Het Huis Agenda voor Velsen Welke koers vaart de Amerikaanse regering? Kort en bondig Clowntje Rick Heemskerk Driehuis IJmuiden Castricum In 1 dag retour! van haar Dromen J4 Duiven kwamen van St. Quentin en Roosendaal Geslaagd voor zanglerares Eten Uw kinderen slecht? Geef ze een BEVER' Geringe vangsten op het IJselmeer Mist verhinderde tocht met zweefvliegtuig Beeldhouwer Wezelaar langs de kant Hoe de duiven van De Luchtpost vlogen Effecten- en Geldmarkt Voor de kradcren FEUILLETON door Dorothy Quentin, Rechter verwees zaken naar meervoudige kamer Studie van industriële vormgeving in de V.S. DINSDAG 7 JULI 1953 Deze beide babies een Australische tweeling hebben de medische wetenschap reeds bij hun geboorte verbaasd doen staan door bijna twee maanden na elkaar ter wereld te komen. Dennis Goodwin, het jongetje, links op de foto, zag namelijk 56 dagen voor zijn tweelingbroertje David het levenslicht. De foto werd gemaakt in het King George V Memorial-hospitaal in Sydney. Voor het eerst in dit seizoen hebben jon ge duiven van de Heemskerkse postduiven verenigingen een vlucht gemaakt van Roo sendaal af over een afstand van 109 km. De oude duiven kwamen ditmaal van St. Quentin over 313 km. De uitslagen bij „Assumburg" waren: Jonge duiven: J. Knap 1, 2, 8, 12 en 16; H. v. Tunen 3; J. Koper 4, 6 en 22; G. Bey 5 en 14; P. v. d. Loos 7, 10, 15, 17 en 19; Th. Koper 9 en 21; H. Gooyer 11, 18 en 23; G. Duin 13; J. Dam 20. Oude duiven: J. G. v. Tunen 1; P. Been tjes 2 en 4; H. v. Tunen 3 en 8; J. Numan 5; G. Duin 6; J. Knap 7. Bevrijde Vleugels: Jonge duiven: J. Pe kel 1; P. Lotterman 2, 6 en 13; N. v. Dui venvoorde 3; J. Dudink 4, 5 en 8; J. v. Stralen 7, 10, 12 en 15; Th. de Nijs 11; G. Lotterman 14. Oude duiven: J. Pekel 1, 4 en 7; J. v. Stralen 2; G. Lotterman 3; P. Lotterman 5; A. J. Bruins 6. In Den Haag slaagde mevrouw Q. Me chanicusKlomp uit Driehuis voor het Staatsexamen zanglerares. GESLAAGD Bij het te Haarlem gehouden examen ty pen door de Vereniging van Leraren slaag den de dames Ina van Nierop, Gerda Polak, Adrie Willemsen, Tonny van Dongen. Ger da Drijver, Tiny Hofker, Alie van Pel, Tiny Zwier, Jacqueline Post, Nel Oorthuis, Mies Bosman en de heren Cor Kramer. Cees Langbroek, Leo Boon en Dirk Tuindam al len te IJmuiden en leerlingen van de Creutzbergschool. Zij ontvingen hun oplei ding aan het instituut „Wico" te Haarlem- Noord. Voor de te Amsterdam gehouden Prac- tijkexamens Machineschrijven slaagde mej. A. M. Wols te IJmuiden. Zij ontving haar opleiding bij het Instituut van Otterlo te IJmuiden. ADVERTENTIE Geen zorg. Dat is sinaasappelsap en suiker, dus voedzaam en gezond. MENSIN G'S LIMONADEFABRIEK Beverwijk. DINSDAG 6 JULI Thalia. 20 uur: „Niets dan pech". WOENSDAG 7 JULI Thalia. 20 uur: „Niets dan pech". Rex. 20 uur: „Telefoon van een onbe kende". Velserbeek. 20 uur: Openluchtconcert Goede Herderkerkkoor, Goede Herder Kinderkoor, Gem. Zangvereniging „Vox Humana". Raadhuis. Geen spreekuur van de wet houder van Onderwijs. Nog steeds zijn de vangsten aan kuilpa- ling bijzonder gering. Ook de vorige week was de aanvoer aan de afslag onbevredi gend. De vangsten varieerden per vaartuig en per dag van 40 tot 140 pond. De prijzen voor d~ kuilpaling liepen nog steeds terug. De noteringen waren per pond van f 0,72 tot f 0,98. Ook de vangsten van de lijnaal- vissers waren niet groot: per vaartuig en per dag van 50 tot 120 pond. De noteringen waren hier per pond van f 0.89 tot f 1.29. De aanvoer van fuikpaling was heel ge ring met noteringen per pond van f 0,72 tot f 0.80. Aanvoer van snoekbaars en rode baars was gering. Voor de snoekbaars werd van f 0.38 tot f 0,48 en voor rode baars van f 0,90 tot f 1.10 per pond genoteerd. Andere soorten witvis werden bijna niet aange voerd. De aanvoer van nest was deze week iets beter. In totaal werd ongeveer 141 ton aangevoerd.