeveelheid zon licht per etmaal is een privilége van het Noor den. Ge weet toch dat aan de Noordpool de zon 's zomers helemaal niet ondergaat? Zij staat toch in deze dagen van het jaar lood recht boven de Kreefts- of Noorder Keerkring. Streken als Mexico, Ha vana, de Spaanse Sahara, Frans West-Afrika, Zui delijk Libye, Zuid-Egyp- te, Saoedi-Arabië, India, Birma, Hongkong, For mosa en het al te veel bezongen Hawaii zien nu de zon 's middags lood recht boven zich. De schaduw van een mens is daar, als hij rechtop staat, om twaalf uur slechts een rondachtig vlekje. Het hoogtepunt valt Zondagavond om precies zes uur: op dat tijdstip (Nederlandse tijd) staat de zon in het zgn. zomer- punt. Zo'n punt is iets even ontastbaars als bij voorbeeld de meridiaan van Greenwich of als u wilt van de St. Bavo. Men kan zo'n denkbeel dige lijn of zo'n denk beeldig punt niet oppak ken en zeggen: Kijk. hier heb ik 'm. Het is eigen lijk meer eer, afspraak, zo'n punt. Wij hebben afgesproken dat het zo- merpunt 90 gr. (langs de zonsbaan gemeten) verwijderd is van het lentepunt en het lente punt bereikt de zon op het moment dat zij, op weg naar het Noordelijk halfrond, de evenaar passeert. Welnu, dat is op 21 Juni 92 dagen ge leden. 92 dagen 90 gr.: het scheelt niet veel of de zon legt langs de he mel één graad per dag af. Maar dat klopt immers: meet de cirkelomtrek niet 360 graden en zijn er niet 365 dagen in een jaar? Welnu dan! G. v. W. ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd MAAKLOON 1 pers. 12.50, 2 pers. 15.— HAARLEMS MATRASSENHUiS H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 - Tel. 11485 - Haarlem De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mans- holt, heeft gistermorgen de Internationale Beurs voor Zuivelwerktuigen 1953 ge opend, welke van 19 tot en met 30 Juni in de Bernhardhal te Utrecht wordt gehou den. De minister hield daarbij een toe spraak, waarin hij zeide er van overtuigd te zijn, dat de nog betrekkelijk jonge Ne derlandse zuivelindustrie de buitenlandse concurrentie aan kan, ze mag dan nog jong zijn, van een achterstand op technisch ge bied is geen sprake, eerder van een leiden de positie. Minister Mansholt wees er verder op, hoe zeer Nederland in de komende weken zijn aandacht op de zuivel gevestigd heeft: een Internationaal Zuivelcongres in Den Haag met de daaraan verbonden ten toonstelling „De Melkweg". Dit alles vormt als het ware een prachtig sluitstuk van een periode, waarin de hoogste zuivelproductie werd genoteerd, welke ooit in ons land werd behaald. „Ook al lijkt het er nu en dan wel eens op alsof het Nederlandse zuivelproduct wat minder aftrek heeft, ik meen dat de toekomst met vertrouwen tegemoet kan worden gezien, al zullen boer, handel en industrie zich moeten blijven inspannen om de verkregen positie te behouden," al dus de minister. In antwoord op het door de Friese Ka mer van Koophandel aan de directie dei- Nederlandse Spoorwegen gerichte schrij ven inzake het niet gesloten zijn van een spoorwegovergang bij Barrahuis in de weg LeeuwardenHeerenveen tijdens het pas seren van een trein, heeft de hoofdinspec teur van het vervoer der N. S. te Gronin gen meegedeeld dat zich bij deze overweg vier gevallen hadden voorgedaan, waarin de overwegwachter had verzuimd de bo men te sluiten. Voorts was gebleken, dat deze fout gemaakt is door vier verschillen de functionarissen. Deze overweg schijnt door zijn ligging voor het bedienend per