Stil seizoen in kunsthandel Het Huis Studie wijziging gevangenissen zal wellicht nog twee jaar vergen Grossiers en détail listen willen verloren terrein herwinnen Eerste weken hebben me heel wat zweetdruppeltjes gekost .Clowntje Rick Steeds spaarzamer gelegenheid om kennis te nemen van groei der levende schilders Norg krijgt met spoed een waterleiding van haar Dromen ZATERDAG 4 JULI 1953 Examens Kapitein Townsend naar Brussel overgeplaatst R.K. Harmonie „St. Caecilia" Donderdag in Rijkenspark Aardappelleveranties aan grote bedrijven Kamer van Koophandel steunt hun streven Voor de kradcren COR BRAASEM SCHRIJFT UIT SPANJE Hond met zwembroek FEUILLETON door Dorothy Quentin Dit loordt een stukje met een pessimis tische ondertoon, dat handelt over de teruglopende activiteit in de moderne kunsthandel in onze grote steden. Het wil de oorzaken van deze geleidelijke aftake ling niet naspeuren: het zijn er vele en de economische verschuivingen, die zich de laatste decennia voltrokken hebben, spelen daarbij een rol. Het feit mag geconstateerd en het erdoor geleden verlies vermeld worden. Laten we eerst echter onze wandeling door de hoofdstad aanvangen en als po sitieve noot een tweetal exposities be spreken, één bij Santée Landweer, waar gouaches van Rafaele Castello te zien zijn en vervolgens de tentoonstelling bij Huinck en Scherjon op de Herengracht, waar in de altijd zeer deftige zalen gedu rende Juni en Juli schilderijen, teke ningen en plastieken uit eigen bezit te zien zijn. Deze kunsthandel heeft een renommé: bepaalde namen komen in de indrukwek kende reeks van catalogussen steeds terug, zoals Eduard Karsen, Odilon Redon, Vic tor Vignon (de zeer fijnzinnige laat-im- pressionnist), Vincent van Gogh (van wie men drie tekeningen uit de Hollandse tijd kan zien), Fantin Latour en vele anderen. Als pièce de résistance figureert hier een portret van dr. H. P. Bremmer in zijn werkkamer, getekend door zijn zoon Ru- dolf Bremmer. De mooi volgehouden zil vergrijze toon geeft de tekening een grote distinctie. De zeer bepaalde Bremmer- geest is in deze tekening vastgelegd, zo wel in de keurende blik van de kunstken ner als in de hem omringende voorwerpen, die op de typische ladenkast van de pren- tenverzamelaar geplaatst zijn: beeldjes van Mendes da Costa en Zijl, tegels van Van der Leek en een stilleven van Brem mer senior. Ieder onderdeel, zowel van de poserende als van het hem omgevende, is met een gelijkgestemde aandacht bekeken. Het is een typische tekening van een teke naar en niet van een schilder. Het is niet de werking, die vlakken en partijen tegen over elkaar bezitten, maar uitsluitend de lineatuur die R. Bremmer boeit. Van Bart van der Leek is er één van zijn oude-mensentypen in een geel-grijze, zwaar geëmpateerde materie geschilderd, waaruit het sociaal gevoel van mededogen snreekt, dat hem destijds (1906) bezielde. Vermelden wij nog een prachtig „staand naakt" in brons van Lambertus Zijl, die 'eigenlijk de enige impressionnistische beeldhouwer van betekenis in ons land ge weest is en wiens werk zich in de nabij heid van Rik Wouters laat denken. Over de gouaches van de Italiaan Cas tello bij Santée Landweer kan men opmer ken dat dit een vorm van naar het ab stracte neigende kunst is, waarin het mo tief nochtans herkenbaar blijft. Niet het motief (vissen en vogels) zelve, maar de beweging is uitgedrukt in een rhythme van lijnen en kleuren. Enige ver wantschappen met het Italiaanse futurisme zijn te herkennen, maar de dramatiek en de emotie, die stuwing aan dit „isme" ga ven. zoekt men bij Rafaele Castello tever geefs. Een zekere helderheid in de bouw en een suggestieve aanduiding van de ruimte tonen dat Castello. die in Parijs woont, van de Fransen geleerd heeft. Direct contact verbroken Wat wij op