Eindhoven bevredigde tegen RCH de revanchegevoelens met twee-nul zege Paymans werd in Zandvoort amateur wegkam pioen 1953 Vitesse had zveinig kans tegen productief Sparta Beslissing landskampioenschap voetbal uitgesteld Racing stak niet in vorm van vorige wedstrijden Oude fout Oosterparkers en EBOH in de eerste klasse Eerst wou ik niet meegaan... Buitenspel 3 AUTO-FINANCIERING Geen oplossing inzake competitie-indeling Quick Boys kampioen van Nederland Zaterdagvoetbal pure. 1(n<)inia 06 Al drie-nul na twintig minuten Eerste Haarlemmer, Tonny Peters, op achtste plaats Zwemmen Willem.se en Tine van Brenk wonnen drie-kilometertocht Korfbal Tournooi van N. Flora en Aurora groot succes MAANDAG 6 JULI 1953 (Van onze sportredacteur) Even eervol als RCH twee weken geleden in Eindhoven de vereniging van die naam kansloos versloeg, ging de Racing gisteravond in het Heemsteedse Sportpark ten onder tegen de ploeg, die de revanchegevoe lens met dezelfde cijfers bevredigde: twee-nul. Een nederlaag voor de Racing, die even onverwacht kwam mogen we gerust zeggen als het ver schil in spelopvatting van de Eindhovenarcn. Liepen de veelal vrij door zichtige aanvallen van de Eindhovenaren veertien dagen geleden steeds dood in een trechter, die op alle belangrijke punten een trapvaste en solide ingrijpende speler had, gisteravond slaagde de voorhoede van de Zuide lijke kampioen er in de sterkste achterhoede in Nederland het doel- gemiddelde heeft daarover nooit enige twijfel laten bestaan dit seizoen uit positie te spelen met vlot en afwisselend combinatiespel, dat tot twee maal toe met een productief schot besloten werd. De eerste maal was de Eindhovense rechtsbuiten Louwers die scherpschutter en na de thee links binnen Snoek. De Racing stelde niets tegenover die twee glasheldere doel punten. Al waren er ongetwijfeld perioden dat wij de blauw-zwartcn veel beter voetbal technisch zowel als tachtisch vonden spelen. Een tegen- goal was zeker verdiend geweest. Maar die kwam niet. En wel om de eenvoudige reden dat het deze keer niet vlotte in de aanvalslinie van de Racing en dat dient direct daarna te worden gememoreerd ook in niet geringe mate, omdat stopperspil Frans van Tuyl met zijn uiterst rustig, maar verantwoorde defensieve spel daarbij zeer verdienstelijk gesteund door doelman Hansscn de aanvallers tot wanhoop bracht. Een ver diende nederlaag voor de Racing dus, die Zaterdag aanstaande tegen Sparta zal moeten bewijzen dat het landskampioenschap in Haarlem toch nog op de juiste plaats is. Dat RCH niet in de oude vorm stak. was het eerste kwartier eigenlijk al merkbaar. Eindhoven begon na een wat zenuwachtig heen en weer trappen met enkele gevaar lijke aanvallen over de rechtervleugel, waar Louwers en Van Rooy lieten zien dat zij goed op elkaar waren ingespeeld. Na een corner en een schot van Louwers. kwam daarna de Racing wat los. Zonder gevaar echter voor doelman Planssen. Al leen Van Lieshout kreeg een kans toen hij met de bal naar binnen zwenkte, maar toen met zijn linkerbeen moest schieten om een doeipunt te maken. En dat links schieten ging Van Lieshout ook het verdere gedeelte van de wedstrijd niet te best af en Hanssen had dan ook weinig moeite met de tamme schuiver. Tempo verhoogd Bij dit ongevaarlijke offensief bleef het. Want Eindhoven verhoogde na het eerste kwartier het tempo nog aanzienlijk, waar bij RCH ten achter bleef. En waren Bies- brouck en Lasschuit op het middenveld niet zo enorm actief geweest en hadden zij zich niet zo uitstekend opgesteld, de Eind hovenaren zouden er ongetwijfeld in ge slaagd zijn het RCH-doel voortdurend te belagen. Dat gebeurde