Koningin op werkbezoek in Overijsels Noord-Westhoek Zwitsaletten Joseph Laniel, grootindustrieel met verlichte ideeën en zin voor compromis tölomètèrs] Beter! Helicopters en straalvliegtuigen nog niet in de lijndiensten PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws LICHTLOPEND Radio-reparatie De radio geef t Donderdag Motorrijder na botsing met auto overleden "CccU ió het zo J 2 Portret van Frankrijks nieuwe premier Overval op pompstation in Sassenheim berecht Hunter treedt af als hoofd der MSA-missie Onwillige emigrante ondergedoken LmjÉsÏ 8 m/fö jfito RIJWIEL s MOTOR BANDEN fc H. J. MAERTENS N.V. DE K.L.M. NU EN STRAKS Dr. Plesman wil de kat nog even uit de boom kijken Russen repatriëren 34 mensen van Nederlandse herkomst Hij zou 's middags trouwen Kerkelijk Nieuws HOOFDPIJN, LOOM...? Zwevend staal WOENSDAG 1 JULI 1953 (Van onze correspondent in Parijs) Joseph Laniel, de nieuwe 63-jarige Fran se minister-president, is een politicus uit de oude school. De naam Laniel komt al bijna 60 jaar voor op de ledenlijst der Franse Kamer. Joseph, de tegenwoordige premier, volgde in 1932 zijn vader namelijk als afgevaardigde op die toen vanaf 1892 al in het Palais Bourbon gezeten had, zoals hij op dat zelfde moment ook diens plaats innam aan het hoofd van de belangrijke linnenfabriek, een familiebezit der Laniels in het Normandische departement rond de stad Lisieux. Een broer van de premier is bovendien nu nog lid van de Franse senaat, terwijl hij een zoon heeft die burgemeester is van een plattelandsgemeente. Voor Joseph Laniel, zoon van een oud regentengeslacht, is de politiek vooral een zaak van vertrouwen. Het valt moeilijk te ontkennen dat zijn persoonlijkheid dat ver trouwen duidelijk inspireert. Tussen hem en zijn ruim 300 arbeiders bestaan zo nog banden van wederzijdse waardering en respect, zoals men die tegenwoordig tussen werkgever en -nemer, vooral in Frankrijk, maar weinig meer vindt. Hoewel Laniel als lid van een der vermaarde 300 Franse families als een der vermogendste afge vaardigden in de Kamer wordt beschouwd, ziet zijn personeel in hem toch zeker niet in de eerste plaats de groot-kapitalist, laat staan een klasse-vijand. Hij moge dan al op de uiterst rechtse banken zitten, een reac- tionnair, in de ongunstige sociale zin des woords, is Laniel stellig niet. Hij moet erin zijn geslaagd, door de instelling van zeer vooruitstrevende sociale maatregelen in zijn fabriek de achting van zijn arbeiders te winnen en men vertelt dat deze direc teur ook in slappe tijden zijn personeel nooit heeft ontslagen. Men heeft hem wel een groot-industrieel genoemd die de wer- ken van de socialistische denker Léon Blum, met wie hij goed bevriend was, uit het hoofd heeft geleerd en vele van zijn ver lichte sociale principes in practijk bracht Zeer geacht man Laniel is de groot-industrieel die ook de staatszaken met het oog van de „captain of industry" bekijken wil. Hij is een gebo ren onderhandelaar, die weet wat de waar de van goede relaties is, en hij behoort tot de weinigen in de Kamer die op alle ban ken vrienden telt. In tegenstelling met Pinay die overal zijn vijanden heeft, vijanden "die hem bij voorbeeld zijn gedrag verwijten in de be zettingstijd toen hij lid was van Pétain's pseudo-parlement.Op Laniel valt op dat punt zeker niets aan te merken. Onder de rechtse Franse politici was hij een der wei nigen die zich geducht in het verzet weer den en als zodanig heeft hij deel uitge maakt van de Franse Raad van Verzet, waarvan Bidault toen de leiding voerde. Dat heeft men onder de Gaullisten, en de katholieken en zelfs onder de socialisten zeker nog niet vergeten. De laatsten weten dat Laniel een tegenstander is van ver schillende vernieuwingen, vooral de natio nalisaties, die sinds de bevrijding werden doorgevoerd. Maar Laniel bezit waarschijn lijk toch wel te veel staatsmansinstinct om niet te weten dat in de politiek gedane zaken zelden een keer nemen en ook aan die nationalisaties zal hij