Brazilië- vaa rder nog enige tijd in IJ muiden VISSERJJ-VARJA TWEE MAN LA TEN HE T AFWE TEN Conflict houdt vertrek van kotter op Havenberichten Beverwijk r BISCHOFF Waterleidingbedrijf vocht tegen topbelasting „Tekenkamer" won van „de Nijverheid" Reeks VVV-kuipen met gladiolen REGENJASSEN 7 Er is voor dit experiment haast len- Men zal gaan varen ondervoorwaar- geen arbeidsovereenkomst op te stellen „Job Gouda" Zaterdag in IJmuiden Begin van brand in poetslappen Dag- en nachtdiensten om Velsen water te geven Burgerlijke stand Velsen Betere prijzen op aardbeienveiling Boerenburgers en buitenlui. Langs Breestraat, Zeestraat en op Stationsplein HEREN Egbert Vos bespeelt het Beverwijkse orgel DINSDAG 7 JULI 1953 Van een verslaggever) ALS GEVOLG van een gering arbeidsconflict tussen de reder A. D. de Koster en twee opvarenden van de motorkotter „Sterna", de IJM 98, die Dinsdag 14 Juli voor een reis van zesduizend mijl naar Santos in Brazilië uit IJmuiden zou vertrek ken om daar als eerste bij te dragen aan de stichting van een modern en gezond visserijbedrijf, is het vertrek van het scheepje voor onbepaalde tijd uitgesteld. Deze twee bemanningsleden, de stuurman J. G. en een matroos M. P., hebben gedurende de tijd, dat de „Sterna" van December af op de Noordzee voer en in de maand, dat de kotter werd bijgewerkt, meegewerkt om alles zo goed mogelijk te doen verlopen. Vele malen kwam de emigratie natuurlijk ter sprake en waren ze er enthousiast over. Ze zouden in ieder geval meegaan. Zaterdag deelden ze echter mee niet accoord tc gaan met het contract. De stuurman had het al getekend, maar trok zich nu, negen dagen \'oor het vertrek, terug. Er is toen onder de andere bemanningsleden menig hartig woord gevallen. r den, zoals die thans in IJmuiden gelden: dus met een bepaald percentage van de be somming. Standpunt O VB De reder en de schipper hebben toen ook nog eens gedacht aan de woorden van enige IJmuidenaren, die al zes tot zeven weken geleden waarschuwden, dat de stuurman en de matroos P. niet zouden meegaan. Maar men wilde er geen geloof aan hechten. De twee opvarenden hebben het zo lang onder zich gehouden, dat allen er van overtuigd waren, dat ze zouden meegaan en er geen twijfel kon bestaan. Maar nu deugt naar hun zeggen het con tract niet. Al enige maanden geleden stapte een ander bemanningslid van boord, omdat het bijvoorbeeld zijn vrouw niet aanstond. Deze man trok zich dus bij tijds terug. En zijn motief was menselijk. Niemand kan worden gedwongen te emi greren. Voor de expeditie van de „Sterna" is evenwel een contract opgesteld, dat een gunstige vorm van emigratie inhoudt. Dit contract zou nu niet deugen. Om de kwestie duidelijk te stellen: voor een experiment als dit met de kotter „Sterna", die onder Nederlandse vlag in Braziliaanse wateren de visserij gaat be drijven en waarbij men nog allerlei moei lijkheden zal moeten overwinnen, is geen contract op te stellen, zoals men dat in Nederland gewend is. Men gaat naar een vreemd land om te pionieren, waar men onder andere omstandigheden zal komen te werken. Weliswaar is de expeditie al gedurende anderhalf jaar voorbereid en woont een van de directeuren, de heer B. A. M. Steiner, al ruim een half jaar in Santos, maar toch kunnen zich dingen voordoen, waarvan men het bestaan niet afwist en waar nimmer op was gerekend. Er is dus haast geen volledig contract op te maken. Hier was bij reders en werk nemers wederzijds vertrouwen nodig. Wanneer men in Brazilië komt, zal het gehele bedrijf van de grond af moeten worden opgebouwd. Er zal een walorga- nisatie moeten komen de afzet is al geregeld en de heer Steiner zorgde ook al voor een pakhuis en