Finland in het moeras van ernstige depressie geraakt Herverkaveling noodgebieden zal rond f80 millioen vergen TYPEN PONT Kort en bondig J 7 ARTIKELEN tegen 1 prijs 109' Muziekschool-uitvoering „NO BELT" LEERLING-ETALEUR Aanvraagformulier Luidsprekers jonge man WOENSDAG 24 JUNI 1953 6 Positie op wereldmarkt slechter geworden, werkloosheid stijgt Gevolg wellicht opleving van volksdemocraten Na bromfiets-scooter hogedrukpan Nieuwe uitvinding van Haarlemmer Plan tot decentralisatie van de girodienst Naast „Rode Kruis" een „Blauwe Kruis" voor dieren ts abonneren op IJmUldeT COUrCUlt Groep aandeelhouders zag toestand te donker in Duitse jacht Edith uit Rotterdam vertrokken Waterpolo Haarlem kon het tegen HZPC niet bolwerken Toepassing ruilverkaveling zou niet-efficiënt en vertragend werken Nationaal-Europese Sociale Beweging opgericht Treinaanslag in Indochina C. H. de Jonge Afwezig: J. J. Hoogenboom fantastische prijzen B. VAN FRANK ZIET DE ETALAGE 6.75 1.50 1.29 2.98 3.50 KENNISGEVING Van een medewerker) Aan de periferie van het Westerse Europa, onder de rook van Leningrad, en moeder ziel alleen, slaat Finland zich door de tijd. Het ziet er hier heel anders uit dan in 1945. Toen hingen onzekerheid, dreiging en noodlot in de lucht. Het land was econo misch kapot, politiek lamgeslagen, geografisch verminkt en met al zijn hebben en houden overgeleverd aan het Kremlin. Maar het kreeg een kans om zijn bestaan als vrij land voort te zetten, mits het aan een reeks verplichtingen jegens de Sovjet-Unie voldeed. Finland kreeg een zware oorlogsschatting te betalen. Wat sedert de wapen stilstand aan goederen en industriële producten over de Oostelijke grens is getrans porteerd, gratis, hoeft thans niet te worden nagerekend, omdat Finland zijn schuld heeft betaald. De Finnen praten er niet meer over. Ze moeten verder leven en ze doen dat met een eerlijk geweten, ijzige gemoedsrust en. harde koppen. Sedert de ongelukkige oorlog heeft Fin land zich er weer bovenop gewerkt. Het resultaat van acht jaar spurten ligt langs de straat, in de étages, in de restaurants en de moderne woonwijken. Het zit in de garderobes, de provisiekasten en de maand budgetten van de gezinnen. De Finnen leven weer normaal, niet direct in over daad en luxe, maar ook niet op het randje. Het avondleven is bepaald intens en ruim, want het Finse volk is nogal uithuizig hier en het houdt van een verzetje. In het witte Helsinki, met haar landelijk leven in ge concentreerde vorm, wordt een continen taal amusementspeil nagestreefd met de verhoudingen 30 percent Stockholm, 40 percent Kopenhagen, 20 percent oud-Mos kou en 10 percent Lapland, maar de totaal indruk is Fins genoeg. En er wordt als vanouds een stevig glas gedronken, alco holgehalte boven 55 percent, wettig gede poneerd door de staat. Men moet een beetje dieper op de mate rie ingaan om te constateren, dat Finland thans met een vals welstandspeil schermt. Het blijkt, dat de regering de recente ont wikkeling niet bij kan benen. Premier Kekkonen, die aan het hoofd van een „rose-groen" kabinet staat, is tot de pijnlijke conclusie gekomen, dat zijn economische politiek is mislukt. Men spreekt al van een nieuwe devaluatie van de Finse mark. Minister Kekkonen, die leider is van de boerenpartij, is vrijwel overgeleverd aan de machtige vakbonden, die hem keer op keer de voet dwars zetten. Hij heeft het onlangs op een duur accoord- je met de sociaal-democraten gegooid, die met veel pretenties tot het regeringsblok zijn toegetreden. Een innerlijke politieke stabilisatie heeft het samengaan niet opge leverd, maar volgens neutrale waarnemers is er onder de huidige omstandigheden geen andere variatie mogelijk, waar de volksdemocraten buiten kunnen worden gehouden. Terugslag De optimistische