- Prijs per bak van 75 pond f 2.60. De weekbesommingen van de kuil- vissers waren onbevredigend. Per vaartuig van f 250 tot f 700. Bij de lijnaalvissers was dit per vaartuig van f 200 tot f 500. Aange voerd werd: 40935 pond kuilnaling, 6637 pond lijnpaling, 213 pond fuikpaling, 396 pond snoekbaars. 192 pond rode baars. 263 pond voorn en 282488 pond nest. De totale omzet aan de afslag bedroeg ongeveer f 50.375. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 6 op 7 Juli KW16 32 k KW2 40. KW70 21. KW54 29, KW 129 5. KW'138 45. KW161 12, KW138 45. KW161 12. KW!68 12. KW175 18. KW170 27. KW18 1. KW173 5. KW38 48. KW50 65. KW 48 5. KW42 13. KW67 10. KW32 55. KW144 10. KW97 32. KW86 17. KW110 1. KW20 1. KW130 15. KV/39 1. KW167 2. KW41 16. KW5 <15. KW78 5. KW6 23, KW25 51, KW23 60. KW17 56. KW! 40 52. XW22 25, KW45 41. I.JM75 34. IJM283 38. I.VM74 17. Uit halve vleet: KW44 37 k„ KW147 45 k. Geen vangst hadden: KW151 KW29. Gemiddelde vangsten: Vlaardingen 20, Scheveningen 18, Katwijk 27 kantjes. BESOMMING VAN HEDENMORGEN I.TM 208 f 5550. Het lid van de Eerste Zaanse Zweefvlieg Club, de heer J. Molenaar, tevens instruc teur van deze vereniging, had Zondag het plan opgevat een duurvlucht van vijf uur te maken in de hellingstijgwinden langs de duinkant. Hij startte om half een van het vliegveld De Brabantse Landbouw in het zweefvliegtuig van de EZZC, maar door de plotseling uit zee opgekomen mist, zag de heer Molenaar zich genoodzaakt na enige tijd in een duinpan te landen. Overi gens is het voor de EZZC-leden een beste dag geweest, want, hoewel er van weinig of geen thermiek sprake was, konden er met de Grunau-Baby in totaal 28 starts worden gemaakt, waarbij een van de leden zes minuten in de lucht bleef. Sinds de aanvang van dit vliegseizoen, heeft men in totaal al 410 starts kunnen maken. De eerste groentenveiling van deze week De noteringen van de Castricumse groentenveiling van Maandag waren als volgt: Sla 0.Ó250.06, doperwten 0.28 0.45, bloemkool 0.100.50, capucij- ners 0.400.55, dubbele bonen 0.90 1.16. De aanvoer was behoorlijk te noe- j men. Ruim 4500 manden was het resultaat van de speciale aardbeienveiling, die deze week nog iedere dag wordt gehouden. Met ingang van volgende week is deze speciale veiling weer om de andere dag. Maandag kregen de Kennemer tuinders voor aard beien I 2.403.45 per mand betaald. Aardbeien II zijn verkocht voor 1.60 2.60 per mand. Aan de Zuidzij met al de stilliggende trawlers en de loggers, die zich klaar maken voor een nieuwe reis, hebben velen zich gisteren afgevraagd wie nu eigenlijk de man was, die daar in een witte regenjas en met de alpino als een baret op het hoofd over de kade liep en- schepen en manschappen aandachtig bekeek. Welnu, men zal deze man in de volgende maanden nog vele malen ont moeten. Het was de heer H. M. Weze laar, beeldhouwer uit Amsterdam, die het vissersmonument op de kop van de Vissershaven zal vervaardigen. Sinds gisteren woont hij in IJmuiden en als werkkamer kreeg hij een kamer in het kantoor van het Staatsvissershavenbe- drijf toegexoezen. Hij heeft daar mate riaal verzameld en begint nu deze week xnet schetsen en boetseren, 's Morgens had de heer Wezelaar al door de hallexi gezworven. De Castricumse postduivenvereniging „De Luchtpost", heeft Zondag met 63 dui ven deelgenomen aan de wedvlucht van St. Quentin af, over een afstand van 317 km. De dieren werden om 10.45 uur ge lost en de uitslagen zijn, voor wat de eerste vier betreft, als volgt: 1. J. Zentveld 15.25.39, 2. J. M. Bruno 15.25.55, 