Westelijke geallieerden bespreken de nieuwe situatie in Duitsland „Een verraderlijke schending van het gezag der UNO" Europees beraad in Parijs over Bermuda-conferentie Weerbericht Russen willen mogelijk contróleraad voor Duitsland nieuw leven inblazen Haarlems Dagblad Officieel contact met Semjonov Pinay vraagt nog één dag respijt Koningin bezocht de Melkweg Naguib confereert met Nehroe en Ali Hotel in Valkenburg uitgebrand, één dode Engelse nota aan Zuid-Korea Generaal Clark en Rhee zijn het eens Reisbeperkingen in de Sovjet-Unie verzacht Wolkbreuk teistert Breda en omgeving Het woord is aan Adenauer en De Gasperi zijn ongerust Kans op oplossing van geschil over de Suez-kanaalzöne Prawda beschuldigt Westen Gasten in nachtgewaad aan de vuurzee ontvlucht Christie voor zijn rechters Honderden kelders volgelopen, garage ingestort Plan tot decentralisatie van de girodienst 67e JAARGANG No 291 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. A dm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 23 JUNI 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No lSft Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4T' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BONN (Reuter). De Amerikaanse en de Franse Hoge Commissarissen in Duits land hebben Maandagavond te Bonn met de waarnemende Britse Hoge Commissaris gesproken over de recente gebeurtenissen in Oost-Berlijn en over het eerste officiële contact met de Sovjet-Hoge-Commissaris, Semjonov, dat bestond uit een schrijven, waarin deze de Westelijken officieel van zijn benoeming op de hoogte bracht. De bijeenkomst vormde een informele inleiding tot de vergadering van de Hoge Comissarissen, die Zaterdag te Berlijn zal worden gehouden. Men meent, dat Maandagavond is be sproken, hoe de Westelijken zullen reage ren, indien Semjonov zou trachten de ge allieerde contróleraad voor Duitsland nieuw leven in te blazen. De Amerikanen zouden menen, dat door het weglopen van de Sovjet-afgevaardig den in 1948 deze contróleraad had opge houden te functionneren en dat méér dan een suggestie van de zijde van Semjonov nodig zou zijn om de raad te doen her leven. De Britten en de Fransen zouden op het standpunt staan, dat men het initiatief aan Semjonov moet laten zonder hem reeds bij voorbaat te ontmoedigen door te ver klaren, dat dergelijke pogingen nutteloos zouden zijn. Een 15-jarige West-Berlijnse jongen, Wolfgang Röhling, is Maandag nabij de grens tussen West- en Oost-Berlijn door schoten uit de Sovjet-Russische sector ge troffen en overleden. Volgens ooggetuigen werd Röhling door een schot in het hoofd getroffen. Zij ver klaarden dat de jongen, tezamen met een groep West-Berlijnse jongens, de Oost- Berlijnse politie aan de overzijde van een kanaal, dat ter plaatse de grens vormt, had geplaagd met opmerkingen, en stenen naar de politie had gegooid. Hierop werd door de politie geschoten. Meer dan 1000 Oost-Berlijners bevonden zich Maandag nog in de noodkampen van het Rode Kruis in West-Berlijn, te bang om langs de Sovjet-Russische wachtposten naar huis terug te keren. In Oost-Duitsland zouden vele fabrieken Maandag brieven gezonden hebben naar de Oost-Duitse regering, om hun vertrouwen in de regering uit te spreken en haar nieu we maatregelen toe te juichen. In Halle heeft een groep vroegere offi cieren van het Duitse leger zich uitgespro ken tegen de ongeregeldheden. Zij gaven toe dat er nog steeds.elementen onder het ex-officierenkorps waren, die onrust trach ten te zaaien. Zij beloofden de regéring bij haar nieuwe politiek te helpen. De meer dan 17.000 arbeiders van de grootste fabriek in Oost-Duitsland, de Leu- na Synthetische benzinefabriek, zijn Maan dag allen weer aan het werk gegaan, aldus meldde het Oost-Duitse persbureau A.D.N. Een vluchteling uit Maagdenburg ver klaarde, dat de Sovjet-Russische militaire gerechtshoven voortdurend in zitting bij een zijn. Vijf personen zijn reeds ter dood veroordeeld, en 100 gearresteerden moeien nog voor een hof verschijnen. Een jonge arbeider uit Quedlinburg heeft zich Maandag bij de politie in Bruns- wijk