soneel moeilijkheden op te leveren „om dat het zijn aandacht tussen het wegver keer en de naderende trein moet verdelen". Daarom overwegen de N. S. aan beide zijden van de overweg een waarschuwings- licht te plaatsen, dat de overwegwachter in werking kan stellen voor hij de overweg sluit. Van de zijde van de Kamer werd op gemerkt, dat deze maatregel geen effect sorteert, wanneer de overwegwachter ver zuimt de bomen te sluiten. Het aanbren gen van automatische knipperlicht-instal laties werd in overweging gegeven. Zaten de conductrices van de Westlaridse Stoomtramweg Mij. te Loosduinen, die hadden geweigerd van elke honderd ver kochte kaartjes, zoals voorheen, 0.80 af te dragen aan de chauffeur, tot dusverre hun werktijd in het wachtlokaal uit, dit is thans anders geworden. Aangezien de chauffeurs hebben geweigerd met die con ductrices samen te werken, heeft de direc tie van de W.S.M. de meisjes aangezegd dat zij thuis kunnen blijven. Het betreft hier 15 van de 35 conductrices. Het wer kende personeel krijgt thans een weekloon gratificatie voor trouwe dienst. Ter aanvulling van het vorige week Zaterdag ge plaatste artikel schrijft de Haarlemse musicus Fr. Althuizen ons: In zijn nummer van 5 Januari 1952 stelde de Pa- rijse „Figaro" het probleem aan de orde van de ge schiktheid van de „stalen reus aan de Seine-oevers" om óók zingende toren te worden, waarbij uitsluitend gedacht werd aan beiaard- concerten op zomeravon den in de trant van die, welke aan steden als Me- chelen, Brugge al zoveel jaren zulk een aantrekke lijkheid verlenen. Bij het referendum, door de Figaro aan z'n lezers voorgesteld, waren aanvan kelijk evenveel stemmen contra als pro Eiffeltoren- carillon. Maar in Juni van het Vorig jaar had de Pa- rijse gemeenteraad het plan in hoofdzaak goedge keurd. Door onvoorziene omstandigheden kon het toen niet verwezenlijkt worden. Echter. het ge dwongen uitstel werd géén afstel: inmiddels kwam de oprichting tot stand van de vereniging „Les amis des cloches et carillons de France", welker doelstel ling hier geen verdere toe lichting behoeft. In de lijst van namen van het ere- comité prijken onder meer die van Franse musicolo gen, schrijvers als de be kende Pierre Mac Orlan en van musici als merk toch hoé sterk! Pablo Casals, de grootmeester van de cello! Lodewijk de Veertiende kon tegen klokkenspel zijn, maar een Portugese koning liet in iedere van de twee torens van zijn paleizen in Mafra een carillon van 52 klokken hangen. Lodewijk van Deyssel was tegen klokmuziek, maar Vondel zwaaide haar lof toe in een bekend ge dicht. Emile Verhaeren, de grote Frans-schrijvende Vlaamse dichter, was door aandoening overweldigd toen hij in Mechelen Jef Denijn hoorde. Edouard Herriot zorgde voor een klokkenspel op het stadhuis in Lyon, nadat hij in Vlaan deren beiaardconcerten ge hoord had. En Hendrik An- driessen, directeur van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag stuurde zijn „pro" naar de Parijse Fi garo. De heer IJzerdraat schrijft in zijn overigens sympa thiek artikel dat „het be roep van beiaardier hard bezig is uit te sterven". Maar dan moeten we toch opmerken, dat in Holland verscheidene zéér knappe jonge beiaardiers werk zaam zijn. In Gouda is zelfs een. beiaardierster! In St. Amand-les-Eaux in Noord-Frankrijk waren in 1951 drie jongelui, die zich oefenden. Wat de valsheid of zui- Het carillon van de Eifeltoren verheid der klokken be treft: de oude