MEM Agenda voor Haarlem Toch ió het zo J Ket Concertgebouw-Orkest onder Jean Martinon PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws Holland Festival De radio geeft Dinsdag D. Repko benoemd tot directeur AVRO Radio-actie voor „De Hoop" een succes Vlag in top bij de heer M. Moolenaar Brussel-Maastricht per helicopter MAANDAG 6 JULI 1953 2 Angst voor Zuurbranden na een heerlijk maal? Borstbeeld van generaal Snijders onthuld Internationaal verkeer in Duitsland weer normaler Drie Prinsessen dansten in Bos van Bredius Almelo verbonden met het Twente-Rijnkanaal Adres inzake plaatselijke keuze Drijvende mijn gesignaleerd Kerkelijk Nieuws Caravanterrein weer opengesteld Plechtigheid in Stavenisse GAAT U MET VACANTIE? Het vlees brandde aan Razzia in Kenya Op 9 Augustus begin Delfts Studentencorps viert feest V. Afplatting hemelkoepel De Franse dirigent Jean Martinon, die Zaterdag optrad voor het Concertgebouw- Orkest. vond voor zijn entree bij onze eerste Nederlandse concertinstelling slechts een vrij matig bezette zaal. Men hoeft ech ter geen profeet te wezen om te voorzien dat het eenmaal voor Martinon storm zal lopen in het Amsterdams Concertgebouw. Klein van stuk maar groot van allure, pit tig en buitengewoon suggestief, als een veldheer heersende over het grote moder ne orkestapparaat, imponeert Martinon door zijn houding en gebaar evenzeer het publiek als de executanten, die in hem niet alleen een bezielende, maar ook een secure, een veilige leidsman moeten er kennen. Er werd deze avond dan ook ge musiceerd met een overgave en een span ning, die aan de mooiste tradities van het Concertgebouw-Orkest deed denken. En na het laatste nummer van het program ma, de tweede suite van muziek voor het ballet „Bacchus et Ariane" van Albert Roussel, brak een ovatie los, die ondubbel zinnig aantoonde dat Martinon het pleit op ons eerste podium gewonnen had. Het concert was begonnen met het jeugd werk van Bizet, de charmante Symphonie in C. Deze argeloze muziek vol Schuber- tiaans melos, die soms ook wel een beetje schatplichtig is aan Mendelssohn, werd als een exponent van de Franse geest vertolkt in een klare, doorzichtige sfeer en met pun tig rhythmische dartelheid, die haar aan trekkelijkheid nog verhoogden. En men be grijpt dat Martinon ook de rest van zijn programma aan de muziek van zijn vader land wijdde. Van Ernest Chausson, de ta lentrijke leerling van Cécar Franck, ging het dankbare „Poème" voor viool en or kest. De Belgische violist Arthur Grumieux gaf er als solist een nobel geïnspireerde vertolking van en het stuk werd zeldzaam mooi gesecondeerd door het grote ensem ble. Van een der jongere veelbelovende Fran sen, Henri Dutilleux, dirigeerde Martinon vervolgens de Symphonie, die verleden zo mer op het muziekfeest te Aix-en-Provence grote indruk heeft gemaakt en sindsdien ook reeds door het Rotterdams Philharmo- nisch orkest is uitgevoerd. Men bewondert in dit stuk de stevige klassieke architec tuur, het degelijk vakmanschap, de verras sende klankcombinaties en de rijke fan tasie, waarmee de componist als het ware de oude vaten met nieuwe gistende wijn vult. Met voorliefde behandelt hij de va riatietechniek, eerst in een Passacaglia en tenslotte ok in de Finale, een variatiecyclus, ADVERTENTIE Met een of twee Rennies bij de hand geen angst voor zuurbranden. Eet gerust alles waar de maag naar vraagt. Sommige mensen nemen Rennies bij voorbaat als een goede gewoonte, smakelijk en fris. Bij onverwacht opkomend zuurbranden zijn Rennies een ware uitkomst. Houdt ze daarom altijd bij de hand. Gewoon laten smelten op de tong en 't zuur branden behoort weër tot het verleden. In het officierscasino te Soésterberg is Zaterdagmiddag een borstbeeld van gene raal Snijders onthuld. Het is een huldeblijk van de Soesterbergse burgerij aan de Ko ninklijke Luchtmacht. De burgemeester, mr. S. P. baron Ben- tinck, hield namens de Soesterbergse bur gerij een toespraak waarna mevrouw Snij ders het beeld onthulde. In zijn dankwoord voor het geschenk aan de Koninklijke Luchtmacht heeft de chef van de luchtmachtstaf, luitenant-generaal- vlieger I. A. Aler, de aandacht gevestigd op de grote verbondenheid tussen Soester- berg en de luchtmacht. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 9.55 Pontificale Hoogmis. 11.30 Platen 12.00 An gelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Militaire reportage. 13.25 Concert. 14.00 Lichte muziek. Ï4.35 Kinder koor. 15.05 Philharmonisch orkest en solist. 15.30 Ben je zestig? (Tussen 16.0017.45 Ronde van Frankrijk). 16.00 Voor de zieken. 16.30 Felicitaties voor de jeugd. 17.00 Plech tig lof. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Regerings- uitzending: „Jonge adspirant emigranten worden omgeschoold in de landbouw. Repor tage van de opening van het scholingscen trum De Drempel te Bennekom. 18.00 Geva rieerde muziek. 18.20 Platen. 18.30 Dit is leven, causerie. 18.45 Platen. 18.52 Actuali teiten. 19.00 Nieuws 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. (Om 20.00 Ronde van Frankrijk). 20.25 De gewone man. 20.30 Holland Festival: Residentie orkest en solist. 21.20 Hobo en piano. 21.40 Platen. 22.30 Reportages. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koorzang. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Pla ten. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zie ken. 11.30 Viool en piano. 12.00 Tiroler mu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Promenade-orkest en solisten. 14.00 Amuse- mentsmuziekkaleidoscoop. 14.30 Emigranten in Canada, causerie. 14.45 Platen. 14.50 Ju bileumprijsvraag. 15.10 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 RVU: De philo sophic van de cultuur. 19.00 Fanfare-orkest. 19.25 Paris vous parle. 19.30 Fluit, cello en clavecimbel. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerde muziek. 21.15 Lichte muziek. 21.40 Van Groenlanders en Eskimo's. 21.50 Gevarieerde muziek. 22.30 Surinaamse muziek. 22.45 Bui tenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 24.15 New York calling. 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE (KRO). 20.1521.45 Nationaal danstheater van Griekenland. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Concert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Operettemuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Saxo- phoon en piano. 13.30 Platen. 13.45 Saxo- phoon en piano. 14.00 Platen. 14.30 Kamer muziek. 15.30 Lichte muziek. (Tussen 16.00 en 17.00 Sport). 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Uitzending over de U.NO. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Cau serie. 20.00 Omroeporkest. 20.30 Kamerkoor. 21.30 Variétéorkest en soliste. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 49 m.). die echter meer treft door de spitsvondige contrapuntiek dan door een direct werken de melodische kracht. Doch daar gaat een Intermezzo aan vooraf, waarmee Dutilleux de waarde van de melodische lijn met rijke potentie in het licht stelt. Tot besluit dirigeerde Martinon dus de genoemde suite „Bacchus en Ariana" van Roussel, muziek van een doordringende gevoeligheid en een geweldig opstuwende vaart, die voert naar een apotheose vol in nerlijke en uiterlijke kracht, uitgevoerd met magistrale geladenheid. Geen wonder dat de zaal hiermee op kookpunt geraakte. JOS. DE KLERK BERLIJN (Reuter). Dr. Ernst Meis hei mer, de Oost-Duitse procureur-generaal, heeft Zondag medegedeeld, dat tot dusver 7753 personen zijn vrijgelaten op grond van de drie weken geleden door de rege ring afgekondigde amnestie. De vrijlating van gevangenen was volgens Melsheimer vertraagd door de ongeregeldheden in Juni. In sommige districten waren dossiers vernietigd. De West-Berlijnse politie heeft medege deeld, dat de Oost-Duitse politie Zondag nog vijf grensposten heeft opengesteld om West-Berlijners in de gelegenheid te stel len naar Oost-Berlijn te gaan. Totnutoe konden zij de