gemeld en daar om asyl verzocht. Hij verklaarde, dat bij de ongeregeldheden, die zich in de afgelopen week in Quedlin burg hebben voorgedaan, twee Sovjet- Russische soldaten door de menigte zijn aangevallen en tenslotte door de ruiten van een hotel zijn geworpen. Een der sol daten werd gedood, de andere zwaar ge wond. Vervolgens had de menigte zich naar het kerkhof begeven en daar de graven van de Russische militairen, die gedurende de Russische bezetting zijn begraven, ver woest. De opstand in het Oost-Duitse stad je, dat 26.000 inwoners telt, werd door 300 Russische soldaten bedwongen. Geen uitbarsting In geallieerde kringen te Bonn heeft de opvatting, dat het oproer van vorige week geen plotselinge uitbarsting was, steeds meer veld gewonnen. Het zou de climax zijn geweest van een ontwikkeling, die ruim vier maanden geleden begon, toen de directies van staatsfabrieken voor de eer ste maal vergaderingen met de arbeiders belegden voor het bespreken van productie en arbeidsvoorwaarden. Toen bleek dat op PARIJS (Reuter) Antoine Pinay, die Zondag werd aangezocht om een Franse regering te vormen, zou president Auriol heden meedelen, of hij de opdracht aan vaardt. Hij had gehoopt gisteravond een besluit te kunnen nemen, doch hij wil wachten op het definitieve standpunt van de partijen in de Nationale Vergadering ten aanzien van het program op lange termijn, dat hij Maandag met leiders der partijfracties be sprak. Naar verluidt zal Pinay aanvaarding van de opdracht laten afhangen van een defini tieve toezegging van steun door de groepen die hem een stabiele meerderheid kunnen geven. Deze belofte leek Maandagavond zeer moeilijk te verkrijgen-. Frankrijk heeft de V.S. meegedeeld, dat het op de conferentie van Bermuda door een premier zal worden vertegenwoordigd. Indien Frankrijk op 8 Juli nog geen nieuwe premier zal hebben, zal René Mayer, de aftredende premier, naar de Bermuda eilanden reizen. De notering van de Franse franc is gis teren op de niet-officiële markt verbeterd» van 1.100 tot 1.070 per pond sterling. felle critiek geen représaillemaatregelen of bedreigingen volgden, hadden de arbeiders steeds meer uiting gegeven aan hun grie ven. Dinsdag hadden de bouwvakarbeiders die werkzaam zijn bij het woningbouw project aan de Stalinallee, antwoord ont vangen van de directie van de maatschap pij waarvoor zij werkten, en waarin werd gezegd dat zij zich met hun klachten tot de betrokken minister moesten wenden. De arbeiders wezen aanvankelijk een af vaardiging van drie personen aan die later werd uitgebreid tot tachtig personen. Toen deze afvaardiging zich vreedzaam naar het ministerie begaf, sloten zich steeds meer mensen bij haar aan, zodat de stoet bij aan komst bij het ministerie een grote omvang had aangenomen. Aansporing Een vluchteling heeft een van de pam fletten die op 17 Juni in Oost-Berlijn wer den verspreid, mee naar West-Berlijn ge nomen. In dit pamflet nodigt de „commissie van onderzoek van vrije juristen" de arbeiders tot verzet uit. Als adres van de „vrije juris ten" wordt BerlijnZehlendorf in de Ame rikaanse sector aangegeven. „Op het ogenblik is het een goede gele genheid", aldus het geschrift. De bevolking van Oost-Berlijn en de Sovjet-zóne is het eens met de arbeiders in hun verlangen, dat de Oost-Duitse regering zo spoedig mo gelijk verdwijnt". Koningin Juliana heeft gistermiddag een hezoek gebracht'aan de nationale zuivel- tentoonstelling „De Melkweg" in Houtrust Den Haag. Hare Majesteit bleef bijna tweeëneenhalf uur op de tentoonstelling, die de weg van de melk via zuivelbedrijf en handel naar de consument uitbeeldt. Twee als Alkmaarse kaasdragers ver kleedde kinderen boden de vorstin op een kleine kaasslede, die zij samen torsten, een keur van Nederlandse kaas aan. In een versje bezongen zij ons weide-land, de melk en de melkproducten. In de .zuiveltuin bood het melkmeisje de vorstin en haar gevolg een milkshakes met sinaasappelsap aan. Daarna vertoefde Ko ningin Juliana nog geruime tijd in het film theater, waar de nieuwe zuivelfilm in kleuren „Land van melk" voor haar ver