nu niet. De Eindhovenaren moesten zich bepalen tot verrassend snelle aanvallen over Louwers op rechts en Schmidt op links, want steeds weer poog den de beide kanthalfs van RCH daar bij verdienstelijk gesteund door stopper De Vos met goed afnemen en harde passes de Racing in de aanval te brengen. Pogin gen, die echter steeds weer strandden op Frans van Tuyl, de beide backs Frans Te- bak en Lambert van Tuyl of in laatste in stantie door de steeds op tijd ingrijpende doelman Hanssen. Nul-één In de eerste helft echter waren de Eind hovenaren in het algemeen genomen toch wel beter. Zij mochten dan technisch nog een stapje achter RCH komen, een feit bleef dat zij met een hoger tempo en hun beter combinatiespel meer in de aanval waren en ook met gevaarlijker schoten voor de dag kwamen dan de Racing. Het doelpunt dat de blauw-witten drie minuten voor de rust maakten, was dan ook wel verdiend. Het ontstond toen bij ADVERTENTIE FRANS VAN OAAIEN - ASSURANTIËN lODEV/IJK VAM OEYSSEUA AH HAARLEM - IEL 24414 Eerste klassers bijeen Onder voorzitterschap van de heer J. Hekman (Groningen) werd in Utrecht een vergadering gehouden van de Vereniging van Eerste Klassers, waarbij het belang rijkste punt van bespreking gevormd werd door de kwestie: competitie-indeling. Sedert de bondsvergadering van 24 Januari zijn reeds talrijke besprekingen over dit onderwerp gevoerd, maar steeds zonder resultaat. Op die vergadering werd toen besloten het voorstel van de eerste klassers om de competitie van 4x14 eerste klassers te handhaven, niet in stemming te brengen, doch eerst de vertegenwoordi gers van eerste- en lagere klassers met elkaar te laten praten. In de vergadering te Utrecht, waarin twee voorstellen naar voren werden ge-, bracht, kwam men, nu in besloten kring van eersteklassers, evenmin tot overeen stemming. De heer Hekman stelde voor een hoofdklasse in te voeren met daar on der een eerste klasse van 4 x 12 clubs. Het bestuurslid, de heer J. P. van Balen Blanken (Haarlem), kwam met het voor stel de Nederlandse topklasse te laten be staan uit 5 x 12 clubs. Na langdurige be sprekingen werd besloten nogmaals con tact te zoeken met de federatie van twee- de-, derde- en vierdeklassers. Door een vijf-één overwinning op NSW is Quick Boys kampioen van Nederland in het Zaterdagvoetbal geworden. DES behaalde op Huizen een twee-één zege. zo'n flitsend snelle aanval Schmidt een korte pass gaf aan Van IVIeiis, die met een heel handig overstapje Biesbrouck voorbij kwam en de bal vervolgens aan de naar binnen gezwenkte Louwers gaf, die keeper Wille zonder veel moeite kon passeren. Het enige wapen dat redding kon bren gen snelheid nam RCH na de rust prompt ter hand. Het viel verwoed aan en even leek het er op, dat de Eindhovenaren in moeilijkheden zou den komen. Maar dat gebeurde niét. Eind hoven zag het gevaar tijdig, trok de bin- nenspelers terug en weerstond het gevaar. Waarna het met zo veel moed ingezette offensief ondanks zeer fraaie schoten van Biesbrouck en Koster verslapte en mede door slecht plaatsen over de ge hele linie uiteinde lijk geheel verliep. Een getrouwe copie van de eerste helft volgde daarna. Te veel over rechts Toch school er in de tweede helft naar onze mening een gro te fout in de speel wijze van de Racing. Veel te veel aanval len werden opge bouwd via de bui tenspelers. Vooral over rechts, waar Van Lieshout een wel heel slechte avond had. Niet een maal zagen wij lange passes door het mid den, waar Gallis op kon lopen. Deze laat ste namelijk had maar één wapen tegen de gedegen stopper Van Tuyl en dat was zijn snelle sprint. Gelegenheid om dat wapen te ge bruiken kreeg