Het Huis c VISSER Technische modernisatie der radio distributie zal f 15 millioen vergen Solex Clowntje Rick Beverwijk van haar Dromen Castricum 4 Eind 1957 vier ontvangstmogelijkheden voor alle aangeslotenen Faillissementen Examens „Ceta Bever" met 7-0 door „Tekenkamer" verslagen Zomerprogramma van het Instituut FEUILLETON door Dorothy Quentin Twee wagons aardbeien naar Duitsland Hotel De Rustende Jager in het zilver Scheepvaart Voor de kiadcren DONDERDAG 2 JULI 1953 ADVERTENTIE Naast de alom bekende van f. 392.50 Bij de Tweede Kamer is ingediend een nota van wijzigingen met betrekking tot het wetsontwerp tot wijziging en aanvul ling van de Telegraaf- en Telefoonwet 1904. Dit wetsontwerp werd op verzoek van de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat tijdens de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op 23 November 1948 van de agenda afge voerd om overleg te plegen met hen, die een andere oplossing terzake van de ex ploitatie der radiodistributie voorstonden dan in het ontwerp belichaamd. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft nu besloten de verantwoordelijkheid voor de verdediging van het bedoelde wets ontwerp op zich te nemen. Zijn voornaamste overweging hierbij is, dat het uitermate bezwaarlijk zou zijn in dit stadium nog „de klok terug te draaien". Wel zal het oorspronkelijk ontwerp in overeenstemming moeten worden gebracht met de huidige stand van zaken. Hoewel de minister met zijn ambtgenoot van O., K. en W. van mening is, dat ge zien de inmiddels gegroeide toestand be zwaarlijk anders kan worden gehandeld dan de exploitatie van de radiodistributie thans definitief aan de PTT toe te ver trouwen, zijn zij niettemin bereid aan dé aandrang om de vergoeding aan de voor malige eigenaren zo gunstig mogelijk te doen zijn, tegemoet te komen. De tot dusver uitgekeerde vergoedingen kwamen ten goede aan ruim 80 rechtheb benden, van wie 41 om principiële redenen weigerden het hun toekomende (in totaal 135.900) in ontvangst te nemen in af wachting van een definitieve beslissing over de toekomstige exploitatievormen. Een verdere tegemoetkoming kan wor den verwezenlijkt door rekening te hou den met de groei van het aantal aanslui tingen, welke sinds de datum van de naasting heeft plaats gehad tot 1 Mei 1947 (het tijdstip, waarop de oorspronkelijke machtigingen zouden zijn vervallen). Wat betreft het huidige tarief 24. per jaar exclusief de luisterbijdrage) wordt opgemerkt, dat een voorbehoud moet wor den gemaakt ten aanzien van prijs- en loonsverhogingen, welke sedert 1946 heb ben plaats gevonden. De vraag of deze stij gingen alsnog verdisconteerd dienen te worden in het voor de toekomst te bepalen tarief kan slechts beantwoord worden zo dra vastgesteld is in hoeverre de overige lasten gedrukt kunnen worden door een doelmatig beheer, gepaard gaande aan een sanering van dit bedrijfsonderdeel zelf. Een bevredigende sanering kan eens deels worden bereikt door alle investerin gen tot en met 1950 in een, eventueel in twee jaar af te schrijven. Hiermede is een bedrag van 13V2 millioen gulden gemoeid. In technisch opzicht kan de sanering, welke tot dusver slechts incidenteel kon geschieden, over een periode van drie jaren na 1954 worden voltooid. Na verloop van dat tijdvak zullen alle aangeslotenen de beschikking hebben over vier ontvangst mogelijkheden van een kwaliteit, welke in overeenstemming is met de huidige stand van de techniek. Hiermede zal in totaal een investering van nagenoeg vijftien mil lioen gulden zijn gemoeid, welke over drie De Haarlemse rechtbank heeft Dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van: P. J. Koene, handelende onder de naam Technisch Bureau „Roll Truck", Markt straat 61, Wormerveer. Rechter-Commis- saris: Mr. C. E. Muller; Curator: Mr. J. A. M. Thijssen, advocaat en procureur te Zaandam. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van: J. H. A. Meekel, tunider, wonende te Haarlemmermeer, Lijnderdijk 178. Rech- ter-Commissaris: Mr. N. Reeling Brouwer; Curator: Mr. K. Hugenholtz, advocaat en procureur te Haarlem. H. Sminia, expediteur, gewoond heb bende te Bloemendaal, Borskilaan 6, thans wonende te IJmuiden, IJmuiderstraatweg no. 14. Rechter-Commissaris: Mr. H. J. Ferwerda; Curator: Mr. J. G. Bettink, ad vocaat en procureur te Haarlem. jaren kan worden verdeeeld. Voor uitbrei ding wordt overigens gerekend met een ge middelde jaarlijkse investering van twee millioen gulden. Volgens de nieuwe opzet zou kunnen worden bereikt, dat inderdaad de exploi tatie van de radiodistributie na verloop van enige jaren sluitend (op basis van 500.000 aangeslotenen) of nagenoeg slui tend (bij 450.000 geabonneerden) zou kun nen zijn. Het wordt mogelijk geacht de loonpost en de overige exploitatielasten in het aangegeven tempo te vermindei-en door toepassing van een rationele reorganisatie en zeer sterke vereenvoudiging. Mochten onvoorziene omstandigheden in ongunstige zin optreden dan zou het tarief nader be zien moeten worden. Rijkskweekschool Voor het eindexamen zijn aan de Rijks kweekschool te Haarlem geslaagd de heren: J. Monteiro te Amsterdam; G. Sipkes, R. Vercruijsse, J. van Wees te Haarlem en C. Weij te IJmuiden. Voor het examen nuttige handwerken zijn geslaagd de dames: J. de Boer te IJmui den; I. Boon te Wieringen; Tr. Driesen te Haarlem; R. Dumont te Heemstede; J. van Gils te Heemstede; M. Kettmann te Drie huis; R. Meijer te Heemstede; A. Reinalda te Aerdenhout. H.B.S. VOOR MEISJES Geslaagd zijn voor het eindexamen aan de H.B.S. voor meisjes te Haarlem, afdeling Middelbare School voor meisjes, de dames: B. van Andel, L. Burghout, C. van Dant- zich, C. Ann Dod. A. van Dijk, A. Hooft, I. Klaje, M. Kropholler, I. Laguna, E. Mande- makers, L. van der Meulen, E. Romunde, J. Verduyn Lunel, G. Vincent, E. Vinger- houts, M. Wagenfeld, E. Weber, I. Zuuren- donk. Afgewezen: 2. Woensdagavond werd de bedrijfsvoetbal competitie voortgezet met de wedstrijd Ceta-BeverTekenkamer Hoogovens wel ke strijd is geëindigd in een fikse zeven nul overwinning van de tekenaars. Beide ploegen telden enige invallers en Ceta Bever was hierdoor zo verzwakt, dat de ploeg tot niet veel tegenstand in staat was. De beide backs en de spil speelden een goede partij en aan hen is het te dan ken dat de nederlaag tot 70 beperkt bleef. De invaller-keeper van Ceta Bever maakte een zwakke indruk en ging bij enige doelpunten niet vrijuit. Na een kwar tier spelen had de Tekenkamer succes toen de rechtsback van Ceta Bever de bal in het strafschopgebied met de hand speelde, en de toegestane penalty werd ingescho ten. Na goed voorbereidend werk van de middenvoor scoorde de linksbinnen tien minuten later het tweede doelpunt. Even voor rust werd het 30. Ceta Bever zette direct na de hervatting enige aanvallen op, maar het spel van de voorhoede was veel te doorzichtig, om ook maar enige kans op succes te hebben. De Tekenkamer geloofde het nu ook wel, maar wist toch zonder veel moeite de eindstand op 70 te bren gen. Vanavond wordt de wedstrijd Sihi Kennemerland gespeeld. De Beverwijkse afdeling van het Insti tuut van Arbeidersontwikkeling heeft voor de zomermaanden weer enkele bijeenkom sten georganiseerd. Op 5 Juli zal op het landgoed Schapenduinen te Bloemendaal 'n landdag worden gehouden; op 11 en 12 Juli zal een weekeindkamp worden gehouden in het duinterrein ten Zuiden van de fietsweg BeverwijkWijk aan Zee en op 19 Augus tus zal een excursie naar de tunnelbouw in Velsen plaats vinden. MARKTBERICHT BEVERWIJK. 