RIVIEREN VAN GLOEIEND STAAL STROMEN NAAR DE RIJK FABRIEK Breedband in het duin Trots en verheugenis klonken vanmorgen in de erehal Breedband evenals Hoogovens: vertrouwen in eigen kracht Hot dip Van vandaag af maakt Nederland blik in IJmuiden Fords nit Br eedb andplaat Gigantische hallenen imposant geweld „GEEN PROTECTIE" en electrolyse Kapitalen Productieschema Hoogovens - Breedband 8 Minister Zijlstra: „Sluitstuk van de na-oorlogse industrialisatie" Per arbeider Vrouwen in de fabriek Doortocht der oorlogs schepen DONDERDAG 2 5 JUNI 1953 Hoezeer het Nederlandse stalen plaat in het buitenland wordt gewaardeerd, wordt geïllustreerd door het feit, dat Ford in Detroit een belangrijke order voor stalen plaat bij de Breedband N.V. heeft ge plaatst. Tussen de eerste dagen van de Hoogovens in IJmuiden, toen aan het nog smalle Noordzeekanaal een door velen als mislukt gedoodverfd experiment werd opgezet, waar men ijzer ging maken met een Hoogoven en deze Juni maand van het jaar 1953 ligt een reeks van jaren,, waarin een voorzichtig begonnen bedrijfje uitgroeide tot een bedrijf van wereldformaat. Vanmorgen was Koningin Juliana in IJmuiden aanwezig bij de opening van de N.V. Breedband. Op deze pagina geven wij in woord en beeld een overzicht van de economi sche betekenis van deze Breedband zowel als van haar technische outillage, die Nederland voor wat het blik en dunne stalen plaat betreft, onafhankelijk maakt van de tot nog toe zeer belangrijke importen. Bovendien zal er een gooi worden gedaan naar de wereldmarkt en wie zich herinnert, hoe de Hoogovens in de twintiger crisisjaren hun staal toch altijd weer kwijt raak ten, kan moeilijk bezorgd zijn over deze poging. xxx>ooooooccoooooocxxxxxxxxcoc)OOOoooooooocooocoocooooocxxxdooooocxx3ooooocoooooocococooooccccxxxxxxx3oooocococococoocc De Koningin en de Prins der Nederlanden door hun aanwezigheid, de minister van Economische Zaken prof. dr. J. Zijlstra door zijn redevoering, en de directie van de KNHS door de luister die zij aan het Koninklijk bezoek verleende, hebben deze 25ste Juni gemaakt tot een historische dag voor ons land in het algemeen en voor het be drijf in het bijzonder. De in met olie verwarmde doorschuif-plakkenovens op walstemperatuur gebrachte plakken worden op een quarto-walstuig tot 12,5 mm. dikte voorgewalst en in een groep van vier quarto-walstuigen continu uitgewalst, bij het verlaten waarvan het band een dikte heeft van 2,5 mm. TAE HI1TE SLAAT met elk blok, dat gloeiend uit de putovens van de Breed- band gehesen wordt, mee door die lange, lange hal van gele steen. De arbei ders, die af en toe over de walsbaan heen moeten, houden op de bordessen de hand voor het gezicht als zo'n fel-oranje knaap komt aanschuiven met het geluid van een lege goederentrein. Daar komt dan ook 1250 graden Celsius, samen geperst in gemiddeld tien ton staal naderbij en maak dan maar dat je over de brug bent. De hitte wandelt mee als een hellewind tot het blokwalstuig „ho" zegt. Daar wordt die gloeiende massa met zesduizend paardekrachten aan de walsen alvast wat in fatsoen gebracht en de onhandelbare kolos lijkt nog wel lang niet op een steelpan of een carrosserieplaat, maar als de wals er een paar keer mee gespeeld heeft vlak en kant en nog maar eens keren als een oververhitte plak sinaasappelijs is er toch niet meer over dan een lange strook staal van tien tot twintig centimeter dikte. Ir. A. H. Ingen Housz noemde vanmorgen „deze blijde dag de bekroning van een lan ge periode van buitengewone inspanning en toewijding aan een grote taak, die met volledige inzet van alle medewerkers is verricht". „Het is de schoonste bezegeling van ons werk, dat Uwe Majesteit en Uw Konink lijke Hoogheid ons met uw aanwezigheid wilt vereren", aldus de president-directeur, die vervolgde: „wij beleven dit ogenblik als dat ener symbolische plechtigheid, die voor ons haar kern daarin vindt, dat Uwe Majesteit haar Koninklijke blik over ons werk wil laten weiden, en daardoor het tijdperk van een. naar wij hopen, regel matige bedrijfsgang voor ons wil openen. En wanneer uw blik dan een goedkeurende verder samen en dus nog dunner, waar door het evenwel structureel veranderd is en een gloeioven nodig is, om de grote hardheid en de