Hier rokers- VIRGINIA Onderzoek van alle wetsontwerpen in vaste commissies? Tekort aan natuurwachters voor Haarlem en omgeving PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws De radio geeft Vrijdag Missiehuis Driehuis wordt wellicht verplaatst Fusie der drie Deli - maatschappijen Toch ió het zo TWEEDE KAMER Afdamming van de Friese zeegaten? ons aller garantie voor de zuiverheid en kwaliteit van Chief Whip—de beste sigaret voor ieders gezondheid Kerkelijk Nieuws Toekonistplannen nog niet cuut Java-Sumatra Handel maatschappij ontbonden Dodelijk ongeluk in gasfabriek in Franeker V oor zich tig brommen Meet- eenheden J DONDERDAG 9 JULI 1953 (Van onze parlementaire redacteur) Minister Beel mocht Woensdagmiddag kort na het begin der vergadering het ge noegen smaken het wetsontwerp inzake grenswijzigingen ten behoeve van Utrechts uitbreiding met 58—26 stemmen aange nomen te zien, dxis met een flinke meerder heid. Te verheugender was dit succes voor hem nu het verzet bij zijn politieke vrien den tot het tegenstemmen van slechts een tweetal, de heren Van Koeverden en Van Rijckevorsel, was ingekrompen. Ondanks hun bezwaren tegen de gemeenschapsraad voor Zuilen en tegen de opheffing dier ge meente bleken de communisten, naar de heer Haken verklaarde, het ontwerp in zijn geheel toch te willen steunen. Voor de Anti-Revolutionnairen, zo zette dr. Schou ten uiteen, was de annexatie van Zuilen een tè overwegend bezwaar. Vandaar, dat zij tot de oppositie behoorden, zulks met de Cnristelijk-Historischen. behalve jkvr. mr. Wttewaal van Stoetwegen, en verder met de meeste WD'ers. met mr. Lemaire (KNP) en de Staatk.-Gereformeerden. Tevoren hadden de communisten tegen het artikel inzake de gemeenschapsraad gestemd. De Kamer heeft de rest van de middag besteed aan een gedachtenwisseling over het al drie jaar geleden, inmiddels op som mige punten gewijzigde, door mr. Van der Goes van Naters (P. v. d. A.) aanhan gig gemaakte voorstel tot wijziging van het Reglement van Orde. De bedoeling is om in het reglement tot regel te maken met de mogelijkheid van uitzonderingen het onderzoek van alle wetsontwerpen door vaste commissies te laten geschieden, en wel voor elk departement een vaste com missie. Tevens zullen die vaste commissies tot taak hebben geregeld overleg te plegen met de regering en daarover, als een com missie dat nodig acht, de Kamer verslag uit te bi-engen. Dit laatste heeft dus betrekking op de controlerende, het eerste op de mede wetgevende taak van de Kamer. In grote trekken bleek prof. Romme het ten opzichte van het tweede punt met de voorstellers geheel eens te zijn en hij was, in tegenstelling tot prof. Oud (VVD), van mening, dat de controlerende taak van de Kamer in haar geheel en in het openbaai', bij een dergelijke methode slechts zijde zou spinnen. Prof. Oud duchtte verkeerde staatsrechtelijke verhoudingen, namelijk meeregeren van de commissies en voorts aantasting van de betekenis en de waarde van het openbaar debat. Deze argumenten werden min of meer door de heer Tilanus (C.H.) gedeeld. De heer Weiter (KNP) hield een lofzang op de thans gebruikelijke ADVERTENTIE Multi-collar costuums.. 98.— Pantalons 14.50 Sportcolberts 34— Regenjassen 29.50 Zomerjackets 10.— Overhemden 5.— Korte pantalons 2— Gen. Cronjéstraat 40-44 - Tel. 15438 Haarlem-Noord werkmethode. Prof. Romme gaf van meer hervormingsbereidheid blijk, al kon hij niet meegaan met het voorstel alle wets ontwerpen door vaste commissies te doen onderzoeken. Hij wilde het onderzoek dooi de afdelingen handhaven en alleen begro- tingsontwerpen hiervan uitzonderen. Daar toe diende hij, samen met de heren Tilanus en dr. Schouten, een amendement in. Het was koren op de molen van de heer Gort zak (CPN), dat prof. Oud nog de staf had gebroken over het feit, dat de vaste com missies zullen uitmaken of en in hoeverre niet-leden van een commissie