onze tocht langs de Amster damse kunsthandel zagen, gaf dus slechts in geringe mate een beeld van de heden daagse Nederlandse kunst. Naast de ver- RIJKSKWEEKSCHOOL Aan de Rijkskweekschool zijn geslaagd voor het examen handwerken, de dames R. Scheffer te Halfweg; A. Tinkelenberg, A. Zeugner, M. Bronkhorst en H. Fijlstra te Haariem; W. Vooren te Overveen en voor handenarbeid: de heren K. Heymans. H. Ho- vius, J. Prosée, W. Mauzrel en R. Reinalda te Haarlem; P. Eriks te Velsen. MULO-DIPLOMA Te Haarlem zijn geslaagd voor het Mulo examen, diploma A: H. A. Koese, G. van Oei, C. C. Vollrath, H. Zuilhof, P. Roos, J. R. Schipper. N. Kraak. J. G. Antonius, J P. Vis ser, P. M. de Hart, J. C. Sparreboom, R. van Wechem, A. L. Klein, A. J. Hart, S. Brink, J. Martins, W. F- Dekker, N. Leonhardt, F. Siekman en L. Smit. Voor het diploma B slaagden: J. Ooster- hoff, J. C. de Wit, P. J. Booy, J. W. van Til burg. B. Mastenbroek, P. J. v. d- Voet, J. van Maart, C. "Merik. D. W. Groeneveldt en P- M. de Hart. MTS TE AMSTERDAM Geslaagd zijn voor het overgangsexamen naar het tweede studiejaar van de Middel bare Technische School, Dongestraat. Am- ste-dam: H. J. van der Louw (bouwkunde), R. F. de Lossantos Parola, R. Bax en J- P. M. F.erdenburg (.werktuigbouwkunde) allen te Haarlem; Th. J. Verheiden en C- A. A. van Diepen (werktuigbowkunde), beiden te Sant poort ei C. T. van der Weele (werktuigbouw kunde) te Velsen. Voor het overgangsexamen naar het practische jaar zijn geslaagd I- Konings (weg- en waterbouwkunde) te Haar lem en C. Naaktgeboren (werktuigbouwkun de te Velsen. Portret van dr. H. P. Bremmer in zijn iverkkamer door Rudolf Bremmer (tekening 1953). enigingstentoonstcllingen van Ariti et Ami- citiae, en de exposities in het museum Fo- dor bieden de weinige moderne kunst handels die er nog over zijn aan het publiek maar spaarzaam gelegenheid om kennis te nemen van de ontwikkeling dei- levende kunstenaar. Wij weten wel dat de economische toe stand het bestaan van een particulier mae- cenaat bijna onmogelijk heeft gemaakt en dat rijk en gemeente op bescheiden wijze deze functie aan het overnemen zijn. Het directe contact tussen publiek en kunste naar is daardoor echter verbroken. Zolang de kunst in haar uitingsvormen zich nog niet aan deze toestand heeft aangepast en zolang er nog schilderijen gemaakt wor den, die hun eigenlijke bestemming pas vinden in de intimiteit van het woonhuis, is dat te betreuren. Men kan de kunst handelaren niet verwijten, dat zij niet vol doende moed en ondernemingszin hebben getoond. Maar heeft het publiek dat de mond zo vol heeft over Van Gogh en zö begaan is met die arme Toulouse Lautrec, dat „Moulin Rouge" een bestseller is ge worden, die zelfde moed ook opgebracht? Vandaar de mineurtoon, die ik u bij het begin voorspelde. OTTO B. DE KAT Vlam van Prinses Margaret? LONDEN, (AFP). De Britse pers, en in het bijzonder de Labourbladen der arbeidersbeweging, maken op opvallende wijze melding van de overplaatsing van kapitein Peter Townsend, voormalig offi cier bij de luchtmacht en Koninklijk stal meester, naar Brussel, waar hij wordt toe gevoegd aan de Britse ambassade aldaar. Kortgeleden werd Townsend nog benoemd tot toezichthouder op de huishouding van Koningin-moeder Elizabeth. Volgens bepaalde commentaren zou deze overplaatsing geschieden om een einde te maken aan hardnekkige geruchten, dat er een kans zou zijn dat Townsend, die ge scheiden is, zou huwen met Prinses Mar garet. Het programma van het openluchtcon cert op Donderdag 9 Juli in het Burge meester Rijkenspark te Santpoort door de R.K. Harmonie „St. Caecilia" te Velsen- Noord, dir. Lou Tervoort, luidt: Sons of the Braul, Mars, T. Bidgood; „Peter Schmoll" ouverture, C. M. von Weber, arr. Alb. Meins; Ballet uit „Rosamunde", a. In