Ministerie van Maatschappelijk Werk licht zijn plannen toe Het Huis Strijd om damestitel gaat tussen vier Amerikaanse speelsters .Clowntje Rick van haar Dromen Toch nog een draw: Engeland 282 voor 7 HVGB klopte Haarlem in Stoop's bad ,.'4 Migratie-problemen en andere dringende sociale kwesties krijgen de voorrang Mmi li»™"™ Voorwaardelijke straf voor Rotterdamse „mantel snijder" FEUILLETON door Dorothy Quentin, Gymnastiek Atheletiekwedstrijden voor gymnasten Schaken De Torens PTT-schaak- kampioen van Nederland Schaakcompetitie in komende seizoen HET TENNISTOURNOOI TE WIMBLEDON Voor de kinderen De tweede testmatch Watson scoorde eerste century in testcricket Waterpolo Overwegwachter opnieuw vrijgesproken Matroos viel van brug en verdronk Belgische parachutisten toonden hun kunnen WOENSDAG 1 JULI 1953 In de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de commissie van rapporteurs uit de eerste Kamer over het ontwerp tot vaststelling van de begroting 1953 voor het departement van Maat schappelijk Werk zegt de minister, dat het van meet af aan zijn opzet geweest is, dat de organisatie van het nieuwe departe ment aan de eis van efficiency zal moeten voldoen. Er is geen grond voor de mening als zou het nieuwe departement te zwaarwichtig en daardoor onnodig kostbaar zijn. Naar de mening van de minister is noch het budget van zoals vele leden het uitdruk ken „slechts" ruim 76.000.000 gulden, noch de personeelsbezetting van 715 func tionarissen een goed uitgangspunt voor de beoordeling van een organisatie. De aan zijn departement toegedachte taken waren* bij zijn ambtsaanvaarding reeds omschreven en vastgelegd. Waar van het departement krachtige impulsen zullen moeten uitgaan tot ver breding en verdieping van het maatschap pelijk werk, kan het geen bevreemding wekken, dat die arbeid een verhoging van uitgaven met zich brengt. De minister stelt zich voor, dat thans allereerst de aandacht moet worden gecon centreerd op die sociale problemen, die direct om een oplossing vragen, door het verrichten van „facet-onderzoekingen". En zo'n facet-onderzoek is een thans in gang zijnd onderzoek naar de assimilatie van vluchtelingen. De minister is voornemens aan de oplei ding van leidende krachten en van maat schappelijke werkers en werksters op het vereiste niveau bijzondere aandacht te schenken. Eveneens wordt aandacht geschonken aan de bescherming van de titel, de rege ling van het statuut en de honorering welke aan de functies op het terrein van het maatschappelijk werk verbonden die nen te zijn. De integratie van het maatschappelijk werk van kerkelijk en particulier initiatief en van de overheid hebben de aandacht. Freventief werk De minister bepleit voorts drie vormen van preventieve arbeid: a. Maatschappelijke voorbereiding van de overplaatsing van gezinnen van het ene gebied naar het andere (migratie), en wel voornamelijk uit maatschappelijk achter gebleven gebieden. b. Beïnvloeding van de omvang en sti mulering van de maatschapplijke vorm geving aan (nieuwe) wijken of buurten, alsmede bevordering van in sociaal opzicht verantwoorde indeling van de huizen en van goede woonzeden. c. Voorbereiding van maatregelen ter maatschappelijke sanering naast technische sanering van de stads- of dorpsbuurten. Ontwerp woonwagenwet Naar aanleiding van het woonwagen- wet-ontwerp deelt de minister mede, dat hij het overleg met zijn ambtgenoot van Financiën nog niet heeft geopend. Het is ten zeerste gewenst, alvorens dit overleg te openen, nadere aandacht te besteden aan de omvang der vrijheidsbeperking, die het gevolg is van de ontworpen regeling. De minister acht, in aansluiting aan het oordeel van vele leden, de gedachte aan trekkelijk, dat aan de in te stellen gezins raad na een zekere aanlooptijd en erva ring een wettelijke status behoord te worden verleend. Subsidie gezinsverzorging Het ligt in het voornemen van de minis ter om als streefdatum wordt gedacht aan 1 Januari 1955 een nieuwe subsidie regeling voor de gezinsverzorging te tref fen. In afwachting van deze regeling zal een gedeeltelijke wijziging en aanvulling van de bestaande subsidieregeling zeer binnen kort aan de gemeentebesturen worden be kend gemaakt. 