een bureau er zal een werkplaats moeten worden ge sticht en nog zo veel meer. Het blijft dus pionieren in de eerste maanden, in de ware zin des woords. Zelf doen Wanneer de bemanning van een kotter in Nederland na een reis van enige dagen aan wal stapt kunnen zij voor twee maal vierentwintig uur naar huis gaan. Repa raties aan schip, machine of netten worden overgelaten aan ander personeel. De IJmuidenaren, die meegaan naar Brazilië, zullen echter alles zelf moeten doen. Er gaat een visruim vol reserve-onderdelen gewikkeld in plastic mee. De risicofactor drukt echter niet in de eerste plaats op de leden van de beman ning maar voornamelijk op de reders van de „Sterna". In de wintermaanden de slechtste tijd voor de visserij met kotters heeft de „Sterna" op de Noordzee ge varen en kregen de opvarenden een ga rantieloon uitbetaald. Zij ontvingen dit loon ook in de periode, dat het schip in Juni werd bijgewerkt. Er werd door de reder een bedrag uitgetrokken voor de bemanning, opdat zij zich konden uitrus ten voor de expeditie. Het verblijf van de bemanning werd zo gerieflijk als maar enigszins mogelijk was, ingericht. Ook ge durende de oversteek naar Brazilië en tot een half jaar na aankomst krijgen de mannen een vaste gage. Hun gezinnen, die voorlopig in Nederland achterblijven, zijn er hierdoor van verzekerd elke week een vast bedrag te ontvangen. In dat halve jaar zullen d'e zeven man nen de visgronden bij Brazilië moeten ver kennen, zij zullen de levensomstandig heden moeten bekijken en nog meer van dien aard. Indien zij dan tot het besluit komen, dat de visserij meevalt, dan kun nen de gezinnen overkomen en zal men zich blijvend gaan vestigen. En wanneer het experiment niet slaagt zal de bemanning een half jaar na aan komst in Brazilië op kosten van de maat schappij naar Nederland kunnen terug keren. Slaagt de expeditie en daar heb ben allen het grootste vertrouwen in dan ligt er voor de huidige bemanning van de „Sterna" een goede toekomst. Het zal niet bij één schip blijven. Het zullen er zes of zeven worden van het slag van de „Sterna" en daar zijn nog meer IJmuidenaren voor nodig tegen die tijd. Teleurstellend Wat dus in dit geval niet in een con tract kon worden omschreven is geregeld door mondelinge afspraak tussen werk gever en werknemer. De heer A. D. de Koster heeft dit wederzijds vertrouwen bij allen aanwezig geacht. Zeer begrijpelijk was het, evenals voor de andere vijf leden van de bemanning, een teleurstelling, dat stuurman en matroos op het laatste mo ment „neen" zeiden. De definitieve arbeidsovex-eenkomst zal pas worden opgesteld, wanneer een half jaar na aankomst wordt besloten om te blijven. Reders en bemanning zullen bijeen komen om deze overeenkomst op te stel- Bij navraag bij de heer J. Roos van de OVB deelde deze ons mee dat deze bond niets heeft te maken met het besluit van de twee opvarenden van de „Sterna". Toch was men het in die kringen niet oneens met de betrokken stuurman en de matroos. „Er ontbreekt veel tc veel aan deze ar beidsovereenkomst", zei men ons woor delijk. Nieuwe krachten Inmiddels is men gaan zoeken naar twee nieuwe opvarenden, die vandaag gemon sterd zullen worden. Het oponthoud is evenwel ontstaan, want deze mannen zul len gekeurd en ingeënt moeten worden, er moeten allerlei papieren klaar gemaakt werden, ze zullen ettelijke spuitjes moeten halen, paspoort en visum moeten in orde zijn en wat al niet meer. Het Braziliaanse consulaat zal geducht moeten meewerken, wil de Sterna nog deze maand vertrekken. Er zijn wel vele gegadigden voor de twee opengevallen plaatsen. En ook uit kringen van de OVB. „De „Sterna" zal in ieder geval niet zon der die twee