hij echter niet. Na een half uur kreeg RCH de genade- stoot. Van Melis kopte de bal uit een vrije Irap van Snoek hard over Wille heen tegen de binnenkant van de paal, waarna de bal tergend langzaam langs het geheel onbe schermde doel rolde en uiteindelijk corner gewerkt werd. De corner van Louwers kwam bij links binnen Snoek, die tot drie maal toe hard inschoot. De eerste maal kopte Van Rhec- ncn de bal van de doellijn, de tweede keer stuitte de bal van een been terug bij Snoek, waarna deze de derde maal de roos trof. Zijn schot belandde hard in de hoek. Doelpunt afgekeurd Deze twee-nul achterstand was te veel voor de Racing. Van Lieshout werd naar achteren gestuurd en Biesbrouck naar vo ren, maar ook dat hielp niet. De Eindhove naren versterkten hun achterhoede en er was geen doorkomen meer aan. Af en toe waren er voor het doel van Hanssen negen tien spelers te vinden, maar een geldig doelpunt kwam er niet. Wel een ongeldig, dat ontstond toen De Vos een corner van Koster hard inkopte en de door Hansscn weggestompte bal daarna over de doellijn werkte. Hij had daarbij de keeper echter te zwaar aangevallen en scheidsrechter Ausem was dan ook onverbiddelijk. Met RCH in de aanval kwam het einde van de wel aantrekkelijke, maar zeker niet goede wedstrijd, waarin de sterkste ploeg verdiend won. De stand in de kampioenscompetitie luidt nu: R. C. H. Sparta Eindhoven Vitesse 76 10—7 7—8 10—13 Degenen, die naar de wedstrijd RCH- Eindhoven zijn geweest en zij. die de verslagen over deze belangrijke ontmoe ting hebben gelezen, zullen tot de con clusie zijn gekomendat de Haarlem mers volkomen verdiend verloren heb ben. Toch blijkt dit in het geheel niet uit de cijfers. Immers, de RCH'ers kre gen evenals hun tegenstanders 5 cor ners te nemen en zij mochten zelfs 13 maal meer de bal ingooien dan de Eind hoven-spelers (31 tegen 18). Bij de scholen en kopballen op het doel toas Eindhoven echter de sterkste. De gasten kregen namelijk 14 maal een scorings kans, waarvan zij er, zoals men weel, twee in een doelpunt omzetten en de Haarlemmers trachtten slechts 10 maal de bal achter doelman Hanssen te depo neren. Zonder resultaat overigens. De Racing verviel tenslotte in deze wed strijd weer in de oude fout. De voor hoedespelers stonden namelijk niet min der dan 9 maal buitenspel tegen de Eindliovetispelers 4 maal. ÖOOOC*DOOOOOOOO(XXX)OCOOOOOOCOCiOOOCOOGOOOOCiCCOOOOOCOCOOOOO ZFC en Volendam zijn er ook dit jaar niet in geslaagd tot de eerste klasse door te dringen. In de beslissende wedstrijden, respectievelijk tegen Oosterparkers en EB OH,moesten de beide ploegen uit Noord- Holland met dezelfde stand (een één-nul nederlaag) genoegen nemen, met als ge volg, dat Oosterparkers en EBOH hun ge luk het volgend seizoen in de hoogste klasse mogen beproeven. De eindstand in deze afdeling luidt: Promotie tweede klasse, groep A: Oosterparkers 4 Z. F. C. 4 Veendam 4 Groep B: E. B. O. H. Volendam D. F. C. 6 8—6 5 6—5 1 7—10 8—4 7—7 8—12 In groep D won Rigtersbleek gisteren met drie-nul van Quick (Nijmegen) en promoveerde daardoor naar de eerste klasse. Protest afgewezen Het protest door Kimbria ingediend na de Zondag in Maastricht gespeelde voet balwedstrijd tegen Rigtersbleek (promotie tweede klasse, groep D) die in een gelijk spel (2-2) eindigde, is door de protestcom missie van de K.N.V.B. afgewezen. Kimbria had geprotesteerd tegen het feit, dat de scheidsrechter een doelpunt van Kimbria, gescoord nadat een der backs van Rigtersbleek de bal reeds met de hand uit de doelmond had geslagen, had gean- I nuleerd en in plaats daarvan een straf- j schop had gegeven. De strafschop werd naast