vermoedelijk dan ook wel niet willen tornen. Men zal Laniel moeilijk een brillante en zeer krachtige persoonlijkheid kunnen noemen. Een groot redenaar of politiek denker is hij wel evenmin. Maar deze uiterst bedaarde man zou toch wel eens de figuur kunnen blijken die Frankrijk op dit moment nu juist zo nodig had. Wijzi gingen in het politieke bestel mag men van hem niet verwachten. Maar misschien zou hij wel een verandering van het poli tieke klimaat teweeg kunnen brengen. Met zijn aangeboren souplesse en voorkomende manieren, zijn duidelijke afkeer van elk autoritair vertoon, weet hij in de tegen stander altijd het goede te waarderen en zo zou hij er wel eens toe bij kunnen dra gen de politieke golven die de laatste we ken zo angstwekkend hoog waren opge laaid, weer in een wat kalmere bedding terug te voeren. Aan een ander dan hope lijk de taak onder rustiger condities de no dige hervormingen door te voeren waar het hele politieke leven van Frankrijk zo hard om schreeuwt. Laniel is een man van het compromis en der wederzijdse concessies, iemand die zeker de moeilijkheden liever uit de weg gaat dan het risico aanvaardt zijn hoofd tegen de muur te pletter te lopen. Een jeugdige Amsterdammer, de 24- jarige los werkman J. W. is door de recht bank in de hoofdstad tot 10 maanden met aftrek veroordeeld, waarna hij ter beschik king van de regering zal worden gesteld, aangezien hij beschouwd wordt als een psychopaat. Zijn kameraad, de 19-jarige glazenwasser J. A. D., hoorde zich 2'A jaar gevangenisstraf opleggen,' door te brengen in de jeugdgevangenis te Zutphen. Het tweetal bekende een roofoverval te hebben gepleegd op een pompbediende van een benzineservice station onder Sassen heim. Zij waren op een nacht in October van het vorig jaar samen op een motor bij het pompstation aangekomen, vroegen om benzine en bedreigden daarna plotseling de bediende met geladen pistolen. Daarop hadden zij hem zijn tas met 266,ont roofd. De heer Clarence E. Hunter legt vandaag zijn functie van hoofd van de speciale mis sie in Nederland voor economische samen werking van het Bureau voor Wederzijdse Beveiliging (M.S.A.) neer. De heer Hunter heeft zijn vertrek reeds in het begin van dit jaar aangekondigd, maar is als gevolg van de noodtoestand, die op 1 Februari werd veroorzaakt door de ramspoedige overstromingen, enige maanden langer in dienst gebleven van de M.S.A.-missie in Den Haag. Charles P. Fossum „executive and agri culture officer" van de M.S.A.is benoemd tot waarnemend hoofd van de missie, tot dat een opvolger voor de heer Hunter zal zijn aangewezen. Ook Richard P. Aikin, assistent van Hunter, zal de M.S.A.-missie in Den Haag heden verlaten. De heer Hunter is in Juli 1949 als hoofd van de missie in Nederland van de toenmalige „economie cooperation administration" (de Marshallplan-organi- satie) in Nederland gearriveerd. Een twintigjarig meisj.e uit Oirschot is sinds Maandagavond spoorloos verdwenen. Haar ouders vertrekken morgen uit Am sterdam met de „Johan van Oldenbarne- velt" naar Australië. Vermoedelijk heeft het meisje zich aan deze emigratie willen onttrekken en is zij in gezelschap van een 30-jarige Eindhovenaar, met wie zij reeds enige tijd omgang had. Het meisje had haar moeder laten blijken dat zij niets voelde voor de emigratieplan nen van haar ouders. Waarschijnlijk heeft haar vriend haar bewogen „onder te duiken." ADVERTENTIE 1 Koningin Juliana brengt vandaag een bezoek aan de Noord-Westhoek van Over- ijsel. De tocht begon bij het nabij de Drents-Overijselse grens gelegen gehucht Leenderts. 