W IN DE WERELDPOLITIEK Politiek en strategie in Korea Prins Bernhard opende zuivelcongres B. en W. van Den Bosch kregen ongelijk Sociale positie van de toonkunstenaars ^Hoe Is het ontstaan? i DINSDAG 23 JUNI 1953 Zevenendertig landen nemen deel aan de besprekingen VAN HOUTEN'S MELK CHOCOLADEKORRELS Agenda voor Haarlem Astronomen congresseren in Groningen Haarlemse simulant in Schiedam gepakt Annulering van benoemings besluit nietig verklaard Kerkelijk Nieuws De plannen voor een tweede technische hogeschool Extra reductie per Moonliner ZWITSERLAND ytfévSïzteszééksse Zeepost* verzending KNTV-vergaderi ng Dit woord: OLIJK VI Bevestiging vonnis geëist tegen oud-Beverwijker Cacaofilm „Bruin Goud" Examens Voor deze deelnemer had de KRO-rallye een ontijdig en nat einde in een sloot een idyllisch plekje overigens nabij Kerkdriel. De bestuurder kwam er nog goed af. Diep was de sloot gelukkig niet. Voor ongeveer 2000 afgevaardigden uit 37 landen heeft Prins Bernhard gisteren in de Kurzaal te Scheveningen het dertiende internationale zuivelcongres geopend. De Prins herinnerde er aan, dat het zui velbedrijf een bedrijf is van mens en dier, hetgeen de mens grote verantwoordelijk heden oplegt. „Wie goed is voor de dieren," zo zeide de Prins, „dient mede het welzijn van de mens." „U bent hier thans tezamen, om vrij uit over de vraagstukken van uw bedrijf te praten," aldus Prins Bernhard, „maar het produceren van goed voedsel gaat verder dan dat: gij immers hebt mede in handen de gezondheid van de toekomstige genera ties. Deze hangt van uw werk af. Moge dit kleur en betekenis aan uw werk geven." De Prins was ingeleid door dr. J. Lint- borst Homan, voorzitter van het zuivel- «mgres, die in drie talen dank bracht voor de sympathie en de stroom van internatio nale hulp, die na de ramp aan Nederland werd gegeven. Tenslotte legde hij de na druk op het belang van de internationale samenwerking op zuivelgebied. Vervolgens sprak minister Mansholt namens de regering een welkomstwoord tot het congres en deelde vervolgens mee, dat de voorzitter van de internationale zuivel- bond, prof. R. Monk (Noorwegen) was be noemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau en dr. K. L. de Vriendt (België), algemeen secretaris van deze bond, tot officier in deze orde. Tenslotte sprak prof. Monk een dank woord. De openingszitting werd opgeluisterd door het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest, dat onder leiding van Eduard Flipse wer ken van dr. Johan Wagenaar, Cornelis Dopper en Alexander Voormolen ten ge hore bracht. In de middaguren namen de sectiever gaderingen een aanvang. ADVERTENTIE DINSDAG 23 JUNI Grote Kerk: Orgelconcert. 8 uur. Frans Hals: „The Galloping Major", alle leeft., 8 uur. Rembrandt: „Zo zijn wij niet ge trouwd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Ik heb mijn hart in Heidelberg verloren", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verdorven jeugd". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een koningin wordt gekroond", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „De zevende sluier", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het verlaten eiland", 14 Jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 24 JUNI Grote Kerk: Avondstilte o. 1. v. ds. Joh. Bronsgeest, 8 uur. Frans Hals: „The Gallo ping Major", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Zo zijn we niet getrouwd", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur! Palace: Ochtend voorstellingen „Elizabeth is koningin", 10, 11 en 12 uur; „Ik heb mijn hart in Heidel- berg verloren", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verdorven jeugd", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een koningin wordt ge kroond", alle leeft.. 11. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De zevende sluier", 14 jaar. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het verlaten eiland", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Casa- Manca", 18 jaar, 8.15 uur. In Groningen is gisteren een vijfdaagse internationale astronomische conferentie begonnen, waaraan door een dertigtal sterrekundigen uit tien landen wordt deel genomen. Zij zullen beraadslagen over het toekomstig onderzoek van het melkweg stelsel. De huidige problemen op het ge bied van de sterrekunde zullen aan de orde worden gesteld en daarna zal worden overlegd over de lijnen, waarlangs het on derzoek zich in de toekomst zal moeten ontwikkelen. Speciaal zal onder ogen wor den gezien, hoe dit werk aan verschillende sterrenwachten gecoördineerd kan worden. De conferentie is georganiseerd door een internationale commissie onder voorzitter schap van prof. J. H. Oort, directeur van de sterrewacht in Leiden. Als conferentie-oord is Groningen geko zen, om hiermede een posthume hulde te brengen aan de Nederlandse sterrekundige J. C. Kapteyn. Deze organiseerde vijftig jaar geleden van het sterrekundig labora torium uit het beroemde „plan of elected areas", een internationaal waarnemings programma. waarop onze huidige kennis van het melkwegstelsel grotendeels is ge baseerd. In Schiedam heeft de politie de 29-jarige Haarlemmer J. M. aangehouden. Deze zou er de laatste drie jaar zijn beroep van heb ben gemaakt in cafés medeleven op te wek ken met zijn lichamelijke gebreken. Hij was, zo deed hij voorkomen, doofstom en liep mank. Zaterdagavond kwam hij in een café, waarvan de eigenaar zich echter her innerde de man kort tevoren in een leven dig gesprek te hebben gezien op het station te Den Haag. Nadat de politie hem aan de tand had gevoeld zou de Haarlemmer heb ben toegegeven gesimuleerd te hebben. Dat hij die kunst aardig machtig was, bleek wel uit het feit, dat hij bij vorige gelegenheden ook bij de politie zijn doofstom-zijn aan nemelijk had gemaakt. Schilderij van A. van Wel ie De Haagse kunstschilder Antoon van Welie is bezig met een schilderij, dat een herinnering wordt aan het feit, dat honderd jaar geleden de bisschoppelijke hiërarchie werd hersteld. De schilder werd daardoor geïnspireerd door het boek van L. J. Rogier en N. de Rooy „In vrijheid herboren" katholiek Nederland 1853—1953". Het is de bedoeling van de heer Van Welie dit schilderij aan het bisschoppelijk mu seum aan te bieden. Maandag heeft het ambtenarengerecht te Arnhem voor de heer W. A. F. Leenaerts, adjunct-directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Nijmegen, een gunstige be slissing genomen in de zaak tegen het col lege van B. en W. van 's-Hertogenbosch. De heer L. was conform het besluit van de raad van Den Bosch in Januari 1952 be noemd tot directeur van de dienst van sociale zaken aldaar onder voorwaarde, dat zijn geschiktheid voor deze functie nader zou worden onderzocht met het oog op de kwaal, waaraan hij lijdende is, te weten diabetes. Deze ziekte was indertijd geen aanleiding voor de keuringscommissie, hem ongeschikt te verklaren voor zijn huidige functie. De heer L. werd voor zijn nieuwe functie gekeurd en herkeurd en op grond van het resultaat daarvan annuleerden B. en W. van Den Bosch de benoeming. Hier van ging de heer L. in beroep bij het amb tenarengerecht. Dit besliste in zijn uitspraak, dat de maatregel van B. en W. tot niet-uitvoering van het benoemingsbesluit van de raad, wettelijke grondslag mist .en dus nietig moet worden verklaard. Het ambtenarengerecht fundeerde zijn uitspraak in hoofdzaak 'op de overweging, dat de uitslagen van de keuring en de her keuring niet duidelijk waren geformu leerd. Het ambtenarengerecht concludeerde, dat