man kunnen vertrekken. Thans staat vast dat de volgende perso nen zullen meegaan: als kapitein en uit sluitend voor de overtocht van zesduizend mijl: de heer D. Stobbe; als schipper P. v. d. Meij, en verder A. Bron, stuurman, J. van Telgen, machinist, K. Zwart, ma chinist en later voor de walorganisatie, H. Koster, matroos. De tocht zal gemaakt wor den via Las Palmas op de Canarische eilanden, Sint Vincent op de Kaap Verdi- sche eilanden, oversteken bij Dakar en dan verder Recife (vroeger Pernambuco), Sal- vadore (vroeger Bahia) en dan Santos. Deze route is ongeveer gelijk aan die van de wereldreis van de Nederlandse onder zeeboot K. XVIII. Naar wij vernemen kan Zaterdag de nieuwe „Job Gouda" (IJm 99), gebouwd bij „De Dageraad" in Woubrugge, in IJmuiden verwacht worden. Het schip maakt van Vlaardingen uit zijn technische proefvaart. Dinsdag wordt de tweede helft van de proefvaart gehouden en daarna zal schip per Cor Bal deze trotse nieuwe aanwinst van de IJmuidense vloot zo spoedig moge lijk voor het eerst de deining tegemoet sturen. Gisteravond ontdekte een arbeider van de machinefabi'iek IJmuiden in het belen dende gebouw van de poetskatoenfabriek van Lagerwey aan de Loggerstraat te IJmuiden vuur in een der opslagruimten. Met behulp van enige anderen trapte hij een deur in en met een straal op de water leiding konden de vlammen, die ontstaan waren in een stapel lappen, die pas uit de drooginstallatie waren gekomen, bedwon gen worden. De brandweer, die met de motorspuit en een materiaalwagen uitrukte, hoefde niet op te treden. Hout voor de papierfabriek Maandagmiddag is voor de papiei'fabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Finse s.s. „Modesta", dat van de Finse haven Yxpila een lading van 1865 vadem hout aanvoerde. ZomertijdExamentijd Bij de Zaterdag door de Duinwijkschool voor Chr. Ulo gehouden examens voor het Mulodiploma A, waarbij tien candidaten slaagden, behoren de plaatsgenoten Piet Joosten, Marinus Jansen, Tine van Nood en Alie Koeman. Het heeft er in de warme dagen van ver leden week wel om gespannen in het wa terleidingbedrijf in Velsen. Voornamelijk wat de voorziening van Santpoort aangaat, want zolang het opjaagstation nog niet ge reed is, er is al met de bouw begonnen, is het een puzzle, hoe men de te lage druk omhoog werkt. Dit geldt voornamelijk in de piekuren en 's avonds zo tussen zeven uur en half negen als plotseling alle villabewoners tegelijk zich gedrongen gevoelen hun tui nen te gaan sproeien. Vooral in de huizen die hoog liggen is de druk dan heel miniem. Verleden jaar was die druk maar 0,7 at mosfeer en van dit jaar, zo vertelt de ad junct-directeur van gas en water, heeft men maar niet de moeite genomen de druk te meten. Er komt nu toch immers spoedig verbetering in. Maar met dat al was het waterverbruik dan toch maar 3 a 400 m3 per etmaal boven het maximum van ver leden zomer. Dag en nacht is het bedrijf in touw geweest om het bij te kunnen hou den en dit is heel wat, als men bedenkt dat iedere voorgaande zomer alleen maar dagdienst werd gedaan. Zaterdag lag het verbruik alweer duizend kubieke meter la ger dan de topbelasting van Woensdag, maar als het ware zomerweer terugkomt zal op het bediiif nog weieens de verzuch ting klinken: als ze nu maar opschieten met dat opjaagstation. GEBOREN: A. H. Pippel—Burggraaf, d-, J. P. Coenstraat 139, IJmuiden. A. Timmer man—Van der Valk, d-, Weststraat 2, Zierik- zee. H. van der Have—Koning, d., Kr. Mij drechtstraat 11. IJmuiden. G. M.. Nagel Schuijt, z., Wijkerstraatweg 62, Velsen (N-) J. W. van den BoogaardVerkammen, d., J. P. Coenstraat 95, IJmuiden. M. J. van BaaienDe Bruijne, d., Meervlietstraat 