3. H. San ders 15.27.58, Chr. J. C. Pieterse 15.31.05. In de jeugdafdeling kwam de duif van C. Bakker als eerste binnen om 15.29.43, 2. J. A. Beentjes 15.34.02, 3. P. Zonneveld 15.39.08, 4. N. Jonker 16.59.10. Voor de wedvlucht voor jonge duiven van Roozendaal af waren in totaal 210 dui ven in concours, die om 8 uur werden ge lost. Al om 9 uur 31 min. en 35 sec. keer de de duif van de heer P. J. Deen op zijn hok terug. Het dier had de afstand van 113 km. in iets meer dan anderhalf uur afgelegd. Tweede werd F. J. G. Tromp in 9.33.05, 3. J. M. Bruno 9.33.22, 4. J. Bakker 9.33.48. Bij de jeugdleden van „De Lucht post" legde J. A. Beentjes beslag op de eerste plaats met 9.35.11, 2. P. Zonneveld 9.38.11, 3. C. Bakker 12.37.18. Zondag 12 Juli wordt met oude duiven van Corbeil af gevlogen. De afstand is 465 km. Voorts houdt men op die dag een vlucht van Roozendaal af. VVV concert ging niet door De Castricumse Vereniging voor Vreem delingen Verkeer, die dit jaar voor het eerst met een uitgebreid zomerprogramma voor de badgasten naar voren komt. heeft Maandag het weer niet mee gehad. Het lag in de bedoeling, dat het fanfarekorps „Door Inspanning Uitspanning" op het plein aan de Brederodestraat, een concert zou geven, maar door de slechte weers omstandigheden, heeft men dit concert moeten uitstellen. Het is te hopen dat het fanfarekoi-ps St. Aloysius Zaterdag met het door haar te geven concert op De Brink, meer „medewerking" van het weer heeft. ADVERTENTIE ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd MAAKLOON 1 pers 12.50. 2 pers f 15.- HAARIEMS MATRASSENHUÉS H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 Tel. 11485 - Haarlem Er is een opmerkelijke tegenstelling te constateren tussen het verloop van de New Yorkse aandelenmarkt en die te Am sterdam gedurende de eerste helft van het lopende jaar. Wallstreet beweegt zich thans c.a. 25 punten beneden het hoogste niveau van dit jaar, in Amsterdam is het indexcijfer voor de aandelen sinds het be gin vrfin 1953 met 15 punten vooruitgegaan, hetgeen als gewoonlijk met grotere om zetten gepaard gaat. In 1952 waren deze aanmerkelijk kleiner dan in 1951, maar die in Juni hebben gemiddeld meer dan f 2 millioen per dag belopen en deze week zijn dagelijks omzetten van f 2'/s a f 3 millioen voorgekomen. Men kan zich af vragen welke toch de oorzaken zijn van dit tegenovergesteld koersverloopin New York en Amsterdam, want het is wel zeker dat wanneer de minder gunstige stemming te New York gevolg is van verwachte conjunctuurwijziging, deze laatste, als ze mocht komen, ook de conjunctuur in ons werelddeel en in ons land niet onberoerd zal laten. Dat men zich ten onzent in mindere mate dan voorheen door New York laat leiden, kan voor een deel worden ver klaard door het feit dat het Nederlandse belang bij Amerikaanse shares de laatste tijd verder is afgenomen. In vergelijking met vroeger was het koerspeil van Ame rikaanse fondsen vrij hoog en in vele ge vallen hebben de houders bij verkoop grote winsten kunnen maken. De rende menten waren hier en daar gedaald be neden die van goede Nederlandse aandelen en men kan er zeker van zijn dat gedu rende het eerste halfjaar van 1952 omzet tingen van Amerikaanse tegen Neder landse aandelen op de Amsterdamse Beurs hebben plaats gehad. Wat Nederlandse fondsen betreft, in ons artikel van de vorige week hebben wij een aantal factoren genoemd, welke op de ge neigdheid tot het kopen van aandelen een gunstige invloed hebben uitgeoefend. Het feit, dat de geld- en kapitaalmarkt in ons land nog steeds ruim blijft, heeft ook de grote beleggers naar de aandelenmarkt getrokken, terwijl ook in het buitenland de belangstelling voor goede Nederlandse aan delen groter wordt. 