Het Huis Havenberichten cfee MORRIS iefmtm Uw! BANDEN Visserij-varia IJ mui den Heemskerk Castricum Beverwijk van haar Dromen „Achter de wolken in Thalia Theater Kuilvissers op IJselmeer maken slechte reizen Betaling abonnementsgeld per giro Tuinfeest bij IVH BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 LICHT LOPEND Wacht verbod in de Poelvenstraat Moulin rouge en Climax voerden boventoon op veiling Voor de kmdcren Lichter getorpedeerd door lading blik Scheepvaart FEUILLETON door Dorothy Quetitin, WOENSDAG 24 JUNI 1953 Zwitserland, het land dat het niet te overschatten geluk had buiten het oorlogs geweld en de nazi-tyrannie te blijven, heeft tijdens en na de strijd, in drie belangrijke films „Marie Louise", „De laatste kans" en „Achter de wolken" de wereld laten zien, dat het de achtergrond van de wor steling: de strijd om de mens en het mense. lijke, terdege had begrepen. Het jongste product van regisseur Zinnemann, dat Don derdag in Thalia is te zien, vestigt op even overtuigende als aangrijpende wijze de aandacht op het geweldige probleem van de van huis en haard beroofde en berooide kinderen in Midden-Europa. Als proto-type werd een Tsjechisch jon getje genomen, die na eindeloze omzwer vingen in de troosteloze puinhopen van de Duitse steden eindelijk zijn moeder terug vindt. Maar na de navrante beelden Van duizenden verdoolden, die alle hoop en ver trouwen in het leven hebben verloren, na dat ons getoond is hoe kinderen, uit Polen, Frankrijk, Oostenrijk en Italië op een wil lekeurige plaats in Zuid-Duitsland tezamen worden gebracht met als enige herinnering het wrede afscheid van vader of moeder achter het hek van het concentratiekamp, kunnen we aan dat gelukkige toeval moei lijk geloven. Het werk laat ook opwekken- der zijden van de samenleving zien: in de onhandige, maar goed bedoelde pogingen van eenvoudige Amerikaanse soldaten, die zich het lot van deze schamelen aantrekken en in het onversaagde werk van de UNRRA die met bovenmenselijk geduld trachtte te verenigen en te redden, wat zij kon. De aanvoer van kuilpaling was de afge lopen week op Urk nog bijzonder gering. De vangsten per vaartuig en per dag varieer den van 40 tot 120 pond. De noteringen voor de kuilpaling liepen terug. Deze waren per pond van f 0,81 tot f 1,05. Ook de resultaten der lijnaalvissers waren niet zo gunstig. De vangsten waren hier per dag en per vaartuig van 30 tot 100 pond. Noteringen per pond van f 0,99 tot f 1,65. Fuikpaling werd slechts weinig aangevoerd. Notering per pond van f 0,97 tot f 1,15. De aanvoer van snoekbaars en rode baars was gering. Noteringen voor snoekbaars per pond van f 0,45 tot f 0,55. Voor rode baars per pond van f 0,81 tot f 1,03. De aanvoer van nest liep ook terug. In totaal werd ongeveer 89 ton gevangen. Prijs per bak van 75 pond f 2,60. De weekbesommingen der kuilvissers wa ren aan de lage kant. Per vaartuig van f200 tot f 600. Bij de lijnaalvissers was dit per vaartuig van f 200 tot f 400. Aangevoerd werd: 41.115 pond kuilpaling: 4615 pond lijnaal; 392 pond fuikpaling: 985 pond snoekbaars; 479 oond rode baars; 531 pond voorn; 17 pond karper; 2 pond snoek en 178.537 pond nest. De totale omzet aan de afslag bedroeg on geveer f49.619. GEWIJZIGDE C.A.O. VOOR HAVEN ARBEIDERS. Na langdurige onderhandelingen tussen de scheepvaartverenigingen Noord en Zuid en de Unie Verkeer is overeenstemming bereikt over een aantal wijzigingen in de C.A.O. voor havenarbeiders te Amsterdam en Rotterdam. De gewijzigde C.A.O. is nu gesloten voor een periode van twee jaar met terugwerkende kracht van 1 Juni. Slechts over de loonvoorwaarden van de Amsterdamse schuitenvoerders kon geen overeenstemming worden bereikt. De on derhandelingen hierover zijn nog niet ge ëindigd. Volgens de scheepvaartvereniging Zuid betreffen de veranderingen voor de haven arbeiders te Rotterdam in hoofdzaak het machinale bedrijf en aanvullingen op de vacantie-uitkering van specialisten. Er zijn nog besprekingen gaande inzake een kleine correctie van de garantieregeling van losse havenarbeiders. De wijzigingen voor de Amsterdamse werknemers betreffen onder meer de va- cantieregeling, het z.g. kort verzuim, als mede de toeslag op de avond- en nacht- taken. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.10, post- abonnés f 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE. Het jaarlijkse tuinfeest van de speeltuin vereniging „In Veilige Haven" wordt dit jaar op Zaterdag 4 Juli gehouden. Het pro gramma begint vroeg in de middag met een optocht achter de muziek aan van het plein 1945 naar de tuin. Daar komen wedstrijden aan bod, zoals vlaggetjes-steken, paal slaan, tonnetje rollen, e.d. De kleintjes krijgen hun feest des och tends tussen half negen en elf uur in het clubhuis. Dinsdag 23 Juni kwamen de haven van IJmuiden binnen: Keylebrook van Swansea. Wota van Karlstad. Nilsture van Sundsvall, Siegijn van Norrkoping. Lucas M van Ostende. Argentina van Antwerpen. Flevo van Oporto, Lingestroom van Liverpool. Prinsegracht van Abö. Brogfjord van Veste- ras. Jorina van Swansea. Croonenburgh van Bilbao. Algarve van Swansea. Wima van Sundsvall, Boreas van Rotterdam. Vertrokken zijn: Ransel naar Emden. Fivel naar Antwerpen. Betty Anne S. naar Bristol. American Defendes naar Rotterdam. Nestor naar Antwerpen. Ino naar Swansea. Benno naar Le Havre. Storfors naar Skoghal. Al batros naar Rotterdam. San Sergia naar Rotterdam. Merwede naar Antwerpen. Geert naar Tees River. Manto naar Rotterdam. Ardennia naar Rouaan. Remmert naar Rot terdam. Hada naar Avonmouth. Vechtstroom naar Leith. Eemstroom naar Hull. Jans naar Londen. Tuco naar Rotterdam. Bittern naar Rotterdam. Rijnland naar Hamburg.- ADVERTENT1E DAMES - HEREN SHORTS „De Zon'' biljart tegen „Meerensteijn'' In het door de Heemskcrkse biljartvere niging „De Zon" georganiseerde aardbeien- tournooi wordt vanavond in zaal Dam de eerste wedstrijd gespeeld, deze zal gaan tussen de organiserende vereniging en „Meerensteijn" uit Beverwijk. Bridgers telden de slagen In café de „Oranjeboom" te Heemskerk is een bridge-drive gehouden, waarvan de uitslag als volgt is: 1. de heren Koopman-De Vries 91 punten; 2. de heer en mevrouw Van der Lee 90 pnt.; 3. mejuffrouw Van der Wal- de heer Beentjes 84punt.; 4. de heren Spijker- Flentge 82 pnt.; 5. mej. Stam-de heer Koop man 76% pnt.; 6. de heren Muyen sr.-Van der Wel sr. 76% pnt.; 7. mevr. Spijker- mevr. Flentge 75% pnt.; 8. de heren Koop- man-Cornelisse 74% pnt.; 9. de heren Groot-Adrichem 72% pnt.; 10 de heren Klesser-Blankendaal 71 pnt.; 11. de heer en mevr. Henneman 69% pnt.; 12. de he ren Belleman-Scheerman 60 pnt. ADVERTENTIE RIJWIEL s MOTOR Burgemeester en wethouders van de ge meente Castricum, maken bekend, dat door hen een wachtverbod is ingesteld voor de Poelvenstraat (Bakkum), van 8.00-18.00 uur, voor het verkeer, komende uit de richting Vinkebaan naar de Brede- rodestraat. De Poelvenstraat is tevens ge sloten verklaard voor het verkeer met alle motorrijtuigen, komende uit de richting Brederodestraat naar de Vinkebaan. Het verkeer uit de richting Brederodestraat, wordt geleid langs de Eerste Groenelaan en de Schelgeeststraat naar de Vinkebaan. Deze maatregelen zullen gelden vanaf 15 Mei tot en met 15 September. Op de speciale aardbeienveiling van Dinsdag in Castricum werden circa 3000 manden aangevoerd, hoofdzakelijk in de soorten Moulin Rouge en Climax. De prij zen varieerden van f 1,70-f 3 per mand, hetgeen beduidend minder is dan de tuin ders Maandag kregen; toen was de no tering f 2,70-f 3,50 per mand. Tentoonstelling van kleuter- werkstukjes Evenals verleden jaar, geeft het bestuur van de Castricumse Kleuterschool Ver eniging ook nu weer aan de ouders van de kleuters die haar school bezoeken, de ge legenheid de werkstukjes van de kinderen te bezichtigen. Deze kleine tentoonstelling is op Vrijdag 26 Juni in de kleuterschool aan de Dorpsstraat van 19-21 uur. Pastoor J. H. Tesselaar overleden