de verwachting moet worden aangeno men, dat klager, in casu de heer Leenaerts, ook in de niet te ver verwijderde toekomst, geschikt zal blijven voor de betrekking en dat aan de voorwaarden, gesteld bij het benoemingsbesluit van de raad van Den Bosch is voldaan. Predikanten naar Indonesië Voor de „Willem Ruys", die morgen uit Rotterdam naar Indonesië vertrekt, zijn nog twee Nederlands Hervormde predikan ten, die worden uitgezonden door het Zen dingsbureau te Oegstgeest, voor deze reis geboekt. Het zijn ds. A. Rigters te Meppel en ds. H. J. Visch te Winssen bij Nijmegen, die beiden pas gisteren hun visum voor Indonesië ontvingen. Ds. Visch reist met zijn vrouw en vier kinderen en heeft het eiland Bali tot bestemming. De regering heeft geantwoord op het. Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet betreffende de kos ten van voorbereiding voor een tweede in stituut voor technisch hoger onderwijs. Daaraan ontlenen wij: „Het zou niet juist zijn te betogen, dat industrialisatie alleen of voornamelijk een zaak van opleiding van hoger technisch personeel is, maar het ligt wel op de weg van de regering er voor te zorgen, dat het industrialisatiebe leid in Nederland niet strandt op een te kort aan goed opgeleide ingenieurs. Het blijft noodzakelijk, aan de moderni sering er, uitbreiding van de technische hogeschool met kracht voort te werken." Hoewel de minister van Onderwijs gaarne het denkbeeld van de vierjarige opleiding wil helpen verwezenlijken, zou hij zeker niet willen stellen, dat een vier jarige opleiding voor ieder cn onder alle omstandigheden de voorkeur verdient. Wel wil hij er op wijzen, d,at in de krin gen van het Nederlandse hoger onderwijs algemeen het verlangen naar een kortere studieduur leeft. Ook in Delft zijn voor meer dan een afdeling voor de opleiding van ingenieurs in industriële richtingen studieprogramma's van minder dan vijf jaar in voorbereiding. "AÖVERTENTIE en Uw comfort zijn nummer één wanneer U per vliegtuig Uw vacantiebestemming tege moet gaat. De KLM ontvangt U in een sfeer van hoffelijke gastvrijheid en weet het U volmaakt naar de zin te maken. Schenk Uzelf het genoegen per KLM te reizener bestaat geen beter begin voor een leer/iike vacant::! Thans ook naar Zürich 2 x per week MOONLINERDIENSTEN In samenwerking met .Swissair" Uw vacantie in In luttele uren naar Europa's imposantste bergdécor, naar onvergetelijke panorama's, een vriendelijke zon en verkwikkende berglucht. Thans voordelig reizen per Zürich 9x per week retour f 169.20 Genève 2 x per week retour f 198.- Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Oranje" (22 Juli); Ned. Nieuw Guinea: m.s. Perseus" (10 Juli); Ned. Antillen: m.s. „Oranjestad" (7 Juli); Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Bloemfontein" (30 Juni); Canada: s.s. „Waterman" (30 Juni) en s.s. „Rijndam" (1 Juli); Zuid-Amerika: m.s. „Brasil Star" (29 Juni): Australië: m.s. „Joh. van Olden- barnevelt" (30 Juni); Nieuw Zeeland: via Engeland (27 Juni). Opnieuw, voor, de zoveelste maal, is het Koreaanse bestand dat nabij scheen, op de lange baan geschoven. Ditmaal door de onbeheerste beslis sing van de Zuid-Koreaanse regering om alle niet-communistische krijgs gevangenen vrij te laten en in het Zuid-Koreaanse leger op te nemen. Deze beslissing maakte de uitvoering van een zeer voorname bepaling in het ontworpen wapenstilstandsverdrag krachteloos, namelijk de bepaling dat alle krijgsgevangenen zouden worden gesteld onder de hoede van een commissie van neutrale landen, tot een politieke conferentie der oorlogs partijen beslist zou hebben wat er met hen moest gebeuren. Over deze bepaling hebben te Panmoendjom schier eindeloze onderhandelingen plaatsgehad, tot concessies van Noordelijke zijde