laatste tijd slechts op drie plaatsen de grens overschrijden. Uit kringen in Oost-Berlijn wordt ver nomen, dat de Oost-Duitse regering over weegt het verkeer tussen Oost- en West- Berlijn weer geheel te herstellen. Evenals het vorig jaar hebben de leer lingen van de dansgroep Soestdijk, waar toe ook de prinsessen Irene, Margriet en Marijke behoren, als besluit van het sei zoen Zaterdagmiddag een geslaagde uit voering gegeven in het openluchttheater in het Bos van Bredius te Naarden. De leiding berustte wederom bij mevrouw Hans Snoek, ditkeer geassisteerd dóór Kit Hoytingh. Na de pauze voerden „De Plan- keniers" het kindersprookje „De prinses en de gouden bal" op. De opbrengst is bestemd voor de inrich ting van een jeugdhuis in het rampgebied. Koningin Juliana woonde tezamen met Prinses Beatrix de voorstelling bij. Zaterdagmiddag is de zijtak van het Twente-Rijnkanaal naar Almelo geopend door de minister van Verkeer en Water staat', mr. J. Algera. Burgemeester mr. J. M. Ravesloot dankte de bewindsman, waarna de god der zeeën, Neptunus, verscheen met Amphitrites en klein gevolg. Hij bood de burgemeester de sleutel aan van het kanaal. Neptunus eiste voor zijn komst de doop van één der „landrotten". De heer J. Ver schut, secretaris van de poloclub De Aa, werd hierna onder grote hilariteit van alle genodigden en het grootste deel van Alme- lo's bevolking, dat langs de kanaalkaden de plechtigheid volgde, te water geworpen. Doordat een draad van de electrische bovenleiding was gebroken, is Zondagavond laat vertraging ontstaan in het reizigers- vervoer uit het Zuiden. De beide laatste treinen uit de richting Eindhoven hadden een vertraging van ruim een uur. r^ L-n-r^r* vr i J? Tijdens de Zaterdagmiddag te Gronin gen gehouden algemene vergadering van de AVRO is de heer D. Repko, tot nu toe administrateur van de AVRO, met alge mene stemmen benoemd tot dii-ecteur. De lxeer G. de Clercq, de voorzitter der AVRO deelde mede, dat de algemeen secretaris, de heer J. Koi-ver, het bestuur van de AVRO per 12 Juli zal vex-laten wegens bet bei-eiken van zijn 75e vei-jaax-dag. Als zijn opvolger werd benoemd de heer mi'. H. A. Wassenbergh, oud-officier van Justitie te Amstei-dam. De volgende ver gadering zal in Arnhem worden gehouden. Na de officiële jaaiwergadering volgde nog een niet-officieel gedeelte waarbij vooral van de zogenaamde oppositiezijde het woord werd gevoerd. De heer Idema vond het ontslag van de heer Vogt en de manier waarop dit was geschied niet representatief voor de AVRO. Hij achtte de instelling van een commissie van onderzoek noodzakelijk en betreurde liet, dat het bestuur niet zelf hiermee was gekomen. Ook de heer Gaarkeuken achtte een dergelijke commissie noodzakelijk. Hij v.'ilde weten waarom er geen commissie was gekomen. De heer De Clercq antwoordde dat het bestuur hiervoor zijn redenen had. Welke deze wax-en vertelde hij echter niet. De voorzitter van het comité van actie, ir. Ruys, verklaarde dat de heer De Clercq als voorzitter en bestuurslid ondub belzinnig was mislukt. Het comité wenst zijn ontslag. Dan zouden tevens de andere bestuui-sleden hun mandaat ter beschik king dienen te stellen. Indien dit niet ge beurt zal het comité zijn actie voortzet ten. „Wij willen niet de AVRO afbreken, maar wij nemen stelling tegen de afbraak- politiek van de heer De Clercq". Volgens ir. Ruys loopt het ledental vooiidurend terug. De heer De Clercq ontkende dit. Mr. di*. J. in 't Veld en F. S.' Nooi-dhoff hebben de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid een adres aangeboden, waarin de Nationale Bond voor Plaatselijke Keuze, mede namens de Nationale Com missie tegen het Alcoholisme en het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V., verzoekt een wij ziging der Dx-ankwet te willen voorbereiden, teneinde invoering van plaatselijke keuze mogelijk te maken. Hierbij zullen de kie zers in staat worden gesteld bij een offi ciële stemming, uitgeschreven door het