Milliard dollar aan wapenhulp moet wachten op E VG-ratif icatie Studenten-sanatorium had een tekort van bijna een ton Departement van Marine vernietigde officiële stukken Weerbericht Ander eiland Op 10 Juli te Washington Een troefkaart voor Washington Geen alternatief voor EVG en Bonn- conventie, zegt Hoge Commissaris Hevige ontploffing te Guatemala Geheime Benelux- vergadering in Brussel Het woord is aan Gibraltar NAVO-basis? Minder standvastig zomerweer Cambodjaanse troepen bezetten regerings gebouwen Ministersconferentie Reeds meer dan 70 doden geborgen Subsidie en loterij moeten het werk in stand houden „Vertrouwensvotum" voor Laniel Garuda wil kapitaal der KLM afstoten Verrassende wending in de zaak-Fonteijn: Nadat het eerst beweerd had dat de documenten door brand verloren gingen 6 7e JAARGANG No 298 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 1 JULI 1953 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 297e JAARGANG N-o 145 Uitgave Grafische Bedrijven Damïate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4T' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 0.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ONGEVEER EEN WEEK geleden schreef ik nog over de komende bijeenkomst dei- Grote Drie op de Bermuda's: Misschien is de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer wel een ogenblik door schrik bevangen bij de gedachte, dat de conferentie misschien niet zou doorgaan, of naar een concur rerende. eilandengroep worden overgehe veld. Maar die vrees is nu weggenomen, want er is eindelijk een definitieve datum vastgesteld en de Fransen hebben beloofd dat zij in elk geval een premier zullen sturen. Helaas, dit woord is te haastig geweest. Men kan zich, als het de diplomatie be treft, nooit genoeg slagen om de arm hou den. Dat blijkt maar weer. De conferentie is opnieuw uitgesteld, ditmaal niet door toedoen van de Fransen, die eindelijk een nieuwe regering hebben (al voorspelt nie mand haar een lang leven) maar door Churchill's oververmoeidheid. Zij is dit maal een maand uitgesteld en laat ons maar meteen voorzichtigheidshalve opmer ken, dat het ook wel langer uitstel kan worden. Nu komt ten overvloede de mede deling uit Londen, dat de Bermuda's als plaats van samenkomst zijn afgedankt. Zij is nog wel met enige reserve gesteld: „Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat de Grote Drie mogelijk dichter bij Enge land bijeen zullen komen. Dit zou premier Churchill te grote vermoeienissen bespa ren." Maar de reserve die in dat woord „mogelijk" ligt is slechts uiting van di plomatieke gewoonte. Er zou wel eens een opstand onder de hotelhouders kun nen uitbreken: men moet in deze wereld met alle mogelijkheden rekening houden. Dus worden zij zachtjes neergelaten. Ter wijl zij triest afzeggingen noteren van Amerikaanse toeristen, die zich op het aanschouwen der Grote Drie als bijzondere vacantiegeneugte hadden toegespitst zo zijn sommige mensen, al begrijpt u dat niet kunnen zij zich troosten met de gedach te, dat hun eilanden toch maandenlange gratis-publiciteit in de wereldpers en de wereldradio hebben gehad. Concurrerende eilanden en eilandengroe pen verkeren nu natuurlijk in spanning. Als men nabij Engeland ligt heeft men een kans. Daar zijn de Scilly Islands, die kort geleden nog zo sterk de aandacht hebben getrokken omdat hun bewoners nog nooit inkomstenbelasting aan de Britse fiscus hadden betaald, een prestatie die zelfs in Frankrijk naijver gewekt moet hebben. Zij zijn nu aangeslagen, ondanks hun veront waardiging en protest. Zou het niet aardig zijn als de Grote Drie blijk gaven van in zicht in het gebrek aan logica der mense lijke natuur, door deze zo zwaar getroffen eilanders nu een vergoeding te schenken door hun doorluchtig bezoek? De stroom toeristen zou prompt volgen en bereidwil lig de belasting voor hen opbrengen, ten minste voor dit jaar. Een andere mogelijk»* keus is het eiland Man (the Isle of Man) dat evenwel alleen de aandacht pleegt te trekken door hals brekende motorrenncrs.Halsbrekende