Velser Sportstichting komt binnenkort tot stand n Huisvesting openbare diensten nog steeds een groot probleem Sedert 1947 in Velsen 3700 woningen gebouwd Velsens paspoort-perikelen in de vacantie-tijd Agenda voor Velsen PIJLER VAN DE „GEMEENSCHAP AUTO RIJLES? Concept statuten morgen ter sprake AUTO RIJSCHOOL A. REIJM I Openbare Werken eerlang in huidige raadhuis indien nieuwe gebouw mag worden geplaatst IJMUIDEN, „STAD AAN DE ZEE" Aantal inwoners gestegen tot 53.000 Old Clothes New Wanneer men tijdig aanvraagt, wordt een goede gang van zaken bevorderd Jubileum B. van Leering Schipper Grootveld krijgt kruis van verdienste RAAD VAN VELSEN BIJEEN Vierhonderd en vijftig stuks uitgereikt in Juni THALIA Propaganda-avond Volksuniversiteit WOENSDAG 1 JULI 1953 r* O 99 AAN DE OPRICHTING van een van de belangrijkste onderdelen van de Velser Gemeenschap de Velser Sportstichting wordt nu al geruime tijd hard ge werkt. Aangezien zich bij de voorbereiding van de statuten allerlei problemen voor deden en het oplossen van deze vraagstukken veel tijd vergde, zijn de ontwerp statuten eerst thans gereed gekomen. Van elke vereniging zijn bestuursleden uitge nodigd voor een bespreking op Donderdag 2 Juli in het gemeentelijk vergaderlokaal aan de Abelenstraat. De Velser Sportstichting heeft als doel het helpen mogelijk maken, dat alle lagen van de bevolking van de gemeente Velscn actief worden betrok ken bij de beoefening van de lichamelijke opvoeding en beoefening van de sport buiten schoolverband en wel op een dusdanige wijze dat hiervan een karaktervor- mende invloed uitgaat. Om het doel te bereiken zal de stichting de volgende middelen kennen: het propa geren van de lichamelijke opvoeding en de sportbeoefening in het algemeen en het organiseren van sportdagen, sportdemon- straties en wedstrijden in het bijzonder: het stimuleren van het georganiseerde sportleven door het verlenen van morele en materiële steun aan de deelnemers van dc- stichting; de gelegenheid openstellen tot het beoefenen van de sport buiten ge organiseerd verband en het zelf of door deelnemers inrichten en aanleggen, op richten en beheren van sportterreinen, ba nen en sportlokalileiten en zwemgelegen- heden, waar deze niet in voldoende mate aanwezig zijn. De door deelnemers inge brachte complexen blijven eigendom van dc. deelnemers, tenzij anders is overeen gekomen. Voorts het aanwenden van alle geoorloofde haar ten dienste staande mid delen, welke aan het doel bevordelijk kun nen Zijn. De deelnemers Als deelnemers kunnen toetreden de vrijwillige organisaties, die werkzaam zijn voor de Velsense burgerij overeenkomstig de doelsteling van de stichting en aan de stichting bijdragen volgens cle daarom trent in het huishoudelijke reglement te stellen regels. De deelnemers zijn inge deeld in groepen naar de belangen, die zij gemeen hebben, wat betreft het gezame- lijk bespelen of gebruik maken van sport complex en/of lokaliteit. De leiding Het bestuur van de stichting zal bestaan uit een door het college van B. en W. van Velsen jaarlijks uit zijn midden aangewe zen lid, die optreedt als voorzitter van het bestuur, twee jaarlijks uit en door de le den van de gemeenteraad aan te wijzen personen en een aantal leden, die door de sectiebesturen worden aangewezen. De gemeenteraad is te allen tijde bevoegd op voorstel van B. en W., het bestuur der stichting gehoord, een lid van het