Hemonyca- rillons waren en zijn nog, mits in goede staat geble ven, zuiver 'in de oude stemming. De nieuwe, van moderne klokgieters als Gillet Johnston en Taylor en de laatste tijd ook van de Franse firma Paccard, zijn zuiver in de zogenaam de gelijkzwevende tempe ratuur. Het nu niet be speelde zéér grote en be langrijke carillon van Per- pignan kan goed worden, als het bij „herstemming" door een klokgieter een halve toon verlaagd wordt. Gematigd-moderne muziek als „Ma mère l'oye" kan op een moderne beiaard ge speeld wordenen zeer suggestief klinken. Voor zijn Rubens-cantate, in de open lucht te zingen, schakelde Peter Benoit de machtige stem van de Ant werpse beiaard in als in strumentale begeleiding. In Béthune begeleidde Mau rice Lannoy zijn schoonzoon Xavier del Warde, één dei- eerste hoornisten van Pa rijs, op de klokken van het nieuwe carillon in de Noc turne van Mendelssohn's JMidzomernachtsdroom. In Chambéry is in Mei in de kathedraal een "mis uitge voerd met gedeeltelijke be geleiding van het klokken spel, op het kasteel, „radio- phonisch" binnen de kerk gebracht! Om tot het Eiffeltoren- carillon terug te keren: dit heeft 48 klokken, beginnend bij g van 't klein octaaf, verder a, b, c, vervolgens chromatisch tot as 4. Men hoopt er nog enige grote basklokken bij te krijgen. Eerst zal het carillon op de eerste étage van de Tour Eiffel geplaatst worden (er wordt voorzichtigheidshalve van „carillon d'expérimen- tation" gesproken), daarna zal het z'n waarschijnlijk definitieve plaats krijgen onder de tweede étage, waarbij een van de gebrui kelijke manier afwijkende opstelling der klokken noodzakelijk zal zijn. Bij de verschijning van dit artikel is het Parijse carillon gedurende drie da gen opgesteld geweest bij het bassin van de Tuileriën (dichtbij de Place de la Concorde) en zal zeker de tienduizend artisten, van héél de wereld naar de ge weldige „Kermesse des Etoiles" gekomen, verrast hebben! Verrast, bekoord en voor al ook, diep ontroerd, als het eerste grote Parijse klokkenspel, door Maurice Lannoy's prachtige aanslag bezield, het défilé van twee duizend „Petits Chanteurs de la Croix de Bois" met het Ave Maria van Schu bert begeleid zal hebben! Datzelfde Ave Maria, waarmee Lannoy, de uit stekende Franse klokkenist en de vader van de idéé van het Eiffeltorencarillon, zijn schitterend beiaardcon cert besloot, kort geleden hier in Haarlem op de Bavo, gegeven. Ditmaal weer eens een bijna-volwassen cryptogram vol gemenigheidjes, die waar schijnlijk wel heel wat hoofdkrabbens zul len vergen. Als het nu Zondag maar rege nen wil, anders komt u misschien tijd te kort. Horizontaal: 1.-vruchten met een beledi gende bijsmaak, 5. zo zou uw vrouw in Italië heten, 9. ook het kleinste beeft een naam, 10. kan ons koud laten, 11. komt soms in boeken voor, 12. werktuig met gekke klank, 13. wie het toekomt krijgt het dikwijls niet, 14. krat zonder slot, 15. men kan er ook maling aan hebben, 17. haal een kwart uit het turfland en men krijgt een meertje met helder water, 18. getuigt van weinig instemming, 19. de man is ongemanierd of onbeholpen, 23. omge keerd voorproefje, 27. adellijk groen, 31. stimulans, 34 a. optisch mirakel, 35. heer zonder hoofd, 36. weinig manhaftig, 37. be kende verschijning langs de Amsterdamse grachten, 38. kweekplaats, maar helaas niet voor geld, 39. doorgaans is hij onge vaarlijk, 40. de noten rollen eruit, 42. be mint niet om den brode, 44. met echt erbij is het namaak, 45. plichtverzakend, 46. is Mossadeq stellig niet. Verticaal: 1. staat naast een paard op een bord, 2. vormt met een spreuk een devies, 3. Churchill is het toch geworden. 