haast is niet iets dat kanselarijen bekoort. Beter kans maakt misschien the Isle of Wight, een vermaard en (ten dele) schoon en aantrekkelijk oord. En dan zijn er nog die vermaarde Kanaaleilanden: Jersey, Guern sey en Sark, waarvan een onzer onlangs een zo boeiende cn aantrekkelijke karak teristiek in dit blad heeft gegeven. Men is er Engels en spreekt er Frans; zal dit niet reeds een gelukkige toets verlenen aan een Brits-Amerikaans-Franse conferentie? Het eiland Sark lijkt wat te klein en te weinig geoutilleerd om de Drie Groten te ontvangen, maar Jersey en Guernsey zijn er ongetwijfeld toe in staat. En zouden de grote mannen mogen nalaten, een hoffe- lijkheidsbezoek te brengen aan the Lady of Sark, in heur Seigneurie, die hen onge twijfeld statig en welwillend, zij het dan wellicht een tikje hautain, op het bordes van haar statige huizinge ontvangen zou met de vermaarde enige vrouwtjeshond van het eiland aan haar zijde? Het is jammer dat blijkbaar alleen En gelse eilanden in aanmerking komen, an ders zouden wij gaarne een pleidooi voor Texel houden, zonder daarmee onvriende lijk te willen zijn jegens Terschelling. Maar welk eiland ook gekozen moge wor den: laat ons de hoop uitspreken dat de Franse regering-Laniel het huidige uitstel moge overleven, en dus nog juist aanwezig zal zijn als de conferentie der Grote Drie waarlijk moet aanvangen. Ik zou het ook mooi vinden als de staatslieden dan eens niet aan boord van dreigende slagkruisers ter beraadslaging togen. Tenslotte beoogt deze conferentie de vrede: zij is beraamd ter inleiding van een volgende, waarin men een betere verstandhouding met de Russen hoopt te bereiken en een eind aan de koude oorlog te maken om de hete oor log te voorkomen. Dreigende vuurmonden vormen voor zulk beraad geen gelukkig symbool. De Engelsen waren niettemin alweer voornemens het toe te passen, want als Churchill vanavond naar de Bermuda's vertrokken was zou hij per slagkruiser Vanguard zijn gegaan, en de Amerikanen en Fransen zouden daar zeker niet bij zijn achtergebleven en ook hunnerzijds een zwaarbewapend schip hebben doen varen. Het is blijkbaar een beetje ongewoon, zich hieraan te stoten, maar ik blijf hardnekkig bij mijn mening dat als men vrede bereiken wil, men deze gedachte niet in bewape- nings-demonstraties tot uiting moet bren gen. Zelfs hebben vroegere ervaringen op dit punt wel eens de weinig-opwekkende gedachte doen ontstaan, of men zich eigen lijk innerlijk wel rekenschap gaf van het geen men nastreefde. Maar mag men zich vermeten, zoiets van Grote Drie of Grote Vier te denken? Als het toch weer gebeurt zal ik het tragi-komisch noemen. R. P. SAIGON (Reuter) Cambodjaanse troepen hebben Dinsdag de regeringsge bouwen in de hoofdstad Phnompenh bezet. In de stad heerst een gespannen rust. Volgens berichten uit officiële bron hebben zich geen botsingen voorgedaan tussen Cambodjaanse en Franse troepen. Deze laatsten zijn na het vertrek van de Koning naar Thailand naar Cambodja gezonden. WASHINGTON, (United Press) De Amerikaanse Senaat keurde Dinsdag een door' beide partijen gesteund amendement goed dat president Eisenhower toestaat 1 milliard van de ruim 5 milliard dollar aan Europese wapenhulp achter te houden tot het Europese legervcrdrag geratificeerd is. De Senatoren menen dat het amende ment van de Senaat de president een veel sterker positie zal geven. „Op critieke momenten kan het een sterke troefkaart blijken te zijn". De ANP-correspondent meldt uit Ber lijn: De Amerikaanse regering is er van overtuigd, dat het verdrag der Europese verdedigingsgemeenschap en de conventie van Bonn door alle betrokken landen zul len worden geratificeerd en dat er geen practisch alternatief voor deze verdragen bestaat, zo verklaarde de Amerikaanse Hoge Commissaris dr. James B. Conant Dinsdagmiddag in Bonn. 