bovenvermelde oplossing mogelijk maakten. Nu zijn de verdere onderhandelingen gestaakt en heb ben de Noordelijken onmiddellijk terugvoering der ontsnapten geëist als voorwaarde tot hervatting van de besprekingen een eis die onmogelijk zal kunnen worden vervuld. De oorlog gaat dus door. Het is mogelijk dat de Zuid-Koreaanse I president Syngman Rhee, die de „sterke man" in Zuid-Korea is en volgens enigszins aanvechtbare democratische beginselen re geert, gemeend heeft met deze beslissing zijn land te dienen. Een verenigd Korea onder zijn regering is altijd zijn ideaal ge weest in dat opzicht verdient deze be jaarde, gewiekste politicus om zijn vast houdendheid en volharding lof. Hij heeft in de jaren die voorbij zijn zoveel desillu sies moeten verwerken en zo vaak het on derspit moeten delven tegen de andersbe- schikkende mogendheden, die het Koreaan se belang voorbijzagen bij hun eigen poli tieke manoeuvres, dat het niet te verwon deren is dat hij probeert onder de beslis singen uit te komen, die over zijn hoofd heen worden genomen ten aanzien van zijn land. De fout ligt niet zozeer bij Rhee, dan wel bij de onmogelijke positie waarin de Ko reaanse binnenlandse leiders zijn gebracht door de willekeurige beschikkingen, nu en in het verleden, van de grote mogendheden die met Korea hebben gespeeld alsof het hun als pion gegeven was. Japan, China, Amerika nu ook de U.N.O. nog, hebben er met elkander om gevochten en onder handeld. Wat de recente geschiedenis van dit omstreden land betreft, het werd in 1904 door Japan bezet met medewerking van de Verenigde Staten. Tussen de com plicaties van de Chinese strijd tegen de Japanse indringers en de onderlinge strijd tussen communisten en nationalisten in China door meende Syngman zijn lanji te kunnen ontworstelen aan beidedoch de afloop van de tweede wereldoorlog bracht de bezetting door Russen in het Noorden en Amerikanen in het Zuiden, terwijl de schuld van deze situatie geweten werd aan het feit dat de Amerikanen te lichtvaardig de Russen zeggenschap in het Verre Oos ten gaven in ruil voor een oorlogsbijdrage aldaar, die pas zo laat kwam dat zij on nodig was. Hoe dan ook, de consequentie van deze „gespletenheid" van Korea bracht China opnieuw als mededinger op het toneel, een land dat door zijn communistisch regiem niet langer door Syngman Rhee als politiek achterland werd beschouwd. De oude staatsman zag immers het gevaar, dat zijn zelfstandigheidspolitiek zou opgaan in de status van communistisch- Chinese pro vincie. Daarom verzet hij zich tot het uiter ste tegen een wapenstilstand, die volgens hem gevolgd zou worden door een nieuwe aggressie en mogelijk door een communis tische overweldiging. De manier, waarop hij in zijn betrekke lijke onmacht toch kans gezien heeft de wapenstilstand te torpederen is er een van vertwijfeling. Hij heeft de woede van de voorvechters ener beëindiging der vijan delijkheden opgewekt en Engeland en India hebben zijn machinaties ten scherpste ver oordeeld. De vraag of de Amerikaanse legerleiding in Korea in werkelijkheid zo boos is op Rhee als het lijkt, kan niet zonder meer beantwoord worden. Veel waarschijnlijker is de mogelijkheid dat de zwakte van de Amerikaanse regering hier opnieuw een woordje meespreekt. Want hét is en blijft een vreemd verschijnsel dat eén leger als het Amerikaanse in Korea, dat in staat is gebleken de horden uit het Noorden tegen te houden en in stationnaire linies te dwingen, niet bij machte zou zijn zijn eigen krijgsgevangenen, ongewapen de lieden, binnen de kampmuren te hou den. De zwakte van Washington tegenover zijn eigen legerleiding is al meermalen aan de dag getreden. De tegenzin van de Ame rikaanse militaire grootheden in Washing ton, Tokio en elders tegen een staken