'Hier komt bij dat de verslagen, welke over 1952 worden gepu bliceerd, algemeen gesproken, niet ongun stig zijn en ook de vooruitzichten van het lopende jaar in vele gevallen nog hoopvol worden geacht. Ook deze week hebben Indonesische waarden weer vooraan ge staan in de opgaande koersbeweging, on der leiding van Suiker- en Tabaksaande len, waarbij de Rubberaandelen zich later hebben aangesloten. Uit de Indonesische verslagen valt op te maken dat orde en veiligheid op de ondernemingen beginnen toe te nemen en de rehabilitatie van de ondernemingen bevorderen. Een verslag als dat van de Rubber-Cultuur Maatschap pij „Amsterdam" ademt ongetwijfeld een zeker optimisme en ook de mededelingen van de H.V.A. zijn minder zwaarmoedig dan een en twee jaar geleden. Het schijnt dat er ook voor de suikercultuur nieuw licht daagt en er allengs weer mogelijk- c Ja, het kon niet uitblijven op die manier.... dat moest wel uitlopen op een vecht partij! Maar daar waren Rick en Bunkie niet bang voor; ook al zagen die twee vreemde jongens er sterker uit dan zij. En zo ging het ook: binnen enkele tellen waren Rick en Bunkie slaags geraakt met de andere twee. Er vielen harde klappen! Die jongens wisten hun vuisten goed te gebruiken.En Rick en Bunkie kregen enkele flinke opdoffers te slikken. Maar ze waren zo kwaad, dat ze dat nauwelijks voelden; ze vochten, wat ze konden, en ze lieten ook zien, dat ze niet van koek gemaakt waren. Rick sloeg er geducht op los en ook Bunkie liet zich niet onbetuigd. En toen dat even zo geduurd had, bleken Rick en Bunkie aan de winnende hand. R.ick had zijn vijand op de grond gekregen en zat nu boven op hem, terwijl hij hem met zijn vuisten in bedwang hield. De laffe jongen, die zag, dat hij er van langs kreeg, begon te janken, dat- hij het niet meer zou doen. „Dat zal je geraden zijn ook!", zei Rick. „Als je nog niet genoeg hebt, zeg je 't maar, dan kun je nog 'n paar pillen krijgen, hoor!" Maar de jongen voelde niets voor nog meer slaag, en hij gaf zich over. Ook Bunkie won de strijd. De tweede jongen sloeg op de vlucht. vertaald uit het Engels 20) „Waar zijn we eigenlijk?" vroeg hij op eens. „De mist trekt op. hè? De geluiden worden weer duidelijker. Zijn we in Stap les Corner?" „Ja", antwoordde ze verwonderd. „Hoe hebt u dat zo goed geraden?" „O, ik hooi trams en ie moet vaak voor stoplichten wachten. Hierna hadden ze de gehele verdere weg dit spelletje gespeeld, dat hij moest raden, waar ze wai-en. Elsie was verbaasd en ont roerd door de belangstelling, waarmee hij het spel meespeelde. Wanneer hij er naast was, toonde hij oprechte teleurstelling. „Ik zie 't als een experiment", legde hij uit, „ik wil nagaan in hoevere het gehoor het ge zichtsvermogen kan vervangen. Natuurlijk is dat maar in zeer beperkte mate moge lijk. Ik zal me nooit zelf kunnen scheren, of een boek lezen, voordat mijn ogen weer genezen zijn. Ook zal ik niet kunnen auto rijden, of een straat oversteken, maar ik begin nu al via mijn geheugen en de din gen, d;e ik kan horen, onder verschillende omstandigheden een beeld op te bouwen van hetgeen er om me heen gebeurt". „Dat is inderdaad waar", zei Elsie, „het lijkt wel of u zo nu en dan even werkelijk kunt zien". Haar hart was vol medelijden, maar ze liet niets merken en sprak op vro lijke, luchtige toon. „Ik heb vaak de neiging om dit apparaat van mijn ogen weg te rukken", zei hij, op de zware donkere bril wijzend, „maar ik heb de dokter beloofd braaf te zijn. Als ik dus niet helemaal gek er van word, zal ik 't volhouden. Waar zullen we lunchen? Vind je het goed ergens te picknicken? Ik heb een lunchpakket laten inpakken. Maar als 't weer te slecht is, gaan we