geschoten. ADVERTENTIE maar ik heb me het was heus wel spannend, al snap of hoe heten die keepers^ Je andeTe! En geróókt dat er we Dat zo enorm veel Flyers werden gerookt. Alle maal door enthousiaste rokers, die zeggen: poRfnts De enige maai dat R.C.1I. gisteravond in de kampioenswed strijd tegen Eindhoven de bal achter de uitstekende doelman Hanssen kon krijgen was bij een kopbal van de naar voren gelopen stopperspil De Vos. Scheidsrechter Ausem keurde het doelpunt af. omdat Hanssen te zwaar door de R.C.H.'er werd belaagd. Het lijkt overigens wel alsof de achterspeler van Eindhoven op de doellijn ook in overtreding is met zijn hand achter de bal. Biesbrouck op de achtergrond kijkt met belangstelling toe hoe een en ander afloopt. Sparta heeft in Arnhem verdiend re vanche genomen voor de op Spangen ge leden nederlaag, al geeft de vijf-twee over winning een niet geheel juist beeld van de wedstrijd. Wel namen de Rotterdammers binnen 20 minuten een voorsprong van drie-nul, doch Vitesse liet zich niet ont moedigen en begon fel van zich af te bijten en met energiek spel liepen zij de achter stand kort na rust tot drie-twee in. De gelijkmaker leek niet tot de onmogelijk heden te behoren, maar een doorbraak van Sparta sloeg de hoop voor de Arnhemmers de bodem in en in de laatste minuut werd het zelfs nog vijf-twee voor de Rotterdam mers. Vitesse leek na die drie doelpunten bin nen twintig minuten, een grote nederlaag tegemoet te gaan. Sparta had fris voor- hoedespel laten zien en de voorsprong had zelfs groter kunnen zijn, want er werden enkele fraaie kansen voor open doel ge mist door Terlaak. De aggressiviteit van Sparta werd na de ruime en veilig lijkende voorsprong minder, maar wederom bleek dat men tegen het sterke moreel van Vi tesse nooit zeker van de overwinning is vóór het eindsignaal. Vitesse bijt terug Van Voorst, de energieke rechtshalf van Vitesse, nam bezit van het middenveld en Terlouw moest steeds meer ingrijpen. Het voorhoedespel van de Arnhemmers, of schoon veel minder zuiver dan van de Rotterdammers, was af en toe verrassend. De vleugelspelers G. Jansen en D. Herberts lieten goed werk zien en vooral Herberts maakte het zijn tegenstander Wenneke dikwijls lastig. Zeven minuten na het derde doelpunt van Sparta passeerde Jansen Terlouw en zijn schot in de uiterste* hoek was onhoud baar voor Landman. Nadat Van Voorst zijn harde werken vijf minuten na rust zag bekroond met een tweede doelpunt voor Vitesse, pakten de Arnhemmers nog meer aan. De wed strijd, die tot nu toe een aantrekkelijk karakter had gehad, werd nu zelfs ener verend. En het waren Landman en Ter- louw, die in vele benarde situaties redding brachten. Maar tenslotte verloochende zich de betere klasse van Sparta niet. Van Ede, een voortdurende bedreiging voor Vitesse, was weer enige malen gevaarlijk voor het Arnhemse doel verschenen en ook moest Vitesse nu rekening gaan houden met de switches van Boot en Benningshof met hun vleugelspelers. Het dekkingssysteem van de Arnhemse achterhoede, die Alberts toch wel degelijk bleek te missen, was nu bepaald onvoldoende. Hendriks en doelman L'Amie deden wat zij konden, maar na een half uur brak de Spartavoorhoede door de defensie van Vi tesse heen en Van Male bracht de stand op twee-vier. In de laatste minuut doken de Spartanen wederom voor het Arnhemse doel op en met ver doorgevoerd samenspel stelden zij Van Ede in de gelegenheid L'Amie voor de vijfde maal te passeren. De eerste drie doelpunten werden gemaakt door Terlaak, Van Male en Boot. De Engelse referee Luty heeft in Buenos Aires ondervonden hoe het scheidsrech ters kan vergaan wanneer