Keesom maakte goede tijd op de vijfduizend meter NVV en Belgisch vakverbond over de huidige Benelux-problemen Duitse leraar om het leven gekomen Visserij -varia Agenda voor Haarlem E. Bos van „Estafette" sleepte vijf kampioenschappen in de wacht Wijk aan Zee Santpoort IJ mui den Permanent orgaan voorgesteld voor bepaling van tijdelijke protectie-maatregelen „Pernis" blijft stinken tot in lengte van dagen AVRO - bijeenkomst in Friesland 6 DEM organiseerde districtskampioenschappen „DIJV" en ,,'t Karpertje" visten in Alkmaar Maar tien minuten plezier van gehuurde Volkswagen Aardbeien duurder wegens grote vraag Marktkooplieden meten zich in welsprekendheid Ballonnen gingen de lucht in P.v.d.A. veteraan gehuldigd Spccltuinfeest van „Jong Santpoort" Minister bezocht Staats-vissershavenbedrijf Kapitein van „Albatros" mag 3 maanden niet varen De kabinetsformatie in Indonesië Aan Bloemendaalse strand Spoorweg verkeer Amster- dam-Bussum weer normaal Jeugd gaat werken voor Europese vluchtelingen Wal vis jacht bij Lichtschip „Tessel" MAANDAG 22 JUNI 1953 30e Zaterdag en Zondag gehouden districts-athletiek kampioenschappen, die ge organiseerd werden door DEM in het Sportpark „Adrichem" zijn een uitgesproken sportief succes geworden. Het aardigste resultaat leverden deze kampioenschappen op voor het junioren-lid E. Bos van de vereniging „Estafette": deze knaap schreef in op vijf nummers en behaalde zowaar evenveel kampioenstitels! De 5000 m werd een fraaie overwinning voor de AV 1923-man Keesom, die in een tropische hitte deze afstand aflegde in 15 minuten 36.3 seconden; Spek van Suomi bezette hier de vierde plaats. Het speerwerpen voor jongens werd een overwinning voor G. Schmitz van Suomi met 44.50 nr., Piet Koeten, eveneens van Suomi, werd op discuswerpen tweede met een worp van 37.35 m. Bij het kogelstoten eindigde hij op de derde plaats achter H. Kluft van Haarlem die eerste werd. Een tweede en derde plaats leverde voor Suomi het speerwerpen op en wel voor G. Postma en P. Koeten. De D.E.M.-athleet H. van Egmond werd kampioen op de hink-stap- sprong. Jan Smit van Suomi startte op de 1500 m. en de 800 m. Bij de 1500 m. was hij in de eerste serie de sterkste en hij ging tenslotte als vierde door de finish; op de 800 m. eindigde hi.i eervol als derde. Opgemerkt dient te worden dat de wedstrijden een uitermate sportief verloop hadden en geheel volgens het tijdschema verliepen. De voornaamste uitslagen luiden: Finale 300 meter jongens: 1 E. Bos, Estafette 37,1; 2 P. IJska, AAC 37.7; 3 E. Bodewes, Holland 38.8. Hoogspringen jongens: 1 F. Cornelisse, AAC 1.62 m.„ 2 H. Plattel, AAC 1.57 m.; 3 P. Kabel, Haarlem, 1.57 m. Discuswerpen jongens: 1 E. J. Bos, Esta fette 36.95 m.; 2 J. de Boer, CSV 29.85 m.; 3 Th. Stroomer, AAC 28.35 m. 1500 meter heren: 1 J. Rem, Lycurgus 4 m. 06.7 sec.; 2 J. W. Keesom, AV 1923 4 min. 09.5 sec.; 3 P. Tromp, Olympus 4 min. 10.8 sec.; 4 J. F. Smit, Suomi 4 min. 12.4 sec. Finale 100 meter heren: 1 A. van Poor ten, AV 1923 11 sec.; 2 J. Zwaan, AAC 11.1 sec., 3 F. Schaly, AV 1923 11.3 sec. 4 X t00 meter heren: 1 AV 1923, 45.7; 2 AAC, 45.8; 3 Holland 46. Hoogspringen heren: 1 H. Visser, AAC 1.77 m..; 2 E. Kaijser, AVA. 1.72 m.; 3 J. Symons, AV 1923 1.67 m. Kogelstoten heren: 1 H. Kluft, Haarlem 13.26 m.; 2 W. van Weenen, AV 1923 12.49 m.; 3 P. Koeten, Suomi 12.31 m. 100 m. jongens: 1 E. Bos, Estafette 11.3; 2 A. Hofstede, AAC 11.4; 3 G. Halderman, Haarlem 11.5. Verspringen jongens: 1 E. Bos, Estafette 6.28 m.; 2 A. Hofstede, AAC 6.22 m.; 3 A. v. d. Oord, Olympia 5.96 m. 200 m. heren finale: 1 S. Steger, AV 1923 22.7 sec.; 2 