1 Juli Aardbeien 31—65 (doosje); aardbeien 120340 (slof); Bloemkool 826; bosuien 58: bosoeen 1117; Porselein 710; rabar ber 1227; sla 2'/j9; spinazie 812; waspeen 1221 tomaten 1773; komkommers 822; sperciebonen 120—135: tuinbonen 11—18; dop erwten 32—55; peulen 43—70; rode kool 9; frambozen 60—68. vertaald uit het Engels 16) „Amuseer je je?" Mark stond achter haar en zijn vraag deed haar verschrikt omkijken. „O, ben Ik te lang weggebleven?" vroeg ze haastig. „Ik was juist van plan terug te gaan". „Heb je iets aangepast?" vroeg Mark, terwijl Yvonne, die met hem meegekomen was, de verkoopster wegzond om te tele foneren. „Nee, natuurlijk niet", antwoordde Elsie. „Ik wil nietik kan hier toch immers niets kopen. Ik zou waarschijnlijk een jaar lang moeten sparen om een heel simpel jurkje hier te kunnen kopen!' „Dat is helemaal niet nodig", zei Mark. „Luister eens, Elsie, ik zou het prettig vin den, als je hier enkele jurken kocht, die geschikt zijn voor Willows. Daarbuiten zijn geen behoorlijke winkels. Je kunt het als een voorschot op je salaris beschouwen, ik zal iedeie maand iets afhouden". „Mijn beste Mark", kwam Yvonne tus senbeide, „we hebben werkeliik niéts on der de 20 Pond, en het lijkt mc nauwelijks nodig, dat Elsie daarbuiten in zulke dure kleren loopt. Ik weet niet, wat je haar gaat betalen, maar. Yvonne was kennelijk zeer ontstemd over Mark's voorstel en er was een harde uitdrukking op haar gezicht. Elsie onder brak haar haastig: „O, alstublieft, ik heb niets nodig, ik wil hier niets kopen!" Er sprongen tranen in haar ogen en tot haar grote schaamte kon ze zich opeens niet meer goed houden; in tegenwoordigheid van Mark, Yvonne en de verkoopster, die zich weer bij hen gevoegd had, barste ze opeens in tranen uit. Ze wendde zich af en blindelings begon ze in de richting van de trap te lopen. Ze rende deze af en pas toen ze goed en wel buiten was, hield ze op met snikken en haalde langzaam een zakdoek te voorschijn om haar tranen af te vegen. Met een diep ongelukkig gevoel in haar hart wachtte ze op een bus. HOOFDSTUK 9 Yvonne cn de verkoopster keken elkaar enigszins verbijsterd aan, terwijl er op Mark's gezicht een vragende trek was. Yvonnp sprak 't eerst, en op luchtige toorj merkte ze op: „Wat een hysterisch gedoe! Ik héb je 't al gezegd, Mark, dat dit kind veel te jong is! Ze is helemaal over haar toeren. Maaltijden in restaurants, diner Woensdag was de aanvoer op de aard beienveiling niet zo groot als in de voor gaande dagen. De prijzen voor aardbeien met dop waren hoger: de Climax bracht 2.60ƒ3.40 per slof op. Moulin Rouge ging tot 3.10 per mand. Er werden twee wa gons aardbeien met dop naar Duitsland gezonden. De fabrieksaardbeien zonder dop waren goedkoper; hiervoor werp van 2.10—ƒ2.40 per slof betaald, met 2.70 als hogere prijs voor extra mooie partijen die voor de diepvries bestemd waren. Het was Woensdag vijfentwintig jaar geleden, dat hotel „De Rustende Jager" te Castricum in handen van de familie Eggers over ging. Dit heugelijk feit, heeft de te genwoordige eigenaar, de heer L. Eggers jr., niet onopgemerkt voorbij willen laten gaan. Op de, in de avonduren gehouden receptie, waren talrijke verenigingsbestu ren vertegenwoordigd. Niet minder dan zeventig bloemstukken sierden het café en de toneelzaal, waarmee maar gezegd wil zijn, dat de heer Eggers jr. als zakenman een grote bekendheid geniet. Burgemeester C. F. Smeets kwam de eigenaar in de mid daguren gelukwensen. Badgasten kunnen bridgen De Castricumse Vereniging voor Vreem delingen Verkeer, heeft voor de maanden Juli en Augustus, ten gerieve van de bad gasten een wekelijkse bridgeavond uitge schreven, die iedere Dinsdag in hötel Meijer aan de Dorpsstraat zal worden gehouden. Dinsdag 7 Juli kunnen de bridgeliefheb bers voor de eerste maal de kaarten ter hand nemen. Voor de winnaars zijn diverse prijzen beschikbaar gesteld. Wat de tuinders kregen Op de Castricumse groentenveiling van Woensdag, kregen de Kennemer tuinders voor de doperwten 35-60 ct. per kilo. Spi nazie is verkocht voor de prijs van 8-14 ct. en sla kon voor 3-8 V2 ct. een koper vin den. De sperciebonen bleven aan de hoge prijs. Er was Woensdag een behoorlijke aanvoer van deze groente, waarvoor men 1.20-1.40 per kilo kreeg betaald. Bps-: kroten gingen van de kar voor 6-14 ct. en bosuien liéten 6-12 ct. afdrukken. Bloem kool verwisselde van eigenaar voor 8-30 ct. per stuk. Hoewel men eén grotere aardbeien aan voer verwachtte, kwamen de tuinders ook Woensdag met ongeveer zeven duizend manden. Aardbeien 1 noteerde 1.75-./3.10 per mand en de tweede soort 150-2.30. Adinda, 1 Juli v. Pladju te Tjilatjap. Alnati. 