natuurlijk naar een restaurant". „Ik vind het veel genoeglijker ergens buiten te picknicken, antwoordde Elsie. „En het weer is helemaal bijgetrokken. Er komt zelfs zon". „Prachtig. Laten we dan op een mooi plekje stilhouden, zodra we Salisbury voorbij zijn". Toen ze Salisbury doorreden, brak de zon inderdaad door de wolken. Het werd een mooie Cctoberdag en Elsie liet de grote wagen stilhouden ergens aan de rand van een bos vol herfstkleuren. Ze bleef even stil voor zich uit zitten kijken naar al deze pracht van geel en rood gebladerte. „Wat is er?" vrceg Mark, die 't onmid dellijk merkte. „We staan hier stil aan de rand van een bos en de bomen zijn zo prachtig met al die herfstkleuren geel en rood en een enkele nog helemaal groen en o daar steekt een eekhoorntje de weg over, zo'n enige bruin gevalletje met een reuze pluimstaart!" Mark genoot van haar kinderlijk enthou siasme. „Het is hier heerlijk, ik ken dit bos. De zon begint goed door te komen, ik voel de warmte". Hij opende het portier en hief zijn hoofd op om de zonnewarmte op te vangen. Elsie voelde opnieuw ontroering, toen- ze hem voorzichtig met behulp van zijn stok uit de auto zag stappen. Hij wilde zo min mogelijk geholpen worden. „Ik ga even mijn benen strekken", zei hij vrolijk. „Intussen bekijk jij dat lunchpakket. Ik ben benieuwd, waar ze ons op onthaald hebben. Fluit of zing maar iets als teken, dat ik terug moet komen". Hij voelde het mos onder zijn voeten en concludeerde hieruit, dat Elsie de auto een eind van de grote weg af, ergens langs het bospad, had geparkeerd. Dat was precies zoals hij 't bedoeld had. Bovendien was het prettig, dat ze hem aan zijn lot overliet en hem rustig dit experiment van een wan delingetje alléén liet ondernemen. Hij vond het heerlijk weg te zijn uit Londen met al die mensen, die hem aanstaarden. Hier in dit bos kwam 't er niets op aan, of hij op zijn neus zou vallenHij zou echter niet vallen! Voorzichtig, tastend met zijn stok, vond hij zijn weg Elsie had hem met opzet de rug toege keerd. Ze luisterde naar het geluid van zijn stok en ze had moeite om niet achter hem aan te hollen om hem haar arm te bieden. Maar ze begreep heel goed, dal deze experimenten goed waren voor zijn zelfvertrouwen. Ze haalde het lunchpak ket te voorschijn en begon het langzaam uit te pakken. Het hotel had een lunch meegegeven, die ruim voldoende was voor vier personen! Sandwiches met allerlei heerlijke belegsels en koffie in een ther mosfles en bovendien nog bier. Ze haalde uit de kofferruimte een grondzeil te voor- schijn, legde hieroverheen een plaid en hierop dekte ze zo aardig mogelijk voor de lunch. Zelf ging ze tenslotte ook een klein wandelingetje maken, om haar stijf heid van de lange autorit kwijt te raken. Toen ze bij de auto terug kwam, begon ze te fluiten. Ze floot niet erg goed en omdat ze bang was, dat hij het niet zou horen, ging ze over tot zingen. Het enige liedje, dat haar op dat moment te binnen schoot, was een populair revuewijsje: „O, wat een heerlijke morgen". Elsie bezat een mooie, zuivere sopraan, welke in het koor van het weeshuis altijd zeer tot zijn recht was gekomen, maar hier in het stille herfstbos klonk haar zang wat ijl. Tot haar grote verrassing hoorde ze opeens Mark met eer diepe ba riton het refrein meezingen. Zijn stem kwam van enige afstand achter haar en ze wilde zich niet omdraaien om hem tegemoet te gaan. Ze bleef doodstil staan, heden voor de hervatting van de suiker export uit Indonesië worden gezien, al mag men zich hiervan zeker nog geen grote voorstellingen maken. Maar elke verbetering in de cultuurvooruitzichten is een sterke prikkel voor de markt in Indo nesische aandelen, omdat het koersniveau