F. Schaly, AV 1923 23 sec.; 3 J. Zwaan, AAC 23 sec. 3000 m. jongens: 1 J. Jansen, Haarlem 9 min. 31.4 sec.; 2 R. Beijers, AAC 9 min. 40.2 sec.; 3 B. Bosman, DOVES, 9 min. 43.8 sec. 400 meter heren finale: 1 G. V. d. Hoe ven, Lycurgus 51.6 sec.; 2 J. L. Schmitz, AV 1923 51.7 sec.; 3 J. Kroon, Olympus 152.6 sec. Speerwerpen heren: 1 F. v. d. Heijden, AAC 55.01 m.; 2 G. Fostma, Suomi 51.55 m.; 3 P. Koeten, Suomi 43.85 m. 800 m. heren: 1 A. Kist, AAC 1 min. 58.7 sec.; 2 H. Heida, AV 1923 1 min. 59.7 sec.; 3 J. Smit, Suomi 2 min. 01.1 sec. Polsstokhoogspringen jongens: 1 P. Ka bel. Haarlem 2.30 m. Polsstokhoogspringen heren: 1 M. Swart, Haarlem 3.40 m.; 2 E. Kaijser, AVA 3.30 m.; 3 J. Swart, NEA-Volh. 3.10 m. De Beverwijkse hengelsportverenigingen „De IJzeren Voorn" en ,,'t Karpertje" "heb ben Zondag deelgenomen aan een door de Alkmaarse vereniging „Luctor et Emergo" gehouden concours. Er werd gevist aan de Westdijk in het Noordhollands kanaal; de vangst was over het algemeen slecht. D.IJ.V. nam deel met drie corpsen en het eerste corps wist met 19 baarzen de vierde prijs te veroveren; het tweede corps be haalde in zijn afdeling met eveneens 19 baarzen de derde prijs. De eerste prijs was voor het derde corps, dat 20 baarzen wist te verschalken. Er werd tevens een „vrije" individuele wedstrijd gehouden en de volgende „D.IJ.V."-ers wisten hierin een prijs te be halen: 1. G. Niemeyer met 13; 5. Van Leus den met 9; 6. H. Bruinenberg met 7; 13. A. Engelhart met 6; 27. G. Aalbersberg met 4; 30. M. van Veen met 4. Ook ,,'t Karpertje" nam deel met drie corpsen en korps één en twee behaalden in hun afdeling beiden de eerste prijs; corps drie sleepte een tweede prijs in de wacht. In de personele wedstrijd wisten de leden van ,,'t Karpertje" dertien van de dertig prijzen te veroveren; waaronder de 2e, 4e, 7e, 8e en 9e. Op het heetst van de dag reden Zondag middag twee personen auto's met flinke snelheid op het beruchte kruispunt Groene- laanRomerkerkweg te Beverwijk op elkaar in. Een Amsterdamse dame, die de ene wagen bestuurde, zal wel de schade aan de nieuwe Volkswagen van de heer D., die hij nog geen tien minuten geleden gehuurd had, moeten betalen, want zij gaf de ander geen voorrang. Zaterdagmiddag had de Beverwijkse aardbeienmarkt maar een bescheiden aan voer te verwerken. Door de grote vraag waren de aardbeien nog duurder dan de beide voorgaande vei- lingdagen; de sloffen Climax en Moulin Rouge van eerste kwaliteit liepen op tot 4,35. De mindere kwaliteit en de Madam Lefèbre draaiden rond de 3,50 per slof. Doosjes brachten van 3595 cent per, stuk op. Discuswerpen heren: 1 D. Ruiter, AAC 4C.271/» m.; 2 P. Koeten, Suomi 37.35 m.; 3 H. Kluft, Haarlem 37.05 m. Verspringen heren: 1 H. Visser, AAC 6.72 m.; 2 J. Symons, AV 1923 6.49 m.; 3 H. van Egmond, DEM 6.47 m. 5000 meter heren: 1 J. W. Keesom, AV 1923 15 min. 36.3 sec.; 2 P. Verra, Haarlem 15 m. 54 sec.; 3 S. v. d. Kley, Lycurgus 16 m. 02.2 sec. Speerwerpen jongens: 1 G. Schmitz, 44.50 m.; 2 A. Hofstede, AAC 40.76 m.; 3 N. M. de Zwager, Holland 37.36 m. 4 X 100 m. jongens: 1 HAV Haarlem 46.7 sec.; 2 Estafette Amsterdam, 46.8 sec.; 3 Gem. ploeg 47.1 sec. 4 X 400 m. heren: 1 AV 1923 3 m. 32.5 sec.; 2 AAC, 3 m. 37.6 sec. GCCODC»OCOOOOCX)OOOOCOOOCOOOCOCOOOOOCOOOOCOCOOCCOOCOO(>DOO Ter gelegenheid van het tweejarig be staan van de weekmarkt te Beverwijk, houden de marktkooplieden op Woens- 8 dag 8 Juli een feestelijke wedstrijd in welsprekendheid. Ook de kampioene 8 van Amsterdam zal meedingen naar één 8 der prijzen die hiervoor zijn bescliik- 8 baar gesteld. ioo<xxxxxxxxxx*docooooooooooooocooocococoooocooocoooooococ Jaarvergadering VVV De Vereniging voor Vreemdelingenver keer in Midden-Kennemerland houdt van avond in hotel Parkzicht aan de Zeestraat te Beverwijk haar jaarvergadering. Collecte In de week van 22 tot en met 27 Juni zullen „Zonnestraal" en het N.V.V.