Kapitein Martin Broek vaart veertig jaar als gezagvoerder in de sleperij Ook dit jaar opvangregeling voor haring op publiekrechtelijke basis Havenberichten Visserij - varia AUTO RIJLES OM Clothes New AUTO RIJSCHOOL A. REIJM I.V.H. vierde feest Rooswijk I behoudt kampioenskansen Castricum Vitesse-gym vierde dertigjarig bestaan Heus, het mag niet! 7 Bundel herinneringen uit een bewogen loopbaan Velsen heeft nu ook een club voor Groningers Jongen viel in put Gezellige gebeurtenis in de zonnige tuin Honkbal Openluchtuitvoering van turnvereniging „Santpoort" EHBO eenheidsdiploma voor acht Velsenaren Ongeval hij tunnelbouw Zeven prijzen voor Velsense politiekorps Meer plezier dan vis bij de Noordersluis MAANDAG 6 JULI 1953 „Of je nou kapitein of matroos bent, dat maakt niet uit, je bent en blijft sleepboot- gast", zegt de kapitein van de sleepboot „Winston Churchill", die er, naar wij uit officiële bron vernamen, op 14 Juli veertig jaren als kapitein op heeft zitten. Martin Broek, langs de kant en in Oud-IJmuiden beter bekend als „ome Tinus" er zijn namelijk vele andere Broeken mede werkzaam in de „sleperij" kwam in 1913 bij de visploeg in dienst. Maar het is het vermelden waard, dat hij als 18-jarige knaap al tot kapitein werd bevorderd. De gehele oorlog van 19141918 heeft hij op verschillende slepers van de „Maat schappij Vischploeg", die in 1915 liqui deerde en overging naar de N.V. Sleep bootexploitatie van Prins en Karst, ge varen. Hij heeft, al is zijn werk hoofdzakelijk binnengaats gebleven, heel wat beleefd in de afgelopen veertig jaren. Zeker in die jaren van de eerste wereldoorlog. Als hij zo in zijn geheugen teruggrijpt naar die tijd, dan is er allereerst de her innering aan het binnenslepen van de torpedojager V 69 die door de Engelsen bij Zeebrugge was geramd, dat doden schip waar als lugubere last de gevallenen zo maar aan dek verspreid lagen. Ook de Engelse mijnenveger „Kendal", die op een mijn was gelopen en waarvan de machinekamer vol water stond en de Duitse houtboot „Lavinia", die bij Bergen op het strand was gejaagd, behoren tot die herinneringen. „Ome Tinus" is een gezellig prater en als hij eenmaal van wal steekt weet hij rustig een paar uur achter elkaar te ver tellen. In 1921 is hij overgegaan in dienst van de N.V. Rederij Goedkoop. Die 32 jaren daar zijn, volgens hem, „tam" geweest in verhouding tot de jaren voor dien en dit is te wijten, naar hij zegt, aan de vooruit gang op technisch .gebied. Want waar het vroeger in hoofdzaak zeilloggers waren, die geassisteerd moesten worden, een werk waarbij het voorkwam dat er in vier maan den geen dag, avond of nacht vrij-af ge geven kon worden zijn het nu motor- en stoomschepen en is de dienst, met zijn drie-dagen-op en drie-dagen-af een zacht gekookt eitje. Roerige Mei-dagen Roering heeft er in het bedrijf gezeten in de Meidagen van '40 toen de half-vol- tooide Jacob van Heemskerk naar buiten moest worden gebracht om in Harwich te worden afgebouwd en de J. P. Coen van Amsterdam naar IJrriuiden moest worden gesleept om hem voor de pieren te laten zinken. Toen de Koninklijke familie aan boord van de Engelse torpedojager stapte, lag kapitein Broek met zijn Elisabeth Goed koop, waar hij op voer, net met de Van Renselaer in de Noordersluis. Het bestuur van het N.V.V. heeft hij ook nog helpen oversteken en de 680 Joden od de Bodegraven was de laatste sleeppartij in die dagen. Het „come-on-boys" van de Engelsen gold niet de bemanning van de sleepboot, die alleen maar tot taak had anderen op weg naar veiliger oorden te helpenen toen tot slot de eigen boot op 14 Mei in de Vissershaven tot zinken moest worden ADVERTENTIE eeeeeeeeQeeeeeeeoeeeoeeeee&o gebracht begon de periode van wachtgeld, die eerst na de oorlog eindigde. Maar toen was het ook weer werken ge blazen, met diezelfde Elisabeth Goedkoop, die al door de