In de parochiekerk van St. Pancratius te Castricum, wordt Vrijdagmorgen om 6.45 uur een plechtige H. Mis van requiem opgedragen, voor de zielerust van pastoor J. H. Tesselaar, vroeger kanelaan te Cas tricum. De ontslapene werd enige weken voor de Nationale Ramp van 1 Februari door de Bisschop van Haarlem tot pastoor te Yerseke fZeeland) benoemd. Drie dagen voor de ramp deed pastoor Tesselaar zijn intrede in zijn nieuwe parochie, doch werd kort daarna ernstig ziek. Na drieëntwintig jaar te hebben verlangd naar het herder schap, heeft de overledene slechts drie da gen dus de vreugde van een eigen pa rochie ten volle gekend. Vergeetachtig Castricum Aan het politiebureau Dorpsstraat la te Castricum zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: autoped, wollen geruite hoofddoek, sigarettenaansteker, wit kinderschoentje, zilveren armband, groene tas, geblokte handdoek. Verloren; porte feuille inhoudende een rijbewijs en enig geld, fototoestel, zilveren speld met parel, portefeuille met inhoud, portemonnaie met inhoud, zonnebril, zilveren colliertje, ver rekijker. Zondag voetballen de veteranen te Castricum Niet minder dan 40 veteranen-elftallen uit de kop van Noordholland, nemen Zon dag deel aan het veteranentournooi van de bond, waarvan de organisatie aan de Castricumse Sport Vereniging CSV is op gedragen. De wedstrijden nemen om half tien in de morgen een aanvang en wan neer alles volgens het wedstrijdschema verloopt, kan het tournooi circa half vijf ten einde zijn. De duur van de wedstrijden is op twee maal twintig minuten vastge steld. Opbrengst collecte De in Castricum gehouden collecte ten bat" ,ran Zonnestraal heeft f 276.53 opge_- bracht. Doel en streven van de bouwspaarkas De Bouwspaarkas Noord-Nederlandse gemeenten houdt op Dinsdag 30 Juni in de bovenzaal van 't Centrum een openbare vergadering, waarop de bedoelingen van de bouwkas door een deskundige zullen worden uiteengezet. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. -Dertien dagen. Het schip vis, dat de Dirkje gisteren na een reis van dertien da gen in de hal zette kon moeilijk tegen dat van de Van Hattum op, die een korte week weg was. De Maria van Hattum maakte dan ook prompt veel beter prijzen. Ver gelijkenderwijs stenden de zaken er giste ren zo voor: Dirkje piepers f 11f 12, Maria piepers f 17. Haring anders. Met de haring was het net andersom: waar de Dirkje kloeke ha ring in de markt bracht kon de Maria slechts kleintjes aanvoeren, wat eveneens scherp in de prijzen tot uitdrukking kwam. Voor de kistjes van 23 kilo van de Dirkje is f 11 betaald. Weinig animo. Het luwe weer houdt de handel traag en de wijting kwam giste ren dan ook maar met moeite tot de f 17 voor de allerbeste en tot f 10 a f 11 voor de slappe kwaliteit. Zwarte koolvis van de Dirkje bracht niet meer dan f 26 voor de grote en f 10 voor de kleine kisten in het laatje en dat was dan onder de ophoud- prijs, maar aangezien de Piscator niet bij de opvaingregeling aangesloten is werd ze toch verkocht. Uitleggers deden het nog wel. Voor de regels kabeljauw is inmiddels nog aar dig geboerd: tussen de f79 en de f86 per 10 stuks. De kisten kabeljauw deden onge veer f 85 en de goede grote gul maakte f33 tegen f 17 voor de middelsoorten en tussen de f 10 en de f 12,50 voor de torren. Makreel. Wat er aan makreel was werd verkocht voor f18 tot f16 voor de gestripte soorten en f 18 tot f 15 voor de dichte. Flatvis onveranderd. Er was weinig tong aan de afslag en de prijs was onge veer gelijk aan die van Maandag; zo was het eveneens met de schol. Vandaag klavertje vier. Voor van morgen werden vier trawlers verwacht: de Flamingo, de Bergen, Post Boy en Mary, die respectievelijk van 11, 12, 12 en 13 Juni zijn. Gezien het marktverloop van de laat ste weken lijkt het inderdaad verstandig de Woensdag te nemen, daar het de laatste tijd in de middenweek beter was dan Don derdags. Dertien en acht. Voor haar dertiende reis maakte de Dirkie gisteren f 