een paar maanden geleden ver beneden dc intrinsieke waarde der aandelen en een normale rendementsbasis was gedaald. In zoverre is het thans ingetreden herstel weinig meer dan een correctie op een al te groot pessimisme. Wat de Amerikaanse markt betreft, blijkt het telkens dat, ondanks allerlei op timistische uitlatingen en betere resulta ten gedurende het eerste halfjaar van 1953, de verdere ontwikkeling van de Ameri kaanse economie door velen onzeker wordt geacht. Het feit dat het protectionisme in de V.S. weer de kop opsteekt, duidt er op dat men in bepaalde kringen op de ontwikke ling van het economisch leven niet gerust is. Nog niet zo lang geleden meende men in de discontoverhoging tot 2 en de strengere bepalingen voor het afbetalings- crediet aanwijzingen te zien voor een naderende politiek van monetaire deflatie, welke door de nieuwe regering zou worden voorgestaan. En het is vermoedelijk mede als een gevolg daarvan dat de Amerikaanse markt enkele weken lang een dalende rich ting insloeg. Het schijnt echter dat Eisen hower en zijn kabinet het risico van een economische depressie, zelfs van een tij delijke depressie niet aandurft, want blij kens de laatste berichten zijn de onlangs verzwaarde credietfacilitoiten weer ver ruimd. Dit heeft Wallstreet onmiddellijk een verademing gebracht, omdat men het gevaar voor een economische inzinking nu weer minder groot acht. Dit moge juist zijn, een ander gevaar, namelijk dat van een nieuwe inflatie wordt dan weer opge roepen, hetgeen tot een nieuwe prijsstij ging zou kunnen leiden, welke ook de be- drijfs- en exportvoorwaarden in het bui tenland ongetwijfeld gevoelig zou beïn vloeden. Want hierdoor zou de ruilvoet van het buitenland, welke door de jongste daling van de grondstoffen nr ij zen was ver beterd, weer slechter worden. Het is waarlijk niet zo gemakkelijk voor de Amerikaanse economie, welke voor een deel door de regeringsnolitiek wordt be paald en die ook voor Europa van zo grote betekenis is, de horoscoop te trekken. Een verschijnsel, waaraan men gewoon is grote aandacht te schenken, is de nog steeds aanhoudende daling van de graan prijzen. met name van tarwe. Terwijl de tarweprijs in Chicago in 1951 nog 2.64 per bushel bedroeg en eind 1952 2.30, is ze in de loon van .het eerste halfjaar 1953 verder tot beneden 2 per bushel ge daald. Dit wordt toegeschreven aan de zeer ruime voorraadpositie in de V.S.. de verminderde export o.a. wegens een dollar gebrek in bet buitenland, maar met name aan de zeer gunstige oogstvooruitzichten. Uit de aan het einde van April door het ministerie van Landbouw gepubliceerde cijfers blijkt, dat men on 1 Juli een tarwe- overschot van ca. 575 millioen bushels ver wachtte. terwijl men rekent op een over schot van 615 millioen bushels op Juli 1954. Het is dus geen wonder dat de nieuwe minister van Landbouw, Benson, een nieuwe handelspolitiek tracht te lanceren, die vooral gericht moet zijn op een ver groting van de agrarische export, waarbij dan tegelijkertijd gesproken wordt over maatregelen om de agrarische import te verminderen. Hoe dit allse zij, er valt wel uit te con cluderen dat de verdere ontwikkeling van de Amerikaanse economie voorshands on zeker is en voor een niet gering deel af hangt van regeringsmaatregelen, welke door politieke overwegingen worden in gegeven. Dat de Nederlandse export in Mei f 100 millioen kleiner was dan in Aoril en f 55 millioen kleiner dan in dezelfde maand van 1952 behoeft nog niet aanstonds als een verontrustend verschijnsel te worden beschouwd, wanneer de actie voor het protectionisme in de V.S. voortgaat en succes heeft, betekent dit een stap terug op de weg naar „free enterprise" en „free