Duitsers was gelicht. In sa menwerking met de marineploegen moest toen allereerst de haven van Amsterdam worden vrij gemaakt en daarna had de firma Wijsmuller de hulp van collega Goedkoop nodig. In die dagen werd ook on onderbroken dienst gedaan om de bin nenkomende schepen in de nauwe, ver sperde haveningang hulp te verlenen. Na die tijd kwam Broek op de President Roo sevelt en daarna op de Churchill. Al twee maal is hem een baan aan de wal gebo den, maar hij houdt nu eenmaal van zijn werk en dus is naar een „wallebaan" geen kijk. Maar wat de 14e Juli betreft: „Geen tam-tam en geen deining, alles gaat ge woon door", zegt „ome Tinus", die in middels in de loop van de jaren dan toch maar meegedaan heeft om IJmuiden aan een stukje historie te helpen. ADVERTENTIE Dry cleaning only Koningsplein 10 - Tel. 4886 De vereniging heeft nog geen naam, maar vorige week is in Velsen een Gro ningse club opgericht voor de Groningers die in Velsen wonen. De vereniging telt al dertig leden en heeft tevens al een bestuur dat bestaat uit de heren K. Vegter, voor zitter: W.. Siegers, secretaris en P. Jonkma, penningmeester. Men hoopt elk seizoen enige uitvoeringen te geven met eigen krachten of een gezelschap uit de provin cie Groningen. De eerste bijeenkomst zal in October worden gehouden. Het adres van de secretaris, de heer W. Siegers, is: Van Leeuwenstraat 81. GESLAAGD. Bij het te Haarlem gehouden examen typen door de Vereniging van Leraren, slaagden de dames Mary Pruissers, Nanda Nierop-Groot, Lina Zwart, Henny Kras en Krijntje Korbee, allen te IJmuiden. Zij ontvingen hun opleiding aan het in stituut „Wico" te Haarlem-Noord. Op het terrein van het Staatsvissers- havenbedrijf achter de Dokweg is de negen jarige knaap D. van H. Vrijdagmiddag in een lege waterput, die ruim vijf meter diep was, gevallen. Men had de jongen al weer spoedig boven, maar daarna bleek, dat hij een gebroken elleboog aan de rechterarm had opgelopen. Over de in- en .uitwendige bouw van vissen Voor de leden van de aquariumvereni ging „Velsen" zal dr. D. J. Broekens Maan dagavond in het Cultureel Centrum aan de Lange Nieuwstraat een lezing houden over de in- en uitwendige bouw van vissen. Door middel van geprojecteerde platen zal zijn praatje worden toegelicht. Voorts komt op deze bijeenkomst ter sprake de deel name van „Velsen" aan de Bondsdag te Haarlem. Goed autorijden leren wij U in onze nieuwe Opel „Itcckord" 1953 Hagelingerweg 134, Tel. 8930, Santpoort Dennenstraat 12, Tel. 6200, IJmuiden U wordt van huis gehaald en gebracht. Een gul zonnetje heeft het tuinfeest, dat de speeltuinvereniging ,.In veilige haven" Zaterdagmiddag had georganiseerd tol een waar festijn gemaakt. Dit jaarlijks terug kerende feest dat nagenoeg ieder jaar in dezelfde trant verloopt heeft een perfecte organisatie als basis gekregen. In optocht, met de IJmuider Harmonie voorop, vertrok de schare van ruim 900 kinderen van het plein 1940-1945, waarbij de kleurige stoet de nodige belangstelling ondervond. Na aankomst in de tuin was de schare al gauw groepsgewijs bezig met de verschillende spelen, waarvoor mooie prijzen beschikbaar waren. De leiders had den uiteraard druk werk met het in goede banen leiden hiervan, maar dat bleek hun wel toevertrouwd. Verder kregen de kinderen de nodige consumpties te verorberen, waarbij het be stuur een slim plannetje had bedacht. Ieder kind kreeg n.l. een kaartje dat bij het „af vallen" der spelen ingediend behoorde te worden, waarvoor het in ruil een consump tie kon krijgen. Dit ter voorkoming van het niet deel nemen aan de spelen. Er zijn er altijd bij die wel willen snoepen maar dan de spel letjes rustig vergeten. Een trek aan een touwtje wees tenslotte de aard van de trac- tatie aan. Na afloop bleken èn het bestur èn de deelnemers uiterst tevreden over deze prettige middag. De gelukkige winnaars waren: Groep 1 jongens 6-7 jaar: Aardappelen rapen: 1. Jopie Peters; 2. Bertus Wcstpoel; 3. Pietje Lanzer. Groep 2 meisjes 6-7 jaar: Vlaggetjes ste ken. 1. Valentine Iiavermans; 2. Marjo Kunst; 3. Marijke Bakker. Groep 3 jongens 8-9 jaar. Tonnetje rol len: 1. Cor Zuurbier; 2. Paul Kamstra; 3. Han Jongejans. Groep 4 meisjes 8-9 jaar: Eieren wed loop. 1. Truida de Graaf; 2. Ilja Laman; 3. Jansje Wijkez\ Groep 5 jongens 10-11 jaar: Paalslaan: 1. I-Iarry Zandwijk; 2. Benny Tap; 3. Wim Groen. Groep 6 meisjes 10-11 jaar: 1. Rietje Anderson; 2. Mary v. Son; 3. Margo Ol denburg. Groep 7 jongens 12-13 jaar: Baldribbe len: 1. Leen v. d. Lugt; 2. Henny Holman; 3. Cor v. d. Oever. Groep 3 meisjes 12-13 jaar: Touwring Hippen: 1. Petra Vonk; 2. Gerda Koster; 3. Klazina Kamstra. De op publiekrechtelijke basis vastge stelde opvangregeling voor verse en ge zouten haring, die vorig jaar voor het eerst gold voor het visserijbedrijf, zal dit jaar worden gecontinueerd. Vorige weck ver scheen de Verordening Onvangregeling Haringvisscrijproducten 1953, waarin de structuur van de opvangregeling, zoals deze in het lopende haringseizoen zal gel den, is neergelegd. De inhoud van de opvangregeling 1953 komt op het volgende neer: Er worden vier opvangfondsen in het leven geroepen, te weten voor gezouten haring, verse haring- Noord, verse haring-Zuid en B-haring. De ze fondsen zijn bestemd voor het verlenen van toeslagen aan reders voor marktwaar dige en voor menselijke consumntie ge schikte haring, welke op de afslag de vastgestelde minimumprijs niet opbrengt. Deze toeslagen overbruggen ten hoogste het verschil tussen de vismeelprijs en de minimumprijs minus heffing. De reders zijn over de voor menselijke consumptie- doeleinden verkochte haring een heffing verschuldigd ten behoeve van het betrok ken opvangfonds. Deze heffing bedraagt voor gezouten haring 1.20 per kantje, voor B-haring 7 van het verkooobedrag en voor verse haring-Noord en -Zuid een nader vast te stellen bedrag of percentage. Blijkens een publicatie in het Voedselvoor zieningsblad van 24 Juni j.l. is de Opvang regeling Haringvisserijproducten 1953. voor zover het gezouten haring betreft, in werking getreden op 15 Juni 1953. Soorten verse haring De verordening begint met de volgende beschrijving te geven van de verschillende soorten verse haring, waarbij ook pilchards als verse haring worden beschouwd. Verse haring-Noord: verse haring, welke rechtstreeks vanuit zee is aangevoerd in een der aanvoerhavens, gelegen buiten de provincie Zeeland en de Zuidhollandse eilanden, met uitzondering van B-haring; verse haring-Zuid: verse haring, welke rechtstreeks uit zee is aangevoerd in een der aanvoerhavens, gelegen in de provincie Zeeland of op de Zuidhollandse eilanden, met uitzondering van B-haring; B-haring: verse haring, welke naar het oordeel van een controleur van het Bedrijf schap, zo mogelijk na tevoren gepleegd overleg met de door dc redersorganisaties aangewezen controleur, als B-haring dient te worden aangemerkt. Verlenen van toeslagen De toeslagen worden, voorzover het be treft verse haring-Noord, verleend binnen twee maanden na afloop van de voor het Het eerste team van de honkbalvereni ging „Rooswijk" heeft in de thuiswedstrijd op „Watervliet" tegen DSB I met een mooie overwinning de kansen op het kam pioenschap weten te behouden. Hoewel de bezoekers in de eerste inning een 20 voorsprong wisten te nemen, werd in de gelijkmakende inning afdoende revanche genomen scoorde Rooswijk 5 pnt. Werper Ketting stond de tegenstanders daarna niet veel meer toe. Hij werd prachtig gesteund door zijn fielders. DSB zag geen gelegen heid om tegen te scoren, behalve in de zevende inning toen drie op elkaar volgen de honkslagen DSB 3 punten opleverden. De Rooswijk-slagploeg had inmiddels de kansen benut en geholpen door vele vrije slagen en vijf