'Hij sprak daarmee veronderstellingen tegen, die in de Duitse pers zijn opgedoken als zou de Amerikaanse reis van dr. Ade nauers gemachtigde voor de veiligheid, Theodor Blank, mede bedoeld zijn om de mogelijkheden van een West-Duitse ver- dedigingsbijdrage buiten de E.V.G. om te peilen. Conant verwierp ook de suggesties van vooraanstaande politici van twee dei- Duitse regeringspartijen om de conventie van Bonn, die West-Duitslands souvereini- leit in grote mate herstelt, van kracht te verklaren ook al zou de E.V.G. nog niet zijn geratificeerd. De Amerikaanse Hoge Commissaris be streed de opvatting, dat het verdrag der E.V.G. in tegenspraak zou zijn met een ver enigd Duitsland. De geallieerden hadden zich volgens hem in het verdrag uitdruk kelijk verbonden te 'ijveren voor een in vrijheid verenigd Duitsland, geïntegreerd in de Europese gemeenschap. Conant noemde een „afbraak van het dictatoriale regiem" in de Sovjet-zóne voorwaarde voor concrete stappen naar een Duitse eenheid. Hij zeide: „De .Sovjet- regering moet inzien, welke ongerechtig heden zij na de oorlog begaan heeft cn zij dient in te zien, dat deze ongedaan moeten worden gemaakt. Het dictatoriale regiem in de Sovjet-zóne zal zeker moeten ver dwijnen vooraleer het mogelijk zal zijn con crete maatregelen te treffen om tot een herstel der eenheid te komen. Wanneer het de Sovjets ernst is met hun nieuwe pro- pagandalijn, dan moeten zij de individuele rechten van de mens en de eigendom her stellen cn de versperringen verwijderen, die nu de grenzen tussen de zones en de sectoren blokkeren". Toen hem gevraagd werd of dit moest worden opgevat als een afwijzing van elk contact met de Russische autoriteiten op dit ogenblik, antwoordde Conant: „geens zins. Wanneer Semjonof de wens uitspreekt mij in Berlijn te ontmoeten, dan zal ik daar gaarne toe bereid zijn. In elk geval zullen de Westelijke geallieerden er daar bij echter op toezien, dat niets zal gebeu ren, dat de indruk zou kunnen wekken van een herleving van de geallieerde contröle- raad". Conant deelde echter mede, dat de Ame rikanen voortgaan op de ingeslagen weg van geleidelijke overdracht van meer be voegdheden op de West-Duitse regering. Zo hebben zij vandaag de jurisdictie van de Duitse gerechten uitgebreid, waardoor veertig procent der gevallen, die tot nog toe door Amerikaanse gerechten werden behandeld, voortaan voor Duitse gerechten zullen kunnen komen. Deze uitbreiding houdt echter niet in, dat de Amerikanen enig recht prijs geven. Zij blijven in theo rie jurisdictie houden ook over die geval len, die nu voortaan aan Duitse rechters zullen worden overgedragen. Leden van de bezetting zullen ook in de toekomst door Amerikaanse rechters worden berecht. Ook illegale grensoverschrijding door niet-Duit- sers. die zich voor politiek vluchteling uit geven, zal door Amerikaanse rechters blij ven behandeld. PARIJS (A.F.P.) I)e ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk en Amerika, Bidault en Dulles, en de plaats vervangende minister van Buitenlandse Zaken van Engeland, de markies van Salis bury, zullen 10 Juli te Washington bijeen komen, aldus is Dinsdag officieel bekend gemaakt door het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. GUATEMALA-STAD (Reuter). In de stad Guatemala (Midden-Amerika) heeft zich Dinsdag een enorme ontploffing voor gedaan, waardoor een geheel blok van 50 huizen en twee hotels in puin werd gelegd. 71 doden zijn geborgen. Verwacht wordt, dat het aantal doden tot honderd zal stij gen. Het aantal gewonden wordt op 200 geschat. Na de explosie brak brand uit. Door de brand konden vele personen, die bekneld zaten, niet worden gered. Zij kwa men jammerlijk in de vlammen om. Uren na de ontploffing was nog het gegil te horen van mensen, die door het vuur wer den bedreigd. Het reddingswerk werd belemmerd door gebrek aan blusmateriaal en water. De oorzaak van de ramp is nog onbekend. Volgens de autoriteiten is de brand echter ontstaan in een voorraad blikken met een ontvlekkingsmiddel, welke op een onver klaarbare wijze hebben vlam gevat. In het natuurbad Velserend kon men gisteren dit oxxgewone tafereeltje aanschoxiwen. Het was warm. en het water lokte. Een spelletje kaart was echter ook niet te versmadexi