troduction et Andante, b. Entre Acte, c. Air de Ballet, Schubert. Pauze. „Death or Glory, mars, R. B. Hall, arr. Tierolff; Nar cissus en Echo (Dramatische legende) G. Boedijn; Die schone Galathea, ouverture, F. von Suppé, arr. P. J. Molenaar; Les Ca dets de Brabant, mars, v. Turine. In een nota van de minister van Justitie van de begrotingscommissie uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de begroting van Justitie 1953 wordt onder meer gezegd, dat gedurende de laat ste decennia de plaatsruimte in de gestich ten inderdaad gelijke tred heeft gehouden met de bevolkingsaanwas. Op 1 Januari 1903 bedroeg de capaciteit van de strafgestichten voor mannen (hui zen van bewaring, strafgevangenissen en rijkswerkinrichtingen) ongeveer 860 plaat sen op een bevolking van 5.347.190 zielen. Op 29 December 1952 was die capaciteit 6239 plaatsen bij een bevolkingsgrootte van 10.435.631. Van deze 6239 plaatsen is nog een deel aan zijn eigenlijke bestemming onttrokken ten behoeve van de voorziening in het ern stige tekort aan verpleegruimte voor ter beschikking van de regering gestelde psy- chopathen, terwijl een ander deel, hoewel nog in gebruik, voor definitieve bestem ming als strafgesticht is afgekeurd. Bij een gehouden enquête is gebleken, dat op 25 Juni 1953 slechts in één der ge vangenissen en dan nog in zeer beperk te mate meer dan één gedetineerde in écn cel was geplaatst. In de huizen van bewaring is de toestand De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken heeft de bij haar aangesloten bedrijven geadviseerd in te gaan op een voorstel van de Vakgroep Détailliandel in Aardappelen. Groenten en Fruit, om de collectieve inkopen van aard appelen via de grossiers en kleinhandel te doen en niet meer rechtstreeks van de boer. De vakgroep is van oordeel, dat deze col lectieve inkopen door bedrijven en perso neelsverenigingen schade berokkenen aan grossiers en détaillisten. Om tegemoet te komen aan het verlan gen der bedrijven om tegen een voordelige prijs te kunnen inkopen, hebben de betrok ken handelaren zich bereid verklaard ge noegen te nemen met een minimale winst marge. De Kamer merkt op, in overleg met de Vakgroep Détailhandel in Aardappelen, Groenten en Fruit, dat er bezwaren aan deze collectieve inkoop kleven. De bezwa ren laten geheel in het midden of het aan beveling verdient de middenstand, die in het maatschappelijk bestel een functionele taak van grote betekenis vervult, uit te schakelen, doch richten zich tegen de wijze, waarop de inkoop zelve hier en daar ge schiedt, zonder dat men zich wellicht de gevolgen heeft gerealiseerd. Het is voorgekomen, dat door de centrale inkopen een plotseling vergrote vraag naar aardappelen ontstond, waardoor de prijzen met c.a. 3 cent per kg opliepen. Het voor deel van de centrale inkopen werd hier door fictief. Bij geleidelijke aankopen via de beroepshandelaren wordt een gefor ceerde aanvraag en daarmede een gefor ceerde prijsstijging voorkomen. Door de plotselinge grote vraag was het moeilijk behoorlijk gesorteerde aardappe len te kopen. De uiteindelijke consumenten zijn voor een deel niet ingericht voor het opslaan van een wintervoorraadje. Door onoordeel kundige bewaring kan een deel van de ge kochte aardappelen of de voedingswaarde daarvan verloren gaan. De aardappelen werden hier en daar vervoerd met transportmiddelen van de ondernemingen. De vervoerskosten, welke niet in de prijzen van de aardappelen ge calculeerd werden, verhoogden niettemin hoewel niet berekend de kostprijzen. Uit de onderhandelingen, welke de Ka mer van Koophandel heeft gevoerd met de vertegenwoordigers van de Vakgroep, is hun voldoende gebleken, dat de waarbor gen, welke van die zijde worden gegeven, j zeer zeker in het belang van de consument kunnen worden geacht. Uit