honkslagen konden de Roos- wijkêrs nog acht punten aan de score toe voegen. De prettige wedstrijd werd dus een 136 overwinning voor Rooswijk I met het scoreverloop: Rooswijk I 51400111 13 D.S.B. I 21000030= 6 Het vierde Rooswijk-team verloor op eigen terrein van THB 2 met niet minder dan 1—12. De competitiestand is nu: bepalen van de toeslagen door de voorzit ter van het Bedrijfschap vastgestelde pe rioden. Voor wat de overige haring betreft worden de toeslagen verleend vóór 1 Juli 1954, met dien verstande, dat het Bedrijf schap bevoegd is, aan de betrokken reder voorschotten op deze toeslagen te verstrek ken. Voorzover het andere haring dan verse haring-Noord betreft, kan van het geen na uitkering van de toeslagen in het opvangfonds overblijft, ten hoogste een bedrag, gelijk aan 10% der geïnde heffings bedragen, worden gereserveerd. Voor verse haring-Noord geldt deregeling, dat van hetgeen na verlening der toeslagen over een bepaalde periode van de over die pe riode geïnde heffingsbedragen overblijft, een bedrag kan worden gereserveerd, ge lijk aan eenzelfde percentage. Voor elk opvang- en reserve-fonds wor "1 een commissie van beheer inngesteld,welke tot taak heeft, aan het bestuur van het Bedrijfschap advies uit te brengen omtrent alle zaken, de toepassing en de uitvoering van deze verordening betreffende. Het heeft het bestuur van de Katholieke gymnastiekvereniging Vitesse te Castri cum, Zondag, by de viering van het zesde lustrum van de, vereniging, niet aan be langstelling ontbroken. Vooral tijdens de, in de morgenuren gehouden receptie in de fraai versierde zaal van het Jeugdhuis aan de Overtoom, is duidelijk gebleken, dat men zowel van gemeentelijke- als van sportzijde, een grote belangstelling voor Vitesse-gym aan de dag legt. De talrijke 'bloemstukken, temidden waai-van het bestuur gezeten was, alsmede de aanwezigheid van verschillende offi ciële personen die tevens het woord heb ben gevoerd, waren daar getuige van. Het was opvallend dat zij, die in een speech het bestuur complimenteerden, het orga nisatievermogen van dit bestuur roemden; zo zeide de heer J. Witberg van de Kring Rotterdam van de Bond zelfs, dat Vitesse, iii het organiseren van sportuitwisselingen met gymnastiekverenigingen uit Nederland zowel als uit het buitenland, aan de spits slaat! De feestelijkheden waren Zaterdagavond met een feestelijk lof in de parochiekerk van St. Pancratius, gestart en ook de dag van Zondag is begonnen met een kerk dienst, hetgeen als een der hoogtepunten van de kerkelijke viering gold. Allereerst zwaaide de burgemeester van Castricum, de heer C. F. Smeets, op de receptie Vitesse-gym alle mogelijke lof toe. Het verheugde de magistraat, dat Vitesse een van de grootste sportverenigingen van Castricum is, hetgeen de spreker op rekening van het actieve bestuur schoof. De sportuitwisselingen met zusterver enigingen stelde de burgemeester buiten gewoon op prijs en aan het slot van zijn rede sprak de heer Smeets de wens uit, dat de bestuursleden nog vele jaren deel van het bestuur mochten uitmaken. De verstrekking van een subsidie, waartoe de gemeenteraad van Castricum enige tijd geleden besloot, beschouwde de burge meester als het juoileumcadeau van de gemeente. Namens de Haarlemse Turnkring voerde de heer A. van Wattingen het woord en de heer J. Korff deed zulks uit naam van het kerkbestuur van de St. Pancratius- parochie. De voorzitter van de RKSV „Vi tesse '22", de heer Th. Schermer, noemde de viering van het dertigjarig bestaan door een gymnastiekvereniging een kranige prestatie en stelde vervolgens uit naam van zijn bestuur het Vitesse-sportpark, voor de 's middags te houden gymdemon- straties, geheel gratis ter beschikking. Als oprichter van Vitesse-gym, liet de beer J. Koot in Castricum beter bekend r.ls „meester" Koot het ontstaan van de vereniging de revue passeren. De