1. Het vooi'schrift, dat slechts overheidssubsidie wordt verleend tot maximaal het bedrag van het nadelige saldo, komt te vervallen. 2. Een overheids subsidie wordt verleend in de kosten ver bonden aan de tewerkstelling van maat schappelijk werkster, welke leiding geeft aan gezinsverzorgsters. 3. De mogelijk heid voor lagere publiekrechtelijke licha men tot het verstrekken van een extra subsidie wordt uitgebreid. In de partiële herziening van de be staande subsidieregeling is als voorwaarde voor het ontvangen van een overheidsbij drage gesteld, dat de maatschappelijk werkster, die leiding geeft aan gezinsver- AnVERTENTlE DAMES - HEREN SHORTS zorgsters in het bezit dient te zijn van een diploma van een der van rijkswege gesub sidieerde scholen voor maatschappelijk werk, of van een school, welke naar het oordeel van de minister voor overheids subsidie in aanmerking zou komen. Bestrijding der „onmaat schappelijkheid" In het algemeen acht de minister een wettelijke regeling tot bestrijding van het verschijnsel der onmaatschappelijkheid ge wenst, doch het voorstel van de commissie- Eyssen is van een zo ingrijpende betekenis, dat de minister eerst na rijp beraad en om standig overleg deskundigen ook over het ethisch oirbare der maatregelen er toe zal medewerken, dat een wetsvoorstel van de voorgestelde strekking wordt in gediend. Richtlijnen voor een sociaal onderzoek in de gebieden, waarvoor economische ont wikkelingsplannen reeds in uitvoering zijn kwamen inmiddels gereed. Met de Commissarissen der Koningin dei- betrokken provincies heeft de minister terzake overleg gepleegd. Algemeen is men van oordeel, dat de voorbereiding van de plannen mede door speciaal daartoe te formeren regionale commissies zou dienen plaats te vinden. Dit schept de mogelijkheid, de eigen be volking van een gebied in zo groot moge lijke mate in te schakelen. De instelling van deze commissies geschiedt door de Commissarissen der Koningin. Het is niet de bedoeling, de practische uitvoering van activiteiten en maatregelen op het maatschappelijke terrein t.z.t. te doen geschieden in het kader der regionale commissies. Deze uitvoering zal een taak zijn van desbetreffende organen van het kerkelijk en particulier initiatief en in sommige gevallen van locale overheids instanties. De Ambonezen-kwestie Wanneer men rekening houdt met de wensen der Ambonezen en met hun werke lijk belang, dan kan er geen twijfel aan bestaan, of alles moet worden gedaan om terugkeer mogelijk te maken. Door de lei ders der Ambonezen is de bereidheid om terug te gaan duidelijk uitgesproken, met de restrictie, dat de voorwaarden daartoe voor hen aanvaardbaar zijn. De Ambonezen, die eventueel Nederland niet wensen te verlaten, zijn zo gering in aantal, dat hun opname in de Nederlandse samenleving geen groot probleem zal vor men. De leiders der Ambonezen vrezen, en naar de minister meent terecht, dat verbre king van het kamp verband, waarin zij steun hebben aan elkaar, oorzaak zou kun nen zijn van maatschappelijke ontsporing. Individuele opneming na selectie in de Nederlandse strijdkrachten vindt, af gezien van de vraag of dit mogelijk zou zijn, bij de Ambonezen geen instemming. Emigratie naar de West-Indische rijks delen staat afgezien van de vraag', of dit' voor betrokkenen wenselijk en mogelijk is, uiteraard ter beoordeling van de be trokken landsregeringen. De regering zal zich niet verzetten tegen tijdelijke opname van Ambonezen in het Nederlandse arbeidsproces op de gebruike lijke arbeidsvoorwaarden, mits daarvan geen ernstige verstoring van de Neder landse arbeidsmarkt te verwachten is. Immateriële rampschade Over een regeling voor de vergoeding van de immateriële schade, door de