van de Koreaanse oorlog is genoegzaam be kend. De discipline van het legeropperbe- vel tegenover de politieke leiding is soms zeer klein gebleken. Formeel is het bevel tot medewerking aan een wapenstilstand door de militaire commandanten natuurlijk opgevolgd, doch welke verzekeringen van morele steun en informele hulp heeft Rhee gekregen, toen hij het plan opvatte om de krijgsgevangenen te laten ontsnappen? De voorbereidingen tot dit plan zijn zo veel omvattend geweest, dat zij onmogelijk ver borgen konden blijven. En de uitvoering der verdere plannen gaat door, zonder dat daartegen blijkbaar iets kan worden onder nomen. Het Zuid-Koreaanse kabinet over legt vrijmoedig en openbaar, hoe het de ontsnapten kan doen verdwijnen. Ameri kaanse oorlogsverslaggevers interviewen de ontsnapten maar terugvoering is on mogelijk, ondanks het feit dat de militaire UNO-bevelhebber in Korea, generaal Mark Clark, heeft toegezegd dat „alles in het werk zal worden gesteld" om de gevange nen op te sporen. Dagelijks gaan de ont snappingen verder. Het verschil tussen politiek en strategie is in Korea al jarenlang de inzet van een luguber spel, waaraan eens MacArthur ten offer viel die door zijn ondergeschikten als een legendarische figuur werd vereerd. Toen hij viel, was Truman nog aan het be wind. Thans staat Eisenhower zonder enige politieke ervaring tussen de vuren van verschillende strevingen. Hij tracht tussen de klippen door te varen en zowel de bond genoten in Korea als de senatoren in Wash ington tevreden te stellen. Zijn zigzagkoers markeert zijn zwakte. Wie zou het verwon deren als mannen op sleutelposten in het leger door deze zichtbare zwakte verleid zijn tot het voeren van een eigen, officieuze werkwijze, waarvan Rhee heeft kunnen profiteren? Wat mogelijk zou zijn, is voor de vijand reeds een voldongen feit. De Noordelijken beschuldigen Amerika ervan, hand- en spandiensten te verrichten in het belang van Rhee. De wapenstilstand is door dit alles weer verderaf dan ooit. J. L. Op de 73ste jaarvergadering van de Ko ninklijke Nederlandsche Toonkunstenaars vereniging, welke Zondag te Arnhem ge houden werd, heeft voorzitter prof. dr. K. Fh. Bernet Kempers in een openingsrede een beschouwing gegeven over de sociale positie van de toonkunstenaars in onze tijd, waaraan wij het volgende ontlenen. Het aanzien van de toonkunstenaars is in de loop der eeuwen aan grote wisselin gen onderhevig geweest. Oorspronkelijk dankten de musici hun positie aan de vorsten, bij wie zij in dienst waren. Later kwamen hiervoor de wereldlijke en kerke lijke overheden in de plaats. Vervolgens kende men het maecenaat van de aristo cratie, dat daarna overgenomen werd door de rijke burgerij. Zo werd dank zij het initiatief van kapitaalkrachtige lieden het Concertgebouworkest gevormd en in stand gehouden. Maar al spoedig begonnen par ticuliere geldbronnen minder overvloedig te stromen. De staat moest ingrijpen en men kan zeggen, dat na de eerste wereld oorlog orkesten en andere muziekinstel lingen alleen nog kunnen voortbestaan door subsidies. Ondertussen is de positie van de toon kunstenaar steeds moeilijker geworden. Instrumenten als de piano, kunnen door de hoge prijzen haast niet meer worden aangeschaft. De kosten voor levensonder houd zijn verschrikkelijk gestegen. De toonkunstenaar en met hem een grote middengroep van moeilijk te organiseren lieden, komen in de verdrukking, omdat de macht in handen is gekomen van or ganisaties van werkgevers en werknemers, die hun belangen gemakkelijker kunnen behartigen dan de onvoldoende georgani seerde toonkunstenaars. Voor de midden groepen dreigt een zeer groot gevaar. Ter wijl de werknemers in de industrie sociaal verzekerd zijn, bestaat er voor de toon kunstenaars geen