heer Witberg uit Rotterdam, sprak zijn bewon dering uit voor de nog steeds groeiende vereniging, nadat hij tevoren de organisa torische talenten van het bestuur had ge memoreerd. Ondoenlijk zou het zijn hier alle sprekers naar voren tè halen, doch de woorden van de geestelijk adviseur, kape laan P. H. Heemskerk, mogen niet onver meld blijven. Kapelaan Heemskerk drong aan op een nauwere samenwerking met niet Katho lieke gymnastiekverenigingen en stelde de Castricumse padvindstfcrsdiereqds drie jaren gezamenlijk B P-dag ep. andere pad- vindstersfeesten vieren tot voorbeeld. De Britse troepen in de Suezkanaal-zöne hebben voorzorgsmaatregelen getroffen om hun gezag te handhaven: een daarvan is controle op het burgerverkeer van de Nijldelta naar Kantara. Een aantal manschappen van het eerste bataljon Coldstream Guards tijdens de controle. Hot programma van de openluchtuitvoe ring van de turnvereniging „Santpoort" die Zaterdagavond in het Burgemeester Rij- kenspark werd gehouden, werd geopend door een groepje meisjes met een geva rieerde vrije oefening, die behoorlijk werd uitgevoerd. Ook in de oefening in het voort bewegen van de meisjes had de leider zijn fantasie geducht laten gaan. Zeer goed was het optreden van een grote groep dames-senioren met een oefe ning samengesteld uit verschillende vormen van gymnastiek; dit was wel een van de beste nummers. Ook de sportieve dames afdeling kwam goed voor de dag met een oefening met een bal, welk nummer als trainingsoefening was aangekondigd maar op veel hoger peil stond. Het klassikaal brugturnen van de dames was eenvoudig van opzet en werd correct uitgevoerd. Hoogbrug van de heren leed door minder correcte afwerking. Het algemeen springnummer (8 toestel len) voldeed zeer goed en muntte uit door grote variaties. Het programma werd afge wisseld door het optreden van een groep jongens onder de benaming Souvenir du Cirque Renz en als slot volgde een gracieus nummer vendelzwaaien door een twaalftal dames. S. C. Haarlem 2 9 7 2 0 16 Voor het te IJmuiden gehouden EHBO- Rooswijk I 8 6 1 1 13 exarnen voor het eenheidsdiploma slaag H.F.C. Haarlem 2 8 6 0 2 12 den de heren Kamerbeek en J. B. Schaap H.C.K. 2 7 3 2 2 6 van het Velsense politiekorps en voorts de Schoten 3 8 3 0 5 6 leden van de IJmuider reddingbrigade: D.S.B. I 9 3 0 6 6 mevrouw H. Blenk en de heren J. Iskes, E.D.O. 2 9 3 0 6 6 H. Kort, J. A. de Krijger, A. R. de Lange R.C.H. 3 8 0 1 7 1 en J. v. d. Vaart. Er zijn bewoners van huizen in de nieu we buurten van Velsen die het heel ge woon vinden, om van plaatsen, waar stra ten door de gemeente worden aangelegd, trottoirtegels en straatstenen mee te ne men om daarmee een verharding van hun tuinpaadje van te maken. Het idee om de tuintjes o.p te sieren is een lofwaardig streven, maar dat het ten koste gaat van de gemeente vindt geen instemming. Daar om werken het bedrijf Openbare Werken en de gemeentepolitie al enige.tijd samen om tuinen en paadjes bij woningen te con troleren. En in de komende maanden zal het toezicht nog meer worden verscherpt. In de kuip bij de tunnelbouw is de vier- enveertigjarige grondwerker F. O. uit Am sterdam Vrijdagmiddag tegen 4 uur tussen de auto- en spoorwegtunnel met de borst op enige pennen gevallen, die uit het con structiewerk staken. Daarna viel hij van het betonwerk af. Na eerste hulp van de heer Bakker is hij per ziekenauto met enige gebroken of gekneusde ribben naar Amsterdam vervoerd. Zondag 5 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Algarve van Sunderland. Helvetia van Londen. Tinnum van Rotter dam, Gudrun van Delfzijl, Vechtstroom van Hull, Grebbestroom van Londen, Nether- land Coast van Newcastle, Swift van Lon den, Amstelstroom van Bristol, Maria The- resia van Par, Jans van Londen, Heriot van Leith, Eos van Kopenhagen, Modesta van Ixpilla, Rijnland van Hamburg, Van