daar toegang kunnen krijgen. In het algemeen is elke discriminatie in dezen volgens hem be denkelijk, hoewel zij in bepaalde gevallen onontbeerlijk kan zijn. Maar dan behoort de Kamer in haar geheel en in het open baar, een besluit van dien aard te nemen. Prof. Romme gaf aan de regel van afde- lingsonderzoek van gewone wetsontwerpen de voorkeur, aangezien hij vreesde, dat door ook hiervoor het stelsel van gespecia liseerde vaste commissies te gaan toepas sen, het besef van de individuele leden, dat zij voor het geheel van het Kamerwerk verantwoordelijkheid hebben te dragen, te zeer in het gedrang komt. Vandaag zullen de voorstellers op de ge uite critiek antwoorden. In de zomerzitting van de Provinciale Staten van Friesland heeft de gedeputeer de I-I. M. Gerbrandy mededelingen gedaan over de plannen voor de landaanwinning en de eventuele afdamming van de Friese zeegaten. De inpoldering van de Lauwers- zee kan gezien worden als een proefobject voor die van de Waddenzee. De landaan winning van de Friese kust uit zal worden voortgezet. De afdamming van de zeegaten is voor de Zeeuwse en Zuidhollandse wa teren eenvoudiger dan voor de Friese zee gaten. Het waddenoppervlak omvat 220.000 ha en men krijgt ook te maken met het Vlie- en Marsdiep. Voorts spelen hier vele vraagstukken een rol, zoals de mossel visserij, de afwatering van Groningen en Friesland en de vraag of Harlingen een verbinding met open zee moet houden of niet. ADVERTENTIE Clficföölfip Ned. Herv. kerk Drietal te Antwerpen (2e pred.pl.): F. Oberman te Rotterdam, Th. A. Vos te Arn hem en H. J. v. Leeuwen te Roswinkel, waarvan eerstgenoemde is beroepen. Be roepen te Aalst: J. Kruyt, cand. te Gouda. Beroepbaarstelling: De heren M. G. L. de Boer, cand. te Amsterdam-W., R. Boersma, cand. te Amtserdam-C.. H. Bouter, cand. te Groot-Ammers, W. L. Dekker, cand. te Cas- tricum R. K. de Jong, cand. te Heiloo, W. Koole, cand. te Amsterdam-O., J. Kruyt, cand. te Gouda en P. J. Stoutjesdijk, cand. te Amsterdam-N. stellen zich beroepbaar. Geref. kerken Beroepen te Lunteren mr. dr. J. Ozinga, prop. te Bennekom. Ds. A. M. v. d. Laar Krafft Ds. A. M. v. d. Laar Krafft, emeritus predikant der Ned. Herv. kerk, wonende te Rotterdam, is overgegaan tot de Oud- Kath. kerk. Van der Laar Krafft werd in 1891 geboren en in 1918 jeugdpredikant te Rotterdam. In 1933 werd hij predikant te Heen vliet en in 1947 ging hij met emeri taat. ,,De natuurwacht in Zuid-Kennemerland i dagen per week op uittrekt om te surveil- bestaat ruim een jaar, de leden werken met leven. Stelt hij zich enige dagen per maand HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Zang en piano. 11.30 Platen. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Vocaal ensemble. 13.45 Platen. 15.15 Voordracht. 15.35 Platen. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Altviool, klarinet en piano. 16.40 Platen. 17.30 Militair vraaggesprek. 17.40 Platen. 17.45 Fries programma. 18.00 Platen. 18.30 Kamerkoor, strijkkwart. en orgel. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: „verkla ring en toelichting". 19.30 Platen. 20.00 Ra diokrant. 20.20 Vocaal ensemble en orgel. 21.00 „De Tognetti's komen!", hoorspel. 21.35 Platen. 21.45 Viool en piano. 22.00 Holland Festival: „Collegium Musicum Italicum". 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Het Evangelie in Esperanto. 23.30-24.00 Pla ten. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek. 9.10 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 „Kinderen en mensen", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Orgel en zang. 10.50 Radiofeuilleton. 11.10 Platen. 12.00 Twee piano's. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Sportpraatje. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole-qrkest. 14.00 Kookkunst. 14.20 Is raëlische liederen. 14.50 Voordracht. 15.10 Kamermuziek. 