slacht offers van de ramp geleden, welke aan zijn departement in voorbereiding zou zijn, kan de minister mededelen, dat slechts wordt overwogen om in plaats van de uitkering ter voorziening in de kosten van levens onderhoud op basis van de regeling hulp verlening oorlogsslachtoffers een bijzon dere uitkering toe te kennen in die geval len, waarin het op basis van eerstgenoem de uitkering voor betrokkene niet moge lijk is, binnen redelijke grenzen in zijn levensonderhoud te voorzien, zonder het voortbestaan van diens bedrijf in gevaar te brengen. Bij de vaststelling van zo'n bij zondere uitkering zal rekening worden ge houden met de levensbehoefte van het ge zin, alsook met de bijzondere lasten, welke op de betrokkene rusten. De Rotterdamse rechtbank heeft een 28-jarige bouwkundig tekenaar uit Rot terdam die al fietsende met een scheer mesje de mantels van twee dames had ver nield, veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar. De eis was een boete van 25 subsidiair tien dagen, alsmede een voorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maanden met een proeftijd van drie jaar. vertaald, uit het Engels 15) Louis, de gérant, begroette hen met een diepe buiging en begeleidde hen naar de gereserveerde tafel, waar een derde stoel werd bijgezet. Mark scheen ook hier een goede bekende te zijn, die grote sympathie genoot. Louis adviseerde hen over het menu. „Ik weet het niet", moest Elsie di verse malen zeggen, als Louis een haar on bekende Franse naam van een gerecht noemde. Ze merkte heel goed, dat Yvonne zich amuseerde met haar onwetendheid. Toen Louis zich even verwijderde, zei ze bijna smekend: „Bestelt u alstublieft voor me. Ik vind alles goed. Eten kan me niet zo veel schelen". Ze voelde, dat dit laatste niet bepaald beleefd klonk, maar Mark lachte geruststellend. „Mij kan 't ook niet veel schelen, Elsie", zei hij vriendelijk. „Maar hier mag je zoiets niet laten mer ken. Louis is een groot artist in zijn vak en een groot artist moet je altijd je waar dering laten blijken". De verrukkelijke gerechten, die hier na op tafel kwamen, smaakten ook Elsie uitstekend, die zwijgend zat te eten. Yvon ne praatte met Mark over de vervelende morgen, die ze achter de rug had. Ze had een lelijke adellijke jongedochter klex-en moeten passen. „In Mies ziet ze er even af schuwelijk uit", zei Yvonne met een zucht, „maar je kunt een cliënt toch niet afwij zen op grond van het feit, dat ze te lelijk is". Ze blies een wolkje rook uit. „Konden we 't maar. Wij zijn ook artisten! De arme Véronique was bijna in tranen!" HOOFDSTUK 8 Elsie had het gevoel, dat de maaltijd eindeloos duurde. Yvonne sprak veel, uit sluitend met Mark, en wanneer deze zo nu en dan trachtte Elsie in het gesprek te be trekken, was zijn poging tevergeefs. Elsie wist niets van de mensen en toestanden, waarover zij spraken en voelde zich vol komen buitenstaander. Mark scheen dit te beseffen en aan het eind van de maaltijd stelde hij opeens voor: „Vanmiddag heb je het niet zo bijzonder druk, is het wel Yvonne? Zou je Elsie niet eens een kijkje bij je willen laten nemen? Het lijkt me in teressant voor haar". „Lieveling, Véronique is geen kijkspul", antwoordde Yvonne, terwijl ze haar sigaret uitdrukte. „Heb je belangstelling voor kle ren, Elsie?"' Ook de derde (en laatste) wedstrijd van de athletiek-competitie voor leden der bij de Kennemer Turnkring aangesloten vereni gingen heeft mede dank zij het gunstige weer een vlot en sportief verloop gehad. Voor deze wedstrijd luidde het programma voor de dames discuswerpen en 4 maal 100 meter estafette en voor de heren 200 meter hard lopen, vèrspringen en speerwerpen. Aan spanning heeft het niet ontbroken. Zo b.v. bij discuswerpen dames ging de strijd tussen de beide rivalen T. I-landgraaf van Concordia en M. Beijen van B.G.V., waarbij eerstgenoemde won met een worp van 28.05 meter met slechts 5 centimeter verschil ge volgd door laatstgenoemde. Goede derde werd mejuffrouw R. Overkerk van V.O.L.O. met 25.02 meter. Bij de estafette waren het in de 1ste en 2de en 3de klasse wederom de Bloemendaalse G.V. en Concordia, die el kander de loef afstaken boven de andere verenigingen. In de derde klasse werd B.G.V. eerste resp. met 56. 