78, Velsen. M. M. KramerMol, d-, De Ruijter- straat 98, IJmuiden (O.) G. van der End- Zwart, z., J. P. Coenstraat 77, IJmuiden. J. HaagBergman, d., v. Saelenplantsoen 18, Velsen (N.j E. M. Hennevanger—Webbe, z., Evertsenstraat 20, IJmuiden-O. ONDERTROUWD: J. Kolk, Kanaaldijk 241, IJmuiden en B. H. A. Warmenhoven, Hof dijklaan 20, Driehuis. N. Halfweg, Wieringen, Belt 36, Hyppolitushoef en W. H. Born, Ek sterlaan 37 IJmuiden-O. T. A. van Bellen, Watervlietstraat 46, Velsen-N. en A. P. Roos- sien, Gildenlaan 11, Velsen-N.; toek. adres Watervlietstraat 46, Velsen-N. J. A. Schop- man, Oetewalerstraat 32 hs, Amsterdam en T. A. van Westerop, Broekbergenlaan 17, Santpoort; toek. adres Oetewalerstraat 32 hs., Amsterdam. T. G. Rollenberg, Rijvordtlaan 15, Bentveld en A. M. Böhm, Vareniusstraat 12, IJmuiden; toek. adres: Rijvordtlaan 15, Beverwijk. W. Koster, Huijgensstraat 10, IJmuiden en I. Post, Spechtlaan 7, Bloemen- daal; toek. adres Diezestraat 7, IJmuiden. L. Wijker, Hvacinthenstraat 50, Santpoort en J. M. Oudendijk, Passtoorsstraat 33, Santpoort, toek. adres Hyacinthenstraat 50, Santpoort. L. H. de Bruine, Molukkenstraat 102 II, Am sterdam en J. Balster, J. T. Cremerlaan 54, Santpoort, toek. adres J. T. Cremerlaan 54, Santpoort. J. J. Maris, Van Dalenlaan 9, Santpoort'en T. Veenstra, Duinlustparkweg 54, Santpoort; toek. adres Van Dalenlaan 9, Santpoort. M. P. F. van Schooten, Scheij- beeeklaan 26, Beverwijk en M. E. Scheringa, Meidoornstraat 26rd, IJmuiden-O.; toek.adres Diezestraat 14, IJmuiden. J. L. Riem. Buiten haven 5, Den Helder en A. M. Nan, Stations weg 102 Velsen; toek. adres Jan Bouwmeester straat 61, Zaandam. H. M. Bontenbal. Sla perdijk 36 a, Haarlem en J. A. van der Putte, Vlugthovenstrnat 2, Santpoort. A. A. Voet man, Watervlietstraat 31. Velsen-N. en H. Koster. Watervlietstraat 31. Velsen-N.; toek. adres Watervlietstraat 31. Velsen-N. GEHUWD: A. Schol—R. Pronk. H. Wijker J. Fennema, Rijnstraat 19 bov. IJmuiden. J. P. Koks—A. W. Kops. OVERLEDEN: J. G. Bresser, 75 jr.. echt genoot van B. Boesveld, Noorderdorpstraat 2, Velsen. M. C. Mooij, 28 jr., echtgenote van R. H. van Balen, Lorentzstraat 50, IJmuiden-O. H. Strating, 4 jr.. dochter van E. Strating en D. van Schoor. Lindenstraat 8. IJmuiden-O. F. Vrijhof, 39 jr., echtgenoot van H. van der Linde, Tuindershofje 2, IJmuiden-O. B. Baars. 57 jr., echtgenote van C. Kort, Gr. Hout of Kon.weg 28, Velsen-N. Maandag 6 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Dieter Waltraut van Hamburg, J. Duncan van Thyne, British Power van Texas, Argo van Kotka, Hoo ding van Soldo, Bax-racuda van Swansea, Bittern van Liverpool, Jelö van Sarpen, Ransel van Karlshamn, Wilja van Liverpool, Lingestroom van Liverpool, Tantoft van Messana, Patria van Gothenburg, Spurt van Par, Nannie van Vertrokken zijn: Circe naar Antwerpen, Kirsta naar Gdynia, Gol naar Sunderland, Brook naar Ixpilla, Nethei'land Coast naar Rouaan, Larix naar Gent, Algarve naar Antwerpen, Oceaan naar Rotterdam, J. Duncan naar Duinkei'ken, Ross Sea naar Ceton. Het gemeentebestuur van Zonnemaire op Schouwen Duiveland, dat momenteel een bezoek brengt aan Amsterdam, heeft Maandagmiddag een krans gelegd bij het borstbeeld van prof. dr. P. Zeeman in het Zeeman-laboratorium. Bij de kranslegging waren onder meer aanwezig, de zoon en de dochters van de geleerde (links op de foto). Gisteravond werd de bedrijfscomoetitie voortgezet met de ontmoeting Tekenkamer Hoogovens tegen de „Nijverheid". Er werd een tam spelletje vertoond en zonder veel moeite wisten de tekenaars deze wedstrijd met 63 te winnen. De Nijverheid liep hard van stapel en na vijf minuten had de middenvoor succes, toen de achterhoede