bestuur dat in strijd handelt met de statuten of de doelstelling van de stichting van zijn functie vervallen te verklaren. Met uit zondering van de voorzitter en van de beide leden, die door de gemeenteraad zijn aangewezen, worden de overige leden van het bestuur aangewezen voor de tijd van twee jaar. Het bestuur heeft ondex-meer de mach tiging van B. en W. voor het vernieuwen of wijzigen van de bij de stichting in be heer zijnde terréinen en lokalen voorzover deze niet het eigendom van de deelnemers zijn; het doen van uitgaven tot bedragen boven f 1000; het vex-pachten van buffet ten, rijwielbewaarplaatsen, reclamevlak- ken op of bij de speel- oefengelegenhedcn. Goedkeuring van de gemeenteraad is nodig voor het aangaan van geldleningen cf het aannemen van schenkingen, erf stellingen of legaten; het kopen van on roerende goederen; het oprichten, aanleg gen en inrichten van sportterreinen, ba nen, zwemgelegenheden, spoidlokaliteiten en meer van dien aard voor zover de medewei-king van de gemeenteraad daar voor niet al uit andex-e hoofde wordt ver eist. Van de zijde van B. en W. zullen geen stappen worden gedaan op het teri-ein van de h'chamelijke opvoeding en sportbeoefe ning buiten schoolverband, zonder dat hierin het bestuur van de stichting is ge kend en om advies is gevraagd. Groepsvertegcmvoor digi tig Het bestuur van de stichting kiest uit zijn midden vier leden die met de voor zitter van het bestuur het dagelijks be stuur voi-men. De deelnemei's van een be paalde groep kiezen uit hun midden weer een gi-oepsvex-tegenwoordiging, welks taak het is het vox-men van een schakel tussen de deelnemers en het bestuur van de stich ting. De groepsvertegenwoox-diging kwijt zich van deze taak door het kweken van verantwoox-deliikheidsgevoel en de bevox-- dering van de zelfwerkzaamheid bij de ADVERTENTIE ©©«©©©©©©©©©©©©©©©«©©©eeo©©© Goed autorijden leren wij U in onze nieuwe Opel „Rcckord" 1953 Hagelingerweg 134, Tel. 8930. Santpoort Dennenstraat 12, Tel. 6200, IJmuiden deelnemers door deze zoveel mogelijk te betrekken bij het beleid van hel bestuur, waar dit de belangen van de deelnemers rechtstreeks aangaat; het bevorderen van een goede verstandhouding tussen de deelnemers van een bepaalde groep en tussen de groep onderling en het toezicht- houden op het gebruik door de deelnemers van door de stichting ter beschikking ge stelde sportterreinen, banen etc. Voorts het behartigen van de afzondexdijke belan gen van de sectiedeelnemers bij het be stuur van de stichting en het verlenen van steun aan de stichting waar het betreft het uitvoeren van het algemeen programma. Het personeel Het bestuur en het dagelijks bestuur van de stichting worden bijgestaan door een directeur, die tevens als secretaris op treedt en ambtenaar is van de stichting. De directeur wox-dt benoemd door B. en W. van Velsen, nadat in deze overleg ge pleegd is met het bestuur. De directeur wordt belast met de leiding van de werk zaamheden volgens een door het bestuur vast te stellen instructie. Aanstelling en ontslag van het tijdelijke en losse perso neel, dat nodig mocht zijn, geschiedt door het dagelijks bestuur. Vast personeel w ox-dt in overeenstemming tussen B. en W. en de stichting aangesteld en ontslagen door het bestuur, in overeenstemming met dienaangaande voor het gemeentepersoneel geldende voorschx-iften. r U wordt van huis gehaald en gebracht. w ©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©fc WOENSDAG 1 JULI Thalia, 20 uur: „De terugkeer van Bulldog Drummond". t> Rex, 20 uur: „De schaduw van de adelaar". Raadhuis, 1415 uur, spreekuur wethouder van onderwijs. DONDERDAG 2 JULI Velserbeek, 20 uur, openhichtconcert Har moniekapel „De Eendracht". Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling van „Meisje ontvoerd". Rex, 20 uur: „De schaduw van de adelaar' «b ■''W/ -.f/,""', m Een politie-helicopter patrouilleert over de East River, nabij de Brooklyn Bridge op de dag, waarop New York als eerste stad ter wereld een „luchtpatrouille" kreeg. Dagelijks zullen drie vluchten worden gemaakt. Het loopt maar druk met de jubilea in de Leering-familie: eerst Henk, die in Juni 25 jaar in de olie was in de nette petro leum dan altijd en nu broer B. J. Leering. Mox-gen, de tweede Juli, wordt het precies een kwart eeuw, dat hij voor het Velsens ziekenfonds als bode in touw is: komende uit een rasecht fondsgezin, waarvan de va der tot de op richters van het fonds van dok ter De Weerdt behoorde, heeft hij nu een kwart eeuw lang zijn kx-ach- ten aan dit so ciale werk ge geven. Die op- ï-ichting bracht 18 gezinnen en 54 verzekerden in en toen was er voor de bode dus nog niet zo overdreven veel omhanden, maar nu is dat wel even een bedoening geworden. Ook met de premie. Toen bode Leering begon was die 0,38 in de week en daar kon je dan nog ziek voor worden ook. Het was allemaal veel simpeler in die dagen van Olim: als de affaire te druk werd, sprong moeder Leering graag even bij. Nu hebben de boden een opleiding nodig, zodat ze alles weten over de historie van het ziekenfondsenwezen, heel wat wets- kennis vergaarden en de administratieve rompslomp eveneens behoorlijk onder de knie hebben. De jubilaris is in de oorlog naar Haarlem geëvacueei'd en daarvandaan moest hij maar zien zijn schax-e te bedienen. Dat werd dan per benenwagen verricht zelfs de evacués in de polder en in Heemskerk werden getx-ouwelijk bediend. De vijfduizend ver-zekerden, die bode Leering in de week afwerkt, geven hem genoeg te doen en dan is het 's avonds thuis ook nog even doorbijten. Zo'n bode is een Manus van alles voor de mensen en ze gebruiken hem zowel voor wrijfpaal als voor informatiebureau en soms wox-dt hem om medisch consult ge vraagd. Bode: Onze complimenten, want wij weten wat het isProficiat en nog vele jaren! Opnieuw zijn bij Koninklijk Beslutit dapperheidsonderscheidingen toegekend. Het kruis van vex-dienste is onder an deren vex-leend aan M. Grootveld te IJmui den, die als schipper van het vissersvaar tuig Beatrice op 15 Februari '42 besloot naar Engeland te varen, toen midden op zee drie verstekelingen uit het ruim kwa men, die de wens te kennen gaven, naar Engeland te willen gaan. IN EEN RAADSZAAL, waar in de warmte van de Dinsdagavond de heer Th. Kruisman van de C.P.N. in opgestroopte hemdsmouwen zat en de boden van het raadhuis in de donkere zware kleding rondliepen, is Velsens raad gisteravond naar aanleiding van de bouw van een semi permanent houten gebouw voor het Bedrijf Openbare Werken bij het gebouw in Velserbeek, in het probleem van de huisvesting van de vele openbare diensten gedoken. Er werd van verschillende kanten gepleit voor een werkplan, opdat deze diensten, die nu niet langer in een bepaalde ruimte kunnen blijven ondergebracht, als eerste voor een nieuw onderdak in