en een glaasje bier zou eveneens smaken. Men vond voor het proeven van al deze geneugten bovenstaande oplossing. De exploitatie van het in 1952 geopende nieuwe studenten-sanatorium in Laren leverde in dat jaar een nadelig saldo van 93.000 gulden op. Sanatoria zijn in het al gemeen pas „self-supporting" als zij meer dan 120 bedden hebben en het studenten- sanatorium heeft er 80. Toen het- gebouwd werd, kon het door materiaal-gebrek niet groter worden. Bovendien staan de ver- pleegprijzen voor sanatoria vast en het studenten-sanatorium levert daarnaast bovendien studie-service, welke in 1952 ruim 76.000 gulden kostte. Het ministerie van O. K. en W. verleende daarin voor bij na de helft subsidie, aldus heeft de voor zitter van het stichtingsbestuur, prof. dr. G. C. Heringa, bekend gemaakt. Er is toch echter reden voor optimisme, want in wezen strijdt men immers voor een gewon nen zaak. Het besef dat de studerende jeugd hulp nodig heeft, heeft overal veld gewonnen. Er is ook een bescheiden begin gemaakt met de voor werkstudenten zo noodzakelijke nazorg. De miniatuurstad Madurodam trok verleden jaar-320.000 be zoekers en boekte er dit jaar al 100:000. Van hun entrée gelden kwam 15.000 het sanatorium ten goede, waarvan de helft voor nazorg. 250 Tentamens en 19 volledige academi sche examens zijn gedaan sinds de oprich ting. Twee universiteiten hebben al wire- recorders. waarop colleges worden opge nomen, die in Laren naast de bedden der studenten worden afgedraaid. Er liggen 24 meisjes-studenten in het sanatorium in de Prinses Marijke-afdeling. Verleden week werd daar een prachtig beeldje van het jongste Prinsesje onthuld, gemaakt door mevrouw L. BumaVan Mourik Broekman. De. leeszaal is gesierd met een moderne symbolische wandschil dering van Dick Elffers. In de hal werd een prachtige koraalbak neergezet. Het werd in de West opgedoken door de marine en herinnert eraan, dat Curagao een groot aandeel had in de stichting van het sana torium.. Hoe verheugend dit alles ook is, er zal veel meer geld moeten komen wil dit prachtige werk doorgang en uitbreiding vinden. Alle hens moeten dan ook aan dek De Franse Nationale Vergadering heeft Dinsdag met 386 tegen 211 stemmen beslo ten nog géén debat aan te vangen over de samenstelling der nieuwe Franse regering- Laniel. De uitslag dezer stemming wordt als een niet-officiële motie van vertrou wen voor premier Laniel beschouwd. Indonesië heeft de wens te kennen ge geven het door de K.L.M. in de „Garuda Indonesian Airways" gestoken kapitaal terug te geven. Begin 1950 hebben de Ga ruda en de K.L.M. gezamenlijk een ven nootschap opgericht die zeer goed heeft kunnen werken. De K.L.M. heeft in deze onderneming 15 millioen geïnvesteerd. De Garuda zou in 1960 de K.L.M.-deelname kunnen naasten, maar zij schijnt nu eerder het geld te willen afstoten. Met het oog op de daarover sinds enige tijd aan de gang zijnde onderhandelingen, wenste de K.L.M. geen nadere mededelingen te doen. Dinsdag is te Brussel een vertrouwelijke vergadering van de Beneluxministers ge houden. Van Belgische zijde namen hier aan deel: de heren Van Houtte, eerste mi nister: Van Zeeland, minister van Buiten landse Zaken: Duvieusart, minister van Economische Zaken en Baron Snoy, secre taris-generaal van het comité van de voor zitters van Benelux. Nederland was vertegenwoordigd door de heren Drees, eerste minister; Beyen, minister van Buitenlandse Zaken; Zijlstra, minister van Economische Zaken en pro fessor Brouwers, secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken. Van Luxemburgse zijde namen aan de conferentie deel de heren Dupong, Bech en Rasquin, respectievelijk eerste minister, minister van Buitenlandse Zaken en minis ter van Economische Zaken. Er is na afloop der conferentie geen com muniqué verstrekt. Onze parlementaire redacteur tekent hierbij aan: Over de gisteren te Brussel tussen de ministers-presidenten, de ministers van Buitenlandse Zaken en de ministers van Economische Zaken van de Beneluxlanden gevoerde besprekingen verschijnt