van de Tekenkamer niet snel genoeg reageerde. De tekenaars lieten het hier niet bij zitten en begonnen een hevig offensief te ontketenen, dat na tien minuten resulteerde in de gelijkmaker, doordat de niet geheel betrouwbare keeper van de Nijvei'heid de bal uit zijn handen liet vallen, waarvan de middenvoor handig gebruik maakte (11). De tekenaars kre- gen hierdoor de smaak te pakken en Zij voerden kort hierna de stand tot 31 op. Hiermee brak de rust aan. Na de rust was de Nijverheid nergens meer te vinden en met de regelmaat van de klok wisten de tekenaax-s de vooi-sprong tot 61 te vergroten. Het laatste kwartier van de wedstrijd deed de Tekenkamer h'et kalm aan en de Nijverheid kon het spel hierdoor verplaatsen. Zij wisten de achter stand tot 63 in te lopen. Vanavond wox-dt de ontmoeting „Beij- nes"„Kennemerland" gespeeld. Sihi 5 4 1 0 9 32— 4 Kennemei-boys 5 4 0 1 8 29— 4 Beijnes 5 3 1 1 7 21— 6 V. T. H. 6 4 0 2 8 22—14 Kennemerland 4 1 1 2 3 5— 6 Ceta Bever 5 1 0 4 2 9—37 De Nijverheid 6 1 0 5 2 11—46 Verhórst 4 0 1 3 1 5—17 Op de Maandag gehouden aai-dbeienvei- ling was de aanvoer weer minder dan de vorige marktdagen. De prijzen liepen daar entegen snel op. De aardbeien met dop, waarvan een deel voor West-Duitsland werd gekocht, noteerde voor de Climax van 2,604,35 en van de Moulin Rouge van 2,003,85 per mand. De Madam Mathot bracht het tot 3,40. Doosjes met één pond inhoud gingen tot 0,95 per stuk. Met een half pond inhoud werd er tot 0,62 per stuk betaald. Aardbeien zonder dop varieerde van 2,003,20 per slof. «cooooocooccoocococooccxxxxxxxjoocccocccoocooocccoooooocc Woensdagmorgen zal het voor de huismoeders in Beverwijk en omstreken een groot feest worden. Zij zullen van 10 uur af op het Marktplein een con cours voor marktkooplieden kunnen bij wonen, waar ongetwijfeld menig koopje zal zijn te bemachtigen. Ter ge legenheid van het twee-jarig bestaan van de vereniging van de Rivier-, Straat- en Markthandel zullen kooplie den uit het gehele land meedoen aan een wedstrijd in het „aan de man" bren gen van hun koopwaar. Klinkende namen als Levie en Polak beloven hier omtrent het een en ander. Om tien uur zal het concours officieel door burgemeester mr. H. J. J. Schol- tens van Beverwijk worden geopend. De reeds bestaande attractie, die in de wandel „prijzenregen" genoemd woi-dt, zal ook op deze dag worden gehand haafd, terwijl muziek het geheel zal op- luisteren. Enige zeer welbespraakte personen vormen de jury van deze wedstrijd: mr. Th. G. A. Mulder, advocaat te Bever wijk; L. Vrij, marktmeester te Haarlem, en E. Gerritse, bestuurslid van de VVV te Wijk aan Zee zullen de lang niet een voudige taak hebben prijswinnaars aan te wijzen, die wissel- en gewone bekers in ontvangst zullen nemen. Voor de mooist versierde kramen zijn ook enkele prijzen ter beschikking ge steld. De jury, die dit te beoox-delen krijgt, bestaat uit de heren E. van Rook. huizen, oud-voorzitter Plan-West, M. Buitenhuis, vooreitter winkeliersorgani- satie E.M.N, en J. Wisker, étaleur. De prijsuitreiking zal des avonds in ,,'t Cen. trum" plaats hebben door wethouder W. Alberda. oooooococcoocooocccco Deense kotter naar Brazilië. Opnieuw is een Deense kotter van vijftig ton over gestoken naar Brazilië ter versterking en vernieuwing van de vissersvloot in dat land. Het is de „Santa Alice", afkomstig uit Esbjerg, die na vijfendertig dagen in Rio de Janeiro arriveèrde om daar over gedragen te worden aan de regering, die het scheepje voor 200.900 heeft aange kocht. Aan boord van de „Santa Alice" be vinden zich de vroegere eigenaar en de drie opvarenden, die een half jaar in Bra zilië zullen vertoeven om een Bi-aziliaanse bemanning op te leiden. Beverwijk zal van 8 tot en met 16 Augus tus weer in het teken staan van de gladio len. De voorbereidingen door de com missie gladiolenweek, hebben thans een vaste lijn aangenomen. De Breestraat- gazons zullen weer van de bekende V.V.V.