aanmerking zouden komen. De wethouder van Openbare Werken, de heer W. F. Visser, liet daarna wel duidelijk blijken dat B. en W. er nog steeds over denken het bedrijf Openbare Werken over te plaatsen naar het huidige raadhuis, indien het nieuwe stadhuis gebouwd mag worden. De uitbouw in Velserbeek helpt de gemeente evenwel de eerste jaren uit de moeilijkheden. Voor de derde maal na de bevrijding hebben journalisten op uitnodiging van het gemeentebestuur van Velsen een bezoek gebracht aan deze gemeente. In 1945 kregen zij een indruk hoe Velsen getroffen was door het optreden van de bezetters. De woningvoorraad van 1940 van ongeveer 12.600 was verminderd tot 9.137. Bij het tweede bezoek in 1947 deelde het Velser gemeentebestuur'mee welke plannen er bestonden om IJmuiden en andere delen van de gemeente weder op te bouwen en dezer dagen kwamen de journalisten tot de conclusie, dat het niet bij plannen ge bleven is, want tot en met het tweede kwartaal van dit jaar zijn er 3702 woningen gereed gekomen en de verwachting in 1947 uitgesproken, dat IJmuiden een stad aan de zee zal wox-den, wordt werkelijkheid. Bij een tocht door de gemeente kwam tot uiting, dat speciaal Nieuw IJmuiden zich bijzonder snel ontwikkeld heeft. Er zijn op het ogenblik nog achthonderdzevenenzeventig woningen in aanbouw en het aantal inwoners is inmiddels gestegen tot ruim drieënvijftigduizend. De gemeente Velsen was in de oorlog I dat de dienst van Openbare Werken zich v/el bijzonder getroffen. Het aantal ver woeste huizen bedroeg 3400, hetgeen neer komt op ongeveer 27% van de voorraad van 1940. Van andere zwaar getroffen ge meenten waren de percentages Den Haag 6%, Nijmegen 6%, Middelburg 10%, Arn hem 10% en Rotterdam 20%. In vex-ge- lijking met andere gemeenten valt het per centage van Velsen wel op. Na de bevrijding werd van rijkswege begonnen met de bouw van noodwoningen en in 1946 en 1947 kwamen er 158 gèreed; verder zijn er 37 noodboerderijen door par ticulieren gebouwd. Bescheiden begin Met de bouw van permanente woningen werd in 1947 een begin gemaakt en dat be gin was bescheiden, want het aantal be droeg 3. Er bestonden toen al vele plannen, want in 1948 kwamen er 586 gereed, in 1949 633, in 1950 706, in 1951 901, in 1952 523 en in de eerste zes maanden van dit jaar 350. In de loop der jaren zijn er 3702 woningen gebouwd, hetgeen neerkomt op 40% van de woningvoox-raad in 1945. Nieuw IJmuiden heeft zich het meest ontwikkeld, want daar kwamen 2097 wo ningen tot stand; dan volgden het indus triegebied Velsen-Noord met 1021, Sant- poort-Noox-d met 345, Velsen-Zuid met 91, Santpoox-t-Zuid met 89, Driehuis met 53 en Velserbi-oekpolder 6. Van de 3702 woningen waren er 911 étagewoningen, 1440 arbeiderswoningen, 674 duplexwoningen, 50 voor bejaarden, 323 middenstandswoningen, 213 woningen voor welgestelden en 81 bedrijfswoningen. 463 Woningen hebben drie vertrekken, 759 vier, 1726 vijf, 560 zes, 132 zeven, 41 acht, 19 negen en 2 tien of meer. Bij het grootste deel was de gemeente de opdx-achtgeefstex-, namelijk bij 1730 wonin gen; dan volgden particulieren met 950, groot-industrie 421 en woningbouwvereni gingen 601. Er werden 2331 woningen ge bouwd volgens de Woningwet, 1223 vol gens de Herbouwplicht, 69 met financiële regeling van het Rijk en 69 zonder bij drage. De bouw van de huizen had natuurlijk een aanwas van de bevolking tot gevolg. Op 31 December 1940 