geen en kele officiële mededeling. Over en weer acht men dit beter, er wordt namelijk de Bernard Shaw: De acteurs en actrices hoeven mijn werk heus niet te begrijpen; dat is niet nodig. Als zij maar de juiste geluiden produceren, garan deer ik, wel het succes. voorkeur aan gegeven om der wille van de goede zaak die men voor staat in dit stadium niets te publiceren over de ver schillende punten die onder ogen zijn en worden gezien. Intussen meen ik wel te mogen vaststel len dat kennelijk het overleg een gunstig verloop heeft gehad en dat er reden schijnt te bestaan om van vorderingen te gewagen. Vorderingen namelijk die de kans op het bereiken van principiële overeen stemming zouden doen stijgen. Zodra het be perkte ministeriële gezelschap het in be ginsel over een en ander eens is geworden zullen dan de deskundigen nader allerlei kunnen gaan uitwerken om aldus de weg te banen voor het beleggen van een alge mene Benelux-conferentie die tot beslui ten zou kunnen komen omtrent de belang rijkste te regelen kwesties. Het ziet er naar uit dat hetzelfde gezel schap ministers dat gisteren in Brussel bij een was spoedig weer een nieuwe samen komst zal houden, waarschijnlijk reeds de volgende week, en dan in Luxemburg. om de loterij 1953 te doen slagen. De Ram- penl'onds-actie maakte, dat tot nu toe pas 70.000 van de 120.000 loten in de Sanato rium-loterij (auto als hoofdprijs) werden verkocht. Men wil in September de trek king houden. Het departement van Marine heeft de rechter-commissaris mr. Winkel te Amsterdam desgevraagd telefonisch bevestigd, dat personeel van dit departement het vorig jaar officiële stukken heeft vernietigd, die betrekking hadden op de nog steeds niet ge- eindigde zaak-Fonteijn en die dus in het dossier van deze zaak aanwezig dienden te zijn. Als verklaring werd voorts medegedeeld, dat dit geschied was omdat de stukken 15 jaar oud waren. Hardnekkig voortstrijdend voor wat hij als rechtvaardige zaak ziet heeft de 53-jarige ex-sergeant-konstabel der Koninklijke Marine A. H. F. Fonteijn uit Amsterdam, wiens zaak wegens gepleegd smaadschrift nu al jaren loopt en reeds twee maal door de Hoge Raad terug verwezen is voor een nader onderzoek, thans de officier van justitie te Den Haag verzocht een onderzoek in deze te ge lasten en „de opdrachtgever" ten departemente van Marine, die verantwoordelijk is voor het vernietigen dezer stukken te doen vervolgen. Het betreft hier originele stukken, die naar Fonteijn meent van het grootste belang zijn vopr hem zelf: medische rap porten van Mei 1933 van de C.B.Z. té Soerabaja, waaruit blijkt, dat hij aan ner vositeit en niet aan asthma leed en rap porten van keuringscommissies uit Den Helder, daterend van 1934 en 1935, waar uit zou blijken, dat bepaalde door Fonteijn later in zijn pamflet beledigde artsen wél samen in één keuringscommissie hebben gezeten (de artsen ontkenden dit voor het Haagse Gerechtshof, toen zij als getuigen werden gehoord), alsmede uitspraken van de Centrale Raad van Beroep, bij wie Fon teijn na zijn ontslag uit de Marine „wegens asthma" protesteerde, omdat hij van me ning was en is, dat hij nimmer aan asthma heeft geleden. Toen de gerechtelijke vervolging van Fonteijn enkele jaren geleden be gon, stuurde het departement van Ma rine het dossier met de aanwezige stukken naar de officier van justitie te Amsterdam met de mededeling, dat het niet volledig was. De oorzaak daarvan was, naar het departement hieraan toevoegde, dat enkele der ont brekende stukken bij een bombarde ment in de oorlog verbrand waren. Tijdens verschillende zittingen maakte Fonteijn hierop herhaaldelijk aanmerking, aangezien zoals hij betoogde de wei-aanwezige stukken geen van alle enige beschadiging of brandschade vertonen. Daarentegen beweerde hij steeds, dat officiële instanties de missende stukken opzettelijk hebben vernietigd. Nu de Hoge Raad enkele maanden geleden beslist heeft, dat Fonteijn moet worden toegestaan te bewijzen, dat wat hij nu al 18 jaar beweert waar is, en zijn zaak voor een hernieuwd