30 St. Pauls Rock gepass. n. Rio de Janeiro. Amor, 30 v. Lissabon n. Oran. Amsteldiep. 30 te Aden. Alblasserdijk. pass. 30 Flores n. Havana Aletta, 29 v. Bangkok te Pladju verw. Alpherat, 1 Juli v. Antwerpen te Rotterdam. Altair, 1 Juli te Bahia. Amstelveen, 2 Juli Montreal verw. Appingedijk, 1 Juli v. Galveston te Rotterdam. Aalsum, 1 Juli v. Chittagoog n. Aden. Alchiba, 1 Juli 8.45 u. v. Hamburg n. Rotterdam Alcyone, 30 310 m. ZW. Teneriffe. Alderamin, pass. 30 Stromboli n. Genua. Almdijk, 30 200 m. NW. Finisterre. Alphacca, 30 570 m. O.NO. Paramaribo. Amerfkerk, 30 170 m. W. Minicoy. Amstelkroon. 30 570 m. Z.ZO. Bombay. Annenkerk. 30 140 m. Z. Freetown. Axeld'ljk, 30 290 m. W. Scilly's. Bali, 30 rede Belawan. Bonaire, 30 690 m. ZW. Plymouth. Bennekom. 1 Juli Callao verwacht. Bloemfontein, 30 v. Antwerpen te A(msterdam. Baarn, 30 180 m. W. Ouessant. Blijdendijk, 30 390 m. O.ZO. Kp. Race. Borneo, 30 op rede Semarawg. Breda, 30 810 m. NO. Paramaribo. Caltex Pernis. pass. 30 Algiers. Chama, 2 v. Port de Bouc te Bombay verw. Cistula, 7 Juli v. Brisbana te Balikpapan verw. Clavella, verm. 1 Juli v. Rotterdam n. Kopen hagen. Cottica, 30 v. Trinidad n Paramaribo. Caltex Utrecht pass. 1 Juli Kreta. Cronenburgh, 29 v. Amsterdam te Castro Ur- dialls. Caltex Nederland. 30 180 m. W. Kreta. Camphuys, 30 v. Soerabaja n. Ampenan. Castor, 30 450 m. N. Azoren. Ceronia, 30 280 m. O.NO. Fernando Noronha. Cleodorn, pass. 30 Wight. Duivendiik. 29 v. Seattle. Danae, 30 v. Halmstad te Gothenburg. Diemerdiik. 30 650 m. NO. eil. Mona. Drente. 30 250 m. W. ten N. Minico y. Esso Rotterdam, 30 v. Aruba te Rotterdam. Ena, 6 Juli v. Curasao te Gent verw. Erinnn, verm. 3 Juli v. Rotterdam n. Bergen. Enggano, 1 v. Genua n Port Said. Femditk, 1 v. Bremen te Hamburg. E*so Amsterdam, 30 300 m. N. Fayal. Etrema, 30 80 m. N. Kp. Elba. Friesland ,'KRL). 30 v. Port Said n. Colombo. Felipes. 1 Juli v. Ti. Priok n. Pladlu. Friesland fSSM). 30 120 m. ZW. Ouessant. Gaasterkerk. 1 Juli te Manilla. Garoet, 30 v. Tj. Priok ten aniker Singapore. Hathor, 30 rede Stratoni. Helder, pass. 1 Juli Key West. Hera. 29 te New York. Helena, pass. 1 Juli Vlissingen. Haulerwijk. 30 400 m. W.ZW. Lands End. Tttersum. 30 v. Haiphong te Newcastle. Joh. v. Oldenbamevelt, vertr. 2 Juli 17 u. v. Am sterdam n. Sydney. ■Tup't^r. 30 Tunis n. Malta, v^r'mita. 1 .Tul* v. Antw. t.e Londen. Kasimbar, 2 v. Tj. Priok te Singapore verw. Kota Rnroe, 30 v. Port Said. Laertes. 30 v Makassar n. Balikpapan. Langkoeas. 29 te Soerabaia. Lemsterkerk. pass. 30 Vüsslngen. Leopoldskerk. 1 Juli te Bandarshapur. Loenerkerk. 2 Juli te Cochin verwacht. Luna. 1 .Tuli van Malaga n. Amsterdam. Laurenskerk 30 v. Napels n. Genua. Leers urn. 30 720 m, W. Lands End. Lueitn. 30 v. Avonmouth n. Swansea. Merwede. 30 v. La Pallice n. Houston. Me'iskerk nacht 29-30 v. Penang n. Colombo. Mataram, pass. 30 17 u. Gibraltar 4 Juli 14 u. voor Hoek v. Holland verwacht. Manoeran, pass. 30 Ouessant n. Genua. Maashaven, 30 60 m. W ZW. Lards End. Manoeran. 30 sn m. O.NO. Ouessant. Metula. 30 v. Pladlu n. Singapore. Noordam, 30 810 m. W. ten Z. Larrts F.nd. Nieuw Amsterdam. 1 Juli te Rotterdam. Ondma, 1 Juli v. S'ngapore te Calcutta. Overiisel. 17 v. Priok te New York. Ovula. 6 Juli v. Balikpaoan te Beira verw. Orion, 30 van Oran te Malta. Ootmarsum. I Juli v. Hambur gte Bremen. Polvdorus. 29 v. Amsterdam te Priok. Poelau Laut, 2 Juli v. Priok te Amsterdam verw. Ze gingen dus naar de gymnastiekzaal; maar het werd geen gewone gymnastiekles, zoals anders. Want ze hielden hun rare mombakkesen op! Meester vond waarschijnlijk, dat ze hier meer de ruimte hadden daii in het gewone lokaal. En weer gierden de jongens van de pret, want het was toch zo'n gek gezicht, toen ze in een lange rij het lokaal rondmarcheerden, almaar met die dingen voor hun ge zicht! En meester deed trouw mee, met zijn lange, gekrulde neus. En dat vonden ze toch eigenlijk nog het leukst van al, dat meester er ook zo potsierlijk