telde de gemeente 48 967 inwoners, welk aantal op 5 Mei 1945 was verminderd tot ongëveer 17.000. Aan het einde van dat jaar was het aantal weer gestegen tot 36.108. In de afgelopen zes maanden is het aantal inwoners gegroeid van 52.108 tot 53.012, waarvan 26.372 man nen en 26.640 vrouwen. Het uitvoeren van de hex-bouwplannen en van de uitbreidingsplannen betekende moest bezig houden met aanleg van straten eri riolering, waaxwoor een bedrag van 3.600.000,nodig was. Ongeveer 34.000 meter riolering is aan gelegd en 350.000 m2 klinker en tegelbe strating, hetgeen betekent over ongeveer 35 kilometer weglengte met trottoirs. Om de woningen te kunnen bouwen moesten de bouwers beschikken over bouwrijp gemaakt terrein; 125 ha bruto terrein is voor woningbebouwing bouwrijp gemaakt en ongeveer 10 ha voor industx-ie. In het duinterrein te IJmuiden en te Vel sen-Noord (Roo?wijk) is ongeveer 40 ha ten-ein afgegraven en voorbereid voor ves tiging van industrieën en woonbebouwing Volgens de thans vastgestelde uitbreidings en basisplannen moeten nog 150 ha bruto terrein voor woonbebouwing bouwrijp ge maakt worden. Hieruit blijkt wel, dat het gemeentebe si uur van Velsen nog lang niet aan het einde is met de plannen. Er moeten in de komende jaren voor wei-ken van stadsaan leg, zoals hoofdwegen, rioolwaterzuivering haven enzovoort aanzienlijke kapitalen ge investeerd worden. Voor Velsen ten Zuiden van het Noordzeekanaal wordt geschat, dat nog ongeveer in totaal een bedrag van 6.000.000,nodig zal zijn voor uitvoering van deze werken. Voor Velsen-Nooi-d is nog geen x-aming te maken, omdat de plan nen voor dit deel van de gemeente (uitbrei ding van industx-ie) nog niet definitief zijn De lezer, die deze cijfex-s onder ogen krijgt, zal met belangstelling vernomen hebben hoe IJmuiden zich ontwikkeld heeft. Velen '.uilen tijdens bezoeken aan delen van de gemeente Velsen en indruk gekx-egen hebben van de enorme uitbrei ding, doch als men geruime tijd besteedt aan een tocht door een groot aantal nieuwe wij ken zal me-i er zich vex-bazen over het grote aantal woningen. En nog werkt het gemeentebestuur van Velsen verder om voor de velen, die in de visserij of in de vele industrieën in Velsen wei'ken een woning te laten bouwen: De heer R. Verbeek (P.v.d.A.) twij felde er niet aan dat de uitbreiding van het pand in Velserbeek noodzakelijk en onvermijdelijk was, maar een crediet voor een tijdelijke oplossing is nu toch nodig. „Hierbij rijst de vraag of het aanbeveling zou verdienen nu Velsen een urgentie plan heeft om te bepalen in hoeverre de objecten hun plaats krijgen in dit plan", aldus de heer Verbeek, waarna hij zijn mening nogmaals onderstreepte: „Laten we gaan „plannen" wat in het urgentieplan genoemd is, opdat een geleidelijke ontwik keling van zaken wordt verkregen". De heer M. van Dongen (C.H.) sloot zich bij deze woorden aan en vond bij instemmend geknik van de gehele raad dat het er met de openbare gebouwen in yelsen maar zeer slecht voor staat. Hij haalde allerlei gevallen aan van slecht ge huisveste bureau's en pleitte uiteindelijk ook voor een schema, waarin zal worden vermeld wanneer het raadhuis en de an dere gebouwen zullen verrijzen. „Noodsprongen als deze in Velserbeek moeten verdwijnen", aldus de heer Van Dongen. Ook de heer Lips (A.R.) was het daarmee eens. Hij noemde enige cijfers over het nieuwe kantorenpand aan de Lange