politiek, waartoe de Finse regering enkele jaren geleden alle reden scheen te hebben, wreekt zich nu. Na de oorlog lag Finlands kans in de hoog conjunctuur op de wereldmarkt. Er zat pers pectief in. Naarmate de conjunctuur zich wijzigde, kwam Finland steeds meer in het nauw te zitten tussen hoge productiekosten en hoge belastingen. De concurrentiemoge lijkheden verminderden. Minder export be tekende minder deviezen, minder import. Een aantal fabrieken heeft de productie gedeeltelijk of geheel moeten stopzetten. Er zijn reeds 75.000 werklozen ingeschre ven. De regering moet nu allerlei nood maatregelen nemen, die onsympathiek aan doen en die haar reputatie, die toch al niet goed is, niet ten goede komen. Daarom schrijven de Finse bladen reeds over een spoedige kabinetscrisis en nieuwe Rijks dagverkiezingen. De volksdemocratische partij, die al geruime tijd op dood spoor staat, ziet opnieuw een kans zich te laten gelden, hetgeen voor Moskou een gerede aanleiding is om Finland aan zijn ..reac tionaire, Westerse imperialistische politiek" te herinneren. Verzwakt communisme Het is de volksdemocratische partij de laatste tijd niet voor de wind gegaan. Aan- De Haarlemse technicus-uitvinder de heer L. D. Walraven, uit de Tamarinde straat in Haarlem-Noord, die enkele maanden geleden reeds van zich heeft doen spreken, toen hij een bromfiets scooter op de markt bracht, heeft nu de laatste hand gelegd aan een uitvinding, waardoor de huisvrouw met een enkele handgreep van elke pan een hogedrukpan kan maken. De heer Walraven heeft na melijk een klemband uitgedacht, die om de pan geschroefd kan worden, zonder dat deze beschadigd wordt. Aan de band wordt een hogedrukdeksel bevestigd, dat met een schroefdraad hermetisch op de pan wordt gedrukt. In het deksel zit een veiligheidsklep en ongelukken zijn volgens de uitvinder - en diens vrouw, die de pan regelmatig ge bruikt - uitgesloten. De heer Walraven heeft octrooi aangevraagd op zijn pan en hij hoopt, dat de verkoop van deze appa raten iets vlotter zal gaan dan die van de scooter, want daarbij stuitte hij op allerlei ambtelijke verordeningen. vankelijk, toen het politieke leven gereor ganiseerd moest worden en een diepgaande herziening van de betrekkingen tot de Sov jet Unie onvermijdelijk scheen, had deze partij, bestaande uit communisten, radicale socialisten en loslopende pai'tijlozen, zo on geveer het eerstgeboorterecht. Ze trad als de aangewezen en leidende partij op de voorgrond. Haar uiteindelijk doel was om Finland tot een volksdemocratie te maken, maar dat is mislukt. Toen de andere poli tieke partijen op dreef kwamen en de oude traditie voortzetten dat kon omdat Fin land een vrij democratisch land was geble ven raakte de volksdemocratische par tij achterop. Ze werd gedwongen zich aan de regels van het parlementaire spel te houden. De leidende figuren, die de partij op gang hebben gebracht, zijn verdwenen. De vroe gere minister-president, Mauno Pekkala, is overleden. De ex-minister van Binnen landse Zaken Leino (hij wilde de staats politie in communistische zin reorganise ren) is gedeserteerd. De politieke amazone Hertta Kuusinen zou op het punt staan om de partij de rug toe te keren. Vele commu nisten zijn naar de socialisten overgelopen. In Moskou is men zich er ook van bewust, dat de volksdemocratische partij niet slag vaardig meer is. Terwijl de communisten buiten de staatszaken worden gehouden, speelt Moskou mooi weer met Kekkonen, die op zijn beurt alles in het werk stelt om de heren van het Kremlin in een goed humeur te houden. Centrale kantoor raakt overvoerd De omvang van de werkzaamheden van de post-, chèque- en girodienst in Den Haag is na de oorlog bijzonder toegeno men. Sinds 1939 is het aantal rekeningen en ook het aantal