bestuur van de in aanmerking komende gemeente, hun oordeel kenbaar te maken over inperking of algehele afschaffing van het aantal drankverkoopgelegenheden, mits tenminste door 1/15 deel der kiezers een zodanige stemming is aangevraagd. Dit is dus een uitbreiding van een reeds bestaan de mogelijkheid, waarvan de gemeente raden in elk jaar, dat door vijf deelbaar is, gebruik kunnen maken. De voorstanders van plaatselijke keuze willen nu de kiezers hierbij een woordje laten meespreken. Toen de watersnood op 1 Februari ons land had getroffen en de radio-actie „Beurzen open, dijken dicht" was gestart is tevens een einde gekomen aan de andere acties, die voor de mici-ofoon werden ge voerd. Daaronder was die, welke de VARA hield ten bate van het hospitaal-kerk schip „De Hoop", dat onder meer onze vissersvloot naar de vangstwateren bege leidt. Met „Oom Jar." van Zutphen als propagandist wilde men een bedx-ag van een ton bijeenbrengen om het nieuwe schip te kunnen uitrusten met een mo derne medische inrichting. De actie, die bij het uitbreken van de watersnood reeds bijna twee maanden liep, heeft een aan- mei-kelijk succes opgeleverd, aldus heeft Jan van Zutphen Zaterdagavond aan de administrateur van de „Vereniging ten be hoeve van zeelieden van elke nationali teit", welke „De Hoop" exploiteert, mee gedeeld. Hij dankte luisterend Nederland voor de giften, tot 'n totaal van f 137.667.74 en daarnaast voor ruim f 30.000 waarde aan giften in natui-a. Daaronder bevonden zich een compleet kombuis, een electrische telegraaf, medische instrumenten, enzo- vooi-t. Voorts had een filmmaatschappij aangeboden het werk van „De Hoop" ver der uit te dragen door het kosteloos ver- vaai-digen van een propagandafilm. In zijn dankwoord heeft de administra teur van „De Hoop" de heer H. J. Suer- mondt meegedeeld, dat men door dit vei"- rassende succes een oude hai'tewens kan vervullen, namelijk het schip uit te misten met een Röntgen-installatie. zodat aan boord de aard van beenbreuken e.d. kan worden vastgesteld. De op de hax-ingvangst zijnde logger Sch 3 gaf hedenmorgen radiografisch door een drijvende mijn te zijn gepasseerd. Loggers, die in de nabijheid van de Sch 3 vissen, zijn zoveel mogelijk gewaarschuwd. Het op de Noordzee kruisende marinevaartuig „Jan van Brakel", dat zich in de buurt van de vissersvloot bevindt, wordt gewaar schuwd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Apeldoorn (vac. J. J. C. KaiTes): H. Altena te Hindelopen; te Ede (vac. J. H. Cirkel): H. Talsma te 's Gra- venhage. Aangenomen naar Ootmarsum: J. Adolf- sen vicaris tc Markelo; als px-edikant voor buitengewone werkzaamheden (geestelijke verzorging van de vluchtelingen in Ber lijn): A. A. Spijkerboer, cand. te Rotter dam. Evang. Lutherse Kerk Beroepen te Purmerend: P. M. G. C. Kok te Y/eesp. Oud-Geref. gemeenten Bei-oepen te St. Philipsland T. de Jong te Kralingseveei-. Zatei'dagmiddag omstreeks, drie uur ging op het caravanterrein van de heer M. Mo lenaar aan de Verlengde Haltestraat de vlag in top, toen de eex-ste met vlaggetjes versierde caravan na de ontruiming van Maandag jl. het terrein opreed. De heer Molenaar had omstreeks half- twee een brief van het gemeentebestuur ontvangen, ondertekend door wethouder S. Slagveld, als loco-burgemeester, daar bui-gemeester mr. H. M. van Fenema en kele dagen met vacantie is en tevens voor zien van de handtekening van de gemeen- tesecretai-is, de heer W. M. B. Bosman, waarin werd medegedeeld, dat in afwach ting van de binnenkort te verlenen ver gunning, met de daaraan te vei'binden voorwaarden, voorlopig vergunning werd verleend, in afwijking van het bepaalde in art. 34 der plaatselijke politievel-orde ning, op het terrein ten hoogste acht al dan niet bewoonde caravans te plaatsen. De brief diende uitsluitend te woi-den ge zien, om de heer M. Moleixaar in de gele genheid te stellen, de exploitatie van zijn cai-avantem-ein zij het voorlopig op be scheiden voet reeds op