toond werd. CAIRO (Reuter) President Naguib van Egypte heeft Maandag een „zeer be vredigende" bespreking van twee uur ge voerd met de Pakistaanse premier, Moh. Ali, en diens" minister van Buitenlandse Zaken, Sir Zafroellah Khan. Behalve over onderwerpen van algemene aard werd ge sproken over de kwestie van het Suez- kanaal. Heden zou generaal Naguib besprekingen voeren met premier Nehroe van India, die evenals de Pakistaanse staatslieden, in Cairo verblijft op de thuisreis, na in Lon den de kroning en de conferentie van premiers van het Britse Gemenebest te hebben bijgewoond. Premier Senanajake van Ceylon ver klaarde Maandag te Bombay, «dat de pre miers van het Gemenebest te Londen tot de slotsom waren gekomen, dat bij pogin gen om de kanaalbases in stand te houden in ieder geval de souvereiniteit van Egypte over het gebied dient te worden erkend. Tegenover de pers verklaarde Moh. Ali, dat de vooruitzichten voor een regeling van het Brits-Egyptische geschil over de kanaalzone „beter zijn dan ooit". Hij wilde deze opmerking, die hij baseer de op de Londense conferentie en zijn be spreking met president Naguib, niet nader verklaren. MOSKOU (Reuter). Het officiële, or gaan der Russische communistische partij, Prawda heeft Dinsdag in een lang hoofd artikel de Verenigde Staten er van be schuldigd, dat zij, met medeweten van En geland en Frankrijk, de ongeregeldheden in Oost-Berlijn hebben georganiseerd. Het blad legt verband tussen de gebeur tenissen in Berlijn en de vrijlating van niet-communistische Noord-Koreaanse ge vangenen in Zuid-Korea en spreekt van „de misdadige intrigues van vijanden van de vrede" en van „reactionnaire kringen, die geen vrede wensen". RIVIERBOOT IN INDIA GEZONKEN NIEUW DELHI. (AFP). Uit de provincie Madras ontvangen berichten zijn Maandag 24 personen om het leven gekomen, toen de boot waarmee zij op de rivier Sabari voeren zonk, nadat zij op drijvende boom stammen was gestoten. „Het Melkmeisje' bood de Koningin een verfrissende dronk aan. Vannacht is het hótel „Berg en Dal" in Valkenburg door een hevige brand in de as gelegd. Een 67-jarige huisknecht kwam in de vlammen om. De brand is tegen middernacht ontstaan in een pcrsoneelskamer boven het toneel, dat achter het hotel is aangebouwd. In en kele minuten waren de vlammen reeds overgeslagen naar het hótel. Vijftig gasten, die al in bed lagen, moesten ijlings in nachtgewaad vluchten zonder nog iets van hun bezittingen te kunnen redden. De vrijwillige brandweer van Valken burg stond vrijwel machteloos tegenover het uitslaande vuur, want „Berg en Dal" is een oud hotel, waarin veel hout is ver werkt. Pas om twee uur was men het vuur meester, maar toen waren hótel, toneel zaal, bar en garage nagenoeg geheel uit gebrand. De 67-jarige huisknecht E. Jagers uit Geleen kwam in de vlammen om, omdat hij niet van de tweede étage uit een raam durfde springen. Een kok, die wel sprong, brak een been. De gasten zijn ondergebracht in hótel Rozenhof. De schade aan het hótel, dat kort gele den nog een kostbare uitbreiding had on dergaan, wordt op enkele tonnen geschat. LONDEN (Reuter) In de 'Old Bailey, het centrale gerechtshof te Londen, is Maandag het proces geopend tegen de 55- jarige Londense klerk John Christie, die er van wordt verdacht vier vrouwen te hebben vermoord. Thans wordt hem alleen moord op zijn vrouw Ethel ten laste gelegd, wier stoffe- lijke resten onder de vloer van Christie's woning op Rillington Place 10 in Notting- j hill werden, gevonden, kort nadat men in een kast de lijken van drie jonge vrouwen had ontdekt. Men verwacht, dat het proces vier dagen zal duren. Indien Christie van de moord op zijn echtgenote wordt vrijgesproken, kan hij nog aangeklaagd worden wegens moord op drie andere vrouwen. De ver dachte verklaarde onschuldig te zijn aan het ten laste gelegde. De procureur-generaal, Sir Lionel Heöld, j verzocht de twaalf leden van de jury, on der wie drie vrouwen, zich geheel los te maken van hetgeen reeds over deze zaak is gezegd en geschreven en zich te bepalen i tot de moord, die Christie thans ten laste wordt