14.200, ter wijl de Maria van Hattum het in acht da gen tct f 13.600 bracht. Prijzen. Heilbot 2.45-2, gr. tong 1.75- 1.62, grm. tong 1.26-1.13, kim. tong 1.64- 1.43, kl. tong I 1.66-1.52, kl. tong II 1,12- 1, tarbot I 1.34-1.14, alles per kg.; schar- ton,g 20, kl. schol I 19, kl. schol II 18-8, schar 13-8, bot 9.50-8, v. haring 23-18,50, makreel 18.50-13, gr. schelvis 25, grm. schelvis 26, kim. schelvis 33-29, kl. schel vis I 34-24, kl. schelvis II 19.50-8, Wijting 17-8, gr. gul 32-25, mid. gul 17.50-16, kl. gul 12.50-11, kl leng 22.50-17, kl. haai 16- 8, ham 68-43, kl. wolf 27-26, poontjes 9-8, lommen 20. kl. koolvis zw. 12.10-9.60, kl. koolvis wit 18.50, alles per 50 kg.; gr. ka beljauw 172-89, gr. koolvis zw. 32.50-27, gir. koolvis wit 49, .gr. leng 45, gr. wolf 61-56, alles per 125 kg. Aanvoer. 30 kisten tong en tarbot, 6 heilbot, 2 tongschar en schartong, 209 schol, 16 schar, 5 bot, 58 haring, 627 makreel, 223 schelvis, 167 wijting, 136 kabeljauw en .gul, 75 leng, 60 kl. haai, 5 ham, 16 wolf, 5 poon, 259 koolvis, 45 diversen, totaal 1940 kisten. Rust. De oud-Stormvogelspeler en havenarbeider-vislo'sser Jan Biinkhof is voor een rustkuur in het Paviljoen van het A.ntoniusziekenihuis opgenomen. Mager. De radioberichten hebben het ADVERTENTIE „Volhouden, Bunkiel We moeten dat ding hebben!", zei Rick. En ze trokken eraan, zo hard ze konden, terwijl Rick zijn voet tegen het hek drukte. En eindelijk, gelukkig.liet de lat met 'n kraak los. „Nou gauw naar hem toe!", hijgde Rick. Met de lange lat waren ze gauw weer bij de plaats terug, waar de jongen in het ijskoude water spartelde. Het werd hoog tijd, want hij had nog maar net zijn hoofd boven water en het ijs aan de rand brokkelde steeds meer weg. Rick wist wel, dat hij niet op het ijs kon lopen, want dan zou hij er evengoed door zakken. Maar de lat was toch niet lang genoeg om er de drenkeling van de wal af mee te bereiken. Daar bedacht hij iets op. „Als ik op het ijs ga liggen en voorzichtig wat verder naar hem toe schuif, zal hét ijs niet zo gauw onder me breken!", zei hij. „Als je maar erg goed oppast, Rick!", zei Bunkie benauwd. „Weet je wat, ik zal je aan je been vasthouden!" Zo kroop Rick voorzichtig over het ijs, en eindelijk was hij zover, dat het eind van de lat bij het wak kwam. „Nou, pak het stevig vast!", riep hij toen tegen de jongen. al reeds voorspeld en de binnenkomende trawlers maken het waar: deze week zeer sohrale vangsten. Voor de Woensdagmarkt losten drie trawlers met een gezamenlijke vangst van ongeveer 1300 kisten buiten de stijve kabeljauw. Een uitzondering was de kotter IJm. 209. Schipper C. Buis kon niet zenden idaar de radio stuk was. Maar bij binnenkomst gaf schipper Buis 400 kisten vis op en een partij stijve kabeljauw. Fladen aftasten. Weer naar zee is de Haarlem (IJm. 9). Schipper Blok zal ver moedelijk v/el naar de Fladen-gronden vertrekken om te kijken of de haring er al zwemt. Ook de Vios gaat deze week naar zee. Het is nog te bezien of schipper Gerrit Plug mee kan met het oog op zijn ziekte. Duiven aan boord. Een van de ma trozen op de Wiron-kotter (IJm. 209) zag op 190 mijl ten Noorden van IJmuiden Zondagavond een dodelijk vermoeid kop pel duiven op het schip neerstrijken. De vogels bleken van een internationale vlucht afkomstig te zijn, daar er Engelse, Deense en een Hollandse duif (uit Ren- kuml bij waren. Toen de kotter in de Vis sershaven arriveerde liet de dierenvriend de duiven los. -Verbetering. Het havenkantoor wordt aan de vishalzijde iets verbouwd. Er ko men ramen op de hoeken van het gebouw om het personeel beter de gelegenheid te geven het oog te houden op uitvarende en binnenkomende schepen. Schippersgezin gered In de Maashaven te Rotterdam is Dinsdag een lichter, de 109 ton metende „Rival", gezonken. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Het scheetje lag langszij van de „Eem- dijk" van de Holland-Amerika Lijn en uit dit schip werd blik in de lichter overge laden. Plotseling schoten uit de hijs twee pakker, blik los, die in de „Rival" terecht kwamen en een gat in de bodem sloegen. De lichter maakte toen water en zonk. Schipper Zuidam van de „Rival" en zijn vrouw en kind konden zich tijdig in vei ligheid stellen. Agatha, pass. 22 eil. Buru. Alcyone, pass. 22 Fernado Noronha. Aldabi, pass. 22 Finisterre n. Antwerpen. ALnati, 22 dwars Oporto n. Las Palmas. Amstelpark, 23 v. Quebec te Huil. Aardij-k, 22 v. Galveston naar Tampa. Alp'hacca, 22 v. Rio de Janeiro n. Victoria. Amerskerk, 23 v. Suez n. Aden. Ampenan, 23 v. New Orleans te Charleston. Ariadn-e, 20 te Philadelphia. Alphard, 21 te Rio de Janeiro. Altair, 22 te Parana<gua. Aibbed'ijk, 22 360 m. O. ten Z. Kp Race. Adiinda, 22 v. Plad.iu n. Woodlands. Alamak, 22 v. Bremen te Antwerpen. Ald'eramin, 22 160 m. O.ZO. Port Sudan. Alioth, 22 GO m. O. Rio Grande. Amstelland, 22 145 m. Z.ZW. Fernando Noronha Amstelveen. 22 760 m. O.NO. Kp. Race. Arkeldijk, 22 320 m. Z. ten O. Kp. Race. Averdijk, 22 720 m. O. ten N. Bermuda. Bali, 22 v. Tj. Priok n. New York. Boissevain, 23 te Yokohama. Bonaire, 22 1050 m. N.NO. Paramaribo. Boskoop, 22 420 m. ZW. Flores. Bintang 23 te Cochin. Bantam, 20 te Soerabaja. Blommersdijk, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen Baarn, 22- 110 m. NO. Somibrero eil. Bagan, 22 v. Seumaweh n. Oleh Olefh. Band'jema.sin, 22 rede v. Padang. Ba rend recht, 22 170 m. O. ten N. Ras Fartak. Brede, 22 120 m. W. Oporto. B'uru, 23 te Tj Priok. Caltex Leiden, 23 v. Rotterdam te Sidon. Caltex Pernis, pass. 22 Malta. Caltex Utrecht, 22 v. Sidon te Rotterdam. Clavella, nacht 22-23 v. Immimgham te R'dam. Ceronia, 22 720 m. ZO. Helena. Ghama, 22 220 m. Z.ZO. Suez. Cor ilia, 22 200 m. NW. Ras al Hadd. Cronrniburgh, pass. 22 Dungeness. Drente, 23 te Djeddah. Duivendijk, 22 v. San Francisco n. Portland. Delfland, 22 200 m. N. ten O. Vincent. Eendracht, pass. 22 Finisterre. Esso Amsterdam, 22 270 m. ZO. Lands End. Friesland (KRL), pass. 22 Ouessant n. Algiers. Gaasterkerk, 23 v. Kobe -n. Yokohama. Gaasterland, 22 v. Rio de Janeiro n. Ilheos. Gord'ias, 22 v. Triëst n. Amsterdam. Garoet, 22 v. Soerabaja n. Semarang. Hersilia, 23 v Guanta te La Guaira. Hydra, 23 La Guaira. Haarlem, 22 1000 m. ZW. Azoren. Haulerwijk, 22 460 m. O.NO. Bermuda. Heelsum, 22 70 m. NW. Kp. Vilano. Hilversum, 22 200 m. O. Aden. Indrapoera, 21 te Belawan. Japara (KRL), 22 nog te Damman. Japara (KPM), 23 v. Dongala te Tamako. KOta Baroe, pass. 22 Guardafui n. Aden. Karsik, 22 v. Naigoya n. Osaka. Langhoeas, 23 te Makassar. Limdèkerk, 22 v. Koewait n. Abadan. Luna, 22 v. Taragona n. Venetië. Laurenskerk, pass. 22 Daedalus n. Suez. Lekkerkerk, pass. 22 Ras Fartak n. Bahrein. Loosdrecht, 22 v. Bremen n. Hamburg. Meerkerk. 23 te Calcutta. Mentor, 23 te Hamburg. Myonia, 22 v Alexandrlë te Saloniki. Mataram, 22 17.15 u. v. Port Said. Mapia, 20 v. Indonesië te New York. Mirza, pass. 22 Brothers. Nigerstroom, 22 v. Lagos n. Pontenoir. Nestor, 23 v. Amsterdam n. Antwerpen. Notos, 22 v. Amsterdam te Kopenhagen. Nieuw Amsterdam, 23 ca. 16 u. v. Rotterdam n. New York. Oranjefontein, 22 320 m. W. Walvisbaai. Oranjestad, 22 730 m ZW. Flores. Overijsel, 22 380 m. W.NW. Flores. Ovula, 22 240 m. NW. Cocos eil. Polydorus, 23 te Singapore. Polyphemus, 23 te Djeddah. Prins Alexander, 22 in Golf v. St. Laurens naar Quebec. Parkhaven, 22 430 m. Z. St. Vincent. Poelau Laut, pass. 22 St. Messdna. Prins Willem III, pass. 22 Start Point n. Mon treal. Prins Willem V, 22 210 m. O. Belle Isle. Riouw, 22 v. Abadan n Koewait. Rijndam, 22 150 m. W. Kp. Race. Rijnkerk, pass. 22 Ouessant n. Antwerpen. Rafael-a. 22 110 m. NW. eil Bawean. Saparoea, 23 te Bordeaux. Saroena, 22 v Pladju n. Tarakan. Schiedijk, 22 v. Djibouti n. Suez. Stad viaardingen, 23 v. Rotterdam n. Wabana. Salatiga, pass. 22 Hawaii n. Manilla. Stad Breda, 22 in Golf v. St. Laurens. Salland, 22 180 m. N. ten O. Finisterre. Scherpendrecht, 22 410 m. NW. Fort Aleza. Schie, 22 v. Eilefsi s n. Patras. Silind'oeng, 23 v. Singapore te Mombasa. Sirrah. 