1-Iare Majesteit werd daar om tien voor elf vanmorgen door de Commis saris der Koningin in Overijsel begroet. Als eerste Overijselse gemeente werd Wanneperveen bezocht. Bij het midden in dit lange streekdorp gelegen gemeentehuis juichten de daar opgestelde schoolkinde ren en de toegestroomde volwassenen de Koningin hartelijk toe. Burgemeester G. Pastoor gaf de vorstin een uiteenzetting over de stand van zaken in zijn gemeente. Schoolkinderen boden daarna voor de prin sessen enkele eenden aan. Door St. Jansklooster en Kleine en Grote Leeuwte werd gereden naar Vollenhove, waar Hare Majesteit werd ontvangen door de burgemeester mr. R. W. baron van Boet- zelaer. Diens dochtertje bood bloemen aan. In de raadszaal sprak de burgemeester een kort welkomstwoord, waarin hij er aan herinnerde dat Vollenhove voor de laatste maal koninklijk bezoek heeft ontvangen op 28 Mei 1921, bij de opening van het Stroink- gemaal van het waterschap Vollenhove. De Noordoostpolder is nu bijna geheel in cul tuur gebracht, de behoefte aan arbeids krachten van het „oude land" liep sterk terug en van de toenmalige 115 vissers schepen zijn er pog maar een tiental over. Compensatie doof middel van de vestiging van industrieën zal noodzakelijk zijn om een groot deel van de bevolking voor ver paupering te behoeden, aldus de burge meester. Ir. Voorhoeve van de provinciale plano logische dienst hield vervolgens een korte voordracht over de planologische werk zaamheden in Overijsel, waarna ir.. Lu- teyn, directeur van de ontginningsmaat schappij Land van Vollenhove, enkele mededelingen deed over de verrichte cul tuurtechnische arbeid. Om vijf voor half een vertrok Hare Ma jesteit naarBlokzijl, waar zij omstreeks kwart voor een werd verwelkomd door burgemeester W. H. van den Berg. Daarna bood de oudste inwoonster van Blokzijl, mevrouw Lottering-Buss, Hare Majesteit een Blokzijler Brok (een soort koek) aan. Met de boot van de Provinciale Waterstaat werd vervolgens een tocht over het Giet- hoornse meer gemaakt. ADVERTENTIE ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 HILVERSUM I, 402 M. Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Vlaggenparade. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.25 Hoogmis. 9.45 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Sopraan en bas-bariton. 13.45 Platen. 14.00 Bondsdag. 14.45 Platen. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ensemble. K'.OO Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Metropole-orkest. 18.35 Op de stelling. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen van allerlei aard. 19.30 PlateA 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio-vossen jacht. 21.15 Voor de jeugd. 21.45 Promenade-orkest en klein koor. 22.15 Piano recital. 2? 15 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Liederen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Platen 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.10 Operette. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- .en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 12.50 Uit het Bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Metro pole-orkest. 13.55 Cabaret. 14.25 Zang en clavecimbel. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Cul tureel programma. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire actualiteiten. 17.40 Ronde van Frankrijk. 17.45 Regeringsuitzending: Het concordante onderwijs in Indonesië. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Internationale tenniskampioenschap pen te Wimbledon. 19.05 Lichte muziek. 19.30 Amusementsmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Symphonie-orkest, koren en solist. 22.10 Orgel. 22.30 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.3024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Omroep-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.35 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Dameskoor. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Piano recital. 20.00 Klankbeeld. 20.20 Verzoek programma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Ver zoekprogramma van de vrouw. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet. 22.55—23.00 Niéuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Engelse litteratuur geschiedenis. (Op 224 en 49 m.). 