boekingen met globaal 60 percent toegenomen en de geldelijke omzet met bijna 300 percent. Daarom heeft men plannen ontworpen om deze dienst te decentraliseren door op richting van sub-kantoren in verschillende delen van ons land. Men denkt daarbij aan de instelling van twee subkantoren: te weten een in het Noorden (voor Gronin gen, Friesland, Drente, Overijssel en Gel derland) en een in het Zuiden (voor Bra bant, Limburg en Zeeland). Het centrale kantoor in Den Haag zou dan het giro-verkeer voor Noord- en Zuid- Holland en misschien ook voor Utrecht te behandelen krijgen. Andere voordelen van decentralisatie zijn de mogelijkheden voor leidende functionarissen om zelfstandiger te werken. En tenslotte zal in geval van rampen de gedecentraliseerde dienst niet ineens lam gelegd worden. Wat de nadelen betreft: decentralisatie werkt kostenverhogend, omdat een aantal boekingen en andere administratieve han delingen onvermijdelijk gedupliceerd moe ten worden. Bovendien zal een aantal bij schrijvingen op rekeningen, die thans ge schieden op de dag van binnenkomst van de opdrachten ten giro-kantore, een dag later moeten plaats vinden. Door de directie van P.T.T. is echter nog geen enkel besluit in deze kwestie geno men. Het geheel is nog in een stadium van diepgaande studie. Er werkt thans een decentralisatie-commissie bij de giro dienst, welke nog in de loop van dit jaar tot een voorlopige conclusie hoopt te komen. Men heeft uitgerekend, dat bij decentra lisatie 50 procent van het aantal rekening houders en handelingen in het Westelijk district zal vallen en dat het Noordelijk en het Zuidelijk district ieder 25 procent krij gen te verwerken. Tussen da organisaties voor dierenbe scherming in verschillende landen wordt thans overleg gevoerd om te komen tot de oprichting van een internationaal „Blauwe Kruis". Dit zal zo wordt beoogd - de zelfde rechten dienen te hebben als het Rode Kruis, maar zich uitsluitend toeleg gen op de verzorging van dieren bij grote rampen, evacuatie in oorlogstijd, en der gelijke. De zaak, die reads lang in overleg was, kwam op een gegeven ogenblik op dood spoor. Op initiatief van de Nederlandse dierenbescherming zijn deze besprekingen thans hervat. De aanleiding tot dit Neder landse initiatief is de Februari-storm- ramp geweest. Men hoopt dat de formatie en vormgeving in 1954 haar voorlopig be slag zal krijgen. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van a 6.10 per kwartaal// 0.47 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 Juli 1953 per kwartaal abonneren, ontvangen de'nummers tot en met 30 Juni 1953 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Toelichting directie A.R.M. Enige tijd geleden publiceerden wij een aan het Algemeen Nederlands Persbureau ontleend verslag van de aandeelhouders vergadering van de Amsterdamse Rijtuig maatschappij. Daarin werd onder meer gewag gemaakt van een bij een deel der aandeelhouders heersende ontevredenheid met de gang van zaken in het bedrijf, althans met het voor stel van de directie om dit jaar ter wille van de interne versterking het dividend te passeren. Een en ander was voor ons aanleiding om ons met de leiding van het bedrijf in Amsterdam te verstaan over de mérites van deze critiek. Wij vernamen, dat het ten enenmale on juist is om te spreken van „ernstige moei lijkheden" in het bedrijf. Er zijn twee on derdelen, die zwaar ziek zijn en waarvan het het verstandigst zal zijn ze op te geven, omdat ook ieder uitzicht op herstel ont breekt. Dat zijn de taxibedrijven in Am sterdam en Den Haag, waarvan het eerste 130.000 en het tweede ongeveer 100.000 gulden verlies per jaar oplevert. Het verlies van het taxibedrijf in Haar lem is zo gering, dat men beter van „quitte spelen" kan spreken. De directie