-t.b.e.- fonds in Beverwijk hun gezamenlijke jaar lijkse collecte houden. Geslaagd Mejuffrouw A. van Hensbergen te Bever wijk slaagde dezer dagen in Alkmaar voor net diploma stenografie. Geslaagd voör onderwijzer De heer G. Bol te Wijk aan Zee,slaagde in Amsterdam voor de acte lager onder wijs. v De Zaterdagavond door de Wijk aan Zeese „VVV" georganiseerde ballonoptocht voor kinderen is goed geslaagd. Vooraf gegaan door „Arion", de harmoniekapel van de badplaats, werd eerst een rondgang door het dorp gemaakt, waarna de ballonnen op het Julianaplein werden losgelaten. Het was een leuk gezicht toen een paar honderd ballonnen vrijwel gelijktijdig in de hoogte gingen en al spoedig als kleine stipjes in het luchtruim verdwenen; ieder kind in stilte hopende dat zijn of haar ballon het verst zou komen. De VVV heeft hiervoor namelijk enige prijzen beschikbaar gesteld. De heer A. Hiemstra is in het Wijk aan Zeese badhotel gehuldigd naar aanleiding van het feit dat het Vrijdag 55 jaar was geleden dat hij lid werd van de SDAP. Namens het afdelingsbestuur bood de voor zitter de heer D. Jaape de heer Hiemstra, die op deze dag 73 jaar werd, een taart aan. Hierna bleef men nog een tijdlang gezellig bijeen, waarin oude herinneringen werden opgehaald. De heer Hiemstra werd reeds op 15-jarige leeftijd lid van een jeugdgroep in de SD AP en geestdriftig vertelde hij over be kende socialisten uit zijn tijd, zoals ds. Van der Heide, Vliegen en anderen. Zaterdag is het zomerfeest van de speel tuinvereniging "„Jong Santpoort" gehouden en al heeft de belangstelling hiervoor wel wat te wensen overgelaten, de middag is in de beste stemming verlopen en de organi satoren hadden voor een aardig programma gezorgd, 's Middags was het voor kinderen, „Oom Piet" met zijn poppenkast, die de hoofdrol vervulde en een uitbundig succes oogstte, en 's avonds was het feest voor de ouderen. Na een openingswoord van de tweede voorzitter, de heer W. G. van Rooden, die het woord voerde over het speeltuinwerk, werd een openingslied gezongen door een kinderclub van de vereniging. Verder is de avond verzorgd door muziek en zang van het cowboy-„Diamond trio" en de zangvereniging „Da Pacem" (ver late) ochtendgymnastiek en kienspel. De minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera heeft vanmorgen een dienst- bezoek aan het Staatsvissershavenbedrijf gebracht. Hij kwam aan om acht uur en bezocht in gezelschap van de directeur van het Staatsvissershavenbedrijf mr. .T. R. van Eerde de visafslag en de scheepshellingen aan de Haringkade. Raad voor Scheepvaart De kapitein H. Meertens uit Delfzijl is door de raad voor de scheepvaart schuldig be vonden aan het ongeval, dat zijn motorzeil schip „Albatros" op 22 December in het Ka naal is overkomen, toen het op de kust van het eiland Wight op de grond stootte en ver ging. De drie opvarenden konden zich ter nauwernood redden door 200 meter door het ijskoude water naar de kust te waden, waar ze werden voorzien van droge kleren. Om dat ook de scheepspapieren waren verloren geraakt, was het ongeval, dat door de Raad voor de Scheepvaart is behandeld, moei lijk te reconstrueren, zo zeide de inspec teur. Naar zijn mening had de kapitein niet de juiste conclusie getrokken, die in de ge geven omstandigheden bij een juiste navi gatie voor de hand lag, namelijk een andere koers