61.4 en 62.3 sec.. Con cordia deed er resp. 58,4 62.4 en 63 sec. over. Bij de dames werd de eind-uitslag van de competitie: le klasse: 1. BGV 11210 punten; 2. Concor dia 10380 punten. 2e klasse: 1. BGV 8818 punten; 2. Concor dia 7358 punten. 3e klasse: 1. BGV 7057 punten: 2. VOLO 6946 punten; 3. Concordia 6717 punten. Bij de heren waren het uitsluitend OSS (Zandvoort), Concordia en VOLO voor wier leden de beste prestaties werden genoteerd. De beste individuele prestaties luiden hier: 200 meter hardlopen: 1. G. Holderma, OSS, 24.2 sec.: 2. H. Folieman, VOLO. 24.5 sec.; 3. M. Handgraaf, Concordia 25.3 sec. Vèrspringen: 1. G. Holderma, OSS, 5.49 meter: 2. I. Langeries. Concordia. 5.08 meter, 3. M. Wardenier, OSS. 5.07 meter. Speerwerpen: 1. H. Gansner. OSS. 41.80 me ter: 2. M. Handgraaf, Concordia, 40.80 meter. Voor de competitie luiden de eind-uitsla gen: te klasse: 1. OSS. 10133 punten; 2e klasse: 1. VOLO. 9490 punten; 2. Concordia, 7567 punten; 3e klasse: 1. Turnlust, Bever wijk, 5063 punten. De PTT schaakclub De Torens, uitkomen de in de eerste klasse van de PTT schaak competitie heeft met haar eerste zestal een belangrijk succes behaald, door in deze vrij zware competitie (met Rotterdam. Den Haag. Utrecht. Leiden en Leeuwarden) als no. 1 te eindigen en daarmee beslag te leggen op het PTT-schaakkampioenschap van Neder land. Dit resultaat werd bereikt na een beslis singswedstrijd tegen het sterke team van het Centraai Girokantoor te Den Haag, om dat Haarlem en Den Haag met een gelijk aantal punten waren geëindigd. Voor het seizoen 19531954 ziet de compe titie-indeling van de Koninklijke Neder landse Schaakbond er als volgt uit: Hoofdklasse: LSG (Leiden). Max Euwe (Amsterdam), DD (Den Haag), ASC (Am sterdam), Kralingen (Rotterdam), Philidor (Leeuwarden), VAS (Amsterdam), H Chr S V (Den Haag). Eerste klasse A: VVGA (Amsterdam), De Pion (Amsterdam), BSG (Bussum), Staun ton (Groningen). Unitas (Groningen), HSG (Haarlem), De Dom (Utrecht), HSG (Hil versum). Eerste klasse B: - Spangen (Rotterdam), DSC (Delft). De Pion (Rotterdam), Heerlen Eindhoven. NRSV (Rotterdam), Wilhelm Steinitz (Rotterdam), Utrecht. Tweede klasse B: Het Westen (Amster dam), Haarlem, Watergraafsmeer (Amster dam), Tuindorp (Utrecht), VVV (Alkmaar), ASC 2 (Amsterdam) UD (Amsterdam), VAS 2 (Amsterdam). ADVERTENTIE De Wimbledon-titel in liet damesenkel- spel komt ook dit jaar in ieder geval in Amerikaanse handen terecht. Maureen Connolly, Shirley Fry, Doris Hart en Do rothy KnodeHead hebben in de kwart finales geen twijfel over de Amerikaanse superioriteit bij het damestennis laten be staan en sloegen zich allen in straight sets in de halve eindstrijden. Wie het kampioen schap voor de zoveelste maal sinds 1938 is de titel zonder onderbreking naar de Verenigde Staten gegaan naar de over zijde van de Atlantische Oceaan zal bren gen? De achttienjarige Maureen Connolly dc winnares van vorig jaar, houdster van de Amerikaanse, de Australische en de Franse titel, zal volgens de verwachtingen die eer voor zich opeisen. Maar verrassin gen zijn, zoals de afgelopen dagen weer heel duidelijk gebleken is, op Wimbledon nooit uitgesloten. De hertog van Edinburgh en de hertogin van Kent bevonden zich onder de honder den toeschouwers, die op het centre court Maureen Connolly met heel weinig moeite de Duitse kampioene Erika Vollmer zagen verslaan. Voor Erika Vollmer heeft het duel slechts dit genoegen opgeleverd dat de drie games, die zij in de eerste set op haar naam wist te brengen, een zelfde aantal was als dat wat „little Mo" in alle drie voorgaande ronden had verloren. In de halve finales zal Maureen Connolly spelen tegen Shirley Fry, die haar