meent, dat dit komt omdat in Haarlem de mogelijk heid van „garageverhuur" (dat wil zeggen het exploiteren van huurauto's) bestaat, waardoor men een eigen klantenkring kan opbouwen. Op grond van de gemeentelijke verorde ningen is dat in de hoofdstad, waar uit sluitend met „blokbandjes" in een star roulatiesysteem (zelfs voor trouwrijden) wordt gewerkt, onmogelijk. Voor de A.R.M.die in verscheidene de len van Amsterdam over grote garages be schikt, zou de verhuur van garage-auto's ongetwijfeld lucratiever zijn. Maar de taxibedrijven in Amsterdam en Den Haag zijn onderdelen van een heel wat groter bedrijf, dat in het 72ste jaar van zijn bestaan ongeveer voor zeven mil- iioen heeft omgezet en waar ruim zeven honderd man hun brood verdienen. Wij noemen slechts de normale herstel en revisiewerkzaamheden in de garages (alleen al in de hoofdwerkplaats aan de Overtoom werken tachtig monteurs), de verhuur van stallingruimte, het dealership van een reeks bekende merken, het impor teren van gerenommeerde vrachtauto's, het assembleren van de onderdelen der chassis en, voor wat Amsterdam betreft, de verhuur van vrachtauto's op lange termijn, voor drie tot vijf jaar, een in ons land unieke vorm van dienstverlening. Alle vleesvervoer in de hoofdstad geschiedt met wagens van de Rijtuigmaatschappij, om maar een voorbeeld te noemen. De filialen in Haarlem en Den Haag zijn kerngezond, zodat de positie van de on derneming in het algemeen eerder zeer goed dan zorgwekkend valt te noemen. Dit bewijst ook wel het feit, dat een voorstel van ontevreden aandeelhouders om de mogelijkheid van liquidatie te on derzoeken, met een overweldigende meer derheid van stemmen werd verworpen. Wij vernamen, dat er bewijs van on dernemingsgeest plannen zijn om een geheel blok huizen aan de Overtoom te slopen en daar een twintigtal flatwonin gen te stichten boven een showroom. Voorts zal de oude manége worden in gericht tot assembleerinrichting voor de geïmporteerde wagens. Het Duitse jacht Edith" heeft Rotter dam, op weg naar de Noordzee, verlaten. Een van de Duitse opvarenden, Laufe Jr., en zijn moeder hebben er de voorkeur aan gegeven, de reis van de „Edith" niet ver der mee te maken. Maandag had de president van de Rot terdamse rechtbank uitspraak gedaan in het korte geding, dat door een 51-jarige Duitser uit Hamburg-Wandsbeck, tegen de Staat der Nederlanden aanhangig was ge maakt. De Duitser behoorde tot de opva renden van het jachtie „Edith" op 26 Mei j.l. op de Maasvlakte gestrand waarin hij een half aandeel had. Enige dagen daarna, het scheepje was inmiddels in Hoek van Holland aangekomen, werd hij in verzekering gesteld op verzoek van het „Amtsgericht" te Hamburg. Daar dit meende, dat met een deel van „opgelicht" geld het jacht gekocht zou zijn, werd het scheepje aan de ketting gelegd en nadien naar het bureau vain de rivierpolitie in Rotterdam gebracht. Het is eenter niet tot een uitspraak ge komen, daar de zaak geroyeerd is. Vrijdag heeft men de Duitser n.l. op vrije voeten gestéld, omdat de stukken uit Duitsland, die op hem betrekking zouden hebben, niet binnen de daarvoor vastgestelde ter mijn van 20 dagen in Rotterdam waren ge arriveerd. Dit hield tevens in, dat het be slag op het jacht werd opgeheven. Na een felle tegenstand van de gastheren heeft HZPC 1 de hoofdklasse waterpolowed- strijd Haarlem 1HZPC 1 met vierdrie gewonnen, nadat Haarlem een tweenul achterstand in een gelijke stand had ver anderd. Al direct na de aanvang ging Haarlem onder aanvoering van Bijlsma, die nu niet als middenvoor was opgesteld, tot de aanval over, maar deze leverde niets op waarna het spel zich verplaatste voor het Haarlem-doel. Voor een overtreding werden achtereenvol gens Hofman en Bijlsma het water uitge zonden, waarna