Gelder van Norrköping, Berkelstroom van Par, Mi- das van Hamburg, Spes van Fowey. Vertrokken zijn: Hondsbosch naar Lon den, Castillo Monbeltran naar Antwerpen, Zoelloe Lykes naar New Orleans, Ase Maersk naar Grangemouth. In tegenwoordigheid van mevrouw Snijders en familie en vele militaire en burgerlijke autoriteiten is Zaterdagmiddag in het of ficierscasino aan de Kampweg te Soester- berg een borstbeeld van wijlen generaal Snijders onthuld en aangeboden, als hul deblijk van de Soesterbergse burgerij aan de Koninklijke Luchtmacht. Hier onthult mevrouw Snijders het borstbeeld van haar overleden echtgenoot. De voorzitter van Vitesse-gym, de heer J. Middelhoff, heeft alle sprekers met grote vaardigheid beantwoord en namens zijn medebestuursleden, de dank voor de woor den en de vele bloemstukken overgebracht Er waren bloemstukken binnengekomen van de Supportersvereniging Blauw zwart, R.K. Gymnastiekvereniging Róód- Zwart uit Delden, R.K. Turnkring Haar lem, R.K. Gymnastiekvereniging SSS uit Beverwijk, Katholieke Arbeidersbeweging afdeling Castricum, Gymnastiekvereniging Leonidas uit Haarlem, Sportvereniging CSV (Castricum), Vereniging voor Vreem delingenverkeer afdeling Castricum en de neutrale gymnastiekvereniging Door Oefe ning Sterk uit Castricum. De verenigingen St. Christofoor (Halfweg), SSS (Bever wijk), R.K. Middenstandsvereniging, R.K. Gidsenbeweging zonden brieven en tele grammen evenals pastoor G. Goes, rector Van der Zalm, oud-donateurs en leden in Amerika en Australië en de oud-trainers de heren S. de Goede en C. A. Thijsse. Gymnastiekdemonstraties Begunstigd door fraai zomerweer, von den 's middags in hel Vitesse-sportpark aan de Beverwijkerstraatweg, gymnastiek demonstraties plaats, waaraan door alle leden in totaal 500 is deelgenomen. Maar alvorens deze demonstraties een aan vang namen, hebben de gymnasten een massale optocht door Castricum gehouden. Dit gebeurde in twee groepen en in de eerste groep liepen de allerjongste meisjes en jongens, voor wie een mars met het tamboerkorps van de Beverwijkse Harmo niekapel, te zwaar werd geacht. In de tweede groep mai'cheerden de oudere le den, voorafgegaan door genoemde kapel. De gymnasten trokken veel bekijks. Het programma van de demonstraties bevatte niet minder dan 15 oefeningen. De massale opening was technisch uitstekend verzorgd en het zal aan- het grote deelne mersaantal te wijten zijn geweest, dat dit niet van alle naar voren gebrachte num mers gezegd kan worden. Zo konden de hoeneloefening en de baloefening van de rhythmische afdeling der dames, slechts matig bekoren, hetgeen een gevolg was van de erbarmelijk slechte toestand waarin de beschikbare luidspreker verkeerde. Hiei-door ging een groctf gedeelte van de mooie walsen Opus 69 en 71 van Chopin, waarop de oefening werden uitgevoerd, verloren. Het nummer klassikaal ringen van de dames, was echter een juweeltje en bracht telkenmale de handen van het tal rijke publiek op elkaar. De aanwezigen genoten voorts van de heren aan de rek stok met kundige acrobatiek en van het lintendansje van de meisjes van 57 jaar. Als laatste nummer gaven de dames en meisjes in totaal 200 een gezamen lijke vrije oefening weg die tot de verbeel ding van de toeschouwers sprak. De ge hele middag stond onder leiding van de trainer de heer M. Hopman, welke werd geassisteerd door de dames R. Veldt en A. Twisk en de heer P. Bouwen. Feestavond Tot slot van de viering van het zesde lustrum kwam men 's avonds in hotel Borst bijeen. Het gezelschap De Debutan ten uit Velsen heeft de gymnasten met diverse skétches en voordrachten danig vermaakt en ook enige leden lieten zien dat zij op het toneel iets konden presteren. Tussen de bedrijven door maakte men een dansje. Al met al is het een geslaagde jubileumviering geworden, die met ere in ae annalen van de vei'eniging vermeld kan worden. Op