landge note en junior-kampioene van de Vei'enig- de Staten, Julie Sampson, eveneens gemak kelijk de baas bleef: 64, 62. In achten dertig minuten had Shirley Fry, die overi gens beneden haar normale vorm speelde, over de nerveuze Julie Sampson het vonnis voltrokken. Ook Doris Hart won Doris Hart, Wimbledon-winnares in 1951, had in Suzie Kormoczi een lastiger tegen standster. De Hongaarse beet zeer fel van zich af, vocht voor ieder punt, maar op be langrijke momenten faalde zij met haar service en in de tiende game van de eerste set verloor zij drie setpoints op haar eigen service en ook in de tweede set liet zij een setpoint verloren gaan. Met 75, 75 kwam Doris Hart tenslotte in de halve finales. De in Turkije woonachtige Dorothy Knode versloeg Angela Mortimer in een weinig interessant baseline duel, waarin de harde vaste slagen van de Amerikaanse, de 21-jarige Angela, volkomen uit balans trokken. De uitslagen luidden: Kwartfinales damesenkc/spel Shirley Fry (V.S.) 'sl. Julie Sampson (.V.S.) 6—4, 6—2; Doris Hart (V.S.) sl. mevr. Z. Kormoczi (Hong.) 75, 75; Dorothy KnodeHead (V.S.) sl. mej. A. Mortiner (G.B.) 6—4, 63; Maureen Con nolly (V.S.) sl. Erika Vollmer (Duitsland) 6—3, 6—0. Herendubbelspel, kwart finales Hoad en Rosewall (Austr.) sl. Huber en Redl (Oost) 6—3, 6—2, 5—7, 6—4; Seixas c En dat werd wat, de volgende dag! Toen de jongens de school binnen kwamen, feliciteerden ze natuurlijk eerst de meester met zijn verjaardag. En ze gaven hem het cadeau, dat ze enkele dagen tevoren al had den gekocht met zijn allen. En toen ze allemaal in hun bank zaten, keek meester glunder het lokaal rond. „Ziezo, en nou allemaal je mombakkes op!", zei hij. Daar zaten ze al Op le wachten. En in 'n ogenblik brak er een luid gelach en gejuich los.want waar je ook keek, overal zag je de gekste gezichten. Achter hun mom bakkesen proestten ze 't uit, want zó raar toegetakeld hadden ze nog nooit in dé klas gezeten! En toen meester zelf ook opeens zo'n ding opgezet had, rolden ze bijna de banken uit van het gieren. Dat stond toch ook zo ongewoon: meester voor de klas, met 'n lange, omgekrulde neus en rode koontjes! Het werd een echt feestje. Geleerd werd er niet: ze zongen liedjes en meester trac- teerde op limonade en snoepjes. En er werd maar steeds gelachen en pret gemaakt. Ze zouden best iedere dag zo de schooluren doorgebracht willen hebben, denk je niet „En nu gaan we naar de gymnastiekzaal!", zei meester even later. en Mulloy (V.S.) sl. Nath en Kumar (In dia) 6—2, 6—1, 10—8. Damesdubbelspel, tweede ronde Mej. J. de Riba (Spanje) en mej. Rigol- let (Zwitserland) sl. mevr. S. Hammersley en mevr. M, King (G.B.) 61, 64; mevr. N. Adamson en mej. S. Schmitt (Fr.) verl. van mej. R. Bennett en mej. J. Petchell (G.B.) 36, 64, 57; mevr. Eerdoedi Baard en mevr. Z. Kormoczi (Hong.) sl. mevr. W. Brewer (Bermuda) en mevr. M. Cheadle (G.B.) 6—3, 6—8, 7—5. Derde ronde: mevr. R. Bulleid en mej. P. Ward (G.B.) sl. mevr. P. Gardner en mej. J. Morgan (G.B.) 61, 62; mej. M. Eyre en mej. W. White (G.B.) sl. mej. S. Bloo mer en mej. M. Harrison (G.B.) 64, 97; mej. D. Kilian en mej. L. van der Westhui zen (Zd.-Afrika) sl. mej. J. de Ridder en mej. C. Mercelis (Belg.) 68, 86, 62. Gemengd dubbelspel, derde ronde Mevr. B. Davidson (V.S.) en Woodroffe (Z.Afr.) sl. mevr. E. DawsonScott en Baxter (G.B.) 63, 64; Echtpaar Dawes (G.B.) sl. mej. J. Macleod en Anderson (G.B.) w.o.; Julie Sampson (V.S.) en Hoad (Austr.) winnen van mej. B. Knapp (G.B.) en M. Mohtadi (Iran) w.o.; mej. J. de Riba en C. Ferre (Sp.) sl. mej. White en R. Becker (G.B.) 62, 46, 64; mej. L. van der Westhuizen en Kupferberg (Z.-Afrika) sl. mej. M. Reeves (Z.-Afrika) en Tan (In donesië) 64, 64; mevr. W. Brewer (Bermuda) en Tsai (Hongkong) sl. mevr. M. Peterdi en Jancso (Hong.) 64, 36, 62. Vierde ronde: Julie Sampson (V.S.) en Hoad (Austr.) sl. mevr. B. Davidson (V.S.) en Woodroffe (Z.