geringe rekbaarheid weer wat op peil te brengen. Dat gloei- en koel- proces is niet een kwestie van gauw-gauw, maar duurt ongeveer vier dagen. Maar helaas en niets is immers volmaakt is het staal nu weer een tikkeltje te zacht geworden, zodat een licht nawalsje no dig is. Dan is het mooi geweest, want het is blik geworden op het tin na, als men het ten minste heeft uitgewalst tot 0.25 millimeter: de andere dikten worden uiteraard niet vertind en kunnen voor ettelijke doelein den gebruikt worden, zoals de tentoonstel ling van vandaag bij de Erehal duidelijk laat zien. Vertinnen en koelen en dan nog een keer onder vele keurende meisjesogen door: Nederland heeft blik gemaakt uit een stalen blok, dat het zelf allang maakte en dat ergens in de verte zijn oorsprong vond in de Hoogovens, die er het grond- product, het gietijzer voor leverden. Nederland kan er trots op zijn, vandaag deze Breedband te hebben mogen openen. Want het wil toch wel wat zeggen, dat wij tot nu toe elk jaar voor 75.000.000 aan blik en dunne plaat moesten importeren. De Breedband gaat dat geld van vanmor gen af terugverdienen. Het onbruikbare kop- en voeteinde gaat er af met de schaar (1500 ton knopdruk) en dan rólt het laaiende stuk metaal verder om in zoveeï plakken te worden gesneden als nodig zijn voor de verdere verwerking. En de hitte wandelt mee, tot de „tussen- opslag", die een reusachtige cakewalk lijkt, waar de repen staal met schokken omhoog worden gebracht langs een flauw-hellende baan. Een deel gaat naar de walserij voor zwai;e plaat, maar een ander deel krijgt vlakbij haar volgende beproeving te door staan voor de breedbandwalserij, die daar nu eens even een mooi stukje blik of een fijn plaatje staal van gaat fabriceren. Te koud MAAR daar zijn ze alweer te koud voor geworden, zodat er een lange olie- stookoven aan te pas komt, die de opge warmde plakken doorstuurt naar het vier delig walstuig, dat een wonder van tech niek mag heten. Want aan deze kant schuift zo'n twintig centimeter dikke knaap er in, wordt gegre pen door de rollen van de eerste wals, om direct daarna onder een sneller draaiende tweede wals door te schuiven, vlak daar op door een nog vluggere derde en ten slotte met een dertig kilometervaartje onder een vierde en laatste wals wordt doorgetrokken. De korte, hete plaat is dan plotseling veranderd in een eindeloos lijkende rivier van gloeiende lava, die onder een triomf poort van stuivende waterstralen door naar het eindpunt holt en met een klap door een haspel wordt opgevangen. Kacheltje Als dan de zaak is af gekoeld zoudt ge er desgewenst een mooi salamanderkacheltje van kunnen fabrice ren maar aangezien er niet alleen kachel tjes in onze maat schappij nodig zijn, is de lijdensweg van de meeste stalen rollen of rollen staal nog lang niet afge lopen. Want parallel aan die warmwalserij loopt de koudwalserij en dat is een verhaal apart. Als de afge koelde rol weer netjes is uitgerold en met andere rollen tot één lange baan is gelast, gaat de strook staal een tweehonderd me ter lange „beitsbaan" binnen, waar de oxy- delaag er met zwa velzuur wordt afge haald. Dan blinkt het materiaal al aardig. Weer wordt het opge rold. En het betreedt een nieuwe hal: de koudwalserij met zijn haast koele tempera tuur, vergeleken bij de continue hittegolf in de enorme ruimte ernaast. Na het verlaten van de eindwalsgroep wordt 'net band over een Vier dagen 120 m. lange rollenbc.an naar de reeds draaiende haspel ge- Vier enorme walsen voerd en opgerold. De rollen worden in verticale stand naar de persen het staal hier opslaghal afgevoerd. Het door het gloeien te zacht geworden materiaal wordt in een quarto-walstuig goed nagewalsi waardoor de gewenste hardheid wordt verkregen. „De industrie in IJipuiden heeft nooit enige protectie genoten". Deze enigszins trotse Verklaring van de president-directeur der Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken, ir. A. H. Ingen Housz, geeft duidelijk de positie van deze IJmuidense industrie weer: ondanks het feit, dat zij zich door een zware crisis moest worstelen heeft zij zich steeds steviger in het internationale zadel weten te zetten. Terwijl toch de participatie van de staat een bepaalde bescherming tegen de moordende