competition" vrij ondernemersinitiatief en vrije concurrentie een stap terug ook op de weg naar de economische, financiële en monetaire rehabilitatie van Europa, over de noodzakelijkheid waarvan men in de V.S. de mond zo vol heeft. En het is begrijpelijk dat reeds nu de bereidheid om voor het scheppen van nieuwe' exportmogelijkheden grote bedra gen te investeren bij vele Nederlandse be drijven wordt geremd. BINNENLAND Te Tjamsweer is het echtpaar Wiersma, waarvan de man 79 en de vrouw 81 jaar was, overleden door gasvergiftiging. Een kraantje van een gaskomfoortje had een avond en een nacht open gestaan. De vice-president van India, dr. Rad- hakrishnan, die een bezoek van enkele da gen aan ons land brengt, heeft bezoeken gebracht aan de minister-president, dr. W. Drees, aan de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Beyen, aan de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst en aan de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman. Men is thans bezig met het bergen van de resten van de „Benbrack", een Engels stoomschip, dat in 1889 op de Texelse kust is gestrand. Het 90 meter lange wrak kwam vorig jaar door zandverstuivingen bloot. Er is reeds ruim 50 ton ijzer geborgen. Men hoopt in totaal 500 ton te kunnen bemach tigen. Na de stranding destijds had men de bovenbouw nog kunnen slopen, maar door dat het schip spoedig in het zand wegzakte moest verdere berging worden gestaakt. De landelijke commissie voor kleine boerenvraagstukken van de Stichting voor de Landbouw acht het gewenst proeven te nemen met Noorse fjordenpaarden op klei ne bedrijven in Nederland. Deze kleine Noorse gebruikspaarden worden met suc ces in Denemarken gebruikt. De Utrechtse bijzondere strafkamer heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 41-jarige P. O. C. V. uit Amsterdam, die in beroep van gegaan van een vonnis van de Amsterdamse bijzondere strafkamer, waarbij hij in 1952 tot acht jaar gevangenisstraf was veroordeeld. V. is thans veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf, ontzetting uit het recht openbare ambten te bekleden en uit de kies rechten voor de duur van het leven. V. was ten laste gelegd, dat hij gedurende de bezet tingstijd een aantal illegale strijders aan de Sicherheitspolizei had verraden. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Landbouwhogeschool te Wa peningen is geslaagd voor het candidaats- examen Nederlandse bosbouw de heer H. Kraft, Haarlem. Bij de staatsexamens voor muziek zijn geslaagd voor het diploma voor piano-A de dames A. Bakker en A. Bonset, beiden te Haarlem. Gistermiddag zou de Haarlemse politie rechter de zaken behandelen tegen de 45- jarige G. B. uit Spaarndam, de 43-jarige stoker Th. Z. C. uit Haarlem en 57-jarige schippersknecht D. H. uit Spaarndam. Zij allen werd verdacht van diefstal in ver eniging subsidiair verduistering in dienst betrekking; deurwaarder P. van der Steen hoven tilde met de grootste moeite twee grote zakken met koperen kranen en ander metaal op de groene tafel en toen droeg de Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman de zaak voor. De mannen zouden in de jaren 19451953 een groot aantal koperen kranen, stukken lood enzo voorts bij de N.V. Werf Conrad en Stork Hijsch gestolen of verduisterd hebben. Iedereen maakte zich al op voor een lange zitting en de vaste jongens op de tribune gingen maar eens op het andere been staan, toen de politierechter een ver standig besluit nam en de zaak verwees naar de meervoudige kamer van de recht bank „als zijnde te ingewikkeld." Ook de eigenaar van een scheepswerfje in Spaarn dam, J. E. V., die verdacht werd van heling moest onverrichter zake naar huis terug keren. Drie van