22 80 m. O. ten Z. Muscat. Stad Amsterdam, 22 460 m. W. Malinhead. Stad Arnhem, 22 480 m- W. ten N. Kp. Clear. Straat Makassar, 22 250 m. NO. Mauritius. Swartenhondt, 22 v. Men ado n. Tolitoli. Tabian, pass. 22 Guardafui n. Djeddah. Talisse, pass. 22 Str. Florida. Tara, 22 v. Victoria n. Bahia. Tawali, 23 v. Port Swettenharn te Singapore. Tjikampek, 22 v. Zanzibar n. Mauritius. Tjitialengka, 22 v. Hongkong n. Singapore. Tabinta, 23 te Colombo. Tiba, 22 te Porto Alegre. Tankhaven II 23 v. Sungeigerong te Saigon. Tankhaven III, 23 te Penang. Teiresias, pass. 22 Karimata eil. Tjibantjet, 23 v. Soerabaja te Singapore. Tomori, 22 te Men ado voor anker. Veendam, 22 320 m. Z. Kp. Race. Waterman, 22 440 m. Z.ZW. Kp. Race. Wieldrecht, nacht 22-23 v. Mena el Ahmadl te Swansea. Waal, pass. 22 Vlissingen n. Hamburg. Woernsd recht, 22 v. Heysham n. de rede van Heysham. TJsel. 22 te Palermo. Zuiderkruis, 22 v. Rotterdam n. Halifax. Zijpenberg, pass. 22 Pantellaria. Zonnewijk, 22 500 m. W. ten Z. Lands End. KLEINE VAART Arnoudspolder, verm. 23 v. Antw n. Rotterdam Audacia, pass. 23 Kp. Palos. Agiena, 23 v Londen te Rotterdam verw. Algarve, 23 v. Swansea te Amsterdam. Albergen, 21 v. Santander te Bordeaux. Anna b, 21 v. Port Sudan te Genua. Arctic. 22 v. Norkoping n. Kofcka. Bill, 22 v. Swansea n. Rotterdam. Berry, 22 v. Bremen te Liverpool. Barbara, 20 v. Methil n. Vejle. Bernisse. 23 v. Barry te Setuibal verw. Barracuda, 23 v. Boston n. Maassluis. Batavier I, 23 v. Le Havre n. Bordeaux. Beekbergen, 22 v. d. Tyne n. Marin. Casablanca, 22 v. Marseille te Casablanca. Coolhaven, 23 v. Safi n. Agadir. Cornelia b II, 22 v. Swansea n. Rotterdam. Ca land, pass. 22 Vlissingen. Casana, pass. 22 Brunsbüttel. Denn. 23 v. Dieppe te Port Talbot. De Ruyter, 22 Newcastle te Westhartlepool. Duurswold, pass. 22 Vlissingen. Elisa, 2:1 v. Agadir te Safi. Emergo, pass. 23 Holtenau. Ellewoutsdijk pass. 23 S 2. Elsenburgh, 21 v. Rotterdam te Casablanca. Equator. 23 140 m. N.NW. Finisterre. Escaut, 21 v. Rotterdam te Bremen. Ferocia, verm. 23 v Gefle n. Raumo. Fiducia, verm. 23 v. Maassluis n. Boston. Friblo, 22 v. Grauw te Tiselt. Glashaven, 23 v. BandhoJm te Antw. Harold 23 v. Gdynia n. Kiel. Hast V, 23 v. Londen n. Rouaan. Helvetia. 22 v. Sorham n. Middlesboro. Heemskerk. 22 v. Aarhus, te Karlshamn- Hartel, 23 v. St.. Nazal re te Bordeaux verw. Havik. pass. 23 Vlissingen. Ilias. 22 v. Haifa n. Iskendrun. Jakob Oorburg, 29 v» d. Tyne te Rotterdam verwacht. Joost. 22 Kiel gepass. n. Ostrand. Jokurma. 22 v. Brest n. Bordeaux. Joma. nass. 23 Vlissingen. Koningshaven. 26 v. Nemours te Sharpness verw. Keyser, 22 v. Bobta n. Boness. Korte na er 22 v. Teignmouth te Abo. Larix. 22 v. Vasteras n. Norrkoping. Leendert b. 21 v. Fedala n. Lynd'iane. Megrez, 22 te Safi. Mpres. 21 v. Agadir n. Casablanca. Merwehaven, verm. 24 v. Duinkerken n. Rot terdam. May Star, 22 v. Swansea n. Rotterdam. Mvpuck, verm. 23 v. Par n. Parijs. My son. 22 v. Malmö n. Stockholm. Marcella, 23 v. Rotterdam te Casablanca verw. Monica, pass. 23 South Rock. Markab, 22 v. d. Tyne n. Amsterdam. Marne, vertr. 23 v. Amsterdam n. Rotterdam. Mutatie, pass. 22 Oland. Noord, 23 v. Kingslvnn te Billingham verw. Neeltie b, 22 v. Skive n. Theems. Noorderlicht. 23 v. Gotland n. Domsjo. Nottingham, 22 v. Leith n. de Tyne. Pavo, 21 v. Newcastle te Vas^teras. Paramount, 21 v. Irvine te Glasgow. Peter, pass. 23 Vlissingen. Prior, 23 v. Jersey n. Teignmouth. Prima, 23 v. Coruna n. Santander. Prins Bernhard, pa*s. 23 Goeree. Rema. pass. 23 Holtenau. Robert. 22 v. Londen n. Middlesboro. Rijnhaven, pass. 22 Ouessant. Rapid. 22 v. Rouaan. Renovatie, pass. 22 Vlissingen. Spurt, 23 v. Nykoping n. Antwerpen. Timor, verm. 23 v. Viaardingen n. Belfast. Tubo, 25 v. Londen te Rotterdam verw. Tilly, 22 v. Ostrand n. Rundvik. Tide, pass. 23 Bishop Rook. Van Gelder 23 v. Vestervik n. Norrkoping. Veenenburgh, 22 te Kmgslynn. Westlaan, 22 v. Rotterdam te Hamburg. Walenburgh. 