uiteindelijk HZPC van de spelersmeerderheid zeven tegen vijf een goed gebruik wist te maken. Haarlem was hierdoor niet uit het veld geslagen en bleef regelmatig het Haagse doel in gevaar brengen. Stam deed de rust ingaan met een tweenul voorsprong voor de Hagenaars. In de tweede speelhelft hadden de gast heren meer succes. De tweenul achterstand werd na een hardnekkige strijd weggewerkt. Frans Paanakker plaatste een vrije worp naar Bijlsma (12) en kort hierna maakte dezelfde speler met een fraaie boogbal gelijk. Ook hierna had Bijlsma zijn kruit nog niet verschoten; de Haarlem-verdediging keerde enige Haagse aanvallen, waarna Bijlsma wederom inschoot. Het doelpunt werd echter niet toegekend. De gasten kregen daarna een vrije worp, die Stam inschoot waarna Frits Ruimschotel de stand op twee—vier bracht. Bijlsma verkleinde tenslotte de achterstand tot vierdrie. Uitslagen Reserve tweede klasse dames: Haarlem 2 DWT 3 15. Reserve eerste klasse heren: Haarlem 2Robben 3 26. Kringcompetitie afdeling jongens: HVGB DWR 2—5; Haarlem c—VZV 2—2; HZV— Haarlem b 61. De ministers van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, van Financiën en van Verkeer en Waterstaat hebben geantwoord op het Voorlopige Verslag van de commis sie voor de watersnood uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot de agra rische wederopbouw en de herverkaveling van gebieden in Zuidholland, Zeeland en Noord-Brabant. Zij zeggen dat vele her stelwerkzaamheden reeds kunnen worden uitgevoerd, voordat de verschillende plan nen definitief zijn vastgesteld. Waar dit op moeilijkheden zou stuiten, zal in ieder ge val een provisorisch herstel plaats vinden. Op de vraag waarom voor deze gebieden niet volstaan kan worden met de normale procedure van de ruilverkavelingswet, wordt geantwoord, dat om te beginnen eerst tot ruilverkaveling kan worden overge gaan nadat een stemming heeft plaats ge vonden. Zulk een stemming zou, nog af gezien van de moeilijkheid, haar onder de huidige omstandigheden te organiseren, ongetwijfeld een vertragende factor vor men, welke op dit ogenblik niet verant woord is te achten. Een deel van het overstroomde land zal als verloren moeten worden beschouwd. Bij ruilverkaveling zal slechts te verdelen zijn wat overblijft, en wel over al degenen, die grond inbrachten. Dit zou leiden tot een verkleining van de totale omvang van alle bedrijven, terwijl een aantal bedrijven juist aan vergroting van de omvang be hoefte heeft. De herverkavelingswet nu geeft recht op sanering van een bepaald gebied. Dientengevolge zal niet alleen het verlies aan grond kunnen worden gecom penseerd, maar zullen de bedrijven, die reeds vóór de ramp een te kleine omvang hadder, tot een verantwoorde grootte kunnen worden uitgebreid. Een ander punt, waarom aan de herver kavelingswet de voorkeur moet worden gegeven boven de ruilverkavelingswet, ligt op organisatorisch gebied. De toepasselijk- verklaring van de ruilverkavelingswet zou BINNENLAND Een 41-jarige voormalige agent van politie te Utrecht, is wegens diefstal van een motorfiets en een rijwiel door het gerechts hof te Amsterdam veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de reclassering. In eerste instantie had de rechtbank te Utrech hem tot 12 maanden waarvan zes voorwaardelijk veroordeeld. In een te 'sGravenhage gehouden aan deelhoudersvergadering van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" werden het verslag van 1952 en de jaarstukken over dit jaar ongewijzigd vastgesteld. Het dividend werd vastgesteld op 4V4 pet. voor de preferente winstdelende en op 5 pet. voor de gewone aandelen. Maandag 6 Juli hoopt het echtpaar P. Lust en A. LustJonker te Oostzaan zijn zestigjarige echtvereniging te vieren. Beide echtelieden, geboren Oostzaners, genieten