gerechtelijk vooronder zoek naar de rechter-commissaris te Am sterdam is teruggewezen, is de ex-ser- geant-konstabel begonnen om zijn bewijs op te bouwen. Op zijn verzoek richtte de rechter-com missaris zich schriftelijk tot de Centrale Raad van Beroep te Utrecht, omdat Fon teijn volhield, dat deze raad over de ver miste stukken had beschikt. Als ze dus niet verbrand of vernietigd waren, zo zeide hij, dan moeten ze daar nog zijn. Hij zelf had zich naar hij zegt enkele jaren gele den tot de raad gewend, doch hem was in zage ontzegd. Een week later stuurde de Raad van Beroep mr. Winkel een schriftelijk ant woord. Dit luidde: „Naar aanleiding van uw schrijven d.d. 4 dezer heb ik de eer u te berichten, dat Volgens een bericht van de Washington- se artikelenschrijver Drew Pearson heeft premier Sir Winston Churchill aangeboden Gibraltar ter beschikking van de Noord- atlantische verdragsorganisatie (N.A.V.O.) te stellen ter versterking van de Europese verdediging. Churchill zou deze kwestie reeds met Amerikaanse functionarissen hebben gesproken en van plan zijn ge weest op de Bermuda-conferentie officieel het aanbod naar voren te brengen. Volgens Pearson meent men, dat andere Britse leiders dit aanbod steunen, gezien het Britse misnoegen over Amerikaanse bases in het Spanje van Franco. Als Gi braltar een N.A.V.O.-basis zou worden, zouden Spaanse bases niet nodig zijn, zo voegde hij hieraan toe. Het bericht is van Engelse officiële zijde krachtig tegengesproken. de desbetreffende dossiers met de andere in 1935 en 1936 aangelegde dossiers in de jaren 1951 en 1952 ter vernietiging aan de betrokken instanties in Den Haag zijn op gezonden, aangezien deze dossiers meer dan 15 jaar oud waren". De brief was gete kend door de griffier van de raad. Aangezien Fonteijn van mening is, dat vernietiging van documenten, die in een strafzaak van belang zijn niet dient te ge schieden, terwijl die strafzaak aan de gang is, zelfs niet al zijn ze dan 15 jaar oud, heeft hij thans een klacht ingediend bij de officier van justitie te Den Haag. De straf zaak is destijds ingesteld naar aanleiding van zijn beweringen in een openbaar pam flet, dat 15 jaar geleden marine-artsen valsheid in geschrifte hadden gepleegd door hem ten onrechte wegens asthma af te keuren. Voor de bewijsvoering, dat zijn beschuldigingen waar zijn, waren deze stukken naar hij zegt van vitaal be lang. Intussen bezit hij zelf van alle stukken, ook de thans vernietigde, nog afschriften. Sommige daarvan zijn echter niet offi cieel gewaarmerkt. Het K.N.M.I. deelt mede: In bijna ge heel Europa is het warm zomerweer, maar slechts hier en daar komt de temperatuur boven 30 graden. Langs de Engelse Oost kust waait echter een koude oplandige wind waarmede mist- en wolkenbanken van de Noordzee het land worden binnen- gedreven. Sommige Engelse kustplaatsen meldden gisteren geen hogere temperaturen dan 15 graden. De neerslagactiviteit is sinds Zondag in geheel Europa belangrijk afgenomen. De gebieden met regenbuien of onweer zijn nu van beperkte omvang. Het weer in ons land blijft morgen en waarschijnlijk ook overmorgen onder in vloed van een lage drukgebied waarvan het centrum boven Frankrijk is gelegen. Dit gebied verplaatst zich langzaam naar het Noordoosten en daarmede samenhan gend zullen er in de komende dagen in ons land enkele regen- of onweersbuien voor voorkomen. Voor het binnenland wordt nog weinig verandering in temperatuur verwacht, maar in de kustgebieden kan wind van zee enige afkoeling brengen. KANS OP ONWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk een regenbui of onweer. Dezelfde of iets lagere temperaturen dan van daag. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. 2 Juli Zon op 4.25 uur, onder 21.03 uur. Maan op 23.28 uur, onder 11-17 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 1 Juli Hoog water: 6.29 en 18.56 uur. Laag water: 2.11 en 14.33 uur. Donderdag 2 Juli Hoog water: 7.14 en 19.39 uur, Laag water: 2.59 en 15.18 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1