Zaterdag 4 Juli te kunnen aanvangen, aldus werd nadruk kelijk in het slot medegedeeld. B. en W. zijn dus hun gegeven wooi-d, in de raadsvergadei-ing van Dinsdagavond jl. aan de raadsleden gedaan, op koi-te termijn voor beide partijen aanvaardbare vooi-ziehingen te zullen tx-effen, ten volle nagekomen. Niet ingrijpênde maatregelen moesten eerst door de heer Molenaar ge nomen worden, o.a. het aanschaffen van een tiental vuilnisbakken. Ook moesten verbeteringen aan de watei-voorziening en wasgelegenheid op het terrein worden aangebi-acht. Hiex-toe is de heer Molenaar dii-ect overgegaan, waarna de voorlopige vei-gunning werd verstrekt. Verscheidene raadsleden kwamen Zatex-- dagmiddag of avond een kijkje nemen. Om zes uur des avonds waren de zes caravans, die de politie Maandag jl. had weggevoex-d, door de heer Molenaar met behulp van zijn eigen auto wedex-om op hun oude piaatsexx neergezet. Slachtoffers van de ramp herbegraven Zaterdagmiddag zijn te Stavenisse vrij wel alle uit Stavenisse afkomstige slacht offers van de watersnood 1953 herbegraven. In het Nedex'lands Hervormde kerkgebouw wex-d een herdenkingsdienst gehouden welke werd bijgewoond door de minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, de waarnemende Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, de heèr C. Philipse, en vele andere burgerlijke en kex-kelijke autoriteiten. Na de dienst begaf men zich naar de be graafplaats, waar de slachtoffers deze week wai-en herbegx-aven. Bux-gemeester L. A. Verbux-g sprak na mens het gemeentebestuur en de bevolking van Stavenisse waax-na met het begraven van één der slachtoffex-s symbolisch de her begrafenis van alle 128 slachtoffers ge schiedde. Daarna werd het woord gevoerd door minister Beel, die namens de regex-ing woorden van herdenking en troost sprak. De minister legdë namens de regering een krans bij het graf. Voor de adopterende gemeenten uit Noordholland spx-ak bux-gemeester Wytema van Alkmaar. Namens de nabestaanden werd gesproken door de heer A. van 't Veer, die zijn grote dank betuigde voor het feit dat de slachtoffers op de eigen doden akker ter ruste zijn gelegd. Wij verzoeken onze weekabonnés, die met vacantie gaan het abonnements geld Vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE Omdat het vlees in de keuken aanbrand de, is de zestigjarige A. T. in zijn woning te Hilversum dusdanig in woede ontsto ken, dat hij na twistwoorden met zijn zoon naar de keuken rende, om een mes te halen waarmee hij de zoon te lijf ging. Op het moment, dat hij toestak, wierp de moeder zich tussen het tweetal om bloedvergieten te voox-komen. Het gevolg was, dat zij een diepe steekwonde in de arm opliep. De gewaarschuwde politie heeft de vader, die buiten zichzelf van drift was, naar het bureau gebracht en daar ingesloten. De wonde van de vrouw werd in het zieken huis verbonden. NAKOEROE (Reuter). Meer dan dui zend militaix-en, politiemannen en inheem se bux-gerwachten hebben Zondag, gesteund door pantserwagens, een grote razzia uit gevoerd in Nakoeroe in de Riftvallei (Ke- 113a). Ongeveer 10.000 inheemsen werden ondervraagd en ruim duizend van hen zijn naar een speciaal kamp nabij Nakoeroe ovex-gebracht voor nadex-e ondervx-aging. 26. Met een gekraai, dal veel weg had van het brullen van een leeuw, verscheen een reusachtige haan, die belangstellend naar de inzittenden van de jeep keek. Toen uitte het dier een dreunend, lokkend klokgeluid, waarin Panda en Jolliepop tot hun ontzet ting de roep herkenden, waarmede hanen de kippen waarschuwen, dat zij iets eet baars hebben gevonden. Met een snelheid, die hem bijna zijn waardigheid deed ver liezen, verliet Jolliepop de jeep en ook Panda bleej niet wachten, tot hij als kip penvoer op wielen zou dienen. Gelukkig maakte de enorme vogel geen aanstalten om hen te volgen. „Kijk, daar staat een woonhuis", hijgde Panda, misschien is daar de schuilplaats van de dief van de groei-straler. Alles wijst er op, dat hier met