de zes Nederlandse deskundi gen, die op uitnodiging van het Bureau voor Wederzijdse Beveiliging (M.S.A.) ge durende zes weken de industriële vorm geving in de Verenigde Staten zullen be studeren, zijn met het m.s. „Noordam" in New York aangekomen. De drie anderen waren reeds per vliegtuig gearriveerd. De Nederlanders zullen zowel met parti culiere Amerikaanse ontwerpers als met organisaties op het gebied van de indus-i triële vormgeving van gedachten wisselen oved de vraag, hoe industrieproducten zo danig kunnen worden verbeterd, dat er een evenwicht wordt gevonden tussen de eisen van de verbruiker en die van de fabrikant, welke laatste zijn productie moet afstem men op de industrieel-economische moge lijkheden in het algemeen en op de techni sche capaciteiten van zijn fabriek in het bijzonder. ze wist hoe heerlijk hij het zou vinden, als hij deze wandeling helemaal alléén had volbracht. Ze zong het liedje verder en steeds dichterbij kwam Mark's stem, die het refrein meezong. „We kunnen duetten gaan zingen", riep hij lachend uit, toen hij zich bij haar voegde. „We zouden een fortuin verdienen met jouw stem en mijn blindheid.Het klonk niet bitter, maar jongensachtig overmoedig. Elsie lachte ook. „Ik heb hier op de grond voor de lunch gedekt", zei ze. „Er ligt een grond zeil onder en daarop een plaid, dus u kunt rustig gaan zitten. Ik zal u de sandwiches aangeven en het bier voor u openmaken. Er is verder ook koffie". „Arme Elsie", zei hij, terwijl hij op de grond ging zitten, „gelukkig hoef je me niet het eten in de mond te stoppen! Zet maar een heleboel in mijn buurt neer, want ik heb razende honger. Ik kan zelf zo'n bierflesje wel openmaken, als je me het apparaat er voor geeft". Met een trots gezicht schonk hij even later het schuimende bier in een glas. „Wat zeg je er van?" vroeg hij lachend. ,,'t Is fantastisch!" antwoordde Elsie met oprechte bewondering. „Wil jij ook wat hebben?" „Nee, dank u. Ik neem koffie. De lucht van bier alleen al vind ik vreselijk. Ik zet van alles bij u neer: sandwiches met ham, en kip en ei". Ze pakte zijn hand beet en wees hem een en ander aan. Hij drukte haar hand even en zei: „Op Willows zul je niet de verpleegster behoe ven te spelen. Daar zal Annie al dit soort vervelende dingen doen. Ze heeft me als baby al de luier omgedaan, dus voor haar is 't niet zo erg". „O. ik vind 't ook helemaal niet erg", antwoordde ze zacht. „Ik wil alleen niet al te bemoeierig ziin. Ik heb zelf heel wat er varing, want in het weeshuis moesten we altijd voor de jongeren zorgen, neuzen snuiter pleisters op wonden plakken, enz." Mark kon zich voorstellen, hoe ze met deze jongeren uit het weeshuis geweest was. Zacht er. "riendelijk en goed. Goéd was een woor dat op haar van toepas sing scheen in meest letterlijke beteke nis. Er was nic ards aan haar, niets van hetgeen hem b e vele mondaine vrou wen, die hij on Hte, soms zo kon af stoten. Ze was cht en vriendelijk, en daarbij intelligen. en begiftigd met een gevoel voor humor dat merkwaardig goed bij het zijne paste. Je bent een aardig meisje, Elsie, dacht hij, terwijl hij van zijn lunch genoot, en ik geloof, dat we het uit stekend samen zullen kunnen vinden. Het was doodstil in het bos, met enkel het geluid van de vogels. De zonnewarmte deed weldadig aan. „Ik zou 't vreselijk vinden om het hele jaar in de stad te wonen", zei Elsie op eens. Ze voelde zich gelukkig bij de ge dachte, dat ze nu op weg was naar Wil lows, om een bekend schrijver bij zijn nieuwe boek te gaan helpen, en ze vond het heerlijk, dat ze buiten zou wonen, vèr- weg van de benauwenis, die een grote stad als Londen haar altijd gaf. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6