-Afrika) 6—3, 6—4 Met 116 runs op het scoringbord voor het verlies van vier wickets en dus nog 207 runs te maken voor de overwinning in de tweede testmatch tegen Australië, stonden de En gelse batsmen gisteren op de laatste dag voor een bijzonder moeilijke opgave. Dat zij de runs zouden maken op de zeer accurate aanval van de Australiërs leek vrijwel on mogelijk, maar zou er misschien nog een draw inzitten door de tijd uit te spelen? Het antwoord kwam na een middag van uiterst aantrekkelijk cricket toen bij de stand, 282 voor zeven wickets zestig runs achter gestopt werd. En dus tóch een draw. Dit voornamelijk dank zij uitstekend batten van Watson, die zijn eerste century (109) in test- cricket scoorde, en Bailey met een voortref felijke 71. Een niet geringe prestatie van de Engelsen als men weet dat de Australische bowlers gedurende de gehele dag bijzonder aggressief waren. Maar Johnston noch Ring, Benaud noch Davidsoh en Miller noch Lindwall s'aagden er in de Engelse batsmen uit hun evenwicht te,brengen, 's Ochtends toen de Engelsen nog 343 runs nodig hadden voor de overwinning in deze tweede test brak eerst Denis Comnton (33) de kracht van de aanval, waarna Watson en Bailey daarmede doorgingen. Vooral Watson speelde sterk aanvallend. Vlak voor de lunch sloeg hij bij voorbeeld Davidson in een over vier maal voor vier. Wat hem uiteraard een ovatie op leverde van de tienduizenden op de tribunes van Lord's. De century van hem telde in totaal niet minder dan zestien vieren 4 uur 10 minuten Watson en Bailey bleven vier uur en tien minuten samen op de pitch en zetten een stand op van 163 runs voor het vijfde wicket. Brown, die na het uitgaan van Watson in kwam, scoorde nog een snelle 28, waarna hij slechts enkele minuten voor het verstrijken van de speeltijd naar het paviljoen werd teruggestuurd. Beide testmatches die tot nu toe zijn ge speeld. zijn in een draw geëindigd. De scores in deze tweede testmatch waren: Australië eerste inn'nes 346; Engeland eerste innings 372; Australië tweede innings 368; Engeland tweede innings 232 voor zeven wickets (tijd). Engeland tweede innings Hutton c Hole b Lindwall 5 Kenyon c Hasselt b Lindwall 2 Graveney c Langley b Johnston 2 Compton lbw b Johnston 33 Watson c Hole b Ring 109 Bailey c Benaud b Ring 71 Brown c Hole b Benaud 23 Evans not out n Wardle not out o Extra's 21 „Ik weet er heel weinig van", antwoord de het meisje vexdegen. Ze voelde, hoe Yvonne haar verachtte om de onaantrek kelijke kleren, die ze droeg. „Onzin, iédere vrouw is geïnteresseerd in kleren, ook al gaat ze er niet volkomen in op". Mark lachte. Zou je het werkelijk niet aardig vinden, Elsie, om tussen de mooiste creaties van Londen noem je je jurken niet zo, Yvonne? rond te dwalen?" „O, 't is mij best", zei Yvonne onver schillig, „er is vanmiddag inderdaad niet veel te doen Er komen alleen enkele men sen passen Ze was ontstemd. Mark scheen het plan te hebben om dit jonge kind de hele dag mee op sleeptouw te nemen. Toen Elsie achter hem aan het restaui'ant verliet, was ze graag heel hard weggelopen. Yvonne wist op grondige wijze al haar plezier in de nieuwe baan te bedexwen. Elsie had nog nooit vijanden gehad en het bracht haar van haar stuk, dat Yvonne haar zo open lijk vijandig bejegende. Het was overdui delijk, dat Yvonne er bezwaar tegen had, dat zij Mark's secretaresse werdWaar schijnlijk denkt ze, dat ik niet deug als secretaresse, dat ik te jong benMaar ik wéét, dat ik hem kan helpen en dat ik goed voor mijn werk zal zijn. Als Yvonne me maar niet zo afwijzend behandelde Elsie zou het heel onaangenaam vinden als zij een strijdpunt zou worden tussen Mark en Yvonne. Met mannelijke koppigheid zette Mark echter zijn zin door en trachtte Totaal 232 voor 7 Val der wickets: 6, 10, 12, 73, 236, 246. De cijfers van de bowlers die wickets na men waren Lindwall 19_ 3—26— 2 Johnston 29—10—70— 2 Ring 29— 5—84— 2 Benaud 17— 6—51— 1 De hoofdklasse waterpolowedstrijd HVGB Haarlem, die gisteravond in Stoop's bad werd