concur rentie van de buitenlandse producenten niet verwonderlijk zou zijn geweest op het moment, dat de economische crisis in haar volle hevigheid losbarstte. Nu de Breedband N.V. is begonnen te draaien wordt de positie van het enorme bedrijf alleen maar steviger: nadat de Hoogovens zich jaren lang verzekerd heb ben geweten van een prominente plaats op de ijzer- en staalmarkt zal er nu ook on getwijfeld een mogelijkheid zijn om een positie te verwerven op de markt voor dunne stalen plaat en blik. En toch zal ook dit zonder protectie moeten geschieden, want het woord van de heer Ingen Housz wordt ook voor de toekomst gestand ge daan. Vertrouwen Wat de Hoogovens gaan produceren aan dunne plaat en vertind blik dekt de be hoefte van het binnenland. Als dat bin nenland elders goedkoper of beter terecht zou kunnën, zal niemand het de koper kun nen beletten. Dat de Breedband haar dunne plaat en vertind blik niettemin ook zal gaan exporteren, wijst op een gezond ver trouwen in eigen kracht. In Europa heeft zich door het plan Schuman een breder afzetgebied afgetekend. Daarin zullen de Hoogovens hun plaats moeten zien te ver dienen, maar men is er van overtuigd, dat i de kostprijs op een bevredigend niveau zal kunnen blijven liggen. Men ziet strijd in het vooruitzicht. Strijd «oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooocoooooooc De nieuwe Breedband N.V. heeft on geveer 1600 a 1700 arbeiders geëist. De I investering per arbeider bedraagt voor dit gigantische complex tussen de j f 75.000 en de f 100.000. Er wordt acht uur per dag of nacht gewerkt - werk, dat weliswaar warm is aan de voet der j lange walsbedden, waar de ene rood gloeiende stalen band de andere opvolgt, maar waar de mechanisering zover is j doorgevoerd, dat er weinig zwaar werk voor de handen meer overblijft. Heel anders dan in de vroegere Walserij Oost, waar de arbeiders elkaar om het kwartier of het halve uur moesten af- lossen. om de markt. Stalen plaat voor de scheeps bouw is niet meer in die mate nodig als enige jaren geleden en ook elders is een inzinking merkbaar, ook al hebben de Hoogovens momenteel een aanzienlijk or derboek. Maar zoals in al die achterliggen de jaren de kracht van het IJmuidense be drijf heeft gelegen in zijn ligging aan zee, in zijn moderne outillage, in zijn aan alle kanten doorgerekende efficiëncy. Zo zal er ook nu weer gepoogd worden de eens verworven posities uit te bouwen en te verstevigen. In dit verband zegt het wel iets, dat de concurrenten in het buitenland de prijsstelling van de Hoogovens en haar Breedband „interessant" vinden. zal zijn, dan zal ons dit de schoonste aan sporing zijn om het volle bedrijf met volle toewijding op ons te nemen." De ministers, leden der Staten-Generaal en hoge regeringscolleges begroetend, zei ir. Ingen Housz o.a.: „Wij zijn ons ervan bewust, dat onze taak voor de economie en de reputatie van ons dierbaar land van veel belang is". „Onze buitenlandse gasten zijn wij dank baar, dat zij naar hier zijn gekomen, om dat wij hun graag laten zien, dat in oris land, dat in de staalindustrie der wereld nog geen grote rol heeft gespeeld, toch een sterk levende ontwikkeling aan de gang is en de aanwezigheid onzer Amerikaanse vrienden geeft ons de gelegenheid hun nog te zeggen, hoezeer wij ervan doordrongen zijn, dat zonder hun hulp het herstel van ons land niet zo snel had kunnen geschie den en deze fabriek niet in het getoonde tempo zou zijn gebouwd. Allereerste rol al verkoopbaar Vervolgens hield prof. dr. P. B. Kreuk niet, voorzitter van de raad van commis sarissen, een toespraak. „Als kenschetsen de bijzonderheid kan ik vermelden, aldus prof. Kreukniet, dat de allereerste rol dunne plaat die uit de koudwals kwam, reeds een verkoopbaar product was. Deze verheugende loop der dingen geeft ons ook vertrouwen in de toekomst." Prof. dr. J. Zijlstra, de minister van Economische Zaken, knoopte in de eerste plaats aan bij h^t feit, dat in dit nieuwe bedrijf belangrijke grondstoffen of zo men wil half-fabrikaten voor tal van andere Nederlandse industrieën zullen worden vervaardigd. ..Het gereedkomen van het breedbandbedrijf kunnen wij in zekere zin als het sluitstuk van de eerste na-oorlogse industrialisatieperiode be