groeistralen is gewerkt!" „Alle tekenen wijzen hier inderdaad op", zei Jolliepop bedrukt, terwijl hij met trillende vinger naar een bordje wees, waarop met grote letters geschreven stond: „HOEDT U VOOR DE KAT". „De deur staat open", fluisterde Panda, „laten wij daarbinnen eens rond kijken". „Zou het niet wijzer zijn, ons schie lijk terug te trekken en de politie van onze ontdekking in kennis te stellen?", merkte Jolliepop bedachtzaam op. Het was een wijze raud, doch reeds drong Panda in jeugdige overmoed de geheimzinnige wo ning binnen.. Met het oog op een vaste lxelicopter-ver- binding tussen Brussel en Maastricht ligt het in de bedoeling van de „Sabena" te Brussel reeds op Zondag 9 Augustus met deze dienst tc beginnen. Gedurende de eerste vier weken zal deze verbinding bestaan uit dagelijkse post- vluchten, waarna in September, wanneer deze post-, tevens proefvluchten, tot gun stige resultaten zijn gekomen, begonnen zal worden met dagelijkse passagiex-sver- bindingen met helicopters, die plaats bie den aan acht pex-sonen. De „Sabena" voert nog besprekingen met de gemeente Maastricht, teneinde de zoge naamde Griend, langs de Maas, als lan dingsterrein te verkrijgen. Er zijn voorlopig twee routes ontworpen, Brussel-Luik-Maastricht-Brussel en Brus- sel-Luik-Keulen-Bon-Keulen-Maastricht- Luik-Brussel. De verbinding Brussel- Maastricht over Luik zal een uur en twee minuten duren. De rechtstreekse verbin ding Maastx-icht-Brussel duurt 50 minuten. Het is vrijwel zeker dat er dagelijks twee helicootei-vei-bindingen van Maastricht naar Brussel zullen komen. Waax-schijnlijk zal de prijs van de verbinding Brussel- Maastricht 18 tot 20 gulden bedragen. Het gemeentebestuur van Maastricht is voornemens reeds in de raadsvergadering van 7 Juli de nodige voorstellen te doen. Maastricht zal, als men met de plannen accoord gaat, tevens worden opgenomen in de lijndienst die Rotterdam, Antwerpen en Rijssel zal aandoen. In Brussel zal directe aansluiting bestaan met de internationale luchtvaartlijncn. Na de feesten voor de burgerij ter ge legenheid van het 21ste lustrum van het Delfts Studentencox-ps is Zaterdagmiddag de officiële viering begonnen. Voor het sociëteitsgebouw in de Phoenixsti'aat wer den de besturen der bevriende corpora en de grote groep reünisten door de senaat en het reiinicbestuur verwelkomd. Na een wandeling door de binnenstad, waarbij de lange stoet wex-d voorafgegaan door de harmoniekapel van de Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken en een erewacht van de studentencax-rouselvereni- ging te Delft, werden senaat en reünie- bestuur ten stadhuize door het gemeente- bestuur ontvangen. Bij deze ontvangst voerden de burgemeester, de heer D. de Loor, en de voorzitter vaix het reünie- bestuur, ir. A. J. Ingen Housz, het woord. Vervolgens begaf men zich naar het Prin senhof, waar ir. Ingen Housz namens de reünisten de krans legde op de plaats waar prins Willem van Oranje werd vermoord. Nadat de senaat en het reüniebestuur nog waren ontvangen door het college van cu ratoren der Technische Hogeschool en de academische senaat, werd in de circustent op het feestterrein de feestviering officieel geopend. C MAANDAG 6 JULI Waalse Kerk: Interkerkelijk Hermann Zaiss-comité, 8 uur. Palace: „Bureau zedenpolitie", 18 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verraad", 18 jaar, op het toneel Burlisto, 7 en ,9.15 uur. Lido: „De wrede zee", 14 jaar, 6,50 en 9.15 uur. City: „Een koningin wordt gekroond", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Diepzeedui kers", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Manina", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sommax-lek", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Miner va: „Paula", alle leeft., 8.15 uur. Miniatuur- spoorwegtentoonslelling 13.30-17,30 en 19- 21.30 uur. DINSDAG 7 JULI Grote Kerk: Orgelconcex't, 8 uur. Palace: „Bureau zedenpolitie", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Veri'aad", 