uitkering bij ziekte of werkloosheid, geen pensioenregeling, geen invaliditeitsuitkering. Het beeld wordt nog somberder als men bedenkt, dat de toon kunstenaars geen sleutelposities innemen en te veel verdeeld zijn in allerlei groe peringen. Wat kan er gedaan worden? De toon kunstenaars moeten zich doen gelden door een grote mate van eensgezindheid en door het brengen van offers. De overheid moet de belangen van de gehele middengroep gaan beschermen. Maar de toonkunstenaar moet in vrijheid zelf zijn organisatie kun nen scheppen, waarin hij zich thuis kan gevoelen en dan vragen om bescher ming van die organisatie. Er zal goede stuurmanskunst nodig zijn om het doel te bereiken. De K.N.T.V. zelve heeft reeds bewerkstelligd dat de Toonkunstenaars- raad gesticht werd en dat een beroeps register tot stand kwam. Thans heeft de juridische commissie van de Toonkunste- naarsraad een ontwerp van de wet op de beroepsbescherming aan de raad voorge legd. Het is een verheugende gedachte dat het rijk meer dan gewone belangstelling voor het beroepsregister heeft. Zou de wet op de beroepsbescherming stranden, dan is dit de schuld van de toonkunstenaars zelf. De rede van prof. dr. K. Ph. Bernet Kempei-s werd met langdurig applaus be groet. In zijn jaarverslag kon de secreta ris, Jos. Smits van Waesberghe, meedelen dat de vereniging thans meer dan 1600 le den telt. Dit, in de spreektaal weinig gebruikte en in de schrijftaal enigermate ver ouderde woord heeft een reeks beteke nissen, waarvan men staat te kijken. Roemer Visscher, een schrijver uit de 16de eeuw, kent het in de zin van: on aanzienlijk, van eenvoudige stand. Olijk maar vrolijk betekent bij hem: olschoon van geringe stand, toch gelukkig. Ni- colaas Beets gebruikt het tweemaal in zijn Camera. Teun de Jager zegt: ik zal me olijk houen en bedoelt: van de domme. Als dokter Witse vraagt: hoe gaat het met de zieke? krijgt hij ten antwoord: olijk, dokter (slecht). Maar olijk betekent ook: slim. De duivel is een olijke kwant. In Vlaanderen is een olijke dienstmaagd een trage meid, die nooit met haar werk klaar komt. Met olijk garen naaien is: bedrog plegen. Een slecht schilderij wordt: een olijk prul genoemd, een neger: een swart, seer olyck manneke. Onze taal kent olijk slechts in de zin van: guitig, schalks. Verraad in bezettingstijd Acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft de Officier van Jus titie bij de Bijzondere strafkamer van de Utrechtse rechtbank, mr. L. Drabbe, geëist tegen de 41-jarige oud-Beverwijker P. O. C. V. wegens verraad in bezettingstijd. De verdachte werd ervan beschuldigd na zijn gevangenneming door de Sicherheits- polizei op 30 Maart 1943 verscheidene van zijn communistische medestrijders te heb ben verraden, van wie er enige, onder meer Jan Dieters, G. van den Bosch, Jan van der Zwaag en Roelof Beverwijk door de Duitsers werden geliquideerd. Deze zaak diende in eerste instantie in October van het vorige jaar voor de Bij zondere strafkamer te Amsterdam, die de verdachte dezelfde straf oplegde als thans door de Officier van Justitie te Utrecht in hoger beroep werd geëist. De Officier verwierp in zijn requisitoir de verontschuldigingsgronden, door de verdachte en diens verdediger aangevoerd. Hij was van mening, dat V. door zijn eigen schuld in de noodpositie was geraakt, om dat hij reeds bij zijn eerste arrestatie door de Duitsers door de knieën was gegaan en zich een al te gemakkelijk werktuig in de handen van de Duitsers had getoond. Ten einde zijn eigen leven, dat bij zijn eerste arrestatie niet eens ernstig in gevaar ver keerde, te redden, had hij het leven van anderen op het spel gezet. De Officier was van oordeel, dat het hier intussen meer een geval van lafheid gold dan van kwaad willig verraad. De