te gaan varen toen hij bemerkte, dat hij te dicht bij de kust lag. Ook de ver klaring van de kapitein, dat hij het mistsein van de wal niet had gehoord, achtte de inspecteur, naar hij zeide, niet aannemelijk. Hij vroeg de raad kapitein Meertens de be voegdheid tot het varen als kapitein te ont nemen voor de tijd van één maand. De raad. direct uitspraak doende, veroordeelde de 38-jarige kapitein tot het ontnemen van zijn bevoegdheid voor de tijd van drie maanden. DJAKARTA (Aneta) De formateurs Roem en Mangunsarkoro hebben Vrijdag avond hun besprekingen voltooid. Zij tref fen thans voorbereidingen om het overleg met de politieke partijen te beginnen. Op de vraag of over principiële onderwerpen overeenstemming bereikt was, zeide Man gunsarkoro, dat „overeenstemming" in uit zicht is. Op de laatste bijeenkomst is nog maals de kwestie van de oliebronnen van de B.P.M. in Noord-Sumatra, die de Mas- jumi wenst terug te geven en die de P.N.I. wenst te nationaliseren, besproken. Politieke waarnemers menen, dat, aan gezien de formateurs nog geen overeen stemming konden bereiken ten aanzien van enige „principiële kwesties", er nu reeds tekenen zijn van een impasse. Zij wijzen er daarbij op, dat zij derhalve pessimistisch blijven inzake de mogelijkheid, dat de for mateurs zullen slagen een kabinet te vormen. Officieren, reserve-officieren en onder officieren, die behoord hebben bij het vierde regiment huzaren, thans de „huzaren van Boreel", hebben een reünie gehouden te Deventer, de garnizoensplaats van het regi ment voor 1940. Vertegenwoordigers van het N.V.V. en het Algemeen Belgisch Vakverbond heb ben na overleg met de Conféderation Générale de Luxembourg in 's-Herto- genbosch de positie van de Benelux aan een onderzoek onderworpen. Zij consta teerden, dat de Benelux in de afgelopen ja ren zi.m waarde heeft bewezen, dat een sta.p terug ongunstige gevolgen voor d'e economie van de drie landen zou hebben, en iedere andere poging tot Europese inte gratie ongunstig zou beïnvloeden. Zij zijn derhalve van oordeel, dat het geboden is een oplossing te vinden voor de moeilijk heden, welke in de laatste tijd door de in stelling van de voorunie zijn ontstaan. Zij wijzen voorts de bescherming van de ondernemingen of bedrijfstakken, die niet in staat zijn de technische ontwikkeling bij te houden, als de oprichting of uitbrei ding van ondernemingen of bedrijfstakken, die niet door eigen kracht tot bloei kun nen komen, af, hetgeen de mogelijkheid voor strikt tijdelijk beschermende maat regelen, alsmede de bescherming van de gemeenschappelijke economie tegenover derde landen, niet uitsluit De noodzaak van deze maatregelen moet worden aange toond door een enquête, waarbij de samen hang' van de verschillende kostprijselemen ten dient te worden vastgesteld. De po sitie van deze bedrijfstakken moet zowel naar de conjuncturele als do structurele elementen beoordeeld worden. De maatre- „Maar het is een onschuldig luchtje", vertroost de bedrijfsleiding Sedert .de aandacht gevestigd is op het verschijnsel van een onaangename lucht, door de te Pernis gevestigde olieraffinage- bedrijven verspreid, wordt telkens de vraag gesteld, of hiertegen geen maatregelen ge nomen kunnen worden. In een bedrijf als de moderne olieraffi- nage is een aantal bronnen aanwezig, die stank verspreiden. Nu spelen hierbij de meteorologische omstandigheden een grote rol. Wanneer men te Rotterdam „Pernis" ruikt, is het bij Noordwestenwind en wan neer Den Haag van „Pernis" geniet, dan is het zeer stil, dompig weer met zwak ke Zuidoosten wind. In het laatste geval is de stank wel het meest