de nationale athletiekwedstrijden van de politie spoitverenigingen in Gouda hebben de Velsense politiemannen aardige successen weten te behalen. Bij de Olym- nische estafette, waarin meeliepen K. Wie- linga, P. H. Lansaard, C. Dekker en H. Slings. werd de ploeg van Velsen tweede. Zij kregen hierdoor de beker in handen, die was beschikbaar gesteld door collega's uit Curacao. De heer H. Slings sleepte nog meer prijzen mee, want hij werd eerste in de B-klasse hoogspringen en derde op de 100 in B. Tweede in de B-klasse hoog springen werd de heer Kamerbeek. De heer K. Wielinga nam evenwel de meeste prijzen mee. In de C-klasse discuswerpen was een derde, prijs voor hem en verder behaalde hij een tweede en zesde prijs op de nummers 100 meter B. en verspringen B. Zondagochtend tussen 5 en 9 uur heeft de hengelsportvereniging „Velsen" haar maandelijkse viswedstrijd gehouden in het Noordzeekanaal bij de Noordersluis. De vangst was ditmaal zeer slecht, in totaal zijn door 16 deelnemers 26 vissen (bovenmaatse) uit het water gebaald. Winnaar werd de heer Huizing met zes stuks, gevolgd door Smit als tweede.; 3. Noortman, 4. Zwart, 5. Augustein, 6. Sche- ringa, 4. Wennis, 8. Schouten en 9. Ooms. Dit waren de negen prijswinnaars. De heer Jochems ontving na loting de poedel prijs, een tulband, welwillend beschikbaar gesteld door bakker Snoek. MET EEN GEMATIGD OPTIMISME ge wapend schijnt men te mogen voor spellen, dat het dieptepunt, dat de vorige week aanleiding gaf tot wal men met een kernachtig woord „afbraak-prijzen" noemt en waarmee de wanhoop van de economi sche situatie in de grote Nederlandse vis serij groot in vergelijking tot die van het IJselmeer en de Zeeuwse stromen dan al tijd getekend wordt. De zes dagen, die achter ons liggen, zijn inderdaad slecht, zeer slecht geweest voor alle partijen: de prijzen bleven bedroevend laag. Er is dientengevolge van de aanvoe ren veel vis in de vriescellen verdwenen zoveel zelfs, dat de koelhuizen Donder dag en Vrijdag geen vis meer konden heb ben en eerst maar eens even schoonschip moesten maken, vóór er weer nieuwe voor raden opgenomen konden worden. Inmiddels verspeelde menige rederij ka pitalen. Er wordt wel eens gezegd, dat zulks zo'n vaart wel niet zal lopen, maar voorwaar: er is water naar de zee gedragen in deze warme dagen, dat Nederland en het buiten land meer belangstelling aan de dag legden voor ijs, bier en badpakken dan voor kabel jauw, wijting of koolvis. Maar nu staat het haringseizoen op uit botten en de goede verwachting wordt dus weer vaardig over de bedrijven, die van harte hopen, dat de bressen, die de laatste tijd in de portemonnaie geslagen zijn, enigs zins gedicht worden. Een van de bedenkelijke verschijnselen, die de narigheid begeleidden, was de uiter mate geringe animo om naar zee te gaan: er gingen maar twee trawlers uit van de vissershaven IJmuiden, de grootste van het continent naar men zegt en de best geoutil leerde. Het onmiddellijke gevolg is, dat er voor de week van zes tot twaalf Juli niet meer dan een handjevol trawlers thuis te verwachten is en de week daarop kunnen er dan. twee trawlers naar huis komen, tenzij de verse haring plotseling op het tooneel zou mogen verschijnen. Engeland tobt ook: grote aanvoeren en lage prijzen. De handel in IJmuiden heeft daar natuurlijk de weerslag van moeten ervaren. De stemming ter redersvergade ring was deze afgelopen week dan ook te recht heel erg down. En als er dan een plan valt, om er eens in Den Haag over te gaan pralen, kan men na al die moeilijke jaren ook niet meer verwachten dan een schou der-ophalen en de voorspelling, dat het heus zoveel niet zal geven. Wie zal de be trokken reder dit antwoord euvel duiden? Met stille week in het zicht. Met een rustige aanvoerweek in het vooruitzicht en bovendien wat koeler weer als steun in de rug kon de vishandel