15.30 Platen. (16:00-18.00 Ron de van Frankrijk). 16.00 Orgel. 16.30 Mu- ziekcauserie. 17.10 Voor de kinderen. 17.40 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Indrukken van het Congres van het Intern. Verbond voor Vrije Vakverenigingen. 19.00 Gemengd koor. 19.15 Piano. 19.30 „Op huis bezoek". 19.45 „Op bezoek bij anderen", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voordracht met piano. 20.30 „De Ver enigde Naties", causerie. 20.40 „Aanpassing" causerie. 21.00 Cabaret. 21.30 „Het leven be trapt". 21.50 Ronde van Frankrijk. 22.00 Lichte muziek. 22.25 Buitenlands overzicht. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwij ding. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.25- 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Vlaamse liederen, 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Platen. 15.15 Concert. (Tussen 16.00 en 17.00 Snort). 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 18.00 Platen. 22.00 Nieuws. 22.10 Kroniek van Oudstrijders. 22.15 Moderne kamermu ziek. 22.47 Platen. 22.55-23.00 Nieuws. BBC. 22.00-22.30 Nieuws. Overzicht van de weekbladen. Film en toneel. (Op 224 en 49 m.). TELEVISIE NCRV. 20.15-21.45 Journaal, Weerbericht Dwars door Europa, filmverslag, „Van stok paardjes en draaitollen", Dagsluiting. groot enthousiasme, maar het aantal is nog te gering om het werk op het grote gebied in Haarlem en omgeving naar behoren te verrichten. Er zijn op het ogenblik achten zeventig natuurwachters en als het getal tot honderdvijftig kan worden opgevoerd, dan schieten wij een aardig eind in de goede richting," deelde de waarnemend leider van de Natuurwacht voor Zuid- Kennemerland, drs. E. C. H. Kolvoort, ons mee. Misschien heeft het zijn goede zijde, dat het aantal niet groter dan thans is, want de natuurwacht was nog in opbouw, doch die is thans van die aard, dat het wel ge wenst is over meer natuurwachters te kunnen beschikken. De heer E. Vogelen zang is vorig jaar met geestdrift gestart, maar moest in October wegens verhuizen naar een ander deel van ons land zijn taak neerleggen. De heer D. Klay, die de functie enkele maanden heeft vervuld, moest wegens drukke werkzaamheden bedanken. Thans is het moeilijk iemand te vinden, die liefhebber van de natuur is en over vol doende tijd beschikt om de werkzaamheden te regelen. Op verzoek heeft drs. Kolvoort zich bereid verklaard als waarnemend lei der op te treden, zeer tot tevredenheid van de Natuurbeschermingscommissie Zuid- Kennemerland, waarvan de Natuurwacht een onderdeel is. De heer Kolvoort onder houdt iedere maand contact met zijn elf sub-leiders, die op hun beurt op bepaalde tijden vergaderen met de natuurwachters uit hun rayon. Op 't ogenblik strekken de bemoeienissen van de Natuurwacht zich uit over Duin en Kruidberg, de Kennemerduinen, Brouwers, kolkje met Zeeweg', Bloemendaalse bos met Kopje en Openluchttheater, de Haar lemmerhout, Groenendaal en parken in Haarlem-Noord. Besprekingen worden ge voerd met de directie van de Amsterdamse Waterleiding. Het is niet uitgesloten, dat eigenaren van buitenplaatsen bereid zijn hun goederen voor het publiek open te stellen, als zij weten welke nuttige taak de natuurwachters kunnen verrichten. Dat zou betekenen vergroting van het recreatiege bied en het bezoeken van terreinen, die thans niet toegankelijk zijn. De heer Kolvoort rekende ons voor, dat een aantal van achtenzeventig natuur wachters voor de gebieden in Haarlem en omgeving te gering is. Men kan niet ver wachten, dat een natuurwachter er vele beschikbaar dan kunnen de gebieden niet steeds bezocht worden. Daarom hoopte de heer Kolvoort, dat velen zich met hem in verbinding zullen stellen, om zich aan te melden als natuurwachter. Zijn adres is Willem de Zwijgerlaan 31 te Santpoort en zijn telefoonnummer K 2560 8185. Een aspirant-natuurwachter brengt na aanmelding een bezoek aan de heer Kol voort, die hem