hinderlijk en langdurig. De ergste stank wordt veroorzaak! door mercaptaanachtige verbindingen. Dit zijn gassen, die verwantschap vertonen met zwavelwaterstof. In de laatste tijd is elk onderdeel van het fabricage-proces opnieuw onder de loupe genomen, ten einde na te gaan welke mogelijkheden van stankverspreiding daar in aanwezig zijn en hoe mogelijke fouten de oorzaak van ernstige hinder kunnen zijn. Dat elke hinder voortaan zal kunnen worden voorkomen, is echter ondenkbaar. Hierbij moet worden bedacht, dat van rechtstreekse schade voor de volksgezond heid van de op zich zelf zo geringe hoeveel heden marcaptaan tot heden niets is ge bleken, aldus de leiding van „Pernis". gelen, welke betrekking kunnen hebben op quota of contingenteringen moeten een strilkt tijdeliik karakter hebben, Zij moeten gepaard gaan met reorganisatie-maatrege len in de desbetreffende bedrijfstakken. Wanneer de ten dien aanzien genomen be sluiten niet worden uitgevoerd, dienen de beschermende maatregelen vanzelfspre kend te worden ingetrokken. Tot de be schermende maatregelen kan alleen door een permanent gemeenschappelijk orgaan, waarvan de werknemensvakbeweging deel dient uit te maken, worden besloten. Dit orgaan moet de toepassing van de reorga- nisatié-rnaatregelen controleren en aan vaarden, dat het lagere Nederlandse loon peil slechts een van de factoren is, die bij de afzetmoeiliikheden van bepaalde Belgi- sche bedrijfstakken een rol heeft gespeeld. Voorzitter De Clercq hekelt comité van actie Friesland sloot gisteren de rij van bij eenkomsten der Avro-leden, die meer wen sten de weten omtrent de handelingen van het bestuur en met name over het optreden van voorzitter G. de Clercq. Wat de ge wraakte getoucheerde vacatiegelden be treft, betoogde de heer De Clercq, dat deze zijn uitgekeerd overeenkomstig de statu ten, vanwege de tallooze vergaderingen, welke in bezettingstijd zijn gehouden. De Amsterdamse officier van justitie, die ter zake een klacht ontving, heeft deze moeten seponeren, omdat hem niet is gebleken, dat er iets gebeurd zou zijn, dat een strafver volging wettigt. Ten aanzien van de ontslag-kwestie zeide de heer De Clercq, dat en met de heer De Daas en met drs. Jonker een schikking tot stand is gekomen, die beide pa"rtijen bevre digt. Hun gezinnen zijn dus niet brodeloos gemaakt, „want beulen zijn wij nooit ge weest", als dus heer De Clercq. Ook ten aanzien van het financieel beleid gaf de heer De Clercq een uiteenzetting. Onder leiding van de tegenwoordige ad ministrateur de heer D. Repko was aan „een grote warboel" een einde gemaakt. Dat over 1952 het geraamde overschot van 33.000 kon uitgroeien tot een werkelijk voordelig saldo van 144.555, is toe te schrijven aan een stijging van het ledental met 3000, een groter exploitatie-overschot van de Radiobode en een efficiënter be drijf svorming. Tenslotte kwam de Avro- voorzitter nog op tegen de aantijging, dat zijn onkosten over 1950 zouden hebben be dragen 35.000. Toen de notulen werden goedgekeurd, was ik, aldus de heer De Clercq niet aanwezig. Ik verklaar nu, dat mijn kosten in werkelijkheid niet meer henben bedragen dan 9000 salaris en 1.750 aan reiskosten. Van een conflict tussen hem en de heer Vogt, was de Avro- voorzitter niets bekend. Indien er van een conflict moet worden gesproken, dan was dat tussen de heer Vogt en het gehele ove rige bestuur. Ten slotte viel de heer De Clercq het actie-comité aan, dat getracht had zendtijd (bedoeld was spreektijd) te krijgen van Vara of NCRV, om zijn ziens wijze kenbaar te kunnen maken. Zaterdagmiddag omstreeks half vier heeft aan het Bloemendaalse