25 cent per pak Dubbel pak 45 ceni Dinsdag is de aandeelhoudersverga dering gehouden van de K.L.M. Zij ver nam dat de maatschappij in 1952 een winst heeft gemaakt van 5.7 millioen gulden, nadat de noodzakelijke bedragen voor be lastingen opzij gelegd waren. In een persconferentie heeft dr. A. Ples man, president-directeur der maatschappij een toelichting gegeven op het jaarverslag. Zijn oordeel over 1952, het eerste half jaar 1953 en de toekomst, kan als volgt worden samengevat: de resultaten over 1952 zijn ongunstig beïnvloed door een aantal factoren, o.a. doordat twee „Constel- lation"-vliegtuigen moesten worden inge ruild als gevolg van afspraken gemaakt met het oog op de aflevering van de „Su per Constellations",voorts doordat de nieu we Douglas-vliegtuigen later werden af geleverd dan was voorzien en doordat twee vliegtuigen door ongelukken moesten wor den afgeschreven. Tenslotte konden ae luchtvaartmaatschappijen in het algemeen door de tengevolge van de Perzische olie kwestie opgelegde restricties in het ben- zinegebruik zich niet zo ontplooien als ze wel zouden hebben gewild. Na afloop dier restricties is de prijs van de benzine ver hoogd, hetgeen de K.L.M. op een extra uitgave van circa drie millioen gulden kwam te staan. Bovendien zijn de onder delen in prijs gestegen. In 1952 is voor 31 millioen gulden afge schreven; in 1953 moet dat bedrag groter zijn, want de in 1953 en 1954 te verwach ten nieuwe vliegtuigen kosten 123 mil lioen gulden. Het is eigenaardig nu al te spreken over nieuwere vliegtuigen, als men juist voor 123 millioen aan nieuwe vliegtuigen gaat ontvangen, aldus dr. Plesman. Die nieuwe vloot die dit jaar ontstaat is nog niet zo modern als ze zou kunnen zijn. „Zij zou het meest modern zijn, wanneer wij „Co- mets" hadden, maar we willen liever even afwachten. Het probleem van de nieuwere vliegtuigen vereist veel aandacht". De toekomst De AVRO „Atlantic", de „civiele" uit voering van de „Vulcan" bommenwerper met driehoeksvleugel, zou in 1957 van Lon den naar New York kunnen vliegen in vijf a zes uur en nog dezelfde dag terug zijn. „Dat begint er wat cp te lijken", aldus dr. Plesman. „Als het waar is wat er over dat toestel wordt gezegd", zo zei hij, „dan zou den de vliegkosten slechts drie cent per kilometer bedragen." Er zal nog heel wat vallen en opstaan zijn, om de toekomst goed te grijpen. „Om de hoek komen kijken het vliegtuig met straalmotoren, het vliegtuig met tur bine-propeller motoren en de helicopter. Uit economisch oogpunt zijn de vliegtuigen met turbine-propeller motoren zeer de aan dacht waard, omdat ze in kostprijs vijftien procent economischer zijn dan de toestel len met straalvoortstuwing, hoewel minder snel. Helicopterdiensten De „Sabena" gaat, in overleg met de K.L.M. binnenkort een internationale heli- copterdienst voor passagiersvervoer openen met Sikorsky S 55 hefschroefvliegtuigen. De K.L.M. zal de „Sabena" daarbij in elk opzicht ter zijde staan en steun verlenen. De S 55 is echter nog een zeer onrendabel toestel en het kan nog wel tot 1957, 1958 duren voordat een rendabel hefschroef- vliegtuig ter beschikking staat. Dr. Plesman acht het zeer gewenst dat de K.L.M. mettertijd overgaat tot een nieu we uitgifte van aandelen, die van parti culiere zijde wordt opgenomen. Enkele cijfers In 1952 heeft de K.L.M. 517.075 passa giers vervoerd, 14,5 millioen kg vracht en 2 millioen kg post. In dat jaar is voor het eerst een saldo aan dollars gekweekt. De vervoersinkomsten waren in 1952 en 1951: passagiers 181.014.000 (155.053.000), een stijging van 17 procent; vracht 35.651.000 (28.931.000), een stijging van 23 procent; post 25.995.000 (21.845.000), een vooruit gang van 19 procent; bijzondere vluchten 12.995.000 (24.861.000), een daling van 48 procent. De omzet steeg van 234 millioen in 1951 tot 259 millioen. De productie is in 1952 met zeven procent gestegen. Het vrachtvervoer breidde zich flink uit; er werd 12 procent meer vervoerd dan in 1951. „Liftmastcr" naar Christchurch Dr. Plesman heeft voorts in een pers conferentie alleen de Douglas DC-6a „Lift- master" genoemd als het K.L.M.