verdediger, mr. A. A. C. van Ruiten uit Amsterdam, achtte het wettig en over tuigend bewijs van de aan zijn cliënt ten laste gelegde feiten niet geleverd en con cludeerde tot vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging, subsidiair clementie, omdat door zijn langdurig verblijf in En geland en door zijn veroordeling door een Engelse rechter wegens 'clandestien ver blijf op Britse bodem V. reeds zwaar ge noeg gestraft was. De verdachte verzocht in zijn laatste woord de rechters de beslissing in zijn zaak aan te houden totdat zij inzage ge nomen zouden hebben van geheime rap porten van de S.D., welke na de oorlog hier te lande zijn aangetroffen en die thans op het Departement van Justitie aanwezig zouden zijn. Een en ander zou naar zijn mening een geheel andere kijk op zijn zaak kunnen geven. Na raadkamer wees de Bijzondere straf kamer dit verzoek van de hand en bepaal de de uitspraak op 6 Juli. Maandag is in het Kriteriontheater te Amsterdam de eerste vertoning gegeven van de documentaire cacao-film ..Bruin Goud", in opdracht van een Nederlandse cacaofabriek (Van Houten) vervaardigd door „Spectrumfilm", onder leiding van Louis van Gasteren Jr. „Bruin Goud" is in het bijzonder bestemd voor de schooljeugd en de huisvrouwen. De productie heeft IV» jaar in beslag genomen. De eerste vier maanden (van November 1951 af) zijn gebruikt voor opnamen van plantages etc. aan Afrika's goudkust waar heen de filmgroep in kwestie zich per woestijnwagen had begeven. De begeleidende muziek is gecomponeerd door Elsa van EpenDe Groot, 33-jarige dochter van de dirigent Hugo de Groot en van beroep medisch analyste, vóórdat zij in de oorlog staatsexamen compositie aflegde. Film over radar De N.V. Philips Telecommunicatie te Hilversum heeft aan de Nederlandse cineast Otto van Neyenhoff opdracht gegeven een film over radar te maken. De keuze is gevallen op een scenario ge titeld „De grijze muur" (The grey wall). In deze film zal de radar de hoofdrol ver vullen, gesecondeerd door de mens, die met behulp van dit electronische hulpmiddel bij mist, nacht en ontij schepen en vliegtuigen in veilige havens kan brengen. Rijkskweekschool Voor het eindexamen zijn aan de rijks kweekschool te Haarlem geslaagd de dames: A. Rijkee, W. Schouten, M. Way, A. Weide, E. Winkler, allen te Haarlem en W. Vooren te Overveen. Chr. Opleidingsschool Aan de Chr. Opleidingsschool voor On derwijzeressen bij het Kleuteronderwijs te Haarlem zijn geslaagd voor de akte kleuter onderwijzeres hoofdakte, de dames: N. Breen, Bloemendaal; J. .Wolters, Haarlem; G. Helmus, Haarlem; A. C. de Vries, Sant poort; J. Toeset, Haarlem; D. W. v. Keeken, Spaarndam; M. Deventer, IJmuiden; J. s! Tijssen, IJmuiden; A. Goldschmeding. Haar lem; F. L. Drommel, Zandvoort; J. H. Wor ries, Velsen; M. Bakker, Haarlem; M. Boon, Haarlem, hoofdakte (theoretisch gedeelte): mej. L. E. N. Kempen, Uithoorn. Hulpakte, de dames: G. A. Derr, Haarlem; J. Douwes, Haarlem; W. Klaassen, Haarlem; A. M. C. Klut, IJmuiden; H. Kolderie, Haar lem; J. Kriek, Beverwijk; A. D. Mauring, Overveen; A. E. Petersen. Haarlem; M. Rey- don, Haarlem; M. Schols, Lisse; M. Smit, Haarlem; C. H. Verel, Haarlem. Hulpakte (alleen theor. gedeelte): de da mes: L. Daams, Bloemendaal; J. v. d. Gron den, IJmuiden; L. Schmidt, Haarlem; B. R. Simplonius, Heemstede; E. Timmer, Hoofd dorp; C. de Vries, Santpoort; G. M. Telkcmp Bennebroek. Hulpakte (alleen practisch gedeelte) de dames: A. Bax, Velsen; F. de Boer, Haarlem- H. Franz, Haarlem; M. de Gier, Hillegom; M. E. J. v. Houweningen. Bennebroek; c! Jalink, C. G. Loerakker, M. R. v. d. Meer' B. S. Meiring. E. Meulenberg. alien U Haarlem; J. Tijl, IJmuiden; G. Swagermaü. Heemstede.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5