strand ten Noorden van de politiepost kop Zeeweg een tragisch ongeluk plaats gehad, dat het leven heeft gekost aan de 46-jarige heer Thomas Frö bel, uit Herne (Duitsland), tekenleraar aan een gymnasium te Dortmund. Het slacht offer was gehuwd en had twee kinderen. De heer Fröbel en zijn collega W. Nasz- hoven waren in het begin van de middag voor een studietrip door ons land in de jeugdherberg Jan Gijzen aangekomen. Zij besloten met hun groep van zevenentwintig gymnasiasten in zee te gaan zwemmen en begaven zich naar het Bloemendaalse strand. In het water klaagde de heer Fröbel, die hartpatiënt was, tegen zijn leerlingen over de koude van het water. De scholieren zagen de heer Fröbel aanstalten maken om terug te keren, maar zij zwommen zelf ver der de zee in. Kort daarop kwam bij de Bloemendaalse Reddingsbrigade de melding binnen, dat twee Amsterdamse jongens een drenkeling naar het strand sleepten. Onmiddellijk be gaf de reddingsploeg van de B.R.B. zich in zee en rukte de E.H.B.O.-afdeling van de brigade uit. Op het strand zijn zij geduren de ruim een half uur bezig geweest bij het slachtoffer kunstmatige ademhaling toe te passen volgens de methode van dr. Eve met gebruikmaking van het zuurstofapparaat. Toen kort na vier uur de Overveense arts dokter P. A. M. Krijger, die zich na de melding van het ongeval naar het strand begaf, op de plaats van het ongeval aan kwam, kon hij ondanks het geven van enige injecties slechts de dood constateren. De dood is naar zijn oordeel reeds ingetreden, toen het slachtoffer nog in zee was en moet aan een hartverlamming worden geweten. Het stoffelijk overschot van de Duitse tekenleraar werd door leden van de Bloe mendaalse Reddingsbrigade naar de politie post aan de kop Zeeweg vervoerd en is van daar later naar het Marine-hospitaal over gebracht. Beroep op het publiek Van de zijde van het bestuur van de Bloemendaalse Reddingsbrigade werd ons verzocht het volgende onder de aandacht van onze lezers te brengen: Bij het redden van een drenkeling uit zee is de brigade verplicht geen ogenblik verloren te laten gaan. Op de strandbezoekers wordt een dringend beroep gedaan hun nieuwsgierig heid te bedwingen en niet te blijven staan. De leden, die nu nodig zijn om de nieuws gierigen op een afstand te houden, kunnen dan voor nuttiger werk worden gebruikt. Sinds Zondagmorgen elf uur, het tijd stip waarop de laatste herstelwerkzaam heden aan d'e beschadigde spoorbaan en electrische bovenleiding bij Weesp ge reed kwamen is het treinverkeer tussen Amsterdam en Bussum weer normaal. Van het ongeluk getuigt nu nog slechts de in de sloot liggende locomotief, die van binnen geheel gesloopt is. Alle machines zijn er uit gehaald en het gedeukte en op vele plaatsen vernielde chassis is als schroot verkocht. Dat de gastoevoer van de gemeente Weesp, die haar gas uit Amsterdam be trekt, als gevolg van het ongeluk in ge vaar is geweest, was gisteren slechts wei nigen bekend. De zware electrische locomotief, die zich naast de dijk een moddergat in de berm van een sloot boorde, kwam precies op de gasleiding van Amsterdam naar Weesp te recht. die daar dicht onder het oppervlak van het weiland is gelegd. De vrees bestond, dat de locomotief nog verder in de grond zou zakken en dan de gasleiding zou beschadigen. Om dat risico te vermijden heeft men daarom eerst zo snel mogelijk de gashouder in Weesp vol gepompt en daarna de gevaar lopende lei ding afgeknepen. Om de locomotief heen heeft men daar op een nieuwe aansluiting, aangelegd. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 21 op 22 Juni. KW 19 1 k.; KW 138 4 k.; KW 70 58 k.; KW 54 21 k.; KW 163 15 k.; KW 127 5 k.: KW 168 42 k.; KW 175 6 k.; KW 170 25 k.; KW 18 29 k.; KW 173 2 k.: KW 38 30 k.: KW 15 20 k.; KW 67 5 k.; KW 43 3 k.: KW 83 14 k.; KW 97 6 k.; KW 144 36 k.; KW 110 4 k.: KW 20 18 k.; KW 65 8 k.; KW 32 22 k.; KW 160 7 k.; KW 29 65 k.; KW 151 4 k.; KW 41 5 k.; KW 137 3 k.; KW 49 10 k.; KW 3 3 k.; KW 5 3 k.; KW 14 70 k.; KW 23 6 k.: KW 25 27 k.: KW 140 52 k.; KW 47 5 k.; KW 22 3 k.; KW 2 2 k.; KW 73 24 k.; IJM 75 10 k.; IJM 74 4 k.; IJM 283 8 k. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 5 kantjes. Scheveningen: 15 kantjes. Katwijk: 17 kantjes. Zaterdagaanvoer. Zaterdag was de Thorina binnen met 30 kisten platvis, 160 schelvis, 150 kabeljauw en gul, 300 kool- vis, 80 makreel, 30 wijting, 50 rog en poon en 600 stijve kabeljauwen. Twee Noordloggers, de IJM 210, enige snurrevaadkotters, en tamelijk wat kleine vaart completeerden de aanvoer. Prijzen mis. Met de prijzen was het overigens „goed fout". De beste makreel bracht f 18 op, tot f 14 voor de makreel voor de inleggerijen. Kabeljauw is ook flink gezakt; de rijen uitleggers deden van f 65 zakkende tot f 55, terwijl de kisten kabeljauw plus minus f 68 per 125 kg opbracht. Zwarte kool bracht opvangprijs (f 30 per 125 kg) op, terwijl de grote gullenmaat het met. moeite ook tot f 12 (per 50 kg) kon brengen. Veel naar de fabriek. Piepers pLm. f 18, wijting pl.m. f 12, grote gullen f22, middel gullen f 17, en torren van f 12 voor de beste tot f 8 voor slappere. Er zijn nog torren naar de vismeelfabriek gegaan, evenals kleine dichte wijting, en alle hors makreel en slappe schol III. De pennen deden f 22/24, kleinmiddel schelvis pl.m. f 25. De snurrevaad schol handhaafde zich op f 17/18, terwijl de mooie drietjes f 12 en de kleine drietjes f 10 deden. De gewone schol II van de tongenkotters brachten f 11/14, de schol I pl.m. f 16, zet- schol en middelschol pl.m. f 24 en grote schol f 22/25. Lappen duurder. De tongen waren ongeveer als Vrijdag, alleen de lappen even stijver voor f 1.65, grootmiddel wat gezakt tot f 1.05 en de kleinmiddel, tongen I en slips als de daig tevoren, resp. f 1.45, f 1,60 en pl.m. f 1.1,5. Garnalen. Zaterdag waren er twee garnalen schuiten binnen met totaal 286 kilo garnalen De prijs viel niet tegen, f 0.50-f 0.51 i kg. De IJm. 206 had 145 kg. en de IJm. 318 141 kg. Kabeljauw redde Thorina. Voor een 11-daagse reis besomde de Thorina f 17,900 dank zij hasr stijve kabeljauwen. Anders was het ook niet zo best geweest. De IJm. 214 besomde als hoogste tweede f 3.700. Prijzen. Heilbot f 2.35-fl.70, gr. tong 1.70-1.55, grm. tong 1.15-1.03, kim. tong 1.46-1,35, kl. tong I 1.57-1.46, kl. tong IÏ 1.03-0.97, tarbot I 1.36-1.04, zalm 5.50, alles per kg.; tarbot II 61-52, tarbot III 50-37, tarbot IV 32-23, tongschar 57, kl. tong schar 27, gr. schol 26-22.50, grm. schol 27-1.9, kim. schol 63-18, kl. schol I 43-12, kl. schol II 26-8, schar 16-8, v. haring 30- 16.50, makreel 18.50-13.50 gr. schelvis 27- 19, grm. schelvis 30-20, kim. schelvis 26-20, kl. schelvis I 26.50-20, kl. schelvis II 19-18, wijting 14-8, gr. gul 27-21, mid. gul 26-13, kl gul 15-8, kl. haai 19-12, ham 62-38, kl. wolf 32-27, poontjes 8, Pieter man 19-16.50, kl. koolvis zw. 12.50-12, kl. koolvis wit 20, muilen 18, kl. rode poon II 12.50-8, alles per 50 kg.; gr. kabeljauw 130- 66, gr. koolvis zw. 31.50-30, gr. koolvis wit 48, gr. leng 46-43, gr. wolf 55-54, alles per 125 kg. Aanvoer. 