men in Ar gentinië een aan het publiek niet wel- gevallige beslissing neemt. Toen in de tweede helft van de landenwedstrijd Argentinië-Spanje Argentinië's voetbal- idool Ernesto Grillo het eerste doepunt voor zijn ploeg maakte, ivelke treffer door Luty echter ivcgevs buitenspel ivcrd afgekeurd, moest de Engelsman door meer dan 200 politieagenten in bescherming worden genomen tegen de opdringende, woedende menigte. Nadat Luty door middel van een tolk had ver klaard dat hij reeds gefloten had voor dat Grillo inschoot, toerden de heethoof dige toeschouwers door de. politiemacht van het veld verwijderd. Na vijf Minuten onderbreking kon de ontmoeting worden voortgezet. De Argentijnen kwamen overigens toch aan hun trek: Argentinië won met een-nul. Bruin het hazenpad. Wies van Dongen uit Breda en Tonny Peters volgden dit voor beeld on sinten zich bij de vluchteling aan. Na twee ronden leverde deze ontsnapping voor deze drie renners een halve minuut winst op. Maar een drietal renners: Versluis, Van der Neut en de goed rijdende Van der Zande, zette de achtervolging op de uit lopers in. De drie achtervolgers kregen aan sluiting. zodat een kopgroep van zes man ontstond. De Bruin en Van Dongen zakten af in de gróte groep en even later moest ook Van der Neut lossen". Het drieman schap: Van der Zande, F. Versluis en Ton ny Peters, wist zich aan de leiding te hand haven. Achtervolging Een groepje renners bestaande uit de Brabanders Konings, Paymans, Wolffs, De Jongh, Cantineau en de. Amsterdammer Boelaard begon een wilde achtervolging op de drie koplopers. Tien ronden voor het einde kregen deze renners contact met Tonny Peters, Versluis en Van der Zande. Deze negen renners vormden een kopgroep, die tot de laatste ronde in tact bleef. De beste Haar lemse amateur van gistermiddag. Tonny Peters, die de hele wedstrijd in de voorste gelederen te vinden was geweest, beet zich dapper door een zware inzinking heen en handhaafde zich tussen de Brabanders in de kopgroep. Paymans kampioen Bij het ingaan van de laatste ronde, toen de voltallige negenmans kopgroep aan haar laatste „toer" begon, waren de toeschou wers het er al over eens dat de over een snelle sprint beschikkende Cantineau dit wegkampioenscliap ging winnen. Bij het uitkomen van de Hunzerug deed de kleine Van der Zande nog een poging om weg te komen, evenwel zonder succes. Gezamen lijk stoven de negen renners op de eind streep af waar Kees Paymans met een laat ste krachtsinspanning zijn voorwiel iets eerder over de streep duwde dan Cantinau. die zijn illusie op een kampioenstitel op de laatste meter in rook op zag gaan. In dezelfde ronde dat de kopgroep weer In de selectiewedstrijd voor nieuwelin- ingclopen werd door het peloton koos De gen over 58 kilometer die aan het ama- Het nationale wegkampioenschap voor amateurs, dat gistermiddag op het circuit van Zandvoort verreden werd. is een Bra bantse aangelegenheid geworden. De eerste vier plaatsen, de zesde en negende waren alien voor de Zuiderlingen. De eerste „Hol lander" die geplaatst werd was de Am sterdammer Boeiaard, die vijfde werd. De nieuwe kampioen: Kees Paymans uit Til burg, slaagde er tot aller verrassing in om de snelle sprinter Leo Cantineau op de streep te kloppen en veroverde daarmee het felbegeerde rood-wit-blauwe kam pioenstricot. Ongeveer drie honderd amateurs ver trokken om half twee precies om een greep te gaan doen naar de nationale titel. Een paar honderd meter van de start deed zich al een valpartij voor, waardoor er al enkele renners werden uitgeschakeld. Onder hen bevond zich de grote favoriet voor de titel, de Amsterdammer Daan de Groot. Na