dien hoofde is de Kamer van oordeel, dat zij het plan van de Vakgroep zeker kan aanbevelen. in dit opzicht minder gunstig. In deze ge stichten verbleven op 25 Juni 2318 mannen en 142 vrouwen. Van de mannen waren 935 alleen in een cel geplaatst, 460 met tweeën en 120 met drieën. De overige ge detineerden zijn ondergebracht in gemeen schapszalen. Van de 142 vrouwen verbleven 72 alleen in een cel, 18 getweeën en 6 gedrieën, ter wijl de overige 46 vrouwen op gemeen schapszalen waren "geplaatst. Over de aanleg van een waterleiding in de strafgestichten te Norg zijn besprekin gen gaande; dit werk zal met spoed worden uitgevoerd. Centraal vrouwengesticht Een eventuele gehele of gedeeltelijke concentratie van gevangenen zal uitsluitend de mannen betreffen. De vrouwen zullen in het nieuw te bouwen centraal vrouwenge sticht worden opgenomen, waarbij het daar te verwezenlijken paviljoenstelsel een vol doende differentiatie mogelijk zal maken. Door de Rijksgebouwendienst worden onderhandelingen gevoerd over de aankoop van het terrein, waarop in eerste instantie de keuze is gevallen. Op dit punt kunnen nog geen vei-dere mededingen worden ge daan. De minister vertrouwt, dat daarna met de bouw niet meer dan anderhalf of twee jaar gemoeid zal zijn. Verschaffen van werkgelegenheid in de openlucht en in normale bedrijven acht ook de minister belangrijk. Reeds wordt in ver schillende gestichten te Norg door vele ge detineerden werk in de open lucht verricht en de ervaringen zijn gunstig. Voor het overige is de gedachte, dat de gevangenisstraf het karakter van straf zal behouden, in de beginselenwet neergelegd. Omtrent eventuele publicatie van het rapport der studiecommissie zal pas een be slissing vallen, wanneer na voltooiing zal zijn gebleken of en in welke vorm publi catie mogelijk is. Hoewel de duur van de studie nog niet met enige zekerheid kan worden vastge steld, vertrouwt de minister, dat deze een tijdvak van ongeveer twee jaar niet zal overschrijden. c WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Dat was 'n geweldige dag geweest, maar nu ging alles weer zijn gewone gang. De jongens gingen naar school om te leren en hun mombakkes moesten ze thuis laten. Enkele dagen later waren Rick en Bunkie op weg uit school naar huis, toen Rick op een ogenblik opeens bleef staan en 'n kwaad gezicht trok. „Wat is er. Rick", vroeg Bunkie. „Moet je daar 'es zien!", zei Rick nijdig. Nu zag Bunkie, wat Rick zo kwaad deed kijken. Aan de overkant van de straat liep een oude man, met een armoedig pak aan, die op een slok leunde. Daarachter kwamen twee jongens, die de man aan zijn jas trokken en hem op alle manieren plaagden en uitjouwden. „Wat 'n fliike jongens!", smaalde Rick. „Nou* zulke lafaards!", zei Bunkie, die ook kwaad werd, toen hij dat zag. Ze bleven staan en keken, hoe die jongens maar doorgingen met plagen. De oude man kon daar niet tegenop, hij probeerde door te lopen, maar telkens kwamen ze hem achterna en dan trokken ze hem aan zijn jas. „Dat bevalt me helemaal niet!", zei Rick. „Ik geloof, dat ik daar maar eens. op af ga!" vulde Bunkie aan. „Ja, Rick, daar voel ik ook erg veel voor!" Na lange besprekingen tussen de Russische minister van Buitenlandse Zaken en de ambassadeur der V. S. in Moskou is vastgesteld, dat Russische vrouwen, gehuwd met Amerikaanse onderdanen met hun kinderen vrij de Sovjet-Unie zullen mogen ver laten. De Amerikaanse journalist te Moskou, Eddie Gilmore, ondernam na de afkon diging van dit besluit met zijn vrouw Tamara en zijn twee dochtertjes, Susanna (3Vz) en Victoria (9), de reis naar de V.S. De familie bij aankomst te Stockholm. De eerste weken in Barcelona zitten er op. Weken, die me natuurlijk heel wat zweet druppeltjes gekost hebben letterlijk en figuurlijk vooral ook omdat