nog een goede gezondheid. De directeur van de coöperatieve sui kerfabriek „Puttershpek" te Puttershoek, de heer D. van der M. heeft in de laatste alge mene vergadering aanleiding gevonden om te verzoeken van zijn functie ontheven te worden. In genoemde vergadering was van de zijde der leden critiek geuit op het beleid van bestuur en directie en werd de exploi tatierekening over 1952 verworpen. Na onderhandelingen in 's Gravenhage is een handelsaccoord tot stand gekomen tussen Nederland en Finland voor de periode 1 April 19531 April 1954. De getroffen rege ling welke vandaag voorlopig in werking is gesteld, zal officieel van kracht worden na goedkeuring door de beide regeringen. De Finse uitvoer naar Nederland bestaat hoofd zakelijk uit hout en houtproducten, waar onder papier, terwijl Nederland naar Fin land zal exporteren landbouwproducten, chemische en pharmaceutische artikelen, textiel, ijzer- en staalproducten, electrotech- nische artikelen en diverse machines. De gemeenteraad van Diemen heeft be sloten de 36-jarige gemeente-ontvanger P. W. onmiddellijk te schorsen op verdenking van verduistering van gemeentegelden. Gis teren had W. zich zelf bij de politie aange meld. Deze heeft hem in arrest genomen. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: IJM 25 f9700; IJM 16 f 10.000; een trawler f 10.900. Loggers: IJM 209 f 10.100: SCH 135 f5640; KW 40 f 5660; KW 52 f5240. Kotters: TS 33 f2600; KW 12 f410; IJM 221 f 100; IJM 213 f420; IJM 11 f 1880. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 23—24 Juni KWlfi 13 k, KW2 54, KW19 50. KW73 24, KW70 37, KW, 138 25. KW161 27, KW127 45. KW163 60. KW175 25 KW1M 36. KW18 50, KW170 32. KW38 55, KW173 55, KW67 60 KW50 60. KW83 35, KW15 31. KW86 2, KW43 23. KW144 75. KW97 25. KW29 32. KW110 5, KW32 24, KW65 38, KW39 27, KW151 10.KW41 25, KW3 28, KW49 20, KW5 35. KWB 25, KW14 24, KW23 70. KW25 40.KW47 50. KW140 57.ÏJM75 13, IJM74 36, IJM283 32. Gemiddelde vangsten: Vlaardingen 38 kantjes. Sohevemngen33 kantjes. Katwijk 44 kantjes. OFFICIëLE PUBLICATIE OPKOMST VOOR HERHALINGSOEFENINGEN Voor de militairen, die op Donderdag 25 Juni 1953 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moeten komen, zijn enkele extra-treinen ingelegd, waarvan de dienst regeling hierna volgt. V< or de opkomst te Ede en Mill een extra- trein: 1. Amsterdam C.S. v. 9.40, Amsterdam M.P. v. 9.49, Amsterdam Amstel v. 9.55, Utrecht C.S. v. 10.33, Geldermalsen v. 10.59, Nijmegen v. 11.53, Boxmeer a. 12.23. Militairen met bestemming Ede moeten te Utrecht overstappen op de extra-trein in de richting Ede. 2. Den Haag S.S. v. 9.35, Voor burg v. 9.39. Gouda v. 10.03, Utrecht v. 10.30, Eda a. 11.00. Voor de militairen afkomstig uit Rotter dam vertrekt een extra-trein van Rotterdam D.P. om 9.29 die te Gouda met het uit Den Haag komende deel combineert. Militairen met bestemming Mill moeten te Utrecht overstappen op de extra-trein in de richting Geldermalsen-Nijmegen-Boxmeer. Vooi' de opkomst te Rucphen een extra-trein: Maas tricht v. 7.58, Sittard v. 8.21, Roermond v. 8.44, Weert v. 9.06, Eindhoven v. 9.41, Boxtel v. 10.06, Tilburg v. 10.37, Roosendaal a. 11.23. Met de vorengenoemde treinen moeten reizen de militairen woonachtig in e e n dei- vorengenoemde plaatsen, alsmede de mili tairen die via een dezer plaatsen naar hun bestemming reizen en derhalve op een dus danig tijdstip van hun woonplaats moeten vertrekken, dat zij op het betreffende sta tion aansluiting hebben op de extra-trein. Alle overige militairen moeten ingevolge hun lastgeving reizen met treinen of bussen van de normale dienstregeling per eerste reisgelegenheid na 7.00 uur. n.l. gepaard moeten gaan met een zodanige herziening, dat als het ware een tweede herverkavelingswet zou ontstaan