-vliegtuig dat in October de vlucht LondenChrist church zal maken.De „Super Constellation" en de Douglas DC-6b zouden dus niet deel nemen aan deze wedvlucht. Zoals men weet had de K.L.M. in principe ingeschre ven met deze drie vliegtuigen. Met de „Liftmaster" zullen op de heen reis vijftig landverhuizers meevliegen. Het is geenszins de bedoeling om met die pas sagiers naar Nieuw Zeeland te „racen". Mocht het zo zijn dat de K.L.M. desondanks een goed figuur zou slaan in deze vlucht, dan is dat zoveel te beter, aldus dr. Ples man. In de Dinsdag gehouden algemene ver gadering van aandeelhouders van de KLM zijn de jaarstukken over 1952 goedgekeurd. Besloten werd, uit de winst een dividend van 4 procent op de cumulatief preferente aandelen' uit te keren. Professor mr. P. Lieftinck, oud-minister van Financiën, werd tot commissaris be noemd. Dr. F. H. Fenterer van Vlissingen deed mededeling van zijn aftreden per 1 Juli als voorzitter van de raad van commissarissen Hij zal voortaan gewoon lid van de raad van commissarissen zijn en als voorzitter opgevolgd worden door dr. A. A. L. Rut gers. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede: De regering van de Sovjet- Unie heeft aan de Nederlandse ambassade te Moskou medegedeeld, dat van 34 per sonen van Nederlandse herkomst, die zich sinds het einde van de oorlog in de Sovjet- Unie bevonden als gevangenen of geïnter neerden binnenkort voor repatriëring in Berlijn zullen aankomen. Het zijn: Johan de Blauw, Arend Boer, Johan nes Steven de Groot, Hans Robert Willem Grebel, Severien Hamer, Bernardus Idink," Jan Willem Ilcken, Cornelis Marie Jacobs, Hendrik Th. Jongman, Theodorus J. Ketels, Kees van Keulen, Willem Jan Klaassen, Dick van der Klooster, Joh. Hendrik Koel man, Adrianus Joh. Kok, Petrus Kooymans, Joh. Kuppen, Henri Jac. van der Kuyl, Lamb. Mar. Linthorst, Hendrikus A. H. Lucassen, Cornelis P. van Sint Maartens dijk, Heinrich Peter Mauel, Piet Mertens, Albert Middelhof, Joh. H. Mosterd, Gerar- dus Joh. Mulder, Dammes de Neef, Jacob van Ojik, Willem A. Popyus, Reinder Reu- merman, Jan Pieter Staartjes, Ch. Joh. F. Wagner, Anne Westra, Frangois Levinus de Zomer. Na medisch onderzoek en registratie kan de groep over enige dagen in Nederland worden verwacht. De familie is verwittigd. 22. De strooien hoed van de tuinman scheen de reuzenkip hijzonder goed te smaken. Nadat zij deze met lint en al tot de laatste halm had opgegeten, drong zij het huis van de tuinman binnen, blijkbaar hopend, daar nog meer van die verrukkelijke hoofd deksels te vinden. Nauwelijks had het kolossale dier zich met geweld door de krakende deurlijst gewrongen, of in het huis brak een verschrikkelijk lawaai los. Daarbinnen scheen al het glaswerk tegelijk te breken; pannen sprongen van het dak; ramen vlogen uit hun kozijnen. En temid den van het geraas en gerinkel klonken wilde angstkreten en een oorverdovend gekakel. Panda en Jolliepop snelden ver ontrust toe. Zij troffen een geweldige ravage aan; geen deur hing meer in de hengsels, geen schilderij of spiegel meer aan de muur. En temidden van de brok stukken, van wat eens een keurig meubilair was, zat de tuinman verwezen voor zich uit te staren. „Gelukkig", hijgde Panda, „die kip heeft je dus niet opgegeten!" „Kip?", herhaalde de tuinman versuft, „welke kip?" „De kip, die hier binnendrong natuurlijk", riep Jolliepop ongeduldig, „mij dunkt, dat dier moet u toch wel opgevallen zijn!" „O, was het een KIP?", mompelde de getroffen man, „ik dacht dat het een tank met veren was!" Een 37-jarige tuinder uit Harenkarspel reed gisteren op een motorfiets naar Noord- scharwoude. Voor hem op de Jprovinciale weg reed met matige snelheid een vracht auto die plotseling naar links draaide. De tuinder merkte deze manoeuvre te laat op en reed met volle vaart tegen de vracht auto. Met ernstige verwondingen werd hij naar de ouderlijke woning vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Hij zou 's middags in het huwelijk getre