Nieuwstraat, om hiermee van de wethouder van Openbare Werken iets meer over dit pand aan de weet te komen, maar dit lukte toch niet. Wethouder W. F. Visser was het met alle snrekers eens. Het gebouw voor Open bare Werken komt niet in het urgentieplan voor in verband met de mogelijkheid van overplaatsing naar het huidige raadhuis, wanneer het nieuwe gebouw er staat. De raad heeft haar fiat en het crediet gegeven, maar de hogere instanties moeten nog steeds een beslissing nemen. En zo lang kan het bedrijf Openbare Werken niet blij ven wachten. Het is en blijft nu maar de vraag, of het nieuwe raadhuis gebouwd mag worden. Zeer binnenkort kan de gemeenteraad een voorstel van het college verwachten, waarin plannen worden voorgelegd om enige diensten een beter onderdak te geven. (De heer Visser bedoelt hiermee naar onze mening het kantorennand van vier of vijf verdiepingen aan de Lange Niéuw- straat. Red.) Aan een nieuw kantoor voor het huisvestingsbureau wordt niet meer gedacht. „Dit moet tot een einde komen", zei de heer Visser. Hierna verklaarde de raad zich zonder hoofdelijke stemming accoord met het be drag van 33.690 voor de uitbreiding van het bedrijf Openbare Werken. Kleine punten De andere agendapunten leverden slechts nu en dan een vraagje op. Mevrouw H e ij k o o p (V.V.D.) vroeg waarom de gehuwde vrouw geen verzeke ringsuitkering kreeg en de andere amb tenaren wel. Het aantal bijzondere geval len zou dan wel zeer groot moeten zijn. Wethouder Strijbosch antwoordde dat de gehuwde vrouwen door hun man al verplicht verzekerd zijn. Het „bijzondere geval" is van toepassing op de vrouwen, waarvan de man niet verplicht verzekerd is. Daarmee was mevrouw Heijkoop tevre den gesteld. De héér D. den Hollander van de C.P.N. wilde nog iets zeggen over de aan koop van een strook grond langs de Duin en Kruidbergerweg te Santpoort, maar be gon al dadelijk over een ten-ein aan de Velserduinweg, hetgeen niet ter sprake was. Toen ging de heer Den Hollander maar weer zitten. Mevrouw H e ij k o o p (V.V.D.) had ook nog een vraag over de vervanging van in gebruik zijnde leerboeken in de oude spel ling. Volgens haar zijn bibliotheekboeken geen leex-boeken en hoeven Bijbels in een verkorte uitgave dus nieuwe spelling zeker niet te worden vernieuwd. De wethouder van Onderwijs, de heer H. de Boer, was van mening dat een bibliotheekboek wel degelijk ook een leer boek kan zijn. Ten aanzien van de Bijbels deelde hij mee dat alle uitgaven nog wor den bekeken door de inspecteur. Ten aanzien van het toestaan van een crediet voor de overname van de leermid delen en het schoolmeubilair van de Stich ting verenigde scholen voor Bijzonder Neu traal Kleuter Onderwijs wilde de heer H. J Lips (A.R.) nog graag weten of dit bedrag weer in de gemeentekas zou vloeien. De wethouder van Onderwijs zei, dat het college geen aanleiding vindt om dit geld te laten storten in deze kas. Er zijn Open bare scholen gesticht en het materiaal werd overgenomen van de Stichting, zodat de gemeente hier verder niets in heeft te ver tellen. Wel zal men trachten overeen te komen, dat het geld zal worden besteed aan het onderwijs. Besloten zitting Na een besloten zitting van ruim een uur over de benoeming van leerkrachten aan het gymnasium Felisenum, deelde de burgemeester mr. M. M. Kwint mee, dat de benoeming van de leerkracht voor de vakken Grieks en Latijn werd aangehou den. Voorgedragen