de taak uiteen zet. Het werk is gebaseerd op vrijheid. Men behoeft niet te werken volgens een rooster, doch er zijn natuurlijk enkele plichten. Opvoedende taak Een natuurwachter heeft een opvoedende taak en mist de politie-bevoegdheid. Hij dient met tact op te treden en in de prak tijk is reeds gebleken, dat er succes is ge boekt. Wandelaars in de recreatiegebieden, die het gewoon vonden na wat uitgerust te hebben papier e.d. weg te gooien, zijn na een vriendschappelijk gesprek met de na tuurwachter tot de conclusie gekomen, dat het verkeerd is de grond te verontreinigen. Zij namen de papiertjes mee naar huis of bewaarden het tot zij een papierbak pas seerden. Vaak komt een natuurwachter een wan delaar tegen die buiten de paden loopt of duintoppen beklimt. Deze had niet be seft, dat het dunne mos van de top vertrapt is, dat gaten ontstaan zijn en dat later ver stuivingen volgen als de wind er vat op heeft. Dergelijke gebieden zijn te kwets baar om er te lopen. Ontmoet een natuurwachter dergelijke wandelaars, dan vertelt hij wat de gevolgen van het beklimmen van duinen langs de Noordzee kan hebben en reeds is gebleken, dat wandelaars met belangstelling geluis terd hebben naar de uiteenzettingen van de natuurwachter. Drs. Kolvoort heeft reeds enkele excur sies met natuurwachters gemaakt om hun opmerkzaam te maken op de flora en fauna van de streek. Van dergelijke excursies leren zij veel en zij kunnen hun kennis Nu ïn Beverwijk de Katholieke „Mon seigneur van Vree-stichting" voor de voor bereiding van het Middelbaar onderwijs in Midden Kennemerland voor jongens en meisjes een feit is geworden met het doel, daar onder meer op de lange duur een katholiek gymnasium met internaat, een middelbare meisjesschool en een H.B.S. op te richten, lijkt het waarschijnlijk, dat het Missiehuis in Driehuis mettertijd ver dwijnen zal. De plannen zijn evenwel nog niet acuut. Het wordt inmiddels wel economischer geacht, om de leerkrachten, die door het Missiehuis in Driehuis worden geleverd voor het nieuw te stichten gymnasium van Beverwijk tegelijk met de leerlingen van Driehuis over te plaatsen. Daarmee bereikt men dan tevens, dat de erkenning van de nieuw in Beverwijk te stichten onderwijs inrichting gemakkelijker zal zijn, dan wanneer er twee afzonderlijke scholen blijven bestaan. 1-Iet wachten is evenwel op de bisschoppelijke toestemming op deze ingrijpende reorganisatie, zoals het hele plan op dit moment nog van vele omstan digheden afhangt. Het gevolg zal, als het doorgaat zijn, dat het Missiehuis' in Driehuis verkocht zal moeten worden; er hebben zich voor dit gebouw uiteraard reeds gegadigden opge worpen. Van de zijde van het dekenaat Bever wijk konden wij geen bevestiging noch een ontkenning van dit bericht verkrijgen. Het in zekere zin beperkte effect van de na-oorlogse samenwerking tussen de Deli- maatschappij en de Deli-Batavia Maat schappij heeft bij beide maatschappijen de overtuiging gevestigd, dat, wil men vol ledig de vruchten daarvan plukken, hier aan een permanente basis gegeven dient te worden. Pas dan is het mogelijk en ver antwoord de organisatie en bedrijfsvoering geheel in te richten en uit te oefenen op de grondslag van het gehele gecombineer de bedrijf. Anderzijds is duidelijk gewor den, dat een definitief samengaan inder daad zeer grote voordelen zal hebben maar dat dit dan ook volledig moet zijn en niet alleen de tabak, maar ook de rubber en palmolie moet omvatten. Op grond van deze ervaring hebben de besturen van de Deli Maatschappij, de Deli-Batavia maat schappij en de Deli-Batavia Rubber Maat schappij thans het voorstel tot fusie aan aandeelhouders voorgelegd. Ter vermij ding van onnodig hoge kosten wordt geen nieuwe vennootschap opgericht, maar wordt aangeboden de aandelen van de beide laatste maatschappijen om te ruilen in aandelen n.v. Deli Maatschappij. Deze zal haar naam veranderen