bijliep. Ja, die wist wel, hoe hij er de goede stemming in moest krijgen! Zo deden ze allerlei oefeningen en spelletjes. Altijd viel er wat te lachen. Als er een aan de ringen schommelde, met zo'n dom gezicht, hielden ze hun buiken vast; en het was al even erg, als er een in de touwen klom, of als ze haasje-over deden. En toen meester hen liet voetballen, was het hek van de dam en daverde het in de zaal van het gelach; want het is niet mogelijk, een ernstig gezicht te houden bij het zien van voetballers met zulke bespottelijke hoofden! De tijd ging op die manier heel wat vlugger voorbij dan anders en toen om vier uur de bel werd geluid, hadden ze nog wel een poos willen doorgaan. Slechter kan het niet. „Werkelijk", zei gisteren iemand uit rederskringen, „zo slecht als vorige week en deze week heb ben we het na de oorlog nog niet meege maakt". En de besommingen van de drie trawlers die aan de afslag waren, waren er dan ook naar. Na een reis van dertien dagen besomde de Gelria slechts 9890. De Thorina maakte een reis van negen dagen en maakte een besomming van 8500. De Herman' maakte per dag 1000 op deze re*> buit, want een twaalfdaagse reis leverde 12.000 op. Gezien de vang sten en besommingen van de schepen komt duidelijk naar voren, dat het al is het dan Woensdag, wat de beste dag van de week is nog niet wil. De Annie IJM 18 had dan nog een besomming van 4700. Wel en niet lekker. De piepers van de Herman, die nu niet benaald „lekker" waren, brachten slechts 10 op. Maar de lekkere braad van de Annie IJM 16 bracht toch ook maar 17 op. De beste wijting ging van de hand voor 12 tot 11 en de slappere soort bracht 8 tot 9 op. Zwarte kool in kisten van 125 kg deed on geveer 33 en de grote gullenmaat moest tevreden zijn met 12 tot 13. Makreel. De goede makreel ging voor 18 het land in en de mindere kwaliteit voor 15. Kistjes haring van ongeveer 20 gingen weg voor 9.50. Weinig voor de Belg. Voor België was er gisteren wel zeer weinig te koop. Er waren slechts een paar rijen uitleggers, die voor een top rij 115 opbrachten en voor de gewone rijen niet meer dan 80 betaald kregen. De kisten kabeljauw lie pen op tot 90. Tarbot was nog al gevraagd en schommelde tussen 1.60 en 2.05 per kilo. Flink vangetje. De Herman bracht gistermorgen een appiekouw mee, die er zijn mocht. Het beestje woog niet minder dan achthonderd kg en was even langer dan zes meter. De appiekouw was al in vier stukken gesneden, zodat slechts enige personen dit reusje onder de vissen „com pleet" hebben gezien. De vis bracht 16 op, waarmee de firma Gebr. de Jonge zich eigenaar mocht noemen van deze verras sing van de opvarenden van de IJM 2. Schol matig. Ook in de schol zat geen gang. De drietjes van de snurrevaad zaten tussen de 8 en 10 en de tweetjes tussen de 13 en 16. De kleine schol 3 van de kust ging voor het grootste deel naar het pufschuitje. Tongen. Aangezien er Maandag niets en gisteren weinig tong werd aangevoerd, was de handel hier iets stijver. Lappen Prins Fred. Willem, 30 830 m. W. ten N. Kp. Clear. Radja 30 v. Belawan n. Singapore. Rijnkerk, 30 v. Hamburg n. Rotterdam. Roeblah, 30 90 m. Z. eil. Wake. Ruys, 30 880 m. NO. Tristan da Cunha. Salatlga, 30 620 m. O.t.N. eil. Guam. Schiedijk, 3 Juli Casablanca verwacht. Stad Amsterdam, 30 v. Wabana n. Glasgow. Stad Arnbem, 1 Juli v. A'dam n. St. Laurens. Stad Maastricht, 1 Juli 11 u. v. Lulea te Vlaar- dingen. Stentor, pass. 30 Barbados n. Amsterdam. Straat Banka, 28 v. Durban te Beira. Singkep, 1 te Livorno. Salland. 30 220 m. Z. ten W. St. Vincent. Saparoea, 30 190 m. N. Kp. Blanco. Schie, pass. 30 Kp. Vincent n. Roterdam. Sliedrecht, 30 180 m. N.NO. Teneriffe. Soestdijk. 30 570 m. O. Kp. Race. Stad Leiden. 29 680 m- W.NW. Vancouver eil. Stad Vlaai-dingen, 30 700 m. O. ten N. Kp. Race. Stanvac Talang Akar. pass. 30 Str. Dempu. Teucer. 