waren voor benoeming in tijdelijke dienst: 1. dr. G. R. M. F. Na- chelmans te' Steenwijk; 2. dr. A. F. van Katwijk te Oostburg. Wel werden benoemd: dr. K. H. F. Schut ter tot leraar klassieke talen (tevens con rector); dr. H. M. Cohen, leraar hebreeuws; dr. H. W. Doornink, leraar natuurlijke historie; mej. A. L. (??oenhart, lerares te kenen; dr. J. Hoekstra, leraar Duits; E. J. Hueting, leraar Duits; G. van der Laan, leraar Frans; voor het vak geschiedenis H. A. van Vessem, te Oegstgeest; voor het vak Engels mej. J. Dekker, te Voorhout; voor het vak natuurlijke historie C. F. W. Dover alhier en voor het vak scheikunde N. G. Moll, te Utrecht. ADVERTENTIE Dry cleaning only Koningsplein 10 Tel. 4886 OVER SLAPTE IN HET BEDRIJF is op de afdeling in het raadhuis van Velsen, waar onder meer de paspoorten worden uitgei-eikt en vernieuwd, het gehele jaar door nog niet te klagen geweest. Maar wat er de laatste weken wordt verwerkt, mag zeker als topprestatie worden gekwalificeerd. Alle oude paspooi-ten wox-den door nieuwe vervangen, hetgeen het nodige extra werk met zich mee brengt. Dan zijn er de reislustige vacantiegangers, die nog maar altijd in de veronderstelling leven, dat hun pas in drie dagen tijd kan worden afgeleverd „als die ambtenaren maar eens opschieten". Dit is toch heus niet waar, want de Provinciale Griffie in Haarlem heeft in deze ook nog een woordje mee te spreken en dat betreft nog wel meer aanvragen dan uit Velsen alleen. Men kan er van op aan, dat de aflevering zo vlug mogelijk ge schiedt, maar zelfs dan zijn er nog wel drie weken mee gemoeid, eer de pas in tas of jaszak van de aanvrager kan worden opgeborgen. Velen menen, dat er wel „schot in komt", als ze zich maar weer eens voor het loket vex-tonen en dan liefst in de middaguren. Ook deze pogingen lopen op niets uit, want deze afdeling in het x-aadhuis is alleen in de morgenuren voor het publiek geopend en daar kan niet van worden afgeweken. Het aantal passen dat in het eerste half jaar van 1953 werd uitgereikt is ongeveer gelijk aan dat over eenzelfde periode van het vorige jaar. Het bedraagt 1222 tegen 1241 in 1952. Maar Juni 1953 spant de kroon met 450 stuks tegen 350 in dezelfde maand verleden jaar. Procentsgewijze zijn de aanvragen voor Duitsland het grootst. Globaal genomen is de verdeling als volgt: Duitsland 35 Frankrijk 15 Zwitsex-land 13 Oosten rijk 11 Verenigde Staten 2 Italië 5 Denemarken 2 Engeland 6 Zweden en Spanje samen 2 emigratie en koopvaardij 9 Ongeveer 85 procent van de aanvragen zijn bedoeld voor vacantiercizen, de ove rige 15 procent zijn voor zakelijke ob jecten. Van Januari tot en met Juni 1953 wer den ongeveer 400 bewijzen van Neder landerschap uitgereikt. Deze worden ge- briukt voor het reizen naar België en Luxemburg en, waar het in collectief verband geschiedt, voor Duitsland, Zwit serland en Oostenrijk. Voor België en Luxembux-g kan men eveneens gebruik maken van een paspoort waarvan de gel digheidsduur niet meer dan vijf jaar is verlopen. Voor collectieve reizen naar Duitsland is het gebruik van paspoox-ten niet toegestaan. Geen visum meer Van 1 Juli af is voor Duitsland geen visum meer nodig; behalve voor degenen die het land meer dan eenmaal gaan be zoeken en dat bezoek hei-halen binnen een maand, nadat ze weer in Nederland zijn teruggekeerd. Voor hen blijft een visum wel vereist. Dat zal echter meer voor za kenlieden