gelegd. Sir Lionel was van oordeel, dat de jury op grond van de feiten niet an ders kan doen dan Christie schuldig ver klaren aan moord. LONDEN (A.F.P./Reuter). De Engel se minister-president Sir Winston Chur chill heeft Maandag in het Lagerhuis mee gedeeld dat Engeland in een nota aan de Zuid-Koreaanse regering heeft geprotes teerd tegen het vrijlaten van krijgsgevan genen in Zuid-Korea. In de nota wordt gezegd, dat de Engelse regering was geschokt door het vernemen van de verklaring van president Syngman Rhee op 18 Juni, dat hij op eigen verant woordelijkheid opdracht had gegeven tot het bevrijden van bepaalde Koreaanse ge vangenen. Als lid van de U.N.O., wier strijdkrach ten deel nemen aan de strijd in Korea, ver oordeelt de Britse regering „deze verrader lijke schending van het gezag van het op perbevel der U.N.O. ten sterkste". De Engelse regering zegt in de nota de loop der gebeurtenissen met spanningte volgen. Churchill zeide nog, dat de U.N.O. thans geconfronteerd wordt met „ernstige pro blemen". Hij voegde hier aan toe, dat zijn regering in nauw contact blijft met de Ver enigde Staten en met de regeringen van het Gemenebest. In antwoord op vragen antwoordde de Engelse premier, dat het vraagstuk een zeer ernstig karakter heeft en vol gevaren zit. Churchill zei nog, dat het misschien nodig zou zijn versterkingen naar Korea te zenden, om een politiek van vrede en goed vertrouwen te versterken. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-rege ring heeft Maandagavond aan alle ambas sades in Moskou een nota gezonden, waarin wordt meegedeeld, dat de beperkingen op het reizen voor buitenlanders in grote ge bieden van Europees-Rusland, Wit-Rus- land,, de Oekraïne, de Kaukasus en cen- traal-Azië zijn verzacht. De beperkingen buiten het gebied van veertig kilometer rondom Moskou zullen gehandhaafd blijven, maar er binnen zijn een aantal beperkingen opgeheven, met name bij de Westelijke toegangen tot de stad. In September 1948 en Januari 1952 wer den strikte bepalingen omtrent verboden gebieden uitgevaardigd. De verzachting betekent, dat onbeperkt reizen mogelijk zal zijn langs vrijwel de gehele lengte van de Wolga en door Sovjet- Azië, met de Trans-Siberische spoorweg van Wladiwostok naar Moskou. De herstellingsoorden aan de Zwarte Zee staan thans open voor buitenlanders, even als op de Krim en in Yalta, Sotsji en Soe- choem, alsmede de meeste herstellingsoor den in de Kaukasus. De leider van de oppositie, Clement Att- lee, noemde het feit, dat er nog meer ont snappingen waren geweest na de eerste grote ontsnapping „vrij verontrustend". Dit scheen te duiden op een groot gebrek aan discipline van de Zuid-Koreaanse strijdkrachten, die naar men mag aan nemen een integrerend deel vormen van de strijdkrachten van de U.N.O.", aldus Attlee. Churchill zeide hierop: „Ik ben er niet zo zeker van, dat het een groot gebrek aan discipline is. Het kan een zeer bijzondere vorm van een geheime en naar ik vind, verraderlijke actie zijn." Clark en Rhee Generaal Clark, de opperbevelhebber der U.N.O. in Korea, heeft verklaard, dat Rhee en hij het er over eens zijn, dat een ernstig conflict tussen de geallieerde troepen en het Zuid-Koreaanse leger koste wat het kost vermeden moet worden. Bei de partijen hadden speciale instructies in deze zin gegeven. Desgevraagd antwoordde generaal Clark van mening te zijn, dat het Zuid-Koreaanse leger aan zijn bevel trouw gebleven was. Een wolkbreuk van ongekende hevigheid heeft gistermiddag Breda en omgeving ge teisterd. De kelders van honderden wonin gen liepen onder water en hier en daar drong het water ook door in de belétages. In verscheidene straten in de lager gelegen gedeelten van Breda bereikte het water een stand van ongeveer een halve meter. Het plaveisel zakte in. Aan de gewassen is veel schade aangericht. Te Etten verdronken zes koeien, de 35 meter hoge schoorsteen van de steenfabriek „De Bremberg" werd door de bliksem getroffen en stortte met don derend geraas naar beneden. Te Breda stortte het dak van een garage in. Voor zover thans bekend is, zijn er