30 v. Sungeigerong n. Bintang. Tjimenteng, 30 v. San Francisco do Sul n. Mon tevideo. Tomorl, 30 v. Amurang n. Menado. Tero, pass. 30 16 u. Kp. Palmas n. Teneriffe. Tibia, 29 Auckland verwacht. Trompenberg, pass. 1 Juli n. Key West naar Savana. Tabinta, 30 300 m. Z.ZO. Guardafui. Tamo, 30 310 m. W.ZW. Kp. St. Vincent. Tara, 30 280 m. N. St. Paulsrock. Tawali, 30 Str. Banka gepass. Themisto. 30 890 m. W. ten N. Kp. Clear. Tjikampek. 30 500 m. Z.ZW. Diego Garcia. Van Linschoten, 30 rede Accra. Van Riemsdijk, 30 v. Singapore n. Tj. Priok. Willem Ruys, 1 Juli te Port Said. Waterland. 1 Juli Rio de Janeiro verw. Willemstad, 30 v. Aruba n. Port Limon. Waiwerang, 30 v. Buleleng n. Singapore. Zuiderkruis. 30 v. Halifax. KLEINE VAART Arnoudspolder, 30 v. Rotterdam te Oporto. Beinisse, 6 v. Casablanca te Boness verw. Binnenhaven, 1 Juli v. Rouen te Casablanca. Bornrif, 30 v. Marans n. Bordeaux. Bree Helle, 1 Juli v. Rotterdam te Londen ver wacht. Coolhaven, pass. 30 7 u. Kp. Roca. Coolsingel, 30 v. Mesane te Aarhuus. Cornells Houtman, 2 Mesane te Cardiff verw. Daje Boehmer, 2 Roterdam te Bordeaux verw. Fedala, 29 v. Carthagena n. Londen, Ferocia, 30 v. Raumo n. Warrington. Glashaven, 30 v. Rotterdam te Goteborg. Goote, 30 100 m. Z. Kp Vilano. Hebe Nobel, verm. 2 Juli v. Gorinchem naar Londen. Henrica b, 30 Stockholm te Morlaix. Koningshaven, verm. 2 v. Sharpness n. Rouen Lyd'ia. verm. 1 Juli Antw. n. Gdynia. Marcella, 1 Juli v. Casablanca te Ellesmereport verwacht. Marietie Bohmer, 30 te Kaolak. Muphrid. pass. 1 Texel Nieuwehaven, verm. 1 Juli v. Rotterdam naar Antwerpen. Noord, l v. Shellbaven te Billingham verw. Poortvliet, 30 v. Hamburg te Sornaes. Prima, 30 v. Bayonne te Bordeaux. Rijnhaven, 30 v. Casablanca te Port Lyautey. Spolanda, 29 v. Liverpool n. Garston. Sporota, 30 v. Hamburg n. Vigo. Timor, 1 Belfast te Waterford verwacht. Trianca, verm. 2 v. R'dam n. Sables d'Olonne. Vindicat Atque Polit, 29 Mesane n. Nederland. Vrouwepolder. 3 Oporto te Antw. verw. Wiebold Bohmer, 1 Juli ca. 13 u. v. Dakar te Duinkerken. deden 1.70, de grootmiddel soort ongeveer 1.29 en de kleinmiddel en tongen I on geveer 1.35. „Goed fout". We schreven het zo juist al: „Slechter kan het niet", en in de hal len en aan de Zuidzij is dan ook niet an ders te horen dan dat het momenteel „goed fout" is. Hier is een voorbeeldje: men weet hoe de Schoorl na een rei{? van twaalf dagen 7300 besomde. Dat is geen geheim. Het is- ook geen geheim, dat de kolenprijs in Nederland 66 bedraagt en wanneer men dan bovendien nog weet dat die Schoorl in die twaalf dagen even* 138 ton heeft verstookt, dan is een eenvoudig re kensommetje voldoende om precies te'we ten hoe slecht het wel is met de visserij. Die kolen vroegen dus al een bedrag van meer dan 9000. De Schoorl had evenwel voor die twaalf dagen minstens 18000 moeten maken. Onnodig te zeggen dat deze reizen voor alle trawlers in deze weken catastrophaal zijn. En dan te weten dat de kolenpriis in Duitsland 34 en in Engeland 33 bedraagt Elke rederij moet van de besomming ook nog ongeveer negen procent afdragen aan het Staatsvissershavenbedrijf en dan zijn er nog de lonen van de bemanning, het aankopen van ijs. de verzorging van de netten en het onderhoud van de motor of machine. Nu is het wachten on het haring seizoen. Heel misschien kan dit de zaak nog redden. Voorlopig opgelegd. Wegens de zeer slechte bedriifsuitkomsten ziin de trawlers Elie Chénévière, Schoorl en Gelria met in gang van gisteren voorlopig opgelegd. De schipper van de eerste boot kreeg van de reder te horen: „Je hoort wel, wanneer ik weer wil gaan varen". En ook op de andere twee schepen heeft het zo geklonken. Men ziet geen verbetering en de bemanning zal wel horen, wanneer er weer wordt gevaren. Wellicht na 15 Juli, wanneer de vangst voor honderd procent uit haring mag bestaan. Hoewel niet officieel, ver namen wij gisteravond nog, dat nog meer trawlers in afwachting van betere tijden deze week voorlopig worden opgelegd. Bekneld. Schipper v. d. Plas uit Kat wijk, die Maandag met de „Twee Gezus ters" IJm. 3 naar de visserij was vertrok ken, raakte met de vierde trek bij het scheen halen van de kuil met de vinger bekneld. Toen hij de hand had bevrijd