de eerste ronde had de strijdvaardige Haarlemmer Rusman al een kleine voor sprong op het grote peloton weten te ver overen. De vreugde van de Haarlemmer was echter van korte duur, want in de volgende ronde werd hij weer door de grote groep ingelopen. De Beverwijker Jan Hofland verdween in de eerste fase van de strijd al van het parcours evenals de IJmuidenaar J. Eel- sing. Sterke kopgroep Na twaalf ronden gelukte het een zestien tal renners om enige voorsprong te nemen. Onder hen bevonden zich onder anderen de Haarlemmer Tonny Peters, de Brabantse kampioen Piet de Bruin, Kees Paymans, Pauw. Koch en Krijn Post. Maar door de felle jacht, die het peloton met Van 't Hof en Piet Peters in de voorste gelederen ontketende, moest de kopgroep capitu leren. De Bruin ontsnapt I teurkampioenschap voorafging demar reerde de Heemstedenaar Piet Steenvoor- I den in de voorlaatste ronde uit het peloton I weg en veroverde een kleine voorsprong. Bij j het ingaan van de laatste ronde werd hij I echter weer ingelopen door het grote pelo- I ton. Een massasprint van de hele groep I groep bracht de beslissing in het voordeel van de Amsterdammer Teysse. De uitslagen luidden: Nieuwelingen: 1. A. Teysse (Amster dam) 58 kilometer in 1 uur 29 minuten en 4 seconden: 2. G. v. d. Brug (Amersfoort); 3. H. v. d. Linden (Helmond): 4. H. Schol ten (Den Haag); 5. C. Hamclink (Den Haag); 6. J. Kaptein (Lisse); 7. R. Krop holler; 8. R. Stout (beide Amsterdam). Amateurs: 1. Kees Paymans (Tilburg) 176 kilometer in 4 uur 30 minuten en 10 secon- den; 2. I,. Cantineau (Breda); 3. J. Konings (Breda); 4. M. Wolffs (Vlijmen); 5. L. Boe- laard (Amsterdam); 6. P. de Jongh j (Made); 7. F. Versluis (Waddinxveen); 8. Tonny Peters (Haarlem); 9. C. v. d. Zande i (Halsteren): 10 A. van Steenselen (Mijns- j herenland); 11. Gramser (Siebengewald, L.); 12. G. Pauw (Utrecht). ADVERTENTIE Droogwas thans 32 ct. per kg i Raymans uit Tilburg na het behalen van het amateurkampioenschap op de weg in de bloemetjes. Herman Willemse (Vechtstreek) heeft aan de overwinningenreeks van de Robben- zwemmer A. Kayser op de lange afstand wedstrijden Zaterdag een einde gemaakt. Een drie-kilometcf tocht op het Abcouder Meer won Willemse bij de vrije slag zwem mers in 44 minuten en één seconde vóór Kayser, die 44 minuten 43 seconden no teerde. De Bruyn (Neptunus, Amersfoort) werd derde. Tine v. Brenk (Robbe) was bij de dames weer oppermachtig en won in 45 minuten 32.7 seconden. Ria de Nijs (Rob ben) kwam in 50 minuten 14.2 seconden op de tweede en Florence Peters (Neptu nus, Arnhem) op de derde plaats. Gisteren vonden op de terreinen aan de Vergierdeweg de serie wedstrijden plaats, die uitgeschreven waren door de verenigingen N. Flora en Aurora. Een perfecte organisatie werkte mede. dat het uitgebreide programma nagenoeg op tijd werd afgewerkt. De wed strijden hadden een spannend verloop, zodat in vele gevallen de winnaars door het ne men van strafschoppen moesten worden vastgesteld. Deze waren voor de diverse af delingen Tweede klasse K.N.K.B. Afd. A: 1. Ooster kwartier I. 2. Lutp (Amsterdam). Afd. B: 1. Rohda (Amsterdam). 2. Roda (Westzaan). Derde klasse K.N.K.B. Afd. A: 1. B.E.P. (Purmerend) 2. Fluks (Leiden). Afd. B: 1. N. Flora. 2. Haarlem. Erkende Bonden: Eerste klasse: Afd. A 1. D.E.D. (Amsterdam). 2. Animo Ready. Afd. B: 1. Chnrlois (Rotterdam). 2. Ooster- kwartiêr 3. Tweede klasse: Afd. A: 1. Luto 2 (Amster dam). 2. D.D.V. 2 (Amsterdam). Afd. B. 1. Rohda 2 (Amsterdam) 2. Achilles (Den Haag). Derde klasse: 1. Charlois 2. 2. Anirno Ready 2. 3. Rohda. 3. 4 N. Flora 2.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5