18 jaar, en op het toneel in de avondvoorstellingen Bur listo, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „De wrede zee", 14 jaar, 2, 4,20, 6.50 en 9.15 uur. City: „Een koningin wordt gekroond", alle leeft., 11, 2.15, 4,30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mani na", 14 jaax-, 2,30 en 8 uur. Spaarne: „Diep zeeduikers", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Sommarlek", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Night and day", 18 jaar, 8.15 uur. Miniatuurspoorwegtentoonstelling 13.30-17,30 en 19-21.30 uur. Cycloon. De wervelstorm, die Vrijdag avond Formosa heeft geteisterd, heeft 71 slachtoffex-s geëist en 334 huizen in I-Ioea Tien, een havenstad aan de Oost kust, volkomen vernield, aldus is Zatex-- dag officieel gemeld. De stroomvoor ziening in I-Ioea Tien werd gestoord en de verbindingsmiddelen wei-den ver broken. De wervelstorm ging gepaard met hevige regenval. Record. Een Britse Swift-straaljager heeft Zondag een nieuw snelheidsrecord ge vestigd over de afstand LondenParijs. Het toestel vloog de afstand in 19 mi nuten, 18 seconden. Dit is 1 min. 18 sec. minder dan het oude record, dat in 1949 door een Britse „Hawker"-straal~ jager werd gevestigd. De gemiddelde snelheid was 1077.47 km per uur. Betoging. De politie te Calcutta heeft Za terdag ruim vijfhonderd personen aan gehouden, die demonstreerden tegen vex-hoging van de tramtarieven. De po litie wierp tachtig traangasgranaten om de menigten te vex-spreiden. Vrijdag werden ruim zeshonderd personen tij dens demonstraties gearresteerd, maar de meesten wei-den later weer vrijge laten. Met het oog op incidenten in de afgelopen dagen, waarbij twee tram wagens in brand werden gestoken en twee politie-agenten gewond raakten, reden de trams Zaterdag niet. Arrestatie. In Teheran is Zaterdag Ahmed Salehi, een x-edacteur van het oppositie blad „Nabax-d Pak", gearresteerd. Voorts heeft de militaire gouverneur van de Perzische hoofdstad de gevangenneming gelast van kolonel Hoessein Tsjarkhosj, die optreedt als verdediger van een der dertien personen, die er van wox-den beschuldigd op 28 Februari een aanval te hebben gedaan op de woning van dr. Mossadeq. Dam. President Auriol heeft Zaterdag de stuwdam bij Tignes, de grootste in Europa, in gebruik gesteld. De instal latie zal per jaar 770 milliocn kilowatt uur produceren. Door de dam, die ligt in de boven-Isère tussen Val d'Isère en Bourg Saint-Maurice, is een kunstma tig meer gevormd, dat 230 millioen kubieke meter water bevat. Zoals be kend, ligt onder de oppervlakte van dit stuwmeer het dorp Tignes, waarvan de 650 inwoners indertijd tevergeefs ge ijverd hebben voor het behoud van hun woonplaats. President Auriol dankte de dorpelingen voor hun opofferingen en beloofde hun, dat in de omgeving een nieuw dorp zal worden gebouwd. Stappen. Op een congres van de Bx-itse Labour Party te Newton in Wales, heeft de leider van de linkse groeperingen in die partij, Aneurin Bevan, Zaterdag een beroep gedaan op de Westelijke geal lieerden, om „de Russen enige stappen tegemoet te komen". Indianen. Luidens persberichten uit Co- chabamba (Bolivia) is in deze stad de orde hersteld na onlusten, waarbij negen doden zijn gevallen. Indianen, die in opstand waren gekomen, zijn voor het merendeel naar hun nederzettingen teruggekeerd. De aanwezigheid van de minister van Binnenlandse Zaken en de minister voor Boerenaangelegenheden in Cochabamba schijnt te hebben bij gedragen aan het herstel van de orde. Volgens een woox-dvoerder van de re gering hadden „Trotzkistische elemen ten en de oppositie" de Indianen opge ruid. Vrede. De Russische schrijver en joux-na- list Ilja Ehrenbuèg heeft Zondag in een artikel in de Prawda gezegd, dat de regering van de Sovjet-Unie „alles zal doen wat in haar bereik is, om te ver zekeren dat de wil om te onderhande len zal zegevieren over de oorlogspoli tiek". In zijn artikel noemt Ehrenburg als grootste