gespeeld, eindigde met een verdiende zege voor de gastheren. Door het te laat komen van een IIVGB'er werd met zes tegen zeven spelers begonnen. Haarlem belaagde met deze spelersmeerderheid wel het HVGB- doel voortdurend, maar de I-IVGB-verdedi- ging en vooral de HVGB-keeper gaven de Haarlem-spelers geen kans er enig voordeel uit te trekken. De scheidsrechter moest overigens in deze wedstrijd de touwtjes fiink strak houden. Al direct nadat de ploegen voltallig waren wer den Driesen (HVGB) en Frans Paanakker (Haarlem) de kant opgezonden, waarna Maa- sen de bal naar Felix spee'.de die meteen op het Haarlem-doel schoot; het schot werd .verwerkt tot corner. Na die corner deed Felix het beter en schoot de bal gemakke lijk in. Wederom moest bij een aanval van HVGB do scheidsrechter ingrijpen en mocht Hofman op de kant toezien hoe Hogeland dc stand op twee—nul voor I-IVGB bracht. Het was echter van korte duur. want nu werd aan de andere kant Driesen toeschouwer en maakte Frans Paanakker een doelpunt. Na een goede voorzet van Hogeland aan Felix ging de rust met 'drieéén in. Na de hervatting passeerde Felix wederom de doelverdediger van Haarlem, waarop HVGB wederom tot de aanval ovex-ging. De Haarlem-midachter Paanakker wist echter daarna de bal te bemachtigen, speelde deze naar Bijlsma, die raak schoot. Kort daarop verkleinde Frans Paanakker de achterstand van Haarlem. Hoekstra scoorde daarna vijf- drie. Na goed samenspel van Paanakker en Bijlsma passeerde laatstgenoemde de HVGB- doeiverdediger, waarna de Haarlemsuppor ters nog weer een gelijk spel in het ver schiet zagen. Hoekstra en Felix maakten echter aan deze illusie een einde door de stand op zevenvier te brengen, waarmede ook het einde kwam. DWT is Dinsdagavond naar Leiden geweest om te spelen tegen De Zijl 1. Ruim vijfhon derd toeschouwers waren in de gemeentelijke zweminrichting aanwezig en zagen daar hoe hun plaatsgenoten met drieéén door dé Haarlemmers werden geklopt. DWT heeft nu vier wedstrijden gespeeld en hieruit zes pun ten behaald. Uitslagen Res. eerste klasse heren: Haaxdem 2Rot ted am 2 28. Kringcomnetitie afdeling jongens: Haar lem b—VZV 2—1. Een 30-jax-ige overwegwachter uit Amers foort, die terecht heeft gestaan, omdat hij in Maart 1952 plotseling de afsluitbomen van een overweg in de lijn ZwolleAmers foort zou hebben gesloten, is opnieuw vrij gesproken. In eerste instantie had de officier van Justitie bij de Utx-echtse politierechter een geldboete plus een voorwaai'delijke gevan genisstraf tegen hem geëist, doch de poli tierechter sprak hem vrij. De officier te kende daarop hoger beroep aan, doch thans heeft ook het Amsterdams gerechtshof deze overwegwachter vrijgesproken. Op de bewuste dag reed een vrachtauto tegen de dalende spoox-boom op. Voordat de trein uit Zwolle passeerde, wist men de auto onder de gedeeltelijk vernielde spoor boom achteruit te duwen, zodat er geen ongelukken gebeurden. Ook de procux-eur-generaal had ter zit ting vrijspraak gevimagd. Een achttienjarige matroos ter koop vaardij uit Arnhem is gisternacht over de leuning van de Damrakbrug te Amsterdam geslagen, vermoedelijk omdat hij te ver voorover leunde. Voorbijgangei-s doken de drenkeling achterna en een agent van politie slaagde erin de Arnhemmer boven water te bren gen. Hij was echter reeds overleden. Dinsdag hebben parachutisten van de Belgische luchtmacht, die van het vlieg veld Evere bij Brussel waren opgestegen op het vliegveld Soesterbex-g een demon stratie parachutespringen gegeven. Zij sprongen op een hoogte van 800 voet en bij een snelheid van 110 knopen in groe pen van 17 en 18 na elkaar uit een Fair- child „Packet" vliegtuig. De demonstratie slaagde in alle opzichten en werd door honderden kijkers aan de rand van het vliegveld gevolgd. Elsie op de voorgrond te schuiven op mo menten, dat ze dolgx-aag onopgemerkt ver dwenen was.Zo dadelijk zou ze tussen al die kostbare kleren moeten gaan rond wandelen, kleren, waarnaar