nergens per soonlijke ongelukken gebeurd. Het zware weer, dat zich concentreerde boven Breda, Ginneken, Princehage, Nieuw Ginneken, Ulvenhout en enkele andere Fontenelle: De wetenschap moet voorzichtig omgaan met haar oudere zuster, de onwetendheid. gemeenten in de omgeving van Breda, kon digde zich omstreeks twee uur aan. Pas om half vijf verminderden de slagregens enigszins en om zes uur kon de riolering het water weer verwerken. De straten waren toen spoedig watervrij. De reini gingsdienst is daarna met vijf pompinstal- laties de ondergelopen kelders begonnen leeg te pompen. Ook de tunnel onder de grote weg Ant werpenRotterdam liep onder. De brand weer van Prinsenbeek heeft haar leegge pompt. Onweer boven Schiermonnikoog Boven Schiermonnikoog heeft gistermid dag een zeer zwaar onweer gewoed. De bliksem is verscheidene malen ingeslagen, waardoor de electriciteitslevering korte tijd uitviel. De bui ging gepaard met hevige regenval. (Van onze correspondent in Parijs) De conferentie van de zes ministers van Buitenlandse Zaken der Schuman-landen, waarbij minister Beyen voor Nederland aanwezig was, en die gisteren op initiatief van premier De Gasperi aan de Quai d'Or- say gehouden is, heeft haar eigenlijke agenda heel gauw kunnen afwerken om daarna naar onderwerpen van veel wijder belang over te stappen. Officieel ging het er slechts om een datum vast te stellen voor een nieuw beraad over de Europese constitutie, beraad dat wegens de Franse regeringscrisis op 12 Juni in Rome niet had kunnen doorgaan. Toen men het onder reserve dat die Franse crisis eens zal worden bijgelegd over die datum snel eens was geworden, kon de rest van dc tijd gisteren worden besteed aan een diepgaande analyse van de internationale situatie, beschouwd in het licht van de naderende conferentie op de Bermuda eilanden. De zes ministers, die gisteren ieder slechts door een of twee experts werden geadviseerd, hebben besloten pas op 7 Augustus en wel in Baden-Baden opnieuw bijeen te komen. Daarmee vervalt dus de ontmoeting, die voor 12 Juli in Scheveningen was geprojecteerd. Mên weet, dat de Franse minister (wiens naam nog steeds onbekend is) op die Ber muda-conferentie eveneens de rest van het continentale Europa zal vertegenwoordi gen en daarom is het wel begrijpelijk dat aan de vooravond van die ontmoeting der Grote Drie ook die andere landen althans aan Parijs hun inzichten kenbaar wilden maken. En dat verlangen leefde dan wel speciaal bij De Gasperi, die vandaag in Londen ook nog met Churchill zal praten, en sterker misschien nog bij Adenauer. Geen van beiden is er namelijk helemaal gerust op dat die Bermuda-conferentie niet een wending in de internationale krachts verhoudingen en daardoor ook een wijzi ging van de Europese integratie-politiek zou kunnen inluiden. Een mogelijkheid, waarmee speciaal de positie van Adenauer staat of valt. De recente gebeurtenissen in Oost-Ber lijn hebben in de ogen van sommigen een helderder licht geworpen op een Russische vreaes-campagne. Het is volgens hen dui delijker geworden dat een ware politieke en economische noodtoestand achter het IJzeren Gordijn Moskou er zeer vermoe delijk toe heeft gebracht zijn vredesduifjes los te, laten. Daarom is het nu de vraag geworden of al te veel tegemoetkomend heid jegens de Russen er niet toe zou kun nen bijdragen het communisme in de satel- lietlanden te consolideren op het moment dat dit juist zichtbare barsten gaat ver tonen. Een vraag, waarop Adenauer met een pertinent „Ja" heeft geantwoord. En in die overtuiging werd hij stellig bijgevallen door De Gasperi, die bovendien dan nog vreest dat een hereniging van een even tueel militair geneutraliseerd Duitsland ook het einde zou betekenen van de Euro pese defensie-gemeenschap en in wijder Te Kopenhagen is het huwelijk voltrokken tussen mejuffrouw Sylvia van Lennep, dochter van jhr. W. F. van Lennep, in leven gezant te Kopenhagen en de houtvester Niels Juel, wiens moeder deel uitmaakt van de Deense hofhouding. Het jonge paar zal een huwelijksreis per auto maken over een afstand van 40.000 km. In Vancouver