22 te Aberdeen. Wega, 20 te Hartlepool Wieken burgh. 22 v. Casablanca te Rouaan. IJsel, pass. 23 Vlissingen. SLEEPVAART Poolzeê, met zuiger en sleepb. 22 te Dakar Rode Zee, met bak en sleepb. 22 160 m. N. Kp. Ver de. Tyne, met zuiger en bak 22 600 m. NO. Mona eil. Witte Zee, met baggermolen 22 110 rn. W.ZW. Ouessant. vertaald uit het Engels 9) „Mijn lieve kind, het is Jogisch, dat Yvonne goed gekleed is. Ze heeft een van de duurste modezaken in Mayfair en ze weet dus alles wat kleren betreft. Heb je zelf geen belangstelling voor aardige spullen?" „Nee", antwoordde Elsie enigszins uit dagend. ,,'t Kan me niet veel schelen, wat ik aan heb. Er is altijd zoveel te doen, dat i'k geen tijd overhoud om erg over mijn kleren na te denken. Bovendien heb ik weinig geld en is mijn uiterlijk doodge woon". Hij moest even lachen bij deze simpele, eerlijke bekentenis. Yvonne moest dit ge hoord hebbenAan de andere kant was hij blij. dat ze 't niet hoorde. Welk een verschil in opvatting! Hij wilde Elsie eehter geruststellen en maken, dat Yvonne goede vrienden werd met dit jonge kind. Dat zou een en ander veraangenamen. Met mannelijk gebrek aan tact ging hij verder op het onderwerp in: „Je moet je vooral niet laten imponeren door haar manier van doen. Oppervlakkig gezien lijkt ze mis schien wat hard, maar in werkelijkheid is ze een pracht-vrouw met een geweldige dosis morele moed. Haar ouders verloren al hun geld tijdens de oorlog, toen ze ergens in India woonden, en zij heeft toen hier een florerende zaak opgebouwd enkel en alleen op de basis van een zeker flair voor kleren. Hij brak zijn zin af, aangezien hij de deur hoorde opengaan. Yvonne Clair kwam zonder kloppen het vertrek binnen en Elsie vroeg zich verschrikt af, of ze misschien dit gesprek over zichzelf ge hoord had. Zvonne liep naar haar verloof de toe en bukte zich over hem heen om hem te omhelzen. „Dag, heveling. Yvonne, ik kan het niet helemaal formeel doen, maar mag ik je bij dezen voorstellen aan Elsie Gordon, mijn nieuwe secretaresse. Elsie, dit is juffrouw Clair, mijn aanstaande vrouw". Mark voelde zich niet helemaal op zijn gemak. Hij zou er wat voor gegeven heb ben om de ontmoeting tussen deze twee vrouwen te kuinnen gadeslaan. Hij had er niet 't minste idee van, hoe Elsie er uit zag.... Yvonne draaide zich om en keek Elsie aan. Er was een harde, onverschillige uitdrukking in haar ogen. „Hoe maikt u 't", zei ze vormelijk. Mark had haar gezegd, om zich vooral niet te laten imponeren. Maar Elsie kon 't niet helpen, dat er een gevoel van grote beklemming over haar kwam. Deze lange en buitengewoon knappe jonge vrouw, ge kleed in groot avondtoilet, keek haar aan met opgetrokken wenkbrauwen en op haar gezicht was een laatdunkende trek. Dit was veel erger dan hetgeen ze in de hal van het hotel te verduren had gehad. Elsie stamelde een antwoord en voelde een vuurrode blos op haar wangen komen. HOOFDSTUK IV Yvonne lachte. Haar lach klonk prettig, maar haar ogen lachten niet mee en Elsie voelde, dat er geen wezenlijke blijheid in deze lach was. Ze was nooit in een werelds gezelschap geweest, anders h?jd Ze dit soort lachen onmiddellijk herkend. Yvonne leun de in een gracieuze houding tegen de schoorsteenmantel en haar blik week geen ogenblik van Elsie af. „Maar mijn beste Mark", zei ze tenslotte. „Ik heb nooit kunnen vermoeden, dat je met zo iets baby-achtigs zou komen aan zetten. Waar heb je haar vandaan ge haald? Van een meisjesschool of een wees huis?" Het klonk wreed, onnodig wreed. Elsie kon 'c zich opeens voorstellen, boe ze sa men door de telefoon over haar gesproken en gelachen haddenHij moést haar verteld hebben, dat ze een wees was. Haar handen klemden zich om de leuningen van haar stoel en even voelde ze de neiging om de2e mooie jonge vrouw iets naar 't hoofd te slingeren. Maar dan keek ze naar Mark en voor liet eerst zag ze een litteken op zijn wang, dat op dit moment