bleek dat een van de vingers aan de rech terhand vrij ernstig was gewond. Men be sloot voor doktersassistentie naar IJmui den terug te keren. Dit anderhalve etmaal vissen leverde een buit van 100 kilo tong en vijf kisten schol op. Woensdag is de kot ter weer naar de visserii vertrokken. Weinig garnaal. Met de garnalen- vangst van de dagvissers is het zuinig ge steld. Vrijwel de gehele garnalenvloot geeft er de voorkeur aan op platvis uit te gaan. De reddingboot van de familie De Graaf uit IJmuiden vormt hierop een uitzonde ring, want de boot is omgebouwd om gedu rende enige weken van de IJmuider slui zen pleziertochten voor de vacantiegangers te ondernemen. Op zee. De volgende trawlers zijn nu nog op zee: Haarlem, Allan Water, Dirkje, Vikingbank, Maria van Hattum, Flamingo, Abraham en Mary. Haring. Met Hollandse nieuwe kwa men Woensdagavond binnen de KW. 44, met 408 kantjes gecombineerde vangst, KW. 5 met 510 kantjes gecombineerde vangst. Voorts werd nog verwacht de KW. 15. Excelsior 3 is er weer. Van Spaarn- dam is in de Haringhaven gearriveerd de „Excelsior 111" KW. 76. In de scheepshuid zijn enige nieuwe platen aangebracht. Belg er weer op uit. Na twaalf dagen gastvrijheid te hebben genoten is de Bel gische kotter Z 523 Woensdagavond weer naar de visserij vertrokken. Toen de kotter uit de Belgische haven Zeebrugge vertrok kreeg het mankement aan de motor en liep IJmuiden binnen. De nieuwe kamwielen moesten echter uit Duitsland komen. De vier leden van de bemanning waren met de trein maar weer naar huis gegaan en keerden Woensdag terug, toen de kotter kon varen. Prijzen. Heilbot 2.50-1.50, gr. tong 1.85-1.65, grm. tong 1.32-1.14, kim. tong 1.56-1.24, kl. tong I 1.50-1.25, kl. tong II 1.10-0.93, tarbot I 2.08-1.34, alles per kg.; tarbot II 72-67, tarbot IV 30-28, tongschar 48-45, kl. tongschar 12, schartong 13,50. kim. schol 18, kl. schol I 17-16, kl. schol II 17.50-8, schar 14-8, v. haring 23-11, ma kreel 18-11, gr. schelvis 38-25, grm. schel vis 27-22, kim. schelvis 28-19, kl. schelvis I 27-17, kl. schelvis II 17-8, wijting 13-8, gr. gul 32-25, mid. gul 20.50-12.50, kl. gul 12.50-8, kl. leng 14-11.50, kl. haai 13.50- 12.50. ham 54, poontjes 8, kl. koolvis zw. 14-12, kl. koolvis wit 24-18, alles per 50 kg.; gr. kabeljauw 228-67, gr. koolvis zw. 35.50-30. gr. koolvis wit 51-42, gr. gr. leng 39-36, gr. wolf 71, alles per 125 kg. Aanvoer: 140 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 7 tongschar en schartong, 520 schol, 50 schar, 340 haring, 760 makreel, 250 schelvis. 540 wijting, 200 kabeljauw en gul, 95 leng, 21 kl. 'haai, 1 ham, 3 wolf, 25 poon, 415 koolvis en 51 diversen, totaal 3420 kisten. bij jou in het hötel, en dan ook nog een bezoek aar: een modezaak als deze! Van zelfsprekend is ze helemaal de kluts kwijt!" „Ik geloof niet, dat 't iets met al die dingen te maken heeft", merkte Mark op ijskoude toon op. Hij had Elsie's tranen niet kunnen zien, maar wél had hij horen snikken en weglopen. Zijn eerste impuls was geweest, haar na te lopen en haar zijn excuses aan te bieden voor zijn on handig aanbod om kleren voor haar te ko pen. Hij had vergeten, hoe gevoelig jonge mensen konden zijn, en bij Elsie met haar weeshuis-achtergrond was deze gevoeligheid waarschijnlijk extra groot. „Misschien was het dan jouw onhandig aanbod om haar in de kleren te steken", merkte Yvonne op. „Wat ben je eigenlijk met haar van plan, Mark? Wil je haar adopteren?" Yvonne's stem klonk spottend, maar haar handen trilden, toen ze een sigaret aanstak. „Dat is misschien geen gek idee", ant woordde Mark. Zijn gezicht stond ernstig en de kloof tussen hem en Yvonne scheen niet te overbruggen. De verkoopster, die zich allesbehalve op haar gemak voelde, verwijderde zioh geruisloos. „Ik wil geen ruzie met je maken, Yvon ne, maar ik wil wél, dat je goed begrijpt, dat ik Elsie definitief aangesteld heb als mijn secretaresse. Het spijt me, als je 't er niet mee eens kunt zijn, maar ik heb nu eenmaal groot vertrouwen in haar capa citeiten. En mijn uitdrukkelijke