vijanden van de vrede: Adenauer, Tsjiang Kai Sjek er. Syng- man Rhee. Gunstig voor de vredeskan- sen noemde de Russische schrijver de rede van Churchill, de verkiezingsuit- slag in Italië en de ongewoon lange re geringscrisis in Frankrijk. Botsing. Zes personen zijn gedood'en elf gewond, toen de politie Zondag te Asan- sol in Bengalen het vuur opende op stakers van een Indische ijzer- en staal- maatschappij. Twintig politiemannen werden door bakstenen gewond. De stakex-s hadden de gehele dag gedemon streerd en de vrijlating geëist van zes hunner, die in de morgenuren in voor lopige hechtenis waren genomen. OP een vrij veld, waar u een onbelem merd gezicht op de horizon heeft, moet u eens in staande houding en met gestrekte arm wijzen naar het punt van de hemel koepel dat zich pal boven uw hoofd be vindt. Vervolgens beschrijft u met uw wijs vinger een boog langs het hemelgewelf tot uw vinger de horizon aanwijst. U heeft dan een denkbeeldige lijn langs de hemelkoe pel getrokken en het enige wat u thans gevraagd wordt, is het punt aan te wijzen dat in het midden van die lijn ligt. Gemakkelijker kan het al niet. Gaan we nu meten welke hoek uw arm met de waterpas- lijn maakt, dan blijkt die hoek meestal 20 d 30 gr. te bedragen. Lagere waarden komen voor, evenals hogere, doch dit zijn uitzonderingen. Het aantal graden dat uw arm met de waterpaslijn maakt, geeft de maat aan waarin u de afplatting van de hemelkoepel waarneemt. Immers, zag u de koepel inderdaad als een halve bol, dan zou uw arm 45 gr. moeten aanwijzen. Hoe kleiner de hoek, hoe platter we de hemel koepel zien en hoe groter de hoek, hoe boller de koepel lijkt. Deze waarden blijkeyi sterk uiteen te lopen, al naar gelang we onze waarnemingen verrichten in staande, liggende, of in de onwaardige houding met het hoofd ondersteboven. De verschillende theorieën die zijn op gesteld teneinde het verschijnsel van de afplatting van het hemelgewelf te verkla ren, moeten we hier onbesproken laten, aangezien zij stuk voor stuk ontoereikend zijn. U moet er zich maar mee vergenoe gen, dat de stand van het hoofd bij de waarneming een belangrijke rol schijnt te spelen, maar waaróm dit zo is, blijft voor alsnog een groot raadsel. Het is niet onmogelijk, dat u zich na lezing van het voorgaande afvraagt, wat u eigenlijk met deze wetenschap aan moet omdat u in het dagelijks leven nu eenmaal weinig met de afplatting van het hemel gewelf uitstaande heeft. Nu, om u de waar heid te zeggen, ondergetekende bevindt zich in dezelfde positie. Maar afgezien hier van, zal het u toch ook wel eens zijn op gevallen dat zon en maan zo'n stuk groter schijnen wanneer zij zich vlak boven de kim bevinden? Welnu, het onderzoek heeft uitgewezen dat deze hemellichamen in werkelijkheid geen groter beeld geven dan tijdens de verdere gang langs het uitspansel. De vergro ting berust dus op zinsbe goocheling. En het merkwaar dige hierbij is, dat die schijn bare vergroting van zon en maan volkomen in overeen stemming is met de schijnbare afplatting van de hemelkoepel, welke af platting dus zelfs tot ons bewustzijn door dringt in de nacht, als we van het uitspan sel niets gewaar worden! Wanneer u de moeite toilt nemen een kwart cirkel te tekenen en de uiteinden van de cirkelboog door een koorde te ver binden, zult u zien dat de beven van een hoek, uit het midden van die koorde gete kend, bij de uiteinden van de boog grotere stukken afsnijdt dan in het midden. Dat zelfde schijnt bij ons oog plaats te vinden: wanneer we de benen van de hoek, waar onder we zon en maan zien, het hemelge welf laten snijden, tekent zich daarop een groter stuk af naarmate wij de afplatting sterker waarnemen. De schijnbare afplatting van de hemel koepel doet zich dus als een realiteit aan ons voor. Dit is zelfs zó sterk, dat de aarde, van grote hoogte gezien, zich hol aan ons vertoont, in tegenstelling tot de bolvorm die we zouden verwachten. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2