donker gekleurd was. Zijn mond was één strakke lijn en het wijnglas, dat hij in zijn hand gekneld hield, brak opeens bij de voet af. Het geluid van het brekende glas verbrak te spanning. „Hoe onhandig van me", riep Mark ver ontschuldigend uit. Het glas was gelukkig leeg. "ivonne deed geen enkele poging om hem te helpen, de twee stukken bij elkaar te zoeken. Ze glimlachte en stak een siga ret op. Elk gebaar van haar was zelfver zekerd en uitermate sierlijk. ,,'t Spijt me, Elsie", zei ze rustig, „ik ver gat, dat je inderdaad een wees bent. Ver geef me. Ik wilde alleen maar zeggen, dat je er zo vreeselijk jeugdig uitziet. Ze is nog héél jong, is 't niet Mark?" „Ik ben negentien", kwam ELsie tussen beide. Ze voelde zich doodongelukkig en onzeker* van zichzelf in haar simpele zwar te jurk en met haar volkomen gebrek aan houding. Mark voelde zich bijna even ongelukkig en daarbij was hij verontwaardigd Diep in zijn hart wist hij, dat Yvonne over èlk meisje, dat hij uitgekozen had, een ver nietigend oordeel geveld zou hebben. Ze was het soort vrouw, dat geen enkele an dere vrouw naast zicih kon dulden. Ze was zelfs enigermate jaloers op de oude Annie, zijn huishoudster, en hij wist, dat als ze trouwden, hij heel wat moeite zou hebben om deze goede ziel in zijp dienst te hou den. Hij kon echter even koppig zijn als Yvonne, en hij vond het intens minder waardig, dat ze een onschuldig jong kind als Elsie op een dergelijke manier behan delde. Kortaf zei hij: „Elsie kan typen en ste nograferen en chaufferen. Ze wordt stel lig een prima secretaresse. „Neem een drankje, Yvonne". „Je bent veel te klein om in een grote wagen over een lange afstand te chauffe ren", zei Yvonne, terwijl ze opnieuw cri- tisch naar Elsie keek. „Mark rijdt regelrtia- tig heen en weer naar Londen en dat is een enorme afstand". Met een sierlijk ge baar schonk ze zich een likeur in. „Ik ka.n heel gemakkelijk een afstand van 200 km. volhouden en ik word nooit wagenziek", zei Elsie uitdagend, terwijl ze zocht naar een mogelijkheid om de naam van Sir Leo te noemen. Yvonne was ken nelijk een snob. Bovendien maakte ze het overduidelijk, dat Mark Hilary haar eigen dom was, en dat iemand anders zijn han den thuis moest houden Elsie voelde zich opnieuw ongelukkig zondei andere achtergrond dan het wees huis en juffrouw CarmichaePs Bureau. Ze zou geheel op haar eigen kunnen moeten vertrouwen en juist op dit moment was ze niet helemaal zeker van haar capacitei ten....! Juffrouw Clair vond haar klaar blijkelijk een volkomen verkeerde keuze en waarschijnlijk zou ze trachten Mark Hi lary er toe aan te zetten, iemand anders te nemen. „Hoe dan ook, ik neem aan, dat je weet wat je wilt, lieveling", merkte Yvonne luchtig op, terwijl ze Mark aankeek, „en ik hoop, dat dit kind een succes zal blijken te zijn. Je kunt helaas zelf niet zien, Mark, hoé jong ze is". Ze keek even met een koud lachje in Elsie's richting. „Je vindt 't hoop ik, niet erg dat ik zo openlijk over je spreek. Maar meneer Hi lary kan momenteel helaas zelf niet zien, en als ik me bedenk, welk soort boek hij van plan is te schrijven, dan vind ik dat hij beter een ouder iemand had kunnên nemen". Iemand met één voet in het graf en een doktersgraad in de letteren, een échte blauwkous, dacht Mark geamuseerd, hoe wel er een verbeten trek op zijn gezicht bleef. Ook kwam hij tot de conclusie, dat Elsie op de een of andere wijze over een zekere charme moest beschikken mis schien alleen de charme van héél jong te zijn aangezien anders Yvonne zich niet zó ingespannen zou hebben om het meisje af te keuren. „Ik heb met de verschillende candida- ten een onderhoud gehad, Yvonne", zei hij met nadruk, „en of ik al dan niet zien kan, doet weinig af aan de capaciteiten van een secretaresse. Elsie komt een maand op oroef bij me werken en ik ben er stellig van overtuigd, dat we na die maand beiden graag onze samenwerking zullen continueren". (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6