wens is, dat jij, zolang zij voor mij werkt, je be hoorlijk tegenover haar gedraagt, ja zelfs aardig voor haar bent. Besef je niet, wat het betekenen moet, geen enkele achter grond te hebben, geen ouders, en geen verwanten, op zo jeugdige leeftijd? Heb je daar geen gevoel voor?" „Gevoel voor Elsie? Medelijden soms?" Yvonne's stem klonk scnor. „Waarom in vredesnaam, Mark? Ze heeft een heel goed leven gehad in dat weeshuis en ze valt nu met haar neus in de boter door dat baantje bij jou te krijgen. Bovendien heeft ze al kans gezien op je gevoel te werken, wat haar stellig voordeel zal brengen. Ik hoop één ding n.l. dat je geen spijt van je keuze en al je grootmoedigheid zult krijgen! En laten we 't hierbij laten. Laten we niet verder ruziër over zo iets onbelangrijks als Elsie. Je zou me nog van jaloersheid be schuldigen". „Misschien ben je dat een heel klein beetje", zei Mark, terwij! hij glimlachte en een hand naar haar uitstak. Yvonne maak te echter geen enkel gebaar om zijn hand te grijpen. „Waanzin!" zei ze kortaf. „Ik zou 't helemaal niet erg vinden", merkte Mark op. „Ik zou me er gevleid door voelen. Maar ik wil niet, dat je ja loers bent op een jong kind als Elsie en dat je dat op haar verhaalt. Werkelijk, Yvonne, je houding tegenover haar is zéér onaardig". Yvonne haalde ongeduldig haar schou ders op. „O, mannen zijn allemaal idioten! Zelfs jij laat je beetnemen. Ik kan het een voudig niet aanzien, hoe zo'n kind op je gevoel weet te werken. Vooral nu je in deze omstandigheden verkeert.... Maar om je een plezier te doen en om je te be wijzen, dat ik heus niet jaloers op haar ben, zal ik voortaan aardig tegen haar doen. Ik ben zelfs bereid haar een paar jurken gratis te geven, als je dat wilt". „Zo iets zou Elsie natuurlijk nooit aan nemen", antwoordde hij droog. „Maar je kunt iets anders voor me doen: rijd me naar het Tehuis, waar ze een kamer heeft, hier is het adres in mijn agenda...." „Mijn beste Mark, je bent toch zeker niet van plan om, na die bespottelijke huilscène, achter haar aan te gaan lopen?" Yvonne keek hem met oprechte verba zing aan. „Laat haar aan haar lot over en morgenochtend zal ze je zeker opbellen om haar excuses aan te bieden Ze wil heus dit baantje niet kwijtraken!" „En ik wil haar niet kwijtraken!" ant woordde Mark met grote nadruk. „Mis schien heb je vergeten, Yvonne, hoé kop pig en trots je op je 19e jaar kunt zijn. Ik wens niet de door mij gekozen secretaresse kwijt te raken. Als jij me niet wilt rijden, zal ik een taxi moeten nemer....." „O, best ik zal je er heen rijden. En ik zal dan een taxi terug moeten nemen, ver onderstel ik. 't Is te hopen, Mark, dat ze de situatie niet zal gaan uitbuiten. Ze heeft haar aanstaande baas nu precies in de po sitie, die gunstig voor haar is. Misschien is die Elsie toch pienterder dan ik dacht". Met een nonchalant gebaar gooide Yvonne haar jas om haar schouders en nam Mark bij de arm. Voor 't eerst vond deze de aanraking met Yvonne niet prettig, maar haastig onder drukte hij een gevoel van weerstand. Ze toonde zich inderdaad kleinzielig ten op zichte van Elsie, maar aan de andere kant had ze zóveel goede eigenschappen: haar levensmoed was een bron van kracht voor hem. Bovendien hield ze van hem, dat was duidelijk. Had ze niet aangeboden om nu dadelijk met hem te trouwen, daarmee riskerend voor de rest van haar leven ge bonden te zijn aan een hulpeloze blinde. „Elsie is intelligent", merkte hij rustig op. „Maar ruet berekend Mijn intuïtie zegt me, dat ze lot het goede soort behoort". „Voor een weeskind heeft ze het stellig ver gebracht', zei Yvonne, nog steeds ge- irriteerd. Mark zuchtte en liet zich in de auto installeren. Hij haatte het zó hulpeloos te zijn. Yvonne had er geen begrip van, hoé erg hij het vond. „Zullen we verder over Elsie zwijgen", verzocht hij zacht. „Waar 't cp aankomt, is dat ze goed voor haar werk is en mij helpt. In November zal ik daar helemaal zeker van zijn, als haar proefmaand om is". (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6