in N.V. Ver enigde Deli Maatschappijen, welke ven nootschap beschouwd kan worden als het gemeenschappelijk bezit van de vroegere aandeelhouders der drie maatschappijen. ADVERTENTIE Wat LINCOL doet, doet geen enkele andere wrijfwas doorgeven aan wandelaars op hun tochten. Mogelijk kunnen zij later als leiders van excursies optreden. De benoeming van een natuurwachter geschiedt door de Natuurbeschermingscom missie Zuid-Kennemerland, gehoord het advies van de plaatselijke politie. Een na tuurwachter wandelt of fietst met een groene armband om en kan zich met een penning of een kaart legimiteren. De kleine groep werkers heeft reeds met succes gewerkt, doch het verdient aanbe veling het getal uit te breiden in de ver wachting, dat er nog minder natuurshoon vernield wordt en om nog meer buiten plaatsen voor het publiek open te stellen. j Op de hoogte. De nieuwe Indonesische zaakgelastigde in Australië, dr. Tamzil, heeft bij aankomst in Sydney verklaard, dat Indonesië inlichtingen wenst over de jongste besprekingen tussen de mi nisters van Buitenlandse Zaken van Australië en Nederland. Dr. Tamzil voegde hier aan toe, dat Indongsië tal van bijzonderheden over deze bespre kingen bekend zijn, doch dat het vol ledig op de hoogte wil zijn alvorens be slissingen te nemen. Explosie. Te Puntiro op het Spaanse eiland Majorca is Woensdagavond een hoeveelheid munitie ontploft, waar door acht leden van de Spaanse lucht macht om het leven zijn gekomen en verscheidenen werden gewond. De toe stand van drie der gewonden is ernstig. Men gelooft, dat de ontploffing is ver oorzaakt door de heersende hittegolf. Droogte. In de Zuid-Westelijke provincies van China heerst grote droogte, waar onder 90 procent van de rijstvelden daar heeft te lijden. Dit meldt een officieel dagblad te Peking. De graan- en aard appelplanten zijn geheel verdroogd. Belangen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Woens dagavond het verbod om boeken van communistische schrijvers op te nemen in bibliotheken van Amerikaanse voor lichtingsdiensten in het buitenland in getrokken. Boeken van communistische schrijvers mogen echter alleen worden toegelaten als zij „de belangen van de democratie dienen". Reis. Honderd Nederlandse kinderen uit het rampgebied zijn op doorreis naar Siena in Italië, waar zij een vacantie zullen doorbrengen, Woensdagavond te Milaan aangekomen, waar zij de nacht doorbrachten. Zij kregen poppen, fruit en versnaperingen. Succes. De actie van slagers en huisvrou wen in Engeland heeft een gedeeltelijk succes opgeleverd. De minister van Voedselvoorziening heeft meegedeeld, dat de vleesprijs met drie pence per pound wordt verlaagd. De slagers had den zes pence geëist. Spanning. Betogers hebben Woensdag te Calcutta, op de achtste dag van de demonstraties tegen de verhoging van de tramtarieven, trams met flessen zuur bestookt. Elf personen zijn bij deze on geregeldheden gewond en er werden 25 arrestaties verricht. Er heerste in de stad een-gespannen sfeer en men ver wachtte, dat de toestand zich nog zal toespitsen. Hitte. Ongeveer vijfhonderd personen zijn naar verluidt omgekomen als ge volg van de hittegolf, die in de afge lopen drie dagen hot gebied van Attock in Noord-West-Pakistan teisterde. Zelfcritiek. Volgens radio-Kiew heeft de communistische partij van de Oekraine toegegeven, dat klachten over de slech te kwaliteit van consumptiegoederen in de Oekraine gerechtvaardigd zijn. De partij gaf toe, dat bijna op elk gebied van de openbare diensten leiding en uitvoering slecht en gebrekkig zijn. Het vervoer in een aantal steden, „in het bijzonder in Charkow, Tsjernowtski, Lwow, Zaporozje en Drogobitsj", is ge brekkig. De planbureaux, ministeries en departementen werden er van be schuldigd „deze stand van zaken te hebben getolereerd". Ook werden deze organen beschuldigd van het opstellen van onjuiste wetsontwerpen en