445 kisten tong en tarbot, 16 heilbot, 5 tongschar en sohartong, 995 schol, 48 schar, 5 haring, 340 makreel, 349 schelvis, 284 wijting, 310 kabeljauw en gul, 29 leng, 11 kl. haai, 3 ham, 30 wolf, 34 poon, 306 koolvis, 200 diversen, totaal 3410 kisten. Dezer dagen hebben drie in burger gestoken Russen getracht een Tsjechische vluchteling van zijn flat in de Amerikaanse sector van Wenen te ontvoeren. De Tsjech, Jaraslov Lukas, gaf zich niet gewonnen, en vocht voor zijn vrijheid. Toen er twee auto's van de Vier Mogendheden Patrouille aankwamen, trachtten de Russen met een van deze wagens te vluchtendoch een toe schietende Amerikaanse M.P. slak zijn hand door het zijvenster en stuurde de auto op de tweede patrouillewagen in. De drie Russen werden toen naar het Internationale Patrouille Station gebracht. Hrt incident vond plaats in de drukke Lerchcnfelder- slrasse; een passerende fotograaf maakte deze opname. De gezamenlijke jeugdorganisaties en -instellingen in de Nederlandse Jeugdge meenschap, hebben besloten om een groot scheepse hulpactie te organiseren ten bat« van de Europese vluchtelingen. Na de vacanties zullen de handenarbeid- groepen van de jeugdorganisaties en ande re jeugdinstellingen allerlei gebruiksarti kelen en goed-verzorgde siervoorwerpen maken van hout, klei, raffia, touw, metaal en ander materiaal. In zoveel mogelijk plaatsen in Neder land zullen daarna markten worden ge houden om deze artikelen te verkopen. Deze voor,aar.smarkten" zullen zeer aan trekkelijk worden gemaakt door uitvoe ring van allerlei andere activiteiten (pop penkast, muziekgroepen, etc.). De opbrengst van deze jeuigdmarkten zal geheel ten goede komen aan het werk voor de Europese vluchtelingen. Bij het lichtschip Tessel voor het Molen- gat bij Den Helder heefc men Zaterdag een drijvende walvis van 30 meter lengte waargenomen. Men meende te doen te hebben met een blauwe vinvis, de grootste soort walvissen, die op alle wereldzeeën voorkomen. Blauwe vinvissen zijn enige keren gezien aan de kusten van België en N.W. Duitsland, maar nimmer bij Neder land. Het zoölogisch station.te Den Helder wilde aanvankelijk trachten de walvis te bergen met het eigen waarnemingsvaar tuig „Max Weber". Deze plannen werden opgegeven, toen een Urker visser in de Helderse haven aankwam en vertelde dat hij geen kans had gezien de walvis op sleeptouw te nemen. De zeer zwakke mo tor van de „Max Weber" zou hiertoe dan zeker niet in staat zijn. MAANDAG 22 JUNI Frans Hals: „The Galloping Major", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Toch schijnt de zon alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Zo zijn wij niet getrouwd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur Palace: „Ik heb mijn hart in Heidelberg verl0ren", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxorl „Verdorven jeugd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een koningin wordt gekroond", alle leeft..„7 en 9.15 uur. City: „De zevende sluier 14 jaar, 7 cn 9.15 uur. Spaarne: „Het verlaten eiland", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 23 JUNI Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Frans Hals: „The Galloping Major", alle leeft., 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Zo zijn we niet getrouwd", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Ochtendvoorstellingen „Elizabeth is koningin", 10, 11 en 12 uur; „Ik heb mijn hart in Heidelberg verloren", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verdorven jeugd", 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een koningin wordt gekroond", alle leeft., 11, 2. 4.15, 7 "en 9.15 uur. City: „De zevende sluier", 14 jaar, 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het var- laten eiland", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8