- kuipen met gladiolen worden voorzien. Ook de brede trottoirs in de Zeestraat zullen hiermee worden versierd. Evenals in 1952 is de Gladiolenkwekers verzocht enige kuipen voor hun rekening te nemen en te voorzien van hun mooiste gladiolen. In af wijking van verleden jaar, toen werd ge keurd voor het beste arrangement, is thans een prijsvraag uitgeschreven voor de mooi ste gladiolen, waarvoor door de commissie beschikbaar zijn gesteld behalve de wis selbeker van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken prijzen van 60. f 40.—, 30.—, 25.—, 20,— 15.— en 10.—. Door bijzondere omstandigheden, waar de grote gladiolen-tentoonstelling in Haar lem niet vreemd aan was, heeft de com missie in 1952 de plaatselijke bloemist winkeliers moeten aanzoeken het toen res terende gedeelte der kuipen te doen vullen, met het gevolg, dat de prijzen toen beschik baar gesteld voor het beste arrangement, in handen kwamen van deze categorie. Dit door hun vakkennis van arrangeren. Op deze wending in het verloop hadden commissie en kwekers niet gerekend en om deze prijsvraag zuiver te houden voor de gladiolenkwekers is de heer A. de Rui ter te Beverwijk, winnaar van de wissel beker in 1952, zo sportief geweest, deze beker wederom ter beschikking te stellen van de commissie, zodat beker en prijzen thans uitsluitend voor de gladiolenkweker worden ingezet. Om het arrangement niet te doen ver liezen, zal een erkend arrangeur de door de kweker beschikbaar gestelde gladiolen in de kuipen doen opstellen, zodat een uniform geheel zal worden verkregen. De gezamenlijke bloemist-winkeliers zullen echter het Stationsplein toegewezen krijgen, zodat de verwachting wel uitge sproken mag worden, dat de entrée in Be verwijk het tijdens de Gladiolenweek wel zal doen. De gladiolenkwekers, die aan deze prijs vraag willen deelnemen, kunnen inschrij vingsformulieren aanvragen bij het secre tariaat der gladiolen-commissie, Lijsterbes laan 26 te Beverwijk. ADVERTENTIE „THE FLYING DUTCHMAN" if prachtige pasvorm if- betere afwerking if- Kameelhaar binnenwerk Vergelijk ze met elk ander merk. 59.-, 57.50, 45.-, 39.75, 29.75 Enorme sortering Oosterduinweg 26 IJmuiden Het programma voor het zomeravond orgelconcert, dat Dinsdag 7 Juli in de Grote Kerk van Beverwijk wordt gegeven door de gastorganist Egbert Vos ziet er als volgt uit: 1. Ciaconna en Fuga d moll, van J. Pachelbel (1653—1706); 2. Vier Koraal voorspelen: a. Alle Menschen müssen ster ben, b. In dulci jubilo, c. Christ lag in Todesbanden, d. Vater unser im Himmel- reich, van J. S. Bach (16851750); 3. Pi-ae- ludium en Fuga c moll, van J. S. Bach; 4. Aria en Gavotte, van S. Wesley (1810 1876); 5. Praeludium en Fuga F dur, van Max Reger (18731916); 6. Andante reli giose, van S. Landman (1897); 7. Koraal suite, van Cor Kee (1900). Het orgelconcert begint des avonds om 8 uur. Volgend con cert vindt plaats 21 Juli. MARKTBERICHT BEVERWIJK 6 Juli. Andijvie 8-11, Aard beien 35-95 ct. per doosje, 180-435 per slof, Bloemkool 8-42, Bosuien 8-14, Bospeen 16- 28, Postelein 8-20, Rabarber 8-24, Sla 2!