en dit ware al heel weinig efficiënt. De kosten De kosten der herverkaveling op Schou- wen-Duiveland, Tholen en Zuid-Beveland worden ruw geschat op 80 millioen. Ten behoeve van de verplaatsing van bedrij ven zal grond beschikbaar gesteld dienen te worden in de N.O. Polder, de Braakman polders en de Quarlepolder. Aan de betrokkenen zal in het algemeen een nagenoeg gelijkwaardige oppervlakte beschikbaar worden gesteld als in het oude gebied werd geëxploiteerd. Indien zich meer vrijwilligers voor ver plaatsing aanmelden dan voor een rationale herverkaveling gewenst is, zal naast de persoonlijke eigenschappen en kwaliteiten van de boer en zijn gezin, welke voor toe lating op domeingronden worden verlangd, maatstaf zijn het nut, dat de vrijkomende grond voor de sanering heeft. Men behoeft niet beducht te zijn, dat een afroming zal plaats vinden van juist de beste en meest kapitaalkrachtige elemen ten: Vele goede boeren zullen in hun oude gebied willen blijven en ook niet voor ver plaatsing worden aangewezen. Voor zover de herverkavelingswet zal worden toege past, zal slechts de landbouwkundige meer waarde in de vorm van een dertigjarige rente op de belanghebbenden worden ver haald. De oprichting is bekend gemaakt van „de nationaal-Europese sociale beweging" waarin opgenomen zijn de Nederlandse en Vlaamse organisatie van de Europese soci ale beweging. Algemeen leider is P. van Tienen. De Nederlandse organisatie zal - zo zegt een communiqué - strijden voor nationaal herstel, Europese samenwerking en sociale rechtvaardigheid en zal als politieke orga nisatie voor het eerst deelnemen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1956. Zij richt zich daarbij als beweging zonder voorbehoud tot het gehele Neder landse volk. Haar binnenlandse politiek zal gericht zijn op het herstel van de nationale een heid en het behoud van onze nationale cul tuur, ook in Europees verband, in de over tuiging dat internationale samenwerking slechts mogelijk is op de grondslag van een gezond nationaal bewustzijn. Zij wenst een nationaal Europa, geen federaal Eu ropa. Haar buitenlandse politiek zal gericht zijn op het bevorderen van een nauwe samenwerking van alle Europese volken op nationale grondslag. Naar te Saigon officieel wordt bekend gemaakt, hebben tenminste 35 maar mogelijk honderd personen het leven verloren, toen Maandag een trein veronge lukte, doordat Vietminh-opstandelingen een viaduct hadden opgeblazen; 20 per sonen liepen hierbij verwondingen op. Het ongeluk gebeurde ongeveer 65 kilo meter ten Zuid-Oosten van Hue, op de lijn naar de havenstad Tourane aan de Oost- kus!?. Twee locomotieven en vijftien wagons stortten in een vijftien meter diep ravijn. Arts HERVAT DONDERDAG DE PRAKTIJK Kinderarts van 25 Juni tot 13 Juli. Waarnemer Mej. Dr. M. Land Tel. K 2980—3888 b. g. g. K 2980—4545. Polikliniek: Dinsdag 30 Juni cn 7 Juli van 22.30 uur en Vrijdag 3 Juli v. 1111.30 u. Consultatiebureaux vervallen DANKBETUIGING Langs deze weg betuigen wij onze hartelijke dank aan Dr. v. d. Toorn, doktoren en zus ters van het Antonius Zie kenhuis, zusters van het Wit Gele Kruis en verder allen die blijken van medeleven hebben betoond tijdens de ziekte en het overlijden var, onze geliefde Vrouw. Moe der. Behuwd- en Groot moeder CHRISTINA RAAP- VERDIKT. Fam. W. Raap Trompstraat 13, IJm.-O. Uit een exploit van de on dergetekende. deurwaarder bij het Kantongerecht te Haarlem, de 22ste Juni 1953, ten verzoeke van Nancy Maria Botterman. wonende te Beverwijk, zonder beroep, echtgenote van Roelof Jan Velthuijs. wonende te Be verwijk. van beroep drogist, uitgebracht, blijkt, dat door genoemde Nancy Maria Bot terman tegen haar echtge noot een vordering tot schei ding van goederen is inge steld. C. H. Erbrink, deurwaarder. o.a.: Zijde linnen 90 br. p. m. Lakens, zonder pap Heren- pyjama's in poplin, in maten Schorten. katoen Gebloemd katoen voor zonne- jurken Nylonkousen Damesnacht hemden in maten B. v. FRANK verkoopt zijn hele voorraad tegen Dus allen naar FLORESSTRAAT 10 Haarlem-N, Tel. 20556 (De straat waar Don derdags markt wordt gehouden). 