4. er is geen mens te zien, 5. kopje kleiner maken, 6. Als Gerritje groter wordt, wordt hij kleiner, 7. mevrouw Nero, 8. concurrent van De Bilt, 14. vaak bont, 16. aan de kust mist men een warme drank, 20. melk- schaap, 21. niet tegen, 22. dit dier is een ministerpresident zonder kop of staart, 24. in gezelschap van een oud vrouwtje wordt de vis een vrucht, 25. orde (militair), 26. loopt met kranten, 27. doet de koude wind, 28. regel plus 24, 29. de dokter schrijft zijn bijnaam voor, 30. hymne, 31.. neem een opruier een letter af, dan wordt de mu ziek onrustig, 32. Engels petje, 33. kosten van het omhakken, 34. korte jubileum- periode, 41. uit een jonge tak zonder begin groeit wilde haver, 43 voornaam rover. Oplossingen kunnen worden ingezonden aan onze bureaux in Haarlem(Grote Hout straat 93 en Soendaplein 37) of te IJmui- den, Kennemerlaan 186 en dienen*uiterlijk Woensdag te 17 uur in ons bezit te zijn. Op de enveloppe of adreszijde briefkaart vermelden: „Oplossing puzzle". (Puzzle- brieven, die niet van deze aanduiding voor zien zijn, dingen niet mee naar de prijzen) en geen mededelingen bijsluiten of toevoe gen. Onder de goede oplossers worden drie geldprijzen, ad 7,50, 5,en 2,50, ver loot. De volgorde van de woorden in de vorige puzzle is: Horizontaal: tarok, ore, edict, naburig, nu, eis, aga, mi, ega, oker, in, je, mast, NR, Adi, Ade, P.P., Ko, laag, Meta, en, akte, hela, R,K„ sado, Sara, op, es, lor, alp, N.N., slak, ld, P.G. taks, Eli, ev, Leo, lek, de, so lutie, taart, est, talud. Verticaal: tango, Ri, knie, ob, ruig, er, egge, ik, twist, as, ia, per, enig, Ajam, map, knokkel, Ida, "Ede, spelonk, Aa, et, kar, les, aha, nap, al, dol, orde, sapi, alg, R.P., Sam, nar, spelt, speld, rest, leus, neet, oo, li, ga, le, T.T, ol. Winnaars van de vorige puzzle: 1. B. Verdam, Kerkhofstraat 25rd., Haar lem, 7,50. 2. A. Hakhoff, Van Olststraat 9, Haarlem, 5,—. 3. R. Blok, Rozenstraat 5, Haarlem, 2,50. ADVERTENTIE U zult 's morgens kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter s Leverpilletjes. Op de vergadering, die de „Economische Liga voor Europese samenwerking" van daag in het kasteel Oud-Poelgeest bij Lei den houdt, heeft de directeur van de Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken, de heer P. R. Bentz van den Berg, een inleiding gehouden over „De Europese integratie in de practijk", waarin hij de organisatie en de doelstellingen van de Kolen- en Staalgemeenschap besprak. Professor dr. C. Goedhart behandelde de monetaire aspecten van de Europese inte gratie, waarbij hij het convertibiliteits- probieem het belangrijkste vraagstuk noemde. Volgens hem dient een staatkun dige vorm gevonden te worden, die het mo gelijk maakt met toereikende sancties een vergaande intereuropese coördinatie van het monetaire en financiële beleid te ver zekeren, waarbij als grondbeginsel van het beleid een op monetair evenwicht en „full employment" gerichte politiek wordt aan vaard. Rijkskweekscl: Voor het eindexamen aan de Rijkskwcr school, Haarlem zijn geslaagd de dames: C. B. Bijleveld te 's Gravenhage; A. Bolmeyer te Heemstede: M. Bronkhorst te Haarlem; H. Fijlstra te Haarlem; E. Goossens te Haar lem; K. Krauweel te Bennebroek.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 12