den zijn. Groothertoging Charlotte van Luxem burg heeft Dinsdag, in tegenwoordigheid van de Nederlandse gezant de heer M. A. Hooft, de aartsbisschop-coadjutor van Utrecht mgr. dr. B. J. Alfrink in audiëntie ontvangen en hem de versierselen van Grootofficier in de groothertogelijke orde van de Eikenkroon overhandigd. Conferentie gebedsgenezing Begin September zal in het Eijkman- huis te Driebergen een internationale be sloten conferentie worden gehouden over gebedsgenezing. Er nemen veertig buiten landers aan deel. Dr. M. Plooy, internist te Amsterdam zal als medicus de gebedsgenezing behan delen en ds. R. van der Mast, predikant van „Lindenheuvel" te Overveen, littera tuur voor en over zieken zal bespreken. ADVERTENTIE Bestrijdt die vermoeiende pijnen met: anti-pijn-tabletten j Naar de Pool. Dat sommige buitenlanders nog steeds denken, dat Scandinavië zeer koud is, blijkt wel uit de kleding van de Engelse toerist, die als slachtoffer van de Deense hittegolf ter afkoeling werd bezorgd bij een ziekenhuis in Elseneur. De goede man bleek onder een dikke winterjas en pak met vest nog een trui, lang wollen ondergoed en wollen polsmofjes te dragen. Toen hij na enige uren voldoende was opge knapt om op eigen kracht het zieken huis te verlaten, stoorde hij zich niet aan raadgevingen en weersvoorspellin gen van de dokters, doch hulde zich weer in zijn pooluirusting. Bijentrouw. In het Antoniusconvent te Feldkirchen bij Klagenfurt is onlangs een korf bijen geplaatst, die de moeder overste had geëerfd van haar verleden jaar overleden moeder. Toen de bijen, zoals gewoonlijk in deze tijd van het jaar, allemaal de korf veriieten, ne geerden zij alle bomen in de buurt en vlogen drie kilometer ver over velden, bos en boomgaarden naar het dorps kerkhof, waar zij zich neerzetten op het graf van de overleden eigenaresse van de zwerm Oefening. Van 23 tot 31 Juli wordt boven West-Europa een luchtoefening gehou den, waaraan negen landen deelne men namelijk Amerika, België, Canada, Engeland, Frankrijk, Griekenland, Ita lië, Nederland en Portugal. De grens van het gebied, waarover de oefening „Coronet" zich zal uitsprekken, is in het Westen tot boven Engeland en in het Oosten tot op 80 km van de grens tussen West- en Oost-Duitsland. Het doel van de oefening is het beproeven van de luchtverdediging van Frankrijk, Nederland, België en Engeland. Ook grondstrijdkrachten nemen deel. Naar Moskou. De Sovjet-Russische ambas sadeur te Londen, Jacob Malik, is Dins dagmiddag onverwacht per vliegtuig naar Moskou vertrokken, naar men aanneemt voor overleg met fcijn rege ring. Staking. Als protest tegen het feit, dat zij in drie maanden geen salaris hebben gehad, zijn te Jeruzalem de rabbijnen en het personeel van de Joodse religieu ze raad in staking gegaan. De gelovigen kunnen nu niet trouwen, scheiden of hun doden begraven. Handel. In het Britse Lagerhuis is mede gedeeld dat de Sovjet-Unie voor een bedrag van bijna 10 millioen gulden aan haring van Engeland zal kopen. In ruil hiervoor zal Engeland van de Sov jet-Unie zalm in blik en krabbenvlees kopen voor bijna 11 millioen gulden. Held. De secretaris-generaal van de S.E.D. en vice-premier van Oost-Duitsland, Walter Ulbricht, is Dinsdag ter gelegen heid van zijn 60ste verjaardag tot „held van de arbeid" verklaard. In de desbe treffende bekendmaking van het kabi net van president Pieck wordt gezegd, dat aan Ulbricht deze titel verleend is op grond van zijn „uitstekende verdien sten" in het belang van de Oost-Duitse „vredeseconomie" en een „verenigd, democratisch Duitsland". Kolonel. Blijkens een mededeling van het Britse ministerie van Oorlog heeft. Ko ningin Elizabeth Koningin Juliana be noemd tot kolonel van het Royal Sus sex Regiment". Koningin Juliana is de vierde- buitenlandse vorst die een rang in het Britse leger bekleedt. De ande ren zijn Koning IJaakon van Noorwe gen, Koning Frederik van Denemar ken en Koning Tribhoevana Bir Bi- kramjoeng van Nepal. Voorgoed? De Russische