het nemen van onjuiste maatregelen. In -de te Amsterdam gehouden tweede buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Java-Sumatra Handelmaatschappij is het voorstel tot ontbinding der vennootschap bij acclama tie aangenomen. Namens het bestuur be tuigde de voorzitter, de heer J. Olyslager, zijn leedwezen tegenover aandeelhouders over deze gebeurtenis. Bestond er in de vorige vergadering nog hoop, dat de liqui datie kon worden voorkomen, aangezien het bestuur nog met serieuze candidaten in bespreking was inzake overneming van de aandelen, thans moest worden meege deeld, dat de onderhandelingen op niets zijn uitgelopen, zodat de beslissing tot ontbinding der vennootschap moest wor den genomen. De mogelijkheid moet evenwel onder ogen worden gezien, dat nog bepaalde firma's belangstelling voor het bedrijf kunnen hebben. Er zijn nog gegadigden voor overneming van de aandelen en hier mede moet bij de liquidatie rekening wor den gehouden. Als datum van ontbinding is vastgesteld 1 Augustus 1958 onder voorwaarde, dat wanneer op die datum alle mogelijkheden zijn afgesneden, de liquidatie doorgaat. Krijgt men vóór die datum nog een goed aanbod, dat een betere oplossing belooft dan liquidatie, dan is de liquidatiecom missie gemachtigd daarvan gebruik te maken. De voorzitter verklaarde nog dat men de Java Sumatra niet mag vergelijken met andere handelsbedrijven, die thans wel floreren. De maatschappij heeft met name de terugslag ondervonden van het feit, dat haar werkingssfeer uitsluitend op de export is gericht. Bovendien heeft zij geleden onder de concurrentie van de zeer grote bedrijven. De vennootschap is opgericht op Januari 1927. Door het springen van een kleine lucht- ketel in de gasfabriek te Franeker is Woensdagmiddag om ongeveer 4 uur een arbeider om het leven gekomen. Hij was met nog drie arbeiders bezig met net na zien van een luchtketeltje, waarmede een bepaald cement in de retorten wordt gespo ten om deze te dichten. Tijdens deze werk zaamheden ontplofte plotseling de lucht- ketel. Het bovenstuk vloog eraf en trof de man tegen de kin. Hij was op slag dood. Hij was ongeveer 35 jaar oud en laat een vrouw en twee kinderen achter. In afwachting van de langverbeide defi nitieve regeling voor de bromfietsers in de verkeerswetgeving welke vermoedelijk nog een paar maanden op zich zal laten 'wach ten, raadt de K.N.A.C. alle berijders van gemotoriseerde fietsen aan de gedrags regels van de gewone fietsers in acht te nemen met name door voorrang te geven aan auto's en motorfietsen en zoveel mo gelijk van de rijwielpaden gebruik te ma ken. Hierdoor zal de eigen zowel als de algemene verkeersveiligheid worden ge diend. Het motorwegverkeer wordt tevens 1 De moordenaar van Prins Azzedine Bey, geadviseerd bijzonder op zijn hoede te zijn, aangezien de bromfietsen met een cylinder - inhoud boven 50 cm3, motorrijtuigen blij ven. de opvolger van de Bey van Tunis, is de 33-jarige Hedi Ben Brahim Djeridi. Hij werd onder politie-escorte naar het bureau gebracht van de procureur 29. „De politie opbellen hè?", zei de ban diet, dreigend naderbij komend, terwijl hij de gevaarlijke straler op Jolliepop gericht hield, „dat zal je berouwen, mannetje! Ik zal je laten krimpen, tot je een ons weegt!" „Help!", gilde Jolliepop ontzet in de hoorn, ,,hij is hier! Zijn schuilplaats is. Oooooü!" Voordat Jolliepop de schuilplaats van de schurk kon verklappen, had deze de stra ler ingeschakeld. Jolliepop werd verblind door een blauwe gloed, die uit het apparaat bliksemde. Hij voelde een prikkelende tin teling door zijn lichaam gaan; in zijn pak knetterden vonkjes. En toen gebeurde het vreselijke: hij begon te krimpen en te krimpen; steeds kleiner werd hij. Duizelig viel hij voorover op de tafel en sloot de ogen.Eerst toen de irriterende prikke ling was opgehouden richtte hij zich op en keek verbaasd rond. De gehele omge