en Alaska zal de heer Juel een studie maken van de Canadese bosbouw, daarna staat nog een autotocht naar Californië op het programFoto: Bruid en bruidegom stappen in het rijtuig. verband van de complete Europese in tegratiepolitiek. Van die inzichten hebben de Italiaan en de Duitser in een gedachtenwisseling, die vol gens de officiële woordvoerder van de Quai d'Orsay, persoonlijk en volstrekt confiden tieel is geweest, vooral hun Franse ambt genoot trachten te overtuigen. Gladde Bidault Voor Adenauer is het jammer geweest, dat hij in plaats van zijn vriend Schuman gisteren Bidault tegenover zich heeft ge vonden. Het is namelijk een publiek ge heim dat beide staatslieden elkander zo slecht verdragen, dat de Duitse kanselier lange tijd geweigerd heeft de kleine Frans man onder vier ogen te ontmoeten. Hij zou daarom ook dit keer bij voorkeur de demissionaire premier René Mayer in zijn overleg hebben betrokken. Over die persoonlijke bezwaren is Ade nauer nu wel heen moeten stappen, al ge looft men in diplomatieke kringen dan ook niet, dat hij heel veel vat op de gladde Bidault heeft kunnen krijgen. De Franse minister heeft stellig opnieuw de heersen de crisis als dankbaar voorwendsel aange vat om zich aan elke belofte tegenover de Duitse kanselier te onttrekken. Over' de keuze, die Frankrijk op de Bermuda-eilan den tussen de zo uiteenlopende standpunten van Londen en Washington zal moeten doen, is trouwens inderdaad nog geen en kele beslissing gevallen. Marianne heeft voorlopig nog wel andere zorgen aan het vermoeide hoofd, zoals het probleem bij voorbeeld hoe op 1 Juli genoeg contanten in kas te hebben om de crediteuren van buiten- en binnenland van het lijf te kun nen houden. Centrale kantoor raakt overvoerd De omvang van de werkzaamheden van de post-, chèque- en girodienst in Den Haag is na de oorlog bijzonder toegeno men. Sinds 1939 is het aantal rekeningen en ook het aantal boekingen met globaal 60 percent toegenomen en de geldelijke omzet met bijna 300 percent. Daarom heeft men plannen ontworpen om deze dienst te decentraliseren door op richting van sub-kantoren in verschillende delen van ons land. Men denkt daarbij aan de instelling van twee subkantoren: te weten een in het Noorden (voor Gronin gen, Friesland, Drente, Overijssel en Gel derland) en een in het Zuiden (voor Bra bant, Limburg en Zeeland). Het centrale kantoor in Den Haag zou dan het giro-verkeer voor Noord- en Zuid- Holland en misschien ook voor Utrecht te behandelen krijgen. Andere voordelen van decentralisatie zijn de mogelijkheden voor leidende functionarissen om zelfstandiger te werken. En tenslotte zal in geval van rampen de gedecentraliseerde dienst niet ineens lam gelegd worden. Wat de nadelen betreft: decentralisatie werkt kostenverhogend, omdat een aantal boekingen en andere administratieve han delingen onvermijdelijk gedupliceerd moe ten worden. Bovendien zal een aantal bij schrijvingen op rekeningen, die thans ge schieden op de dag van binnenkomst van de opdrachten ten giro-kantore, een dag later moeten plaats vinden. Door de directie van P.T.T. is echter nog geen enkel besluit in deze kwestie geno men. Het geheel is nog in een stadium van diepgaande studie. Er werkt thans een decentralisatie-commissie bij de giro dienst, welke nog in de loop van dit jaar tot een voorlopige conclusie hoopt te komen. Men heeft uitgerekend, dat bij decentra lisatie 50 procent van het aantal rekening houders en handelingen in het Westelijk district zal vallen en dat het Noordelijk en het Zuidelijk district ieder 25 procent krij gen te verwerken. *30000000000OOOOOOCOOOOOOOOOCOOOCÖOOOOCOOOCOOOCOOOOOOOOCX IETS WARMER Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Zwaar tot half bewolkt met enkele verspreide buien. Over het algemeen weinig wind. Iets hogere temperaturen 24 Juni Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur. Maan op 18.59 uur, onder 1.36 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 24 Juni Hoog water: 1.13 en 13.43 uur. Laag water: 8.59 en 21.36 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1