£-7, Spinazie 8-35, Waspeen 12-25, Tomaten 31- 73, Sperciebonen 120-145, Snijbonen 160, Peulen 40-72, Doperwten 38-67, Tuinbonen 13-17, Frambozen 28-48. Oude getrouwen weg. De I S Groen (IJM 130) en de Gesina (IJM 140) zijn uit de Cementhaven voor de sloop vertrokken. Wind. Wegens het onstuimige weer bleven de grote kotters en ook de trawl- loggers Maandag langer voor de kant aan de Zuidzijde liggen dan gewoonlijk. Later op de avond, toen het weer wat opknapte en er ijs geladen was, koos het overgrote deel van de vloot zee. Vlootvaria. De kotter Deo-Valente (Met Gods wil) TX 11 is aan de Zuidzijde 'gaan liggen voor belangrijke reparaties. De Aleida KW 169 blijft binnen voor een vacantiebeurt. Ook de KW 66 is wegens vacantie niet uitgevaren. Voor de sloop. De Tubantia IJM 37, welke als trawler heeft afgedaan, is deze week uit de haringhaven door de IJmuider sluizen naar binnen gesleept. Fladden-liaring. De eerste Fladden- haring is Maandag door de trawler Haar lem en de twee loggers de Sch 135 en Sch 27 aangevoerd. Frisser: beter. Dank zü het frisse weer zijn de prijzen in de hal over de hele linie gestegen. De goede haring liep bij voorbeeld gisteren op tot 22 voor het mooiste goed en tot 17.50 voor de min dere kwaliteiten. Makreel haalde eveneens f 22 voor de beste soorten met 17 voor de slappere. Wijting, waarvoor aanvankelijk 16 werd betaald, liep terug tot 11 en de kleine dichte van de loggers verdween met de horsmakreel en de radio naar de vismeelfabrieken. Marktbeeld. De markt werd gisteren bepaald door de aanvoeren van de Haar lem en de Maria van Hattum. De Vemmer zorgde voor 370 kisten haring, 309 kleine kistjes haring, 200 wijting, 20 diversen, 130 schelvis, 160 kabeljauw en gul, 300 kool- vis en 400 stijve kabeljauwen. Met de Maria van Hattum kwamen 70 kisten schelvis, 100 gul, 50 dichte wijting, 40 makreel, 50 haring, 10 diversen, 140 kleine kistjes haring en 239 stijve kabel jauwen in de markt. Dan waren er nog twee grote Scheve- ningse Noordloggers present: de Sch 27 en de Sch 135, die samen voor 520 kisten ha ring, 300 kleine kistjes haring, 1200 stuks koolvis, 600 stijve kabeljauwen, 350 ijs- kabeljauwen, 190 kisten wijting, 2000 gul, 90 makreel en 50 diverse zorgden. Zeven „gewone" Noordloggers en 16 kustloggers met 12 kotters completeerden de aanvoer. Belg voor de kabeljauw. De Belgische afnemer was voor kabeljauw in de markt. Voor de stijve zat de prijs om de 95 voor een topregel en bij de 80 voor de ge wone regels, terwijl de goede kisten voor 100 verkocht werden. Gul hield zich goed. De gul heeft zich eveneens prima gehouden: de grote deed ongeveer 35, de middel 25 en voor de torren is tussen 13 en de ƒ8.50 betaald. Piepers lieten zich voor de goede kwali teit betalen met 22 a 19 en de laatste markt vertoonde speciaal voor de grovere soorten weer een stijgende tendenz. Voor de laatste pennen is 35 betaald en de kleinmiddel ging voor 38 van de hand. Schol liep op. Ook de schol liet zich verleiden tot wat steviger prijzen: de eer ste schol II bracht 14 op, maar in een oogwenk liep de markt omhoog tot 18 a f 19 en daar bleef het bij. De drietjes schommelden tussen de 9 en de 14. Tong begon goedkoop. De fijnvis be gon nogal goedkoop: lappen deden 1.75, maar liepen op tot 2 en de grootmiddel rees van 1.15 tot 1.35, met 1.35 tot 1.55 voor de kleinmiddel en 1.30 tot 1.60 voor de tong I! Goede weegtarbot deed 1.85 de kilo. Haarlem en Hattum. Er was wel enig verschil in de besommingen gisteren: voor een verzorgd schip vis maakte de Haarlem na 12 dagen 25.000 en de Van Hattum deed 9200 na 11 dagen. Van de Van Hat tum werden verscheidene kisten afgekeurd. De Sch 135 deed 11.700, met 12.700 voor de Sch 27. De beste Katwiiker werd de KW 52 met 4800 en de KW 75 maakte 4100. De nieuwe Onderneming II van Vrolijk maakte dus een beste tweede reis! Vandaag geen. Daar de Flamingo morgen markt met 105 kisten kabeljauw en gul, 115 haring, 45 kool, 80 makreel, 95 wijting, 60 schelvis, 140 kleine kistjes haring en 300 stijve