er naast de normale moeilijkheden, die het aanvaarden van zo'n trainingsbaan met zich mee brengt, heel wat taalmoeilijkheden te overwinnen waren. Ik mag echter niet ontevreden zijn. Eerlijk gezegd is het begin me honderd procent meegevallen. De hartelijkheid waarmee ik hier direct opgenomen ben in de kring van de Club Nataqion Barcelona is enorm. Ik heb niet anders dan vriendelijkheid ontmoet en iedereen slooft zich uit om me het zo prettig mogelijk te maken. Ik had hoge verwachtingen wat betreft het aanwezige materiaal, maar wat ik hier gevonden heb, overtreft alles, wat ik me in mijn stoutste dromen voorgesteld had. Voor al bij de jongeren. Er is hier een zwem- en waterpolojeugd, zoals geen enkele Neder landse vereniging heeft. Jongens van elf, twaalf jaar, die rustig anderhalve kilometer per dag zwemmen en van wie je nu al kunt zeggen, dat het geboren polospelertjes zijn. Ook de oudere knapen, de juniores van vijftien tot achttien jaar zijn in een woord geweldig. Ik heb nog nooit zo iets gezien. Tegenvallers Het eerste zevental is me eerlijk gezegd niet meegevallen. Een paar van de beste spe lers zijn in dienst en omdat het studenten zijn. die in hun drie maanden vacantie dienst doen. is het onmogelijk hen vrij te krijger- Verder zijn een paar spelers uit training en ik betwijfel dan ook of dit zevental nog op tijd op peil te krijgen is. Voor het volgend jaar heb ik echter alle hoop een paar jeugd- spelex-s in het vertegenwoordigend team te kunnen opstellen. Opmerkelijk is de discipline, die de jeugd hier toont. Ik sta 's morgens van elf uur tot 's middags twee uur in het zwembad en ver der 's avonds van een uur of zeven tot negen of elf uur. Van klein tot groot komt dan in badjas aangewandeld, geeft je een hand en vraagt wat ze moeten zwemmen. Ik heb hen deze week 400 m. „armen en benen", 400 m. „alleen armen" en 800 m. „alleen benen" laten zwemmen. Tot slot nog wat sprintjes, wat starts en een half uurtje waterpolo- training. Ze komen je dan nog bedanken ook, omdat je zo mild bent geweest. Taalmoeilijkheden De taal geeft natuurlijk wel moeilijkhe den. Soms weet ik zelf niet wat ik spreek. Tegen de een is het Engels tegen de ander Duits, tegen een derde Frans en als het niet anders kan dan de paar woorden Spaans die ik ken. Een enkele keer ontsnapt me ook wel eens een Nederlands woord of uitdruk king en het klinkt misschi m vreemd, maar soms begrijpen ze het ook nog De eerste weken zijn dus zeker geen te leurstelling geworden en ik heb dan ook alle hoop, dat hier iets goeds op te bouwen is. Het materiaal is er en verder alle facili teiten, die "k maar hebben wil. Op geld wordt niet gekeken, want na afloop van de drie keer per week, dat er waterpolotraining is. gaat het hele gezelschap een man of Cor Braasem twintig op kosten van de club in een restaurant eten. Aan het Hoofdbureau van Politie, Tibe- riusplein 1, kamer 4, zijn uitsluitend op iedere werkdag van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, met uitzondering van Zaterdag middag, inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden voorwerpen: Biljet van f 10, sleutel, portemonnaie, rozenkrans, autoped, zwembroek en hand doek, ketting met kruisje, biljet van f 2.50, kinderlaars, hond, postzegelalbum, cein tuur, capuchon, passer, stalbezem, baby schoentje, bal, zadeldek, motorbril, regen jas, kinderzadel, sleutels aan ring, bad pak met strandpak en handdoek, jongens broek, schoolétui, windjack, bril, kinder schoentje, handfietspomp, kindervest, duimstok, gewicht, handschoen, vergi-oot- glas (plastic), paar handschoenen, reclame- biljetten, badmuts, étui met; plaatjes, kin derjasje, 2 biljetten van f 1, fietstas, arm band, zonnebril, herenrijwiel, blouse, vul potlood, damesrijwiel, schroevendraaier, tube met