schouwen. Het is ongetwijfeld een passend sluitstuk, gezien de omvang en betekenis van dit project. Het feit, dat met de bouw en de installatie van dit bedrijf in totaal een bedrag van 130 millioen aan investe ringen is gemoeid, zegt reeds genoeg." Tachtig breedbanden De minister berekende, dat er in de Ne derlandse industrie sinds de bevrijding 10 y2 milliard werd geïnvesteerd zegge en schrij vetachtig Breedbanden. Hij ging verder in op het „wonder" van het snelle economische herstel in ons land, om tenslotte de parallel te trekken tussen de industrialisatie in het algemeen en de ont wikkeling van Breedband. De koninklijke gasten, die door een haag van juichende kinderen over de Wencke- bachstraat naar het bedrijf waren gekomen, verlieten het weer langs dezelfde, perfect afgezette route en te 1 uur begon een noen maal. Pas tegen 3 uur vertrokken de extra treinen naar Haarlem en Den Haag met de talloze gasten van deze belangrijke dag. ooooooocooooooc Voor het eerst in de Hoogovengeschie- j denis zijn er vrouwen te vinden in de 1 fabriekshallen op het geweldige terrein: aan het eind van de productieband zijn I namelijk blikcontroleuses te vinden, die het blik keuren, voor het naar de ge bruiker gaat. Vrouwen schijnen name lijk voor dit werk een sneller en fijner oog te hebben dan hun mannelijke collega's. Zodat tenslotte ook de vrouw haar intrede heeft gedaan in het bedrijf, nadat ze allang bij legers tegelijk op is getrokken naar de bureaux en in de j avonduren naar de emmers en de be zems. 3öcooocxxcoooooc)ooooooooooooccooooooooooooooooooooooooooc Er zijn twee manieren om van een dunne stalen plaat blik te maken: men kan het tin er door onderdompeling op brengen en het tin kan er door electrolyse op neerge slagen worden. Deze laatste methode wordt vooral in Amerika gebruikt, maar ze is alleen rendabel te maken bij een massale productie. Breedband heeft zich derhalve voorlopig beperkt tot de dompelmethode, de zogenaamde „hot dip"-methode, waar bij de stalen platen dus een dompeling on dergaan in een gloeiend tinbad. Er is inmiddels plaats voor acht tinpot- ten in de vertinningshal van de Breed band er er zijn er vier in bedrijf, zodat men kan uitbreiden indien het mocht gaan lonen. Uitbreiding in de richting van een electrolytische vertinningsinstallatie wordt dan ook niet als onmogelijk beschouwd. De Breedband N.V. heeft een maat schappelijk kapitaal van f 125.000.000, waarvan f 87.500.000 a pari is geplaatst en volgestort. Van het geplaatste kapitaal is f 80.000.000 in handen van de Staat der Nederlanden, die hiervan f 65.000.000 heeft gefinancierd uit de tegenwaarde-middelen van de Ame rikaanse Marshallhulp. Van het overige geplaatste kapitaal is f 7.000.000 in handen van Hoogovens en f 500.000 in handen van een andere particuliere aandeelhouder. Wat de verdere financiering betreft zij vermeld, dat de vernootschap nog twee leningen heeft opgenomen van in totaal f 46.000.000, waarvan f 20.000.000 in de vorm van een lening, waarvoor een hypothecaire volmacht werd verstrekt en f 26.000.000 in de vorm van een lening waarvan de Staat de betaling van rente en aflossing tegenover derden heeft ge garandeerd. „Blikcontroleuses" heten deze aanvallige jongedames officieel en ze zijn de eerste vrouwelijke werkkrachten, die ooit de Hoogovenfabrieken betraden. Vrijdag twee onderzeeërs in de sluis De vlootrevue, die Vrijdag 26 Juni in Amsterdam begint, heeft vanmorgen reeds een aantal oorlogsschepen voor de IJmui dense sluizen opgeleverd. Behalve een aantal mijnenvegers, pas seerden reeds het fregat Jan van Brakel, de onderzeebootjager Queen Wilhelmina en het rader-instructieschip Soemba. Morgen volgen nog vijf mijnenvegers, de lichte kruiser Tromp, de torpedoboot- jagers Evertsen en Kortenaer plus om streeks twaalf uur de beide onderzeeërs Walrus en Zeeleeuw. Ned. Herv. Gemeente heeft meer geld nodig De kerkeraad van de Ned. Herv. Ge meente zal onder haar leden een actie in zetten om van de vrijwillige bijdragen voor het volgende jaar een bedrag binnen te krijgen, dat duizend gulden hoger zal liggen, dan dit jaar het geval was. Daartoe zal onder andere eenmaal per maand het geld bij de leden worden geïnd.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10