kabeljauwen, waren er vanmorgen geen trawlers aan de afslag. Ook de Mary verkoos de middenweek met 390 haring, 250 kleine kistjes haring, 130 stijve kabeljauwen, 60 diversen, 150 gul en kool en 100 wijting. Voorts wordt de Vi- kingbank verwacht met 220 kool, 50 gul en kabeljauw, 15 schelvis, 70 wijting, 380 haring, 100 kleine kistjes haring en 130 stijve kabeljauwen. Nieuwe Tesselaar. De werf „De Da geraad" van Boot in Woubrugge heeft op dracht gekregen van de rederij Krijnen op Texel voor de bouw van een nieuwe stalen motorkotter, die in Januari 1954 gereed moet zijn. Het wordt de TX 19 en het schip zal 22 meter lang zijn en uitgerust worden met een 180 pk Bronsdiesel. Marktberichten. Noteringen: heilbot 2.50-2.15, gr. tong 2.05-1.69, grm. tong 1.44- 1.09, kim. tong 1.62-1.26, kl. tong I 1.66- 1.24, kl. tong II 1.26-0.91. tarbot I 2-1.50, alles per kilo; tarbot IV 31, tongschar 55, kl. tongschar 26, schartong 27, gr. schol 37.50-25.50, grm. schol 39-27, kim. schol 39-27, kl. schol I 39-17.50, kl. schol II 20-8, schar 17-8, verse haring 23-13.50, makreel 27-15.50, gr. schelvis 38-21, grm. schelvis 46-17, kim. schelvis 38-19, kl. schelvis I 38-18, kl. schelvis II 24-8, wijting 18.50-8, gr. gul 39-24, mid. gul 27.50-15, kl. gul 18-8, kl. leng 18, kl. haai 18-10, ham 71, poon tjes 12-8, horsmakreel 8, kl. koolvis zw. 15.50-12, alles per 50 kilo; gr. kabeljauw 192-72, gr. koolvis zw. 36-30.50, gr. leng 62-42.50, gr. wolf 81, alles per 125 kilo. Aanvoer: 400 kisten tong en tarbot, 8 heil bot, 7 tongschar en schartong, 1110 schol, 35 schar, 1060 haring, 500 makreel, 880 schelvis, 1109 wijting, 550 kabeljauw en gul, 50 leng, 50 kl. haai, 5 ham, 3 wolf, 30 poon, 690 koolvis, 92 diversen, totaal 6570 kisten. Besommingen: Van Hattum IJM 10 9279, IJM 204 2189, IJM 53 f 1760, Sch 135 11.650, Sch 27 12.980, KW 24 f3049, KW 52 4855, KW 104 ƒ1980, KW 59 >1320, KW 28 2820, KW 9 1620, KW 75 4120, KW 69 2025. KW 64 ƒ1639, KW 166 f2960, KW 155 2020, KW 107 1989, KW 100 1636, KW 17 2176, KW 89 1918, KW 125 1859. KW 169 1484,. KW 126 1727, KW 10 2257, KW 57 1865, KW 91 ƒ2274, KW 31 847, KW 27 1044, KW 77 1180, KW 98 2409. KW 53 1360. KW 34 f2320, TJM 229 2200, RO 29 1095, AN 17 f2225, BU 33 1480. 1 trawler met 25.680. Duitsland Duitsers maken propaganda. De Noord West-Duitse radio-omroep zendt in deze maanden elke week een havenconcert uit, dat wordt gehouden aan boord van traw lers. Dit programma van de Duitse visserij propaganda-vereniging is een van de aan trekkelijkste van de zender geworden. Over het werk van de vissers wordt ge sproken, men houdt debatten en er wordt iets verteld over de huidige situatie in de visserij en hoe een visje kan worden be reid. Voorts werd een raadsel opgegeven, waarvoor prijzen zijn beschikbaar gesteld, zoals: een verblijf van twee dagen aan de kust, een tocht met een trawler naar IJs land en een reis naar de kust en kosteloze deelname aan de viskookleergang. Het eer ste concert werd gegeven te Cuxhaven en Zondag is Husum aan de beurt. Canada Pekelvriesmethode op zee. In het vis serijlaboratorium te Vancouver in Canada worden thans proeven genomen met het bevriezen in pekel op zee. Het doel van deze proefnemingen is voor elke vissoort te bepalen welke vriesmethode zal worden toegepast. De gevolgen van deze manier van bevriezen kunnen evenwel zijn dat de vis te zout wordt, er een glans verschijnt of dat de vis ranzig wordt. Wanneer deze moeilijkheden zijn opgelost zou deze pekel- vriesmethode de oplossing zijn voor kleine schepen. De voor dit doel gebruikte pekel is van een 23.3 oplossing van gewoon zout, dat bevriest op 21 0 C.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3