ving leek hem veranderd; hij bevond zich op een rond bouwwerk, dat door een reus achtig kleed bedekt was. Vóór zich zag hij een zwart, glimmend gevaarte, dat met een lange rubberkabel met een ander hoog apparaat ivas verbonden. Toen eerst drong het tot hem door, dat hij bij de telefoon op de tafel stoiid en dat hij zelf wel heel erg gekrompen moest zijn. „Help!", gilde hij wanhopig in de telefoon, „hij heeft mij bestraald!" Maar ook zijn stein bleek sterk, geslonken te zijn, zodat voor normale oren niets anders hoorbaar was dan een zacht gepiep. „Vreemd", zei de politieman aan de andere kant van de lijn, iemand was op het punt, om de schuilplaats van een boef te melden en nu hoor ik alleen nog maar een kanarie!" ZODRA de mens tot ruil van waren overgaat, ontstaat de behoefte aan maten en gewichten die in de vorm van voeten, duimen, en graankorrels in over vloed in de natuur voorhanden zijn. Maar omdat de één wel eens een aanzienlijk grotere voet kan hebben dan de ander, en ook onze duimen aanzienlijke verschil len vertonen, en de afmetingen der graan korrels zeer gevoelig blijken voor wisseling van klimaat of landstreek, wordt het bij een geregeld handelsverkeer tenslotte als een noodzaak ge voeld deze maten en gewichten te standariseren, zodat me ningsverschillen tussen koper en verkoper tot de hoogst noodzakelijke kunnen worden beperkt. I-ïet verbaast ons dan ook geenszins dat in de ruïnes van Memphis reeds dergelijke standaarden uit het oude Egypte der Pharao's werden aangetroffen, noch dat de aanzienlijkste burgers van Athene met het toezicht op de standaarden waren belast, of dat deze voor het Romeinse rijk bewaard werden in de tempel van Jupiter. Hel verwondert ons alléén, dat een dergelijke ordening van malen en gewichten eerst zo laat haar in trede deed in West-Europa. Maar dit geschiedde dan ook op basis tuin de nieuwe natuurwetenschappen, die twee eeuwen geleden bezig waren de we reld te veroveren. Men nam het één-tien- millioenste deel van het meridiaankwadrant van het Panthéon van Parijs en vervaar digde een platinastaafwaarvan de eind- vlakken bij een temperatuur van 0 gr. C. juist die lengte een meter genoemd aangaven. Dal was in 1800. Maar reeds spoedig waren er allerlei op en aanmerkingen, die we hier niet zullen opsommen, maar waarvan de belangrijkste wellicht was, dat door wijziging van de uardicorst een meridiaankwadrant zelf geen constante waarde heeft. Hierdoor was de basis ontvallen aan de standaardmeter die men eens en voor altijd dacht te hebben vastgesteld. Wat gaf het, of men een nieu we meter maakte van een platina-iridium legering, ivaarbij de maat niet door de eindvlakken, maar door twee op de staaf aangebrachte strepen werd bepaald? Wat gaf het ook, of men al nieuwe meterdefini- ties opstelde als dit alles toch maar een tijdelijke op lossing betekende Immers, wanneer door welke oor zaken dan ook alle platina meters (de Nederlandsê is in Delft) vernietigd zouden worden, zou het niet moge lijk zijn nogmaals een meter van dezelfde lengte te vervaardigen. Want het stuk van de meridiaan, waarvan het één-tienmillioenste deel iverd genomen, ivas zélf aan lengteveranderingen onder hevig. Gelukkig brachten de natuurkundigen uitkojnst. In de golflengte van de rode cadmiumlijn werd een nieuwe basis voor de meter gevonden, waardoor de meter voor altijd zo hopen we is vastgelegd. Maar daardoor is die golflengte de eigenlijke standaard geworden en is de meter als zo danig vervallen, al blijft de platina staaf natuurlijk de standaard voor het ijkwezen. Voor wie het wil weten: 1.553.163,7 golf lengten van de rode cadmiumlijn in droge lucht van 15 gr. C. bij standaard luchtdruk en zwaartekracht 1 meter. O ja, we zouden ook nog vertellen waar om het kilogram te zwaar en de liter te véél is. Maar dat moet morgen dan maar gebeuren. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2