ambassadeur te Parijs, Alexei Pavolov, heeft Dinsdag een „afscheidsbezoek" gebracht aan president Auriol. Het is niet bekend of Pavolov tijdelijk of voor goed uit zijn huidige standplaats vertrekt. Ook de Sovjet-Russische ambassadeurs te Lon den en Washington, Malik en Zaroebin, zijn Dinsdag naar Moskou vertrokken voor overleg met hun regering. Hevig. Een hevig onweer, gepaard gaande met zware slagregens, heeft Dinsdag avond boven Parijs gewoed. In straten in de Franse hoofdstad stond ruim der tig centimeter water. Een station van de ondergrondse kwam gedeeltelijk onder water te staan en in verscheide ne wijken viel de electriciteitsvo.orzie- ning uit. 3 personen werden door de bliksem gedood. ~^VTANNEER ons gevraagd zou worden W van liggende palen een muur of schut ting te bouwen, zouden we ter weerszijden van de beide uiteinden van de toekomstige schutting twee staken in de grond slaan dus in totaal vier waarbinnen we de palen dan slechts op elkaar behoeven te stapelen. De los op elkaar liggende palen kunnen dan niet van elkaar rollen en vor- Maar goed, laten we tot de zwevende oer stiet staaf terugkeren. Uit het feit. dat toe hem aanvankelijk verkeerd op de on derste staaf plaatsten, zult u wel begrepen hebben dat het verschijnsel op magnetisme berust. De Noord- en Zuidpolen der staven dienen in dezelfde richting te liggen, want anders vindt geen afstotende, maar een aantrekkende werking plaats en dan kost men op deze wijze een afscheiding die aan het bijzonder veel moeite de staven van het gestelde doel beant woordt. Naar alle waarschijn lijkheid zijn er veel betere con structies, doch het bovenge noemde beeld hebben we no dig. niet vanwege de schutting, maar ter verduidelijking van de vier in de grond geplaatste staken, waarbinnen de palen in een verticaal vlak op en neer bewogen kv.nnen worden, zonder de kans te krijgen zijv,'aarts te vallen. Als we vier pennen opstellen op precies dezelfde wijze als bij vorengenoemde sta ken is geschied, en we leggen tussen deze pennen een staaf metaal van een legering, die oer stiet wordt genoemd, kunnen we iets heel merkwaardigs beleven. Mits we althans nog over een tweede staaf oerstiet beschikken. Want ivat zien we gebeuren, zodra we de tweede staaf, binnen de pen nen, op de eerste leggen? „Niets!" Neen, dit- is werkelijk geen flauw aar digheidje, maar bittere ernst. Dat er niets gebeurt ligt aan ondergetekende, die de slaaf verkeerd heeft gelegd. We draaien hem om en beleven nu inderdaad iets heel merkwaardigs. Want de tweede staaf gaat de hoogte in en blijft op een bepaalde af stand in de lucht zweven! Het lijkt werke lijk toverij en het is aanzienlijk interessan ter dan het touw van de fakir dat vol gens de verhalen althans rechtop in de lucht blijft staan. elkaar te scheiden. Want een stuk staal van een dergelijke samenstelling kan enige dui zenden malen zijn eigen ge wicht dragen. Het is een merkwaardige ge schiedenis met het magnetisme der metalen. Want mangaan, koper, noch aluminium bezitten magnetische eigenschappen, doch niet zo dra worden deze elementen in de juiste verhouding samengesmolten of zij geven een legering die aanzienlijke magnetische krachten in zich bergt. Hetzelfde werd waargenomen bij het vroeger gebruikte magneetstaai. Toevoeging van wolfram en chroom deed het magnetisme met de helft toenemen, kobalt met het vijfvoudige! En een bepaald hardingsproces vermenigvul digt dit nogmaals met vier. Uit ijzer, nik kel en koper, e.a. toevoegingen ontstonden tenslotte de sterke permanente magneet- legeringen die aan het oerstiet vooraf gin gen, Vandaar dat er tegenwoordig kleine magneten zijn, waaraan u rustig in uw hangmat in de tuin kunt schommelen, zon der vrees te koesteren met een plof naar beneden te tuimelen. En nu we het toch over technische din gen hebben, kunnen we ook wel eens over een spoorlijntje van 100 meter spreken. Dat moet morgen dan maar gebeurvn. (Nadruk verboden H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2