1.- 4.50 HAARLEM S MUZIEKINSTITUUT Dir. NICO HOOGERWERF op Vrijdag 26 Juni 1953 in Concertgebouw (Tuinzaal) Toegangsprijs f 0.70, incl. bel. en plaatsbespr. Aanvang HALF ACHT Prosp. op aanvrage Oude Gracht 71 Haarlem, Tel. 14517 INST DAG- of AVONDLES Aanv. 1 of 3 Juli Aanmelden deze week BLUDENZ DE ZONNIGE STAD in het Oostenrijkse hoog gebergte, 10 dagen ƒ88.50. ROMANTISCH SAUERLAND, 8 dagen, 48.—. STICHTING PRO JUNIORE (van 1835 jaar), Mozartlaan 3 Utrecht en Dr. D. Bakkerlaan 71 Bloemendaal, tel. 23673. GEMEENTE GASBEDRIJF VELSEN. De Directie van het Gasbedrijf der gemeente Velsen brengt hierbij ter kennis van de verbruikers van gas over de gewone meter, dat de meteropname, ter vaststelling van het verbruik over de verbruiksmaand Juni 1953, niet zal plaats hebben. Het gasverbruik over de verbruiksmaand Juni zal t.z.t. gelijktijdig met dat over de verbruiksmaand Juli in rekening worden gebracht. IJmuiden (O.), 22 Juni 1953. De Directeur voor Gas en Water, M. KAMPMAN. N.V. HAARLEMSCHE PYAMAFABRIEK Leidschevaart 442 - Tel. 15245 - Haarlem Fabrikanten van Pyama's (Nobelt-patent), Lingerie en Blouses. Voor indiensttreding op ca. 3 Augustus kunnen wij plaatsen: enige NAAISTERS een KNIPSTER enige LEERLINGEN (ca. 15 j.) voor div. afd. een MAGAZIJNBEDIENDE (mnl. ca. 16 j.) Aanmelding dagelijks van 812.45 en 13.45—17.30 of na telef. afspraak. VRAAGT voor direct NET MEISJE P.G. gevr. Wy- noldy Daniëlslaan 19, Sant poort Stat. GEDIPL. COUPEUSE heeft nog enkele dagen vrij. v. d. Helststraat 20. IJmuiden-O. DAMESFIETS f 35 en don kerblauwe damespantalon f 10 te koop. Braamstraat 5, IJmuiden. PR. MOD. GASFORNUIS weg. vertrek te koop. ook geschikt voor pension. Brie ven L 1398. TRANSPORTFIETS gerevis. en kinderzitje te koop. Eem- straat 22, IJmuiden-O. TE KOOP: markies zonder bekleding. 3 meter, grasma chine, kippenhok met ren. Broekhuyzenstr. 5, IJm.-O. PRIMA STOFZUIGER te k. Adres te vern. bur. v. d. blad. niet ouder dan 17 jaar. Mondelinge sollicitaties Grote Houtstraat 101, Haarlem. Gevraagd voor spoedige indiensttreding leeftijd 20-25 jaar, dipl. IIBS A of ULO met enige administratieve ervaring, voor de afdeling kantoorartikelen, -meubelen en -machines. Alleen zeer ambitieuse jongelui, die na grondige op leiding evt. ook als verkoper willen optreden, gelieven uitsluitend schriftelijk te solliciteren. Salariëring voor lopig vlg. C.A.O. adm pers. Graf. bedr N.V Drukkerij en Uitgeverij VERMANDE ZONEN, Willemsplein 16 IJmuiden. WRINGER MET BOK te k prijs f 7. Eemstr. 15, IJm. TYPE- of EENV. ADM. WERK gevr. voor de avond uren. Brieven L 1558 WIE HEEFT DE AUTOPED VERGETEN? Hij is in het Geschenkenhuis, Willems- beekweg. NIEUWE VINDING. Lonne- ker Al Pas Overalls met elastische mouw. Bischoff, Oosterduinweg IJmuiden. KAMER m. PENSION omg. Velserbeek of Driehuis gevr. door jongeman. Spoed! Brie ven L 1559. ONGEM. ZIT-SLP.KAMER gevr. door nette wed. omg. IJm.-Oost. Brieven L 1560. NET PENSION of KOST HUIS, in kl. gezin aangeb. omgev. L. Nieuwstr. Brieven L 1562. BROEDSE KIP te koop gevr. Brieven L 1561. BERINI TE KOOP, prima st. f 195, nw. gemoffeld d. en h. frame 1' 15 p. st. Stations weg 107, Velsen. ELECTR. BOILER te koop, 80 liter, Groen, Kon. Wilhel- minakade 84, IJmuiden. MOD. ENG. WASMACHINE met wringer, z. g. a. n. te koop. Bornstr. 5, Velsen N. H. FIETS met nog nieuwe hulpmotor te koop. Cederstr. 21, IJmuiden-O.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8