dan voor vacantiegangers van belang zijn. Op een enkele uitzondering na zoals bijvoorbeeld voor Spanje is trouwens voor geheel West-Europa geen visum meer nodig. Tijdig aanvragen geboden In het belang van het publiek wordt er door de ambtenaren nog eens met nadruk op gewezen dat tijdig aanvragen geboden is. Want alleen bij ernstige ziekte van verwanten in het buitenland en voor koopvaardij- en zakenreizen kan voor rang wox-den verleend. Atoom-duiven startten later Wegens het zeer slechte vliegweer door onweersbuien en zware regenval zijn de vogels van de postduivenvereniging „De Atoom" pas Maandag om half zeven gelost te Pont St. Maxence om de afstand van 375 km af te leggen. De vlucht tijdens Noordoostenwind ver liep langzaam en van de 47 duiven kon de eerste, die een gemiddelde uursnelheid van bijna 55 km had, om 13.26.19 uur „geklokt" worden. (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur in onze serie speciale voorstellingen William Holden - Nancy Olson in MEISJE ONTVOERD Adembenemende avonturen in de schaduw der misdaad Toegang 18 jaar. Zoals wij reeds eerder berichtten heeft de stichting „De Velser Gemeenschap" plannen voor het oprichten van een afde ling der Volksmuziekschool. Teneinde voor dit instituut sympathie te wekken organiseerde het bestuur der V.M.S. een propaganda-avond in het Ne derlands Hex-vormd jeugdgebouw, waar Dinsdagavond enkele klassen der Haar lemse V.M.S. met enkele leraressen bijeen kwamen om een handjevol belangstellen den de aard van dit vrij x-udimentaire mu ziekonderwijs duidelijk te maken. Aan enthousiasme en leerstof heeft het beide ondei-wijzeressen, de dames C. Kat- Beylevelt en J. Dito, niet ontbroken. Hoe wel het ons uit de pen moet, dat de leer stof voor een eerste kennismaking veel te veel uitgesponnen werd en men zich in te veel finesses vex-loor om blijvend te boeien. Ter gelegenheid van de demonstratie avond te Santpoort van hetzelfde insti tuut plaatsten wij x-eeds een uitvoerig ver- slag van zo'n gebeuren. Het doel der V.M.S is kinderen van ouders met smalle beurzen smaaK voor goede muziek bij te brengen, hen te leren in de muziek het kaf van het koren te scheiden, volksmuziek van vroe ger (en van elders) nieuw leven in te bla zen en de kinderen met de elementaire muziekbegrippen vertrouwd te maken. Het onderwijs, gegeven door ex-varen leex-krachten die met het wezen der V.M.S. geheel bekend zijn, is voornamelijk geba seerd op het aanschouwen der te spelen melodie. Men bewandelt daarbij on-ortho- doxe wegen, want de klassieke manier van het noten leren kent me er niet. Door deze visuele methode van onderricht leren de kindex-en echter sneller en juister poly- phoon zingen, hetgeen mevi-ouw Kat met voorbeelden bewees. De leerlingen hebben ook nog proeven van hun vaardigheid afgelegd met tam bour ij n-, blokfluit-, dwarsfluit-, castagnet- en triangelspel. De meergevorderden heb ben het reeds tot een complete orkestklasse gebracht waar onder meer klassieke werk jes uitgevoerd worden. Want op de V.M.S. kan men eveneens instrumentaal onder wijs ontvangen (viool en piano). Ds. J. van den Berg, Nederlands Her- vormd predikant te IJmuiden-West en voorzitter van de Velser afdeling heeft bij de aanvang van deze bijeenkomst in een korte rede het plaatselijke instituut met klem aanbevolen in de sympathie van de ouders. Af

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7