levertonicum. vertaald uit het Engels 18) „Ik ben helemaal niet zo welopgevoed en ik dacht helemaal niet aan uw eventuele bedoelingen.... Maar het lijkt me, dat u niet goed in rekenen bent!" „Dat is inderdaad waar", gaf hij toe:. „Hoé lang zou ik niet moeten doen over de afbetaling van enkele jurken uit juf frouw Clair's zaak", zei Elsie. „Bovendien kunnen kleren me niet veel schelen, ik koop liever boeken". „Blauwkous!" Hij lachte plagend, maar enigszins ontstemd antwoordd ze snibbig: „In ieder geval zult u van mijn uiterlijk geen last hebben en ik neem aan, dat uw huishoudster geen aanstoot zal nemen aan de eenvoudige kleren, die ik draag". Mark streelde zwijgend de kat Oiiuudo. Na enkele ogenblikken zei hij zacht: „Heb je gehuild? En staan er op dit moment weer tranen in je ogen? Ik kan zeldzaam onhandig en tactloos zijn en het wordt er door deze toestand met mijn ogen niet be ter op. Maar ik heb stellig niet de bedoe ling je te grieven, weet dat!" „Hoe merkt u, dat ik gehuild hebt", fluisterde ze beschaamd. „Ik huil haast nooit, slechts een heel enkele keer wordt 't me te machtig". Hij glimlachte. „Ik merkte het aan je stem. Mijn beste Elsie, trek je in vredes naam niets van mij aan. Er zullen nog heel wat momenten komen, dat ik je tot tranen zal orengen, maar doe vooral één ding niet: loop niet weg! Ik kan je nu een maal niet achterna lopen, zonder het risico, dat ik mijn nek breek.En denk vooral niet, dat ik het belangrijk vind, wat je aan hebt, omdat ik je voorstelde enkele jurken te kopen bij Yvonne". „Het vervelendste vind ik, dat juffrouw Yvonne mij niet uit kan staan", zei Elsie langzaam. Ik wil geen strijdpunt tussen u beiden worden.Juffrouw Clair vindt mij te jong en te gewoon en denkt, dat ik het werk bij u niet aan zal kunnen". Mark fronste. „Je wordt mijn secre taresse, niet die van Yvonne", zei hij met nadruk. „Dat weet ik", antwoordde Elsie, en haar stem klonk verdrietig. „Maar er moet, hoe dan ook, toch een prettige verhouding komen tussen u en juffrouw Clair en mij. Er» ziet u. juffrouw Clair gaf me opeens het gevoel, dat ze gelijk had. Ik behoor niet tot.uw wereld, meneer Hilary. Ik ben niet gewend om in grote hotels te ver keren en met dure mensen om te gaan, en ik ben nog nooit in een groot, mooi buk tenhuis geweest Mark zweeg even. Hij vond het moeilijk de juiste woorden te vinden om dit gevoe lige jonge kind gerust te stellen. „Laat je vooral niet van de wijs bren gen, Elsie", zei hij tenslotte ernstig. „Misschien zijn we niet helemaal tact vol geweest in elk opzicht, maar bedenk, dat Yvonne zich erg zenuwachtig maakt over mijn toestand en daardoor uiterst prikkelbaar is. Ze stond direct klaar om me hierheen te brengen, omdat ik een en ander met jou recht kon zetten", voegde hij er niet geheel waarheidsgetrouw aan toe. „O", zei Elsie, terwijl ze haar best deed zich Yvonne met gevoelens van spijt voor te stellen. Opeens lachte Mark hardop. „O, Elsie, als je mijn buitenhuisje en mijn vrienden daar maar eerst ziet! Ik kan je verzekeren, dat ik me daar met in dure kringen be weeg. Mijn vrienden zijn meest ex-RAF- piloten. Je hebt me hier werkelijk in om standigheden gezien, die niet helemaal bij me passen. Ik haat luxe hotels maar het hotel, waar ik logeer, paste nu eenmaal in Yvonne's plannen en ik geef toe, dat een modezaak, als Véronique, ieder normaal mens enigszins van zijn stuk zou brengen. Maar je moet bedenken, lieve kind, dat ik een hardwerkende schrijver ben, en zodra we op Willows zi,ha, gaan we aan 't werk. Annie houdt bovendien niet van wereldse fratsen". „Ik ben blij dat te horen", antwoordde Elsie. Haar stem klonk warm en ze maak te er zich een verwijt van, dat ze zo zwaartillend was geweest. „Het spijt me, dat ik me zo heb laten gaan. Sir Leo zegt altijd, dat het Snobisme