ze geen ver langen had en die ze nooit zou bezitten. Ze betraden het imposante gebouw, waarin „Véronique" gevestigd was, en El sie constateerde met een glimlach, dat de portier thans als een knipmes boog. De modezaak bevond zich op de eerste ver dieping en aanvankelijk kreeg Elsie hele maal niet de indruk, dat hier een zaak ge vestigd was. Ze betrad een mooie, ruime kamer met hoge ramen, die uitkeken op het plein. Er stonden smaakvolle, antieke meubelen en overal waren vazen met de beelderigste bloemen. Het dikke tapijt was oud-rose en de gordijnen wai'en oud-rose met goud. „Wat een mooie kamer", riep Elsie spontaan uit. Yvonne hielp Mark naar een stoel en draaide zich dan met een lach om. Voor het eerst was deze lach niet laat dunkend of spottend, en Elsie besefte, hoe mooi Yvonne was, wanneer ze werkelijk vriendelijk keek. „Ja, 't is hier wel aardig, vind je niet?" zei ze nonchalant, maar er was een warme klank in haar stem. „We hebben het kax'akter van deze kamer zo veel mogelijk intact willen houden. Sfeer is erg belangrijk in een zaak als deze Elsie voelde zioh enigszins opgelucht. Ze was blij te ontdekken, dat er dingen bleken te zijn, waarvoor Yvonine een warme, menselijke belangstelling had. „Je bedoelt, dat je klanten in deze entourage een chèque geschreven hebben, vóórdat ze weten wat ze doen", merkte Mark lachend op. Yvonne haalde haar schouders op. „Ik bedoelde dat helemaal niet. Een vrouw kan hier alleen zien, hoe een mooie jurk haar in een omgeving, die ze gewend is, staat. De paskamers en klerenkasten zijn verderop, als je die deur doorgaat, Elsie. Ga maar rustig kijken en laat je alles to nen, waarin je, interesse hebt". Ze wees Elsie de weg en ging daarna op de leuning van Max-k's stoel zitten. „Haal je hart op", riep Mark Elsie na. „Ale er iets bij is, dat je graag wilt heb ben, en het is redelijk van prijs, zal ik een goed woordje voor je doen". Elsie lachte, maar in haar hart zag ze op tegen deze tocht langs de klerenkasten, waar de verkoopsters haar waarschijnlijk zouden aanstaren, als was ze een wezen uit een andere wex-eld. Ze had geen wer kelijke belangstelling voor deze dure, ex centrieke kleren, maar ze wilde graag ge hoorzaam zijn. Ze verlangde er naar terug te zijn in het Tehuis en bovenal verlangde ze naar Sir Leo, dxe ze op de hoogte wilde stellen van deze baan. Hij zou Mark Hi lary stellig aai-dig vinden en het zou hem genoegen doen, dat ze een baantje buiten had gekregen. In een van de paskamers, vond ze een jong meisje, met een vriendelijk gezichtje, dat bezig was haar nagels te lakken. Ze wuifde even in de richting van de kleren kasten. toen Elsie haar verlegen meedeel de, waarvoor ze kwam. „Ga rustig uw gang. Mijn nagels zijn zó droog, dan zal ik u helpen. Maar lxangt u vooral alles weer op ziin plaats terug. Ma dame is woedend als iets verkeerd is opge- box-gen". „Dank u", zei Elsie zacht. Hei meisje, dat kenneliik juffrouw Clair niet zo spoedig terugverwacht had e.n nu verrast werd bij haar manicure, vroeg zich vex-wonderd af, waar juffrouw Clair dit wonderlijk-verlegen kind, gekleed in een oud tweed mantelpak, had opgepakt. Ze had echter een vx-iendelijke aai-d en liet niets van haar vex-bazing blijken. „U kunt hier rustig een en ander passen", voegde ze er aan toe. „O, maar ik ben niet van plan iets te kopen", zei Elsie verschrikt, tex-wijl ze even glimlachte. Nog nooit had ze dèrge- lijke kleerkasten, vol met kleren, gezien. Kleren voor élke gelegenheid. Ze betastte met een gevoel van ontzag de mooie stof fen, maar haalde geen enkel model uit de kasten. Er waren tweed mantelpakken geheel verschillend van het oude tweed pak, dat zij zelf droeg en jurken voor cocktail-partijen en dinei-s, en een einde loze serie prachtige mantelsHet mooist vond Elsie echter de avondjurken. Ze trachtte zich vrouwen voor te stellen, die dergelijke fantastische jurken konden kopen (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6