zich Zaterdag weer een paar steviger prijzen veroorloven dan de afgelopen, wanhopige week het geval is geweest. De Allan Water, die als enige trawler aan de markt verscheen met 550 kisten plus 50 kleine kistjes haring aan - boord, maakte voor een pracht partij braadschelvis bij voorbeeld een prijs, die de hele week er voor niet eens benaderd was geweest: f 24 tot f 22 per kist. De wijting maakte ook nog f 17. In de aanvoerverwacthingen voor ver se vis speelt uiteraard het klaarmaken voor de verse haringperiode van vele Noordlog- gers eveneens een rol. Makreel zakte. De makreel deed ech ter niet mee met deze nogal optimistische tendenz: ze begon op f 20. maar zakte aldra af tot f 15,50, waar ze op bleef hangen. Kisten haring deden f 11 en er was voorts een partijtje vleetharing in kistjes in con signatie. dat voor de 20 kilo tussen de f 8 en de f 8.50 deed. Gullen haalden ook op. Met de gullen, was het ook al niet zo bar meer als het ge weest is: de grote haalden de f 30, de mid delsoorten zaten tussen de f 17 en de f 22 en de torren brachten ongeveer f 12 op. Weinig schol. De Zaterdagmarkt be schikte over weinig schollen en voor de tweeën van de snurrevaad-schepen is onge veer f 20 betaald, terwijl de mooie drietjes tot f 14 gingen. Tong en tarbot willig. De laptong liep Zaterdag op tot f 2: de grootmiddeltong gold ongeveer f 1,20 en de kleinmiddel maakte met de enen om de 1,40, terwijl de slips rond de gulden zaten. De tarbot ging grif van de hand voor f 1,85 tot f 1,95. Twee vandaag. Voorzover bekend is de markt vandaag voorzien van twee trawlers: de Haarlem en de Flamingo. De vorige week zijn er maar twee trawlers naar zee gegaan, de Dirkje en de Abraham en dat ziet er dus voor de komende Maandag niet zo erg florissant uit voor de handel. De voorspelling lijkt gewettigd, dat er prijzen gegeven zullen moeten worden die ver bo ven pari liggen. Tien dagen. Voor zijn tiendaagse reis besomde de Allan Water Zaterdag f 11.200. Strop. Met slechts zes kisten vis kwam Zaterdagmorgen de kotter Rex IJM 228 bin nen. De bemanning had in de afgelopen week met de visserij een trawlnet stuk ge trokken en een bord verspeeld. Op tijd. Zaterdagmorgen berekende schipper L. Brok. wind en weder dienende, dat de „Haarlem" op een afstand van 350 mijl van IJmuiden Zondagavond precies zes uur binnen zou lopen. En de wachtende familieleden kregen op de minuut af hun zin: de trawler kwam precies *>p de ge schatte tijd met 1200 kisten vis de vissers haven binnen. Marktprijzen 4 Juli. Gr. tong 2.05-1,58, gr.m. tong 1,27-1,11, kl.m. "tong .1,42-1.22, kl. tor.g I 1.43-1.21, kl. tong II 1-0.91, tarbot I 2-1,70 per 1 kg. Tongschar 60, kl. tongschar 22. gr. schol 24, gr.m. schol 24, kl.m. schol 38-25, kl. schol I 26-16,50. kl. schol II 19-8, schar 14-8. v. haring 11,70-11, makreel 20-14, gr. schelvis 35-32, gr.m. schelvis 26,50-26, kl.m. schelvis 30-28, kl. schelvis I 29,50-26, kl. schelvis II 24-22, wijting 18-8, gr. gul 32- 28,50, midd. gul 21.50-17. kl. gul 13-10. kl. haai 12,50. poontjes 8,10 per 50 kg. Gr. ka beljauw 78. gr. koolvis zw. 41-38 ner 125 kg. Marktaanvoer Zaterdag. 480 kisten tong en tarbot, 3 tongschar en schartong, 545 schol 37 schar, 25 haring, 183 makreel, 160 schelvis, 349 wijting, 145 kabeljauw én gul, 6 kl. haai. 15 poon, 12 koolvis, 10 diversen, totaal 1970 kisten. Besommingen van Zaterdag. DM 11 f 1650. I.TM229 f 180. I.JM3 f 370. I.TM276 f 970, KW92 f 1230, KW60 f 820, KW35 f 1360, WR67 f 1490, 1 trawler met f 11.200. IJselmeer. Vrijdag werd door 125 vaar tuigen aan de afslag te Urk aangevoerd: 8130 pond kuilpaling f 0,80-f 0.90. 1193 pond Innaai f 1.12-f 1.20. 33 nond fuikaal f 0.80, 186 pond snoekbaars 45-48 cent,. 34 pond rode baars f 1,10, 210 pond voorn 4 cent per pond en 843 bak nest f 2,60 per bak van 37'/a kilo

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3