van de armen nog dommer en erger is dan dat van de rij ken". „Ik ben bovendien helemaal niet rijk", merkte Mark met een glimlach op. „Wie is die bron van wijsheid, die je Sir Leo noemt?" In 't kort vertelde ze hem iets over haar oude vriend en beschermer. Ze was er zich niet van bewust, dat ze Mark hiermee een duidelijk beeld gaf van haar jeugd in het weeshuis en haar karakter. Hij was een goed luisteraar en vele dingen werden hem duidelijk. Elsie was geen modern meisje, dat roken en drinken en uitgaan belang rijk vond. Ze gaf weinig om kleren en hield van buitenleven en boeken. Haar ideaal was: schrijfster te worden.... Wonderlijk was 't, dat hij tegen dit meisje aan was gelopenHij glimlachte bij haar enthousiaste besenrijving van Sir Leo. Ongetwijfeld een man van fijne smaak en grote ontwikkeling. Mark voelde zich gesterkt in zijn over tuiging, dat hij met Elsie een goede keuze had gedaan. „Ben j;: wel eens bij hem thuis geweest?" vroeg hij. „Nee.... er was daartoe nog geen ge legenheid", antwoordde Elsie. „Begrijpt u, Sir Leo woont in Dorset, en hij kon mij moeilijk mee naar zijn huis nemen, toen ik nog in het weeshuis was hij was regent van het weeshuis en het zou een beetje vreemd geleken hebben...." Mark knikte begrijpend. Hij was Sir Leo er dankbaar voor, dat hij dit fijne, ge voelige kind zo'n goede opvoeding gegeven had. Hij was er stellig van overtuigd, dat Elsie deze extra zorg ten volle waard was. „Sir Leo is héél fair", voegde Elsie er aan toe. „Hij gaf ook andere kinderen spe ciale kansen. Zijn vrouw is al jaren ziek en daarom nodigde hij waarschijnlijk nooit één van ons bij hem thuis uit Bovendien is Dorset niet bepaald in de buurt". Van Willows is Sir Leo niét zo ver ver wijderd, dacht Mark, maar hij zei niets. Hij lachte en stond op. „Ik geloof, dat ik beter kan maken dat ik wegkom, voordat die juffrouw Brown terugkomt", zei hij vrolijk. „Ik heb begrepen, dat ze niet ge steld is op mannelijke bezoekers. Zou je me terug willen rijden naar het hötel? Óf zal ik een taxi nemen en iemand anders de wagen laten halen?" „Natuurlijk breng ik u. Ik zal even een mantel aan gaan doen". Rustig en met veel meer zelfvertrouwen dan voorheen reed Elsie Mark naar zijn hotel terug. Toen ze voor het hotel stil hielden, zei Mark: „Hartelijk bedankt. Wat denk je, zou je Maandag a.s. mee naar Devon kunnen rijden?" „Ja.natuurlijk", antwoordde Elsie, die opnieuw het gevoel had, dat ze droom de en Maandagmorgen wakker zou wor den in de kille realiteit van juffrouw Car- michael's klas, tussen haar medeleerlingen met ratelende schrijfmachines. „Dat is dan afgesproken", zei Mark. „Het lijkt me 't beste om vroeg te ver trekken. Zullen-we zeggen: negen uur? Er liggen kaarten in dat vakje daar. Als je die mee v/ilt nemen om gedurende het weekend de route te bestuderen, ga dan je gang. De weg is aangegeven met rood". „Graag, ik zal de kaarten meenemen. Tot Maandagmorgen dus!" Hij legde even een hand op haar arm. „Geen enkele twijfel meer?" vroeg hij ernstig. „Nee, integendeel, ik verlang naar Maandag", antwoordde ze zacht. De glim lach op zijn gezicht verbreedde zich en een warm gevoel doorstroomde haar. Ze keek hem na, toen hij naar de draaideur van het hötel liep. Hoe vreselijk moest hij 't vinden steeds afhankelijk te zijn van de hulp van andere mensen! Elsie nam zich stellig voor alles te doen om voor hem de komende zes maanden beter te dragen te maken. Nadat ze de auto had toevertrouwd aan de zorgen van een hótel-bediende, liep ze met de kaarten onder haar arm in de richting van haar bushahe. Ze bedacht zich echter, dat het nauwelijks de moeite waard was om nog naar het Tehuis te gaan, aan gezien ze om half zes een afspraak had met juffrouw Carmichael. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6